post Avatar

Opublikowane 08.05.2017 21:25 przez

Kamil Gapinski

Kiedy były znakomity zawodnik reprezentacji Polski Marek Panas usłyszał, że Tałant Dujszebajew nie chce już być selekcjonerem „biało-czerwonych”, stwierdził, że „czas otwierać szampana”. Eks gracz THW Kiel wielokrotnie publicznie podkreślał, że Kirgiz nie podoba mu się w roli szkoleniowca kadry, więc jego radość mnie nie dziwi. Mam jednak wrażenie, że Panas i pozostali przeciwnicy doświadczonego trenera nie rozumieją jednego: obecne wyniki kadry to nie jest jego wina. Gdyby selekcjonerem drużyny narodowej był teraz np. Bogdan Wenta, nasi graliby dokładnie tak samo, czyli kiepsko. Bo nie o trenera tu chodzi, a o pokolenie następców Szmala, Lijewskich czy Jurasika.

Najzwyczajniej w świecie: ci, którzy przyszli po wielkich mistrzach, nie są tak zdolni jak oni. Marek Daćko to nigdy nie będzie Bartosz Jurecki, Krzysztof Łyżwa nie ma szans, żeby osiągnąć poziom Grzegorza Tkaczyka, podobnie jak Rafał Przybylski nie stanie się nagle drugim Marcinem Lijewskim. Ci ludzie owszem, są ambitni, pracowici, ale to nie pozwoli im wejść na poziom najlepszych ekip świata, ponieważ brakuje talentu, taka prawda. Żeby Dujszebajewowi pomagali na ławce uważani za fenomenalnych szkoleniowców Ljubomir Vranjes i Valero Rivera, w moim odczuciu niewiele by to zmieniło. OK, dzięki ich schematom w defensywie czy ataku Polska może grałaby lepiej, ale o 5-10%, czyli ciągle byłoby to za mało, aby wywalczyć awans na Euro 2018.

Jeśli już miałbym się czegoś uczepić, musiałbym cofnąć się do 2007 roku. Jestem przekonany, że wówczas – po wielkim sukcesie drużyny Wenty, która zdobyła srebro na MŚ – nie wykorzystano rodzącej się mody na piłkę ręczną. Zresztą nie tylko ja tak myślę, jakiś czas temu rozmawiałem o tym z Mariuszem Jurasikiem, który w wywiadzie dla Weszło mówił m.in. tak: „Ludzie, którzy wtedy mieli po 12-13 lat, powinni teraz wchodzić do pierwszej reprezentacji Polski. Niestety, tak się nie dzieje. A tacy Niemcy, Francuzi, Hiszpanie czy reprezentacje z Bałkanów, mają wielu zdolnych chłopaków, 20-latków, którzy już teraz podbijają świat, grają na co dzień w Lidze Mistrzów. U nas ciężko znaleźć ich rówieśnika, który grałby na podobnym poziomie. Szkolenie młodzieży niedawno ruszyło jednak mocniej, mam nadzieję, że koło 2024 roku zbierzemy tego efekty. Wcześniej o spektakularne sukcesy może być trudno.”

Czy błędy sprzed dekady są winą Dujszebajewa? Nie, bo wtedy nie miał nic wspólnego z polskim handballem. Gdy objął kadrę, spisał się przyzwoicie, w końcu zdobył z nią czwarte miejsce na igrzyskach. Potem przyszedł kryzys, bo część doświadczonych graczy zrezygnowała z reprezentacji, a ci, którzy zostali, jesienią wpadli w dołek związany a) z wiekiem b) z rozgrywaniem olbrzymiej liczby meczów w 2016 roku. To zrozumiałe i za ich spadek formy też nie zamierzam winić Tałanta. Moim zdaniem ktokolwiek nie zastąpi go na ławce szkoleniowej, ma przed sobą w najbliższym czasie mission impossible. OK, koło 2024 Polacy mogą odpalić, może do tego czasu wyrośnie nam kilku znakomitych zawodników, będących efektem rozwijającego się szkolenia, którzy nawiążą sukcesami do drużyny Wenty. Szczerze to nie mam nic przeciwko temu, żeby stało się to nawet rok wcześniej, kiedy to wraz ze Szwecją będziemy gospodarzami mundialu. Byłoby super zdobyć na nim medal, ale podkreślam: to melodia przyszłości. Na razie trzeba skupić się na tym, żeby wyciągnąć polski handball z dołka, a jednocześnie pogodzić z myślą, że przez kilka najbliższych lat będziemy na międzynarodowej arenie szaraczkami.

