Piątek i Piątkowski. Dwa przeciwległe brzegi [STRANIERI]

Autor:Antoni Figlewicz

05 lutego 2024, 12:17 • 10 min czytania 11 komentarzy

Tydzień temu chwaliliśmy Krzysztofa Piątka za trzy gole w meczu ligi tureckiej, a dziś… chwalimy go za dwa gole w meczu ligi tureckiej. Wygląda na to, że nasz już nieco przykurzony napastnik wraca do dobrej dyspozycji i przyznać trzeba, że to właśnie on zaliczył w minionym tygodniu najlepszy występ wśród wszystkich Polaków grających za granicą. Sprawdzamy, jak nasi stranieri spisali się w ostatnich swoich meczach.

Zaczniemy od szczegółów świetnego występu Piątka. Pierwszy gol Polaka to efekt doskonale założonego pressingu — piłkarze Istanbulsporu nie mogli sobie poradzić z dobrze ustawionymi rywalami i po prostu oddali im piłkę. Piłkarze Basaksehiru kilkoma szybkimi podaniami wyprowadzili doskonałą akcję, którą na gola zamienił nasz napastnik. Piątek znów miał nosa, dobrze wyczuł intencje bramkarza, minął go i po prostu zdobył gola.

Stranieri. Krzysztof Piątek znowu pokazał klasę

To nie był koniec jego strzeleckich popisów. Nasz reprezentant po raz drugi strzelił w 71. minucie, kiedy na gola zamienił doskonałe dośrodkowanie z lewego skrzydła. Piątek ma już na swoim koncie 12 goli w lidze tureckiej, a w ostatnich dwóch meczach trafiał do siatki rywali pięciokrotnie. Napastnik zastępuje nam chwilowo Sebastiana Szymańskiego, który od kilku spotkań nie zdobył ani bramki, ani nie zanotował asysty. Dziwnie by tak było bez Polaka szalejącego w Turcji, więc dobrze, że Piątek znów odpalił.

Tu jeszcze skrót meczu, w którym nasz rodak pokazał się z naprawdę dobrej strony i to nie tylko przy obu akcjach bramkowych.

Nieudany występ Piątkowskiego

Niezłe wejście do Granady zaliczył w połowie stycznia Kamil Piątkowski. Za występ z Betisem był raczej chwalony, choć jego drużyna przegrała wówczas 0:1. W ostatnią sobotę zagrał w Hiszpanii po raz drugi, ale trudno powiedzieć o grze Polaka coś dobrego. Powody są dwa:

1. Grał ledwie 21 minut,
  2. W 21. minucie meczu wyleciał z boiska z czerwoną kartką.

Granada mimo gry w dziesięciu zdołała strzelić gola plasującemu się w środku tabeli Las Palmas. Po przerwie podopieczni Alexandra Mediny opadli trochę z sił i w efekcie ich rywale doprowadzili do wyrównania.

Kartka dla naszego reprezentanta była jak najbardziej zasłużona. Piątkowski najpierw popełnił prosty techniczny błąd, który potem chciał rozpaczliwie naprawić, zahaczając nogi wychodzącego na dogodną pozycję rywala. Decyzja sędziego nie mogła być inna.

Bramkarze na plus. No prawie

Czyste konto Marcina Bułki. Chwalony za swój doskonały występ Wojciech Szczęsny. Bartłomiej Drągowski bez straconego gola w meczu z Olympiakosem. Nasi najlepsi bramkarze zasługują w tym tygodniu na całe morze pochwał, bo ich występy były naprawdę dobre… może z jednym wyjątkiem. Łukasz Skorupski wygrał wraz ze swoją Bologną mecz przeciwko Sassuolo, ale Polak wolałby o tym spotkaniu jak najszybciej zapomnieć. Swoim niecelnym podaniem sprezentował bowiem rywalom gola otwierającego rywalizację, a jego nietęga mina widoczna na nagraniu mówi o tej akcji wszystko:

W kontrze do niezbyt udanego zagrania Skorupskiego niech wystąpi w naszym cotygodniowym podsumowaniu doskonała interwencja Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz Juventusu z całych sił starał się utrzymać swoją drużynę w grze, ale na nic zdały się jego popisy — Stara Dama przegrała z Interem 0:1. Jeśli jednak nasz rodak popisuje się takim zatrzymaniem Marko Arnautovicia, to grzechem byłoby jego wyczynu nie odnotować.

