post Avatar

Opublikowane 17.01.2020 19:26 przez

Michał Kołkowski

Krzysztof Ropski ma za sobą kapitalną jesień w trzecioligowej Siarce Tarnobrzeg. 23-latek w 18 meczach zdobył 16 bramek i szybko znalazł się na celowniku kilku klubów, w tym Stomilu i Motoru. Napastnik pojechał do Olsztyna, już witał się z gąską, aż nagle temat upadł w przedziwnych okolicznościach. Ropski udał się więc do Lublina, już miał podpisywać kontrakt i… transfer został cofnięty przez Siarkę. O co w tym wszystkim chodzi?

Przyznajemy się bez bicia – do rozgrywek trzeciej ligi nie siadamy co tydzień jak do telenoweli. W różnych grupach znajdziemy tam kilka większych marek, jak Ruch Chorzów czy Polonia Warszawa i najczęściej wspominamy właśnie o nich. Tym razem jednak zaciekawiła nas sprawa Siarki Tarnobrzeg, Motoru Lublin, a konkretniej transferu Krzysztofa Ropskiego.

Choć, żeby być bardziej precyzyjnym – niedoszłego transferu, bo dziś tarnobrzeski klub zamieścił taki oto komunikat.

82344886_212024286488515_2858531027339444224_n

Tym ciekawszy jest fakt, że to już druga sytuacja, w której odejście Ropskiego do innego klubu wysypuje się na ostatniej prostej. Dosłownie kilka dni temu zawodnik był bliski dołączenia do Stomilu Olsztyn. Sprawa się rypła, a dyrektor Stomilu Sylwester Czereszewski skomentował ją bardzo bezpośrednio. – Temat Ropskiego jest przez nas całkowicie odpuszczony. Winą nie jest poziom sportowy, ale typowo polskie zachowanie pseudo-menedżerów, którzy podali absurdalną propozycję, jakbyśmy mieli do czynienia z zawodnikiem z ekstraklasy. Uważamy, że okazano nam brak szacunku. Niech dalej sobie szukają jeleni – mówił w rozmowie z „Echem Dnia” dyrektor sportowy olsztyńskiego klubu.

Im bardziej zagłębiamy się w sprawę, tym bardziej czuć, że śmierdzi ona z kilometra. Sprawdziliśmy więc u źródła, co zmusiło Siarkę do cofnięcia transferu do Motoru.

Nie mogę zdradzić szczegółów, ale klauzula odstępnego zawierała szereg zapisów, które nie zostały spełnione. Krzysztof sam sobie kiedyś, z ówczesnym agentem, bo teraz chyba ma innego, sprokurował takie zapisy, z których się nie wywiązał. One jasno określały, kiedy klauzula może zostać wykonana. On chciał wykorzystać klauzulę, my wykorzystaliśmy nieudolność zawodnika i Motoru w jej spełnieniu. Byłem tym mocno zdziwiony, bo kilka dni temu uprzedziłem go, że nie zrealizował wszystkich zapisów, a mimo że był tego świadomy, dalej tego nie zrobił – mówi nam Dariusz Dziedzic, prezes Siarki.

Co ciekawe, od szefa tarnobrzeskiej ekipy dowiedzieliśmy się też kilku rzeczy odnośnie fiaska rozmów ze Stomilem. – Okazało się, że jego menadżer ponoć nie brał udziału w tych rozmowach, reprezentował go ktoś inny. Nie znam szczegółów, ale już przebywając w Stomilu Krzysztof złamał warunki kontraktu, bo nie wyraziliśmy zgody na jego testy.

