Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”.

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim zespołem 0:5. Drugi raz: w meczu z Lechem Poznań zakończonym wynikiem 1:5. Doskonale wiemy, że polskie zespoły w Lidze Mistrzów — eliminacjach Ligi Mistrzów — to nie jest przygoda na sagę rodem z „Gwiezdnych Wojen”. Zwykle odpadamy dość szybko, ale faktem jest też to, że wypad za burtę już w pierwszej rundzie kwalifikacji do Champions League nie zdarza się często. Ta sztuka udała się:

 • Lechowi Poznań 22/23 (odpadł z Qarabag Agdam)
 • Piastowi Gliwice 19/20 (odpadł z BATE Borysów)
 • Legii Warszawa 94/95 (odpadła z Hajdukiem Split)

Natomiast jak przypomniał Jan Sikorski (rankinguefa.pl) ostatnim rozstawionym rywalem, którego wyeliminował polski klub w eliminacjach Ligi Mistrzów było Dinamo Bukareszt. Ta sztuka udała się „Czarnym Koszulom” w 2000 roku, czyli ponad dwie dekady temu.

Lechu Poznań, tak się kończy dziadowanie na transferach

12 lipca — najszybsze odpadnięcie polskiego klubu z eliminacji Ligi Mistrzów

O równie hańbiącej liście, czyli zestawieniu najszybszych porażek polskich klubów w walce o Champions League przypomniał inny użytkownik Twittera — Ramirez. Lechowi Poznań udało się poprawić o pięć dni kompromitujący wynik Piasta Gliwice, który odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów już 17 lipca. Lista kompromitacji jest jednak dłuższa. Najszybsze porażki mistrzów Polski to:

 1. Lech Poznań vs Qarabag – 12.07.2022 r.
 2. Piast Gliwice vs BATE Borysów – 17.07.2019 r.
 3. Legia Warszawa vs Spartak Trnawa – 31.07.2018 r.
 4. Legia Warszawa vs FK Astana – 02.08.2017 r.

W latach 2017-2019 mieliśmy więc piękną serię: co roku poprawialiśmy „rekord” i dostawaliśmy w łeb wcześniej. Obecny wynik przebić będzie już bardzo ciężko, bo mistrz Polski musiałby wylądować w rundzie preeliminacyjnej. Nie to, że wątpimy — nasze zespoły co chwilę pokazują nam, że nie ma takiego dna, na którym można się zatrzymać, ale jednak wymagałoby to wielu lat nieustannych kompromitacji, a resztki optymizmu jeszcze w nas nie zgasły.

Nawet mimo to, że lista krajów, których kluby odpadły już z Ligi Mistrzów wygląda tak:

 • Polska
 • Czarnogóra
 • Islandia
 • Bośnia i Hercegowina
 • Estonia
 • San Marino
 • Andora
 • Albania
 • Kosowo
 • Łotwa
 • Malta
 • Gibraltar

A także Rosja, którą zdyskwalifikowano z udziału w rozgrywkach UEFA (ale i tak w nich punktuje, dlatego mimo wszystko idzie im lepiej niż nam).

11 – razy w XXI wieku polskie kluby w pucharach traciły minimum pięć bramek

Wysoka porażka polskiego klubu w europejskich pucharach? To nie zdarza się często, zwłaszcza gdy mówimy o wrzuceniu nam pięciu bramek. Porażka Lecha Poznań była jedenastym przypadkiem w XXI wieku, w którym nasz zespół stracił minimum pięć bramek w eliminacjach lub na późniejszym etapie pucharowych rozgrywek.

