Weekend u stranierich. Bramkarze w centrum uwagi.

Piotr Tomasik

Autor:Piotr Tomasik

09 sierpnia 2015, 20:39 • 5 min czytania 0 komentarzy

Inauguracja rozgrywek ligowych we Francji, Anglii i Holandii. Do tego spotkania 1/32 finału Pucharu Niemiec z mocno polską załogą. Jak wypadli nasi? Nie licząc bramkarzy, blado. Nic specjalnego nie pokazał Arkadiusz Milik, Kamil Grosicki dostał tylko 24 minuty gry, a Błaszczykowski jeszcze trochę poczeka, zanim znajdzie się w meczowej osiemnastce Borussii. Oczywiście, o ile nie będzie musiał niedługo pakować bagaży. Jeśli ktoś był pewnikiem, że w ten weekend rozpocznie strzelanie, no to rzecz jasna musimy wspomnieć o „Lewym”.

1. Mecz z Niemcami już blisko, a Adam Nawałka nie musi się obawiać o dyspozycję swoich bramkarzy. Wprawdzie Wojciech Szczęsny rozpocznie zmagania ligowe dopiero za dwa tygodnie, jednak selekcjoner naprawdę ma w czym wybierać. Łukasz Fabiański i Artur Boruc zebrali dobre noty za swoje występy w Premier League. Cała ekipa Swansea grała na Stamford Bridge w takim transie, że „Fabian” nawet twarzą starał się zatrzymać strzały mistrzów Anglii. Przy puszczonych golach może mówić o sporym pechu. Najpierw londyńczycy skutecznie zasłonili mu piłkę, później w pokonaniu Polaka pomógł Chelsea rykoszet.

2. Jeśli już mamy spojrzeć na zaplecze, jakim jeszcze dysponuje Nawałka, to warto wspomnieć o Tomaszu Kuszczaku. Latem miał możliwość przenieść się do Lechii Gdańsk, ale na kolejny sezon został w Anglii i wiele na to wskazuje, że będzie grał na Wyspach już do zakończenia kariery. Nie garnie się do powrotu, ma już brytyjskie obywatelstwo, a w nowym klubie ulubieńcem kibiców został już w swoim debiucie. W taki sposób zatrzymując strzał Orlando Sa. Dodajmy, że rozpoczęła się wówczas 98. minuta meczu, a Birmingham prowadziło z Reading 2:1.

Oprócz Kuszczaka, w Championship zagrał także Bartosz Białkowski. W barwach Stuttgartu zadebiutował Przemysław Tytoń i – choć jego zespół wygrał – to przy straconym golu Polak mógł zrobić trochę więcej. Rafał Gikiewicz nie oddaje miejsca w bramce nawet przy okazji Pucharu Niemiec.

3. Vidal, Goetze i Lewandowski na liście strzelców Bayernu po niedzielnym zwycięstwie z Noettingen. Jednak to nie oni są dziś na ustach niemieckich kibiców. Niklas Hecht-Zipler, nic wam to pewnie nie mówi. 22-letni amator niemal na 100% przeżył w niedzielne popołudnie najpiękniejszą chwilę w piłkarskiej przygodzie. Chłopaczek, który na swojego Facebooka wrzuca filmiki ze zjazdów na nartach – co w profesjonalnej piłce bez echa by nie przeszło – gdzieś w przerwie między innymi zajęciami, zagrał z wielkim Bayernem i jeszcze strzelił im gola. Urażeni Bawarczycy wzięli się jednak do roboty i rozstrzygnęli wynik już w 26. minucie. Bramka „Lewego”? Nic specjalnego, dopadł piłkę w polu karnym i z najbliższej odległości pokonał bramkarza.

4. A tutaj zobaczycie, jak spisał się polski duet w barwach Eintrachtu. Matuszczyk zaliczył jedno kapitalne podanie, po którym Brunszwik powinien wyjść na prowadzenie. Gikiewicz miał sporo roboty, trochę przyneuerował, ale z pozytywnym skutkiem. Ogólnie bardzo dobry występ polskiego bramkarza.

