Nie ma środka. Ani w naszej reprezentacji, ani w rozmowach o niej. W tej pierwszej, bo Grzegorz Krychowiak najlepiej robi, kiedy unika piłki. W tych drugich, bo albo jest się za, albo przeciw. Nie wolno być pomiędzy. Nie ma szarości. Polska, biało-czarni!

Środek? Ludzie, tu nikogo nie ma! Polska, biało-czarni

Nie podobał ci się występ kadry z Chile albo Meksykiem? Że co, za dużo długich piłek? Nie pasuje ci, że najczęściej podającym do Roberta Lewandowskiego okazał się Wojciech Szczęsny? Że 74% dograń naszego bramkarza leciało na ponad 36 metrów i to zdecydowanie największy odsetek w turnieju?

Wszystko jasne. Zwariowałeś. Chciałbyś tiki-taki. 1000 podań, posiadanie przygniatające, najlepiej już na rozgrzewce zabrać rywalom wszystkie piłki, żeby się niepotrzebnie nie przyzwyczajali. Pewnie w ogóle idealnie jakby Paulo Sousa wrócił i generalnie jesteś przeciwko swojej reprezentacji.

Doceniasz defensywę i zachowanie czystego konta z wyżej notowanym przeciwnikiem? Że Meksyk zagrał w ataku, jak zagrał, bo na tyle mu pozwoliliśmy? Że może ci się taki styl nie podoba, ale jednak w XXI wieku pierwszy raz nie dostaliśmy łomotu w pierwszym meczu mundialu?

Już wszystko wiadomo. Bronisz Czesława Michniewicza, bo to twój kumpel. Względnie kumpel kumpla. Ewentualnie masz w tym jakiś interes. Ktoś ci to zlecił. W najlepszym wypadku – zwyczajnie się nie znasz.

Albo miliony podań, albo laga na Robercika. Albo Sousa, albo Michniewicz. Albo jesteś za, albo przeciw. A coś pomiędzy? W środku? Nie wolno! W środku rozejrzyj się w prawo i lewo, a powiesz jak Najman: – Ludzie, tu nikogo nie ma…

Dychotomiczne postrzeganie świata polega na uwypuklaniu dwóch skrajnych możliwości i odrzucaniu wszystkiego, co pośrednie. Uproszczenie rzeczywistości to cecha współczesności. Musi być jak najmniej skomplikowana, więc ci ze skrajnymi poglądami albo ciągną do siebie, albo pchają w ramiona tych drugich. Dlatego w środku nikogo nie powinno być. Biel i czerń starają się zalać szarość. – Polska, biało-czerwoni! – wrzeszczy się od dawna, ale bardziej prawdziwie byłoby inaczej. Polska, biało-czarni.

Ale tak naprawdę w środku jest życie.

Nie, nie wspominam z rozrzewnieniem spotkania z Meksykiem. Według mnie pomylono piłkarską prostotę z prostactwem. U podstaw tego, cośmy zobaczyli, leżał futbol, tyle że niestety cholernie głęboko pogrzebany. Ale to nie znaczy, że oczekuję od naszych grania niczym Hiszpania. Nie proszę o powrót Sousy. Nie błagam o najbardziej ofensywny skład z możliwych. Po prostu między antyfutbolem z wtorku a dziurawą defensywą z czasów Portugalczyka znajduje się całe mnóstwo stanów pośrednich. Nawet jeśli to się komuś nie podoba.

Pamiętam fragment felietonu Antoniego Słonimskiego (XX-wieczny poeta, Skamandryta, warto znać) z 1938 roku. Ten Słonimski przywołał proces rozwodowy z Anglii, w którym pewnego lorda oskarżyła jeszcze aktualna żona o to, że przez dwa lata się do niej nie odezwał. Arystokrata bronił się tym, że ta… o nic go nie pytała.

Dzisiaj coraz rzadziej ktoś pyta, bo każdy wie swoje i wie, co myślisz po twoich kilku zdaniach, ale mimo wszystko apeluję – ludzie wszystkich szarości, łączmy się! Nie bądźmy jak ten lord, nie milczmy, w naszym wypadki zahukani przez czarno-białych. Pokazujmy, że można stać w różnych miejscach, niekoniecznie na barykadzie z jednymi albo drugimi. Zbuntujmy się przeciw coraz bardziej radykalizującemu się światu.