 • 2022 – Lech Poznań v Qarabag Agdam 1:5
 • 2016 – Legia Warszawa v Borussia Dortmund 4:8
 • 2016 – Legia Warszawa v Borussia Dortmund 0:6
 • 2016 – Legia Warszawa v Real Madryt 1:5
 • 2013 – Śląsk Wrocław v Sevilla 0:5
 • 2012 – Śląsk Wrocław v Hannover 96 1:5
 • 2012 – Ruch Chorzów v Viktoria Pilzno 0:5
 • 2004 – Amica Wronki v Glasgow Rangers 0:5
 • 2004 – Amica Wronki v Auxerre 1:5
 • 2002 – Polonia Waszawa v FC Porto 0:6
 • 2001 – Legia Warszawa v Valencia 1:6

Wszystkie porażki z 2016 roku to mecze fazy grupowej Ligi Mistrzów, którą Legia zakończyła na trzecim miejscu, więc zostało to w jakiś sposób zrekompensowane. Gorzej było dekadę temu, kiedy Śląsk Wrocław zbierał baty w eliminacjach, podobnie zresztą jak Ruch Chorzów. W każdym razie widzimy, że takie baty zdarzają się dość rzadko, w dodatku często ich sprawcami są bardzo solidne drużyny. Jedynie „Niebiescy” i „Kolejorz” potrafili zebrać lanie w starciu z rywalem spoza czołowych lig w Europie, bo za takie trzeba uznać rozgrywki w Azerbejdżanie i Czechach.

4 – razy polskie kluby odpadały z pucharów z Karabachem. To ulubieni rywale Azerów

Qarabag na samą myśl o wylosowaniu polskiej drużyny zacierał pewnie ręce. Żaden kraj nie ma tak fatalnej passy z tym klubem, jak nasi przedstawiciele w pucharach. Najwięcej zwycięstw piłkarze Karabachu odnieśli z zespołami z:

 • Polski – 4
 • Mołdawii, Macedonii – 3
 • Albanii, Szwecji, Izraela – 2

W gronie krajów, których przedstawiciele nigdy nie wygrali z Qarabag, też jest nam komfortowo i wesoło. Na tej liście znaleźliśmy się obok Izraela, Macedonii, Irlandii Północnej, Litwy, Wysp Owczych, Szwecji, Malty, Czarnogóry, Luksemburga, Gruzji, Słowenii, Albanii i Irlandii. Dobrze, że przyplątali się ci Szwedzi i nie musimy czuć się jak najważniejszy składnik zupy ogórkowej, ale i tak nie jest kolorowo. Z Karabachem potrafili wygrywać Finowie, Cypryjczycy czy Białorusini, więc nie jest to rzecz niewykonalna.

Cóż, może do pięciu razy sztuka?

***

Sprawdź, ile możesz wygrać w Lotto! Aktualne kumulacje znajdziecie na www.lotto.pl!

Czytaj więcej o Lechu Poznań:

SZYMON JANCZYK

Suche Info
17.08.2022

Atletico nie chce sprzedać Joao Felixa do Manchesteru United

Marca informowała, że Czerwone Diabły przymierzają się do pozyskania Joao Felixa. Okazuje się, że Atletico nie jest zainteresowane sprzedażą Portugalczyka. Według Fabrizio Romano angielski klub złożył ofertę kupna Joao Felixa, ale Los Colchoneros ją odrzucili i nie zamierzają tego lata pozbywać się swojej największej gwiazdy. Diego Simeone nie chce stracić 23-latka, widzi w nim lidera Atletico, a jego zdanie podzielają najważniejsze osoby w klubie. Piłkarz ten zaliczył […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Marek Papszun: Chyba nie tylko ja stawiam Slavię w roli faworyta

Trener Rakowa na konferencji prasowej przed czwartkowym meczem ze Slavią ocenił szansę swojego zespołu na awans, wskazał faworyta i wskazał mocne punkty Rakowa. Marek Papszun wypowiedział się w następujący sposób: – Nie jesteśmy w tym dwumeczu faworytem, ale będziemy walczyć, aby wejść do fazy grupowej. Byłby to ogromny sukces dla klubu i miasta. W porównaniu do zeszłego roku i dwumeczu z Gentem zrobiliśmy postęp. Jesteśmy teraz lepszą drużyną. Nie tylko przez transfery, ale przede wszystkim […]
17.08.2022
Weszło
17.08.2022

QUIZ LIVE OD 20. PACZUL, ROKI, BIAŁEK, GOŁASZEWSKI I SŁAWIŃSKI

Już o 20 wielki powrót Quizu! Quiz na żywo poprowadzi Paweł Paczul, a jego gośćmi będą także Paweł Gołaszewski, Adam Sławiński, Mateusz Rokuszewski i Jakub Białek. Zapraszamy na nasz kanał na YouTube!
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Media: Fabian Ruiz musi dołączyć do PSG

Jak donosi RAI Sport, Napoli przekazało 26-letniemu pomocnikowi informację, iż ten musi zgodzić się na transfer do Paris Saint-Germain. W przeciwnym razie Hiszpan spędzi całą jesień na trybunach. Aurelio De Laurentiis słynie z twardych negocjacji z piłkarzami. Tak jest też i tym razem w przypadku Fabiana Ruiza. O transferze wychowanka Betisu do stolicy Francji mówi się od ponad tygodnia. Teraz jednak Ruiz już nie ma innego wyjścia. Musi opuścić Neapol na rzecz […]
17.08.2022
Brama dnia
17.08.2022

Arda Turan vs Mateusz Cholewiak | BRAMA DNIA

Kto dzisiaj zwycięży w głosowaniu na „Bramę dnia”? Reprezentant polskiej ekstraklasy, czy ówczesny piłkarz Barcelony? Wybór – jak codziennie – zależy tylko od was! Arda Turan vs Sevilla (17.08.2016) Superpuchar Hiszpanii, drugi mecz dwumeczu pomiędzy Barceloną a Sevillą. W pierwszym meczu Katalończycy wygrali 2:0, w drugim, na Camp Nou chcieli dokończyć dzieła. Nie chciało być inaczej. Dwa gole strzelił Turan, jednego blondwłosy wówczas Leo Messi. […]
17.08.2022
Suche Info
17.08.2022

Oficjalnie: Tanguy Nianzou nowym graczem Sevilli

Klub z Andaluzji potwierdził dziś transfer 20-letniego francuza, który dotychczas występował w Bayernie Monachium. Jak można przeczytać na portalu transfermarkt.com, obrońca podpisał umowę do 30 czerwca 2027 roku. Według Florian Plettenberga kwota transferu wynosi 16 milionów euro, plus cztery miliony euro w bonusach. Dziennikarz poinformował również, że mistrzowie Niemiec zawarli w umowie z Sevillą prawo do odkupu młodego piłkarza w przyszłości. Nie podał on jednak informacji, ile wynosi […]
17.08.2022
Niezły numer
10.08.2022

Wisły na plus – od 2. ligi do Ekstraklasy. Ta z Płocka imponuje ofensywą i przygotowaniem

Mistrz Polski trzech kolejek, czyli Cracovia, musi ustąpić miejsca mistrzowi Polski czterech kolejek, czyli Wiśle Płock. Koniec żartu, ale nie koniec pochwał dla „Nafciarzy”, bo najlepszy w historii tego klubu start sezonu w Ekstraklasie nie jest efektem przypadku. – „Przepaliłem” zespół w tamtym mikrocyklu, teraz wiem, że muszę pamiętać, że mam zawodników po kontuzjach i oni mogą mieć problem z intensywnością na 100 procent – mówił nam Pavol Stano w poprzednim […]
10.08.2022
Niezły numer
03.08.2022

Droga Lecha i Rakowa do Europy? Trzeba pokonać ogranych w niej rywali

Dwa polskie kluby nadal są w grze o fazę grupową europejskich pucharów. Żeby zagrać w Lidze Konferencji Lech Poznań i Raków Częstochowa muszą jednak pokonać rywali, którzy mają znacznie większe doświadczenie na międzynarodowym podwórku. W ostatnich pięciu sezonach to oni, a nie Polacy, częściej docierali do grupy. Vikingur Rejkjawik, FC Dudelange, Malmö FF oraz Spartak Trnawa, Panathinaikos Ateny i Slavia Praga. To zestaw rywali, na których trafiły lub mogą trafić polskie drużyny […]
03.08.2022
Niezły numer
27.07.2022

