Rozwód i rewolucja w polskim boksie zawodowym
Inne sporty

Rozwód i rewolucja w polskim boksie zawodowym

Telewizja Polska wkracza do gry o bokserskiego kibica. Jak udało nam się dowiedzieć, transmisja zaplanowanej na 31 marca walki Anthony Joshua (20-0, 20 KO) kontra Joseph Parker (24-0, 18 KO) to dopiero początek. Lada dzień potwierdzony zostanie znacznie poważniejszy w skutkach transfer – z Polsatu do TVP przeniesie się kierowana przez Andrzeja Wasilewskiego grupa Sferis Knockout Promotions i wchodzący w jej skład pięściarze – z Arturem Szpilką, Krzysztofem Głowackim i Krzysztofem Diablo Włodarczykiem na czele.

Przez ostatnie lata wielki boks kojarzył się niemal wyłącznie z Polsatem Sport. Można było obejrzeć tam najważniejsze walki 2017 roku – ze starciem Kliczko vs Joshua na czele. Oprócz tego to właśnie wokół tej stacji skupiali się najwięksi promotorzy boksu zawodowego w Polsce i ich zawodnicy. Na sportowych antenach Polsatu transmitowano starcia pięściarzy Sferis Knockout Promotions oraz współpracujących z nią grup AG Promotion oraz Babilon Promotion. W ostatnich miesiącach coraz częściej do głosu dochodziły mniejsze dotychczas zespoły spod znaku Tymex Boxing Promotion oraz Fight Events.

Teraz bokserski rynek czeka rewolucja – gale organizowanie przez SKP będą pokazywane wyłącznie w TVP. Szczegóły transakcji były dopinane w ostatnich tygodniach, a wszystko ma zostać oficjalnie ogłoszone jeszcze w piątek lub na początku następnego tygodnia. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że grupie SKP udało się wynegocjować naprawdę korzystne warunki współpracy z nowym partnerem. „Nie mieliśmy długoterminowej umowy z Polsatem” – przyznaje w rozmowie z nami Andrzej Wasilewski. „Wszystko było dogadywane z gali na galę” – dodaje.

Częścią bokserskiego pakietu w TVP jest ogłoszona już transmisja walki Joshua vs Parker. Unifikacyjne starcie o pasy trzech wiodących federacji (IBF, WBA i WBO) zostanie pokazane 31 marca na antenie TVP Sport oraz on-line w serwisie SPORT.TVP.PL. Jak udało nam się ustalić, poważnie brana pod uwagę była opcja pokazania walki wieczoru również w TVP 1. Z pomysłu ostatecznie zrezygnowano (walka odbędzie się w Wielką Sobotę), ale już sam fakt, że pojawił się na stole pokazuje, że Telewizja Polska zamierza traktować boks poważnie.

Walka Joshua – Parker to starcie, którego „normalnie” kibice szukaliby raczej w Polsacie Sport. To właśnie ten kanał relacjonował pojedynek Joshua – Kliczko, który w szczytowym momencie oglądało blisko milion widzów. To jednak nie koniec niespodzianek w temacie telewizyjnych praw. Według naszych informacji zaplanowaną na 28 kwietnia walkę Macieja Sulęckiego (26-0, 10 KO) z Danielem Jacobsem (33-2, 29 KO) również pokaże TVP. Starcie będzie głównym wydarzeniem gali w Brooklynie, którą w USA pokaże HBO. Do tej pory gale tej amerykańskiej stacji regularnie pokazywał w Polsce Polsat Sport, ale Sulęcki to pięściarz grupy Sferis Knockout Promotions. „Telewizja Polska będzie miała możliwość pokazywania kolejnych wielkich bokserskich gal” – nie ukrywa Wasilewski.

