Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

– A wiesz, że jakaś gazeta napisała, że UEFA ukarze sędziego meczu Barcelona – Paris Saint Germain? – zapytała mnie ostatnio mama.
– Za dwa dni inna gazeta napisze, że wcale go nikt nie ukarze. Tak to działa.

Wprawdzie minęły nie dwa, tylko ze cztery, ale oczywiście absurdalną informację sprostowano. Już kiedy czytałem pierwotne info to mój prywatny detektor medialnego gówna wariował. Nawet się trochę dziwiłem, że jest to chętnie powielane bez zastanowienia. Przecież dla wszystkich osób, które chociaż trochę znają funkcjonowanie UEFA jest oczywistym, iż sędzia musiałby na boisku się obnażyć i publicznie wysikać, żeby ktokolwiek w trybie aż tak pilnym zabrał głos. Arbitrów ich przełożeni nie krytykują z zasady nigdy, chociażby dlatego, że później taki arbiter ze skazą byłby już „niezdolny do użytku”.

Na gazety hiszpańskie nie można się powoływać, ponieważ one z zasady służą do czego innego – dostarczają rozrywkę, a nie informację. Mówiąc krótko – prawda tu nikomu nie przeszkadza w pisaniu. W innych krajach jest to nie do pomyślenia i pewnie dlatego tak trudno mieszkańcom z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Norwegii czy Czech zrozumieć madrycko-barcelońską specyfikę. Wychodzimy z założenia, że skoro coś zostało wydrukowane, to wierzy to w chociaż sam autor. A to akurat założenie nieprawdziwe.

*

Prawda oczywiście nie jest szczególnie pożądana, nawet przez czytelników, wliczając czytelników Weszło (zaraz liczni przeciwnicy prawdy ujawnią się w komentarzach, dajcie im tylko doczytać ten tekst). Zwłaszcza gdy zaakceptowanie prawdy wiąże się z jednoczesną zmianą zdania – oj, to już zadanie niewykonalne.

A ja wam się przyznam, że zdanie zmieniłem. To znaczy było to tak: wróciłem z meczu Barcelona – PSG cały w skowronkach i coś tam czytałem, że karny z dupy, nawet w tekście o tym meczu (polecam – TUTAJ) napisałem, że karny z dupy. Głównie po to, żebyście mi nie pisali, że nie napisałem. Tak naprawdę nie chciało mi się tej sytuacji dokładnie analizować, bo i nie chciałem sobie psuć radości. W sumie chyba nie dało się jej zepsuć, ale nawet nie miałem zamiaru próbować.

Później natrafiłem na wypowiedź jakiegoś uznanego włoskiego byłego arbitra, który palnął, że oba karne w stu procentach prawidłowe. Napisałem „palnął”, bo taka była moja pierwsza myśl. Hmm, trzeba sprawdzić.

I teraz drodzy państwo, muszę to napisać, mimo że zaleje was krew. Karny na Luisie Suarezie był w stu procentach prawidłowy, a wszystko inne to nonsensowna dyskusja, której daliście się porwać. Pasowała wam do koncepcji, więc daliście się porwać z miłą chęcią, bez oporów i teraz na próbę uświadomienia was zareagujecie agresją. Typowe.

Aby nie było żadnych niedomówień wytłumaczę wam to łopatologicznie. Oczywiście Suarez jest uderzany w okolice szyi (raczej lekko), ale nie to powoduje jego upadek. On faktycznie wyolbrzymia skutki tego uderzenia, ale dyskusja nie dotyczy tego, czy zawodnik wyolbrzymił skutki uderzenia, lecz tego, czy w ogóle był faulowany. Oczywiście był – nogami. Zobaczmy to po kolei…

Zrzut ekranu 2017-03-13 o 23.49.56

Ten prosty screen uświadamia nam po pierwsze, że mamy tutaj ewidentnie jednego zawodnika zainteresowanego piłką (Suarez) i drugiego niezainteresowanego (Marquinhos). Obrońca nawet na nią nie patrzy, tylko chce wywrzeć presję na przeciwniku. Niestety, trochę się w tym zapędza. Jeśli popatrzycie na ten screen trochę dłużej, to może przestaniecie gapić się na jego rękę, a zaczniecie na jego nogi.

Zrzut ekranu 2017-03-13 o 23.52.23

Teraz macie ten sam moment, ale z innego ujęcia. Obrońca PSG lewą nogą trafia w prawą nogę rywala, co przy takim tempie biegu musi powodować jego upadek. Oczywiście, że dalej jesteście nieprzekonani, ponieważ zamieściliście zbyt dużo komentarzy o „oszustwie”, aby tak łatwo się poddać. Dlatego musicie to trafienie obejrzeć w zwolnionym tempie. Proszę bardzo, oto one.

A teraz obejrzyjcie tę samą akcję zza bramki, bez spowolnień. Czy obrońca jest zainteresowany piłką? Nie. Nawet nie wie, gdzie ta piłka leci. Czy z impetem ładuje się w Suareza? Tak. Ładuje się. Dokładnie w tym momencie – i na skutek tego kopnięcia – Urugwajczyk upada. Czy ktokolwiek jest w stanie kontynuować bieg i atakować piłkę, po takim władowaniu się? Wątpię. Może ktoś taki się znajdzie, ale ja osobiście wątpię. Mało tego – uważam, że nie jest to obowiązkiem napastnika. Oczywiście ten pacjent na filmiku poniżej jest sporym oryginałem, ale nie patrzcie na jego wygląd, tylko na obraz. Od 35 sekundy. I sami sobie powiedzcie – tak, jako napastnik biegłbym dalej! I spróbujcie sami siebie przekonać.

Mój kolega Marcin Harasimowicz próbował sił w aktorstwie w Hollywood. Kiedyś powiedział mi: – Wiesz czym się różnią polscy aktorzy od amerykańskich? Polscy stosują „overacting”. Wiesz, oni nawet papierosa w łóżku nie palą normalnie, tylko jakby wydmuchując dym chcieli poinformować cię o całym złu tego świata. A amerykański po prostu sobie pali… No więc Luis Suarez – wbrew temu co się o nim pisze – nigdy nie zdobędzie Oscara, ponieważ stosuje „overacting”. Natomiast jego przejaskrawione reakcje nie mogą stanowić alibi dla przeciwników, którzy po prostu przekraczają przepisy. I nieważne, czy robią to w ósmej, dwudziestej czy dziewięćdziesiątej minucie. I nieważne, czy Suarez złapie się za nos, ucho, brzuch – kiedy został kopnięty w nogę, należy się karny za kopnięcie w nogę.

Sprawa jest naprawdę dość klarowna. Nawet nie zasługuje na miano „kontrowersyjnej”.

Napastnik atakuje piłkę, obrońca atakuje napastnika. Napastnik biegnie do piłki, obrońca wbiega prosto w napastnika. Kwestionując to, od razu zakwestionujcie swoje oczy/rozum (zostawiam do wyboru).

*

Z tym karnym trochę jak z polityką.

