post

Opublikowane 25.07.2014 17:38 przez

redakcja

FIFPro, międzynarodowa federacja zawodowych piłkarzy, opublikowała ostatnio raport „Don’t Fix It!”. Było to podsumowanie anonimowej ankiety dla piłkarzy z różnych europejskich krajów. Wszystkie pytania dotyczyły tematyki ustawiania meczów: czy podejrzewasz, że grałeś w ustawionym meczu, czy masz wiedzę, że w lidze dochodzi do handlu punktami i tak dalej. Niestety pod lupę trafiła tylko część lig i wielka szkoda, bo ten raport mógł okazać się o wiele „mocniejszy”, gdyby brał pod uwagę, przykładowo, 25 najsilniejszych europejskich rozgrywek. Ale i tak mamy do czynienia ze smakowitym kąskiem, pozwalającym nieco zajrzeć pod dywan.

GRECJA

Na początek przyjrzymy się puszce Pandory, jaką pod lupą okazuje się Grecja. Taki obraz tej ligi malują sami piłkarze. Powszechnie panuje wśród nich przekonanie, że matchfixing to standard, nie wiadomo tylko do jakiego stopnia. Aktualnie trwają zresztą dochodzenia w sprawie klubów Volou i Kavali. Strzelmy kilkoma odpowiedziami, przypominając, że wszystkie dotyczą TYLKO ostatnich dwunastu miesięcy.

14% ankietowanych odpowiedziało, że grało w ustawionym meczu. Z tej grupy aż32% przyznało, że przed meczem wiedziała o wszystkim.

Z 13% zawodników ktoś kontaktował się w sprawie ustawienia meczu. Z tego co dziesiąty zgodził się i przyjął propozycję.

Na pytanie, czy uważasz, że mecze w lidze greckiej są ustawiane, 64% graczy odpowiedziała twierdząco. Zdumiewająca liczba, w innych ligach ten wskaźnik nie przekroczył kilkunastu procent.

Czy zgłosiłby komuś, gdybyś podejrzewał, że mecz w którym masz zagrać będzie ustawiony? 71% była na nie. 16% graczy przyznało też, że w ostatnim roku grało u bukmachera łamiąc zasady narzucone przez związek.

Tyle w kwestii wyników. Ankieta analizowała też podłoże zepsutej tkanki i tu również jest ciekawie.

Kto ustawia mecze, jest pomysłodawcą? Ktoś z zewnątrz – 20%. Sędzia – 16%. Piłkarze – 11%. Oficjele klubowi – 50%.

Powody zgadzania się na korupcję? 33% – problemy finansowe. 13% – presja ze strony klubu. 15% – łatwa kasa, a proceder trudny do wykrycia. 9% – groźby w kierunku rodziny. 1%, uwaga, kulturowa akceptacja dla ustawiania meczów.

Jak można zmniejszyć ryzyko występowania podobnych patologii? 25% – większe płace. 30% – płace na czas. 18% – lepsze warunki pracy.

Grubo, prawda? To najbardziej patologiczny kraj ze wszystkich, które były brane pod lupę. Śmierdzi historiami rodem z meczu Amica – Aluminium Konin.

Ale spokojnie, dajmy i innym się wykazać.

WŁOCHY

Włosi mają długą tradycję skandali korupcyjnych, właściwie nie pomyli się ten, kto powie, że co regularnie wychodzą tutaj na wierzch tego typu brudy. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda porządniej niż w Grecji, ale też daleko od kryształowej czystości. Szczególnie ciekawe są natomiast pewne zmienne: według Włochów, 40% ustawionych meczów w ich kraju to idea samych graczy, w Grecji ten współczynnik wynosił 11%.

Czy mecze w lidze są ustawiane? Tak, 12%.

Kto był pomysłodawcą? Osoby zewnętrzne, czytaj: syndykaty zajmujące się match-fixingiem zawodowo, 44%. Potem wspomniani już gracze z 40%.

Dlaczego korupcja ma miejsce? Na pierwszym miejscu wśród powodów „łatwa kasa”, 27%. Dopiero potem problemy finansowe (20%), presja ze strony innych, groźby (14%), nawet kulturowa akceptacja dla piłkarskiej korupcji łapie tutaj solidne 3%. To rekord wśród wszystkich przebadanych krajów.

We Włoszech jeszcze jedna ciekawa informacja: jest to jedyny kraj, w którym nie znaleziono danych odnośnie gry piłkarzy u bukmacherów. Zbyt często zostawiano to miejsce pustym, by wyniki były wiarygodne.

Włosi nie zawiedli. Ale spokojnie, przenosimy się do europy wschodniej, na szybkie tournee po Rumunii, Słowenii i Węgrzech. Już nie możecie się doczekać, co?

SŁOWENIA

Słowenia wydaje się najłatwiejszym celem, bo tutejsza liga niewiele ma wspólnego z poważną piłką, natomiast tak traktowana jest przez bukmacherów. Nic dziwnego, że kilka spraw trafiło do prokuratury pomiędzy 2009 a 2011 roku. Informatorzy donieśli, że korupcja w słoweńskiej lidze to rosnący problem, podsycany przez piłkarską mafię.

Czy grałeś w ustawionym meczu? 7% przyznało, że tak, z czego 12% wiedziało, że wystąpi w ustawce. Warto też zwrócić uwagę na bardzo wysoki współczynnik niepewności, czy dane starcie było trefne, czy też nie – aż 20%. Granie u bukmachera? 13%.

Czy ktoś zgłosił się do ciebie z propozycją sprzedaży meczu? 5%. Czyli co dwudziesty gracz. W każdej drużynie ligi słoweńskiej znajdziemy gościa, który miał kontakt z chcącymi przekonać go do sprzedaży meczu.

