post

Opublikowane 02.03.2017 10:09 przez

Kamil Gapinski

Co łączy Jiriego Parmę, Franci Peteka, Roka Benkovica i Rune Veltę? Dwie rzeczy. Żaden z nich nie został zapamiętany jako skoczek ze światowego topu oraz to, że każdy z nich, paradoksalnie, ma na koncie tytuł… mistrza świata. Historia mistrzostw pokazuje, że wcale nie tak rzadko złote medale przypadały właśnie zawodnikom z drugiego szeregu, żeby nie powiedzieć jeszcze dalszego. Powiedzmy to sobie wprost – niektóre tytuły zdobył narciarski plankton, bo trafiali się nawet tacy, którzy przez całą swoją karierę nie potrafili wygrać choćby jednych zawodów Pucharu Świata (!), więc jakie były przesłanki, żeby dawać im szanse na wygranie wielkiego turnieju? Dlatego niektóre triumfy nawet po latach trudno jest racjonalnie wytłumaczyć. Oby tylko dzisiaj na dużej skoczni w Lahti równowaga w przyrodzie została zachowana i mistrzostwo trafiło w ręce Kamila Stocha. Ale Polak na pewno musi czujnie patrzeć za siebie, bo każdy marzy o sprawieniu sensacji.

Matti Nykaenen najwyraźniej nie patrzył i być może dlatego przerżnął mistrzostwa świata w Oberstdorfie w 1987 r. Chociaż słynny Fin do tego czasu zdążył już wygrać na skoczni wszystko co się dało i był jednym z faworytów, to w konkursie na normalnej skoczni zajął dopiero drugie miejsce dając się wyprzedzić reprezentantowi Czechosłowacji Jiriemu Parmie. Była to największa sensacja tamtych mistrzostw, bo nowy mistrz był jakiś taki… mało mistrzowski.

Parma miał już wprawdzie na koncie brązowy medal z mistrzostw świata z 1984 r., ale w konkursie drużynowym. Indywidualnie już tak dobrze mu nie szło. Owszem, potrafił zajmować miejsca w pierwszej dziesiątce, ale konkursy Pucharu Świata wygrał dotychczas tylko trzykrotnie – i to ostatni raz dość dawno, bo w 1985 r. Słowem, nikt mu nie dawał szans. Ale ostatecznie w Oberstdorfie to on nie dał szans Nykaenenowi pokonując go wyraźnie, bo o blisko 8 pkt. I to by było na tyle, bo więcej żadnych zawodów Parma w życiu już nie wygrał. Później jego największym indywidualnym sukcesem było już tylko 3. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Zdobył jeszcze brąz na igrzyskach w Albertville w 1992 r., ale znów z drużyną. Karierę zakończył w 1996 r. po serii kiepskich występów. Próbował jeszcze skakać w wieku 35 lat, ale jak później przyznawał „trzy razy skoczył, trzy razy upadł i powiedział dość”.   

17093963_1328138800565617_1393344017_n

Czech oczywiście do dzisiaj pozostaje w swoim kraju bardzo popularny, ale żyje raczej daleko od skoków. Pomaga przy prowadzeniu hotelu w leżącej blisko granicy z Polską miejscowości Ostruzna. Mistrz sprzed lat zajmuje się tam wszystkim, jest chociażby złotą rączką, palaczem, a kiedy trzeba nawet i kelnerem. A kiedy hotelowi goście pytają o pamiętny 1987 r., bardzo chętnie opowiada im swoją historię. Hotel zrobił z tego zresztą jedną z atrakcji. – Często jestem zaskoczony, że ludzie jeszcze w ogóle mnie rozpoznają. Z drugiej jednak strony, przychodzą do nas raczej osoby starszej daty. Często proszą o autograf i chętnie go daję. A praca w hotelu? Sport na pewno jest bardziej kolorowy. Podróżujesz, wygrywasz, czujesz wielką radość. Normalna praca jest niestety bardziej monotonna – opowiadał Parma portalowi Lidovky.cz. 

Od mistrza do doktora geografii i pedagoga

Mówi wam coś nazwisko Franci Petek? Pewnie niewiele, ale na pewno dobrze pamięta je Jens Weissflog. Gwiazdor z Niemiec podczas mistrzostw w 1991 r. w Val di Fiemme na dużej skoczni był dopiero trzeci, a wygrał właśnie wspomniany reprezentant ówczesnej Jugosławii. Można powiedzieć chłopak znikąd, bo w całej swojej karierze najwyżej w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata był na 11. miejscu, a swój jedyny wygrany konkurs zaliczył w 1990 r. w szwajcarskim Engelbergu.

