Dać odejść czy zatrzymać wbrew woli? Konflikt tragiczny Legii
Weszło

Dać odejść czy zatrzymać wbrew woli? Konflikt tragiczny Legii

Kibice Legii z utęsknieniem czekają na pierwsze transfery, ale tak naprawdę najważniejszym transferem będzie to, czy uda się zatrzymać Vadisa Odjidję-Ofoe. A może być to trudne, ponieważ piłkarz i jego menedżer mocno naciskają, aby warszawski klub zaakceptował ofertę Olympiakosu Pireus. Ofertę, która na kolana nie rzuca – 2 miliony euro.

Od momentu, gdy trenerem Olympiakosu został Besnik Hasi, jasne stało się, że zgłosi się po gwiazdora Legii. Zwłaszcza, że menedżer Vadisa z Hasim zna się bardzo dobrze i to ich relacja była kluczem do tego, by Belg w ogóle trafił na Łazienkowską. Piłkarz podpisał tylko dwuletni kontrakt, ponieważ plan był jasny: w Warszawie miał się odbudować i ruszyć dalej w świat. Plan wypalił podwójnie, bo i zawodnik wrócił do formy, i jeszcze wydatnie pomógł Legii zdobyć mistrzostwo Polski. Obie strony zawarły także porozumienie. W marcu podpisano dokument, zgodnie z którym Vadis Odjidja-Ofoe otrzyma połowę zysku z transferu, z nadwyżki od 1,5 miliona euro (do 1,5 miliona euro sto procent pieniędzy trafi do klubu). Obiecano też zawodnikowi, że klub nie będzie go blokował.

Legia ma prawo zawodnika trzymać jeszcze przez rok – to jasne. Piłkarz ma prawo czuć się rozgoryczony, jeśli złożone mu obietnice nie zostaną zrealizowane – to też jasne. Może więc zacząć strzelać fochy zamiast goli i to nie dlatego, że mu się w Warszawie nie podoba, ale dlatego, że na co innego się umawiał. Najlepszym wyjściem byłoby przedłużenie umowy, ale wiadomo, że to wariant kosztowny – Odjidja-Ofoe chciałby zarabiać ponad milion euro i to netto. Do takich zarobków w polskiej lidze nikt się nigdy nie zbliżył.

Przed mistrzami Polski trudny dylemat. Zostawienie piłkarza jeszcze przez sezon, tylko po to, aby wypełnił kontrakt, może być bardzo drogie (kosztowałoby jakieś 2,5 miliona euro: brak wpływów z transferu plus wypłata wynagrodzenia), a jednocześnie może oznaczać sporo nerwów. Belg raczej nie należy do ludzi, którzy w pięć minut zapomną o urazie i skoncentrują na najbliższym meczu. Z drugiej strony Legia też nie może sobie pozwolić na to, by jakikolwiek zawodnik wymuszał decyzje o transferze. Niedawno Maciej Wandzel, były współwłaściciel Legii, przyznał, że gdyby nie konflikt właścicielski, Aleksandar Prijović zostałby dla przykładu „przeczołgany” w rezerwach, ale jak wiadomo tak się nie stało i zawodnik wtedy ugrał swoje: transfer do Grecji. Teraz sytuacja może być trochę podobna. I znowu z Grecją w tle.

Na razie Vadis Odjidja-Ofoe nie trenuje z Legią, ponieważ czeka na potomka.

fot. FotoPyK

KOMENTARZE (173)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
tomaszo

Masełko czeka w blokach na szansę.

Pedro Pauleta
Portugalia

Przecież to jest piłkarz kompletny

Urkides
Legia Warszawa

Jak do Legii przyszedł Prijowić to pojechałem obejrzeć sparing w którym miał zagrac pierwszy raz. Byłem załamany. Nie pokazał absolutnie nic ciekawego. A potem się jednak rozkręcił (nie jak robot na dyskotece) i dał jakość.
Masłowski ma chyba kłopot mentalny i jesli go przełamie to może być niezłym zawodnikiem.
Ja myślę że jakby go cofnąć na 8-ę to mógłby jeszcze zaistnieć. Na lidera zespołu chyba się nie nadaje.