Tymczasem zarówno klub z Lublina, jak i sam zainteresowany, zdążyli już udzielić wywiadów, chwaląc się transferem. W ogóle obie strony mają chyba nieco inne spojrzenie na sytuację. – Wydaje się, że na papierze Motor jest silniejszy od Siarki, będę miał w tym klubie większe szanse na awans do drugiej ligi – powiedział „Echu Dnia”. – Skorzystaliśmy z klauzuli transferu definitywnego. Mogę powiedzieć, że pensja Krzysztofa znacznie różni się od tego, co zaproponował mu Stomil i co przebija się w mediach. Lublin to dużo większe i bardzo ładne miasto. Mamy stabilną sytuację finansową i stadion, którego zazdrości nam niejeden ekstraklasowicz. Myślę, że to oraz wizja rozwoju naszego klubu przeważyły – to natomiast wypowiedź Pawła Majki, prezesa Motoru.

Próbowaliśmy się skontaktować z lubelskim klubem, żeby uzyskać ich komentarz do sprawy, ale w sekretariacie usłyszeliśmy, że możemy spróbować złapać prezesa w przyszłym tygodniu. O to, co nawaliło tym razem spytaliśmy więc Dziedzica. – W ostatnich latach przeprowadziliśmy od 20 do 30 transferów do wyższych lig, nie zdarzyło nam się, żeby się z kimś nie dogadać. Nie byliśmy do końca zadowoleni z tego, że Krzysiek odchodzi do naszego rywala, ale uszanowaliśmy tę decyzję. W stosunku do zawodnika nie mam zastrzeżeń, nasza współpraca do tego czasu była dobra. Cała sprawa nie wygląda jednak dobrze. Motor nawet nie skontaktował się z nami w sprawie transferu. Było mnóstwo rzeczy, które przelały czarę goryczy. Bo czemu mamy komuś pomagać, tym bardziej ligowemu rywalowi? Mamy swoje ambicje, do Motoru tracimy tylko sześć punktów, nie jest powiedziane, że rezygnujemy z walki o awans. Kwota, którą mieliśmy uzyskać za Krzyśka nas nie zbawi, nie będziemy go sprzedawać za wszelką cenę.

Ze środowiska lubelskiego możemy usłyszeć, że Motor mimo rzekomego braku kontaktu zapłacił za Ropskiego. Problem w tym, że klub z Lublina miał przelać pieniądze… na stare, nieużywane od lat konto Siarki. Jak wskazuje komunikat trzecioligowca, Siarka kasę odzyskała i odesłała, ale jeśli tak było, to trąci nam to mocną amatorką.

Jaki będzie finał tego chaosu? Dobre pytanie. Siarka twierdzi, że na dziś Ropski jest ich piłkarzem. Zawodnik stawił się na treningu i niewykluczone, że w Tarnobrzegu zostanie na dłużej. – Zakładamy różne opcje, jeśli z Motoru lub innego klubu przyjdzie konkretna oferta, to się nad nią pochylimy. Jeśli Krzysztof nie odejdzie, to będzie z nim rywalizował na wiosnę. Czekamy na rozwój sytuacji – mówi szef Siarki.

Tu jednak rodzi się kolejny problem.

82529605_635323147274686_8505086392081055744_n

Mocne słowa i oczywiście zdaniem przedstawicieli klubu – nieprawdziwe. – Nie nazwałem Krzyśka w ten sposób i on o tym dobrze wie. Mam też świadków na potwierdzenie tego, co mówię. Gdybym był złośliwy, to dochodziłbym sprawiedliwości, bo jego narzeczona, co by nie mówić, oczerniła mnie publicznie, skłamała. Zresztą to, co dzieje się w szatni, powinno w niej zostać. Nie robi się tak, że wynosi się z niej informacje na zewnątrz. Skąd jego partnerka o tym wiedziała, to już pozostawiam do domysłów kibicom. Krzysiek wie, dlaczego byłem zdenerwowany tą sytuacją. W grudniu kilka razy przesuwał termin, w którym da mi odpowiedź, czy i gdzie wyjedzie na testy. Najpierw był 16 grudnia, potem do świąt, potem do nowego roku. Szedłem mu na rękę, a on zadeklarował, że nie odejdzie do klubu z trzeciej ligi i że nie wybiera się do Motoru – tłumaczy nam trener Siarki, Grzegorz Opaliński.