Piłka nożna zawsze była odbiciem epoki i miejsca. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii grano agresywnie, skupiano się na zastraszeniu przeciwnika, bo wyrastała z potrzeby hamowania żądzy seksualnych zawodników. Nie miała prawa być finezyjna. W przesiąkniętym buntem Amsterdamie wyrósł Ajax, który wywrócił do góry nogami wszystkie zasady i powstał „futbol totalny”. Przecież w tamtym czasie w Niderlandach pisano też o „totalnej urbanizacji”, „totalnym środowisku” i „totalnej energii”. W Kijowie – ówczesnej stolicy radzieckiego przemysłu komputerowego – inżynier Walerij Łobanowski zaczął traktować drużynę piłkarską jako system złożony z podsystemów i stworzył niesamowite Dynamo. 

Dzisiaj globalizacja sprzyja zatarciu stylów, kiedyś typowych dla konkretów krajów, a przy okazji zmieniła sposób rozmów o piłce. W świecie przeciwieństw wciąż zmusza się nas do wyborów. Opowiedzenia się po jednej ze stron. Wykształcenia opinii. Klarownej postawy. Ale nie dajmy się zwariować. Nie ma tylko bieli i czerni. Nie i już.

CZYTAJ WIĘCEJ O MISTRZOSTWACH ŚWIATA:

foto. Newspix

Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Cała Polska gra na wynik

Mazurek Dąbrowskiego niósł się po Education City Stadium. Przyśpiewka „jeszcze jeden, jeszcze jeden” przebijała się przez markotność nastrojów przegrywających Saudyjczyków. Było dobrze, tak dobrze, że aż oczyszczająco dobrze, bowiem czy słota, czy gorąc, czy klimatyzacja, czy słoneczko, czy słupki, czy poprzeczki, czy chaos, czy porządek, czy bezprogramowość, czy pomysł, czy kłótnie, czy zgoda, czy zdrowa, czy toksyczna atmosfera, czy nietrafione, czy obronione rzuty karne, czy piękno, czy brzydota, jakie to ma wszystko znaczenie, gdy koniec końców cała Polska gra na wynik. Brak […]
26.11.2022
Suche Info
26.11.2022

Zieliński: – To mój najważniejszy gol w karierze

Polacy pokonali Arabię Saudyjską 2:0 na mistrzostwach świata w Katarze. Jedną z bramek zdobył Piotr Zieliński, który w rozmowie z TVP Sport podzielił się swoim emocjami, jakie mu towarzyszyły podczas tego spotkania. – To spełnienie marzeń, w dodatku dziś byli moi rodzice na trybunach, żona z dzieckiem przed telewizorem, super, cieszę się bardzo z gola, ale jeszcze bardziej cieszy zwycięstwo. Myślę, że to mój najważniejszy gol do tej pory, może jeszcze ten w play offach ze Szwecją. […]
26.11.2022
Suche Info
26.11.2022

Krychowiak: – Możemy być bardzo zadowoleni. Najważniejszy jest wynik

Polacy pokonali Arabię Saudyjską 2:0 na mistrzostwach świata w Katarze. Po dwóch meczach „Biało-Czerwoni” mają na swoim koncie cztery punkty. Grzegorz Krychowiak w rozmowie z TVP Sport podkreślał, że wszyscy reprezentanci zagrali świetne spotkanie i pozostaje nam tylko się cieszyć z wyniku. – Drużyna powinna być usatysfakcjonowana w każdym aspekcie, bo najważniejszy jest wynik. Wygraliśmy z bardzo trudnym rywalem, który ograł Argentynę. Po pierwszym spotkaniu analizowaliśmy grę, wyeliminowaliśmy błędy i poprawiliśmy […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Wielki Szczęsny, elektryczny Kiwior – oceny Polaków po Arabii Saudyjskiej

Uff. Udało się. Wygraliśmy z Arabią Saudyjską 2:0. Ten mecz był dziwny. Mieliśmy dobre chwile, ale były też momenty zaćmienia u kilku piłkarzy. Cash, Bielik czy Kiwior podwyższali nam wszystkim ciśnienie. W końcu kapitalny występ na dużym turnieju zaliczył Szczęsny, a swojego gola na mundialu strzelił nareszcie Lewandowski. WOJCIECH SZCZĘSNY – 10 Kapitalnie obronił strzał Kanno w 16. minucie, pokazał w tej sytuacji kapitalny refleks. Później […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Mamy to!

