post

Opublikowane 22.05.2013 15:07 przez

admin

Jest zasadnicza różnica między piłkarzem, który zarabia dwadzieścia pięć tysięcy i nie płacą mu trzy miesiące a takim, który ma trójkę i też od trzech miesięcy nic nie dostaje. Nie dziwię się, że chłopaki przez tydzień jedli makaron z cukrem. Chodziłem do nich i pożyczałem im pieniądze, żeby mieli co jeść! A jeśli w takiej sytuacji prezes mówi, że wszystko jest dobrze, to dla mnie zwykły śmierdziuch. Bezczelny kłamca. Fałszywych, którzy kopią pod innymi dołki, było więcej – mówi w szczerej rozmowie o Motorze Lublin Piotr Świerczewski. Próbowaliśmy pogadać z nim już dawno temu, ale prosił, by trochę poczekać i wszystko opowie. Mocna lektura.
Domyślam się, że pan żal o to, co działo się w Motorze.
Zaczęło się od tego, że zarząd przedstawił mi plan budowy zespołu do 2017 roku, ja w nim miałem brać udział. Kilku zawodników i również ja byliśmy sponsorowani przez jednego z udziałowców, ale – zupełnie bez wiedzy tej osoby – klub się potem z nami rozstał. W Motorze miałem być odpowiedzialny za prowadzenie zespołu i sport, ale o jakim sporcie tu mowa, skoro nie mamy gdzie trenować, skoro najprostsze sprawy organizacyjne są zaniedbane? Co z tego, że mi dają boisko, jeśli na nim leży śnieg? Udało się za 300 złotych za jednostkę treningową załatwić murawę w Łęcznej, gdzie mówili, że odśnieżyć można, ale w Lublinie – już nie można. Bo im się nie chce. Powiedziałem kiedyś, że MOSiR składa się z samych nierobów, bo tak jest, a oni wystosowali pismo, że najlepiej będzie, jeśli… liga zagra w maju i w czerwcu.

Samo spotkanie z Wisłą Puławy przekładali wam trzy razy.
Co tam Puławy, sześć meczów nam łącznie przełożyli. Lublin to największe miasto wśród klubów drugoligowych, ale organizacyjna katastrofa. W MOSiRze to albo jakaś rodzina, albo jakieś dziadki, które po prostu sobie siedzą. Czy się stoi, czy się leży, tyle samo się należy. Sprzętu sportowego nie było, więc sam musiałem załatwić, no i finanse. Prezes powtarza w kółko, że problemów z wypłatami nie ma żadnych, a ja przez trzy miesiące rozpoczynam trening od pytania drużyny: „wie trener, kiedy w końcu zapłacą?”. Opowiada, że w Lublinie są pieniądze, porządek, wielkie plany i atmosfera. Gówno prawda. Poza atmosferą, którą stworzyliśmy sobie sami, nie było nic… Lublin to fajne miasto, prezydenta też mają fajnego, ale nie zna realiów klubu – albo go oszukują, albo są tak niekompetentni. Historia sportu też jest, ale tylko historia. Dziś w Lublinie piłki robić nikt nie chce. Wolą udawać, że robią.

Jest w Radzie Miasta taki gość, Kulka się nazwa. Od niego Motor bierze autokary, ale to właściwie są autokarki, takie do nauki jazdy. Zdecydowanie za małe, bo nasz bramkarz to siedział w nich „skręcony”. Mówiłem im, że to jest katastrofa i bez sensu, więc zaczęła się wojna o autokary. A kilka dni przed moim wypowiedzeniem ten Kulka chodził po mieście i opowiadał: „zmieniamy trenera”. Drużyna cierpiała, bo ten gość to znajomy, a ręka rękę myje. Ja tych ludzi nie szanuję. To zwykłe świnie. Na takich trzeba pluć, obchodzić ich z daleka, bo śmierdzą. Mnie nie obchodziły te ich wszystkie interesy, interesiki.

A gdzie w tym wszystkim udziałowcy Krzynówek i Bąk?
Krzynówek odszedł, bo go źle potraktowali. On był jedną z prywatnych osób, która wykładała swoje pieniądze na wynagrodzenie niektórych i w końcu zrezygnował. Bąk siedzi na miejscu i chyba czeka aż wyrzucą tych pseudorządzących. Jest też facet, który w klubie ma 0,5 procenta akcji, jest bodaj właścicielem hurtowni papierosów i twierdzi, że się zna na piłce. Tam wszyscy się znają na wszystkim, a na piłce najlepiej. Oni tam załatwiają swoje biznesiki, a mnie nie interesuje mydlenie oczu. Jeśli autokary trzeba wypieprzyć, to ja je wypieprzę. Jak boisko ma być dobre, to będzie dobre – niezależnie, czy to ciocia, czy babcia prezesa.

Z tym boiskiem to trochę pan namieszał, bo pewnego razu… zaatakował pracownika szkoły. O co poszło?
Jak tylko spotkam tego, który to napisał, to go uduszę. No, uduszę! Ale zrobił to sprytnie, bo w tytule napisał, że Świerczewski go pobił, a w tekście, że… popchnął. A poszło o to, że nieudolni pracownicy szkoły, którzy odśnieżali boisko, robili to w taki sposób, żeby uniemożliwić mi dokończenie treningu. Trzeba by posłuchać jak się tłumaczyli, to wyszłoby, że ja jestem debilem, pan jest debilem i jeszcze wszyscy dookoła. Powiedziałem, że mogę się przesunąć, ale z treningu zejdę jak skończę, za piętnaście minut. No i go popchnąłem, ale nic więcej. Jakby dostał wpierdol, to by dostał wpierdol. Nie mówię, że go chciałem bić, ale jakbym miał zrobić temu leszczowi krzywdę, to bym zrobił. Bo to był zwykły leszcz, który poleciał na nas z gębą „Spieprzać mi stąd, kurwa, zjeżdżajcie”. Zagotowałem się, ale w pysk mu nie dałem, tylko lekko popchnąłem. No, ale ten pierdolony frajer, lubelski dziennikarz oczywiście napisał, że go pobiłem. A ja chciałem tylko dokończyć trening i zejść za kwadrans.