Gol Lewandowskiego, trafienie Bednarka

Kapitan reprezentacji Polski miał swój moment w meczu Barcelony z Deportivo Alaves. Nasz napastnik doskonale zabrał się z piłką po podaniu Ilkaya Gundogana i potem dopełnił tylko formalności, ładnie podcinając piłkę na próbującym go powstrzymać bramkarzem. To dopiero dziewiąte trafienie Lewandowskiego w tym sezonie La Ligi, ale przyznać trzeba, że Polak zachował się w tej akcji tak, jak na klasowego napastnika przystało.

Zmysłem w grze ofensywnej popisał się też trafiający nieco rzadziej Jan Bednarek. Jego Southampton pokonało 2:0 Rotherham, a obrońca miał w tym zwycięstwie wydatny swój udział. Polak doskonale odnalazł się w zamieszaniu pod bramką rywali i już w 4. minucie spotkania wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Święci zajmują drugie miejsce w tabeli Championship i tracą aż 11 punktów do przewodzącego stawce Leicester.

Kącik debiutanta

Jeśli regularnie przeglądacie naszą listę stranierich, to na pewno zauważycie kilka zmian. W zimowym okienku transferowym doszło do kilku przetasowań, więc warto odnotować pierwsze występy naszych rodaków w nowych klubach. Najgłośniejszym był oczywiście debiut Karola Świderskiego w meczu Hellasu z Napoli. Napastnik spędził na murawie pół godziny, ale jego drużyna przegrała 1:2, a gola samobójczego, który zdecydował o porażce, zdobył grający wraz ze Świderskim w Weronie Paweł Dawidowicz.

Pierwszy występ w nowym zespole ma też za sobą Jakub Słowik. Jeszcze niedawno wiele mówiło się o jego powrocie do ojczyzny i zainteresowaniu Widzewa Łódź, ale bramkarz trafił ostatecznie do tureckiego Konyasporu. W debiucie nie dał się piłkarzom Rizesporu i zachował czyste konto.

Nowe barwy przywdział też po raz pierwszy Przemysław Płacheta, który pojawił się na boisku w ekipie Swansea City, ale nie pomógł wyrwać punktów ekipie Plymouth. Możliwe jednak, że w Walii będzie grał trochę częściej niż wcześniej w Norwich. A przynajmniej na to właśnie liczymy.

Grono debiutantów dopełniają Dominik Steczyk i Martin Kobylański, którzy mają już za sobą pierwszy mecz dla – odpowiednio – Preussen Munster i Waldhof Mannheim. Spotkanie zakończyło się podziałem punktów, więc obaj panowie są pewnie jednakowo niezadowoleni.

Wątek humorystyczny. Asysta Jakuba Kiwiora

Dlaczego humorystyczny? To trzeba zobaczyć. Kiwior zagrał dobry mecz przeciwko niezwykle trudnemu rywalowi i zanotował nawet asystę, ale jego udział przy bramce Leandro Trossarda był właściwie żaden. Polak wybił piłkę głową przed siebie, a ta wylądowała prawie pięćdziesiąt metrów od bramki rywali właśnie pod nogami skrzydłowego Arsenalu. Trossard sprytnie minął dwóch rywali, popędził do pola karnego, strzelił nieco szczęśliwie między nogami Alissona i ustalił wynik meczu.

A Kiwior? Takie są fakty — zanotował asystę.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Bournemouth (1:1) i od 46. minuty z Manchesterem United (0:3)
  • Jakub Moder (Brighton) – od 71. minuty z Luton (0:4) i na ławce z Crystal Palace (4:1)
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz z Newcastle (1:3) i od 59. minuty z Sheffield (5:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – od 90. minuty z Nottingham Forest (2:1) i od 46. minuty, asysta i żółta kartka z Liverpoolem (3:1)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz i gol z Rotherham (2:0)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Hull (0:1)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – od 57. minuty z Plymouth (0:1)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz i  żółta kartka z West Bromem (0:1)
  • Michał Helik (Huddersfield) – poza kadrą z Sheffield Wednesday (4:0)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce ze Stoke (5:0)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Cheltenham (3:1)
  • Kacper Łopata (Port Vale) – na ławce z Fleetwood (0:3)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – przerwa w rozgrywkach
  • Konrad Michalak (Ohod) – przerwa w rozgrywkach

