Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy.

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny w walce o Ligę Konferencji. Przykry fakt? W tym gronie są dwa kluby, które nigdy nie grały w fazie grupowej europejskich rozgrywek: Vikingur oraz nasz Raków Częstochowa. Z kolei patrząc na ostatnie pięć lat pucharowych potyczek, tabelę zamyka Panathinaikos Ateny. Grecy wracają na międzynarodowe podwórko po ponad pięcioletniej przerwie. Lech Poznań do spółki ze Spartakiem Trnawa wcale nie wypada jednak lepiej — obydwie drużyny raz dostały się do grupy. Co więcej, „Kolejorz” jest w tym gronie zespołem gorszym, bo bilans Spartaka w grupie Ligi Europy to:

 • 2 zwycięstwa
 • remis
 • 3 porażki

Słowacki klub zajął trzecie miejsce, podczas gdy zespół z Wielkopolski wygrał raz, pięć razy przegrał i finiszował na ostatniej pozycji w grupie. Pod względem europejskiego doświadczenia „Kolejorza” wyprzedza nawet luksemburskie Dudelange, które dwukrotnie grało w fazie grupowej Ligi Europy. Luksemburczycy także kończyli te zmagania na ostatnim miejscu w grupie, ale raz spisali się lepiej niż Lech ostatnio, ugrywając cztery punkty (wygrana i remis).

Co warto wiedzieć o rywalach Lecha i Rakowa?

11 – razy w grupie europejskich pucharów wystąpili rywale Lecha i Rakowa

Prawdziwym dramatem dla polskich drużyn byłoby odpadnięcie w trzeciej rundzie, ale jeśli mówimy o skali trudności na kolejnym etapie, za najgorszy scenariusz moglibyśmy uznać wpadnięcie na duet Slavia Praga — Malmo FF. Owszem, Czesi rok temu odpadli w starciu z Legią Warszawa, ale koniec końców dostali się do fazy grupowej Ligi Konferencji i są bardzo stabilną pucharową ekipą. Jako jedyni z wymienionego grona co roku grali w grupie. Ich bilans?

 • ćwierćfinał Ligi Konferencji
 • dwukrotnie ćwierćfinał Ligi Europy
 • faza grupowa Ligi Mistrzów

W ostatnich dwóch latach Slavia Praga wygrała sześć spotkań fazy grupowej, dwa kolejne remisując. Faktem jest jednak to, że ostatnio średnio wiedzie im się w eliminacjach. Czesi w sezonie 2020/2021 zagrali w grupie Ligi Europy dlatego, że odpadli z gry o Ligę Mistrzów po remisie i porażce z Midtjylland. Rok później z gry o Champions League wyrzucił ich Ferencvaros, a z gry o Ligę Europy Legia Warszawa. Dopiero teraz, po dwóch latach, wygrali eliminacyjny dwumecz, pokonując St Joseph’s z Gibraltaru.

Szwedzkie Malmö wcale nie ustępuje Czechom. W ostatnich latach ten zespół trzykrotnie grał w fazie grupowej europejskich pucharów, w tym raz w Lidze Mistrzów (remis, pięć porażek). Szwedzi dwa razy wychodzili z grupy Ligi Europy – raz ją wygrali, raz byli na drugim miejscu. W tych rozgrywkach przegrali zaledwie dwa spotkania. Trudne zadanie? Na to wygląda, bo rok temu Malmo odprawiło z kwitkiem Rangers czy Łudogorec Razgrad. Z kolei dwa lata wcześniej zatrzymała ich dopiero hiszpańska Granada.

8 – piłkarzy z przeszłością w Ekstraklasie może zagrać przeciwko Rakowowi w el. LK

Spartak Trnawa, rywal, którego świetnie kojarzą w Warszawie. Słowacki klub ponownie stanął na drodze polskiej drużyny w europejskich pucharach. Tym razem ze zdobywcą pucharu naszych południowych sąsiadów zmierzy się Raków Częstochowa. Jak to już w starciach Spartaka z naszymi zespołami bywa, znów możemy nastawiać się na rywalizację z niemal „ekstraklasowym” składem. W zespole Michala Gasparika występuje aż ośmiu piłkarzy, którzy biegali po polskich boiskach.