Wreszcie! Doczekaliśmy się zwycięstwa reprezentacji Polski na mistrzostwach świata, które coś znaczy, które nie jest już tylko na pocieszenie i otarcie łez. Ile nerwów, potu i łez kosztowała wygrana 2:0 z Arabią Saudyjską każdy doskonale wie, nie musimy tłumaczyć, ale najważniejsze, że MAMY TO! Ten mundial to na razie przełamywanie kolejnych niemocy naszej drużyny i poszczególnych piłkarzy. Z Meksykiem zagraliśmy antyfutbol, ale jednak nie przegraliśmy na inaugurację rywalizacji w fazie grupowej, co dotychczas w XXI […]
26.11.2022
Weszło
26.11.2022

Z pełną pewnością: Wojciech Szczęsny z najlepszą interwencją w kadrze XXI wieku

Z jednej strony mieliśmy mega komfort na pozycji bramkarza, z drugiej – zawsze narzekaliśmy, niech chłop nam obroni jakiś mecz. I pod pojęciem „chłop” najczęściej braliśmy pod uwagę Wojciecha Szczęsnego, który w kadrze rzadko dojeżdżał. Ale dziś… Dziś zagrał wybitny mecz. Genialny. Wyjątkowy. Najlepszy w XXI wieku? Naprawdę, to było znakomite. Nie omińmy tego, nie zapomnijmy o tym, nie rozdrabniajmy jego zasług. Gdyby nie on, mogło być z nami różnie, ale na szczęście w klatce był on. […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Cała Polska gra na wynik

Mazurek Dąbrowskiego niósł się po Education City Stadium. Przyśpiewka „jeszcze jeden, jeszcze jeden” przebijała się przez markotność nastrojów przegrywających Saudyjczyków. Było dobrze, tak dobrze, że aż oczyszczająco dobrze, bowiem czy słota, czy gorąc, czy klimatyzacja, czy słoneczko, czy słupki, czy poprzeczki, czy chaos, czy porządek, czy bezprogramowość, czy pomysł, czy kłótnie, czy zgoda, czy zdrowa, czy toksyczna atmosfera, czy nietrafione, czy obronione rzuty karne, czy piękno, czy brzydota, jakie to ma wszystko znaczenie, gdy koniec końców cała Polska gra na wynik. Brak […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Wielki Szczęsny, elektryczny Kiwior – oceny Polaków po Arabii Saudyjskiej

Uff. Udało się. Wygraliśmy z Arabią Saudyjską 2:0. Ten mecz był dziwny. Mieliśmy dobre chwile, ale były też momenty zaćmienia u kilku piłkarzy. Cash, Bielik czy Kiwior podwyższali nam wszystkim ciśnienie. W końcu kapitalny występ na dużym turnieju zaliczył Szczęsny, a swojego gola na mundialu strzelił nareszcie Lewandowski. WOJCIECH SZCZĘSNY – 10 Kapitalnie obronił strzał Kanno w 16. minucie, pokazał w tej sytuacji kapitalny refleks. Później […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Mamy to!

Wreszcie! Doczekaliśmy się zwycięstwa reprezentacji Polski na mistrzostwach świata, które coś znaczy, które nie jest już tylko na pocieszenie i otarcie łez. Ile nerwów, potu i łez kosztowała wygrana 2:0 z Arabią Saudyjską każdy doskonale wie, nie musimy tłumaczyć, ale najważniejsze, że MAMY TO! Ten mundial to na razie przełamywanie kolejnych niemocy naszej drużyny i poszczególnych piłkarzy. Z Meksykiem zagraliśmy antyfutbol, ale jednak nie przegraliśmy na inaugurację rywalizacji w fazie grupowej, co dotychczas w XXI […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

Tunezyjski temperament wystarczył tylko na Danię…

Ten mecz na pewno nie wzbudzał zbyt dużego zainteresowania. Szczególnie wśród nas – Polaków, którzy czekamy na kolejny popis naszej galaktycznej drużyny prowadzonej przez Czesława Michniewicza. No ale nie da się udawać, że ten mecz się nie odbył. A „odbył się” to mało powiedziane, bo choć na pierwszy rzut oka Tunezja i Australia nie są drużynami z grona tych najbardziej ekskluzywnych, to stworzyły całkiem niezłe widowisko. I to widowisko, które skończyło się jednak dość zaskakująco. W tym […]
26.11.2022
Live
26.11.2022

