Deklasacja w meczu Championship. Niewiarygodny wynik pomocnika Leeds

Aleksander Rachwał

Opracowanie:Aleksander Rachwał

22 września 2024, 13:01 • 2 min czytania 1 komentarz

Wczoraj, w ramach 6. kolejki Championship, zespół Leeds mierzył się na wyjeździe z Cardiff City. Goście, grając od 23. minuty w przewadze jednego zawodnika, zwyciężyli pewnie 2:0, choć wynik nie oddaje przewagi, jaką osiągnęli nad rywalem w trakcie spotkania. Różnica w statystykach podań obu drużyn wydaje się aż nie do uwierzenia na tym poziomie rozgrywek.

Choć na murawę wyszły dwa zespoły, tylko jeden z nich miał tego dnia piłkę przy nodze. To oczywiście hiperbola, ale zespoły w tym aspekcie dzieliła faktycznie przepaść. Jak podaje whoscored.com, piłkarze Leeds wykonali aż 800 podań i uczynili to na wysokiej skuteczności. Najbardziej aktywny w rozegraniu Holender Pascal Struijk osiągnął skuteczność na poziomie 91,5% przy 129 zagraniach. Ponad sto podań zaliczył także Waliczyk Joe Rodon, notując imponujący wynik 95,2% udanych zagrań. W całym zespole z północnej Anglii tylko trzech zawodników nie przekroczyło wskaźnika 80% celności podań, a tylko pięciu podjęło mniej niż 20 prób zagrań, przy czym czterech z nich to gracze, którzy weszli na boisko po osiemdziesiątej minucie spotkania.

Imponująco w tym kontekście wypada osiągnięcie Japończyka Ao Tanaki. Pomocnik Leeds zameldował się na murawie w 90. minucie i w krótkim czasie zdążył zanotować aż 25 podań, z których każde trafiło do adresata. Wynik ten wypada jeszcze okazalej, jeśli zestawimy, go z faktem, że… tylu celnych podań nie wykonał żaden z piłkarzy drużyny przeciwnej. Dużo o postawie gospodarzy mówi taka statystyka – najwięcej podań zanotował bramkarz Cardiff, Jak Alnwick. Ich skuteczność była jednak mizerna, zaledwie 22,9%. Liczbę podań Japończyka wyrównał obrońca Calum Chambers, ale tylko nieco ponad połowę jego zagrań stanowiły te celne. Tanace wystarczyło osiem minut na boisku, aby zaliczyć dziewięć celnych podań więcej niż najlepszy pod tym względem w zespole Cardiff Will Fish, który rozegrał całe spotkanie.

Leeds po sześciu meczach zajmuje szóstą lokatę w tabeli Championship z 11 punktami na koncie. Cardiff jest z kolei czerwoną latarnią ligi – w sześciu meczach zespół z Walii ugrał zaledwie jeden punkt.

WIĘCEJ O ANGIELSKIEJ PIŁCE NA WESZŁO:

Zainteresowany futbolem od kiedy jako 10-latek wziął wolne w szkole żeby zobaczyć pierwszy w życiu mecz reprezentacji Polski na mistrzostwach Świata. Na szczęście później zobaczył też Ronaldo wygrywającego mundial, bo mógłby nie zapałać uczuciem do piłki. Niegdyś kibic hiszpańskiej i angielskiej piłki, dziś miłośnik Ekstraklasy i to takiej z gatunku Stal Mielec – Piast Gliwice w poniedziałkowy wieczór.