post

Opublikowane 10.03.2017 16:09 przez

redakcja

Dowodzi siódmym największym miastem w Europie. Wspiera Ubera, odwołał paradę gejów. Realista i niepoprawny idealista o romantyczno-patriotycznej duszy zarazem. Tylko dla polityki był w stanie porzucić występy w ringu. Marzy o demokratycznej Ukrainie, Ukrainie w Unii Europejskiej. Wierzy, że jego kraj  wkracza właśnie w swój złoty wiek. Czy wizja Witalija Kliczki nie jest utopią? W czerwcu upłyną trzy lata odkąd piastuje urząd mera Kijowa. Czy niezwyciężony mistrz boksu sprawdza się w tej roli?

Dość dobrze znam Witalija. Nie tylko jako sportowca, ale przede wszystkim z powodu jego zaangażowania politycznego – zaczyna prezydent Aleksander Kwaśniewski. – Przez pewien czas utrzymywał ze mną bliski kontakt. Radził się, pytał. Któregoś dnia byliśmy razem na jakiejś imprezie. Zjawiliśmy się na niej razem z żoną. Kliczko dopytywał się o naszą córkę, która była wtedy jeszcze panną. „Ach ten mój Wołodia… Ciągle skacze z kwiatka na kwiatek. Byłoby dobrze, żebyśmy ich pożenili” – zapalił się.

Witalij – w przeciwieństwie do młodszego brata – ma od dawna ustabilizowane życie rodzinne. Od kilkunastu lat jest żonaty, ma trójkę dzieci. – Prosiłam go ja, prosili go rodzice: zajmij się czymś innym. Dlaczego ta polityka? To wyjątkowo ciężki kawałek chleba – wspomina Natalia Kliczko. Ale Ukrainiec podjął już decyzję. W 2014 r. postanowił po raz trzeci ubiegać się o urząd burmistrza Kijowa. Tym razem skutecznie, uzyskał 57% głosów.

Przełom w życiu Kliczki nastąpił wraz z nadejściem pomarańczowej rewolucji. Jesienią 2004 – jak wielu rodaków – uważał, że wybór otrutego dioksynami Wiktora Juszczenki może zapoczątkować radykalne zmiany na Ukrainie. Że tylko ten człowiek jest w stanie sprawić, że jego kraj otworzy się na Europę. Razem m.in. ze zwyciężczynią Eurowizji Rusłaną znalazł się w komitecie poparcia byłego premiera. Do walki z pogromcą Mike’a Tysona Dannym Williamsem wychodzi z pomarańczową wstęgą przypiętą do spodenek. Juszczenko ostatecznie wygrał głosowanie, na co nie bez wpływu było poparcie Bloku Julii Tymoszenko. Nastrój ogólnoeuropejskiej euforii stonowała rzeczywistość. Wraz z biegiem kolejnych miesięcy Juszczenko coraz bardziej nie jest w stanie porozumieć się z Tymoszenko, politycy wzajemnie zaczynają się zwalczać. W efekcie tracą stanowiska. W 2012 poparcie dla partii ex-prezydenta wynosi zaledwie 1,11%. Przed rokiem Juszczenko został dostrzeżony na pchlim targu w Kijowie. Dawny szef Ukrainy popijał kawę z plastikowego kubka i sprzedawał ręcznie haftowane koszule.

W kwietniu 2009 odwiedziliśmy Witalija z Edkiem Durdą w jego gabinecie w Kijowie. Był po przegranych wyborach. Przegranych, ale dających nadzieje na przyszłość – relacjonuje ekspert boksu Janusz Pindera. – Pamiętam z jakim oburzeniem wypowiadał się o osobach kierujących „Pomarańczową Rewolucją”. Mówił, że oszukali ludzi. Że on nigdy by do czegoś takiego nie dopuścił. Obaj bracia to byli już wówczas dobrze zabezpieczeni finansowo biznesmeni. Zarobione na boksie ogromne pieniądze zainwestowali w nieruchomości, w dużej mierze w Kijowie. Przez Witalija tamtego dnia przemawiała idea. Nie ukrywał, że marzy mu się nawet prezydentura.    

Według doświadczonego dziennikarza Ukrainiec zdecydował się na drogę polityczną, w momencie gdy jego karierę prawie na cztery lata zahamowała seria uciążliwych kontuzji. W grudniu 2005 Kliczko zostaje wybrany na przewodniczącego bloku wyborczego Partii  „Reformy i Porządek”. Niespełna siedem lat później uzyskuje mandat deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy jako człowiek spoza układu, z zewnątrz. Kliczko jest uczciwy i waleczny, to chłop zatroskany o los swojego kraju – panuje powszechne przekonanie. A jest o co się martwić. U naszych wschodnich sąsiadów nadal panuje nepotyzm. Opisujący losy ukraińskiego mistrza Lee G. Linder przybliża, że zgodnie z przyjętą tam praktyką każdy burmistrz rozdaje działki miejskie protegowanym lub krewnym. Kiedy stronnicy Kliczki protestują w parlamencie przeciwko takiemu zwyczajowi zajmując podium, dochodzi do przepychanek i szarpaniny. Wciąż aktywny pięściarz zostaje powalony. Wycofuje się, zachowuje spokój. Jest bierny niczym po spoliczkowaniu przez Derecka Chisorę. Nie zawsze potrafił być tak opanowany. Kiedy Corrie Sanders znokautował mu brata, był gotów wtargnąć na ring i pomścić Władimira.

kliczkotłum

W 2008 r. na Ukrainie żyją 44 osoby z majątkiem liczącym powyżej 200 mln dolarów. Na ulicach widać przerażającą biedę, ale i zaparkowane lamborghini oraz porsche. W indeksie percepcji korupcji państwo Kliczki zajmuje 118. miejsce na 180. narodów. Wielkie ostrzeżenie „korupcja to przestępstwo” wita dziś każdego podróżnego odwiedzającego Kijów. Witalij na każdym kroku podkreśla, że należy walczyć z przestępczym procederem i przywrócić klasę średnią. Wtedy jego polityczni przeciwnicy przypominają mu postać Wiktora Rybałki. Tak, tak Kliczko jak Gołota miał swojego Pershinga. Popularny „Rybka” to potężny boss ukraińskiej mafii lat 90-tych. Zajmował się obrotem narkotyków i kontrolowaniem nielegalnych zakładów sportowych. Witalija zapoznał z Rybałką organizujący walki bokserskie Artur Palantnyj. Szemrane towarzystwo nie było obce pięściarzowi. Dla niego ważniejszy niż piękne, artystyczne boje był zawsze sam fakt zwycięstwa. Pewnie dlatego w młodości brał udział w walkach pozbawionych jakichkolwiek reguł. „Rybka” sponsorował karierę braci aż do momentu związania się przez nich kontraktem z Klaus-Peter Kohlem. W 2005 r. gangster został zastrzelony z pistoletu maszynowego na jednej z ulic Kijowa. Właśnie wyszedł z pralni, trzymał w prawej ręce garnitur.

U nas wielu polityków obcuje z bandytami, to normalne – przekonuje boksujący w Polsce Aleksandr Strecki. – Kliczko wcale nie walczy z korupcją. Był bardzo fajnym zawodnikiem, ale odkąd poszedł do polityki, ludzie przestali go szanować. Zrobił wszystko, żeby tak się stało. Za jego słowami nie idą czyny. On tylko mówi, mówi, mówi. W dodatku bardzo śmiesznie. Jest u nas bohaterem internetu. Cała Ukraina się z niego śmieje.

Dawny kolega z reprezentacji boksującego w grupie Kliczków Aleksandra Usyka ma na myśli niefortunne wypowiedzi mera Kijowa. Oto trzy przykładowe sentencje, którymi „błysnął”:

W ubiegłych latach kijowianie budzili się bez jakichkolwiek zezwoleń. Zbudowano parki, skwery. Wynikiem tego jest obecnie brak zaufania”. (Kliczko komentuje problem związany z zabudowywaniem parków i skwerów w stolicy Ukrainy)

Mam dwóch zastępców, z których czwórka już od miesiąca leży w gabinecie ministrów i których nie można mianować. Nie wiem, dlaczego”. (burmistrz zwierza się telewizji Inter)

A dziś w jutro nie wszyscy mogą patrzeć. Czy raczej mogą nie tylko jedynie wszyscy, niewielu może to zrobić”.

Brzmi jak „we will say what time will tell” Wojtka Pawłowskiego, prawda? Przy tym wałęsizm „nie chcem, ale muszem” to popis elokwencji. Ostatnie z przejęzyczeń Kliczki obywatele Ukrainy traktują jako jego wizytówkę.