Punkt A: polityk rzekomo coś powiedział.
Punkt B: przez tydzień w telewizji, radiu i prasie na milion sposobów analizowane są rzekome słowa polityka i konsekwencje. Wprawdzie potem się okazuje, że w ogóle nie zostały wypowiedziane albo że kontekst był inny, ale machina ruszyła – nie ma powrotu do punktu A i jego weryfikacji.

Działają te same mechanizmy co w futbolu. Antypatia wobec sprawcy zamieszania oraz wyjątkowa niechęć do wycofywania ze swoich tekstów, czynów, komentarzy.

*

Jeśli nadal uważacie, że w tamtej akcji nie był faulu to przykro mi – problem jest z wami, a nie z jakimś sędzią.

Natomiast dlaczego ta sprawa jest wyjątkowo ciekawa? Otóż uświadamia ona, jak wiele kontrowersji będzie towarzyszyło wprowadzeniu powtórek telewizyjnych do piłki. Wyobrażam sobie różne scenariusze.

Pierwszy jest taki, że sędzia wideo na bazie tych samych powtórek, które w początkowej fazie mieli do dyspozycji telewidzowie i na bazie których wydali werdykt „no faul” uznaje, że w istocie faulu nie było. Niestety, z powodu pośpiechu – bo przecież gra ma się toczyć – nie dociera do ujęć, które macie powyżej. Te wypływają dzień później i zaczyna się dyskusja, że powtórki wideo wcale nie działają, a przynajmniej nie zawsze. A przecież właśnie dla takich momentów zostały stworzone.

Drugi wariant – telewidzowie widzieli co widzieli, krzyczą, że skandal i w ogóle, a tymczasem sędzia wideo powoli analizuje sobie zajście i stwierdza: „faul”. Konsternacja – że jak to, dlaczego? Po co powtórki, skoro my wszyscy też mamy oczy, też mamy stop-klatki i faulu nie dostrzegamy? Zanim arbiter wyda werdykt, mija dziesięć minut i mimo że werdykt jest słuszny, to jednak powszechnie kwestionowany.

Powtórki wejdą do piłki, jestem ich zwolennikiem, ale nie uchronią nas od takich gównoburz jak ostatnio. Przede wszystkim dlatego, że my wszyscy od takich gównoburz jesteśmy uzależnieni.

Moja prośba – następne gównoburze róbmy wokół zdarzeń faktycznie skandalicznych, a nie wobec fauli, których po prostu nie macie zamiaru dostrzec, bo akurat wygrała drużyna, której nie lubicie.

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (213)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Tomasz Szczygieł
Wisła Kraków & FC Barcelona

Czyli szykuje się mega ciekawy dzień na Twitterze.

17201424_1272221836224934_431686291974042235_n.jpg
Matka P. Zarzecznego

Pierwsze skrzypce bedzie gral Pique, on najbardziej lubi komentowac decyzje sedziow, prawda?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pan Tarej

miałem zakodowane w głowie, że Barca wygrała, po karnym z kapelusza. Z kapelusza jest ten, który taką tezę wymyślił. Sędzia bardzo dobrze to wychwycił. PSG nie odpadło z powodu błędów sędziego, tylko z powodu kupy w spodenkach – wyszli z nią z szatni, i ciężko im się przez to grało. Przy okazji udowodnili, że 4-0 z pierwszego meczu, to szalenie niebezpieczny wynik. 😉
Dobranoc.

Baton

I dlatego Suarez łapie się za szyję :D(przeszły prądy z nogi na górne okolice ciała). Taka sama sytuacja, jak z Padoviciem… Zrobił trzy kroki, bo poczuł kontakt z nogą przeciwnika, a tutaj złapał się za szyję, bo poczuł kontakt z ręką(nogi nawet nie poczuł).
Pomijam kwestie żółtych kartek dla Neymara za notoryczne padolino w polu karnym(z 4-5 sytuacji w meczu), brak żółtej/czerwonej za kopnięcie przeciwnika, brak czerwonej dla Mascherano i brak karnego dla PSG po skoszeniu Di Marii.

AVOCADO

Batonie, to był faul czy nie?

Baton

To chyba jasno wynika z mojej wypowiedzi(że nie) :).

AVOCADO

Czy na tym filmie typ wjeżdza kolanem i EWIDENTNIE wytrąca Suareza z równowagi? Tak. Po co w to brniesz Batonie?

Baton

Dotyka go… Na co Suarez nie reaguje(bo nie ma to żadnego wpływu na jego padolino), tylko łapie się za szyję, Tak, to wyglądało.

Kamil

To, że się złapał za szyję nie oznacza, że nie był faulowany trąceniem w nogę, przeczytaj artykuł jeszcze raz albo niech ci przeczyta i wyjaśni jakiś dorosły członek twojej rodziny

stasiekl

Dotyka, aż noga się obniża (widocznie) o kilka cm.

Pan Wiesio
(L)egia

Raczej kilka mm

bastion79
KS Milan

Nie był. Powtórki i te kadry dowodzą, że był kontakt. Nie mniej nie więcej. W piłce nożnej kontakt się zdarza, nogami, rękami, ciałem, głową to się nazywa – sport kontaktowy. Błędne jest założenie, że kontakt jest równy faul. Obrońca nie spowodował upadku Suareza, jest dokładnie na odwrót: Suarez czując dotyk – sam się przewrócił. Zwykłe padolino, nie faul.

FcMentor

Baton. Widać albo nie przeczytałeś, albo jesteś suchym bezmózgiem i ignorujesz prawdę.
Na chuj rozpisujesz się dalej, jak tekst jest tylko o jednej sytuacji?

dambibi
Rote Armee Fraktion

FcMentor, dlatego ze Stano pisze pod tezę, od pierwszej linijki tekstu obraża swoich dyskusyjnych oponentów. A prawda jest taka że sędzia nie mógł tego „faulu”(bo to nie był faul, i nie dlatego upadł Suarez, on już wcześniej wiedział że upadnie) zauważyć, a Symulkę Luisa już tak.

FcMentor

Zdjęcie profilowe dambibi – Pisze o tym, dlaczego sędzia podyktował karnego. Ty wpadasz w wir spekulacji „on juz wczesniej wiedział ze upadnie” – skąd to wiesz ? rozmawiałeś z nim o tej sytuacji?
Przecież w piękny sposób przedstawił sytuacje, nie zgadzasz się?

Verpakovskis

co do Radovica.To on po kontakcie z Ivanem Gonzalezem szybko przekalkulowal czy wpadnie w pole karne i tam sie wywyroci.Nie dalo rady.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AVOCADO

Fioocie, masz oczy w dupie czy o co chodzi? Typ człapiący na czworaka do piłki i wkładający głowę w nogi przeciwnika gra czysto? Oj, chyba nie lubisz Barcelony, zgadłem? 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AVOCADO

Jak dla mnie to on pchał się pod nogi Neymara, do piłki by nie sięgnął.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AVOCADO

Te 90% to z jakiego źródła wziąłeś? 😀 A brałeś pod uwagę, że może to „Wasze 10%” nie lubi Barcelony i z tego powodu bredzi o tym, że Neymar powinien:
1. zrobić kółko wokół obrońcy,
2. nagle stanąć w miejscu lub
3. przeskoczyć go?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Aerth

Nie miałby piłki, bo ta albo by wyszła poza boisko albo została wybita przez nadbiegającego obrońcę PSG. Kwestia poczekania aż zawodnik przestanie się przewracać i ominięcie go to niech nawet będą „marne” 2 sekundy. To są 2 sekundy, w trakcie których piłka dalej jest w ruchu, ona by się magicznie nie zatrzymała.