 • Dobrivoj Rusov (bramkarz, Piast Gliwice) – 24 mecze
 • Lubos Kamenar (bramkarz, Śląsk Wrocław) – 9 meczów
 • Martin Miković (boczny obrońca, Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 91 meczów, 5 goli, 8 asyst
 • Martin Bukata (środkowy pomocnik, Piast Gliwice) – 65 meczów, 6 goli, 3 asysty
 • Roman Prochazka (środkowy pomocnik, Górnik Zabrze) – 43 mecze, asysta
 • Samuel Stefanik (środkowy pomocnik, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – 165 meczów, 15 goli, 16 asyst
 • Erik Daniel (skrzydłowy, Zagłębie Lubin) – 34 mecze, 3 gole, 4 asysty
erik-daniel

Erik Daniel w minionym sezonie grał w Ekstraklasie

To siódemka, a ósmym jest rzecz jasna Polak Miłosz Kozak, który jeszcze w poprzednim sezonie reprezentował barwy Radomiaka Radom. Z eks-ekstraklasowiczów można więc złożyć niemal całą jedenastkę. Zabraknie napastnika, stoperów i jednego bocznego obrońcy. Zapytacie: to dobrze, czy wręcz przeciwnie? Odpowiemy — nie wiem. Już w przeszłości Spartak mający w szeregach wiele postaci znanych z polskich boisk, pokazał, że stać go na odpalenie naszej drużyny. Jak to wyglądało, gdy zespół z Trnawy eliminował Legię Warszawa?

 • Boris Godal
 • Jan Vlasko
 • Anton Sloboda
 • Erik Grendel

Czyli tym razem armia nazwisk znanych z ligi jest większa. Warto dodać, że już po dwumeczu ze stołecznym klubem do Polski zawitało kilku zawodników, którzy w tych spotkaniach zagrali. W naszym kraju — choć nie tylko w Ekstraklasie — zagrali Erik Jirka, Martin Chudy (obaj Górnik Zabrze), Andrej Kadlec (Jagiellonia, Bruk-Bet Termalica), Martin Toth, Lukas Gressak (Zagłębie Sosnowiec) i Ivan Hladik (Puszcza Niepołomice, Stal Stalowa Wola).

5 – o pięć gier więcej na wielkich turniejach niż zawodnicy Lecha Poznań mają piłkarze Vikingura

Vikingur Rejkjawik to klub, który swój pierwszy dwumecz w europejskich pucharach wygrał… tydzień temu. Islandczycy tego lata przebrnęli przez turniej eliminacyjny do kwalifikacji Ligi Mistrzów pokonując Levadię Tallinn i Inter Club d’Escaldes, ale to były jedynie pojedyncze starcia. W pierwszej rundzie właściwej walki o Champions League Vikingur mocno postawił się Malmö FF. W Szwecji goście potrafili w ostatniej chwili trafić do siatki, ustalając wynik meczu na 2:3. Dzięki temu Islandczycy napędzili stracha rywalom w spotkaniu domowym, gdy Karl Gunnarsson otworzył wynik gry. Ostatecznie Malmö odpowiedziało dwiema bramkami i nawet odrobienie strat nie pomogło piłkarzom z Islandii. W walce o Ligę Konferencji Islandczykom poszło lepiej — bezbramkowy remis i wygrana 2:0 zapewniła Vikingurowi grę z Lechem.

Ciekawe jest to, że gdy zestawimy kadry obydwu zespołów, to islandzki klub będzie mógł się pochwalić bardziej „światowymi” zawodnikami. W liczbie występów na mistrzostwach świata oraz EURO to Vikingur ma nad „Kolejorzem” przewagę. W przypadku kadry Lecha mówimy o trzech meczach, natomiast „Vikes” mogą się pochwalić ośmioma spotkaniami. Obydwa kluby mają jednak w kadrze zaledwie jednego piłkarza, który odpowiada za ten wynik. Lechowi mecze nabił Lubomir Satka, który zagrał na EURO 2020. Vikingurowi Hannes Thor Halldorsson, który wystąpił na EURO 2016 i Mistrzostwach Świata 2018. Tak, to on jako jeden z nielicznych zdołał wybronić rzut karny wykonywany przez Leo Messiego.