Viva la Libertad
(L)

Przecież ten czlowiek nawet na Piasta się nie nadaje

Urkides
Legia Warszawa

Jak się nie będzie nadawał do Legii to nie będzie w niej grał. A jak znajdą mu nową pozycję to może się odnajdzie.
Przypomne Ci że do pewnego momentu Radović tez się nie nadawał a potem nagle eureka jak go przesunęli do srodka a potem nawet do ataku.
Może Masłowski nie jest gościem który udźwignie grę w Legii ale obiektywnie trzeba przyznać że ma umiejętności techniczne na dobrą grę. Jeśli głowa mu pozwoli.

Viva la Libertad
(L)

W Piaście głowa nie pozwoliła to w Legii pozwoli?

Urkides
Legia Warszawa

Chyba nie ma sensu się licytowac. Na dzisiaj bliższy prawdy jestes Ty ale ja bym niczego nie wykluczał.
Opowiem Ci pouczającą historyjkę. Moja żona posadziła w ogródku roslinę i obok wbiła patyk żeby ją podtrzymywał. Okazało sie że roslina uschła a patyk puścił liście.
Kto wie co przyniesie przyszłość?

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Ubawiłeś mnie setnie – jaką nową pozycje dla Masła widzisz?

Janusz Kibol

Dzięki temu „masełku” pewien menedżer piłkarski może ostro ruchać w dupę działaczy klubowych. Ma zapewniony lepszy poślizg :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Giacore

To Wandzel nie wie, że gdyby chcieli go „przeczołgać” to odszedłby za darmo rozwiązując kontrakt z winy klubu?

R22

Myślisz że komisja legii by mu rozwiązała kontrakt a wszystkie media ich szczuły że psuja karierę piłkarzowi i nie pozwalają mu się rozwijać jak to było w przypadku cierzniaka ?? Jakoś media nie płaczą że cierzniak vel cipiak tylko grzeje ławę w stolicy !!

Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Porównywanie sytuacji Cierzniaka, do sytuacji Vadisa jest objawem daremności, która jest częstym zjawiskiem na weszlo :)

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

On porównał sytucję Cierzniak do planów przeczołgania Prijo w rezerwach.

Tiger Bonzo

Wandzel to kretyn który pierdoli 3 po 3. Chyba tylko Weszło nadal serio traktuje jego wypowiedzi.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Skąd kretyni mają tyle kasy, a my inteligentni ludzie nie mamy hajsu, na Bali 3 razy w roku lecieć?

Krzysztof Stanowski

Raczej nie odszedłby za darmo, ponieważ podstawą do przesunięcia do rezerw byłoby podejście samego zawodnika, który szantażował, że jeśli nie dostanie zgody na transfer to nie będzie grał/trenował. W takiej sytuacji klub ma prawo przesunąć zawodnika.

Czacha
Legia Warszawa

Do tego Legia miała tak liczną kadrę że i tak mógłby zostać przesunięty do rezerw.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Janusz Kibol

Przepisy przepisami Panie Krzysztofie, ale gdzie tu aspekt moralny? Przecież powstało tyle chwytających za serce artykułów w czasie afery z Cierzniakiem… Uderzano w patetyczne tony. Chciano poruszyć ludzkie sumienia. Przedstawiano klub Kokosa niemal jak największą z możliwych zbrodnię (Wiem, przesadzam, ale paru kolesi z Błońskim na czele też przesadziło w tamtym czasie :-) ) I co się okazuje? Wandzel -członek obozu tych co tak płakali, dopuszcza jednak możliwość stosowania nieludzkiej kary, jaką jest zesłanie do rezerw z przyczyn pozasportowych. Mało tego, mówi z sadystyczną pasją o: „przeczołganiu” dla przykładu. Rozumiem, że Prijović przeginał pałę, Ale wymierzać mu tak „ohydną” i „okrutną” karę? Trochę mi się takie wypowiedzi gryzą z tym co pisano ponad rok temu. Mimo, że jest to sytuacja nieco inna od tej z Cierzniakiem, to jednak widać pewną hipokryzję.