Neymar chciał, zgodnie z logiką, dojść do piłki po najkrótszym możliwym torze. To, że przewracający się Meunier na tym torze wylądował to już nie wina Brazylijczyka.

Uśmiech Koali

Zgodnie z zasadami fair play Neymar powinien poczekac az potykajacy wywroci sie na pilke, z ktora on sam wlasnie zamierzal wjechac w pole karne, pomoc mu wstac i podac pilke bramkarzowi PSG ;D

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kamil

Głową nie można popełnić faulu, tak? pokaż ten przepis

Kamil

3 sekundy , ładnie wyliczyłeś

mbabisz

na jeszcze bardziej spowolnionym filmiku będzie miał minutę do ominięcia Meuniera 😉

gzp

Lol, ale Ty wiesz, że to powtórka w zwolnionym tempie i nie możesz liczyć na niej sekund?
Wszyscy wrzucają tego spowolnioneho gifa, żeby udowadniać, że Neymar miał na coś czas i to on wpadł na Meuniera, obejrzyjcie normalną powtórkę to zobaczycie, że Meunier ląduje prosto przed Neymarem,
Dla pieniaczy mam taki pro tip, jak spowolnicie powtórkę do jednej klatki na sekundę to wyjdzie na to, że Brazylijczyk mógł w międzyczasie obiad ugotować i psa wyprowadzić. Zresztą tu nie ma mowy o żadnym przewróceniu się Belga, najpierw stracił równowagę a potem szedł dalej za piłka na czworaka i wtedy Neymar na niego wleciał.

samaprawda

Naprowadz mnie pls. Z Chelsea chodzi o karnego w pierwszym meczu i karnego dla Barcy w 5. min rewanżu? Z Arsenalem o ukradziona bramkę na 0-2? Z Realem o czerwoną kartkę o której Collina mówił, że 100% prawidłowa? :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AVOCADO

I gdyby nie wolny, i gdyby nie gol w 95′, i gdyby mecz trwał 93 minuty, i gdyby PSG nie grało chujni, i gdyby Messi siedział w więzieniu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

AVOCADO

Juventino, skończ fantazjować o homoseksualistach i podziwiaj piękno tiki-taki w kolejnym spotkaniu LM. Pozdrawiam!

Phelek

Pomijając wszystko, akurat Messi siedzeć powinien.

Avaranche

W 88 było już 4:1 kolego. PSG nie potrafiło wyjść z własnego pola karnego, nie takie rzeczy futbol widział, strzelenie 2 goli w 6 minut z tak miernym PSG na pewno nie byłoby niemożliwe

Maryla ostra jak na Euro

ale to nieważne, zaraz znajdą inne sytuacje i teoria Barca kradnie się sprawdzi
niesamowity ból dupy wywołuje wszelka kontrowersja na korzyść Barcelony od czasów Chelsea (sama sobie winna, podobnie jak PSG), szkoda, że u innych drużyn przymyka się oko, ale to Barca, która wygrywa więc trzeba cisnąć
mentalność zjebana, oglądam studia angielskie, wszyscy zachwycają się meczem, na kontrowersje poświęca się 2 zdania, ale oczywiście w polskim studio 20 minut jebania o kontrowersjach, chuj z tym historycznym meczem, sprowadźmy to do skandalu

a jak już, filmik z sytuacją Di Marii

Angel oddaje strzał, a później w niego się wpieprza Mascherano, nie przeszkodził mu w strzale, co widać w powtórce zza bramki Ter Stegena
kontrowersje – oczywiście, ale to polscy znawcy pierdolą o wypaczeniu, przy 6-1 to powinno się mówić o wstydzie PSG i tylko o tym

link do sytuacji, żeby sobie powiększyć – usuń spacje:
ht tps:// streamable. com/tf7kb

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Baton

Przecież na tym filmie widać wyraźnie, że trafia go w nogę, w momencie oddawania strzału. Jak ktoś tego nie dostrzega, to do okulisty. Czerwona i karny.

P.S – Oczywiście i tak nie ma znaczenia, gdzie była piłka(tworzysz jakieś nowe przepisy) :).

Maryla ostra jak na Euro

widać wyraźnie to, że Di Maria lamus się machnął i bez interwencji Mascherano tą piłkę posłał w pizdu, kara za nieudolność, bo ostatecznie pewnie faul był, ale najmniej tu zasług Mascherano

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

robber

Czekam na taki sam artykuł o Radoviciu, w końcu został draśnięty w nogę w niemal identyczny sposób jak Suarez.

A nie, moment:
„Niedzielny hat-trick Radovicia: zwycięski gol, słupek i paskudne padolino”
„Apelujemy: zatrudnić w końcu Padovicia w jakimś filmie!”

Szkoda, że nie próbował łapać się za szyję, wtedy dla Weszło byłby czysty.

PS Ewidentna czerwona dla Neymara w ~64 minucie i żadna emocjonująca końcówka nie miałaby miejsca, analiza tego karnego jest zbyteczna.

AVOCADO

Czemu sam nie napiszesz sobie takiego artykułu? Może wtedy spokojnie zaśniesz?

robber

Bym zapomniał:
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=JhYXbGO7ylc , 00:17 – 00:18, najlepiej z prędkością 0.25 – widać, że Di Maria cały czas jest w kontakcie z piłką, gdy faul ma miejsce.

Bez tytułu.jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

piesowazka

Trzymał się za głowę , dupę, rękę , jaja?Przecież to Suarez, taki trochę ‚stan umysłu’. Nie przewidzisz jego reakcji a faul jest ewidentny, to nie było muśnięcie a w miarę solidny kontakt.
Ogólnie oba karne jak dla mnie mogły ale nie musiały być podyktowane. Teoria spiskowa -sprzyjał Barcy.Druga- dyktował na czuja i mu się pofarciło bo kibice/dziennikarze to raz a ocena ‚ekipy od ocen’, oceną a tu sędzia się broni.
ps
Nie wiem jak z Neymarem bo meczu nie oglądałem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pejsbuk

Podpisal sie mam pod spodem redachtor Stanowski . Brawo kazdy tekst z podpisem! od tej pory!
Tiaaa dwa dni pozniej w podobnej sytuacji Radovica tez dotknieto ale tu juz mamy padolino.

Gargamel

Czyli rozumiem teraz przeprosisz też Radovicia? :)

kacperleon

Panie Krzysztofie analizując każdą ze spornych sytuacji w taki sposób wszędzie dopatrzymy się kontrowersji.. Karny może i był w obu przypadkach dla barcelony, ale to nie zmienia faktu ze w paru jeszcze innych sytuacjach sędzia popełniał duże błędy. A co do powtórek video byłbym sceptyczny zabiją one futbol, dynamike. Sport to gra błędów gdyby wszystko było idealne oglądalibyśmy zawsze wyniki 0-0.

