post Avatar

Opublikowane 10.09.2018 10:43 przez

redakcja

– Miałem trzynaście lat. Przyszedłem do domu i powiedziałem, że dostałem na osiedlu. Dostałem więc jeszcze od taty, że przychodzę i się skarżę, a nie umiem samemu sobie poradzić. To mnie nauczyło samodzielności – Rafał Augustyniak to człowiek-szczerość. Bójki? Było ich wiele. Kariera? Dużo szczęścia, bez którego siedziałby pod blokiem z piwkiem. Maszyny? Tak, miał przygodę, koledze zrujnowały życie. Kompleksy? Żadnych, jutro jest oferta z dużego klubu, jedzie i od nikogo nie czuje się gorszy. Największy klub w Polsce? Widzew. Zapraszamy.

***

Z jakim nastawieniem wychodzisz na boisko?

Zagraj dobry mecz.

Tylko tyle? Nigdy nie zastanawiasz kogo musisz w danym meczu fizycznie zdemolować?

Nie, jakoś nie. Ale wiem, że mogę zdemolować każdego.

Nie ma na ciebie fizycznie kozaka w lidze?

Myślę, że fizycznie byłbym w ligowym top 5. Jak graliśmy z Wisłą Kraków chłopaki w szatni, szczególnie Łobo, śmiali się, że po moim zderzeniu z Wasylem będą szły iskry. Ale nie miałem okazji się z nim zderzyć.

Żałujesz?

Trochę tak. Kiedyś mega mnie poprzestawiał Arek Głowacki, jeszcze jak graliśmy z Wisłą na Widzewie. Miałem go kryć przy stałych fragmentach. Cały podrapany wyszedłem. Ale od tamtego czasu trochę się zmieniłem.

Masz swoje sztuczki, żeby komuś pokazać miejsce w szyku?

Lubię wbić się barkiem. Wiem też, że jestem szybki i każdego dogonię. Lubię pojedynki jeden na jeden.

Bywasz chamem na boisku?

Tylko czasami. Jak już ktoś mnie naprawdę wkurwi.

Dajmy ligowcom poradnik: jak zagrzać Rafała Augustyniaka?

Łatwo nie jest. Myślę, że na treningach szybciej się zagrzewam. Wiem, że mogę w tym tygodniu nie zagrać? Zapala się lampka, że muszę pokazać co jestem wart. To nie jest tak, że chcę krzywdę zrobić, ale przypadkiem coś się zdarzy. Tak jak ostatnio, gdy rozbiłem łuk brwiowy Forsellowi. Naprawdę czysty przypadek, od razu przeprosiłem, a on widział, że nie chciałem. Ale wiadomo jak można to odebrać: August się wpierdala, chce krzywdę zrobić.

Siłownia to twój narkotyk?

Nie. Ale lubię się wyżyć. Tym bardziej jeśli nie gram.

W widzewskich czasach miałeś dość niecodzienną rutynę treningu.

Łukasz Broź i Damian Radowicz śmiali się ze mnie, że robię zestaw dyskotekowy: biceps, triceps, klata. Kwadratowy się zrobiłem. Mało mobilny. Dopiero później trenerzy zaczęli mnie pilnować.

Pierwszą wiedzę o siłce czerpałeś od kolegów z dyskoteki?

Z osiedla. Coś się podłapało jeszcze w pakerni na Widzewie. Chodziłem do takiej z mega starymi przyrządami, gdzie przychodzili wydziarani od stóp do głów goście. Czasami mnie poprawiali: zrób to, zrób tamto. Ale pierwsza wkrętka w siłownię przyszła na wypożyczeniu z Widzewa do Siedlec. W Siedlcach nie było za wiele do roboty. Niektórzy jeździli na balety, ale ja już byłem z Sylwią, z którą za dwa lata biorę ślub, także mnie stopowała. A mieszkałem z dwoma chłopakami, którzy jarali się siłownią i spodobało mi się.

Podobał ci się przyrost adrenaliny?

Tak. Przypływ endorfin. Fajne uczucie.

Pobiłeś kiedyś kogoś?

Zdarzyło się.

Za co?

Za głupotę. Jak to na imprezie – idzie człowiek i się bije. Ktoś kogoś szturchnie i się zaczyna. Idziesz na zewnątrz. Czasem jeden na jeden, czasem kilku na kilku. Raz ty dasz w mordę, raz dadzą tobie i tak to się kręci. W szkole też czasem bójki się zdarzały. Bez przesady, że lubiłem się bić, ale czasem się biłem.

Najbardziej pamiętna bójka?

Miałem trzynaście lat. Przyszedłem do domu i powiedziałem, że dostałem na osiedlu. Dostałem więc jeszcze od taty, że przychodzę i się skarżę, a nie umiem samemu sobie poradzić. To mnie nauczyło samodzielności.

Wielu by powiedziało, że zachowanie twojego taty nie było szczególnie wychowawcze.

Może w tych czasach, wtedy nie. Mi to nie zaszkodziło. Pamiętam, jeszcze było trochę nieprzyjemności w szkole. Pani z bloku zobaczyła bójkę, zadzwoniła po policję. Byliśmy wezwani do dyrektora.

Planujesz występy w KSW po skończeniu kariery?

Nie. Ale mój dobry kolega ze Zduńskiej Woli, Mikołaj Kałuda, który też grał w piłkę, nawet w Wiśle Kraków w Młodej Ekstraklasie, jest w MMA teraz. Może kiedyś w wolnym czasie pojadę i z nim poćwiczę.

Szkoła cię interesowała?

Nie powiem, żebym był kujonem, ale wszystkie klasy przeszedłem po kolei.

Byłeś kiedyś zagrożony?

W gimnazjum. Miałem jedynkę na półrocze z geografii.

Akurat z geografii? Rozumiem z matmy, polskiego, ale geografii?

Nie miałem akurat pracy domowej, nauczycielka spytała dlaczego. Odpowiedziałem, że nie mam, bo mi się nie chciało jej zrobić. To była wicedyrektorka. Usiadła na mnie. Powiedziała, że mi nie odpuści.

Pyskowałeś do nauczycielek?