Kolejnym wydarzeniem, które najprawdopodobniej zostanie pokazane w TVP, jest Narodowa Gala Boksu, którą 25 maja na Stadionie Narodowym organizuje Marcin Najman. Na początku mało kto traktował to zjawisko poważnie, jednak ostatnio sytuacja uległa zmianie. W bokserskim środowisku pojawiły się opinie, że Wasilewski po cichu „gra” na Najmana, czego dowodem miała być zgoda na występ podczas tej gali Artura Szpilki – jednej z twarzy Sferis Knockout Promotions. Oprócz tego na Stadionie Narodowym wystąpi także mistrzyni świata Ewa Piątkowska, której występ został potwierdzony na samym początku.

Ta sytuacja stała się kolejnym problemem w relacjach na linii Sferis Knockout Promotions – Polsat. Przedstawiciele stacji mieli jasno poinformować pięściarzy i osoby z nimi związane, że występ na gali Najmana przekreśla szansę na występ na antenie Polsatu w kolejnych miesiącach. To ultimatum nie zrobiło wrażenia na „wolnym strzelcu” Izu Ugonohu (17-1, 14 KO), który otwarcie przyznał w mediach, że wybrał korzystniejszą ofertę dla swojej kariery. Taką samą decyzję podjęli pozostali uczestnicy gali. Kolejne wydarzenia są konsekwencją pogarszających się relacji dotychczasowych partnerów.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polsat przymierzał się do zorganizowania w maju kolejnej odsłony cyklu Polsat Boxing Night. Celowano w termin poprzedzający galę Najmana o tydzień, ale ostatecznie zrezygnowano z bezpośredniej konkurencji i wybrano datę 21 kwietnia. Gale PBN były w ostatnich latach ważnym elementem popularyzacji boksu – po raz pierwszy imprezę pod tym szyldem zorganizowano w 2009 roku, a w walce wieczoru spotkali się wówczas Andrzej Gołota i Tomasz Adamek. To właśnie walki polsko-polskie stały się znakiem rozpoznawczym przedsięwzięcia, które wtedy pokazano na otwartej antenie.

Kolejna odsłona cyklu miała miejsce w 2013 roku. W walce wieczoru Andrzej Gołota zmierzył się z Przemysławem Saletą, a całą galę pokazano po raz pierwszy (i nie ostatni) w systemie Pay-Per-View. Za dostęp do wydarzenia trzeba było zapłacić 40 złotych, a cena ta na stałe weszła do bokserskiego kanonu. W kolejnych latach w tym trybie dochodziło między innymi do walk Adamek – Szpilka, Adamek – Molina oraz Głowacki – Usyk.

Wyniki sprzedaży były różne, ale wszystkie strony potwierdzały, że istnienie trybu Pay-Per-View jest niezbędne dla rozwoju polskiego boksu. Jak model biznesowy grupy Sferis Knockout Promotions będzie wyglądał teraz? Na pewno zupełnie inaczej. W TVP trudno wyobrazić sobie model PPV z oczywistych względów – można się za to spodziewać największych gwiazd Sferis Knockout Promotions na głównych antenach.

Zmiana partnera telewizyjnego raczej nie zdziwi kogoś, kto śledzi przebieg wydarzeń w mediach społecznościowych. W ostatnich miesiącach coraz częściej iskry zaczęły pojawiać się na linii Mateusz Borek – Andrzej Wasilewski. Wojna podjazdowa toczyła się głównie na Twitterze. Trudno powiedzieć, co dokładnie stało się jej zarzewiem, ale fakty są takie, że konflikt przybrał na sile od kiedy dziennikarz zaczął realizować się jako promotor przy okazji poprzedniej gali Polsat Boxing Night.

„Nikt mi nie może odmówić prawa do tego, że jeśli mam ochotę realizować swoje zainteresowania i pasję, to chcę się w tym sprawdzić. Używam do tego swoje zdolności promowania oraz umiejętności pozyskania partnerów biznesowych, co niewątpliwie robię trochę inaczej od niego. Nikt nie ma prawa się wtrącać, a jeśli już ktokolwiek, to na pewno nie Andrzej Wasilewski” – komentował Borek w rozmowie z Arturem Gacem z Interii.