AUSTRALIA

• Filip Kurto (MaCarthur FC) – cały mecz z Western Sydney (4:3)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – od 69. minuty z Brisbane Roar (1:1)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – przerwa w rozgrywkach
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – przerwa w rozgrywkach

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – od 85. minuty i asysta z Kortrijk (3:3) oraz na ławce z Royal Antwerpia (1:2)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – kontuzjowany
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – poza kadrą

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – przerwa w rozgrywkach
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – przerwa w rozgrywkach

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – do 67. minuty z AEK Larnaka (1:2) i cały mecz i asysta z Apollonem Limassol (2:1)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – od 67. minuty z Othellosem (4:0)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – na ławce z Othellosem (4:0)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – cały mecz i asysta z Doxa (2:0)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Arisem (0:4)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – przerwa w rozgrywkach

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – przerwa w rozgrywkach
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – przerwa w rozgrywkach

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz z Nantes (1:0)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz ze Stade Brest (0:0)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Le Havre (1:1)
  • Karol Fila (Strasbourg) – kontuzjowany
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Troyes (1:2)

GIBRALTAR

• Hugo Bartkowiak (Mons Calpe) – cały mecz i gol z Europa Point (1:1)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z Atromitosem (2:0)
  • Damian Szymański (AEK) – kontuzjowany
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – cały mecz z Olympiakosem (2:0)
  • Karol Angielski (Atromitos) – od 76. minuty z PAOK-iem (0:2)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz i gol z Alaves (3:1)
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – do 21. minuty i czerwona kartka z Las Palmas (1:1)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – poza kadrą z Las Palmas (1:1)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 64. minuty z Go Ahead Eagles (0:2)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – cały mecz z Fortuną Sittard (3:3)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z RKC Waalwijk (3:0)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – do 75. minuty i gol z FC Eindhoven (1:1)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – cały mecz z Helmond (0:0)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z Helmond (0:0)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z Groningen (1:0)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – przerwa w rozgrywkach

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – poza kadrą z Wilton (2:0)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – koniec sezonu

JAPONIA

• Jakub Świerczok (Omiya) – kontuzjowany

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – na ławce z Hoffenheim (2:2)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – na ławce z Mainz (1:0)
  • Robert Gumny (Augsburg) – na ławce z Bochum (1:1)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund II) – poza kadrą w meczu z Saarbrucken (1:1)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – cały mecz z Hamburgiem (1:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – do 79. minuty z Elversbergiem (1:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – do 68. minuty z St. Pauli (2:3)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Paderborn (3:4)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – od 46. minuty, gol i żółtka kartka z Paderborn (3:4)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z Eintrachtem Brunszwik (1:0)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – od 87. minuty z Greuther Furth (3:2)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – od 90. minuty z Herthą (2:1)
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – do 85. minuty z Dynamem Drezno (2:1)
  • Sebastian Zieleniecki (Hallescher) – kontuzjowany
  • Sebastian Mrowca (Preussen Munster) – na ławce z Waldhof Mannheim (2:2)
  • Dominik Steczyk (Preussen Munster) – od 69. minuty z Waldhof Mannheim (2:2)
  • Martin Kobylański (Waldhof Mannheim) – do 77. minuty z Preussen Munster (2:2)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – poza kadrą

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – poza kadrą z Porto B (1:1)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – do 77. minuty i żółta kartka z Aberdeen (1:1)
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – mecz odwołany
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – mecz odwołany

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – przerwa w rozgrywkach

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – do 45. minuty i żółta kartka z Yverdon (5:1) oraz do 82. minuty z Lozanną (1:0)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – do 88. minuty z Antalyasporem (2:0)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) –cały mecz z Fenerbahce (0:2)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – cały mecz i żółta kartka z Fenerbahce (0:2)
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – cały mecz i dwa gole z Istanbulsporem (2:0)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – kontuzjowany
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – na ławce z Galatasaray (0:2)
  • Mateusz Lis (Goeztepe) – cały mecz z Altay (4:0)
  • Michał Nalepa (Corum) – cały mecz z Genclerbiriligi (0:0)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – cały mecz z Rizesporem (0:0)