Šćepan Šćekić
Warta Poznań

Osobiście mam totalnie gdzieś czy Barcelona wygra tę Ligę Mistrzów, czy nie, ale naprawdę – Stano – nie widzisz, że jesteś śmieszny. Dorosły 40-latek, mąź i ojciec, kreujący się na poważnego, inteligenta i błaźni się artykulikami nt. tej całej śmiesznej sytuacji [tutaj wstaw modne dziś hiszpańskie słowo na r].
Było, minęło – na chuj drążyć. Wygrali, ale nie zmienia to faktu, że liga hiszpańska jest nudna, Hiszpanie są najgłupszą nacją w Europie, a Pique to kretyn. Pozdrawiam!

Topinambur

„Jeśli nadal uważacie, że w tamtej akcji nie był faulu to przykro mi – problem jest z wami, a nie z jakimś sędzią”

Jest dokładnie na odwrót. Problem masz ty. Doskwiera ci dysonans poznawczy i rozpaczliwie próbujesz go zredukować. I jak to zazwyczaj w ym uczuciu bywa, te próby są żałosne.

Faulu nie było nawet, jeśli był kontakt. Przepisy wprost mówią, że piłka nożna to sport walki i kontakt między zawodnikami jest normalną częścią gry. Mówią też, że symulacja to nie sportowe zachowanie karane napomnieniem. Nigdy się nie dowiemy, czy Suarez mógł ustać, bo nawet nie próbował. Tylko padł, dlatego prawidłowa decyzja to żółta kartka dla napastnika i rzut wolny dla PSG.

Nawet jeśli ten karny był prawidłowy, jak zamierzasz wytłumaczyć inne błędy? Kopnięcie wykonane przez Neymara nie pozostawia pola do interpretacji, to jest czerwona kartka. Mascherano sfaulował Di Marię.
Ten mecz był dnem, na poziomie prób obrony sędziego.

Masz dysonans. Dlaczego? Bo nieraz twierdziłeś, że nienawidzisz oszustów a tu psikus, na korzyść zespołu któremu kibicujesz sędzia odstawił największy cyrk od czasów Korei i Japonii. Doskwiera ci to, stąd tak irracjonalne i ignoranckie wpisy jak ten, na który odpowiadam.

Dysonans poznawczy możesz zredukować tak jak to robisz teraz (tylko zapomniałeś, że nie jesteś na forum Barcelony i zawsze trafisz na kogoś kto czytał przepisy i interpretacje). Jest też inna metoda. Skuteczniejsza, choć trudniejsza, a jej podstawą jest rozum, godność człowieka i kręgosłup moralny (dlatego mało ludzi ją od razu stosuje). Ta metoda to zmiana postawy. Sam ją kiedyś zastosowałem i przynajmniej przestałem robić z siebie idiotę aby usprawiedliwić oszustów.
Tak, byłem kibicem Barcelony. Przestałem, bo skurwysyństwa w futbolu nie trawię.

P.S. Do innych kibiców Barcelony- Nie kibicuję Realowi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

MarekK

Oglądałęś mecz Ars Bay ?? BRak kanrnego dla Ars w pierwszej połowie W drugie j symulka Lewego , karny i czerwona dla Koscielnego I co ….. cisza nie piszesz Ty nie piszą media że Arsenal został okradziony Barcelona strzelila 5 goli bez tego dyskusyjnego karnego Nie trzeba szukać daleko przykładów ewidentnego drukowania Polecam mecz Madrytu z Betisem

Matka P. Zarzecznego

Niestety nie spodziewaj sie, ze pod twoim sensownym komentarzem Krzysiek tobie odpowie.

Topinambur

Nie spodziewam się. Niestety w dyskusji z ludźmi posiadającymi wiedzę pan redaktor jest bezradny.

JanuszTracz

Pan redaktor odpowiada tylko tam, gdzie mu wygodnie. Topinambur, podpisuję się w 100% pod Twoim komentarzem.

Kikkhull

ales sobie pofantazjowal. jest przeciw Barcelonie przez Stanowskiego czy cos innego sobie ubzdurales.

nyers

Nie przesadzałbym z tą Koreą i Japonią, bliżej byłby półfinał LM Chelsea-Barcelona z 2009.

ein

Wiecie co? Przypomina mi to „dyskusję” o tym jak to Górnik Zabrze podłożył się Lechowi w sezonie 14/15.
Dlaczego? Ano dlatego, że najważniejszy jest ból dupy. Jednych boli, bo inaczej by nie mieli sensu życia, innych boli, bo ogólnie sędziowie do kitu. Wyniki sportowe czy okołosportowe są na ostatnim miejscu i chyba najmniej istotne „w internetach”.
Ogólnie szambo po uszy i najważniejsze byle by dowalić Stanowskiemu, Barcelonie, PSG, Legii, Lechowi. Każdemu, nawet wnuczce trenera FK Aktau – bo dlaczego nie?
Tylko po co?
Nieodżałowany Stanisław Lem powiedział kiedyś, że dopóki nie skorzystał z internetu nie miał pojęcia, że na świecie jest tylu idiotów. Na szczęście tych idiotów i nieszczęście reszty anonimowość internetu ma się dobrze.
Pojawia się tu na portalu mnóstwo głosów, że „Weszło = Legia”. Sam uważam, że jest lekki przesyt ale… skoro tak to dlaczego w Niewydrukowanej Tabeli przoduje Jagiellonia?
Ludzie! Zamiast pisać „Sedziowie ch**e zawsze pomogą sowietom z Ł3” to może pomyślcie czy i jak można to naprawić? Albo zajmijcie się swoimi Wigrami, Flotami, Gryfami, Hetmanami czy Sandecjami?

JanekSport

fajna analiza ale i tak nie ma co już rozstrząsać. Karawana jedzie dalej a cules w ekstazie. Oby tak do Cardiff 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kikkhull

Przestalibyscie sie osmieszac piszac brednie o skorumpowaniu sedziow.

Wróżka Weszława

Choroba fanbojstwa postępuje… Biedny Krzysiu, ja to myślałem że z wiekiem się mądrzeje, no ale…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wróżka Weszława

Jeśli grasz przeciw Barcie to KAŻDY dotyk w polu karnym powinien się kończyć karnym! I każda stopklatka na której obrońca nie będzie się patrzył na piłkę również powinna być nagradzana karnym! Bo grasz z Barcą, kmiocie!

Topinambur

@batoczirgmail-com Pan redaktor szanowny, Krzysiu z Katalonii zapomniał, że jak dawniej odsyłał innych do przepisów i interpretacji, to powinien być konsekwentny i sam się do nich stosować. Przy grze niedozwolonej i niewłaściwym zachowaniu w przepisach mamy taki cytat:

„Piłka nożna jest sportem walki i fizyczny kontakt pomiędzy zawodnikami jest normalnym i dopuszczalnym elementem gry”

A ten przekonuje, że nie jest. To naprawdę żenujące.

Arnold Boczek

Według tej interpretacji, każdy rzut rożny to powinien być rzut karny dla atakujących albo rzut wolny dla broniących – wtedy zawsze obrońca ,,z impetem ładuje się” na napastnika lub odwrotnie

Mariusz Szewczyk

Łopatologicznie. Dobrze, że są na świecie tacy geniusze. Ich prawda jest objawiona i przekazana zwykłym śmiertelnikom. Redaktor już chyba kompletnie odleciał, jest przekonany, iż tylko mało rozgarnięci mogą coś tam komentować i wyrażać swoje opinie. W swojej wielkości zapomina, że mogą się trafić też ludzie mądrzejsi i lepiej znający się na piłce. Jednak tego nie może przyjąć do wiadomości.
Co do Suareza i karnego, to drogi Redaktorze, daj sobie spokój. Teraz będziesz się tłumaczył przez miesiąc, bo co ? hejterzy dla jaj wypisują żarty.
Nigdy nie byłem wielbicielem Barcelony, ale miałem szacunek dla klubu. Dokonali wielkiej rzeczy, bez wnikania w karne. To całe tłumaczenie jest dziecinne. Co myślisz, że jak zrobisz analizę, to na forum, wszyscy, jak jeden mąż powiedzą, ale mądry, jesteśmy z Tobą. Nie, dla żartu, nawet więcej pojawi się wpisów o nurkach i oszustwie.
Ciesz się wygraną i tyle, a jest czym. Oczywiście ogromna to zasługa PSG. Byli przekonani, że nic złego nie może ich spotkać, bo skoro wszelkie statystyki o tym mówiły, no to jak. A jednak piłka, to piłka.

Donald Trump Mexico

Barcelona, Passeig de Gracia, Diagonal … ile tego jeszcze? Nowe tematy please :)

piotreq

O kurwa Krzysztof ty jeszcze o tym meczu pierdolisz.. Już to nikogo nie interesuje, przeszli dalej to przeszli chuj w to. Jak będą grać jak z Deportivo w niedziele to i tak odpadną z kim innym, proste.

Matka P. Zarzecznego

Krzysiek poprosze analize SLOW MOTION kopniecia Neymara, niepodyktowanego karnego dla PSG.

Juri

Stano weź odpuść sobie już… przeszli dalej to przeszli huj to kogo juz boli …natomiast oba karne były wydumane, sędzia miał prikaz z góry kto ma przejść dalej.. nie broń przegranej sprawy bo się narażasz na śmieszność. UEFA to jest mafia która sądzi że jest bezkarna i może sobie robić co chce. le mogą się zdziwić bo tym razem okantowali nie małych misiów bez hasju, tylko bogaczy z arrabskimi multidolarami. I chciałbym aby Paryżanie wytoczyli temu sędziemu sprawę o straty materialne aż by się posrał. te dwa karne to jest żenada i nikt nie przeekona mnie że jest inaczej. „kontakt był” sam nie widzisz jaki śmieszny jesteś? przecież to piłka nie golf dla dżentelmenów w białych koszulkach i czapeczkach tu się zapierdala po błocie i trawie i ty chcesz mi powiedzieć że nie będzie kontaktu między zawodnikami? Neymar i Suarez to są dwie pizdy, co gorsza niestety obrzydliwie bogate, i co najgorsze którym wszystko wolno. Wiesz co by im się przydało. Wpuścić ich na jakichś rzeźników z Wysp typu Sutton albo inny Belfast w jakiejś rundzie wstępnej i dać do tego sędziego który jak to ładnie mówi się :pozwala grać. Jakby ich dobre chłopaki raz porządnie cały mecz przekopali to te katalońskie pizdeusze zobaczyliby jak żałośni są przewracając się teraz po kazdym lekkim dotknięciu. ale niestety uefalona czuwa i to nigdy się nie wydarzy

Kikkhull

Ale pierdolisz, sedzia mial przykaz i czekal do 95min. gdyby sedzia mial przykaz to by byl karny na Neymarze w 1. polowie i czerwien dla PSG.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Berserker

Matko, co za bzdury. Nie da się tego inaczej skomentować. Ten artykuł jest tak głupi z tak wielu powodów, że aż mnie śmiech ogarnia. Dobry rozweselasz, chociaż domyślam się, że nie miał takiego celu.

Janko Buszewska
Jadwiżański *447* KKS

W pełni zgoda! Obrońca nie ma nic do wbiegania napastnikowi od tyłu, skrobania, popychania i przydeptywania. Promowane mają być piekne akcje i bramki, a nie rugby i zapasy.
Problem w tym, że to nie antyfutbol ma być tępiony, a rzekome symulki, których naprawdę nie jest tak dużo, a które wynikają też z chorej tendencji by „podwyższać poprzeczkę” (jak w rugby, gdzie jej juz nie ma). Stąd kopany nieustannie napastnik, stale wskazuje na swoje faule, by cos tam, raz na 10… dostać! To właśnie taki system sędziowania wymusza takie zachowania, ale to on jest problemem, a nie pojedyncze padolina

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

YanuszYoyko
Drużyna-A

Widzę, że portal nie trzyma jednej linii w orzecznictwie, i stosuje podwójne standardy. Rado trafiony w nogę w pełnym biegu = padolino, Suarez trafiony w pełnym biegu = bezdyskusyjny faul. Jaka jest różnica między tymi dwoma zdarzeniami?? Tak poważnie. Rado zrobił jeszcze dwa kroki a Suarez od razu wyrżnął orła. Rado ma być tępiony bo próbował jeszcze walczyć, ale niestety nie udało się utrzymać na nogach?? Nie rozumiem.

skiba

Przy czym, mimo tego, że Radovic zrobił padolino, to jednak był lekko trącony, a Suarez?
Poczuł rękę na ramieniu i się położył.

DandiLegia

Drogi Panie Krzysztofie
W wszystkich kibicach Barcelony wiedzę tą samą przypadłość, szaloną radość z awansu. Cieszycie się niczym kibice Korei Południowej po wyeliminowaniu Włochów na MŚ . Wszyscy wokoło mówią że tu coś nie gra, ale do was to nie dociera!!!! Piszę Pan tyko o karnych dla Barcelony, odniosę się to tego tak.
Biznesmen który radzi sobie bardzo dobrze, dodatkowo wykorzystuje lukę w prawie i wyłudza VAT, robi to na tyle umiejętnie że nikt go za rękę nie może złapać. Przyjaciele go podziwiają jaki jest zaradny, rodzina się cieszy bo dużo zarabia. Ale okrada nasze państwo a zarazem nas. Takich ludzi trzeba nazywać ZŁODZIEJAMI!!!!. I to samo jest z tymi karnymi dla Barcelony. Ci dwaj Aktorzy wykorzystali lukę w przepisach i okradli wszystkich kibiców którzy ten mecz oglądali, oczywiście poza kibicami Barcelony bo oni jak rodzina uważają że wszystko jest w porządku Barca awansowała zasłużenie więc o co wam chodzi!!!. Nie odnosi się Pan do dwóch karnych dla PSG. Jeden po ręce Javiera Mascherano w pierwszej połowie, która była ewidentna, a drugi po faulu Mascherano na Di Maríi, do którego sam się przyznał, ale stwierdził że to przecież nie ważne ponieważ to Barcelona awansowała. Czerwona kartka dla Neymara be bezpardonowym kopnięciu od tyłu w nogi obrońcy, o tym też Pan nic nie piszę, W jednym meczu pięć kontrowersyjnych decyzji na korzyść jednego zespołu przecież to się nie zdarza w żadnym meczu!!!!
Ale tu nie ma co więcej pisać, z kibicami Barcy jest polemika tak zwanego: „Chuja z butem”, do was i tak to nie dotrze, wy macie swoje zdanie i Chuj!!!
Jako kibic Legi i Juventusu, Barcelona była mi zupełnie obojętna, grają ładnie i skutecznie niech wygrywają należy im się. Teraz jak widzę w telewizji mecz Barcy natychmiast przełączam bo zbiera nie na wymioty. Dostałem odrazy i życzę wam, aby tak samo ktoś was przekręcił i abyście to wy skomleli jaki ten sport jest niesprawiedliwy. Mam nadzieję że nie będzie to w meczu z Juve ponieważ nie zniósł bym takiego awansu, wstydził bym się przed znajomymi i samym sobą.

Kamil

o jakiej luce w przepisach mówisz w sytuacji:
a) faulu na Neymarze dokonanym głową
b) trącenia Suareza w nogi przez Marquinhosa
odpisz proszę, jestem ciekaw

DandiLegia

Piłka nożna to nie balet: trąceń i kontaktów w meczu jest setki ale fauli za to się nie gwiżdże!!!
To wszystko były kontakty!!! A nie typowe faule za które gwiżdże się bezdyskusyjnego karnego. Jeżeli w tym meczu nie grała by Barcelona tylko Porto bądź inny zespół nie z czołówki tych karnych by nie było na 100%. Sędzia się Obsrał tak samo mocno jak PSG
Dodatkowo jestem pewien na 100% że gdyby to Messi był na miejscu Nemara to nie przewróciłby się tylko grał by dalej
Opisz mi w takim razie jak widzisz dwie sytuacje Mscherano i czerwień dla Neymara!!!!

Kikkhull

Nie pierdol juz, na Neymarze byl ewidentny. jak gosc wpierdala sie cialem komus pod nogi nie majac szans na dotkniecie pilki to bardziej ewidentnego karnego nie ma.

DandiLegia

NIe wpierdolił się tylko go dotknoł i nie całym ciałem tyko GŁOWĄ!!! Szkoda że Neymar nie leżał i nie symulował że go noga boli.
Wpierdolił to się mascherano w di mariie w polu karnym !!!!

Kikkhull

Czyli jednak nie potrafisz uczciwie ocenic sytuacji. Powiedz jakiej druzynie kibicujesz to sie znajdzie takiego karnego, wtedy bedziesz sie zapieral ze na 100% karny.

DandiLegia

Jak widać w nicku kibicuje Legi i Juventusowi. Za każdym razem jest mi wstyd kiedy sędziwe gwiżdżą pod nich.
W ostatnim meczy Juve z milanem sędzia gwizdną karnego na korzyść Juve w 97 minucie mimo iż ręka była, uważam iż dla dobra piłki sędzia nie powinien dyktować karnego w takich okolicznościach!!!
Jaką sytuacje źle oceniłem ????

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DandiLegia

Zgadza się!!! I to jest czarna historia klubu, Mam nadzieje że dosięgnie to wszystkich którzy robią podobnie!!!!

Kikkhull

Wiesz ze symulki wymyslili Włosi, dojebałeś niexle do pieca udajac kibica wloskiej pilki,

bastion79
KS Milan

Pierdolisz. Gościu odwraca się i startuje na pełnej „kurwie”, pośliznął się, stracił równowagę i przegrał z grawitacją. To widać i to są fakty. Rzucił się pod nogi – to interpretacja, domysły, domniemanie nie fakty. Próbujesz wmówić, że sędzia jest w głowie zawodnika i wie co chciał zrobić. Nikt nie wie. Nie wiem ja. nie wie Stanowski i cała reszta. Skupmy się na tym co widzimy, co jest faktem a nie na przypuszczeniach które pasują do faktów.

DandiLegia

Skoro to dla ciebie jest tak oczywisty faul to jak wytłumaczysz zagrania Mascherano!!!!
I dlaczego sędzia tego nie zagwizdał!!!!

Rozmowy Mandrysza

Ale się ludzie dajecie, staremu wyjadaczowi Krzysiowi. On tak wcale nie uważa, chyba że : a)jest niespełna rozumu, b)nie zdjął jeszcze okularów z Barcą(tu powinno być zdjęcie redaktora a’la Hasi w różowych okularach), c) wywołać kontrowersję poprzez, odmienne zdanie niż cały świat, bo ostatnio weszło jest tak chujowe że klikają tu tylko po to żeby hejtować Stanowskiego.
Nie wiem jaka jest prawda, każdy wariant jest smutny. Obawiam się każdy po trochu.
Dziś analiza w stylu Pana Sławka, czyli szukanie na siłę usprawiedliwienia FATALNYCH decyzji sędziego. Ale taki już urok pysznych fanatyków.

Kamil

@Rozmowy Mandrysza – czy ty człowieku czytałeś ten artykuł? czy tylko pierwsze zdanie

wojtekb

Stano lepiej napisz kiedy wracasz ze Stanem Futbolu? bo troche nudno bez programu powiem Ci ze były momenty ze czekałem nawet na nowy odcinek kurwa to nawet było ciekawe, chyba ze Ci sie pomysły skonczyły i nie chcesz kontynuować ? bedzie ciag dalszy?

Many19

Prolem PSG nie polegal na tym, że sedzia ich skrzywdzil ! Ich problemem byla taktyka na ten mecz, a moze jej brak… jak mozna z takim skladem grac az tak defensywnie … ale to juz historia. Mimo że Barcelona nie jest z tych ulubionych, to uwazalem ze obecnie jest to jedyna druzyna, ktora jest w stanie odrobic stratę z pierwszego meczu i awansowac dalej. Co do karnych to byly i tyle, kontakt, gwizdek i wapno ! A moze teraz Panie Krzysztofie analiza dwoch sytuacji w drugą stronę, za reke Macherano przy wslizgu w polu karnym jak i pozniej na Di Mari :) hmmm… Tylko po co to , analizy, powtorki, kolejni sedziowie…. nie taki futbol kochamy, musza byc bledy, porażki, kontrowersje jak i sukces, wygrana i cudowny smak zwyciestwa…

baran

Pan Stanowski używa starej, wypróbowanej metody Redaktora Pawła Zarzecznego. Postarać się być kontrowersyjnym. Widocznie biznes trochę słabiej się kręci i liczbę klików należało zwiększyć. … Ale nie odmówił sobie prostackiej metody manipulacji – pierwszy fragment felietonu to próba wzbudzenia emocji, kolejny to wpędzenie w poczucie winy osób które mają inne zdanie i następnie zaproponowanie jedynie słusznej prawdy. … Pan Stanowski chyba nigdy nie kopał piłki z kolegami pod blokiem i po prostu nie wie, że obrońca próbując odciąć Suareza od podania obiera drogę biegu, która koliduje z drogą Suareza i robi to zapewne celowo, bo nie ma obowiązku pozostawienia autostrady do przyjęcia piłki. Dopiero w momencie gdy poczuł rękę obrońcy Suarez postanowił odciąć prąd w nogach i upada, co dalej był za teatrzyk to wszyscy zainteresowani widzieli. W skrócie faulu nie było – moim zdaniem. Sędzia miał na podjęcie decyzji 1-2 sekundy. Popełnił błąd i tyle. Mecz całkiem fajnie się oglądało i Barcelona zasłużyła na awans.

