Zielu z asystą, Klich z dwiema i polski gol Fortuny Duesseldorf | STRANIERI

20 marca 2023, 10:07 • 8 min czytania 14 komentarzy

Nadeszła wiekopomna chwila! Ostatnie wydanie Stranierich przed pierwszym zgrupowaniem kadry Polski pod wodzą Fernando Santosa. Zatem sprawdziliśmy, kto z powołanych błysnął na ostatniej prostej przed zbiciem piątki z selekcjonerem, a kto najadł się strachu. Okazuje się też, że minimum jeden z biało-czerwonych wysłał mocny sygnał, że Santos powinien go bacznie obserwować przed kolejnym wysłaniem powołań.

Zacznijmy od omówienia poczynań naszych rodaków w Major League Soccer. Po raz kolejny błysnął Mateusz Klich. 32-latek zimą przeniósł się z Leeds do D.C. United i pokazuje, że jest w stanie dać swojej nowej drużynie bardzo dużo. W weekend zaliczył dwie asysty w przegranym meczu z New York City (2:3). Klich pobudził swój zespół do walki w trudnej sytuacji, bo jego D.C. przegrywało już w pewnym momencie 2:0. Najpierw na początku drugiej połowy Polak dograł precyzyjnie na głowę Christiana Benteke – gol na 2:1.

A potem już w doliczonym czasie gry zaliczył asystę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. 32-latek nie mógł być jednak tego dnia w pełni zadowolony, bo jego zespół przegrał.

Przypomniał o sobie również Kacper Przybyłko, który za oceanem gra już piąty rok. W spotkaniu z Cincinnati zdobył efektownego gola. Otrzymał podanie w narożnika pola karnego i wypieścił strzał z pierwszej piłki. Tak efektowne trafienia niewątpliwie mają swój urok. Pewnie miałby w niedziele jeszcze lepszy humor, gdyby jego zespół nie wypuścił dwubramkowego prowadzenia i tylko zremisował z Cincinnati.

Czas na krótki raport z Arabii Saudyjskiej. Grzegorz Krychowiak odpowiedział ligowym golem na brak powołania od Fernando Santosa do kadry. To było jego trzecie ligowe trafienie, a jego Al-Shabab zremisował 2:2 z Al-Raed w meczu 21. kolejki.

Selekcjoner reprezentacji pominął na swojej liście również Dawida Kownackiego i napastnik Fortuny zareagował na to  w najlepszy możliwy sposób. Zdobył gola w meczu z Hansą Rostock. I było to bardzo polskie trafienie, ponieważ asystę przy nim zanotował Michał Karbownik. Nasz polski duet rozegrał kolejne bardzo dobre zawody a Fortuna wygrała pewnie – 5:2.

W Hiszpanii magicznym zagraniem popisał się Robert Lewandowski. FC Barcelona wygrał 2:1 i odskoczyła już Realowi Madryt na dwanaście punktów. Polak rozegrał przyzwoite zawody, które podsumował genialną asystą drugiego stopnia. Posłał podanie piętką do Alejandro Balde, które sprawiło, że defensorzy Realu Madryt przestali nadążać za Dumą Katalonii. Akcję wykończył Franck Kessie, ale jak mówimy – duża zasługa przy tym trafieniu Lewandowskiego. Takiego momentu potrzebował po serii nienajlepszych występów.

Przenosimy się do Anglii, a tam strachu najadł się Jan Bednarek. W meczu z Tottenhamem przyjął łokieć na żebra od Cristiana Romero. Nie był w stanie kontynuować gry i opuścił boisko jeszcze w pierwszej połowie. Istniały obawy, że doszło do złamania jednego z żeber, ale (według informacji Meczyki.pl) skończyło się na strachu i nic poważnego mu nie dolega. Na ten moment wydaje się, że jego występ z Czechami nie jest zagrożony.

Warto też wspomnieć, że swój debiut ligowy w Arsenalu zaliczył Jakub Kiwior. Lewonożny stoper wszedł na ostatnie minuty spotkania z Crystal Palace, które jego zespół wygrał 4:1.

