Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

redakcja

Autor:redakcja

12 maja 2021, 10:31 • 2 min czytania

Reklama
Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

Analitycy z CIES Football Observatory przygotowali kolejny raport. Tym razem na tapet wzięli wychowanków i liczbę minut, które otrzymują oni w swoich macierzystych klubach. Dwa zespoły z Ekstraklasy osiągnęły bardzo niechlubny wynik. 

Reklama

Warunkiem koniecznym, do bycia uwzględnionym w rankingu, jest spędzenie w swoim pierwszym klubie co najmniej trzech lat między 15. a 21. rokiem życia. CIES swój zakres badań rozciągnęło bardzo szeroko. Tym razem analizie poddano wszystkie europejskie sezony, które w tym sezonie grają w najwyższych klasach rozgrywkowych swoich krajów.

Bezkonkurencyjna okazała się MSK Żilina prowadzona przez Pavola Stano. Zespół ze Słowacji zagwarantował swoim wychowankom (15) aż 61,5% możliwego czasu gry. Nieco gorzej w zestawieniu wypadło Dynamo Kijów, gdzie 16 wychowanków złapało łącznie 60,2% wszystkich minut.

To jedyne zespoły w całej Europie, które tak odważnie postawiły na swoich wychowanków. Trzecia w kolejności Sigma Ołomuniec może pochwalić się wynikiem 52%, zaś czwarte FC Slovacko 51.1%. Czołową piątkę zamyka klub z Izraela, którym jest Bnei Sakhnin z wynikiem 49.5%.

Dominacja Hiszpanów

Wśród najlepszych lig Europy na wyróżnienie na pewno zasługuje LaLiga. W TOP20 opublikowanego przez CIES rankingu nie znajdziemy żadnej drużyny z Bundesligi, Premier League czy Serie A. Są natomiast trzy hiszpańskie, ale prymu wcale nie wiedzie Athletic Bilbao.

Reklama

Najwyższy stosunek minut wychowanków do minut całego zespołu osiągnęła Celta Vigo – 49%. Drugi w wewnętrznej rywalizacji jest zaś Real Sociedad – 48.5%, a Athletic zajmuje dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 40.6%.

Słaby wynik Ekstraklasy

Jeśli idzie o polską Ekstraklasie, najlepszym klubem jest Lech Poznań. W skali Europy ich wynik nie robi oszałamiającego wrażenia – 28.4%, ale na naszym podwórku tylko trzy kluby przekroczyły próg 20%. Poza Kolejorzem jest to Stal Mielec (28.2%!) oraz Zagłębie Lubin (21.3%).

Co ważne, aż sześć zespołów zagwarantowało swoim wychowankom mniej niż 10% wszystkich dostępnych minut. Ten niechlubny wynik osiągnęło: Podbeskidzie Bielsko-Biała, Cracovia, Śląsk Wrocław, Wisła Płock (0,1%) oraz Piast Gliwice z Rakowem Częstochowa. Dla dwóch ostatnich klubów wyliczenia CIES były bezlitosne – 0%.

Fot.Newspix

Reklama

Najnowsze

Reklama

Suche Info

Reklama
Ekstraklasa

Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych

Jan Broda
27
Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych
Mundial 2026

Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko

Jan Broda
16
Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko
Piłka nożna

Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank

Jan Broda
29
Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank