Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Najpierw krótki cytat z sierpnia zeszłego roku, czyli – biorąc pod uwagę tematykę – całkiem świeży. Wirtualnemedia.pl: „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała nową częstotliwość radiową w Gdańsku dla Agory. Przetarg rozstrzygnięto pod koniec tygodnia, a głównym kryterium była cena za pasmo, proponowana przez oferentów. Grupa Radiowa Agory zaoferowała za nie ponad 4,51 mln zł.

I dalej: „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz pierwszy organizowała przyznawanie częstotliwości w drodze przetargu. W Gdańsku, na falach 87,8 MHz miała nadawać stacja dla słuchaczy powyżej 50. roku życia. Do przetargu stanęło czterech oferentów: Grupa Radiowa Agory (walczyła o częstotliwość dla Radia Pogoda), Eurozet Radio (częstotliwość dla Radia Zet Gold), Radio Eska (częstotliwość dla Radia Gold) oraz Multimedia (RMF Nostalgia).

Jeszcze przed otwarciem ofert Agora apelowała, by uczyniono to w obecności oferentów. – Jest okazja, by stworzyć dobry obyczaj otwierania tego rodzaju ofert publicznie – mówiła wówczas dla portalu Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej Agory. Ostatecznie jednak Krajowa Rada ustosunkowała się negatywnie do tej prośby i koperty otwarto na zamkniętym posiedzeniu. Najwyższą kwotę za częstotliwość zaoferowała właśnie Grupa Radiowa Agora – 4.508.780,00 zł. To oznacza, że w Gdańsku na częstotliwości 87,8 MHz będzie nadawało Radio Pogoda”.

4,5 miliona złotych za częstotliwość FM w Gdańsku.

Teraz pomyślmy o Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku… I tak dalej. Często zadajecie pytanie: czy WeszłoFM będzie nadawało na normalnych częstotliwościach, a później piszecie – e, skoro nie, to zaraz to padnie.

Mam trochę inny pogląd. Moim zdaniem szybko by padło, gdyby nadawało na normalnych częstotliwościach – w skali ogólnopolskiej. Koszty inwestycji byłyby bardzo trudne do odzyskania, ale nawet jak zapomnimy na chwilę o kosztach i uznamy, że dałoby się wypracować jakiś spinający się model biznesowy, to po prostu tego rodzaju radia tak czy siak stworzyć by się NIE DAŁO. Lata chodzenia tu i tam, pukania, proszenia, przenoszenia papierków z pokoju 207 do pokoju 308, ale to nie jest tak, że istnieją wolne częstotliwości i mówisz: „hej, chciałbym odpalić radio”, a pani z urzędu na to: „to super, wrzucam cię na 98,4, może tak być?”. Nie, wolnych częstotliwości NIE MA. Co najwyżej można byłoby zrobić radio w Płońsku albo Suwałkach, ale przecież nie o to chodzi.

Odpowiadając na wasze pytania – oczywiście, że wolałbym, żebyście mogli odpalić starego forda fiestę i żeby ze starego radyjka od razu poleciały nasze dźwięki. Mało tego, wolałbym też, żebyście wciskając jedynkę na pilocie telewizora trafiali na WeszłoFM, a jeszcze lepiej by działo się tak w Nowym Jorku i Tokio. Ale to wszystko jest po prostu nierealne. Może kiedyś? Może. Ale nie dałbym sobie palca uciąć, że walka o częstotliwość FM jest w dłuższej perspektywie grą wartą świeczki.