Kto powinien podjąć się misji kierowania kadrą? Wszędzie czytam jedno nazwisko: Piotr Przybecki, w przeszłości znakomity snajper, obecnie trener Orlen Wisły Płock. Cóż, dla mnie właśnie bycie szkoleniowcem nafciarzy dyskwalifikuje go w wyścigu o fotel selekcjonera. Dlaczego? Ponieważ uważam, że odbudowanie polskiej piłki ręcznej to na dziś na tyle trudna misja, że nie można jej godzić z żadną inną. Chcesz być trenerem biało-czerwonych? W porządku, ale pod warunkiem, że skupisz się tylko i wyłącznie na tym. Jeśli nie – dziękujemy. Takie ultimatum powinien według mnie dostać od władz ZPRP Przybecki (którego uważam za obiecującego szkoleniowca). Jeśli go nie spełni, przybiłbym mu piątkę i poszukał selekcjonera pośród dawnych gwiazd drużyny Wenty. To w większości przypadków bystrzy, pewni siebie faceci, będący na bieżąco z nowinkami światowego handballa. Poza tym każdy z nich ma duży szacunek u młodszych kolegów z parkietu, co jest już jakimś kapitałem podczas początku pracy.

Kogo więc widziałbym na selekcjonerskim stołku? A chociażby Marcina Lijewskiego. Wiem, że przez lata gry w piłkę ręczną wyrobił sobie luzaka i imprezowicza, ale i tak uważam, że ma zadatki na dobrego trenera z górnej półki. Wie kiedy zażartować, a kiedy być poważnym, ludzie w środowisku go lubią, ma za sobą fantastyczną karierę dzięki której kojarzą go wielcy handballowego świata. Dodatkowo pracował już z kadrą B, więc zna wielu obecnych i przyszłych reprezentantów, poza tym byłoby mu chyba łatwiej zrezygnować z pracy w Wybrzeżu (prowadzi je z Damianem Wleklakiem) niż Przybeckiemu z roboty w Płocku. Jak dla mnie to dobry początek, żeby zrobić krok dalej, a właściwie to nawet wykonać skok na wodę. Głęboką. Kto jak kto, ale „Lijek” umiał w przeszłości nieźle popłynąć, więc myślę, że i teraz by się nie utopił…

Oczywiście – to tylko luźna sugestia, nie upieram się, że akurat Marcin ma być zbawcą naszej piłki ręcznej. Równie dobrze ten wózek mógłby spróbować pociągnąć „Józek” wspierany chociażby przez swojego serdecznego druha, czyli Tkaczyka. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że pod wodzą tego duetu polska piłka ręczna pooowoooli, mooozoooolnie wychodzi z bagna na powierzchnię.

Jedno jest pewne: ktokolwiek nie zastąpi Dujszebajewa, musi mieć dwie cechy, których w ostatnich tygodniach zabrakło Kirgizowi: wiarę w tę drużynę i cierpliwość. Jeśli do tych składników dodamy wizję, pomysłowość, pracowitość, za kilka lat z polską piłką ręczną wcale nie musi być tak źle. A kto wie, może nawet będzie całkiem dobrze?

KAMIL GAPIŃSKI

Fot. FotoPyk

Opublikowane 08.05.2017 21:25 przez

Kamil Gapinski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aleksy
aleksy

Przypominam, przegraliśmy z Białorusinami oraz Rumunami. W fatalnym stylu. Opowieści o tym, że żaden z trenerów nie byłby w stanie awansować kompromitują autora. Kluczem jest defensywa. Tym elementem można wiele nadrobić. Za Dujszebajewa graliśmy fatalnie w obronie. Dam przykład, 2 sekundy do końca pierwszej połowy, mimo tak krótkiego czasu Białorusini zdobywają bramkę.

Hala Madryt
Hala Madryt

Niby skośny brzydal, ale ma w sobie coś pociągającego, takiego zwierza. Umówiłbym się z nim na kawę.