LIVE: 2:0 dla Polski, Arabia w szoku, a Francja gra z Danią

Niby dzisiaj są klasyczne cztery mecze mundialowe, ale mamy wrażenie, że całą Polskę interesuje tylko ten jeden – o 14:00 zagramy z Arabią Saudyjską. Zanim jednak rozpocznie się to kluczowe starcie dla biało-czerwonych, to mamy dla was przystawkę w postaci „typowego meczu ekstraklasowego w poniedziałek”, czyli Tunezja kontra Australia. Kwartet uzupełnia potencjalny hit Francja-Dania, no i skończymy to wszystko meczem o życie dla Argentyny, która zmierzy się z Meksykiem. Lecimy z relacją […]
26.11.2022
Mistrzostwa Świata 2022
26.11.2022

„Już samolot robił wrażenie”, „widziałem armię na ulicach”. Jak graliśmy z Arabią Saudyjską

Jeżeli spojrzymy wstecz, możemy się odrobinę podbudować. Historia naszych meczów z Arabią Saudyjską nie jest bogata, ale przemawia na naszą korzyść. Do tej pory spotykaliśmy się z tym rywalem trzykrotnie i za każdym razem wygrywaliśmy. Różnica polega na tym, że po raz pierwszy zagramy na punkty, o naprawdę poważną stawkę. Dwukrotnie zmierzyliśmy się z „Zielonymi Sokołami” w 1994 roku za kadencji Henryka Apostela. Arabowie dopiero co po raz pierwszy w historii awansowali na mistrzostwa świata. Miał […]
26.11.2022
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tralalalala
Tralalalala(@tralalalala)
1 dzień temu

Środek jest! Z tym trenerem nasza kadra jest w samym środku dupy.

Andrzej
Andrzej
1 dzień temu

A można po Polsku? Boże kochany co za bełkot…

Jarosław Psikuta
Jarosław Psikuta
1 dzień temu
Reply to  Andrzej

Za trudne ? To nie czytaj

Elisha
Elisha
1 dzień temu
Oliva
Oliva
1 dzień temu
Jacek
Jacek
1 dzień temu

Szary to ja byłem przez poprzednie 20 lat ogladania naszej reprezentacyjnej piłki. Wszystko potrafilem wytlumaczyc i cierpliwie czekac az cos sie ruszy, w koncu jestesmy prawie 40sto milionowym krajem, wiec niemozliwe, zeby przez tyle lat nie odpaliło.
Ale k*rwa takiej padliny piłkarskiej jaka byla z Meksykiem to przez te 20 lat nie widziałem, wiec naprawde cholernie ciezko pozostac gdzieś pośrodku.
I nie, to nie jest przesada. My nawet nie stoimi w miejscu, my sie cofamy. Niestety, co w tym jest najgorsze, nie mozemy spodziewac sie nic wiecej, jak najwazniejszy trener w Polsce jest obsrany i stosuje defensywna taktyke przed Meksykiem, ktory w ostatnim czasie kilka razy przegral z USA, a przecietny polski kibic potrafi wymienic nazwisko jednego ich zawodnika i to tylko dlatego ze jest kolega Zielinskiego.

Sentino
Sentino
1 dzień temu

Nie pierdol synek, grubasa nie da się wybronić. Tym bardziej, że z grupy i tak nie wyjdziemy więc stylu tego gówna nigdy nie zapomnimy, bo wyniki nie przykryją szamba.

pkvern
pkvern(@pkvern)
1 dzień temu

Ja rozumiem, że ta kadra ma preferować styl gry oparty na pragmatyzmie. Ale niech to przypomina chociaż Legię z meczu przeciwko Bodo na wyjeździe, pod kątem ofensywy rzecz jasna. Uderzając w te same tony co autor: wówczas nie mielibyśmy do czynienia ani z czernią, ani bielą tylko innym odcieniem szarości.

Jarosław Psikuta
Jarosław Psikuta
1 dzień temu

Mądrze. Ale niesmak pozostaje, jak nie po wyniku, to po grze. Bo i tak odpadniemy szybciej niż później..