Halldorsson trafił do klubu latem, po półrocznym rozbracie z piłką. Być może jego debiut przypadnie właśnie na spotkania z Lechem?

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

WIĘCEJ O EUROPEJSKICH PUCHARACH:

SZYMON JANCZYK

Weszło
08.08.2022

A Wisła Płock dalej gra swoje

Zanim usłyszeliśmy pierwszy gwizdek sędziego, Wisła Płock – dzięki świetnemu bilansowi bramek – była już liderem po 4. kolejce. Jeszcze nie rozgrywając meczu. Bilans oczywiście można było zepsuć, lecz podopieczni Pavola Stano nie zamierzali włączać trybu „minimalizm” i w ostatecznym rozrachunku roznieśli Miedź. Choć wynik 4:1 wygląda niezwykle okazale, to nie oddaje prawdy o tym meczu. Meczu, w którym Miedź także miała dużo do powiedzenia. Meczu, który, […]
08.08.2022
Suche Info
08.08.2022

Oficjalnie: Sanchez odchodzi z Interu

Alexis Sanchez opuszcza włoski Inter. Nowym klubem Chilijczyka będzie najprawdopodobniej Olympique Marsylia. 33-latek trafił do Interu Mediolan latem 2019 roku z Manchester United, najpierw na zasadzie rocznego wypożyczenia, a następnie na zasadzie transferu definitywnego. Wcześniej reprezentował barwy m.in. Arsenalu, Barcelony czy Udinese. W Mediolanie Sanchez rozegrał 109 meczów, których zdobył 20 bramek i zanotował 23 asysty. Wraz z Interem wznosił trzy trofea – mistrzostwo, puchar i superpuchar […]
08.08.2022
Weszło
08.08.2022

Weszłopolscy od 22:30: Białek, Rokuszewski, Paczul, Michalak, Wąsowski

Czas podsumować czwartą kolejkę Ekstraklasy. Weszłopolscy wracają po krótkiej przerwie w składzie: Jakub Białek, Przemysław Michalak, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Maciej Wąsowski. Start o 22:30! Zapraszamy! 
08.08.2022
Suche Info
08.08.2022

Oficjalnie: Modeste w Borussii Dortmund

Awaryjny transfer do zespołu z Dortmundu stał się faktem. Do ekipy BVB dołączył 34-letni Anthony Modeste. Francuz związał się z Borussią rocznym kontraktem. Wicemistrzowie Niemiec tego lata sprowadzili już wcześniej dwóch napastników, którzy mieli wypełnić lukę po Erlingu Haalandzie – Karima Adeyemiego i Sebastiena Hallera. Okazało się jednak, że ten drugi jest poważnie chory. U piłkarza wykryto złośliwy nowotwór jąder i choć rokowania lekarzy są dobre, […]
08.08.2022
Suche Info
08.08.2022

Show Patryka Szysza! Gol i asysta w ligowym debiucie [WIDEO]

Fenomenalne wejście w ligowy sezon zaliczył Patryk Szysz, który tego lata przeniósł się do Turcji. Strzelił gola i zaliczył asystę, a jego Basaksehir pokonał Kasimpasę 4:0. 24-latek ma już za sobą trzy oficjalne występy w barwach nowej drużyny – wszystkie w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, we wszystkich wchodził z ławki rezerwowych. Teraz przyszedł czas na pierwszy mecz w lidze, który Szysz rozpoczął w podstawowej jedenastce. Polak pierwszego gola dla swojej […]
08.08.2022
Lekkoatletyka
08.08.2022

Kadra Polski na lekkoatletyczne ME. Na ile medali możemy liczyć?