Hala Madryt
Hala Madryt

ups, nie to konto

pilot telewizora
pilot telewizora

Żadnego łączenia funkcji trenera kadry i trenera klubowego. A już na pewno nie trenera klubowego z polskiej ligi, bo to od lat wywołuje niezdrową atmosferę wokół kadry. Po co dawać pożywkę zwolennikom spiskowych teorii o wykorzystywaniu funkcji selekcjonera dla potrzeb klubowych?
Dujszebajew to nie jest gość, który wprowadzi zawodników na wyższy level, to nie jest trener do budowania przyszłościowego zespołu (w Kielcach może mieć kogo chce, kadra to inna para kaloszy). Ale czy Lijewski kimś takim jest? Rozumiem prywatny sentyment i kumpelskie relacje Cwanego Gapy z Lijkiem, ale jaka to podstawa do choćby proponowania jego osoby do takiej funkcji?

technojezus
technojezus

,,Przybyłem, zjebałem, zostawiłem”
Efekt pracy Dujszebajewa w trzech słowach.

DIABLON
DIABLON

Lijewski? Jurasik?
To Ci panowie co pracują już od jakiegoś czasu jako szkoleniowcy w PRZECIĘTNEJ polskiej lidze i nie odnoszą znaczących sukcesów? Żart. Nie możemy dawać na selekcjonera kogoś, kto został by nim tylko dlatego, że był członkiem „Orłów Wenty”. Ja bym poszukał wśród młodych szkoleniowców, którzy będą dojrzewać z tą reprezentacją razem z zawodnikami. Definitywnie trzeba pożegnać tych Lijewskich, Bieleckich, Krajewskich czy innych Jachlewskich (ostatnio czytałem komentarz, że nawet gdyby biegali tyłem to miejsce w reprezentacji im się należy za zasługi – większej głupoty od lat nie słyszałem). Młody trener + młoda kadra, docieranie się wzajemnie i nabieranie doświadczenia na tej najważniejszej, międzynarodowej arenie. I tutaj w tym miejscu widział bym chociażby Patryka Rombla z MMTS Kwidzyn. Chłopak dwa lata temu przejął 8 w tabeli zespół z Kwidzyna i w przeciągu dwóch ostatnich sezonów wprowadził drużynę dwukrotnie do półfinału ligi, nie mając żadnych znaczących nazwisk (nawet żadnego pierwszego reprezentanta nie ma), a stawiając głównie na kolektyw. Taktycznie też wyglądają bardzo fajnie i widać wyraźną koncepcję gry w ataku. Warto zwrócić uwagę na tego trenera, bo jak na personalnie przeciętną drużynę, jeżeli chodzi o ligę polską, wykręcić wynik 18 zwycięstw – 8 porażek (w tym 6 wkalkulowanych z potentatami ligi – VIVE, ORLEN, AZOTY) to naprawdę rewelacyjny wynik.

Urkides
Urkides

Przypomnę że na początku lat 2000-ych w Polsce piłke ręczną trenowało około 20tys zawodników, we Francji było ich około 200tys. Obecnie w Polsce trenuje podobna liczba zawodników a we Francji 500tys. Czy jakieś wnioski z tego płyną?
Hejtowanie wszystkich to nasza specjalność a wyciąganie wniosków już nie specjalnie.
To samo jest z każdą dyscypliną sportu. Oczekujemy sukcesów od trenerów a nie widzimy rzeczywistych powodów naszych niedomagań.
PS
Jeśli dziennikarz pisze „ktokolwiek nie zastąpi Dujszebajewa” to jest to kompromitacja bo jaki jest sens takiego zdania? Jeśli go NIE ZASTĄPI to nie ma tematu, bo NIE ZASTĄPIĘ np ja i żaden forumowicz, ale jeśli „ktokolwiek zastąpi Dujszebajewa” to już jest o czym dyskutować bo pojawi się ktoś „zastępujący”.
A więc po polsku to brzmi „ktokolwiek zastąpi Dujszebajewa”

Weszło
05.12.2020

Niespodzianka jesieni? W Jadze strzela zagraniczny napastnik

Dobrze wiemy, że związki Podlasia z disco polo są niezwykle mocne. Dlatego nie zdziwimy się, jeśli dziś ktoś w Białymstoku zaśpiewa: rzeki przepłynąłem, góry pokonałem, wielkim lasem szedłem, nocy nie przespałem… Z jakiej to okazji? Ano z takiej, że Jadze w małym kącie świata w końcu udało się znaleźć skutecznego, zagranicznego napastnika. Powtarzamy raz jeszcze, […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Jaga – Warta. Ale to było zajebiste!