Krzysztof Stanowski

Jeśli piłkarz nie chce grać i trenować, bo wymusza transfer, to nie widzę nic niegodziwego moralnie w przesunięciu go do rezerw. Sorry. Wątpię, byś znalazł jakikolwiek artykuł, który stoi z tym w sprzeczności.

Janusz Kibol

A jeśli piłkarz okłamuje swojego pracodawcę, że będzie z nim rozmawiał o przedłużeniu kontraktu, a w tym samym czasie za jego plecami negocjuje umowę z konkurencją? Rozumiem, że to jest praktyka na porządku dziennym i może być to zgodne z przepisami (redaktor Błoński się w tym orientuje najlepiej). Jednak czy moralnie takie zachowanie jest do końca w porządku? Podpisanie kontraktu z Legią ujawniono dopiero, kiedy okazało się, że Kuciak odchodzi i pojawiła się potrzeba wcześniejszego ściągnięcia bramkarza. Chciano wymusić transfer na Wiśle podstawiając ją pod ścianę. Czy to jest moralne zachowanie? Może eleganckie? Jazgot w mediach był jeszcze PRZED (!!!) zesłaniem Cierzniaka do rezerw. Rozpisywano się o głupocie działaczy Wisły, że nie chcą oddać zawodnika za czapkę gruszek i takie tam. Szydzono, że zamiast brać jakąkolwiek kasę, unoszą się honorem, chcą coś manifestować itd. Później po ogłoszeniu informacji o klubie kokosa, zaczęła się jazda na całego. A przecież podobnych spraw było wiele i jakoś nie wzbudzały one takiego oburzenia w środowisku dziennikarskim. Żeby było śmieszniej, wartości dopiero co uznawane za mało praktyczne w świecie biznesu, powróciły nagle do łask. Trzymanie Cierzniaka w rezerwach było „niehonorowe” i „nieeleganckie”.

Zmierzam do tego, że to całe moralizowanie na łamach mediów w kontekście Cierzniakgate, było jednym wielkim picem na wodę, bo tak na prawdę każdy grał tam w swoją cyniczną gierkę. Wisła, zawodnik, Legia, środowisko dziennikarskie. Każdy miał moralność głęboko gdzieś. Przypominano sobie o niej tylko wtedy, gdy było to korzystne, kiedy mogła ona posłużyć jako jakiś argument w sporze.

Mój poprzedni wpis ma charakter ironiczny. Żeby było jasne, nie uważam za niemoralne zsyłanie do rezerw gościa, który nie chce grać i trenować. Nie uważam też że sytuacja Cierzniaka i Prijovicia są identyczne. Chodzi mi o to, że wypowiedź Wandzla o przykładnym „przeczołganiu” przez rezerwy pokazuje pewną hipokryzję środowiska. Tak na prawdę działacze mają głęboko gdzieś los zawodników. Zaoraliby najchętniej każdego kto się ośmiela kombinować. Ale powstrzymują się ze względu na piar, przepisy, pieniądze. Jednocześnie potrafią płakać, kiedy ktoś udupi ich piłkarza. Podobnie dziennikarze, mają wyjebane na 500 przypadków klubu kokosa. Aż tu nagle wałkują jedną tego typu sprawę przez miesiąc, dzień w dzień… Wszystkim włącza się moralność, kiedy jest to wygodne.

MaLk

@JanuszKibol

Cierzniak NIGDY nie trafił do klubu kokosa. Trafił do rezerw, gdzie mógł trenować z drużyną do woli..