Promotor SKP uważa, że miarka przebrała się w ostatnich tygodniach i podaje konkretny moment. „Polsat długo zwodził nas, że pokaże ostatnią walkę Kamila Szeremety o mistrzostwo Europy. Zwodził, zwodził, a na koniec ze wszystkiego się wycofał i gali nie pokazała żadna z dużych stacji. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że na dłuższą metę to nie ma sensu” – przyznaje Wasilewski. Walkę Szeremety z Włochem Alessandro Goddim 23 lutego pokazała ostatecznie stacja niedostępna dla wielu fanów stacja Fightklub.

Wcześniej – w styczniu – doszło do innego ważnego wydarzenia – Andrzej Wasilewski zakończył ścisłą współpracę z Tomaszem Babilońskim, który zamierza skupić się na galach MMA. Najbliższą z nich już 16 marca pokaże Polsat. Bokserska gala Babilon Promotion – zaplanowana 7 kwietnia w Legionowie – także ma zostać pokazana na antenie tej stacji.

Grupa Sferis Knockout Promotions była w ostatnich latach liderem na krajowym podwórku. Jej barwy reprezentują między innymi byli mistrzowie świata – Krzysztof „Diablo” Włodarczyk (54-4-1, 38 KO) i Krzysztof Głowacki (29-1, 18 KO), mistrzyni świata Ewa Piątkowska (10-1, 4 KO), były pretendent do mistrzowskiego tytułu w wadze ciężkiej Artur Szpilka (20-3, 15 KO) i wysoko notowany w rankingach Maciej Sulęcki (26-0, 10 KO). W kolejnych miesiącach nadzieje są będą wiązane także z mistrzem Europy Kamilem Szeremetą (17-0, 3 KO) oraz wysoko notowanym w kategorii superlekkiej Michałem Syrowatką (19-1, 7 KO). Kolejnych gal SKP – już w Telewizji Polskiej – należy się spodziewać już w maju i czerwcu.

KACPER BARTOSIAK

Fot. FotoPyk

KOMENTARZE (25)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Amaretka

No jasne ….. Kurski wydaje nie swoje pieniądze to łatwo mu przepłacać.

fronda

Każdy prezes TVP wydaje nie swoje pieniądze.On akurat przywraca dobry sport.Dotychczas np mundial lub euro było w Polsacie płatne.Poprzednicy olali te wydarzenia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Chata Kumba

TVP utrzymuje się z abonamentu i reklam, więc nie drenuje budżetu państwa teraz kiedy rządzą pisuary i nie drenowała kiedy rządziło PO. Zresztą PO „przysłużyła” się TVP jak rudy zapowiedział zniesienie abonamentu a tego nie zrobił i wpływy publicznej z tego źródła drastycznie spadły bo ludzie pomyśleli po co płacić jak i tak będzie „za darmo”‚czyli właśnie z budżetu. Co do 500+ to pierwszy program wspierający rodziny z dziećmi od upadku komuny.

Wróżka Weszława

Kurski dopiero co wziął 800mln zł „pożyczki” z budżetu państwa, ale nie, skąd, nie drenuje.

plumker

Gdyby Polacy jak inne cywilizowane narody płacili abonament RTV to TVP nie musiałaby niczego pożyczać. I bez propagandy politycznej, bo nie płacenie nie zaczęło się wczoraj, tylko ma miejsce od zawsze.

B123

Polski boks z typami „zrobię ci dziecko” to jest dobry sport!?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

-Adekwatny-
Manchester United

To nie oglądaj, lepiej przełącz na TVN i śmiej się z „fabryki patriotów” to rozrywka w sam raz dla takiego wysublimowanego gustu.

B123

czyli albo jesteś debilem łykającym gówno cha… jacusia k albo debilem łykającym gówno jego braciszka z Wyborczej jarusia k stanów pośrednich już nie ma co?

