post

Opublikowane 25.08.2016 11:54 przez

redakcja

Dlaczego napisał kawałek o Jakubie Błaszczykowskim? Jaki kawałek o Mario Goetze biłby rekord popularności? Z czego wynika jego miłość do tworzenia muzyki na tematy piłkarskie? Jak dzieci z młodzieżowej drużyny BVB zmieniły idoli? Jaką koszulkę chciał dzieciak w klubowym sklepie Borussii? Na te i na wiele innych pytań odpowiada niemiecki raper Michel Pulijć, szerzej znany jako M.I.K.I.

Będziemy pewnie rozmawiać o jednym z moich nowych kawałków z płyty „Kurvenmukke”. Na pewno chodzi o ten z Kubą. Jak ci się podobało?

Ciary. Nie jestem fanem rapu, ale naprawdę nie można obok tego przejść obojętnie.

To miało oddawać emocje kibiców Borussii i reprezentacji Polski. To dla nich Błaszczykowski zostawiał na boisku serce, więc oni tekst tego utworu mogą traktować jako osobiste przeżycie. Jako manifest swojego buntu wobec szargania pamięci o jednym z najwybitniejszych piłkarzy ekipy z Signal Iduna Park w XX wieku. Widziałem, że w Polsce odbiło się to dużym echem. Ludzie zrozumieli, o co mi chodzi.

A o co chodzi?

O to, że facet, który dla BVB dałby się poćwiartować jest bez żadnej wdzięczności wyrzucany z klubu, bo akurat jeden z trenerów nie widział go w swojej koncepcji pierwszego składu. To jest burzenie pomników. Tego nie wolno robić. Każdy klub ma jakieś swoje legendy i je trzeba szanować ponad wszystko, a jeśli nie można tego robić, to należy być przynajmniej zachowywać się przyzwoicie i być fair.

Rapujesz, że Watzke właśnie nie był fair wobec Błaszczykowskiego.

Kilka lat temu Kuba znajdował się w najwyższej formie i był wart miliony. Miał mnóstwo ofert. Mówiło się o Manchesterze City, Juventusie i jeszcze kilku innych topowych zespołach. Proponowali mu dużą podwyżkę i progres sportowy, ale on był wierny czarno-żółtym barwom. Wiedział, ile zaufania otrzymał od Juergena Kloppa i chciał mu odpłacić. To był wielki gest, który powinno się w Borussii docenić. A tu co? Polak znalazł się w gorszej formie i Thomas Tuchel ze sztabem, a później dyrektor sportowy pokazali mu na pożegnanie środkowy palec. Tak się tego nie robi. Jak już chcieli się go pozbyć, to powinno odbyć się to w ciepłej atmosferze. Oficjalna konferencja prasowa, pełen stadion i pożegnalna mowa.

Może sportowo był już za słaby?

Gówno prawda. Euro pokazało, że to dalej potrafi grać na najwyższym światowym poziomie. Był najlepszym zawodnikiem jednej z ośmiu najsilniejszych reprezentacji w Europie. Jak on może być słaby? Fakt, że miał problemy zdrowotne nie czyni go beznadziejnym zawodnikiem. Powinien dostać szansę.

Do klubu przyszedł zaś Mario Goetze. Podobnie jak inni kibice również żywisz to niego nienawiść?

Na niego nie da się patrzeć. Kiedy był w najwyższej formie i z perspektywami bycia nowym Messim porzucił bez wahania dortmundzkie barwy. I jeszcze je podeptał, bo zdecydował się na Bayern. tym samym osłabiając znacząco klub, w którym się wychował. Kiedy mu tam nie wyszło, bo Guardiola miał na jego pozycję pięciu lepszych postanowił znów – jak syn marnotrawny – przywdziać stare sponiewierane barwy.

Jest zdrajcą, który nigdy nie odzyska szacunku fanów BVB?

Rozmawiałem o tym ostatnio z kolegą raperem. On też czasami pisze kawałki o Borussii.

Planujesz nagrać coś o Goetze? – spytałem.

Nie ma mowy. Już i tak za dużo przeklinam w moich tekstach, a tu pozwaliby mnie o szerzenie mowy nienawiści.

Zakładam, że kawałek składający się z samych obelg na jego temat mógłby bić rekordy popularności. Nastolatkowie polubiliby go, bo byłyby w nim przekleństwa. Dorośli zaciekawialiby się, bo kontrowersyjny, a kibice pokochaliby go, bo byłby prawdziwy. Po prostu. On w ogóle nie powinien tu trafić. Zakładam, że kiedy – nie daj Boże – wróci do formy i znów zacznie błyszczeć, to nie będzie się wahać i po chwili wróci do Bayernu czy innego Manchesteru.

