Trzy krakowskie kluby w Ekstraklasie. „To spore wyzwanie”

Wojciech Piela

02 czerwca 2026, 14:30 • 2 min czytania 8

Reklama
Trzy krakowskie kluby w Ekstraklasie. „To spore wyzwanie”

Wieczysta Kraków jako ostatnia uzupełniła stawkę osiemnastu zespołów Ekstraklasy w sezonie 2026/27. Zespół Kazimierza Moskala pokonał w finale baraży Chrobrego Głogów 2:1 i po raz pierwszy w historii zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ciągu dziewięciu lat przebył do niej drogę z A-klasy, a o przyszłości klubu w elicie mówił prezes Ekstraklasy Marcin Animucki. 

Reklama

Klub zarządzany przez biznesmena Wojciecha Kwietnia w spektakularny sposób pokonywał w ostatnich latach kolejne szczeble ligowej hierarchii. Jeszcze w 2024 roku występował przecież w III lidze. W rozgrywkach Ekstraklasy jasnym jest, że nie będzie rywalizował na swoim stadionie przy ulicy Chałupnika, gdyż daleko mu do spełnienia wymogów. W rozgrywkach Betclic 1. Ligi przez większą część sezonu grał w Sosnowcu, a baraże o awans rozgrywane były na obiekcie Wisły Kraków przy ulicy Reymonta.

„To spore wyzwanie”. Trzy krakowskie kluby w Ekstraklasie

– Czekamy na informacje z Wieczystej, na którym stadionie będą rozgrywać mecze. Wskazany jest stadion Wisły Kraków, ale są jeszcze pewne szczegóły do dopięcia. Jeżeli nie, to także jesteśmy przygotowani na inne scenariusze – powiedział prezes Marcin Animucki.

Poza Wieczystą wśród krakowskich zespołów w Ekstraklasie znajdą się wracająca po czterech latach do ligi Wisła oraz grająca w niej już wcześniej Cracovia. Taka sytuacja w naszej lidze zdarzy się po raz pierwszy od 32 lat.

– To spore wyzwanie logistyczne. Pracujemy nad kalendarzem weekendowym. Pomaga nam amerykańska firma, która układa również kalendarze NBA, NFL – byliśmy ich pierwszym partnerem w Europie. Musimy mieć kilkanaście scenariuszy. Wszystko jest związane z bezpieczeństwem, ale też z budowaniem odpowiedniej frekwencji, a więc rozgrywaniem meczów we właściwych miesiącach w odpowiednich miejscach. 

Reklama

Liga w tym roku wystartuje w piątek 24 lipca, a zakończy się 22 maja 2027 roku.

fot. Newspix

8 komentarzy
Wojciech Piela

Uwielbia sport, czasem nawet próbuje go uprawiać. W przeszłości współtworzył legendarne radio Weszło FM, by potem oddawać się pasji do Premier League na antenie Viaplay. Formaty wideo to jego żywioł, podobnie jak komentowanie meczów, ale korzystanie z języka pisanego również jest mu niestraszne. Wytężone zmysły, wzmożona czujność i mocne zdrowie – te atrybuty przydają mu się zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Żyje nadzieją na lepsze jutro słuchając z zamiłowaniem utworów Andrzeja Zauchy czy Krzysztofa Krawczyka – bo przecież bez przeszłości nie ma przyszłości.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Ekstraklasa

Reklama