Choć szkoleniowiec zarzeka się, że w przypadku pozostania Ropskiego w klubie, wyjaśnią sprawę jak na dorosłych facetów przystało, to jednak można się spodziewać, że relacje napastnika z szatnią i samym trenerem nie będą na takim samym poziomie jak wcześniej, więc sytuacja zrobiła się patowa. Tym bardziej, że – jak udało nam się ustalić – zawodnik prawdopodobnie nie tylko zdążył pochwalić się transferem do Motoru mediom, ale też… wynająć w Lublinie mieszkanie.

Jak do sprawy odnosi się sam piłkarz? Z nim także próby kontaktu okazały się nieskuteczne. Jeśli jednak zechce przedstawić swoją wersję wydarzeń – zaktualizujemy tekst, przedstawiając jego punkt widzenia.

***

Ogrom absurdów i chaosu przy w tej sprawie nas przeraża. Ciekawi nas w tej sytuacji jeszcze jedno. Motor Lublin od lat nieskutecznie dobija się choćby do poziomu centralnego. Jasne, mówi się, że z trzeciej ligi nie jest łatwo się wydostać, ale głupio tak ciągle oglądać plecy rywali. Ciekawe, co stanie się w Lublinie, jeśli kolejny raz „misja awans” nie wypali. Skoro trzecioligowiec jest w stanie przebić ofertę Stomilu Olsztyn, którego dyrektor twierdzi, że Ropski stawiał żądania ekstraklasowe, to Motor po raz kolejny w grę o promocję wchodzi all in.

Oby prędzej czy później nie skończyło się to all out, bo wtedy „ładne, duże miasto i piękny stadion” mogą okazać się niewystarczającym argumentem w walce o klasowych zawodników.

fot. 400mm.pl

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
WeszłoTV
04.04.2020

STAN FUTBOLU. Jarosław Mroczek i Ebi Smolarek gośćmi Krzysztofa Stanowskiego

Jak co sobotę – zapraszamy na Stan Futbolu. Tym razem w programie Krzysztofa Stanowskiego łączenia z Jarosławem Mroczkiem (prezesem Pogoni Szczecin) i Euzebiuszem Smolarkiem (prezesem Polskiego Związku Piłkarzy). Czasy mamy arcyciekawe, więc z takimi gośćmi tematów to omówienia na pewno nie zabraknie. 
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

Zbrodnia bez kary. Jak legendarny bramkarz utopił swojego kumpla

Franjo Glaser to znacząca postać w dziejach bałkańskiego futbolu. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego stulecia mógł on uchodzić nie tylko za najlepszego bramkarza w Jugosławii, ale i w całej Europie. Dzięki sportowej postawie szybko zyskał sławę i powszechny szacunek, stał się w swoim kraju wielką gwiazdą. Gwiazdy zaś, co tu kryć, miewają swoje humory […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Niespotykanie spokojny człowiek

Rafał Grzyb to uosobienie solidnego ligowca. Rzadko schodził poniżej przyzwoitego poziomu i rzadko wchodził na poziom ponadprzeciętny. Rozegrał 313 meczów na boiskach Ekstraklasy w dwóch klubach przez 11,5 sezonu. Cenili go właściwie wszyscy szkoleniowcy, z którymi przyszło mu współpracować. Po zakończonej karierze, wylądował w sztabie Jagiellonii jako asystent trenera. A przy tym wszystkim, ten człowiek […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Legia chce ciąć o połowę, piłkarze bez entuzjazmu, ale targów nie będzie

– Z naszych informacji wynika, że klub faktycznie zaproponował graczom redukcję pensji o połowę, zresztą zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Ekstraklasy. Reakcja? Entuzjazmu ze strony piłkarzy nie było, ale z tego co wiemy, klub nie zamierza się targować: 50, 40 czy 30 proc. Rozmowy toczą się w kierunku przekonania graczy, że 50 proc. pozwoli Legii […]
04.04.2020