Jednak on dostał kredyt zaufania od władz klubu, a Kuba nie.

I to jest szok, ale po części rozumiem tę decyzję. Dziś futbol jest jedną wielką komercyjną ściemą. Dla klubów lepiej jest ściągnąć za 30 milionów jakiegoś średniego gościa, któremu trzeba płacić krocie i trąbić, że oto przyszedł zbawca i nowy mesjasz piłki nożnej niż trzymać legendę, która prezentuje podobny lub nawet wyższy poziom. Dlaczego? Bo trwa ciągły pościg za kasą. O sprzedaż koszulek, o nowe kontrakty reklamowe, o większe zainteresowanie mediów.

Kuba to w tej komercyjnej dżungli gatunek wymierający. Wymierające gatunki mają to do siebie, że wszystkim jest ich żal, ale zawsze znajdzie się na świecie jakiś kretyn, który zacznie je eksterminować. I ta droga prowadzi nie prowadzi do rozwoju piłki nożnej. Niedługo będą transfery za miliard, tygodniówki za sto milionów, a piłkarze to będą biegające banknoty dolarów. Nawet w BVB jest cała grupa piłkarzy, dla których te barwy nic nie znaczą. To po prostu miejsce pracy. Oni nie znają historii drużyny czy lokalnej kultury, wystarczy, że są ekspertami, kiedy trzeba zapamiętać dzień i godzinę, w której otrzymają na konto pokaźną sumę.

Personalnie?

Nie chciałbym, ale można się domyślać. Mario Goetze na pewno. Tylko, że on nie ma ostatnio żadnych walorów sportowych. Co innego Kuba Błaszczykowski – on grał sercem, bo umiejętności miał trochę mniejsze niż Niemiec. Nie był obdarzony takim talentem, ale nigdy nie splunąłby na barwy swojego ukochanego zespołu. I jemu można było wybaczyć Freiburg, a to wcale nie chodziło tam o krzywo zasadzoną kępkę trawy (śmiech).

Dlatego – tak jak rapujesz – kłaniasz się przed nim?

Powodów jest więcej. On jest trochę tragiczną postacią. Miał bardzo dużo groźnych kontuzji. Wynikały one z niebywałej ofiarności. Zawsze harował w ofensywie i defensywie. Nie było zmiłuj. Praca przez całe 90 minut, aż serce rosło. I fani to doceniali. W sklepie z koszulkami Borussii byłem świadkiem naprawdę symbolicznej sytuacji. Ojciec i syn zastanawiają się nad kupnem trykotu. To było gdzieś w marcu poprzedniego sezonu.

Który chcesz? – pyta tata.

Kuby.

Ale on teraz nie gra. Patrz, jest fajny Reusa albo Aubameyanga.

Nie, wezmę Kuby. Będę nosił go z dumą.

I wziął, choć chyba jeszcze z sezonu 2014/15.

O czym to świadczy?

O tym, że legend nie wyrzuca się do kosza, bo uderza to skrajny egoizm. Chciałbym, żeby dostał pomnik ze złota, a nie kopa w dupę i transfer do Wolfsburga. Zresztą jeszcze jedna historia. Opowiedział mi ją mój znajomy, który pracuje w Borussii w dziale administracji. To było kilka lat temu. Nie pamiętam już dokładnie kiedy. Trener młodzieżowej drużyny po jednym z treningów pyta się swoich młodziutkich podopiecznych, kto jest ich idolem piłkarskim.

Reus!

Hummels!

Lewandowski!

Ale takie odpowiedzi są odosobnione, bo w większość krzyczy, że Kuba. I co? Następnego dnia na trening na kilka minut przyszedł tylko jeden z nich. Chyba nie trzeba mówić, kto. Powiedział kilka motywujących słów i poszedł, ale sam gest się liczy. Myślę, że chłopcy, którzy mieli inne preferencje w kwestii idoli szybko się wyleczyli.

Dzięki temu wszystkiemu łatwo było napisać numer o nim.

To była przyjemność. Ona oddawała moje wszystkie emocje. Była bardzo udana, więc cieszyłem się z pozytywnego przyjęcia przez rzeszę fanów BVB na całym świecie.

 

 

To twój najlepszy piłkarski kawałek?

Wszystkie te numery były dobre, bo pochodziły z serca. Były po prostu szczere. Ludzkie. Normalne. Dzięki nim w jakiś tam sposób stałem się głosem kibiców. Tworzyłem, kiedy Mario Goetze przechodził do Bayernu. Przyjęło się. Rapowałem też o Mortizie Leitnerze, o mojej miłości do BVB i o kulturze kibicowskiej tego klubu.