Petek w ogóle był efemerydą, bo rzucił skoki mając raptem 24 lata. Ostatecznie jego CV wyglądało więc dość nietypowo, bo obok prestiżowego tytułu mistrza świata z Włoch miał jeszcze tylko medale uniwersjady i mistrzostw świata juniorów, ale i tak tylko srebrne i brązowe. Zawodową karierę skończył zresztą dość kiepsko, bo w swoim ostatnim sezonie zaliczył jeden z koszmarniejszych upadków, do jakich doszło na skoczniach w latach 90. Na Holmenkollen w Oslo miał jednak furę szczęścia, bo równie dobrze mógł zostać wtedy kaleką.   

Potrafił jednak odnaleźć się w życiu po karierze skoczka. Był dyrektorem sportowym w słoweńskim związku, zrobił nawet doktorat z geografii. Mało tego, pracował też – co ciekawe – w prywatnym przedszkolu prowadzonym metodą Montessori, czyli kultywującą indywidualne podejście do dziecka, a nie jedynie suche wkładanie mu wiedzy do głowy. I były mistrz świata ponoć świetnie się w tej robocie sprawdzał.

Kto wie, czy największym numerem nie był jednak Słoweniec Rok Benkovic, który sensacyjnie wygrał mistrzostwo świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie w 2005 r. Chociaż 19-latek w całej swojej karierze nawet raz nie stanął na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata i pałętał się w najlepszym wypadku w drugiej dziesiątce klasyfikacji końcowej, to wtedy jednak miał swoje pięć minut. Wyszedł mu tak naprawdę jeden skok i tym jednym skokiem przyklepał sobie złoty medal. W pierwszej serii skoczył aż 101 m i był jedynym zawodnikiem, który tamtego dnia przekroczył granicę setnego metra. Druga próba była już mocno średnia – 91 m – ale to i tak wystarczyło, żeby w ostatecznych rozrachunku pokonać takich gwiazdorów jak Jakub Janda i Janne Ahonen. Nasz Adam Małysz był wtedy szósty.   

17093924_1328138847232279_549550013_n

Nastolatek zdobył jeszcze w Niemczech brązowy medal w konkursie drużynowym, ale jak się okazało, były to jego pierwsze i ostatnie sukcesy w karierze, którą ostatecznie zakończył bardzo szybko, bo w 2007 r. Oficjalnie przez brak motywacji do uprawiania sportu, chociaż nie było wielką tajemnicą, że Benkovic kompletnie nie radził sobie przede wszystkim z ogromną presją mediów i kibiców, którą sam na siebie nałożył wygrywając mistrzostwo. Dlatego w pewnym momencie niemalże zaszył się przed światem, a dziś w wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom, czyli podróżowaniu i alpinizmowi. – Obecność w mediach, wywiady i pytania od dziennikarzy nie miały końca. Starałem się podchodzić do tego profesjonalnie, ale zawsze bardziej cieszyło mnie skakanie, niż wszystkie te sprawy towarzyszące – mówił w 2015 r. w wywiadzie dla słoweńskiego Kamnik.info. 

„Jeszcze wczoraj w to nie wierzyłem” 

Podczas turnieju w Falun w 2015 r. walka o złoto miała rozegrać się przede wszystkim między Severinem Freundem, Peterem Prevcem i Stefanem Kraftem. W konkursie na normalnej skoczni wszystkich pogodził jednak Norweg Rune Velta, dla którego – tak, tak – była to jak się później okazało jedyna wygrana w zawodach indywidualnych w życiu. Velta pokonał Freunda dosłownie o włos, bo zaledwie o 0,4 pkt. Później, kiedy stał na podium, kompletnie puściły mu emocje – popłakał się jak bóbr. – Jeszcze wczoraj nie wierzyłem, że coś takiego w ogóle jest możliwe. Ale po próbnym skoku miałem dobre przeczucie, chciałem zachować to do konkursu. No i teraz jestem mistrzem świata! – mówił chwilę po wygranej rozradowany i wciąż trochę zszokowany Norweg.

Niesamowicie żarło mu jednak podczas całych szwedzkich mistrzostwach, bo na dużej skoczni zdobył jeszcze złoto z drużyną i brąz indywidualnie. Dorzucił do tego również srebro w mieszanym konkursie drużynowym. Kiedy dziennikarze oficjalnej strony internetowej FIS-u (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – red.) zaczepili później trenera Norwegów Alexandra Stoeckla z pytaniem, czy przed konkursem postawiłby swoje prywatne pieniądze na wygraną Velty, szkoleniowiec próbował nieco wykręcić się od odpowiedzi.