10% stwierdziła otwarcie, że mecze w lidze są ustawiane. Powody? Problemy finansowe, 33%. Łatwa kasa, 20%. Zwróćmy jednak uwagę, że aż 64% piłkarzy zgłosiłoby podejrzenia o sprzedaży meczu, w Grecjii taka liczba graczy odpowiedziała odwrotnie.

WĘGRY

W lutym 2013 45 osób zostało podejrzanych, a potem oskarżonych o bycie częścią piłkarskiego syndykatu. Sprawa dotyczyła 32 meczów na przestrzeni kilku lat. To idealny wstęp pod wyniki węgierskiej części ankiety, aczkolwiek wyniki nie są aż tak dramatyczne.

Czy grałeś w meczu, który był ustawiony? 8% – tak, z czego 5% wiedziało o tym. Aż 30% nie było pewnych, więc bardzo wysoki wskaźnik.

Czy ktoś się do ciebie zgłosił? Tak – 2%, z czego 8% się zgłosiło.

Czy mecze w twojej lidze są ustawiane? 6% – tak.

Kto organizuje ustawkę? Aż 50% to osoby z zewnątrz, czyli mafia. Piłkarze jednak też z założonymi rękami nie siedzą, wykręcili przyzwoite 36%.

Powody korupcji? Znowu liderem „łatwa kasa, a sprawa trudna do wykrycia” – 30%. Presja z zewnątrz – 23%. Problemy finansowe 21%, kulturowa akceptacja – 2%. Nieźle, ale Włosi w tym absurdalnym wskaźniku lepsi.

Sposoby na wyeliminowanie korupcji? Głównie Węgrzy szukają winnych w klubach. 25% wskazała lepsze płace, 23% pieniądze na czas, 20% lepsze warunki pracy. 79% zgłosiłaby podejrzenia do prokuratury, 3% grała u bukmachera.

RUMUNIA

Ankietowani zgłaszali, że problem jest poważny, podejrzewają, że wielu piłkarzy obstawia własne mecze, w dodatku szerokie wpływy ma też futbolowa mafia. Ale już w wypowiedziach tej wielkiej powagi sytuacji nie ma, choć oczywiście tylko i wyłącznie w porównaniu do reszty stawki.

Grałeś w ustawionym meczu? Nie wiem – 7%. 93 – nie. Nikt nie potwierdził. Podobna odpowiedź na pytanie, czy ktoś próbował się kontaktować w sprawie sprzedaży meczu – żaden zawodnik nie zgłosił takiej sytuacji.

A potem 14 % graczy wpisuje, że w ostatnich dwunastu miesiącach mecze ligowe były na pewno ustawiane.

Kto naciska na handel punktami? 50% – właściciel klubowy. Czy zgłosiłbyś problem? 44% na nie. Nie znalazł się też ani jeden hazardzista.

Wyniki dość zaskakujące, powiedzielibyśmy: nierówne. Nie wiemy do końca jak je traktować, są na pewno interesujące. Kto dalej na rozkładzie?

FINLANDIA

To tutaj wpadł Wilson Raj Perumal, w tym momencie bodaj najsłynniejszy ustawiacz meczów świata, obecnie na przymusowej emeryturze, w więzieniu. 30 meczów w sezonie 08/09 zostało podejrzanych, a zamieszani mieli być afrykańscy ligowcy, na których wpływ miał mieć wspomniany boss. Ten jednak aktualnie za kratami, jak więc wygląda sytuacja pod jego nieobecnośc?

20% grało w ustawionym meczu. Nikt nie przyznał, że wiedział o takiej sytuacji. Z żadnym z ankietowanych nie kontaktował się ktoś w sprawie kupna meczu. Ale już 9% przekonuje, że mecze w lidze były ustawiane.

Powody? problemy finansowe: 28%. łatwa kasa? 25%. Presja z zewnątrz? 19%, w tym nawet groźby wobec rodziny. Znalazło się też 6% hazardzistów – amatorów, obstawiających przeciw regułom nakładanym na graczy przez tamtejszy związek.

WYSPY BRYTYJSKIE

Generalnie zarówno Szkocja jak i Anglia wyglądają czysto. Statystyki bardzo nikłe w porównaniu z resztą, nawet nie ma czego cytować. Poza jednym elementem: grą u bukmachera. 32% ankietowanych ze Szkocji przyznało, że gra wbrew zasadom jakie ich obowiązują. Przypomnijmy, że w 2013 roku reprezentant kraju Ian Black został ukarany za granie u buka (140 meczów), tak samo Michael Moffat (150).

Anglia? Tu warto przedstawić casus Roberta Heysa, dyrektora Accrington Stanley. Został zawieszony na 21 miesięcy za 735 przypadki złamania zasad zasad obstawiania meczów, proceder miał miejsce na przestrzeni 10 lat. Co najważniejsze: aż 231 zakładów dotyczyło Accrington.

37 razy Heys wysłał kupon z porażką własnej drużyny.

WNIOSKI

To wszystkie ligi, które zostały wzięte pod lupę. Mało, prawda? Chciałoby się więcej. Trzeba też nadmienić, że ankietowani nie byli wybierani wyłącznie z najwyższej ligi krajowej, a z trzech najlepszych klas rozgrywkowych. Była to też rzecz jasna pewna próba zawodników, a nie wszyscy. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden kraj, w którym coś nam nie gra, i kwestionowalibyśmy prawdomówność odpowiadających, to byłaby to Rumunia. Najwięcej osób przekonanych o tym, że mecze w lidze nie są czyste, dużo problemów zgłaszanych przez informatorów, a przy tym bardzo czyste odpowiedzi na pozostałe pytania.

Aha, raport jest dostępny za darmo w sieci. Kto szuka więcej informacji, znajdzie go bez problemu.

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 180 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021