Różnica jest taka, że klub kokosa (nakaz trenowania indywidualnego i brak możliwości treningu zespołowego) był zakazany przez przepisy, a zsyłanie do rezerw nie. I zapewne nigdy nie będzie…

Janusz Kibol

MaLk Użyłem sformułowania „klub kokosa” zamiast „zesłanie do rezerw”, żeby tak na szybko uniknąć powtórzeń w tekście. Odruchowo potraktowałem to jako synonim. Zdaję sobie sprawę na czym polegają różnice. Jednak z tego co zauważyłem, coraz więcej osób stosuje te określenia zamiennie. Nawet zawodowi dziennikarze. A jako, że jest to pewnego rodzaju neologizm, jego znaczenie nie jest jeszcze powszechnie ugruntowane. Jak zwykle zwycięży większość. Na przestrzeni lat różne słowa zmieniały swój sens, w zależności od tego jak były używane przez społeczeństwo. Język nie stoi w miejscu. Ale doceniam czujność. Masz rację. Na weszlo jak się napisze coś niezgodnego z faktami, to zawsze można liczyć że ktoś ustawi człowieka do pionu :-)

R22

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia , proste i logiczne , kali ukraść dobrze , kaliemu ukraść już gorzej , a Stanowski nigdy nie będzie obiektywny , to duże dziecko jest po prostu …

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Ale 2 mln za Vadisa? Kpina? Jawny przekręt. Owszem, obiecali go nie blokować, ale jakby Olympiakos zaproponował 100 tys….. albo 2 mln? Bez jaj. To nieuczciwe wobec Legii, transfermarkt wycenia go na 5 mln, w dżentelmeńskiej umowie był zapis, że może odejść za czapkę frytek?

Moim zdaniem powinni przetrzymać Vadisa do końca okienka i sprzedać, ale nie Hasiemu, niech parę baniek wpadnie, a nie 2 mln, za tyle to można Niezgodę sprzedać, a i to nie jestem pewny czy by się opłacało :-)

Sew

A jakie znaczenie ma czy go sprzedadzą za 2 czy za 100 mln skoro Legia nie dostanie więcej niż 1.5 mln

Geoff

Czytaj uważnie. Dostanie połowę z nadwyżki. Z 2 mln 1,75 idzie dla Legii, a z 5 mln – 3,25.

Sew

Mój błąd

Urkides
Legia Warszawa

Kontrakt Vadisa jest tak skonstruowany ze ewidentnie opłaca mu sie odejśc teraz.
Najważniejsze jest nie stracić więcej zawodników i kreowac nowych.
Przecież Vadis przyszedł do Legii w sierpniu a więc przed Legią jeszcze 2 mies na uzupełnienie straty.
Szkoda że odchodzi ale polska liga to nie jest wymarzone miejsce dla zawodników na super poziomie. Nawet ładne miast, polskie dziewczyny i pyszny żurek nie zatrzymają ich w Wawie.

Szczepek
Legia Warszawa

Do tego dodam, że nasza liga nie jest raczej dla graczy, którym piłka nie przeszkadza.

Jakkaz

Czytanie ze zrozumieniem…

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Z tego co zrozumiałem – ale czytałem pobieżnie – wszystko powyżej 1,5 mln jest dzielone na pół.

No, żebym nie był gołosłowny, sprawdziłem:

„W marcu podpisano dokument, zgodnie z którym Vadis Odjidja-Ofoe otrzyma połowę zysku z transferu, z nadwyżki od 1,5 miliona euro (do 1,5 miliona euro sto procent pieniędzy trafi do klubu)”

Geoff

Co nie zmienia faktu, że taki kontrakt to jawny bandytyzm. Wysokie zarobki, obietnica nieblokowania transferu i jeszcze do tego procent id kwoty… Legia musiała bardzo wiele poświęcić jak za piłkarza na rok.

michalszostak
Premier League

… z nadwagą…

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

W tym okienku, bez nadwagi musi iść. Ale nie za śmieszne 2 mln. Lechia kurwa, Peszki by za tyle nie sprzedała :-)

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

GeoffZdjęcie profilowe ... Jakie masz karty, tak grasz. Moim zdaniem sprowadzenie Vadisa było wielkim sukcesem.