Michal Sz

Chociaż jeden zauważył o co tu chodzi. Oczywiście że to prowokacja a la Zarzeczny, dać głupią opinię, z którą prawie nikt się nie zgodzi. Już widać, ze trik się udał, komentarzy dużo, burza wywołana. A samej treści nie ma co komentować, uderzony lekko w nogę Suarez upada i łapie się za szyję – nonsens, ale przecież autor o tym doskonale wie.

Grzesiek_K

Facet, który kilka felietonów temu napisał, że R.Baggio zabił ducha sportu w czasie mundialu w 98 roku, teraz staje na rzęsach w celu usprawiedliwienia skandalicznych decyzji sędziego w spotkaniu Barcelony z PSG. Niesamowity brak obiektywizmu Krzysztofa Stanowskiego objawia się na każdym poziomie jego aktywności publicznej. Jeżeli jego faworyt uzyskuje awans w kontrowersyjnych okolicznościach, to dziennikarz weszlo.com zrobi dosłownie wszystko, ażeby jakoś to usprawiedliwić(w końcu nie może pozwolić, żeby żenująca mina ze zdjęcia zaraz po meczu była nieuzasadniona, nie wspominając o łzach). Cała jego postawa dziennikarska jest ni mniej ni więcej żenująca.

Kamil

oglądałeś filmy dołączone do tego artykułu? czytałeś go w ogóle?
brak obiektywizmu to by był, gdyby napisał Barca awansowała bez pomocy sędziów i dobrze się stało, bo jej kibicuje. A Stanowski dał Ci argumenty za swoją tezą

dyneck

Ponieważ znowu wjechał temat meczu Barcelony z PSG to zapytam czy nie ma pan niesmaku, ze człowiek, który został „bohaterem” tego spotkania w 65 minucie powinien zostać wyrzucony z boiska ? Czy 2 bramki i asysta usprawiedliwiają chamstwo ? Czy bohaterem meczu może być człowiek, który kopie swojego przeciwnika bez piłki ?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kamil

bardzo starałeś się być zabawny, ale nic z tego

yakaart

To jest niesamowite, choćby nawet powołano komisję śledczą pod wodzą Macierewicza (choć to chyba słaby przykład), choćby nawet tysiąc fizyków zbadało siłę uderzenia obrońcy w tym przypadku i wpływ tej siły na Suareza i udowodniło że po prostu wpadł z niego z impetem i go przewrócił (oczywiście Ci fizycy są zbędni żeby to stwierdzić) to i tak większość osób będzie szła w zaparte, tylko dlatego że chcieliby aby to co mówią było prawdą.
Na pewno nie mały wpływ na to mają m.in. powtórki w trakcie meczu które zamiast skupiać się na tym co istotne czyli na nogach skupiały się na ręcach Suareza, czy realizator chciał aby tak to postrzegano czy po prostu był słaby to już sprawa drugorzędna, faktem jest że tak to nam zostało pokazane, gdyby Suarez nie machał rękoma być może realizator pokazał nam wtedy nogi i w ogóle nie było by tematu (chociaż Ci co tu nadal idą w zapartę i tak by znaleźli 1000 powodów żeby jednak głosić herezje).
Tylko postawmy się na miejscu Suareza, jest faulowany, jak często sędziowie nie widzą karnych, a no zdarza im się wcale nie rzadko. Absolutnie nie dziwię że w takiej sytuacji coś dołożył od siebie, tak aby mieć pewność że jednak sędzie tego karnego się dopatrzy, czy to przez faul który faktycznie miał miejsce czy przez machanie rękoma to już pewnie nie miało dla niego w tym momencie znaczenia.
Ludzie nie potrafią zrozumieć jednej bardzo istotnej kwestii. Barcelona ma z przodu 3 wybitnych piłkarzy, jednych z lepszych na chwilą obecną na świecie, trio które strzela niesamowitą liczbę goli. Atak który jest bardzo często nie do zatrzymania i bardzo często jedynym sposobem na zatrzymanie ich są faule, i każdy z nich jest faulowany niesamowitą ilość razy w trakcie meczu bo po prostu obrońcy nie są w stanie ich zatrzymać, widziałem niemalże wszystkie mecze Barcelony w tym sezonie i zdarzały się mecze że gdyby sędziowie chcieli sztywno trzymać się przepisów to w niektórych meczach tych karnych po faulach na MSN musiałoby być kilka w meczu, żaden sędzie tego nie robi bo by go zjedli za podyktowanie 3-4 karnych w meczu. Jeden sędzie zdecydował się gwizdnąć 2 (w 100% prawidłowe) i już jest afera no bo jak to 2 karne w meczu, sędzie przekupiony, do zawieszenia, dramat. Meurnier to nawet szczupakiem próbował blokować Neymara i się rzuca pod nogi bo nie dawał rady a potem zdziwienie że karny.

Kamil

Brawo Stano, powinieneś dostać medal za ten artykuł.
Barcelona i Messi przy okolicznościach neutralnych są po prostu poza zasięgiem całego piłkarskiego świata więc nie tylko kibice Realu, ale też Milanu, United itd (kiedy w końcu zakwalifikujecie się do tej LM, którą tak chętnie oceniacie w sprawach Barcy?) chętnie wywlekają wątpliwe tematy oskarżające je o symulki i pomoc sędziów.
„Moja prośba – następne gównoburze róbmy wokół zdarzeń faktycznie skandalicznych, a nie wobec fauli, których po prostu nie macie zamiaru dostrzec, bo akurat wygrała drużyna, której nie lubicie.”- mistrz.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

stasiekl

Jestem przeciwnikiem powtórek telewizyjnych ( i tak będą kontrowersje co widać w programach L+ Ekstra, kiedy inne zdanie ma Pan Stepniewski, a inne np Mielcarski). Wprowadzą te powtórki niepotrzebne przerwy w meczach, wybijanie z rytmu gry.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kamil

propsy

Gabon

Na chuj jakieś powtórki. O tym czy był faul czy nie powinni – na zasadzie publiczności w „Milionerach” – decydować fani Barcelony i Realu.

mexic

Wszystko fajnie tylko w takim razie poproszę o podobna analizę dwóch innych akcji, kluczowych dla przebiegu meczu.
Pierwsza to faul Neymara i analiza na jaki kolor rzeczywiście zasłużył.
Druga to starcie Mascherano z Di Maria w polu karnym Barcelony.
Poproszę i lopatologiczne rozpisanie tych dwóch zdarzeń i ocenę prawidłowości podjętej decyzji.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kackul

Rzeczywiście, karny ewident. Wystarczyło znaleźć 16 różnych ujęć i zastosować zoom x5 i wszyscy wyraźnie widzimy, że łydka Suareza faktycznie została muśnięta.