Dlaczego Motor się pana pozbył? Prezes Kuna mówił, że to za całokształt: wyniki sportowe i postawę poza boiskiem.
Moja postawa była taka, że nie przymykałem oczu na ich bajki. Na prezesa, który opowiada, że wszystko robi, a nie robi nic. Ten sprzęt sportowy to ja załatwiłem, sam przywiozłem z Warszawy, a jeszcze dzwonili do mnie ostatnio, że klub wciąż im nie zapłacił. Oni wszyscy to są udawacze. Udają, że pracują. Wszędzie można było w tym czasie trenować i boiska odśnieżać, ale tylko nie w Lublinie – tam czekali aż śnieg sam stopnieje. Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera. Jeśli władze się nie zmienią, to klub nigdy nie wyjdzie z tego marazmu.

Ile wam nie płacili?
Jest zasadnicza różnica między piłkarzem, który zarabia dwadzieścia pięć tysięcy i nie płacą mu trzy miesiące a takim, który ma trójkę i też od trzech miesięcy nic nie dostaje. Nie dziwię się, że chłopaki przez tydzień jedli makaron z cukrem. Chodziłem do nich i pożyczałem im pieniądze, żeby mieli co jeść! A jeśli w takiej sytuacji prezes mówi, że wszystko jest dobrze, to dla mnie zwykły śmierdziuch. Bezczelny kłamca. Fałszywych, którzy kopią pod innymi dołki, było więcej… Ci, którzy nie mieli pojęcia o piłce, próbowali się wtrącać w budowę zespołu. Chcieli, byśmy wprowadzali młodzież – w porządku, ale potrzeba czasu. A ja za chwilę słyszę: popołudniu treningi mają inne grupy, więc możecie zrobić zajęcia rano. Tylko, że już bez tych młodych, bo oni są w szkole. No to jak ja do cholery mam któregoś wystawić w meczu? Przepraszam, ale mnie z tymi oszustami pracować już się nie chce. Mnie oszukali najbardziej. Sami powiedzieli, że mam spokój, że dostaję dużo czas, że budujemy drużynę na przyszły sezon, a w tym chcemy się tylko utrzymać – tak mi mówił śmierdzący prezes. Jak ich teraz spotkam na jakimś meczu… No, niech liczą, żebym ich nie spotkał. Ja ich nie szanuję.

Pan też się z nimi spiera jeszcze o jakieś pieniądze, tak?
Mają zapłacić za hotel, który swego czasu ja opłaciłem z własnej kasy. Wtedy wróci do mnie to, co władowałem sam.

Same wyniki w tym sezonie nie były dobre, nie szło po pana myśli.
Zimą „nagrałem” kilku zawodników, rozmawiałem z nimi telefonicznie. Ale ja ich opłacał nie będę. Prezes mi mówił: „no dobra, bierzemy go”, ale… za chwilę i tak rezygnował. Jak mówił, brakowało pieniędzy.

Co dalej z panem? Jakiś staż?
Latem pojadę na Korsykę, obejrzę Bastię, a i o jakimś stażu też pewnie pomyślę. Sądzę, że dziś mam wystarczający warsztat, żeby nie wtrącał mi się żaden handlarz papierosów, prawnik czy prezes firmy budowlanej. A gdzie będę pracował? Nie wiem, czekam na propozycje z poważnych klubów. A nie z klubiku wzajemnej adoracji, że na jednym spotkaniu rozmawiamy o pewnych problemach, za dwa miesiące o tych samych i za kolejne dwa miesiące znów o tych samych. Nawet dobrze, że mnie zwolnili, bo już wychodziłem ze skóry. Drużyna ma potencjał, ale z takimi ludźmi w klubie piłki się nie zbuduje. Dzisiaj pojechałem po nich delikatnie, później będę jeździł mocniej.

Rozmawiał PT

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Frankowski w jedenastce kolejki Ligue 1

Naprawdę nieźle sobie radzi Przemysław Frankowski w Ligue 1. Teraz został wyróżniony, bo L’Equipe wybrało go do jedenastki kolejki francuskiej ekstraklasy. Frankowski strzelił zwycięską bramkę z Lille – starcie to o tyle ważne dla Lens, że derbowe. Polak nie spanikował w polu karnym, przymierzył po długim i Lens wygrało 1:0. Był to pierwszy gol Frankowskiego […]
20.09.2021
Na zapleczu
20.09.2021

Skra nie może grać ani trenować w Częstochowie, miasto nie pomaga

Kielce, Łódź, Rzeszów, Legnica, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Głogów, Gdynia. To nie trasa nowej odsłony kolarskiego wyścigu w stylu Tour de Pologne, tylko trasa Skry Częstochowa, która walczy o ligowe punkty w całym kraju. W całym kraju tylko nie u siebie, bo pod Jasną Górą beniaminek nie zagrał ani razu i prędko się to nie zmieni. Całkiem […]
20.09.2021