Miałem taki okres, że byłem opryskliwy. Tata przychodził do szkoły co dwa, trzy tygodnie. Szczególnie do nauczycielki polskiego. Ona troszeczkę wyzywała mnie, ja troszeczkę ją.

O co się wyzywaliście? Miałeś inną interpretację Krzyżaków?

Nie. Coś do mnie miała, a ja potrafiłem odpyskować. Potem wzywała rodziców. Jak mama szła to jeszcze okej, ale jak tata to strach. Duży respekt się czuło w domu. Gdy tata krzyknął każdy po kątach porozstawiany. Trzymał dyscyplinę. Dziś myślę, że gdyby nie on, życie mogło mnie ponieść. Żyłem na osiedlu z dużą grupą chłopaków. Wiadomo jak można w takim środowiska popłynąć. Wracam i widzę jak to wygląda. Niektórzy wyjechali za granicę. Inni popijają przy bloku. Myślę, że tak bym skończył. Ale tata mnie trzymał w ryzach i jestem tu gdzie jestem. Mama też się starała, nie powiem, że nie, ale tata miał decydujący głos.

Za co dostałeś największe lanie?

Za kłótnie z siostrami. Obie były oczkami w głowie prababci, ja nie bardzo. Więc robiłem jakieś głupoty, żeby gorzej wypadły w jej oczach. Czasami coś zabierałem, czasami coś na nie mówiłem lub udawałem, że zrobiły coś złego.

Byłeś okropnym dzieckiem.

Trochę tak. Grzeczny nie byłem na pewno.

Urywałeś się na piwo?

Nie, na piwo nie. Miałem mnóstwo nieobecności, ale zazwyczaj urywałem się na trening wraz z przyjacielem z klatki.

Pogoń Zduńska Wola to nie jest ani słynna wylęgarnia talentów, ani klub znany z gry na wysokim poziomie.

III liga najwyżej z tego co pamiętam. Zaczynałem w MOS-ie, tam się kopało, potem poszedłem do Pogoni. Przed Pogonią grałem w najtańszych korkotrampkach za piętnaście złotych, takich z plastikową podeszwą. Potem w „Cornerach” z bazaru. Jak dostałem się do Pogoni rodzice dali mi na buty. Kupiłem sobie Adidasa. Gdy zagraliśmy z MOS-em moi byli koledzy wyzywali mnie, że się sprzedałem Pogoni za te korki.

Przejąłeś się?

Nie. Miałem tłumaczyć, że to od rodziców? I tak by nie uwierzyli. Nigdy nie przejmowałem się tym co ludzie o mnie mówią.

Profesjonalne korki dały ci sto procent do jakości gry?

Pewnie. Do dziś jak wyjdę w nowych butach, pierwsze trzy dni gram super.

To czemu co trzy dni nie kupujesz butów? Brzmi jak sposób na formę.

Brakłoby pensji.

Ale zawsze grałbyś tak dobrze, że szybko poszedłbyś dużo wyżej.

Chyba, że przestałoby działać i bym zbankrutował.

Wtedy w Pogoni zadebiutowałeś jako szesnastolatek. Wcześnie jak na seniorskie granie.

Grałem już wcześniej z seniorami w rezerwach. Śmieszne mecze. Loża szyderców, podpici kibice drący mordy. Wyzywali mnie: „ty tuczku”, „ty grubasie”. Szydzili, że w ogóle techniki nie mam. A potem III liga. Założyłem siatkę na pierwszym treningu i jeden starszy piłkarz najpierw mnie zjebał, a potem próbował połamać mi nogi.

Jak trafiłeś do pierwszej drużyny, rodzice zaczęli traktować twoje granie poważniej?

Na pewno nie było wcześniej tak, że jeździli na moje mecze. A tutaj na mój drugi trzecioligowy mecz przyszedł tata. Zobaczyłem jak stoi na wale. Nie powiem, zrobiło mi się miło.

Potem pierwsza w życiu rozmowa z rodzicami o swoim meczu?

Nie. Nie lubię z rodzicami o meczach rozmawiać. Wiadomo jakie mają spostrzeżenia: syn najlepszy. Mama zawsze dzwoni, po każdej kolejce. Pyta jak tam, a potem mówi, co komentatorzy o mnie gadali. Że chwalili, że źle zagrałem, wszystko. Nie muszę meczów oglądać, gazet czytać, wiem, co o mnie mówią.

Wyróżniałeś się w III lidze?

Mariusz Stępiński się wyróżniał. Widać było, że ma smykałkę do strzelania bramek. Ja? Nie. Pamiętam sparing w seniorach, gdzie wchodziłem przy 2:1, a przegraliśmy 2:4 i przy wszystkich bramkach zjebałem. Wtedy spadliśmy też z III ligi, wszedłem na ostatnie mecze. Ja w ogóle kiedyś nie myślałem, że będę grał w Ekstraklasie. Nie marzyłem szczególnie o tym, że będę grał w piłkę.

Na szkołę nie stawiałeś, w piłkę nie wierzyłeś. To co chciałeś robić?

Nie miałem sprecyzowanych planów. Pewnie bym gdzieś pracował, tak sobie żył. Nic szczególnego. Szare życie.

Moment, gdy trafiłeś do Młodej Ekstraklasy Widzewa był tym, kiedy uwierzyłeś, że możesz zostać piłkarzem?

Nie. Mówiono o mnie w Zduńskiej Woli, że Łukasz Masłowski mi to załatwił. Śmiali się, że Mariusz to talent, a ja jestem w pakiecie, na doczepkę. Łukasz był akurat w IV lidze w Pogoni, grał razem ze mną i Mariuszem, miał kontakty. Powiedział, że załatwi mi testy. Widzew organizował castingi. Było nas chyba pięćdziesięciu na trzy dni w Gutowie. Selekcjonowano kadrę meczową i graliśmy przeciwko pierwszemu RTS-owi. Jaja. Oni na jakimś roztrenowaniu. Maciek Mielcarz w ataku strzelił nam bramkę. Po testach Widzew się nie odzywał, Łukasz załatwił ME w Polonii. Pojechałem, byłem dogadany, Piotr Stokowiec namawiał: słuchaj, miasto ci się spodoba, będzie super. Wróciłem do Zduńskiej Woli tylko się spakować. Miałem w Piotrkowie dosiąść się do drużyny jadącej na obóz. Pakuję się, dzwoni Masło. Widzew się odezwał i wysłał kontrakt. Miałem piętnaście minut żeby się zdecydować. Mówię: dobra, daj chwilę. I poszedłem do Widzewa.

Trochę zrządzenie losu, że akurat tak znany wychowanek Pogoni trafił do niej w sezonie, gdy tam grałeś. Myślisz, że trafiłbyś bez tego wyżej?

Myślę, że mógłbym plątać się do teraz po czwartej lidze.

Gadaniem, że jesteś na doczepkę też się nie przejąłeś?

Nie mam wpływu na to co ludzie o mnie powiedzą lub napiszą.

Kiedykolwiek czymś się w piłce przejąłeś?

Po debiucie w Ekstraklasie czytałem komentarze na widzewiak.pl. Teraz mało kto tam komentuje, wtedy po meczach zdarzało się nawet tysiąc wypowiedzi. Wpisywałem w wyszukiwarce „Augustyniak” i czytałem, że się nie nadaję, że jestem drwalem. Czasami uderzało. Później się uodporniłem. Przestałem czytać. Miałem to gdzieś. I tak wiedziałem, że to nie ma wpływu na moją grę. Nic nie zmieni się od czytania komentarzy.

W Młodej Ekstraklasie Widzewa szybko dałeś dowody tego, że nie zostałeś ściągnięty na doczepkę?

Myślę, że nie wyglądałem słabo, ale też nie można powiedzieć, że się wyróżniałem. Byłem, bo byłem. Trener Andrzej Kretek lubił się ze mnie pośmiać. Na odprawach najczęściej ze mnie robił sobie żarty. Najśmieszniej było chyba po Cracovii. Chciałem przyjąć piłkę podeszwą, ale wyszło wypuszczenie napastnika na czystą sytuację. Trener Kretek wstaje na odprawie i mówi:

– Kurwa, August odwracał się jak Batory w porcie.

To była szyderka, jaka jest potrzebna w szatni, serdeczna, nie chamska. Mówił to z sympatii. Ale fakt, że ludzie nigdy nie uważali mnie za technicznego. Trenera Probierza zapytano kiedyś w jakiejś telewizyjnej ankiecie o piłkarza na bakier z techniką. Trener siedzi, myśli:

– Rafał Augustyniak.

Cała szatnia Jagi ze mnie wyła.

A ty co na to, że trener publicznie pojechał z twoją techniką?

Messim nie jestem, przecież wiem o tym. Chociaż większych problemów z techniką nie mam, ale za kozaka w tym elemencie się nie uważam.

Sto żonglerek zrobisz?

Zrobię.

Zawsze?

Zawsze.

Jak Batory trafił do pierwszego Widzewa?

2 stycznia. Byłem akurat na maszynach. Dostaję telefon od trenera Kmiecika, że mam się stawić na treningu pierwszej drużyny. Odbieram, rozmawiamy, a on słyszy te klikające maszyny.

– August gdzie ty jesteś?!
– A gram sobie.

Miałem pogadankę następnego dnia. Tłumaczył, że nie warto.

W Łodzi się wciągnąłeś w maszyny?

To było w Zduńskiej Woli. I żadne wkręcenie, ze cztery tygodnie zajawki. Z kolegą chodziliśmy i sobie pstrykaliśmy. Za pierwszym razem wygrałem 400 złotych. Na chwilę pociągnęło, ale nie wciągnęło tak jak kolegę.

Jemu zniszczyło życie?

Troszeczkę.

Brzmi jakby znowu udało ci się ominąć lecącą kulę. Masz w życiu farta?

Myślę, że mam.

Myślisz, że temu szczęściu aktywnie pomagałeś?

Myślę, że nie jakoś bardzo.

Bałeś się wtedy wejścia do Ekstraklasy?

Nie. Zagrałem kilka dni przed debiutem z Omonią w sparingu i dobrze się czułem. Skoro zagrałem dobrze z Omonią, czemu nie miałbym dobrze zagrać w lidze?

Trener Mroczkowski mówił na ciebie „biały Phibel”.

Pamiętam go, mega stoper. Silny taki. Cham. Jak głową wybijał, piłka leciała na pięćdziesiąt metrów.

Jesteś od niego dziś lepszy?

Nie wiem.

Pamiętasz pogadanki z kibicami w sezonie, kiedy spadliście?

Były dosyć ostre. Zdarzały się małe przepychanki, a „kurwa” było co drugim słowem. Ale mieliśmy też zupełnie inną rozmowę z kibicami, kiedy spotkaliśmy się na mieście i spokojnie porozmawialiśmy. Tak naprawdę Widzew fajnie się z Ekstraklasą pożegnał dzięki kibicom. Ostatni mecz na Zagłębiu Lubin, a tu mnóstwo fanów RTS. Wielki szacunek. Ja nie wiem, czy mi by się chciało jechać tyle kilometrów za klubem i cały mecz śpiewać, gdy wiedziałbym, że spadamy.

Tamten Widzew mógł się utrzymać?

Mógł. Trener Skowronek fajnie nas na wiosnę poukładał. Brakowało tylko skuteczności. Zwykle stwarzaliśmy więcej sytuacji niż rywale, ale remisowaliśmy lub przegrywaliśmy. To mogło się udać.

Nie wydajesz się osobą, której łatwo wejść na psychikę. Sytuacje w Widzewie Cacka też cię nie ruszały?

Ruszało jak nie miałeś pieniędzy na koncie. To było najgorsze. Przychodzi dziesiąty czy piętnasty, nie zarabiałeś wiele, a tu mieszkanie opłać, kup to, tamto.

Od kogo najczęściej pożyczałeś?

Od rodziców lub dziewczyny.

Głupio pożyczać od dziewczyny.