– Nie spodziewałem się, że może wygrać złoto w pierwszym konkursie, ale wiedziałem, że może walczyć o medal. Byłem pozytywnie nastawiony przed mistrzostwami, bo był bardzo konsekwentny w tym sezonie (Velta w Pucharze Świata był w tamtym sezonie ostatecznie ósmy – red.). Wszystko jednak zadziałało perfekcyjnie, włącznie ze zbiegiem okoliczności i szczęściem – przyznawał Stoeckl.

Velta jednak nigdy później już swojego potencjału na skoczni nie potwierdził. Szło mu wręcz coraz gorzej. Do tego stopnia, że rok temu w trakcie sezonu letniego niespodziewanie ogłosił zakończenie kariery mając zaledwie 27 lat. Podobnie jak Benkovic, rzekomo przez brak motywacji do sportu.

Tytuł czasami jak los na loterii 

Wygrana każdego z czterech wymienionych skoczków była sensacją, ale były też niespodzianki, kiedy złote medale mistrzostw świata zgarniali zawodniczy solidni, ale raczej nigdy nie łączeni z mistrzowskim poziomem.

Najlepszym przykładem był turnieju organizowany w Libercu w 2009 r., kiedy mistrzem świata na normalnej skoczni został Wolfgang Loitzl. Austriak długo uchodził przede wszystkim za dobre uzupełnienie swojej reprezentacji, z którą regularnie zdobywał medale, ale indywidualnie te zawsze jakoś go omijały. Ale początek 2009 r. miał kapitalny, bo wygrywając 3 z 4 konkursów Turnieju Czterech Skoczni zapewnił sobie nieoczekiwanie wygraną w całej imprezie. Później dorzucił jeszcze wygraną w Zakopanem, dlatego w Libercu był już jednym z faworytów do podium. Ale czy do zgarnięcia pełnej puli? A jednak. Loitzl był najlepszy pokonując swojego faworyzowanego kolegę z kadry Gregora Schlierenzauera, który był drugi. Tamto złoto z Czech było jego największym indywidualnym wyczynem w karierze. 

Mimo wszystko pewną niespodzianką była też wygrana na dużej skoczni Szwajcara Andreasa Kuettela, który chociaż od kilku lat był w szerokiej światowej czołówce (miał już na koncie wygrane w pięciu konkursach Pucharu Świata, a w sezonie 2005/06 był trzeci w klasyfikacji generalnej), to nawet w swojej ojczyźnie zawsze pozostawał w cieniu Simona Ammanna. Konkurs w Libercu przez obfite opady śniegu odbywał się jednak w loteryjnych warunkach, dlatego przeprowadzono tylko jedną serię. 133,5 m Szwajcara wystarczyło, żeby o zaledwie 0,4 pkt. wyprzedzić odbudowującego formę Martina Schmitta. I zdziwienie było spore.   

Dobrym znakiem dla Kamila Stocha przed konkursem w Lahti jest na pewno to, że do największych sensacji dochodziło jednak najczęściej na skoczniach normalnych. Tam różnice w punktacji zwykle są minimalne, co sprzyja zaskakującym wynikom. Mamy więc nadzieję, że dzisiaj Polak nie spotka na swojej drodze kolejnego Peteka czy Benkovcia…

RAFAŁ BIEŃKOWSKI     

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
04.03.2019

Horngacher coraz bliżej odejścia z polskiej kadry

Zostanie czy nie? W ostatnich tygodniach kibice skoków narciarskich wypatrywali postanowienia Stefana Horngachera z takim napięciem, z jakim fani Atletico Madryt wyczekiwali w zeszłym roku na decyzję Antoine’a Griezmanna. Francuz ostatecznie nie przeszedł do Barcelony i został w Atletico, a światu zakomunikował o tym w… filmie. Austriak jeszcze nie potwierdził oficjalnie, jaka czeka go przyszłość, ale […]
04.03.2019
Inne sporty
20.01.2019

Wąsek i Szaranowicz na plus, pozostali Polacy zawiedli w Zakopanem

Zamiast piątego w historii zwycięstwa Kamila Stocha w PŚ w Zakopanem, mieliśmy… brak awansu polskiego mistrza do drugiej serii. Zamiast kolejnego ataku na rekord skoczni w wykonaniu Dawida Kubackiego, musieliśmy zadowolić się dwunastym miejscem 29-latka, który i tak był dziś najlepszym z biało-czerwonych. Te dwa zdania wstępu najlepiej pokazują, jak nieudany był to dla nas […]
20.01.2019
Inne sporty
25.03.2018