Tylko Vadis, jak widać jest związany układem lojalnościowym między Hasim, managerem i klubami które podpisują kontrakty. Ciężki orzech do zgryzienia.

Uważam, że Legia musi w tym okienku sprzedać Vadisa. Ale dlaczego za 2 mln, a nie 10?

Szczepek
Legia Warszawa

Próbują wykorzystać sytuację. W interesie VOO jest to żeby ten transfer był jak najwyższy, dzięki temu z pozoru by się mogło wydawać glupiemu zapisowi (50% prowizji powyżej 1.5 mln). Myślę, że jak Grecy dorzuca jeszcze 2 mln to będzie pozamiatane. Biorąc pod uwagę, że został tylko rok kontraktu Legia nie powinna marudzić.

AndrzejeK
Orzeł Parzeczew

A co to, targ niewolnikow? Jak chlopak gra za cwierc tego, co mial w angoli i zgodzil sie odbudowac w Legii, ale jak nie beda go blokowac, to dlaczego maja go blokowac?

Najlepiej jakby go zatrzymali, pora juz dac komus banke rocznie, VOO zasluguje, zwlaszcza w swietle masywnego kontraktu Jedzy.

facemob

Ciekawe jak HAsi poradzi sobie w Olympiakosie.

Larry Gopnik

Coś szybko wyleczył się z miłości.

Niestety smutna konkluzja – wyraźnie wyróżniajacy się gracze w Polsce nie zostaną, musi być jakis większy defekt.

Czacha
Legia Warszawa

Nie zostaną bo nikt nie jest w stanie zatrzymać takich piłkarzy żeby ich milionami obsypywać

michalszostak
Premier League

Dlatego jak można się śmiać z takiej Legii, że dostaje baty 4-8, 0-6 czy nawet 0-12 z Dortmundem? przecież to tak jakby się śmiać z Pani Jasi sprzedającej w warzywniaku, że ma niższe obroty, niż stojąca obok Biedronka…

Po prostu jesteśmy w innej dyscyplinie sportu. Najgorsze jest to, że póki jakiś szejk jak choćby na Ukrainie nie zainwestuje w klub, to będziemy po prostu cyckami wielkiej, europejskiej krowy. Zawsze dojeni i bez perspektyw. Szkoda.

Raskolnikov74
GKS Jastrzębie, polskie drużyny w pucharach, Vicenza

Już był jeden szejk: Wojciechowski się nazywał.

Ja tam Legii nie lubię, Kolejorz też mnie wkurwia tym ciułaniem bejmów, ale klub można chyba tylko budować na stabilności finansowej.

Mnie tam zaimponowała odmowa Lecha 5 mln euro za Bednarka, teraz mają 5 mln funtów.

mazi krk

A komu kibicujesz jeśli można spytać☺

Fabrizio_Ravanelli

@mazi krk: No przecież napisał „bejmów”, to wiadomo komu kibicuje :-)

PhoenixLk
Legia Warszawa

ja na przykład nie wiem, a też jestem ciekaw 😉

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Dynamu Murowana Goślina…

M.S.

Ten niby szejk, to był kompletny idiota, słoma z butów. Chyba jedyna osoba, która na poważnie włożyła duże pieniądze, to był Cupiał, jak przejął Wisłę. Potrafił ściągać z zagranicznych lig naszych zawodników plus najlepszych ligowców. Pieniądze takie płacił, że teraz niby Legia z pijarowskim budżetem może pomarzyć.

Czacha
Legia Warszawa

Akurat Legia płaci teraz więcej niż w czasach Cupiała. Podejrzewam że i Lech płaci więcej

M.S.

Ogólnie teraz płaci się więcej w futbolu. Chodzi o sumy płacone za zawodników. Legia najczęściej bierze z kartą na ręku. Zapłacili ok. 1mln euro za Jędzę i wielki szum medialny. A w dobrych czasach Cupiała chodziły naprawdę duże kwoty. To nawet Romanowski większe pieniądze przeznaczał na transfery niż obecna Legia.