Pan Wiesio
(L)egia

Suarez mógł odczuć włos z nogi obrońcy na swoim ciele. Ewidentny faul.

Phelek

Dokładnie. Jak to Stano napisał – karny prawidłowy w stu procentach! Nie kurwa 50%,90%, czy 99%. Sto i chuj. Pan Dziennikarz.

beppe

Rozumiem w jakimś stopniu argumenty ale nie zgadzam się mimo wszystko z tezą o słuszności tego karnego. Od razu zaznaczam że w tym meczu kibicowałem raczej Barcelonie, a Suarez to zawodnik, którego bardzo zwyczajnie lubię za grę w Liverpoolu.
Uważam, źe autor ulega takiemu samemu złudzeniu, o jakie posądza innych. Pomijam tu fakt komu kibicuje, nie to uważam ma decydujące tu znaczenie, a chęć polemiki – jest to zrozumiałe, bo często pojawia się bronię UE tezy wbrew faktom, interpretacje przepisów wbrew przepisom („bo uważam że za takie zagranie powinien być karny i już”) i po prostu pojawia się pewien nawyk 😉
Tak, widzę jakiś styk nóg obu zawodników. Czy napastnik ma prawo począwszy coś takiego co przeszkadza w normalnym biegu zamiast walczyć o utrzymanie równowagi tracąc może część swej przewagi przewrócić się? Tak, uważam że tak. Problem w tym, że cała reakcja Suareza pokazuje, że on wcale nie poczuł tego uderzenia w nogi. Nie przeszkadzało mu to zatem w biegu. Nie był to żaden objaw przesadzonej aktorskiej reakcji, na to co autor uważa za faul nie było żadnej reakcji, byla na coś innego. Tak, zgadzam się (sam to pisałem wiele razu) że powtórki wideo to wcale nie będzie łatwe rozwiązanie, bo dziesiątki kamer pokażą inaczej rożne sytuacje i nie zawsze będzie wiadomo co i jak. To jest też jeden przykład. Było przewrócenie więc pokazano tę sytuację z wielu ujęć. Na dwóch dopatrzeć się można jakiegoś kontaktu. Gdyby przeanalizować dziesiątki i nych sytuacji, takich kontaktów dopatrzymy się jednak mnóstwo. I nawet nie przyjdzie nam do głowy widzieć w tym faulu. Tu się tego niektórzy dopatrują, bo akurat zbiegło się to z momentem, gdy zawodnik (który tego omawianego zagra ja zapewne nawet nie poczuł, na pewno zaś mu nie przeszkodziło ono w grze, bo by pokazywał to na sto sposobów) pod wpływem zupełnie innych czynników zdecydował się symulować faul. Czysty przypadek. Że ważny moment to analizowano sytuację i wreszcie w czymś innym, niż przedmiot kontrowersji dopatrzono się czegoś, czego w ogóle wcześniej nikt nie szukał, ale co może uchodzić za cis co nie jest tak ordynarną symulką. Lecz to nie zmienia za nic logiki sytuacji. To by było coś podobnego do rozumowania (gdyby tak było, gdyby Suarez nie był dotykany w tę nogę a zaszły okoliczności jak poniżej) „wprawdzie Suarez całkowicie symulował co w sposób oczywisty widać, ale rownież w polu karnym, 10 metrów w bok dotykany był Neymar. Wprawdzie Neymar się nie przewrócił i biegł spokojnie dalej, pewnie tego nie poczuł, ale skoro jest karny i nie można podciągnąć tego pod uderzenie w szyję Suareza, to spróbujmy uzasadnić to potrąceniem Neymara”. To że argumentacja w rzeczywistości dotyczy jednej osoby, sprawia iż wydaje się bardziej wiarygodna, niż ten przykład, ale jest ro ta sama logika.

beppe

Przepraszam za kilka dziwnych błędów literówek, mam tylko dostęp mobilny chwilowo, słownik automatyczny zamiast zaś podkreślić błędy, dokonuje dziwnej nieraz autokorekty. Korzystam z niej chętnie, ale powinienem mimo wszystko pózniej sprawdzić tekst, nawet jak nie ma podkreślanych błędów.

Kikkhull

W 1. polowie byl faul na Neymarze w polu karnym, dostal prostopadla pilke a obronca byl tylko zainteresowany trzymaniem go aby nie zdazyl. Rownie dobrze mozna wysnoc teorie ze gdyby byl ten karny to Barcelona nie musiala by gonic w koncowce.

Jacek Czarnocki

Krzysztofie Stanowski, skupiłes się na jednej sytuacji. Teraz prosimy o analizę sytuacji z ręką Mascherano, faule Neymara oraz faul Mascherano na Do Marii. Czekamy!

PiotrKokornaczyk

Pan Krzysztof Stanowski przygotował w pocie czoła bardzo dobrą , żmudną analizę – wyszukał screeny, fragmenty na YT, jakieś nagrania pod różnymi kontami …i prawidłowo ocenił sytuację. Szacun.
Oczywiście jest to analiza post factum (nie na żywo) , technicznie „ulepiona” dosyć amatorsko i nie mająca nic wspólnego z tym jak to produkcja telewizyjna na specjalistycznych maszynach powtórkowych (wartych krocie) ma w zwyczaju przedstawiać widzom …już kilka, kilkanaście sekund po akcji – po kolei z różnych kamer.
Natomiast dywagacje na temat tego jak by to było gdy sędzia będzie miał swoje powtórki są już zupełnie nietrafione . Pan po prostu nie wie czym to jest , czym to będzie i jak ma działać , a IFAB i FIFA już to określiła zasady VAR i środki jakimi ma być realizowana ta technologia. Sędzia na pewno nie będzie oglądał „tych samych powtórek co widzowie” – generalnie będzie oglądał coś zupełnie innego niż to co do tej pory mamy w głowie . Może postara Pan sobie wyobrazić że sędzia „VAR” będzie w stanie analizować de facto wszystkie kamery na raz – nie powtórki (jakie znamy z tv – kamera po kamerze pod różnymi kontami) a w dowolnym tempie cofać jednocześnie akcję ze wszystkich kamer …w tempie odpowiednim dla danej akcji.
Z powyższego też powodu Pana twierdzenie o „o 10 minutach” (domniemanego czekania na werdykt) jest też błędne – bo taka analiza jak ta powyższa Pana autorstwa zajmie „VARowi” max 30- 50 sekund.
Mówię to z pełnym przekonaniem – osobiście analizowałem kilkadziesiąt trudnych sytuacji „na żywo” na potrzeby sędziów podczas mistrzostw świata w piłce ręcznej we Francji – średnia czasu na analizę (z 12 kamer jednocześnie ) to ok 30 sekund.

Zapraszam na stoisko 48 na narodowym podczas targów23-24 marca pokażemy tam taki uproszczony system.

wpDiscuz

INNE SPORTY

WARSZAWA 17.05.2018 
KONFERENCJA PRASOWA  PRZED BOXING NIGHT 14 NARODOWA GALA BOKSU --- PRESS CONFERENCE BERORE BOXING NIGHT 14 NATIONAL BOX GALA  
MARCIN NAJMAN   
FOT. ANNA KLEPACZKO/FOTOPYK/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
26 maja, 11:40