Twoje utwory o piłkarzach są przepełnione informacjami o nich.

Chłonę ten klub, tę ligę, więc nie jest dla mnie problemem napisanie takich piosenek. Pamiętam, że wielu zaimponowała moja wiedza o Leitnerze, bo to mało popularny zawodnik, a ja opisywałem jego życie. Podszedł do mnie wtedy jeden z kibiców. Uśmiechnięty i wesoły.

Dzięki za numer. Mógłbyś stworzyć coś takiego o każdym z zawodników BVB. Takie kompendium wiedzy.

To by było coś. Pomyślałem, że to całkiem dobry pomysł. Nikomu nie chce czytać się nudnych biografii piłkarzy. W muzyce jest inaczej. Słuchasz i przy okazji się uczysz. Gdybym chciał jednak coś takiego zrobić musiałbym być w ścisłej współpracy z klubem, by na przykład to jakoś kreatywnie wypromować na stadionie czy oficjalnej stronie drużyny, ale po ostatnich moich krytycznych słowach na temat władz to raczej niemożliwe.

Co jest ważne w pisaniu takich kawałków?

Szczerość i naturalność. Lwia część raperów śpiewa o narkotykach, dzielnicy i panienkach. Część naprawdę ma takie doświadczenia, a część nie. Jedni robią karierę, a inni nie. Ja stworzyłem muzykę z tego co kocham najbardziej, czyli z pasji do piłki nożnej. Ale to nie był oczywiście ani pierwszy, ani ostatni mój taki kawałek. O BVB piszę często.

Z czego to wynika?

To samo pytanie jakiś czas temu zadał mi mój wydawca. Odpowiedziałem wtedy:

Bo inspiracja pochodzi z serca, a w Dortmundzie to serce jest słyszalne.

Boję się, że wraz z czasem ta drużyna straci tożsamość i złapie arytmię czy może nawet  jakąś gorszą chorobę serca. Długo siła BVB polegała na tym, że kupowało się tam utalentowanych piłkarzy za od 4 do maksymalnie tych 15 milionów i szkoliło się, zaszczepiając im DNA klubu. Tak przychodzili Lewandowski, Błaszczykowski czy Piszczek. Przypominasz sobie, ile kosztował Reus?

17 milionów euro.

Dokładnie i to było dużo. A teraz taka kwota byłaby żenująco mało imponująca. Skoro Leroy Sane mógł przejść do City za 55 milionów, to w tej koniunkturze Reus powinien kosztować przynajmniej 50 milionów. To jest zamknięte koło. Ceny będą coraz wyższe.

Borussia traci tożsamość?

Każdy klub, który nie boi się negować swojej historii i wykreślać legend, traci tożsamość. Jeśli Joachim Watzke nie zacznie wsłuchiwać się w głos kibiców, BVB znajdzie się w martwym punkcie, a stąd już nie jest daleko do wielkich i nastawionych na komercje klubów z zachodu.

Rozmawiał JAN MAZUREK

Fot. Facebook

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

328 milionów przychodu Ekstraklasy. Teraz misja „prawa telewizyjne”

Ekstraklasa SA podsumowała finansowo sezon 2020/21 i wybrała nową radę nadzorcza na bieżący sezon. Według raportu – w poprzednim sezonie skonsolidowane przychody spółki wyniosły 328 milionów złotych. Teraz przed nową radą nadzorczą kluczowe zadanie – przygotowanie i sprzedaż praw telewizyjnych. Na tak wysokie przychody Ekstraklasy złożyły się w dużej mierze przychody z praw telewizyjnych. To […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

De Bruyne: Lewandowski był najlepszy przez ostatnie dwa lata

– Jeśli miałbym wybierać, to w dwóch ostatnich latach najlepszy na świecie był Robert Lewandowski  – stwierdził Kevin de Bruyne. Belgijski pomocnik docenił dorobek Polaka w dwóch ostatnich sezonach, gdy zapytano go o jego typ na zdobywcę Złotej Piłki. Lewandowski w typowaniach bukmacherów zajmuje drugie miejsce wśród faworytów do zdobycia nagrody dla najlepszego piłkarza świata. […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Są zarzuty za śmierć Emiliano Sali

W tym tygodniu rozpoczął się proces w sprawie Davida Hendersona. To on miał zorganizować lot, w którym tragicznie zginął Emiliano Sala oraz pilot kierujący awionetką.  Sala 19 stycznia 2019 roku został kupiony przez Cardiff z FC Nantes za 17 mln euro, co oznaczało nowy rekord transferowy walijskiej ekipy, walczącej o utrzymanie w Premier League. Dwa […]
18.10.2021