21 polskich piłkarzy znalazło nowy, zagraniczny klub

Letnie okienko transferowe jest dla Polaków całkiem udane. Nowe, zagraniczne kluby, znalazło już 22 zawodników z naszego kraju — licząc tylko transfery do najwyższej klasy rozgrywkowej. Prym wiedzie rzecz jasna Robert Lewandowski, ale w tym gronie znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ruchów. Robert Lewandowski to najgłośniejszy i najdroższy transfer z udziałem polskiego piłkarza w obecnym okienku transferowym. Drugie miejsce w tym zestawieniu dość nieoczekiwanie zajmuje Jakub Kamiński, […]
27.07.2022
Niezły numer
20.07.2022

22 Polaków w lidze hiszpańskiej. Kto grał w La Liga przed Lewandowskim?

Wojciech Kowalczyk, Jan Urban, Roman Kosecki. To najbardziej znane nazwiska Polaków, którzy grali w lidze hiszpańskiej, ale biało-czerwonych na Półwyspie Iberyjskim było znacznie więcej. Mimo że La Liga od lat „odstrasza” naszych zawodników, to mówimy o gronie kilkunastu piłkarzy, którzy odwiedzili ten kraj. Jan Tomaszewski przecierał szlak swoim kolegom. Być może niewiele osób o tym pamięta, ale na początku lat 80. XX wieku bramkarz reprezentacji Polski trafił do hiszpańskiego Herculesa […]
20.07.2022
Niezły numer
13.07.2022

12 lipca, czyli nowy rekord. Lech Poznań i najszybszy w historii wylot z Ligi Mistrzów

Jak tworzyć to historię. Jak robić to furorę. Jak bańka to zaoferujemy 150 tysięcy i Daniego Ramireza na wymianę. Lech Poznań zapisał się na kartach polskiego futbolu. Jeszcze żaden klub nie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów tak szybko, jak „Kolejorz”. Dzieje wstydu polskiej piłki powiększyły się o kolejny, obszerny rozdział. Qarabag tylko dwukrotnie w historii strzelił pięć bramek w europejskich pucharach. Pierwszy raz: w meczu z gruzińską Samtredią, która przegrała z azerskim […]
13.07.2022
Niezły numer
06.07.2022

11 – meczów bez wygranej w pucharach to passa rywali polskich klubów

KR Rejkiawik, Akademija Pandew, FK Astana. Trio, które trzeba przebrnąć, żeby zapewnić sobie zastrzyk punktów w klubowym rankingu UEFA. Dwaj pierwsi rywale stoją na przeszkodzie naszych drużyn w 1. rundzie eliminacji, z kolei Kazachowie czekają na Raków Częstochowa na kolejnym etapie rozgrywek. Trochę odzwyczailiśmy się od eurowpierdoli i rzecz jasna wcale za tym nie tęsknimy. W minionym sezonie nasi reprezentanci na europejskiej arenie spisali się solidnie: Legia Warszawa w pierwszym […]
06.07.2022
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cancer oftenhide
cancer oftenhide
1 miesiąc temu

Przecież lepiej odpaść wcześnie, więcej z lata zostaje.

Macieks
Macieks
1 miesiąc temu

Z tym odpadnięciem Legii w 1 rundzie eliminacji w sezonie 94/95 to polecieliście ładnie.. Równie dobrze, można powiedzieć, że Legia odpadła w ostatniej rundzie, gdyż w tamtych czasach mistrz Polski rozgrywał JEDEN dwumecz eliminacyjny!

Kandyzowany
Kandyzowany
1 miesiąc temu
Reply to  Macieks

Chodzi tylko i wyłącznie o datę, czego nie rozumiesz?