To nie było tak, że pytałem: słuchaj Sylwia, masz pożyczyć? Sama z siebie dawała mi 200 złotych ze słowami: kiedyś oddasz. Wstydziłem się. Bałem się, że postrzega to tak, że jeżdżę do niej po pieniądze. Najgorsze, że jak rozmawiało się z Cackiem, to naprawdę nabierało się wrażenia, że te pieniądze zaraz będą. Ale nigdy ich nie było. Nauczyłem się później, że wszystko co mówią trzeba wkładać między bajki. Pamiętam, jak Mariusz Stępiński skończył osiemnaście lat, dostał wypłatę. Chcieli, żeby przedłużył z nimi kontrakt, więc dali mu hajs. Ja znowu nie dostałem. Nawet mama dzwoniła wtedy do prezesa. Usłyszała to samo, co ja.

Bolało, że kumpel dostał, a ty nie?

Trochę słaba sytuacja.

Z Mariuszem trzymaliście się blisko. Do dziś się kumplujecie?

Nie. Urwał się kontakt. Wiadomo, czasami coś tam, ale to nie to.

Kolejny sezon był kompletnym dramatem w Widzewie.

Widzew, wielki klub, nagle spadliśmy z ligi. Ja, licząc sobie dwadzieścia jeden lat, miałem ciągnąć ten wózek i zapewnić awans do Ekstraklasy. Zespół nie był na tyle mocny, żeby to osiągnąć. Ale nie sądziliśmy też, że jesteśmy tak słabi, żeby przegrywać wszystko. Wygraliśmy jesienią tylko na Arce. Pamiętam śpiewy kibiców: dwa lata czekaliśmy, na wyjeździe wygraliśmy. Ja nie pomogłem – powiedziałem w wywiadzie, że jestem super, a inni nie dojeżdżają. Żenada. Jedna z rzeczy, których w życiu żałuję. Kapitan musi być z drużyną, a nie po niej jechać. Szczególnie w Widzewie, gdzie trzeba mieć silny charakter. Ale w tamtym sezonie czułeś, że to wszystko się rozlatuje. Kibice skonfliktowani, pieniędzy brak… szło to w jednym kierunku. Co innego teraz, na Widzewie można się poczuć jak na Zachodzie.

Bywasz na meczach?

Tak. Staram się jak najczęściej. Gdy wpadam do Zduni załatwiam bilet i jadę.

Kiedy ostatnio poszedłeś na Widzew?

W zeszłym sezonie na Lechię Tomaszów. Miała być feta, planowany awans, ale trzeba było jeszcze jechać do Ostródy.

Czujesz się widzewiakiem?

Tak. Ten klub działa na mnie. Nawet w domu lubię sobie odpalić Youtube i włączyć doping kibiców Widzewa. Wiadomo, że Zduńska Wola jest bastionem RTS, a jeszcze jak poczułem to wszystko od środka zrozumiałem o co chodzi. Kibice są z Widzewem na dobre i na złe. Miało być tak, że przychodzą, bo jest efekt nowego stadionu, co po jednej rundzie się skończy. Tymczasem już sześć razy z rzędu kibice ustanawiali rekord frekwencyjny sprzedaży karnetów. Widzew potrzebuje Ekstraklasy, a Ekstraklasa potrzebuje Widzewa. Dla mnie osobiście jest to największy klub w Polsce.

Jak potraktowano cię gdy odchodziłeś do Jagiellonii?

Spotkałem się z opinią, że uciekam jak szczur z tonącego okrętu. Ale od wielu ludzi dostałem podziękowania i życzenia powodzenia. Tych drugich było więcej.

Do Jagi szedłeś z jakimi nadziejami?

Na regularne granie w Ekstrakalsie. Zweryfikowało mnie troszeczkę. Może nie zapracowałem na szansę tak jak powinienem. Trudno.

Masz do siebie zarzuty o to jak pracowałeś w Białymstoku?

Nie.

To dlaczego mówisz, że nie zapracowałeś?

Może w oczach trenera.

Czy coś z współpracy z trenerem Probierzem wzbogaciło twój warsztat?

Myślę, że nic. Życzę mu dobrze, dużo osiągnął z Jagiellonią. Ale nie ze mną. Powtarzał, żebym ciężko pracował, a dostanę szansę. I pracowałem. I nie dostałem. Tylko trzy mecze podstawy, które były słabe dla drużyny, ale ja nie powiedziałbym, że zagrałem na słabym poziomie. Tymczasem zostałem skasowany.

Sam nie czułeś się gorszy od rywali?

Nigdy nie czuję się gorszy. Nie mam nigdy czegoś takiego, że czuję się słabszy, że nie poradziłbym sobie tu czy tam.

Czyli jutro pojawia się oferta zagraniczna, jedziesz bez kompleksów.

Myślę, że tak. Ale życie by pokazało co dalej. Na pewno jednak nie czułbym się gorszy przed wyjazdem.

Języki obce ogarniasz?

Troszeczkę angielski.

Czyli nie ogarniasz.

Nie bardzo.

I to też by cię nie przerażało? Start nie byłby łatwy.

Miałbym gorszy start. Angielski to podstawa wyjazdu. Ale bym nadrobił.

Parę lat cię nie było w Ekstraklasie. Zmieniła się?

Wtedy było ciężej niż teraz.

Liga lepsza?

Może nie lepsza, tylko ja więcej zrozumiałem.

Co zrozumiałeś?

Jak powinienem grać. Wtedy chciałem za każdym razem wyprowadzać piłkę i byłem taktycznie zagubiony. Myślałem, że wszystkich będę kiwał, robił jak chciał. Teraz skupiam się na konkretnych zadaniach, które wyznaczy trener.

Jak ważny dla twojej kariery jest trener Nowak?

On mnie pociągnął do góry. Nie wiem gdzie bym był bez niego. Bywają szkoleniowcy, którzy krzyczą: wybij, wybij! U niego tego nie ma. Pozwala grać w piłkę. Chyba widać po naszym stylu gry. Jest też szczerym facetem, który umie do nas dotrzeć. Pamiętam przed derbami z Zagłębiem nie gadał na odprawie żadnych głupot, tylko powiedział, że piłkarsko jesteśmy lepsi od Zagłębia. Najlepsze co mogliśmy usłyszeć.

Najważniejsza rozmowa jaką z nim odbyłeś?

