Niedawno pisaliśmy o tym, że sędziowie zawodowi otrzymali podwyżki. Wyniosły one ok. 30%. Pojawiły się wtedy głosy, że wzrost płac przydałby się również na najniższych szczeblach, gdzie arbitrzy otrzymują często niewiele ponad zwrot za dojazdy. Dowiedzieliśmy się, że przynajmniej kilka wojewódzkich Związków Piłki Nożnej przyzna swoim arbitrom podwyżki i to już od startu rundy wiosennej. Wyniosą one średnio ok. 10%, co reguluje uchwała PZPN.
Ustaliliśmy, że podwyżki ekwiwalentów sędziowskich wprowadzą już na pewno trzy wojewódzkie ZPN: mazowiecki, lubelski i łódzki. Ostatnia podwyżka w niższych ligach miała miejsce przed sezonem 2022/23. Wtedy też podjęto decyzję, że stawki będą mogły być podwyższane w regionach o wskaźnik inflacji. Średnia inflacja w 2023 roku wyniosła 11,4%. Niestety podwyżki dla sędziów od IV ligi w dół hierarchii ligowej mają wynieść nieco mniej. Średnio ma to być ok. 10%. Dotyczy to również rozgrywek juniorskich i młodzieżowych. Wynika to z uchwały PZPN. Wychodzi na to, że działacze nie do końca przewidzieli, że inflacja w skali roku może przekroczyć 10%.
Podwyżki dla sędziów w niższych ligach. To decyzje ZPN-ów
– Żeby było jasne, nie jest to odgórna decyzja PZPN. Centrala daje taką możliwość wojewódzkim związkom i to jest ich jurysdykcja. Każdy wojewódzki związek sam musi podjąć decyzję. Jako federacja ustalamy tylko stawki bazowe – mówi Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. piłki amatorskiej.
– Podwyżki w moim Łódzkim ZPN wyniosą około 10%. Największą waloryzację otrzymają sędziowie, którzy sami jeżdżą na mecze dzieci, juniorów czy na przykład na spotkania B-klasy. W IV lidze będzie to z kolei ok. 20 zł więcej. Każdy wojewódzki ZPN może podjąć swoją suwerenną decyzję w tej sprawie. Z tego co wiem, niektóre regiony będą wprowadzać podwyżki już od rundy wiosennej, a inne od początku przyszłego sezonu – dodaje Kaźmierczak, który oprócz swojej funkcji w PZPN jest jednocześnie prezesem Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.
PZPN w 2022 roku ustalił stawki bazowe dla niższych lig. Jednocześnie wprowadził zasadę, że ryczałty mogą być waloryzowane, co dwa lata. Obecna podwyżka wynika więc z poniżej uchwały.
Jednym ze związków, które już ogłosiły podwyżki i nowe stawki ekwiwalentów dla sędziów, jest Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. Poniżej publikujemy tabele poprzednich i nowych ryczałtów.
STAWKI SĘDZIOWSKIE W MAZOWIECKIM ZPN OD SEZONU 2022/23
STAWKI SĘDZIOWSKIE W MAZOWIECKIM ZPN OD WIOSNY SEZONU 2023/24
W Polsce brakuje sędziów
Ostateczne kwoty podwyżek mogą się nieznacznie różnić w konkretnych ZPN-ach. Wszystko zależy od wielkości województwa czy liczby klubów w poszczególnych regionach.
Uważa się, że w Polsce jest zarejestrowanych około 10 tysięcy sędziów piłkarskich różnego szczebla. Nie wszyscy są jednak aktywnymi arbitrami. Szacuje się, że w każdy weekend w trakcie sezonu w naszym kraju odbywa się blisko tysiąc spotkań (głównie w rozgrywkach dziecięcych), na których nie ma sędziów, bo ich po prostu brakuje.
Planowana podwyżka wydaje się być „kroplą w morzu potrzeb”. PZPN i wojewódzkie ZPN powinny zastanowić się, jak zatrzymać w swoich strukturach kandydatów na sędziów. Wielu kursantów przestaje prowadzić mecze, bo jest to zupełnie nieopłacalne lub jest na granicach opłacalności, licząc koszty sprzętu czy dojazdów.
WIĘCEJ O SĘDZIACH:
- Sędziowie zawodowi z podwyżkami! Dostaną 30% więcej na kontraktach
- Znamy nowe stawki meczowe sędziów w Ekstraklasie, I, II i III lidze. Arbitrzy dostali 17% podwyżki
- PZPN rozważa ważne zmiany dla sędziów zawodowych. Arbitrzy będą mogli tracić swoje kontrakty
- Będą kolejne podwyżki dla sędziów! Tym razem chodzi o kontrakty zawodowe
Fot. Newspix