HEJT PARK LIVE OD 21:00 – QUEBONAFIDE I SMOKOWSKI

Gościem Tomasza Smokowskiego w Hejt Parku na Kanale Sportowym będzie dziś Quebonafide. W dawnych czasach przed koncertami lubił pokopać z fanami na orlikach. Deklarował też, że chce wysłać Arsenal Londyn i kazać im grać w baseball. W swoich tekstach zgrabnie nawiązuje do wielu postaci piłki – Wojciecha Szali, Jakuba Koseckiego czy ostatnio Mariusza Jopa. Co […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Jak UEFA będzie naciskać, to skończy z Szachciorem Soligorsk w Lidze Mistrzów

Wiosna 2021, europejskie puchary wreszcie wracają. Na razie co prawda tylko Liga Mistrzów, ale i tak super, kto by przecież tęsknił za Ligą Europy – nikt, nawet jeśli pandemia trwałaby 10 lat, wówczas powrót LE byłby tylko ciekawostką, zresztą niezbyt ciekawą. W każdym razie: następuje łączenie ze stadionem, na którym nie ma ludzi, ale są […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

Weekend z Counter-Strikiem i walką Polaków o mistrzostwo Europy. Postaw na esport w Superbet

W czasach deficytu czysto sportowych emocji warto przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się na wirtualnych arenach. Rywalizacja w esporcie trwa w najlepsze, a na emocjonujący weekend przed monitorem komputera zaprasza legalny bukmacher Superbet, który przygotował bogatą ofertę dotyczącą najbliższych spotkań w prestiżowych rozgrywkach.  Counter Strike’owa Liga Mistrzów Trzeciego kwietnia, punktualnie o 18:25 rozpoczną się […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Gdzie tną, gdzie zwalniają, a gdzie spokój? Jak na pandemię reagują w największych ligach

Tu zwalniają pracowników klubu, tam tną pensje piłkarzy o 70 procent, gdzie indziej zawodnicy zrzekają się swoich poborów na cztery miesiące dając klubowi zaoszczędzić prawie sto milionów euro. Czasami trudno się w tym wszystkim połapać, dlatego przeanalizowaliśmy, co w temacie koronawirusa zrobiły lub planują zrobić kluby z największych lig europejskich. Zebraliśmy dziesiątki różnych podejść w […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Biznes po gdyńsku: jeden celny strzał Serrarensa kosztuje około 90 tysięcy złotych

To, że Arka ma problemy finansowe – żadna sensacja. Pisaliśmy o tym już dawno, ostatnio te informacje się tylko potwierdzają, jak w wywiadzie Michała Nalepy dla Przeglądu Sportowego, który jasno stwierdził: klubowi grozi bankructwo. Zresztą to można było przewidzieć. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy składano podpis pod kontraktem Fabiana Serrarensa, który zagwarantował mu 60 tysięcy […]
03.04.2020
EuroJackpot
03.04.2020

Co wybrać: rekord transferowy, zapasy dżemu czy ratunek dla ligowców?

Jak zwykle spoglądamy na kumulację EuroJackpot z nadzieją, że to jest ten dzień, to jest ten moment. Pomarzyć zawsze można, prawda? Z całą pewnością po zgarnięciu ogromnej sumki w ramach kumulacji udalibyśmy się na szalone zakupy. Oczywiście zakupy z podtekstem futbolowym, my już po prostu tak mamy. No dobra? To na co można wydać 405 […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

STANOWISKO 3# – ujawniamy zarobki piłkarzy w polskich klubach

Czy w polskiej piłce przepłaca się piłkarzy? Ile nasze kluby wydają na pensje zatrudnianych przez siebie zawodników? Dlaczego części graczy, którzy zarabiali nad Wisłą krocie, w ogóle nie poznalibyśmy nawet w autobusie? Jakie były największe absurdy w przetrwanianiu pieniędzy? Krzysztof Stanowski ujawnia zarobki piłkarzy w polskich klubach. Żadnego owijania w bawełnę. Konkretne liczby, konkretne cyferki, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