81. Tyle osób będzie reprezentować Polskę na rozpoczynających się za tydzień lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Dla części z nich będzie to impreza, w trakcie której powalczą o powetowanie sobie nieudanych mistrzostw świata. Dla innych – szansa na pierwsze wielkie sukcesy na stadionie. Jeszcze inni będą chcieli po prostu potwierdzić swoją klasę lub sprawić niespodziankę. Jak wygląda skład Polski i na kogo możemy liczyć w walce o medale? Utrzymać status […]
08.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Niezły numer
29.06.2022

155 kadrowiczów z ponad 50 krajów pracowało z Johnem van den Bromem

Lech Poznań od pewnego czasu ma nowego trenera. John van den Brom ma na koncie sukcesy w Belgii (cztery trofea), ale jeszcze lepszym wyznacznikiem jest to, z jakiej klasy zawodnikami Holender pracował. W jego karierze trenerskiej znajdziemy ponad 100 piłkarzy, którym w trakcie pracy z nim lub na innym etapie kariery udało się zadebiutować w reprezentacji kraju. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach mówimy o gwiazdach światowego futbolu. Rozpiętość drużyn narodowych, które […]
29.06.2022
Liczba komentarzy: 13
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaco
Jaco
5 dni temu

Pierwszy??

Tyran
Tyran
5 dni temu

Ostatni zespół tabeli odpadnie już z amatorski z Islandii.

hahaha
hahaha
5 dni temu
Reply to  Tyran

Nasi to też amatorzy, profesjonalne mają tylko boisko i pensję.

Cicada
Cicada
5 dni temu

Niestety, ale branie pod uwage jakichś statystyk o danym zespole sprzed 5 lat to zwykła analiza szumu, bo z tamtego składu mało kto się ostał. A nawet jeśli byłaby to połowa składu, to i tak kumulacja zależności zupełnie inne prognozy daje. Jednak nie wymagam oczywiście racjonalnej oceny od dziennikarzy sportowych na weszlo, którzy traktują klub jak jakiś zindywidualizowany, zantropomorfizowany byt, którego rezultaty można wywlekać nawet 20 lat wstecz.

Maczeta
Maczeta
5 dni temu

Czy ktoś sprawdzał, ile meczow reprezentacyjnych mają zawodnicy Rakowa?

Lecę na piwo
Lecę na piwo
5 dni temu

Panathinaikos jest na 244 (!) miejscu w klubowym UEFA. Dramat jak stoczyl sie ten klub, zostala sama nazwa. Ciekawe czy ograja Slavie.

Kusiciel sąsiadek
Kusiciel sąsiadek
5 dni temu
Reply to  Lecę na piwo

Kryzys ekonomiczny państwa, przekłada się też na sport. Jedynie Olympiakos w miarę suchą stopą go przeszedł. czasy gdy greckie kluby kontraktowały piłkarzy takich jak Djibril Cisse czy Sidney Govou (obaj do „koniczynek”), szybko nie wrócą.

Kristof.
Kristof.
5 dni temu

Faza grupowa dla naszych exportowych drużyn tylko w marzeniach.Będą ją mogli obejrzeć w TV lub pograć na PSX.

Idi na chuj
Idi na chuj
5 dni temu

Rzeczywiscie pisarczyku. Dudelange bije na glowe Lecha pod względem doswiadczenia. To moze przesledz sobie doswiadczenia poznaniakow w pucharach i luksemburczykow

ambermozart
ambermozart
5 dni temu
Reply to  Idi na chuj

a jak wiadomo w pucharach gra się na innych zasadach i bez doświadczenia piłkarze nie wiedzą o co chodzi 😉

hahaha
hahaha
5 dni temu

Nie żartujcie, Lech ma autostrade z jakichś amatorów, jak to spierdolą to będą totalnymi jełopami. Raków ma trudniej.

ambermozart
ambermozart
5 dni temu

żadnego tekstu o wczorajszych meczach eliminacyjnych LM czy tylko ja nie widzę? Zajebisty portal piłkarski, nie ma co

Olala
Olala(@olala)
5 dni temu

Szkoda atramentu na te wyliczanki. Będzie jak zawsze.