Słynny trener został bez pracy. Prowadził „polski” klub

Maciej Bartkowiak

Opracowanie:Maciej Bartkowiak

26 maja 2026, 09:15 • 3 min czytania 0

Reklama
Słynny trener został bez pracy. Prowadził „polski” klub

Jesienią zeszłego roku słynny trener po ponad półtorarocznej przerwie wrócił na ławkę. Przejął „polski” klub i podpisał z nim aż 2,5-letnią umowę. Współpraca dobiegła jednak końca już po pierwszym sezonie. Choć w Europie udało się zrobić najlepszy wynik od lat, finisz rozgrywek ligowych okazał się totalnie rozczarowujący.

Reklama

Słynny trener przejął „polski” klub

Wystarczyły pierwsze dwie kolejki sezonu, by Panathinaikos zmienił trenera. Z posadą pożegnał się Rui Vitoria, który sezon wcześniej sięgnął z Koniczynkami po wicemistrzostwo kraju. Dało to drugą rundę eliminacji Ligi Mistrzów, ale nie udało się jej przejść – lepsi w dwumeczu byli Rangersi. Panata spadła do Ligi Europy i awansowała do fazy ligowej, po drodze eliminując Szachtar Donieck, który po raz pierwszy w XXI wieku zaczął sezon poza Ligą Mistrzów. Sezon ligowy zaczęła jednak od punktu w dwóch meczach, więc podjęto decyzję o zwolnieniu Vitorii.

Następcę Portugalczyka udało się zatrudnić dopiero miesiąc później. Ateńczyków przejął Rafa Benitez, który od półtora roku był bez pracy. Wtedy wyleciał z Celty Vigo, która na dziesięć kolejek przed końcem sezonu miała tylko dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. Kadencję zaczął tuż po porażce z Feyenoordem. Panata po trzech kolejkach na koncie miała wygraną i dwie porażki. W pozostałych pięciu meczach fazy ligowej nie przegrała już ani razu, a dwa razy wygrała. Mogła nawet ograć Romę, ale w końcówce wyrównującego gola wbił jej Jan Ziółkowski.

Reklama

Odsunął na bok Polaków

Ateńczycy finiszowali na 22. miejscu, a w barażach o 1/8 finału trafili na Viktorię Pilzno, która w fazie ligowej nie poniosła ani jednej porażki. Formalnie żadnego z dwóch meczów z Panathinaikosem też nie przegrała, bo odpadła dopiero po rzutach karnych. Koniczynki pierwszy raz od 16 lat przeszły dwumecz fazy pucharowej na takim poziomie, jak Liga Europy. W międzyczasie tylko w 2025 roku przeszły baraże o 1/8 Ligi Konferencji. Były krok od pierwszej od 23 lat 1/4 finału europejskiego pucharu, ale po wygranej 1:0 zostały rozbite w rewanżu przez Betis 0:4.

W międzyczasie Panatę po 2,5 roku opuścił Bartłomiej Drągowski, który pod wodzą Beniteza częściej był na ławce niż na boisku. Za kadencji Hiszpana zagrał w czterech meczach, a dziewięć spędził wśród rezerwowych. Przed jego przyjściem zagrał w 10 z 15 spotkań. Również Karol Świderski częściej zaczynał na ławce niż w podstawie, bowiem 16 z 31 występów zaliczył jako rezerwowy. A siedem razy się z niej nawet nie podniósł. Wcześniej zagrał w 15 z 16 meczów, a w podstawie znalazł się 12 razy. Za Beniteza strzelił tylko trzy gole, a w 2026 roku jednego.

Reklama

Przedwczesny koniec

Benitez związał się z Panathinaikosem aż 2,5-letnią umową, ale już po pierwszym sezonie klub rozstał się z Hiszpanem. Koniczynki poinformowały, że kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron. 66-latek ze stolicą Grecji pożegnał się serią sześciu meczów bez zwycięstwa. Tę serię bez wygranej Benitez zaliczył po podziale na grupy. Przed startem grupy mistrzowskiej Ateńczycy tracili osiem punktów do trzeciego miejsca i dziewięć do drugiego. Na koniec strata wyniosła kolejno dwanaście i czternaście punktów.

Trzecie miejsce dawałoby Panacie drugą rundę eliminacji Ligi Europy, a wicemistrzostwo drugą rundę eliminacji Champions League, a tak zostanie „tylko” z drugą rundą eliminacji Ligi Konferencji. Do jej losowania przystąpi, podobnie jak Raków i GKS, jako rozstawiony zespół. Zmagania w europejskich pucharach rozpocznie w drugiej połowie lipca. Sezon ligowy wystartuje natomiast dopiero miesiąc później.

Reklama

fot. Newspix

0 komentarzy
Maciej Bartkowiak

Przede wszystkim fan uniwersum polskiej piłki i rodowity poznaniak, więc zainteresowanie Ekstraklasą było mu pisane. Kiedy pada zdanie, że "po takich historiach młodzi chłopcy zakochują się w piłce", to czuje się wywołany do tablicy w związku z mistrzostwem Leicester City. W wolnych chwilach lubi zmęczyć się bieganiem, a po nim zasiąść do czytania kryminału.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
La Liga

Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Braian Wilma
2
Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Liga Konferencji

Reklama
Liga Konferencji

Za chwilę losowanie. Na nich może trafić Lech, Górnik, GKS i Raków

AbsurDB
34
Za chwilę losowanie. Na nich może trafić Lech, Górnik, GKS i Raków