Macieks
Macieks
1 miesiąc temu
Reply to  Kandyzowany

Jaką datę? Legia rewanżowy mecz z Hajdukiem rozegrała 24 sierpnia i właśnie wtedy odpadła. W późniejszych latach nasze zespoły wielokrotnie odpadały wcześniej, więc nie chodzi o żadną datę. W artykule jest napisane wyraźnie:
„Zwykle odpadamy dość szybko, ale faktem jest też to, że wypad za burtę już w pierwszej rundzie kwalifikacji do Champions League nie zdarza się często. Ta sztuka udała się:

Lechowi Poznań 22/23 (odpadł z Qarabag Agdam)
Piastowi Gliwice 19/20 (odpadł z BATE Borysów)
Legii Warszawa 94/95 (odpadła z Hajdukiem Split)”
Gdzie tu masz napisane coś o dacie?
Owszem, Legii udało się wtedy odpaść w pierwszej rundzie ale to dlatego, że nie było kolejnych rund.
Przeczytaj najpierw artykuł, spróbuj zrozumieć poszczególne zdania i dopiero komentuj.

wip
wip
1 miesiąc temu

Szczerze chciałem, żeby Lech awansował i grał dalej. Nie rozumiem osób, które mają teraz szyderę z Lecha. Tu trzeba płakać, a nie się śmiać! Przecież nasze drużyny w poprzednim sezonie były jeszcze gorsze!

Z drugiej strony karma wraca… pamiętam salwy śmiechu w Poznaniu po meczu Legii z Borussią 0:6, czy 1:5 z Realem, który wygrał wtedy LM. Przecież przez następne 20 lat żaden polski klub nie będzie miał nawet okazji zebrać łomotu od poważnych europejskich marek.

cancer oftenhide
cancer oftenhide
1 miesiąc temu
Reply to  wip

Przecież Lech niczym nie przekonywał w końcówce sezonu,jeszcze za Skorży będąc bezsilnym w potyczkach z np. Rakowem. I od tego czasu nic się nie zmieniło, a pierwszy mecz z mistrzem Azerbejdżanu pokazał różnicę klas. Ja też miałem nadzieję, że się przełamią (zresztą jak z każdą inną polską drużyną w el. LM), no ale zostaliśmy sprowadzeni na ziemię.

Ale przegranym zeszłego wieczoru też jest Raków. Czy by sobie poradził? Moim zdaniem, miał większe szanse. Dlaczego jednak to Lecha przyszło nam oglądać? Które mecze mógł Raków lepiej rozegrać w zeszłym sezonie? Niech sobie teraz kombinują.

wip
wip
1 miesiąc temu

Dlaczego jednak to Lecha przyszło nam oglądać? Ponieważ zdobył w ciągu całego sezonu największą ilość punktów. W ostatnich 10 kolejkach wygrał 8 raz i zremisował 2. Przez większość sezonu był liderem. Rakowowi udało się na chwilę przegonić Lecha, ale na ostatniej prostej się wyrżnął i na 9 punktów zdobył tylko 4.

Ramius
Ramius
1 miesiąc temu
Reply to  wip

Oczywiście że trzeba się śmiać, jak będziemy płakać to możemy uwierzyć że wszystko zostało zrobione ok, ale byliśmy za słabi, a to nie jest prawda. Lech zaliczył 11 miejsce w lidze przez za krótką ławkę w pucharach, ok, mogło się przytrafić, 2 lata pózniej atakuje puchary Szymczakiem, czy nam się wydaje że kązy młodzieżowiec to bęzdie nowym Lewandowskim? To jest totalny odlot, ale rutki i im podobne, nawet nie rywalizują w większosći z innymi kompetentnymi ludżmi, tylko z baranami z nadania politycznego w innych klubach, którzy nie prowadzili nawet publuicznej szalety, nie mówiąc o klubie, ala kasa na wszysko jest, palona w kominku, ale jest. Sprawdzam kadrę Karabachu, jakoś nie widzę tam zawodników z UE, ale widzę Afrykanów i Brazylijczyków których polskie kluby nie mogą kupować przez limity na graczy spoza UE? Jakoś ŻADEN z super dziennikarzy nia zadał Bońkowi pytania czemu to mało służyć, przypadek? Kiedy przestaniemy sobie sami rzucać kłody pod nogi, to dopiero wtedy Polska piłka ruszy, jak nic się nie zmieni to możemy się śmiać z tych wszsystkich podprezesów.