27266977_1828664400500018_558034016_o

Trzeba więc działać w ramach ograniczeń, które po prostu są. Gdzieś przeczytałem, że pomysł radia internetowego jest stary jak świat i jakoś nigdy nikomu się to na dobrą sprawę nie udało. OK, ale czy takie smartfony, jakie mamy teraz, też są stare jak świat? Czy internet LTE jest stary jak świat? Czy ceny pakietów przesyłu danych są stare jak świat? Czy Spotify mogłoby osiągnąć sukces 10 lat temu, czy może musiało zaczekać na obecne możliwości? Moim zdaniem dzisiaj jest moment, w którym rzeczywiście można znaleźć jakąś grupę ludzi, którzy będą zainteresowani sportowymi treściami w formie audio i którzy będą mieli możliwości, by do nich dotrzeć. Dziesięć lat temu to nie był ten moment i pięć lat temu też nie. Owszem, znacząco więcej ludzi słuchałoby audycji FM, ale nie można mieć wszystkiego. Produkt, który teraz tworzymy, jest dedykowany dla konkretnej grupy słuchaczy, która będzie o nas wiedziała. Niektórzy po prostu włączą radio internetowe w samochodzie (w swoim mam taką możliwość, jeszcze nie sprawdzałem, jak to działa, bo po prostu nie istniała jeszcze stacja, której chciałbym słuchać), inni w telefonie, jeszcze inni na komputerze. Nie trafi do nas pani Grażyna skacząc po stacjach. Trafi do nas ten, który będzie nas świadomie szukał. A jeśli ktoś uzna, że to za dużo zabawy, grzebania i ogólnie mu się nie chce nas włączać, to trudno. Widocznie nie o niego nam chodzi.

Ale przecież jest też druga twarz całego projektu. Radia internetowego nie musisz słuchać w danym momencie, możesz po prostu później wejść na stronę, na której będzie całe archiwum – jak to się modnie mówi – podcastów. Nie jest istotne, czy audycję „Jurasa” o MMA wysłucha na żywo 1000 osób, bardziej istotne jest to, ile osób ją potem sobie odtworzy. Tak naprawdę nie tworzymy więc radia, tylko fabrykę dźwięków.

Ekscytują mnie weekendy. Niektórzy z was mówią: – Eee, kto tego będzie słuchał. Mecze się ogląda, a nie słucha.

Hmm, ja bardzo wielu meczów słucham, robiąc sto innych rzeczy przy okazji.

Jakiś czas temu byłem na zakupach w centrum handlowym, dwóch facetów oglądało mecz Legii na telefonie, a w tym czasie żony wybierały meble. Mały ekranik, obaj ściśnięci, żeby coś dostrzec. OK, nie jest to głupia opcja, ale mam wrażenie, że gdyby mieli do wyboru radio, to być może by się na nie skusili. Bo mecz ligi polskiej w radiu często jest przyjemniejszy w odbiorze. I w ogóle uważam, że liczba facetów, którzy w weekend z jakiegoś powodu nie mogą być przed telewizorem jest dość duża.

Kiedyś słuchałem S13, zmiana regulaminu polskiej ligi rozwaliła to pasmo, każdy mecz o innej porze, innego dnia… Ale gdyby komentarz z meczu Lech – Wisła na chwilę przerwać i przenieść się do Monachium, gdzie Robert Lewandowski wykonuje rzut karny? I skoczyć na chwilę do Londynu, Madrytu albo Rzymu? Połączyć się z piłkarzem, który zakończył swój mecz w zachodniej lidze, a potem znowu czmych do Poznaniu? A przy okazji, w studiu w Warszawie, kilku znanych gości, którzy to wszystko śledzą, analizują i omawiają? Ja bym tego słuchał, a już tak mam, że lubię tworzyć rzeczy dla samego siebie. To jest moje badanie rynku: jeśli ja czegoś potrzebuję, to uważam, że potrzebuje tego więcej osób.

Czy spodziewam się miliona słuchaczy? Nie, nie spodziewam się. Nie potrzebuję miliona. Jeśli ktoś mówi, że to produkt dla hardcorowców – w porządku. Jest wiele produktów dla hardcorowców. Nie trzeba od razu robić „Tańca na lodzie” dla wszystkich.

A nie boisz się, że… – ze sto razy zapytał mnie Przemek Pająk podczas rozmowy dla spidersweb.pl (przeczytać ten wywiad można TUTAJ, oczywiście nie wszystkie pytania zostały zamieszczone). To tylko projekt. Czego tu sę bać? Jak wypali to fajnie, jak nie wypali to trudno. Kiedyś zrobi się inny, który może wypali, a może nie. W sumie na tym ta zabawa w życie polega.

W zasadzie się rozpisałem, a chciałem napisać tylko jedno: nie musicie pisać o wszystkich problemach, które mogą wyniknąć. Wiemy o nich. Nie musicie pisać, że to się zawali. Wiemy o takim ryzyku. Nie musicie pisać, że dałoby się lepiej, gdyby dorzucić do projektu 20 baniek. Mamy tego świadomość.