Na pewno było trochę pogadanek. Zawsze mnie temperował. Jak nie grałem starał się do mnie trafić, że dostanę swoją szansę.

W mocnych słowach?

Była jedna mocniejsza rozmowa między nami. Nie pojechałem nawet na ławkę w I lidze. Potem zagrzany poszedłem do pokoju trenera i padło trochę ostrzejszych słów.

Pyskowałeś jak kiedyś do nauczycielki?

Tak. Wyrzuciłem z siebie żal. Może czasem trzeba. Trener podszedł do tego po męsku, nie owijając w bawełnę. Wyszedłem ze spokoju już opanowany. Wiem, że mogę mu zaufać. Mówi jak jest. Myślę, że to jedna z ważniejszych życiowych cech.

Jak się czujesz w Legnicy?

Bardzo dobrze. Mega spokojne miasto. Kiedyś moja narzeczona przychodzi do mnie i mówi, że w pracy od koleżanki usłyszała jakoby Legnica była drugim najniebezpieczniejszym miastem w Polsce. No okej, gdzie? Nie widziałem żeby tutaj się cokolwiek złego działo. Mam też blisko do domu, 250 km autostradą. Miedź to poukładany klub, wszystko idzie w dobrym kierunku.

Jesteś na fali?

Myślę, że tak, ale się nie podniecam. Nie zastanawiam się co będzie za chwilę. Na każdy mecz wychodzę z takim samym nastawieniem.

Trening mentalny chyba cię zupełnie nie interesuje, brzmisz jakbyś tego nie potrzebował.

To nie jest takie głupie. Myślałem, żeby się w to pobawić.

Nad czym chciałbyś popracować?

Nad koncentracją. Czasami trener Nowak mnie ciśnie, że potrafię się na moment wyłączyć. Pstryk i nie ma mnie na chwilę. Bez żadnego wytłumaczenia, po prostu się zawieszam.

A tu akcja i gol.

Dokładnie. Tak strzelił nam Ondrasek.

Ciut lepsze wspomnienia to gol z Jagą.

Trochę tak. Dostałem później dużo gratulacji od chłopaków z Jagi, szczególnie od tych, którzy nie dostali tam szansy jak Damian Kądzior czy Kamil Zapolnik.

Nie samą piłką człowiek żyje. Co interesuje cię poza nią?

Ciężko znaleźć czas. Piłka, siłownia, życie prywatne – wiele go nie zostaje. Ale na pewno muzyka, szczególnie hip-hop. Słucham Kękę, wychowałem się na Peji.

Ulubiony kawałek?

Myślę, że Randori. Motywująca historia o jego początkach.


Masz motywujące piosenki, które puszczasz przed meczem?

Nie mam, ale w każdym praktycznie klubie to ja puszczam muzykę przed meczem, choć nie wszystkim pasuje hip-hop.

Z kim się kłócisz w Miedzi o muzykę?

Często Hiszpanom nie pasowała. Przed Chojnicami – tam jest mega mała szatnia – puściliśmy muzykę na full. Perezowi nie pasowało. Za głośno dla niego. Ale pewnie jakbym puścił jego hiszpańskie rytmy to by pasowało.

Szatnia się buntuje?

Nie ma, że się buntuje albo nie. Po prostu puszczam. Czasem dam im puścić coś swojego. Ktoś podejdzie, powie – OK. Ale ogólnie chyba pasuje.

Przeczytałem w jednym z legnickich portali, że lubisz książki. Wkręcałeś ich z tego wynika.

Czasami przeczytam, ale nie powiedziałbym, że to moja pasja. Czytam raczej branżowo. Ważna była dla mnie „Obsesja doskonałości” CR7. Ronaldo chciał każdy element pracy i przygotowania do niej wykonywać lepiej, żadnego nie ignorując. Wiedział, że ten da jeden procent więcej, ten da dwa, a jak się wszystko zbierze to pojawi się większy sens. Wielkość. Teraz czytam np. „Śpij dobrze”, książkę człowieka, który pracował z Ronaldo nad właściwym snem. W dzisiejszych czasach trzeba zwracać uwagę na takie drobiazgi. Chociaż też nie można zapominać, że jesteśmy przede wszystkim piłkarzami. Fajnie powiedział w ostatnim wywiadzie Mariusz Stępiński: porównując nasze kluby do zagranicznych, w Polsce jest moda skupiania się na wszystkim, co dookoła piłki, a nie na treningu i faktycznym graniu. Trzeba więc zachować umiar.

Leszek Milewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 45
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Larry Gopnik
Larry Gopnik

>Języki obce ogarniasz?
>Troszeczkę angielski.
>Czyli nie ogarniasz.
>Nie bardzo.
>I to też by cię nie przerażało? Start nie byłby łatwy.
>Miałbym gorszy start. Angielski to podstawa wyjazdu. Ale bym nadrobił.

To nadrabiaj – wolnego czasu pod naukę języka piłkarzowi nie brakuje. Piechna dawal rade rozrzucac węgiel między treningami, to w czym problem, by znaleźć czas na wkucie odmiany „to be”?

grzesio1712
grzesio1712

Ano problem w tym, że piłkarze to najbardziej urobiona po pachy grupa zawodowa w Polsce! Trening po śniadaniu, potem popołudniu? Razem jakieś 5 godzin dziennie. A nie daj Boże jakaś odnowa biologiczna między jednostkami. Jak żyć?!

JJHarrison
JJHarrison

Po co ma nadrabiać? Przecież ten koleś to typowy polski piłkarz – chuja umie, nadrabia agresją i brutalnością. Jeżeli wyjedzie za granicę, to na zmywak po zakończeniu kariery.

Fjardabyggd
Fjardabyggd

„A potem III liga. Założyłem siatkę na pierwszym treningu i jeden starszy piłkarz najpierw mnie zjebał, a potem próbował połamać mi nogi.”

Polski system szkolenia w jednym zdaniu. Hehe, młody się tu popisuje hehe. Zaraz mu pokażemy jak się gra w piłkę hehe.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Ogólnie to bawi mne od lat, że dostanie siaty, to wielka hańba dla wrażliwych grajków.

Chata Kumba
Chata Kumba

Mnie to nie bawi tylko przeraża, bo wszyscy narzekają na chujową technikę polskich kopaczy, pierdolą o braku wyszkolenia a jak przychodzi co do czego to młody musi udawać, że nie umie żeby przypadkiem starego nie wkurwić. Gdzie jest trener w takiej sytuacji? Udaje, że nie widzi. Rozumiem że szacunek dla starszych itd, ale to można załatwić w inny sprawdzony sposób. Dopóki to się nie zmieni dopóty możemy zapomnieć o sukcesach w polskiej piłce

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

efrenbatareyes
efrenbatareyes

W sumie to masz racje Jelonku. Taki Messi jest nienachalnie bysty, a piłkarz genialny. Dodam, że głupi zawodnik nie odczuwa presji, coś zawali i nie będzie się martwił, zero obciążeń. Dla przykładu Baloteli! Idealny napadzior, do karnego podejdzie zawsze, bez stresu, bez presji. Idealny.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Atletico to drwale? Styl gry mają toporny, ale jeśli nazywasz zawodników Rojiblancos drwalami, to chyba opierasz to na artykułach „z interneta” i sam meczów nie oglądasz. Odnosisz strategię gry preferowaną przez Siemone do umiejętności poszczególnych zawodników. Koke, Saul, Griezmann, Lemar, Costa… Same drewniaki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Facet pomyli aktorów z ich rolami.

MonsterBlock
MonsterBlock

I tak i nie. To, że młodzież będzie czytać, nie znaczy, że zrozumie. W moim odczuciu, piłka nożna to sport dla niższych warstw – dlatego brak umiejętności komunikacji, znajomości języków, jakichkolwiek zainteresowań – to nie wina tylko dzieciaków, ale też ich rodziców. Ogólnie materiał ludzki, z którego się rzeźbi jest jaki jest.

Chata Kumba
Chata Kumba

O qrwa jaki arystokrata się znalazł -” dla niższych warstw „. Rozumiem, że ty podchodząc z rodziny królewskiej zaczynasz dzień od partyjki szachów, po obiedzie popykasz w snookera a wieczorem obowiązkowy meczyk w polo lub czasem pierdolniesz w brydża. Wyższe warstwy nie powinny się zniżać do tego poziomu, więc daruj sobie komentarze na temat tej plebejskiej rozrywki, która przecież nawet nie zasługuje na miano sportu

MonsterBlock
MonsterBlock

Jeśli tak interesuje cię moja rodzina, to pochodzę z rodziny w której nacisk kładziono na rozwijanie się w różnych dziedzinach, nie tylko fizycznie. Poprzez „niższe warstwy” rozumiem rodziny, w których zaniedbywało się wychowanie dzieci – a główną rozrywką było walenie browara i oglądanie telewizji. Nie wiem co tak cię ubodło w tym sformułowaniu.

Jeśli rodzina nie nauczy dziecka jak pracować, także na treningach, nie kontroluje środowiska dziecka, nie nauczy języków albo jak gospodarować pieniędzmi – to kto ma to zrobić? Menedżer? To też rodziny są winne, że wypuszczają w świat dzieci nieprzygotowane do życia, żeby były drugim Lewandowskim i przynosiły do domu sutą wypłatę. To nie sport akademicki, gdzie wybijają się jednostki ponadprzeciętne, a jednocześnie posiadające wyższe wykształcenie. Tu masz cały przekrój społeczeństwa – a jak wygląda większość społeczeństwa, to odpowiedz sobie sam.


Piłkę nożną lubię, ale wszyscy moi koledzy, którzy postawili wszystko na jedną kartę i karierę sportową, przegrali z kontuzjami, albo betonem trenerskim. Gdyby nie mieli innych perspektyw, nie wiedzieli jak się uczyć, nie mieli zainteresowań, nie znali języków – to by mieli ciężko.

Był tu wywiad z kolesiem, co grał w Zniczu z Lewandowskim. Teraz jest alkoholikiem – naprawdę nie widzisz różnicy także w tle z którego obaj pochodzą?

I don't get involved
I don't get involved

Co cię interesuje? „Ciężko znaleźć czas. Piłka, siłownia, życie prywatne – wiele go nie zostaje.” – następny debil, co nie może znaleźć wytchnienia tyle ma obowiązków. Chłopaku może nie kumasz, ale w życiu im dalej w las tym jest mniej czasu niech Ci się nie wydaje, że teraz jesteś urobiony po pachy.. Z drugiej strony uznanie za szczerość i bezkompromisowość.

Rayo
Rayo

Czy ja dobrze widzę? ‚Uznanie za bezkompromisowośc’? xD Nie wiem co ty pozytywnego widzisz w bezkompromisowości? Przeciez jak ktos jest uparty to ludzi krzywdzi często swoimi fanaberiami

Tu będzie pyskował nauczycielce, tu trenerowi, jakies napierdalanki w szkole. Prostak i tyle a nie ‚szacunek za bezkompromisowość’

I don't get involved
I don't get involved

Może to być wada i zaleta. Gość raczej głupi, ale przyjamniej szczery, a nie pizdusiowaty jak wielu innych wywiadowanych. Fizycznie może zdemolować każdego – no to pozostało mu już tylko nauczyć się grać 🙂

sam_losco
sam_losco

Jak chcesz demolować fizycznie to dawaj na ring, a nie na boisko. Jak my takich graczy będziemy promować to nigdy nie wyjdziemy z drewnianych chatek.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick

podoba mi sie jego szczerosc, a nie kazdy musi aplikowac do mensy…

WieslawWojnar
WieslawWojnar

„Kiedyś mega mnie poprzestawiał Arek Głowacki” – czy tylko mnie drażni nadużywanie „słowa” „mega”?