Jagiellonia – Warta w sobotę o 15. No, sami wiecie, jak to brzmi. Odpalasz, nastawiając się na kolejne zmarnowane sobotnie popołudnie, masz przed oczami te wszystkie rzeczy, które mógłbyś robić, ale ich nie robisz. Po chwili przecierasz oczy ze zdumienia. Nagle czujesz się, jakby nieznany ci dotąd wujek z Ameryki wysłał ci na urodziny dwieście […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Kolejny słoniowy krok w kierunku Ekstraklasy

12 zwycięstw w 15 meczach, 6 punktów przewagi nad wiceliderem, 10 nad trzecim miejscem. Bruk-Bet Termalica Nieciecza po prostu rozjeżdża I ligę i zimę spędzi w fotelu mistrza jesieni. Dominacja „Słoników” na zapleczu jest bezdyskusyjna – ostatni klub, który mógł im zagrozić jesienią, dzisiaj przegrał w bezpośrednim starciu. Niecieczanie ograli u siebie ŁKS Łódź 2:0 […]
05.12.2020
Live
05.12.2020

LIVE: Śląsk gra u siebie, ale też Śląsk gra z liderem

Warta Poznań przez koronawirusowe zawirowania miała w pewnym momencie naprawdę wąziutką kadrę. Dziś powoli wraca do równowagi, ale czy na spokojniejszym morzu ta łajba będzie nadal tak dzielnie płynąć? To jedno z wielu pytań przed sobotą z Ekstraklasą – wszak mamy jeszcze po meczu Jagi z Wartą spotkania Śląska z Rakowem Częstochowa oraz Legii Warszawa […]
05.12.2020
Bukmacherka
05.12.2020

Hit pod dyktando Lewego? Superbet rozdaje bonusy za gole i asysty Polaka

20 złotych za każdego gola i 10 złotych za każdą asystę Roberta Lewandowskiego – taką ofertę przygotował Superbet z okazji hitowego starcia Bayernu Monachium z RB Lipsk w 1. Bundeslidze. Dla nowych graczy przewidziany jest również bonus powitalny w wysokości 50 złotych, a na dokładkę do tych wszystkich atrakcji – CASHBACK do 500 złotych. „Lewy” […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Niespodziewane wzmocnienie Legii poza okienkiem – Andre Martins

Cierpliwość jest najbardziej pożądaną cnotą u piłkarzy. Nierzadko zdarza się, że na efekty lub szansę zmuszeni są pokornie czekać przez dłuższy czas. W przypadku Andre Martinsa musiał nastąpić niespodziewany splot okoliczności, by jego nieciekawa sytuacja w klubie uległa zmianie. Przyjście nowego szkoleniowca, problemy zdrowotne kolegów, a także poprawa dyspozycji całego zespołu sprawiły, że Portugalczyk ponownie […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Parzyszek: Chodziło o pokazanie różnic w treningu, a nie obrażanie trenera Fornalika

Piotr Parzyszek tydzień temu doczekał się swojego pierwszego gola dla Frosinone. Dał on ważne zwycięstwo nad Brescią, więc radość tym większa. W dłuższej rozmowie 27-letni napastnik opowiada nam o specyfice Serie B, zupełnie innym życiu, współpracy z Alessandro Nestą i planach klubu. Wracamy także do głośnego wywiadu sprzed paru tygodni, w którym Parzyszek kilkoma wypowiedziami […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Słoma może wystawać nawet z najdroższych butów

Kiedyś w programie Liga+ Extra profesor Janusz Filipiak, właściciel Cracovii, przechwalał się, że ma na sobie „tanie” buty. – Kosztowały tylko 1500 euro – zażartował w typowym dla siebie stylu. Czyli – pozując na wielkiego magnata. Ostatnio zresztą również dowalił do pieca, gdy w wywiadzie z Onetem oznajmił niefrasobliwie, że kupił sobie… samolot, żeby ograniczyć […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Pierwszoligowe transfery Śląska tym razem na minus? Niekoniecznie

Śląsk Wrocław w ostatnich latach dał się poznać jako klub, który bardzo dogłębnie przeszukuje rynek 1. ligi. To na Dolny Śląsk trafiała największa liczba piłkarzy, którzy wyróżniali się na zapleczu Ekstraklasy. Przed startem obecnych rozgrywek „Wojskowi” sięgnęli po czterech takich zawodników – to największy zaciąg od czasu okienka w 2018 roku, gdy do zespołu trafili […]
05.12.2020
WeszłoTV
05.12.2020

STAN FUTBOLU – LIVE OD 10:30


05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Najmniej radosna robota w Ekstraklasie – bycie napastnikiem Warty Poznań

Bycie napastnikiem Warty Poznań to trudna robota. Przez półtorej godziny kręcisz kilometry, jesteś pierwszym obrońcą, jako pierwszy ruszasz do pressingu, musisz natłuc się z obrońcami przy walce o górne piłki. A robisz to wszystko, bo – tak przynajmniej zakładasz – prędzej czy później z tej ciężkiej roboty urodzą się sytuację strzeleckie. Problem w tym, że […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

PRASA. Michniewicz: Mamy kłopot w ataku, a nie w obronie

W sobotniej prasie Czesław Michniewicz analizuje problemy Legii, są newsy o zainteresowaniu wielu klubów Kamilem Piątkowskim i chęci wykupienia Sebastiana Musiolika przez Pordenone, rozmowy z Janem Grzesikiem i trenerem Spartaka Moskwa oraz kilka tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Czesław Michniewicz uważa, że problemy Legii Warszawa niekoniecznie leżą tam, gdzie sądzą eksperci. – Od początku […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

I liga dwóch prędkości. Bruk-Bet i ŁKS nie mają konkurencji

Przed startem rozgrywek 1. ligi wydawało nam się, że czeka nas sezon, jakiego dawno nie było. Arka, Bruk-Bet, ŁKS, Miedź, Widzew – grono klubów, które miały chrapkę na awans było spore, nawet bez doliczania do niego czarnych koni pokroju GKS-u Tychy. Tymczasem boisko te oczekiwania zweryfikowało. I to całkiem brutalnie, bo na zapleczu Ekstraklasy oglądamy […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Bezbarwny hit w Niemczech? Bayern i Lipsk nie postrzelają

Bayern kontra Lipsk, wielki hit niemieckiej Bundesligi. Naprzeciw siebie staną dwie najlepsze drużyny za naszą zachodnią granicą. Murowani kandydaci do mistrzostwa kraju. Nie możemy więc przepuścić takiej okazji i nie sprawdzić typów na to spotkanie. Tak się składa, że nasi koledzy od bukmacherki przygotowali kilka ciekawych zdarzeń, na których możemy porządnie zarobić. Bayern Monachium – […]
05.12.2020
Weszło
05.12.2020

Legia faworytem u siebie, czy Lechia może coś ugrać?

Dwa mecze bez strzelonej bramki, dwa mecze bez wygranej. Nigdy nie jest dobrze przyjeżdżać na mecz z taką passą. Jednak najgorzej, kiedy ta passa trafia się przed spotkaniem z mistrzem Polski. Lechia Gdańsk nie będzie faworytem starcia z Legią – to wiadome. Pytanie, czy cokolwiek w stolicy ugrają? Próbujemy na to odpowiedzieć, sprawdzając ofertę naszych […]
05.12.2020
Weszło
04.12.2020

Boże, jaki ten mecz był obrzydliwy

Dziesięć żółtych kartek. Czterdzieści dwa faule. Czerwona kartka. Kartki dla sztabów obu drużyn. Kontrowersje przy bramkach i rzutach karnych. Wszystko było w tym meczu – poza grą w piłkę nożną. W obozach Cracovii i Wisły ktoś za mocno wziął sobie to serca tę gadkę, że w derbach trzeba jeździć na dupach i zapieprzać. Obejrzeliśmy jakiś […]
04.12.2020
Niemcy
04.12.2020

No i to jest SuperPiątek!

Gdy spojrzeliśmy na skład Herthy Berlin na dzisiejsze derby z Unionem – załamaliśmy się. Mimo kontuzji głównego konkurenta do gry, mimo ciężaru oczekiwań, z jakimi wiązał się jego transfer – Krzysztof Piątek zaczął mecz na ławce. Trener Bruno Labaddia wolał rozpocząć derbowy bój bez klasycznej dziewiątki, niż postawić na Polaka. Dopiero w przerwie, przy wyniku […]
04.12.2020
Weszło FM
04.12.2020

Co czeka nas w sobotę na Weszło FM? Zerknijcie w ramówkę!

W weekend Weszło FM nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie – przyspiesza, bo czeka nas kilka naprawdę ciekawych meczów. Ramówka na sobotę: 8.30 – 10.25 „Dwójka bez sternika” z duetem P&P, czyli Paczul i Piela. W programie m.in. rozmowa z Tomaszem Frankowskim do krakowskich derbach 10.25 – 12.00 „Stan Futbolu”. Krzysiek Stanowski i jego goście to […]
04.12.2020