Wróżka Weszława

Niestety komuna w społeczeństwie trzyma się mocno:
„nie podoba się to nie oglądaj, ale płać kurwiu!!”
plumker z kolei twierdzi że Kurski MUSIAŁ zaciągnąć pożyczkę, bo przecież jest PRZYMUS pokazywania gali z jakimś kurwa Szpilką i kręcenia klanu w czasach Jagiellonów.
Komuna…

Wróżka Weszława

Aha, zapomniałem dodać że pod koniec zeszłego roku PiS przepchnął ustawę która dała TVP 980mln zł z budżetu państwa. Dodając do tego „pożyczkę” z budżetu państwa na 800mln mamy prawie 2 miliardy złotych z naszych podatków by Jacuś mógł się bawić w telewizję.
Na poslacie było płatne, a na tvp jest za darmo. Za darmo bo przecież abonament wynosi 0 zł oczywiście, a że jeszcze ci podpierdolą z podatków ze 2 miliardy to też nic nie znaczy, dalej jest „darmo”. W końcu czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

B123

Po prostu cwaniak Wasilewski wyczuł że prezesunio zajara się szpilą i resztą jego stajni bokserów co ich poza Polską nikt nie pokazuje bo oklep od razu od kelnerów

LOBO

Kacper jak piszesz o boksie to wez ogarnij, bo juz jednego ananaska piszacego o boksie macie i on nie ogarnia. Grupa promotorska o ktorej piszesz nazywa sie sferis knockout promotions.

szemrany
Legia

Kurwa jak walkę Joshua- Parker skomentuje Szczęsny to będzie upadek ludzkości.

SuperGrover

Ma to ogarnąć Tomasz „truskawka na torcie” Hajto.

Seksowny Cweliga z kolczykiem w uchu nokautuje i rozlicza użytkownika Sportowy_Maniak

Szczęsny nosi skorzane kurtki, na pewno zna sie na boksie

plumker

No, lepszy ten stary tetryk Kostyra.

Maxizer

Już miałem napisać, kogo w PL obchodzi niszowy sport, w którym po gębie leje się paru łysych, wulgarnych facetów… fascynujące.
Ale teraz wchodzi w to TVP i publicznym groszem im jeszcze dosypuje. Co prawda, w porównaniu z kontraktami i prawami futbolowymi, to grosze. Ale to i tak dziwna decyzja…

Chata Kumba

W skali globalnej niszowe sporty to żużel i skoki narciarskie. Mogę się założyć, że nawet w Polsce więcej ludzi uprawia ten niszowy boks niż jeździ w kółeczko w lewo bez hamulców czy zjeżdża z pochylni na nartach skacząc i lądując w śmiesznej pozie wcześniej długo czekając na odpowiedni wiatr

FC Bazuka Bolencin

Święte słowa, ale już co idzie o zaczepienie dowolnego janusza na ulicy i zapytanie o skoki to Ci całą pierwszą 20-tkę pucharu świata wymieni. A o piłeczce już niekoniecznie pogadasz z każdym – zwłaszcza o tej ligowej.
To pokazuje jaką siłę kreacji co idzie o sport ma telewizja ogólnodostępna.
Nawet z takiego wesołego sportu jak skoki (+sukcesy sportowców) są w stanie zrobić coś takiego że połowa obywateli 40mln kraju ma o tym ogólne pojęcie.

izibet

http://gstyperzy.blogspot.nl/ – Polecam typy z tego bloga, gram z nimi od już ponad tygodnia i śmiało mogę polecić. Są uczciwi i trafiają codziennie. Kursy nawet ponad 100! robią zdjęcia kuponów i wklejają na bloga. Na dziś mają już kolejne kupony !cxb

egzekutor_77
Pogoń Szczecin

Jeśli walki Joshua – Parker nie będzie komentował Darek Szpakowski, to pierdolę… nie oglądam

Fidel

Bardzo wymowne zdjęcie.

Kibic nieawanturujący się

Aż mi się przypomniała ostatnia gala w Nysie… Jezuuu

wpDiscuz