UEFA grozi palcem. Chcesz przedwcześnie skończy sezon? Możesz powoli żegnać się z pucharami

Wczoraj liga belgijska jako pierwsza postanowiła zakończyć sezon, uznając tabelę po ostatniej rozegranej kolejce za wiążącą. Kluby miały klepnąć tę decyzję 15 kwietnia – z przecieków wynikało, że to formalność. Ale sytuacja, jak ostatni lubi, zrobiła się dynamiczna. Wszystko za sprawą listu, który wysłała dzisiaj do klubów UEFA. Co się w nim znalazło? Ano groźba […]
03.04.2020
Włochy
03.04.2020

„Powrót Serie A to będzie absolutny chaos. Po co nam to?”

Pandemia trwa i nie zanosi się na to, by wkrótce miała dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że w kolejnych ligach – nie wyłączając Ekstraklasy – coraz częściej zaczyna się spekulować o możliwości powrotu na boisko w ramach jakiegoś wyjątkowego trybu, ze specjalnymi obostrzeniami. Nawet we Włoszech, gdzie koronawirus najstraszliwiej się rozprzestrzenił, podnoszą się już nieśmiałe […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

QUIZ: Czy pamiętasz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku?

Czy wymienisz wszystkich polskich finalistów wielkich imprez XXI wieku? Czy pamiętasz kto w ostatniej chwili wskoczył do kadry Jerzego Engela? Kto był w szoku, że Paweł Janas zabrał go do Niemiec? Kto siedział na końcu ławki u Beenhakkera, a kto u Nawałki i Smudy? Jeśli gdzieś się pomylicie – nie wińcie nas, tylko na przykład […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 2: Ekskluzywne… porwanie

Koniec żartów – Laura została porwana. W sumie stało się to jeszcze pod koniec pierwszego rozdziału, ale wybaczcie, nie chciałem tego zdradzać, żeby mocniej rozpocząć część drugą. Ja wiem, że w tym miejscu bardziej politycznie poprawni przejęli się losem tej biednej alkoholiczki. Myślicie, że pewnie oprawca-psychopata trzyma ją w ciasnej piwnicy z opaską na oczach, […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Piękni, niespełna dwudziestoletni. 60 gwiazd przyszłości

Każdy z nich jeszcze przez przynajmniej dwa kolejne sezony mógłby pełnić rolę młodzieżowca w ekstraklasowym klubie, ale coś nam mówi, że żadnemu z nich, przynajmniej w takim okresie, szukanie szczęścia w naszej lidze nie grozi. Już dziś siedzą przy stole dla dorosłych, będąc częścią wielkiej piłki, czasami nawet rozdając w niej karty. W najgorszym wypadku […]
03.04.2020
Weszło
03.04.2020

Afery? Jakie afery? Jako prezes PZPN nie mam się czego wstydzić

— Donosy szły na mnie, różne cuda. Przecież gdyby tylko cokolwiek na mnie mieli, gdybym miał odrobinę brudu za paznokciem, to wyprowadziliby mnie w błysku fleszy w kajdankach i byłaby sensacja na całą Europę. Ale nic na mnie mieli. Zająłem się z moją ekipą pracą i w dalszym ciągu uważam, że nie mam się czego […]
03.04.2020
Bukmacherka
03.04.2020

5000 zł nagród, freebet i 1000 zł bonusów – turniej CS’a z eWinnerem!

Przed nami historyczne wydarzenie – pierwszy turniej Counter Strike’a, który zorganizuje legalny bukmacher eWinner! Na uczestników czekać będzie 5000 zł w puli nagród, natomiast na graczy – atrakcyjne bonusy i promocje. W zawodach wystartuje ponad 100 zawodników, w tym wielokrotny mistrz Polski oraz ekipa PashyBicepsa! eWinner wie, jak zadbać o graczy w okresie, w którym […]
03.04.2020