W Holandii Sebastian Szymański po raz pierwszy od momentu odniesienia kontuzji pojawił się w wyjściowej jedenastce Feyenoordu i od razu na mecz z Ajaksem Amsterdam. Było to bardzo ważne spotkanie z perspektywy walki o mistrzostwo Holandii. Zespół Polaka wygrał 3:2 i odskoczył odwiecznemu rywalowi na sześć „oczek”. Swoją cegiełkę do zwycięstwa dołożył reprezentant Polski. 23-latek zdobył gola na 2:2 po asyście Alirezy Jahanbakhsha. Dla Szymańskiego był to już siódmy gol w tym sezonie Eredivisie.

Na koniec co nieco o Serie A. Tam swoją ósmą asystę w sezonie ligowym zanotował Piotr Zieliński. Polak dośrodkował z narożnika boiska, a jego podanie na gola zamienił Victor Osimhen.

Po raz kolejny z ławki nie podniósł się Bartosz Bereszyński, któremu Spalletti nie dał zagrać choćby minuty w wygranym gładko spotkaniu z Torino (4:0). W zespole gości do 54. minuty grał Karol Linetty, ale niczym szczególnym się nie wyróżnił. Swoją premierową asystę w tym sezonie zaliczył Paweł Dawidowicz, ale jego Hellas przegrał 1:3 z Sampdorią. Można też odnotować, że po dłuższej przerwie na boiskach Seria A zameldował się Sebastian Walukiewicz. 22-latek wszedł na ostatnie minuty spotkania z Atalantą, które jego Empoli przegrało 1:2.

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – spotkanie przełożone
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z AFC Bournemouth (3:0)
  • Jan Bednarek (Southampton) – zszedł w 27. minucie z kontuzją z Tottenhamem (3:3)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – od 86. minuty z Crystal Palace (4:1)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Huddersfield (0:1)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 90 minut z QPR (1:0)
  • Michał Helik (Huddersfield) – 90 minut z Millwall (1:0)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut i gol z Al-Raed (2:2)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Melbourne City (1:1)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – poza kadrą

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – poza kadrą (kontuzja)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Standard Liege) – 90 minut w rezerwach z FCV Dender EH (1:1)
  • Kamil Piątkowski (Gent) – 70 minut z KAS Eupen (3:0)
  • Karol Fila (Zulte Waregem) – 90 minut ze Standardem Liege (2:2)

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – 90 minut z Łudogorcem (1:3)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – 90 i asysta minut z Chebyrem Pazardżik (3:1)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – przerwa w rozgrywkach

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – mecz dzisiaj
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – mecz dzisiaj
  • Filip Majchrowicz (Pafos FC) –na ławce z APOEL-em Nikozja (0:0)

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Viborg FF (2:1)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Lorient (1:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 78 minut z Angers SCO (3:0)
  • Adam Buksa (Lens) – poza kadrą (kontuzja)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Angers SCO (3:0)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut z Montpellier (1:2)
  • Mateusz Lis (Troyes) – na ławce ze Stade Brestois 29 (2:2)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Nimes (1:0)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 64 minuty z Panathinaikosem (0:0)
  • Tymoteusz Puchacz (Panathinaikos) – na ławce z AEK (0:0)
  • Tomasz Kędziora (PAOK) – 45 minut z Arisem Saloniki (1:2)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut z Realem Madryt (2:1)
  • Mateusz Bogusz (UD Ibiza) – 90 minut z FC Andorra (2:2)
  • Piotr Parzyszek (CD Leganes) – na ławce z Realem Oviedo (0:1)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Groningen (2:0)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z AZ Alkmaar (2:1)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 75 minut i gol z Ajaksem (3:2)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – 66 minut z PSV (1:1)
  • Bartosz Białek (Vitesse Arnhem) – na ławce z PSV (1:1)