W skokach nuda, Stoch znowu wygrywa

Gdyby Gary Lineker był fanem skoków narciarskich, to po tym sezonie z pewnością powiedziałby, że „skoki narciarskie to taki sport, w którym startuje kilkudziesięciu zawodników, a na końcu i tak wygrywa Kamil Stoch”. Bo Polak zgarnął w tym sezonie (niemal) wszystko, co mógł, miażdżąc przy tym rywali. Zróbmy zresztą podsumowanie jego osiągnięć. Chcieliśmy napisać, że […]
25.03.2018
Inne sporty
21.03.2018

„Dokąd doleci? Niesamowite!” – Włodzimierz Szaranowicz kończy 69 lat

Niewielu jest komentatorów, o których moglibyśmy powiedzieć, że przez kilkanaście lat słuchanie ich nas nie męczyło. Ale na  pewno do takich zalicza się Włodzimierz Szaranowicz. To głos, który niósł nas przez sukcesy skoczków. Od pierwszych triumfów Małysza, do złota Stocha na igrzyskach w Korei. Każdej zimy, przez niemal 20 lat. Część z jego najlepszych komentarzy […]
21.03.2018
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Morderca z glebi lasu
Morderca z glebi lasu (@morderca-z-glebi-lasu)
4 lat temu

W Lahti karty może rozdawać wiatr. Faworytami z pewnością są Kraft, Wellinger i P. Prevc. Stoch i Kot to teraz zawodnicy z pozycji 4-6, ale może odbiją się a Kamil wróci do swojej topowej formy. Powalczyć mogą Hayboeck, Eisenbichler, Tande, natomiast medal kogokolwiek innego spośród wymienionych byłby duuużą niedpodzianką.

Stanislav Levy
Stanislav Levy (@stanislav-levy)
4 lat temu

Napisałeś całkiem fajny tekst o mistrzach jednego skoku/zawodów, a zapomniałeś o najbliższym i najjaskrawszym przykładzie. Wojciech Fortuna przecież. Zdobył złoto tylko dlatego, że trafił z formą (na mniejszej skoczni zajął rekordowe 6. miejsce) i mu powiało. W pierwszym skoku walnął 111 metrów, a w drugim wylądował 25 metrów bliżej.
Zanim się podniesie raban, że tekst jest o mistrzach świata, a Fortuna to mistrz olimpijski: w tamtych czasach, w roku olimpijskim nie organizowano mistrzostw świata, a zwycięzca IO automatycznie przyjmował tytuł mistrza świata. Tak że nasz Wojtek jest nawet lepszy od w/w zawodników bo upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu! A raczej na jednym skoku…
Pozostałe sukcesy Fortuny to:
-29. miejsce na MŚ w Falun 1974,
-20. miejsce na MŚ w lotach w Planicy w 1972,
-18. miejsce w klasyfikacji 21. Turnieju Czterech Skoczni,
-14. miejsce w Turnieju Czeskim 1975,
-2. miejsce w Pucharze Beskidów 1975,
-1. miejsce na Mistrzostwach Polski 1972. I tu za Wikipedią:
„Oficjalnie uzyskał odległości 109,5 m i 108,5 m i notę 246,5 pkt. W rzeczywistości jego skoki były krótsze, pomiary zawyżono, a najwyższą notę powinien uzyskać Stanisław Gąsienica-Daniel. Działacze chcieli jednak pokazać, że Fortuna – mistrz olimpijski, jest najlepszym skoczkiem również w kraju.”
Przy naszym mistrzu to nawet ten młody Rok Benkovic, który karierę zakończył jeszcze w wieku juniora, osiągnął większe sukcesy.

Devorious
Devorious (@devorious)
4 lat temu
Reply to  Stanislav Levy

100% racji, a jeszcze jak niekiedy pokazują „mistrza” Fortunę podczas wywiadu w którym wypowiada się jakby pozjadał wszystkie rozumy i poucza Stocha a kiedyś Małysza to mnie krew zalewa.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl (@Waclaw-Grzdyl)
4 lat temu

Z tym Parmą to trochę pojechałeś, to była właśnie niespodzianka a nie sensacja, bo był to przez 5-6 lat z rzędu skoczek ze światowej czołówki. Gościu 17 razy był na podium zawodów pucharu świata, także takiemu choćby Maćkowi Kotowi daleko jeszcze do niego

Maxizer
Maxizer (@maxizer)
4 lat temu

W sumie to tak samo było też z niejakim Larsem Bystoelem z Norwegii na IO.

Bong0
Bong0 (@bong0)
4 lat temu

Velta nie był z czołówki? XD Ci zawodnicy mieli swoje momenty, skoczek nie musi być w gazie ileś tam lat. To nie są zawodnicy, którym powiało i tyle. Nawet Benkovic w tamtym okresie zaliczał miejsca 8, 9, 4, 7, 5 po kolei, to nie jest daleko od podium.

Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021