Po prostu robimy swoje. Jest fajnie.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (122)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Zlosliwy

Szczerze życzę powodzenia, generalnie brakuje stacji tematycznych, jedyną jest IMHO Tok FM.
Dziwi mnie natomiast mocno, że w Polsce, a przynajmniej w Warszawie nie ma typowego radia do samochodu, nie brakuje Ci tego?
Może połączcie swój fajny pomysł na radio sportowe z radiem dla kierowców? W dni powszednie w godzinach korkowych szczytów to byłoby idealne. Zasięg LTE w Warszawie jest generalnie bardzo dobry. więc technicznie problemów nie ma, a raczej w tych godzinach transmisji na żywo z meczu nie poprowadzicie 😉

GooDOMaDOM

Fajnie, że wszyscy mieszkają w Wwa.

Maxizer

Stacją tematyczną, podobną do Tok FM (tylko nie tak mocno lewacką), jest Polskie Radio 24.

Zlosliwy

Nie rób sobie jaj, kto normalny ogląda reżimową gadzinówkę TVPiS czy słucha ich radia?
Sram na lewaków ale tej jebanej propagandy nie da się słuchać/oglądać. To jest gorsze jak za komuny.

Maxizer

O matko! Nie piszę, że słucham – piszę, że jest coś takiego. Takie właśnie Tok FM a’rebours. Na drugą nóżkę, co kto lubi.
Niestety, wspominając TokFM, czy PR24 już wchodzi się w politykę (przynajmniej wg niektórych). Takie czasy…

Zlosliwy

Hej, nie obrażam Cie insynuacjami że tego słuchasz :-) Jeśli tak to zrozumiałes to przepraszam. A w sumie chodziło mi o pokazanie że brak stacji tematycznych, a politycy wszyscy to jedna banda.

hds

Fakt. Strasznie to toporne i nieociosane. Za PO telewizja publiczna uprawiala propagande z wiekszym wdziekiem. TVN manipuluje najbardziej profesjonalnie, a TVP rzeczywiscie zalatuje komuna. No ale jak Kurski chcial przyciagnac mlodych widzow wskrzeszajac Teleranek to czemu sie tu dziwic.
Powodzenia z radiem. Moze czasem odpale.

fronda

Dlatego masz taki awatar debilu.

Zlosliwy

Zamknij mordę poznański chórzysto.

facemob

Też z Poznania jestem, ale fronda to masz racje DEBIL

Zlosliwy

Fronda jest smutny, najpierw biskup Paetz rozkochał go w sobie i odszedł, potem Krolopp 😉

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Wiesz tyle o komunie co Verhofstadt o faszyzmie. 😀

stefan1337

Co Wy gadacie. Jak jeżdze po wwa to lubię przełączyć się na kampus (97.1). Chociaż nie ma tego muzycznego shitu wylewającego się z innej komerchy

Chata Kumba

Kampus nadaje fajną muzę, też mi przypasiło

Chata Kumba

A co to jest wg Ciebie fajne radio dla kierowców? Myślę, że jakby tak popytać to nie usłyszałbyś dwóch takich samych odpowiedzi

Łukasz Em
Odra Opole

Dla kierowców wielkich amerykańskich ciężarówek – country

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Co jest tematycznego w tok fm? Notoryczne gorzkie żale i gównoburze?

Zlosliwy

Szczegółów nie znam, bo nie słucham. Ale jest tematyczne: polityczne.

Kaligula

Bez przesady że takie polityczne, ja słucham dosyć często (w samochodzie i w pracy) i z czystym sumieniem mogę polecić audycję EKG 9-10 oraz Off Czarek 10-12. EKG najlepszy program gospodarczy, o polityce tyle ile aktualnie ma związku z gospodarką. Off czarek natomiast zero polityki, ciekawie o świecie na tematy aktualne oraz totalnie nieaktualne ale z pewnością na świetnym poziomie intelektualnym. Natomiast rano w godz 7-9 nie da się słuchać, kółko wzajemnej adoracji politycznej 😛

Zacofany Stefan
Legia Warszawa

„Hmm, ja bardzo wielu meczów słucham, robiąc sto innych rzeczy przy okazji.”