Problemy językowe sprawiają, że w naszych oczach daleko mu do intelektualisty – zauważa 19-letnia Roksolana, studiująca dziennikarstwo i komunikację społeczną w Poznaniu. – To zaciemnia obraz Kliczki, który robi bardzo dużo dobrego dla Kijowa.

Z czego wynikają kompromitujące wpadki? Witalij mówi o sobie, że jest rosyjskojęzycznym Ukraińcem. Kiedy przemawiał na Majdanie, oprócz gorących okrzyków pojawiały się gwizdy. Choćby, gdy występował na demonstracji przeciwko wprowadzeniu języka rosyjskiego jako drugi język urzędowy Ukrainy. Tam przemawiał po rosyjsku. To musiał być dość kuriozalny obrazek.

One of the leaders of the pro-European Ukrainian opposition Vitaliy Klitschko (L) faces riot police surrounding the Ukrainian Cabinet of the Ministers during a protest in Kiev on November 25, 2013. Pro-West Ukrainians staged the biggest protest rally in Kiev since the 2004 Orange Revolution, demanding that the government sign a key pact with the European Union. The opposition called the rally after President Viktor Yanukovych's government reversed a plan to sign a historic deal deepening ties with the European Union, in a U-turn critics said was forced by the Kremlin. AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKY

Po „Pomarańczowej Rewolucji” Kliczko stopniowo coraz bardziej zatraca się w polityce. Trener Fritz Sdunek konsekwentnie wbija do głowy podopiecznemu, że Ukraina potrzebuje mistrzów świata, a nie przegranych. Niemiec doskonale wie, że twardemu pięściarzowi w formie nie jest w stanie zagrozić żaden rywal. No, może poza diamentowym technicznie bratem. Oni jednak nigdy ze sobą nie zawalczą, obiecali to mamie. Witalij przegrywał dotychczas tylko z kontuzjami. Straszy z Kliczków  prowadzi karierę dwutorowo. Z trudem, ale stara się godzić politykę ze sportem. Opowiada o tym Janusz Pindera: – W swoim ogromnym biurze miał małą salę do ćwiczeń. Na ścianie dostrzegłem ogromny plakat Muhammada Aliego z pamiętnej walki z Sonny Listonem, gdzie Ali stoi nad znokautowanym mistrzem. Witalij mówił mi, że trening jest dla niego jak mycie zębów. Że codziennie wstaje o szóstej. Nawet będąc aktywnym politykiem był w tym względzie bardzo restrykcyjny. Znam wielu pięściarzy, którzy w okresach między walkami nie trenują wcale. Później się zapuszczają, muszą zrzucać do kilkudziesięciu kilogramów. Kliczko do nich nie należał. Cały czas utrzymywał się w znakomitej formie fizycznej. Chociaż oczywiście wiek robił swoje. W swojej ostatniej walce z Manuelem Charrem nie wyglądał najlepiej.   

Pojedynek Kliczko-Charr miał pierwotnie odbyć się w Kolonii. W Niemczech ukraiński czempion stoczył 3/4 swoich walk. Ostatecznie wybrano jednak Moskwę, co komentowano jasno: „Witalij wykorzystuje sport, by poszerzyć polityczne wpływy”. W ankiecie „kto jest dla ciebie wzorem prawdziwego mężczyzny”, przeprowadzonej w roku polsko-ukraińskiego Euro, co trzeci mieszkaniec wschodnioeuropejskiego państwa wymienił Witalija. Tuż za nim znalazł się jego młodszy brat, a podium zamknął prezydent Rosji Władimir Putin. Kliczko – choć jego politycznym wzorem jest Angela Merkel – liczy na przychylność Putina. W 4. rundzie pojedynku w stolicy Rosji rozcina łuk brwiowy awanturującego się Charra. Kilka miesięcy wcześniej namawia zachodnich polityków, by nie bojkotowali Euro z powodu uwięzienia i złego traktowania byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Uparty dominator uczestniczy niemal w każdej wolnościowej manifestacji. Potrafi wytrzymać kilkadziesiąt minut w oparach gazu łzawiącego i nie boi się starć z uzbrojoną policją. Nie jest przy tym jednak porywającym mówcą. Gdy ma przed sobą mikrofon, nie daje rady porwać zgromadzonych. Mówi nudno, bez zaangażowania i teatralnych emocji. Jak robot. To niemniej wielki zwolennik przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Walka o to stała się jego obsesją. A przede wszystkim takich ludzi promował Euromajdan. Protesty społeczne to znakomita trybuna. Szczególnie, gdy przemawia światowiec, który chce, by w jego kraju żyło się nie gorzej niż w USA i w Niemczech. Nazwisko Kliczko ma otworzyć Ukrainie wiele drzwi. Witalij ma tę przewagę, że naturalnie gromadzi wokół siebie ludzi. Nie musi im płacić, by przychodzili do niego po autograf. Kiedy ponad dwa lata po Euromajdanie Wielka Brytania przekaże Kijowowi wielomilionową kwotę, osoba Kliczki nie będzie obojętna dla darczyńców.

Powiększający wpływy były pięściarz okazuje się coraz roztropniejszym politykiem. Jeszcze kilka lat temu kpiono, że nazywany „Doktorem Żelazna Pięść” czempion nie potrafi utrzymać dyscypliny partyjnej we własnym ugrupowaniu. Nagle dostrzeżono, że jest wytrawnym strategiem nie tylko w ringu. Po Majdanie Witalij rezygnuje ze startu w przyspieszonych wyborach prezydenckich i przekazuje swoje poparcie Petrowi Proszence. Ten – już jako prezydent – odwdzięcza się byłemu pięściarzowi wsparciem podczas głosowania na mera Kijowa. Kliczko obejmuje urząd, o który zabiegał od 9 lat.

Program Ukraińca nie jest tak dyskusyjny jak jego doktorat. Sprowadza się do prostej sentencji: „chcę, aby na Ukrainie działo się jak najlepiej”. Kijów ma być miastem wielkich szans dla inwestorów. Otwartym, transparentnym, bez korupcji. „Przez ogromną inflację, każdy kto przyjeżdża z dolarami, z euro, może kupić u nas wszystko dwa razy taniej” – zachęca Witalij. I zwraca się najpierw w kierunku Polski, kraju prezydenta Unii. Sięga po nasze tramwaje, nawiązuje ścisłą współpracę z włodarzem Gdańska. Podobnie jak Paweł Adamowicz przystępuje do programu Smart City, zakładającego znoszenie barier w dostępie mieszkańców do informacji o mieście. Poza zapewnieniem sobie w Trójmieście dnia promocji stolicy Ukrainy, otwarte zostaje połączenie lotnicze Gdańsk-Kijów. „Dla mieszkańców Ukrainy może być ono tym, czym dla nas była inauguracja tanich lotów do Londynu” – chwalą burmistrza dziennikarze. Oczywiście nie wszyscy. Część wypomina mu sojusz z oskarżaną o antysemityzm Swobodą oraz płacenie podatków w Hamburgu.

Witalij Kliczko myśli o kondycji fizycznej Ukraińców. Wcześniej w stolicy prawie nie było ścieżek rowerowych, teraz jest ich pełno. Wyremontował transport, wprowadził nowe trasy dla autobusów. Walczy z nielegalnymi kioskami i wszelkimi przejawami łamania prawa – uważa mieszkająca na co dzień w Kijowie Julia. Tak pozytywnie nastawionych do działań Kliczki ludzi musi być więcej, skoro półtora roku po zaprzysiężeniu obywatele znów postawili krzyżyk przy jego nazwisku. Były mistrz świata w boksie uzyskał o 8% głosów więcej niż poprzednio.

Czy Kliczko będzie jak śp. Lech Kaczyński i toruje sobie właśnie drogę do prezydentury? Polityka to zadanie, przy którym zbledł mu nawet boks. „Kocham boks, bo w nim to co nie możliwe staje się możliwe” – powiedział kiedyś Evander Holyfield. Czy powyższa myśl dotyczy także polityki? Kliczko mawia, że ambicja to dodatkowa turbina w silniku, ale nie można pozwolić, by zdominowała całe życie. „To jak z jadem – z jednej strony jest cennym lekarstwem, ale z drugiej może okazać się śmiertelny”. Gdzie ambicja poniesie Witalija?

Władimir boi się o brata. – W moim kraju polityka to ryzykowna zabawa. To normalne, że wszędzie znajdą się ludzie o poglądach innych niż twoje. Niestety, niektórzy forsują je za pomocą nielegalnych środków i metod.

Kolejne słynne zdjęcie. Kliczko spryskany gaśnicą proszkową. Nie w walce z reżimem, nie w boju z Berkutem czy służbami pacyfikującymi Majdan – nie. Spryskany przez innych antysystemowców, zawiedzionych kursem opozycyjnych polityków.

kliczkogaz

Mówi Janusz Pindera:

Kiedy pod koniec 2012 r. zbierałem materiały do tekstu o Kliczce, jego partia UDAR (czyli cios) rosła w siłę, niespodziewanie wyprzedziła w sondażach Zjednoczoną Opozycję. Kliczko był wtedy przede wszystkim traktowany jako wielki mistrz boksu, a nie polityk. Gdy trzy lata wcześniej jechaliśmy do Kijowa, kilka razy zatrzymywała nas policja. Mówiąc krótko, na Ukrainie na ogół płaci się w takich sytuacjach wysokie kary do kieszeni. Raz kierowca pospieszył się i wyciągnął pieniądze, ale generalnie stróże porządku odpuszczali nam dowiadując się, że przyjechaliśmy zrobić duży wywiad z Kliczką. Wracając do Polski na granicy napotkaliśmy na kolejkę na 14 godzin czekania. W związku z tym że materiał telewizyjny musiał ukazać się następnego dnia, przepuszczono nas dyplomatycznym przejściem.

Pytanie, jak to wygląda dzisiaj. Czy Ukraińcy widzą już w Kliczce wyłącznie polityka? Polityka wielką gębą? Strecki przekonuje, że tak. – Generalnie na Ukrainie wszyscy politycy tracą szacunek, bo każdy z nich jest w coś uwikłany – kontynuuje Pindera. – Wielkie słowa Kliczki w zetknięciu z realną polityką, prawdziwym światem sporo straciły na wartości. Bo tak naprawdę niektóre z jego zapowiedzi nie mogły być zrealizowane. Czy znów będzie się mówiło o Kliczce bohaterze narodowym? W kontekście boksu, on i brat takimi pozostaną. A Witalij-polityk? Myślę, że nie. Wtopił się w ogólny nurt polityki ukraińskiej. Okazało się, że jest – delikatnie mówiąc – za cienki na tę rozgrywkę.

Kijów to miasto z 1500-letnią tradycją. Gabinet mera znajduje w centrum miasta, Kliczko przyjmuje interesantów na piątym piętrze. By się tam znaleźć musiał pokonać ponad 4 tysiące kilometrów. Robił to etapami. Od dziecka generała lotnictwa ZSRR po niezwyciężonego pięściarza. Dziś jest obywatelem świata. Z okien jego miejsca pracy rozciąga się widok na Chreszczatyk – główną aleję miasta. Czy nadal zerkając przez nie widzi lepsze jutro dla Ukrainy?

PRZYGOTOWALI: HUBERT KĘSKA, DAWID BARCIKOWSKI

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
06.12.2021

Jak zbudować skocznię narciarską? Czyli wszystko, co musicie wiedzieć o arenach zmagań skoków

Obiekty, na których rozgrywają się zawody najpopularniejszego sportu zimowego w Polsce, zwykle położone są w pięknych miejscach, co w połączeniu z ich ciekawą konstrukcją tworzy obrazek jak z widokówki. Wśród fanów wzbudzają zarówno ciekawość, jak i… strach. Bo chyba każdy z nas, oglądając skoki, choć raz zadał sobie pytanie jak to jest siedzieć tam, na […]
06.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Koszykówka
25.11.2021

Jedna dobra kwarta to za mało. Polska przegrywa z Izraelem

Na początku był chaos… i o to chodziło Igorowi Miliciciowi, który w swoich wypowiedziach cały czas powtarzał to słowo. Chaos, czyli agresywna obrona i szybkie kontry – taki jest plan Chorwata na naszą reprezentację. Niestety, w przeciwieństwie do historii powstania świata znanej z mitologii greckiej, z polskiego chaosu nie urodziło się zwycięstwo. Bo choć długimi […]
25.11.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szemrany
szemrany(@szemrany)
4 lat temu

#jebacUkraine

Rudy z UE
Rudy z UE(@rudy-z-ue)
4 lat temu

nadaje się, całą karierę służył niemcom, to dlaczego nie miałby im służyć całe życie?

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021