Radomiak otwiera nową sekcję. Zagra o mistrzostwo Polski w AMP Futbol

Szymon Janczyk

06 grudnia 2023, 13:11 • 4 min czytania

Reklama
Radomiak otwiera nową sekcję. Zagra o mistrzostwo Polski w AMP Futbol

Ekstraklasowy Radomiak Radom ogłosił powołanie nowej sekcji. Zieloni w najbliższym sezonie rozpoczną rywalizacje w lidze AMP Futbol. W składzie zespołu zobaczymy lokalnych zawodników oraz reprezentantów Polski. Za nową sekcję odpowiedzialni będą działacze akademii i projektu „Futbol Plus”.

Reklama

W Radomiu już od kilku miesięcy trwają treningi dla niepełnosprawnych dzieci. Inicjatywa „Futbol Plus” to efekt działań fundacji Radomiaka Radom i część ogólnopolskiego projektu pod patronatem PZU. Idea szybko zyskała popularność — dziś Radomiak ma już pięć grup, w których łącznie ćwiczy 121 osób o różnym stopniu niepełnosprawności.

Projektem „Futbol Plus” zarządza Paweł Pietrzyk, który w przeszłości pełnił rolę fizjoterapeuty pierwszej drużyny Radomiaka Radom. Teraz, wspólnie z władzami klubu i dyrektorem akademii Damianem Aderkiem, Pietrzyk powołał do życia zespół AMP Futbol, który wystartuje w rozgrywkach o mistrzostwo Polski.

Radomiak Radom ma sekcję AMP Futbol. Zagra o mistrzostwo Polski

Pierwsza próba stworzenia drużyny AMP Futbol w Radomiu miała miejsce już dziewięć lat temu, jednak do tej pory miasto nie mogło się pochwalić swoim przedstawicielem w lidze. W 2024 roku Radomiak powalczy o mistrzostwo Polski z czternastoosobowym składem, który poprowadzą Aleksiej Dubina — ekspiłkarz Zielonych — oraz Rafał Chorąży, który pracował w Widzewie Łódź. W sztabie radomskiej drużyny znajdzie się także Jacek Kwapisz, członek ekipy medycznej reprezentacji Polski.

Start Radomiaka Radom w Ekstraklasie AMP Futbol oficjalnie ogłoszono w środę, 6 grudnia, podczas konferencji prasowej na stadionie przy ul. Struga 63. Z racji na trwające do końca roku umowy, część nazwisk, które dołączą do zespołu, poznamy dopiero w styczniu. Wiadomo jednak, że kapitanem drużyny będzie radomianin Szymon Kiernoz, były bramkarz Legii Warszawa. Pierwszym transferem Zielonych będzie sprowadzenie reprezentanta Polski, Sebastiana Idowskiego, z klubu Nowe Technologie Różyca.

Reklama

Podczas konferencji prasowej ogłoszono, że klub nadal poszukuje partnerów i sponsorów, którzy pomogą w rozwoju nowej sekcji. W sobotę, 9 grudnia, w przerwie meczu Radomiaka z Górnikiem Zabrze, odbędzie się prezentacja drużyny na sezon 2024.

Radomiak chciał stworzyć sekcję kobiet. Projekt odłożony w czasie

Sekcja AMP Futbol to drugi oficjalny zespół występujący pod brandem Radomiaka. W ostatnim czasie klub czynił starania o dołączenie do portfolio jeszcze jednej sekcji. Zieloni prowadzili rozmowy z kobiecą drużyną HydroTruck Sportowej Czwórki Radom, w ramach przejęcia klubu i uczestnictwa w żeńskich rozgrywkach pod nazwą i herbem Radomiaka. Radomska drużyna kobiet od kilku lat balansuje między Ekstraligą a jej zapleczem. Zieloni chcieliby, żeby zespół awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej i utrzymał się w elicie.

Rozmowy w sprawie przejęcia sekcji zostały jednak chwilowo zawieszone. Nieoficjalnie słyszymy, że strony nie mogą osiągnąć porozumienia w kwestiach finansowych. Roczne utrzymanie żeńskiej drużyny wyceniono na 1,5 miliona złotych — takich pieniędzy Radomiak, który ostatnio zainwestował w rozwój infrastruktury, obecnie nie ma. Prezes Sławomir Stempniewski mówił nam niedawno:

– Priorytet to pierwszy zespół, dalej jest budowa akademii i centrum treningowego na „Koniówce”. Trzecia sprawa to przystosowanie obiektu do europejskich warunków. To wszystko wkład własny. Zainwestowaliśmy we wnętrze tego stadionu. Chcemy, żeby ludzie przyjeżdżali i mówili: mamy najlepsze szatnie, mamy piękne loże. Za nami wizytacja PZPN, podczas której władze zachwycały się warunkami, jakie stworzyliśmy.

Reklama

Sławomir Stempniewski: Nie chcemy być tylko handlarzem wizji [WYWIAD]

W obliczu tych inwestycji Radomiak szuka raczej oszczędności, więc nie byłby w stanie utrzymać sekcji kobiet. Drużyna AMP Futbol to inna sprawa — prezes Stempniewski już po powołaniu do życia projektu „Futbol Plus” wspominał, że rola społeczna klubu jest bardzo istotna, a taka inicjatywa jest jego zdaniem potrzebna miastu i jego mieszkańcom.

Stadion i centrum treningowe w budowie

Najbliższe miesiące przyniosą kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową w Radomiu. Wciąż trwa budowa centrum treningowego, w którym niedawno rozwinięto balon nad pierwszym, ukończonym już boiskiem. Radomiak w październiku otrzymał dofinansowanie na budowę kolejnych boisk w ośrodku treningowym. Na początku 2024 roku ruszy natomiast przetarg na budowę dwóch kolejnych trybun i tym samym „zamknięcie” stadionu przy ul. Struga 63.

WIĘCEJ O RADOMIAKU RADOM:

Reklama

SZYMON JANCZYK

fot. Newspix

Szymon Janczyk

Liczby, transfery i reportaże. Dobrych historii szukam na całym świecie - od koła podbiegunowego po Rijad. Na Weszło od lat staram się przekazać, że polska piłka też jest ciekawa.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Suche Info

Reklama
Ekstraklasa

Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych

Jan Broda
27
Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych
Mundial 2026

Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko

Jan Broda
16
Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko
Piłka nożna

Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank

Jan Broda
29
Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank