Na pożegnanie z Crystal Palace Oliver Glasner wstawił do gabloty pierwsze w historii klubu międzynarodowe trofeum. I to w debiutanckim sezonie Orłów na arenie międzynarodowej. Teraz Austriak może podać rękę Jose Mourinho. Dlaczego?
Glasner odkurzył gablotę Palace
W 121. i zarazem ostatnim meczu jako trener Crystal Palace Oliver Glasner wstawił do klubowej gabloty trzecie trofeum. A kiedy w lutym 2024 roku przychodził na Selhurst Park, nie wiadomo, czy taka w klubie nawet stała, bo przez 118 lat istnienia Orły nic nie podniosły. W poprzednim sezonie dał Palace FA Cup, co wiązało się z debiutem klubu w Europie (po głośnej aferze związanej z degradacją z Ligi Europy, ale to inna historia).
Teraz dzięki wygranej w Lidze Konferencji wprowadził Crystal Palace do… Ligi Europy, z której zeszłego lata przez kwestie właścicielskie Johna Textora zostało wypchnięte.
At the end of the day, we always win… pic.twitter.com/qB5Zd2Mtiy
— Crystal Palace F.C. (@CPFC) May 27, 2026
Palace zostało dwunastym angielskim klubem, który zdobył europejski puchar, a trzecim, który wygrał Ligę Konferencji. Wszystkie trzy pochodzą z Londynu. W 2023 roku to trofeum do wschodniej części miasta przywiózł West Ham, a przed rokiem do zachodniej części Chelsea. The Blues przełamali zresztą klątwę finałów z Hiszpanami. Do czasu ich wygranej 4:1 z Betisem we Wrocławiu Anglicy aż dziewięć razy z rzędu przegrywali finał europejskiego pucharu z przedstawicielem La Liga!
Pierwszy taki przypadek w XXI wieku
Ta klątwa trwała od 2006 roku, a ostatnim przed Chelsea angielskim klubem, który pokonał Hiszpanów w finale, był Liverpool. W sezonie 2000/01 The Reds wygrali w finale Pucharu UEFA 5:4 z Deportivo Alaves. Alaves było zresztą ostatnim przed Crystal Palace debiutantem w europejskich pucharach, który doszedł do finału.
A na triumf debiutanta w europejskich rozgrywkach trzeba było czekać od 1988 roku. Orły są też trzecim angielskim klubem, który zdobył europejskie trofeum jako debiutant. Poprzedni taki przypadek miał miejsce aż 57 lat wstecz.
#TeamThursday KV Mechelen 1988
Won European Cup Winners Cup & European Super Cup
Last Belgian team to win a European trophy pic.twitter.com/NjV3cKAGU5
— 80s&90sFootball ⚽ (@80s90sfootball) February 19, 2026
Oficjalnie jednak wcześniejsza taka sytuacja miała miejsce w 1965 roku, bo UEFA nie uznaje Pucharu Miast Targowych, które Newcastle wygrało. Nie wypiera się za to Pucharu Zdobywców Pucharów, który w sezonie 1964/65 wygrał West Ham.
Glasner może podać rękę Mourinho
Nazwisko The Special One pada tu nieprzypadkowo, bowiem tylko on i Oliver Glasner mają na koncie triumf w Lidze Europy oraz Lidze Konferencji. W 2022 roku Portugalczyk wygrał z Romą pierwszą w historii edycję Ligi Konferencji, a tydzień wcześniej Austriak sięgnął w Sewilli z Eintrachtem po Ligę Europy.
“Boom boom boom boom, Mateta’s in the room!” 🎶
Crystal Palace prowadzi w finale Ligi Konferencji! 🔝
📺 PS Premium 1 i Polsat Box Go! pic.twitter.com/fDw3dpFoSS
— Polsat Sport (@polsatsport) May 27, 2026
Crystal Palace w przyszłym sezonie Anglię w Lidze Europy reprezentować będzie wraz z Sunderlandem i Bournemouth. Niewykluczone, że to architekt tego sukcesu Bournemouth, Andoni Iraola, będzie następcą Glasnera.
Rayo zostaje natomiast z pustymi rękami, bowiem skończyło ligę punkt za miejscem dającym eliminacje Ligi Konferencji. Przegranym finałem najpewniej pożegnało się też z trenerem Inigo Perezem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
fot. Newspix