Ssa Pento
Ssa Pento

Mega to jest denerwujące :/

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

RadWad
RadWad

semikonduktor chyba chciałeś napisać „buc” … przecież wypowiada się tylko że nigdy nie odstawi nogi przeciwko komu by nie grał … to źle?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Morderca z glebi lasu
Morderca z glebi lasu

Oj kiedyś i mnie bardzo drażnił, ale używała go moja znajoma blond przyjaciółka z dwoma konkretnymi argumentami z przodu więc przestałem zwracać uwagę. I to było dobre posunięcie! Ba nawet wybaczyłem, że miała pościel w „Ronaldo”. Cóż lubiła dziewczyna strzelanie bramek.

fronda
fronda

Prostactwo i nieodpowiedzialność dziennikarza,który utwierdza fizycznego piłkarza w brutalności i pieje z zachwytu nad jego topornością.Później taki fizol wychodzi o kozaczy na boisku kopiąc wszystkich.
Tak samo było z Głowackim,który jako stary zawodnik był boiskowym brutalem,ale zachwyt pismaków przekładał się na decyzję sędziów.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

RadWad
RadWad

Prolegijny Matołek i semikonduktor … popatrzcie na statystykę które drużyny mają najwięcej fauli i dopiero piszcie te swoje dyrdymały … Miedź to jedna z najmniej faulujących drużyn w Ekstraklasie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Jestem Rafał, rzondze w szatni, puszczam hip-hop na cały regulator, mam wyjebane, że innym to może przeszkadzać, a jak mam dobry humor, to czasem jako ludzki pan pozwolę im puścić jeden swój kawałek, ale nie dłuższy niż 2:30.
Nie polubiłem tego zawodnika. Trudno.

RadWad
RadWad

Prawda jest taka że tacy piłkarze są tej lidze potrzebni … porywczy,bezczelni i twardzi oraz znający swoją wartość do tego nikogo się nie bojący 🙂 Panienki z Legii już pokazały na co ich stać i Ja podziękował za taką piłkę.Wolę Miedz walczącą do końca niż celebrytów z Warszawy bez jaj i tyle w temacie.

PS.Gino Lettieri aka Zauberer używaj przeglądarki z korektą błędów bo oczy bolą jak czyta się Twoje posty 🙂

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

RadWad Boiskowy charakter a boiskowe prostactwo różnią się mniej więcej tak, jak krzesło od krzesła elektrycznego. To pierwsze jest lidze potrzebne, nie koniecznie to drugie. Bez czystej jakości piłkarskiej i tak jednak wszystko psu na budę, więc to ona potrzebna jest najbardziej.
A propos błędów, to wymień proszę, o który konkretnie Ci chodzi, bo święty nie jestem, ale wydaje mi się, ze piszę dość poprawnie, więc dziwi mnie, że bolą cię oczy od moich postów. Liczba mnoga sugeruje, że popełniam mnóstwo byków i przyznam, że się tym nie na żarty zmartwiłem.
A zaraz… A nie masz przypadkiem na myśli tego słowa, które w pierwszym zdaniu
celowo napisałem z błędem, celem ironicznego podkreślenia niezbyt dużej, moim zdaniem, lotności bohatera wywiadu?

RadWad
RadWad

Porównanie zwykłego krzesła do krzesła elektrycznego jest co najmniej nie na miejscu … podobnie jak określanie Rafała do tępego mięśniaka z początku jego kariery do obecnego już ukształtowanego zawodnika który wie czego che … każdy wyjmie z tego wywiadu co chce: jedni wypomną mu te prostolinijne wypowiedzi i będą go uważać za wartościowego zawodnika a inni będą w nim jak to określiłeś „boiskowego prostaka” a ja uważam źe z upływem czasu dojrzał do momentu w którym teraz jest i jest jednym z podstawowych i kluczowych zawodników Miedzi.
PS.Pokaż Mi mecz w Ekstraklasie,Nice 1 Liga w którym Rafał zachował się prostacko,chamsko czy coś w tym stylu … 1 przykład?

RadWad
RadWad

Patrząc na Legię to każda mocniejsza akcja z takim Szymańskim będzie wyglądała jak napad zbira na dziecko … bo on wygląda i zachowuje się jak dziecko 🙂

Ps.Skrót z sobotniego sparingu Śląsk – Miedź https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=RDUfoXZzZjc

Spektakularny
Spektakularny

Seba

renegat
renegat

wciaz stosunkowo mlody jest Pan Augustyniak. ktoz wie, moze wkrotce trafi do mocnego polskiego klubu albo gdzies za granice… Rosja to rowniez dobry kierunek, jak i Wlochy. tam doceniaja Polakow. w Niemczech, Anglii czy Francji, nieco ciezej sie wybic, rowniez ze wzgledow jezykowych (rzadko kto ma wrodzone zdolnosci lingwistyczne jak Tomasz Hajto). nie kazdy ma szczescie jak Lewandowski, Piszczek i Kuba (chociaz w jego wypadku kontuzje mocno zahamowaly kariere), ze trafi na Kloppa.
.
trener Probierz juz nie jednego posadzil na lawce lub trybunach bez przyczyny. zreszta on lubi trzymac 20 zawodnikow na trybunach, a 10 na lawce. o co mu chodzi, to nikt nie wie. ale kosztowny kaprys, nie tylko dla prezesa, ale i dla zawodnikow czekajacych na swa szanse, jak Augustyniak.

RadWad
RadWad

Trener Probierz … widzę że robisz sobie żarty : już miał Petteri Forsella i zrobił sobie z niego bekę … teraz patrząc na to co robi to ciśnie z Was bekę

RadWad
RadWad

Rafał nie słuchaj tych zawistnych malkontentów … idź swoją drogą nie zważając na nikogo ale w sercu miej zawsze MIEDŹ LEGNICĘ .

Morderca z glebi lasu
Morderca z glebi lasu

Też miałem kolegę, który „pstryk i się wyłączał”. Startował nawet do gościa w lustrze. Wyglądał nawet bardzo podobnie i też trochę kopał. Słowo klucz „kopał”, nie mylić z graniem. Jest gorzej niż sądziłem. Jedno wielkie bagno, w którym sens talent i logika tonie. Jak ten pan piłkarz nie zagrał to poszedł nawymyślać trenerowi. W naszej piłce chyba tylko krzykiem i siłą można coś osiągnąć, jak w jakiejś afrykańskiej dżungli. Wszelkie przejawy talentu są kasowane przez rodzimych drwali. Odpadamy potem z… nie no już chyba z każdym odpadliśmy w pucharach.
Panie Leszku: o czym miał być ten wywiad? Tu nie ma ciekawej historii. Ten człowiek pomylił dyscyplinę sportu.

MiLow
MiLow

Typowy polski beztroski grajek. Hip-hop, jakby nie piłka to coś tam bym robił, jakaś siłka, angielski troszeczkę, z techniką na bakier ale się przepchnę i jakoś ta piłka przejdzie do przodu. Na Ekstraklasę ok, ale jakby wyjechał za granicę to po pół roku by wrócił. Ogólnie lubię Augustyniaka, bo pamiętam go z Suwałk. Nazywałem go czołg, bo brał piłkę i po prostu pędził do przodu, a przeciwnicy się od niego odbijali. Jeśli miałby lepszą technikę, albo chociaż chęć poprawy jej, oraz nie był taki beztroski, to mógłby zajść dalej, a tak, teraz Miedź Legnica, za kilka lat Widzew Łódź, a potem po karierze jakoś to będzie. Mimo wszystko, fajnie że Rafał ma się dobrze i życie chwilą też jest fajne

Kanał Sportowy
01.04.2020

Hejtpark LIVE od 21:00. Sebastian Fabijański i Krzysztof Stanowski

Środa, godzina 21, to mógłby być wieczór z Ligą Mistrzów. Ligi Mistrzów ze zrozumiałych przyczyn nie ma, ale od 21:00 czeka na was HEJTPARK wraz z Sebastianem Fabijańskim i Krzysztofem Stanowskim, którzy będą odpowiadać na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM. Telefon do studia: (22) 219 50 31. Zapraszamy!
01.04.2020
Inne sporty
01.04.2020

Wimbledon odwołany. Będzie nam go w tym roku brakować

1945 rok. To wtedy po raz ostatni nie odbył się Wimbledon. Przez kolejne lata turniej ten regularnie przyciągał największych zawodników i tłumy kibiców. Stał się symbolem tenisa, najbardziej wyczekiwaną imprezą w sezonie. Dziś dowiedzieliśmy się, że w 2020 roku nie mamy jednak na co czekać, bo turniej odwołano. I jasne, wiemy, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ale […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Wojny, białaczka i legendarne rzuty wolne. Historia Sinisy Mihajlovica

– Mówią, że koronawirus zabiera głównie ludzi starszych, schorowanych. Mówią to jako pocieszenie, że ich to nie dotyczy. Starsi ludzie nie są liczbą. To nasza historia, nasze zasoby, z których mamy czerpać. To nasze doświadczenie, pozwolili nam być tym, kim jesteśmy – te słowa Sinisy Mihajlovica odbiły się szerokim echem nie tylko we Włoszech. Trener […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Wideo: Jakub Kosecki pokazuje nam, jak żyje w Turcji

– Tu jest tak gorąco, że ludzie strzelają w słońce! – opowiada o Adanie Jakub Kosecki. Jak mu się wiedzie w Turcji? „Kosa” pokazał nam od środka swój klub, stadion i… swoje mieszkanie. A przy okazji opowiedział kilka barwnych historii. Poczujcie klimat Adany Demirspor! 
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Futbol reprezentacyjny? Zamknięty „do odwołania”…

Chyba już po tej pierwszej wideokonferencji UEFA, na której podjęto decyzję m.in. o przełożeniu Euro 2020, wielu było świadomych, że to ledwie pierwszy element domina. Niektórzy łudzili się, że marcowe mecze reprezentacyjne uda się zagrać w czerwcu, że futbol w miarę szybko wróci, że niektóre turnieje zaplanowane na lipiec nie będą zagrożone. Dzisiaj UEFA za […]
01.04.2020
Blogi i felietony
01.04.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

A czy jak mam 17 lat i 8 miesięcy, to mogę wyrzucić śmieci? A czy jeśli jadę do pracy okrężną drogą, żeby nabić endomondo na rowerze, to grozi mi mandat? A czy można iść kopnąć piłkę na podwórku pomiędzy blokami? A czy kopnąć do dziecka, które stoi trzy metry dalej? A czy mogę skoczyć na […]
01.04.2020
Bukmacherka
01.04.2020

Hokej bez ryzyka? Obstawiaj ligę białoruską w Milenium!

Powraca promocja „Na Luzie i Bez Ryzyka” u legalnego bukmachera Milenium! Dzięki niej czwarty mecz finału mistrzostw Białorusi w hokeju obstawimy bez ryzyka! Gracze, którzy zdecydują się postawić na to spotkanie, mogą zyskać 25 zł zwrotu, w przypadku pudła!  No dobra, a jak dokładnie działa promocja oferowana przez Milenium? Nie ma w tym nic trudnego. […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jak nie zarządzać klubem? Trzecioligowiec na skraju upadłości

Kluby piłkarskie lada moment wpadną w tarapaty. Nie wszystkie, ale większość pewnie tak, zwłaszcza w Polsce. Które z nich znajdą się w bardzo słabej sytuacji? Na przykład te, które grają w niższych ligach i mają skromne budżety, bez miejsca na cięcia. A które znajdą się w sytuacji najgorszej? Te, w których problemy zaczęły się jeszcze […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

Jedyny cukrzyk w reprezentacji Anglii. Historia Gary’ego Mabbutta

Jako siedemnastolatek został zdiagnozowany z cukrzycą. Przez szesnaście lat kariery przeszedł szesnaście operacji. Dwa razy miał złamaną nogę, a jego powietrzne starcie z Justinem Fashanu mogło się dla niego skończyć nawet utratą wzroku. Chciał go z Tottenhamu wyciągnąć George Graham, marzył o nim Kenny Dalglish czy sir Alex Ferguson. Nie dał się skusić żadnemu z nich. W […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jeśli przeżyję tę sytuację, to przeżyję już wszystko

Żylina przeszła w stan likwidacji. Większość polskich mediów opisywała to jako koniec klubu. My zwracaliśmy uwagę, że może to być dupochron, który przed tym końcem klub faktycznie uchroni. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy Pavola Stano, który jest pierwszym trenerem w słowackim zespole. W niektórych polskich mediach panuje przekonanie, że Żylina upada. Potwierdzisz? Te kroki, które zostały […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego herbu, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020