5. Na Węgrzech znów pokazał się Michał Nalepa. Były zawodnik Wisły ma pewne miejsce w składzie Ferencvarosu, a tym razem zademonstrował piłkarzom Lecha, w jaki sposób można łatwo rozprawić się z Videotonem. 3:1 na boisku mistrza robi wrażenie, jednak bez Nikolicia Videoton traci 0kilkadziesiąt procent na swojej wartości.

ANGLIA
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut w meczu z Aston Villą (0:1)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut w meczu z Chelsea (2:2)
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą na mecz z Sunderlandem (4:2)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą na mecz z West Ham (0:2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut w meczu z Brentford (2:2)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut, żółta kartka i obroniony karny w meczu z Reading (2:1)

BELGIA
Rafał Wolski (Mechelen) – cały mecz z Mouscron-Peruwelz (3:1) przesiedział na ławce rezerwowych
Filip Starzyński (Lokeren) – 4 minuty i dwie żółte kartki w spotkaniu z Kortrijk (0:0)

BUŁGARIA
Marcin Burkhardt (Warna) – 63 minuty i żółta kartka w meczu z Lewskim (0:1)

DANIA
Patryk Wolański (FC Midtjylland) – mecz z Aalborgiem w poniedziałek

FRANCJA
Kamil Grosicki (Rennes) – 24 minuty w meczu z Bastią (1:2)

HOLANDIA
Arkadiusz Milik (Ajax) – 63 minuty w meczu z AZ Alkmaar (3:0)
Filip Bednarek (Utrecht) – cały mecz z Feyenoordem (2:3) na ławce rezerwowych

JAPONIA
Krzysztof Kamiński (Jubilo) – 90 minut w meczu z Kyoto Sanga FC (3:3)

NIEMCY
Paweł Olkowski (FC Koeln) – zmieniony po pierwszej połowie meczu z Meppen (4:0)
Sławomir Peszko (FC Koeln) – poza kadrą na mecz z Meppen (4:0)
Martin Kobylański (Werder) – poza kadrą na mecz z Wuerzburger (2:0)
Jakub Błaszczykowski (Dortmund) – poza kadrą na mecz z Chemnitzer (2:0)
Łukasz Piszczek (Dortmund) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Chemnitzer (2:0)
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i bramka w meczu z Noettingen (3:1)
Przemysław Tytoń (Stuttgart) – 90 minut w meczu z Holstein Kiel (2:1)
Artur Sobiech (Hannover) – 8 minut w meczu z Hessen Kassel (2:0)
Mateusz Klich (Kaiserslautern) – 84 minuty w meczu z Hansą Rostock (0:0, k. 5:4)
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – 120 minut w meczu z Hansą (0:0, k. 5:4)
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – mecz z Borussią Moenchengladbach w poniedziałek
Piotr Ćwielong (Bochum) – cały mecz z Salmrohr (5:0) przesiedział na ławce rezerwowych
Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – 90 minut w meczu z Hallescher FC (1:0)
Adam Matuszczyk (Brunszwik) – 90 minut w meczu z Hallescher FC (1:0)
Jakub Kosecki (Sandhausen) – zmieniony po pierwszej połowie meczu z Bahlinger (0:0, k. 5:3)

NORWEGIA
Piotr Leciejewski (Brann) – 90 minut w meczu z Sandnes (1:1)

ROSJA
Maciej Rybus (Terek) – 90 minut w meczu z Mordowją (0:0)
Marcin Komorowski (Terek) – poza kadrą na mecz z Mordowją (0:0)
Janusz Gol (Amkar) – 90 minut w meczu z CSKA Moskwa (0:2)
Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – mecz z Kubaniem zaplanowany jest na poniedziałek