IRLANDIA

• Krystian Nowak (Bohemians) – 90 minut z UCD (2:1)

IZRAEL

• Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa) – 83 minuty z Hapoelem Jerozolima (1:0)

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Nagoyą Grampus (0:0)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut i żółta kartka z Schalke 04 (1:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut z Schalke 04 (1:1)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 58 minut z VfB Stuttgart (1:0)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – 90 minut w rezerwach z FSV Zwickau (4:0)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – poza kadrą
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – od 81. minuty z SV Sandhausen (5:0)
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – 85 minut i asysta z Hansą Rostock (5:2)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – 85 minut, gol i asysta z Hansą Rostock (5:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 90 minut i żółta kartka z 1.FC Magdeburg (3:0)
  • Martin Kobylański (TSV 1860 Monachium) – od 90. minuty z Erzgebirge Aue (3:1)
  • Dominik Steczyk (Hallescher) – 90 minut z SV Elversberg (1:1)

SZKOCJA

• Maciej Dąbrowski (Queen of South) – 90 minut z Falkirk FC (1:0)

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – poza kadrą (kontuzja)
  • Karol Angielski (Sivasspor) – poza kadrą z Ankaragucu (2:0)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – od 77. minuty z Karagumruk (2:2)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – 90 minut Genclerbirligi (1:0)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą (kontuzja)
  • Michał Nalepa (Sakaryaspor) – mecz dzisiaj

USA

• Mateusz Klich (DC United) – 90 minut i dwie asysty z New York City (2:3)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 76 minut z Atlanta United FC (1:5)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – 90 minut, gol i żółta kartka z Cincinati (3:3)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – poza kadrą
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – na ławce z Orlando FC (2:1)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – od 68. minuty i żółta kartka z Orlando FC (2:1)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – 80 minut z RGV FC Toros (1:1)

UZBEKISTAN

• Przemysław Banaszak (Paktator) – od 62. minuty z Navbahor (2:1)

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – na ławce z Fehervarem (0:1)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 86 minut z Mezokovesd (1:1)
  • Wojciech Golla (Puskas Akademia) – 90 minut z Ujpest FC (5:1)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Napoli) – na ławce z Torino (4:0)
  • Piotr Zieliński (Napoli) – 64 minut i asysta z Torino (4:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – 90 minut i asysta z Sampdorią (1:3)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) – od 56. minuty z Bolonią (2:2)
  • Karol Linetty (Torino) – 54 minuty z Napoli (0:4)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Lazio (2:2)
  • Kacper Urbański (Bologna) – 90 minut w rezerwach z  Napoli U19 (0:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Interem (1:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) – poza kadrą (kontuzja)
  • Nicola Zalewski (Roma) – 90 minut z Lazio (0:1)
  • Konrad Majchrzak (Roma) – poza kadrą z Lazio (0:1)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – poza kadrą (kontuzja)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut z US Sassuolo (0:1)
  • Szymon Żurkowski (Spezia) – od 65. minuty z US Sassuolo (0:1)
  • Przemysław Wiśniewski (Spezia) – na ławce z US Sassuolo (0:1)
  • Dorian Ciężkowski (Cremonese) – poza kadrą
  • Sebastian Walukiewicz (Empoli) – od 79. minuty z Atalantą (1:2)
  • Marcin Listkowski (Brescia) –  od 81. minuty z Genoą (0:3)
  • Jakub Łabojko (Brescia) – od 81. minuty z Genoą (0:3)
  • Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio) – poza kadrą
  • Adrian Benedyczak (Parma) – 45 minut z Como (0:0)
  • Kamil Glik (Benevento) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krzysztof Kubica (Benevento) – na ławce z Pisą (0:2)
  • Filip Jagiełło (Genoa) – 66 minut z Brescią (3:0)
  • Patryk Peda (SPAL) – na ławce z Sudtirol FC (0:2)
  • Przemysław Szymiński (Frosinone) – zszedł z kontuzją w 17. minucie Cosenzą (0:1)