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Miłość miłością, ale jak gdzieś dają mu np 40% więcej za to samo, to dlaczego ma nie skorzystać?
Z miłości to on może do Legii wrócić np za 3-4 lata, kiedy wypełni jeden albo dwa dobre kontrakty, zabezpieczy przyszłość, i będzie chciał na emeryturze grać w cywilizowanym kraju, z fajnymi stadionami i z kibicami którzy klepią go po tyłku bo przerasta ligę.

Przybywam z Frolixa 8
Gateshead

.

radovic 03a.jpg
radovic 05.jpg
radovic 01.jpg
Gino Lettieri aka Zauberer
Wir spielen ohne Torwart!

Z niewolnika nie ma pracownika, to jest moim zdaniem jasne, ale… 2 miliony za Vadisa, to moim zdaniem, jest kpina. Za taką cenę i przy takich obwarowaniach kontraktowych oddać gościa, który tak wiele znaczy dla drużyny? Terroryzm! Oczywiście obiecali go nie blokować, ale w takiej sytuacji mają się zgodzić, jeśli Torpeda Rogiedle zaproponuje 25,99 PLN i worek troszkę używanych piłek? Bądźmy poważni. 5 baniek, za tyle bym się zastanowił!

adrianL

Dokładnie tak.Zwłaszcza,że skoro menadżer i Hasi się tak świetnie znają,to na bank mają też i umowę:naciskajcie Legię na jak najmniejszą kwotę,a kwotę,którą ugracie np. poniżej 5mln eur wypłacimy wam w postaci prowizji i w kontrakcie zawodnika.Jak umowa ustna była,to trzeba go puścić,ale nie przy okazji robiąc z siebie frajera.2,5mln euro to za VOO jest jak za darmo.

Sew

5 mln było by korzystniejsze dla Vadisa. Pytanie po co się tak spieszy i nie czeka na korzystniejsze oferty

zuy_pan

Bzdura, od 5mln euro Vadis i menadzer dostali by 1/2 z 5mln-1,5mln, naucz się czytać.
1,5mln zawsze trafia do Legii, wszystko co powyżej jest dzielone na pół i połowa trafia do piłkarza, a połowa do Legii. Czyli w przypadku transferu za 5mln Legia dostałaby 1,5+1,75mln=3,25mln, a Vadis 1,75mln. Dlatego nikomu nie opłaca się go puszczać za 2 melonki.

Geoff

Teoretyczna sytuacja – olympiakos oboecuje voo 2 mln, jeśli menago wynegocjuje 2 mln w Legii. Wtedy olympiakos placi 4, a nie 5, voo dostaje wiecej, niz jakby odszedl za 5 i tylko Legia ma mniej. Niemożliwe? Jasne, ze mozliwe.

olo_65

i tak pewnie jest

Lejek
Fc PangaZdoku

Trzeba zrozumieć jedno – to jest zemsta Besnika. On go sprowadził, miało być cacy a go wyjebali to teraz frytki za niego dostaną. Uwikłali się w kontrakt myśląc o grubych bańkach a tu pach, 2 bańki i nara. I Hasi i Vadis wiedzą, że Legia go puści. Za duże ryzyko…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Leron

A Langila nie chce za 2mln ?

Z niewolnika nie ma pracownika, ale ktoś musi temu szaleństwu powiedzieć STOP. Koniec ze sprzedażą najlepszych zawodników za 2-3mln… Nikolic, Prjiovic, Pazdan jeszcze Vadis ??? Nie róbmy problemów z transferami ale na Boga szanujmy się, a nie robimy z siebie byle tani burdel gdzie grecy, niemcy i angilicy przychodzą jak mają potrzebę. Jeśli agent Vadisa i jak sam zawodnik naciskają to zagrał bym krótką piłkę: dopłacasz do tych 5mln euro i droga wolna …