Jeden klub Betclic 1. Ligi nie otrzymał licencji na nowy sezon

Maciej Piętak

29 maja 2026, 15:26 • 3 min czytania 7

Reklama
Jeden klub Betclic 1. Ligi nie otrzymał licencji na nowy sezon

Ostatnie dni dla kibiców Pogoni Grodzisk Mazowiecki są pełne negatywnych wiadomości. Odejście Piotra Stokowca, koniec współpracy z Legią Warszawa, a teraz swoje trzy grosze dorzuciła Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, która nie przyznała klubowi licencji na grę w Betclic 1. Lidze w przyszłym sezonie.

Reklama

Kluby Betclic 1. Ligi w większości z licencjami na nowy sezon

Pięć drużyn dostało licencję bez żadnego nadzoru, ale ostatecznie tylko cztery z nich zagrają na zapleczu Ekstraklasy (Górnik Łęczna spadł bowiem z ligi). Pozwolenie na grę bez dodatkowych rygorów otrzymały Miedź Legnica, Ruch Chorzów, Stal Mielec oraz Stal Rzeszów.

ŁKS Łódź, Odra Opole, Pogoń Siedlce oraz Polonia Warszawa otrzymały licencję z nadzorem infrastrukturalnym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dwóch finalistów baraży o Ekstraklasę – Chrobrego Głogów oraz Wieczystej Kraków. Warto zaznaczyć, że krakowski beniaminek wpisał w dokumentach obiekt Synerise Arena jako swój stadion domowy. Jarosław Królewski, właściciel Wisły Kraków, nie wyklucza takiego scenariusza, ale wielokrotnie przypominał, że jest to uzależnione od decyzji Szachtara Donieck w sprawie wyboru stadionu na fazę ligową Ligi Mistrzów. Jeśli Ukraińcy wybiorą stolicę Małopolski, Wieczysta będzie musiała poszukać innego obiektu.

Licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz finansowym otrzymały z kolei Polonia Bytom i Puszcza Niepołomice. Zespół z Górnego Śląska naruszył kryteria F.03 i F.04 Podręcznika Licencyjnego i musi zapłacić karę w wysokości 18 tysięcy złotych. Żubry złamały przepis F.01 z tego samego kodeksu, za co ukarano je grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Licencji nie otrzymała za to Pogoń Grodzisk Mazowiecki. W minionym sezonie zespół grał na stadionie w Pruszkowie, a w nadchodzącej kampanii może nie zagrać… nigdzie, jeśli odwołanie nie przyniesie skutku. Klub nie spełnił kryteriów związanych z odpowiedzialnością społeczną oraz środowiskową.

Reklama

W 2. lidze największe problemy ma przyszły beniaminek

Cztery z osiemnastu drużyn grających na trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce wiedzą już, że kolejny sezon spędzą w innej klasie rozgrywkowej. Unia Skierniewice awansowała, natomiast z rozgrywkami pożegnały się GKS Jastrzębie-Zdrój, rezerwy Łódzkiego Klubu Sportowego oraz KKS 1925 Kalisz. Ten ostatni jako jedyny nie otrzymał licencji na grę w Betclic 2. Lidze, ale z perspektywy klubu ma to niewielkie znaczenie, biorąc pod uwagę spadek.

Pozostałe decyzje licencyjne w Betclic 2. Lidze prezentują się następująco:

  • Bez nadzoru: Chojniczanka Chojnice, Hutnik Kraków, Podhale Nowy Targ, Resovia, rezerwy Śląska Wrocław.
  • Nadzór infrastrukturalny: Olimpia Grudziądz, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Rekord Bielsko-Biała, Sandecja Nowy Sącz, Stal Stalowa Wola, rezerwy Legii Warszawa (beniaminek).
  • Nadzór finansowy: Warta Poznań.
  • Nadzór infrastrukturalny i finansowy: Sokół Kleczew.
  • Nadzór infrastrukturalny, finansowy oraz z zakresu personelu i administracji: Świt Szczecin.

Inny z beniaminków – Zawisza Bydgoszcz – nie otrzymał licencji ze względu na niespełnienie kryteriów F.01, F.03 i F.04 Podręcznika Licencyjnego.

W pozostałych dwóch grupach Betclic 3. Ligi wciąż czekamy na rozstrzygnięcia i wyłonienie zespołów, które uzyskają bezpośredni awans. Wiele wskazuje na to, że będą to Avia Świdnik oraz Lechia Zielona Góra, choć matematyczne szanse mają jeszcze KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski oraz Górnik Polkowice. Cała ta czwórka otrzymała licencję z nadzorem infrastrukturalnym oraz administracyjnym.

Reklama

Wszystkim klubom przysługuje pięć dni na złożenie odwołania do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN. Kluby z trzeciej ligi otrzymały decyzje 27 maja, natomiast te z pierwszej i drugiej ligi 29 maja.

Fot. Newspix

7 komentarzy
Maciej Piętak

Liczy, pisze i komentuje - nie zawsze w tej kolejności. Studiuje matematykę, a wcześniej przewinął się przez redakcje 90minut, FutbolNews oraz Żyjemy Futbolem. Prywatnie kibic Wisły Kraków oraz Chelsea. Ma beznadziejny gust muzyczny, jeszcze gorsze poczucie humoru, ale tyle dobrego, że czasem napisze jakiś niezły tekst

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Betclic 1. Liga

Reklama