W Radomiu w najbliższych latach rozrośnie się infrastruktura piłkarska. Stadion Radomiaka przy ul. Struga 63 zyska dwie brakujące trybuny, ruszą kolejne prace przy budowie ośrodka treningowego. Wszystko za sprawą rządowego wsparcia, które udało się pozyskać grającemu w Ekstraklasie klubowi.
Dwadzieścia milionów złotych (9,3 mln z programu Ministerstwa Sportu i 9,6 mln z rezerwy budżetowej) dofinansowania na realizację kolejnego etapu budowy centrum szkoleniowego Radomiaka — to wsparcie, które podczas piątkowej konferencji prasowej w Radomiu ogłosił Kamil Bortniczuk, Minister Sportu. Kolejne trzydzieści milionów dotacji posłuży na dokończenie budowy stadionu przy ul. Struga 63.
Podczas konferencji Kamil Bortniczuk powiedział:
– Nasz program ma sprawić, że jak grzyby po deszczu będą powstawały nowoczesne obiekty. Radom jest przykładem, jak niezagospodarowany teren zamienić w infrastrukturę, dzięki której w naszych klubach będzie występowało więcej wychowanków, co w konsekwencji przełoży się na naszą reprezentację. Wsparcie otrzymało łącznie 14 klubów, mówimy o kwocie 72 mln zł. Program jest zaplanowany na pięć edycji, to dopiero druga. Docelowo chcemy, żeby każdy klub Ekstraklasy dysponował lepszymi warunkami treningowymi, w zależności od potrzeb.
Radomiak Radom. Rządowe dofinansowanie na budowę stadionu i centrum treningowego
Kampania wyborcza w Polsce wkracza w finalną fazę, więc taki obrót spraw nie może dziwić. Minister Sportu osobiście pojawił się na budowie centrum treningowego Radomiaka, żeby ogłosić wsparcie dla kolejnych etapów inwestycji. Jak do tej pory ośrodek powstaje zgodnie z planem. Ukończony jest już budynek z szatniami, a na boisku zaczęto rozkładać murawę. Z naszych informacji wynika, że już w listopadzie nad murawą zostanie rozwinięty balon, dzięki któremu grupy młodzieżowe Zielonych będą mogły zimą ćwiczyć w komfortowych warunkach.
Centrum treningowe Radomiaka dzięki najnowszej dotacji zyska kolejne boiska. Łącznie w planach jest powstanie sześciu różnych boisk:
- pełnowymiarowego (105m x 68m) z nawierzchnią naturalną
- pełnowymiarowego z nawierzchnią hybrydową
- krytego, pełnowymiarowego ze sztuczną murawą
- pełnowymiarowego z nawierzchnią naturalną (podgrzewana murawa) i zadaszoną trybuną
- małego (26m x 56m) z nawierzchnią trawiastą
- do beach soccera
Radomiak będzie miał nowoczesne centrum treningowe
Pełnowymiarowe boisko z podgrzewaną murawą i trybuną ma posłużyć do rozgrywania meczów sparingowych. Korzystać z niego będzie także zespół rezerw, który walczy o awans do czwartej ligi.
Stadion Radomiaka będzie dokończony. Znamy kulisy wsparcia
Dla kibiców równie istotne są dobre wieści dotyczące dokończenia stadionu przy ul. Struga 63. Kilka tygodni temu prezydent Radosław Witkowski zapowiedział rozpoczęcie starań o dofinansowanie budowy dwóch kolejnych, brakujących trybun. Rząd przychylił się do tego wniosku i znalazł pieniądze na wsparcie w ramach “Polskiego Ładu”. To o tyle istotne, że budową nie będzie mógł zarządzać MOSiR, który był mocno krytykowany za tempo i jakość prowadzenia prac w ramach pierwotnej inwestycji.
Tym razem za budowę odpowiedzialny będzie Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu, któremu przewodzi dyrektor Eugeniusz Kaczmarek. Nieoficjalnie mówi się, że przetarg zostanie ogłoszony w styczniu 2024 roku.
Ciężko wstępnie oszacować, kiedy Radomiak będzie dysponował pełnym stadionem. Obecnie musi ponownie zmierzyć się z problemem dotyczącym sektora gości. Miał on zostać oddany do użytku na mecz z Łódzkim Klubem Sportowym, ale kibiców z Łodzi w Radomiu nie zobaczymy. Mimo że Radomiak wywiązał się ze swojej części inwestycji, która została sfinansowana i ukończona, MOSiR nie kontynuuje prac, tłumacząc się brakiem pieniędzy.
Klub rozkłada ręce, rozgrzebany sektor stoi za bramką i słyszymy, że raczej tak już pozostanie, bo zanim cokolwiek się ruszy, mogą rozpocząć się prace nad budową dwóch brakujących trybun.
Radomiak w międzyczasie rozmawia z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji o przejęciu stadionu przy ul. Struga 63. Oznacza to, że Zieloni sami będą obiektem zarządzać, ale też, że będą go utrzymywać. Klub nie będzie ponosił z tego tytułu dodatkowych kosztów, tj. nie będzie płacił spółce miejskiej pieniędzy za użytkowanie. Weźmie jednak na siebie wszelkie opłaty. Nieoficjalnie mówi się, że utrzymanie stadionu to koszt ok. 2 milionów złotych rocznie.
WIĘCEJ O RADOMIAKU RADOM:
- Epopeja radomska. Constantin Galca chce i nie chce pracować w Radomiaku
- Radomiak wrócił do domu. Dlaczego Radom może być dumny z nowego stadionu?
- Stadion w Radomiu zyska dwie kolejne trybuny?
- Radomiak w budowie. Jak powstaje nowoczesny klub w Radomiu?
- Sławomir Stempniewski: Nie chcemy być tylko handlarzem wizji [WYWIAD]
SZYMON JANCZYK
fot. Newspix