Widać to po bardzo wielu artykułach i ocenach pomeczowych, że ten zwyczaj na weszło mają wszyscy redaktorzy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DrMabuse
Wisła Kraków

Śliczna szpileczka, szacunek :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wicher

Pięknie Ci to „Weszło!” 😉

gryf01

Bardzo słusznie. Dawaj to radio internetowe a ja na pewno będę słuchał.
Kto wie, komentarz może być lepszy niż w telewizji – kiedyś normą było, że Szpakowskiego się w telewizorze wyciszało a komentarz szedł z radia. Niewykluczone, że znowu będę tak robił. A nawet jeśli nie – ogólnie świetny pomysł.

Wacław Grzdyl

ale to jest niemożliwe, bo głos ci się rozjedzie z obrazem, zresztą na tvp i czasem polsacie i tak się rozjeżdża

gryf01

To prawda, nie da się już tak. Stare czasy nie wrócą. Ale posłuchać na pewno będzie fajnie :)

HATEspeech
GKP Targowek

Czasem na C+ w przypadku ekstraklasy jest mozliwosc przelaczenia glosu na transmisje dla osob niedowidzacych. Duzo lepiej oglada sie mecz, bo panowie komentatorzy, skupiaja sie na tym co sie dzieje na boisku,a nie na pierdoleniu o przebiegu kariery „eksperta” albo 15minutowych dysputach nad wyborem trojki najlepszych graczy, w momencie gdy wynik jest jeszcze nierostrzygniety, a akcja idzie za akcja 😉

lookass

Niby tak ale kiedyś miałem problem z dekoderem i nie mogłem przełączyć z komentarza audiodesykrypcyjnego na zwykły. Wkurzał mnie ten słowotok no ale taka już jego specyfika. Zresztą do komentarza radiowego trzeba mieć smykałkę i talent ale przede wszystkim gadane. Zobaczymy jak to wyjdzie ale mnie z tego całego radia najmniej jara możliwość słuchania meczów.

HanSolo
Oświęcim

Z mikrofonem po boiskach:))
Czekam…

Ariello

Zajebista sprawa. W pracy siedzenie przed kompem i odpalone radio sportowe, a nie czekanie na kolejny odcinek jakiegoś programu na youtube. Droga do pracy – to samo. Auto, tramwaj, autobus. Odpalić to będzie można wszędzie.
Czekam z niecierpliwością.

Szczepek
Legia Warszawa

Ja również. Już mi się tidal trochę znudził a w pracy yt ciężko odpalić.

Luka Brasi

To samo, robię projekty przy komputerze i już mam dość słuchania muzyki na Youtube, gdzie YT zapętla mi ciągle ten sam rodzaj muzyki. Ja czekam z niecierpliwością, bo już chyba wyrosłem z oglądania meczów (włączam na 5minut i później mnie nuży) a przy pracy mógłbym sobie w tle mieć to odpalone.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

To włącz sobie to co lubisz zamiast YT. To jakaś wiedza tajemna?

Luka Brasi

Spierdalaj cioto

Jakub_Andrzejewicz

Fajnie, jakby na youtube był stream live i nie tylko mógłbym was słyszeć ale i widzieć. Jakby jeszcze donejty głosowe były i mógłbym napisać do Olkiewicza, żeby wypolerował sobie srebrna kete na szyi to już w ogóle, może nawet projekt by zaczął zarabiać.

redakcja

Od jakiej ceny wychodzimy?

Pzdr, JO :)

Jakub_Andrzejewicz

3 zł i zmieniamy srebro na złoto :)

Janusz Ekspert

kib ol kie wicz | 3zł

pilot telewizora

Jestem dziwnie spokojny o powodzenie projektu na skalę, jakiej oczekujesz. Plan wydaje się być smartny. Jeśli treści dopiszą (a powinny), głosy dopiszą (tu niewiadoma?), to będzie dobrze. Trzymam kciuki!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

tomaszgorka

Chyba się Pan do końca ze sobą nie zgadza:) Czekam niecierpliwie i z dużym spokojem że się uda!

FullSizeRender(5).jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wojteqq13

widocznie nikt nie słucha bo nie ma relacji z meczu w radiu 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

fronda

W przeciwieństwie do Targowicy co lemingu?

jeremy

Na historii jeszcze rozbiorów nie było co? Targowica występowała przeciw postępowej Konstytucji, była reakcją konserwy. resztę doczytasz lub Pani od historii ci powie. tylko nie wagaruj. Aha o Frondzie też poczytaj!!

Zlosliwy

Targowica powiadasz…

rsz_8f9eca1969ac0f4e107a31faa22d5636.jpg
fronda

Dzisiaj wśród Targowicy też wielu pseudoksieży i biskupów.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PRT

Politycy PO to są dopiero niedościgłe wzory w tym temacie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

W sumie to nie jest najwazniejsze, czy bedzie FM i jak technicznie bedzie sie sluchalo, najwazniejsze jest czy da sie w ogole sluchac, i tego bardzo zycze oraz oczekuje. Dzieki.

Radek

Będzie dobrze! Co za problem nawet jadąc w trasie samochodem umieścić telefon na chwytaku na szybie i odpalic radio, ktore i tak będzie pobieralo pakietu tyle co nic? Wole porzadne radio Weszlo niz RMF czy eske, gdzie co chwile leca te same piosenki i co 3 piosenki mamy 5 minut reklam.

szesc
Klub Kokosa

W trasie może i można. Ale codzienne słuchanie w drodze do pracy i z powrotem odpada. Za dużo zachodu z podpinaniem telefonu, uruchamianiem aplikacji, montowaniem telefonu w uchwycie dla 15-20 minut audycji. Zostaje mi muzyka z pendrive’a albo słuchanie reklam leków na sranie w radiu fm.

gryf01

W samochodach teraz telefon sam popina się pod Bluetootha. Uchwyt ci nie potrzebny, przecież to radio. Wszystko co musisz zrobić to powiedzieć „Siri, włącz radio Weszło!”, albo coś podobnego – i jazda!

pepe72

Siri nie gada po polsku. Najprostsza apka, która uruchomi streama na Andku rozwiązuje problem.

SirMutton

Szczerze mówiąc nawet nie liczyłem, że będzie można sobie to puścić w furze. Jednak odbiorcy będą, o to byłbym spokojny. Przy okazji zapraszam na mojego bloga, jest m.in. tekst o dziennikarzach sportowych (w tym o Stanowskim) http://sirmutton.com/porozmawiajmy-o-dziennikarzach/

LOBO

Ucieszy cię pewnie fakt, że przeczytałem, ale stwierdzam, że tekst chujowy i o niczym. Wymieniasz dziennikarzy, których każdy zna i piszesz o nich wszystko to, co każdy o nich wie. Jeżeli bierzesz się za taki temat to masz w tekście zawarty jeden absolutny autorytet, który taki tekst napisałby tak, że każdy chciałby go przeczytać i nie byłoby to pierdolenie o niczym.
Także, dobrze dobieraj tematy i zastanów się kilka razy zanim rzeczywiście stwierdzisz, że to będzie dobre. No, chyba, że piszesz dla treningu i chcesz się w ten sposób wyrobić, to też jest jakaś droga.
PS. tytuł tekstu to „porozmawiajmy o dziennikarzach”, czyli sugerujący dyskusję, ale ciężko wywołać jakąś dyskusję, kiedy po prostu charakteryzujesz każdego po kolei.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Wir spielen ohne Torwart!

Nie wiem, czy się uda, nie wiem, czy wypali, nie wiem, czy mi się spodoba, ale szczerze życzę powodzenia i trzymam kciuki!

wojteqq13

rozumiem, że będzie też jakaś tam aplikacja na telefon, z której można wasze radio puścić ?

wojteqq13

Ale będziecie robić wywiady z Artem Binkowskim ?

Artifosi
Pogoń Szczecin

Odpalić w furze – nawet starej – to żaden problem. Jak ktoś ma starsze auto to pewnie ma też niefabryczne radio, a większość z nich – nawet kilkuletnich – pozwala podpiąć sobie telefon jako źródło dźwięku zwykłym kablem mini-jack.