Oficjalnie: Jacek Klimek odchodzi ze Stali Mielec

Maciej Piętak

29 maja 2026, 16:17 • 3 min czytania 5

Reklama
Oficjalnie: Jacek Klimek odchodzi ze Stali Mielec

Na piątkowej konferencji prasowej Jacek Klimek zrezygnował z funkcji prezesa Stali Mielec. 56-latek, który zarządzał klubem od grudnia 2020 roku, pozostanie w klubie formalnie do 10 czerwca, aby uporządkować sprawy administracyjne, jednak nie będzie podejmował już żadnych decyzji.

Reklama

Oficjalnie: Jacek Klimek odejdzie ze Stali Mielec

Ustępujący prezes rozpoczął konferencję od przeczytania własnego oświadczenia.

– To nie jest łatwa chwila, bo ten klub był dla mnie czymś więcej niż obowiązkiem. Był miejscem spotkań, wspólnych emocji, sukcesów i relacji, które zostaną ze mną na zawsze. Dziękuję wszystkim (…). Wszystko, co udało się osiągnąć, było wynikiem naszej wspólnej pracy. Jestem dumny, że mogłem być częścią tej historii. Odchodzę z poczuciem wdzięczności i przekonaniem, że klub dalej będzie się rozwijał i osiągał dalsze sukcesy. Życzę wam wszystkim powodzenia, wytrwałości w dalszej pasji, a klubowi, by zawsze był miejscem jedności, szacunku i dobrej energii. Dziękuję za zaufanie i za wszystkie wspólne lata – powiedział.

Za jego kadencji Stal rozegrała 186 meczów ligowych – 152 w Ekstraklasie oraz 34 w 1. lidze. Jacek Klimek podkreślił, że w trakcie tych sześciu sezonów udało się znacząco poprawić sytuację finansową klubu.

– Zostawiam klub w bardzo dobrej kondycji finansowej, ponieważ czystej, żywej gotówki na koncie zostawiam 5 milionów złotych. Do tych 5 milionów dojdzie 1,7 miliona z praw telewizyjnych z pierwszej ligi. Oczywiście z tego trzeba będzie odjąć 0,7 miliona, bo trzeba będzie jeszcze wyregulować premie za utrzymanie i pensje za czerwiec. Zatem netto zostawiam 6 milionów i to są pieniądze do dyspozycji dla nowego prezesa. Myślę, że jest to kwota godna, bo jeśli przychodzisz do klubu i jest -7 milionów, a wychodzisz i zostawiasz w gotówce 5, to myślę, że jest to dobry wynik i jestem z tego dumny. Ale wiecie, że Excel był tutaj w tym klubie zawsze najważniejszy – dodał.

Reklama

Klimek podkreślił również, że prezes otrzyma klub całkowicie wolny od zaległości finansowych, co ma istotne znaczenie przy otrzymywaniu licencji.

– Nie mamy żadnych zaległości wobec klubów, zawodników czy byłych klubów. Mamy przecieki, że dostaniemy licencję na 1. ligę bez żadnego nadzoru i uważam, że to jest bardzo duże wydarzenie – poinformował.

Przecieki się potwierdziły – Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała licencję Stali oraz czterem innym pierwszoligowym klubom.

Sześciu zawodników na kontrakcie

Stal zakończyła sezon na 14. miejscu, wyprzedzając Pogoń Siedlce w ostatniej ligowej kolejce. Jak zaznaczył na konferencji prasowej Klimek, obecnie tylko sześciu piłkarzy ma ważne, dłuższe niż do 30 czerwca, umowy. Kontrakty reszty, włącznie z członkami sztabu szkoleniowego, w tym trenerem Ireneuszem Mamrotem, wygasną już za nieco ponad miesiąc.

Reklama

– Prezes przyjdzie i będzie mógł sobie absolutnie zbudować od podstaw nową drużynę – stwierdził.

Następnie prezes ocenił miniony sezon w skali szkolnej.

Myślę, że 3+, bo też musieliśmy dwa razy konstruować drużynę. Do półmetka konstrukcja kadry się trochę nie udała. Próbowaliśmy zaryzykować młodymi zawodnikami, nie wyszło. Potem musieliśmy to uzupełniać. 3+ jest okej, ale oczywiście na początku sezonu były marzenia, żeby o tę górną szóstkę powalczyć, aczkolwiek się nie udało, ale taka jest piłka. Dzisiaj nie mamy też czego żałować, bo dzisiaj w pierwszej lidze czy jesteś na 14. czy na 4. i nie wchodzisz z barażów, to wychodzi na to samo – ocenił.

Wyznał również, że błędem było pozostawienie Ivana Djurdjevicia na stanowisku trenera po spadku.

Reklama

Fot. Newspix

 

5 komentarzy
Maciej Piętak

Liczy, pisze i komentuje - nie zawsze w tej kolejności. Studiuje matematykę, a wcześniej przewinął się przez redakcje 90minut, FutbolNews oraz Żyjemy Futbolem. Prywatnie kibic Wisły Kraków oraz Chelsea. Ma beznadziejny gust muzyczny, jeszcze gorsze poczucie humoru, ale tyle dobrego, że czasem napisze jakiś niezły tekst

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Betclic 1. Liga

Reklama