Kowal
Kowal
1 miesiąc temu

Brakuje tu jeszcze Śląsk – Hannover 3:5. Taki był wynik pierwszego meczu. http://www.90minut.pl/mecz.php?id_mecz=945160

wojsed
wojsed
1 miesiąc temu
Reply to  Kowal

Też w ostatnim akapicie redaktor napisał, że polski zespół nigdy nie wygrała Karabachem, a to też nieprawda, bo właśnie to Lech wygrał w pierwszym meczu w tym sezonie

Dami111
Dami111
1 miesiąc temu

Weszło zmęczenie sezonem oraz superpucharem, więc nie ma co się dziwić że wczoraj był wpierdól

Kompromitacja
Kompromitacja
1 miesiąc temu

A kurwy z poznania maja czelność wypominać Legii porażki w grupie LM.
W grupie, czyli tam gdzie amikowy twór nigdy nie zagra.
Karma zawsze wraca i 5:1 z gwałcicielami kóz.

Sentino
Sentino
1 miesiąc temu

Wincyj kurwa kasy z canal Plus żeby było co przepierdalac!

Kandyzowany
Kandyzowany
1 miesiąc temu
Reply to  Sentino

To komu canal+ ma przekazywać moje pieniądze za abonament? Twórcom Dziewczyn z Dubaju?

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu
Reply to  Kandyzowany

Zasmucę Cię niezwykle, ale fakty są takie, że nawet „Dziewczyny z Dubaju” obchodzą w tym kraju o wiele więcej osób, niż dokonania Lecha czy innej Legii w prześmiesznej Ekstraklapie.

Yogi
Yogi
1 miesiąc temu

Nie pojmuje jak tak ofensywny zespół mogł podejść z tak przesadnym respektem do jakiegoś zasranaego karabachu, przecież to nie jest Real Madryt żeby biegać z tak osranymi gaciami przez trzy godziny! Jak na dłoni było widać że jak się nadusi tych ciapoli presingiem to się gubią. Więc zamiast dusić to im oddali piłkę i lagowali na oślep wszystko co pod nogi wpadło. No kurwa żenada! Zaorać i zakopać to w piździec!

Murphy
Murphy(@murphy)
1 miesiąc temu

Tylko weszlacki głupek, może robić argument na najszybsze odpadniencie jakiejś drużyny z pucharów w oparciu o kalendarz. W dodatku w roku w którym MŚ będą grane listopad – grudzień i wiadomo że sezon będzie zapchany do granic możliwości i będzie zaczynał się możliwie najwcześniej jak się da.

Porównując pierwszy normalny, a nie covidowy sezon czyli 19/20, mecze rewanżowe pierwsze rundy odbywały się 19/20 lipca
Sezon wcześniej czyli w sezonie 18/19 – 17-18 lipca.
I tak można by jechać w dół, ale po co.

Czyli tzw najwcześniejsze odpadanie, to kwestia po prostu tego kiedy wypada wtorek środa w jakim miesiącu, i jak UEFA ustali kalendarz. Bo runda w której Lech odpadł ciągle ta sama jak dla Piasta, czy Legii….
No ale żeby to zrozumieć trzeba mieć więcej niż dwie szare komórki.

Amikotwór
Amikotwór
1 miesiąc temu

Niektórych meczów nie można zestawiać razem. Na przykład porażka Lecha z Benficą 0:4, gdzie drużyna odpuściła, bo musiała przygotować się na mecz ligowy z Podbeskidziem. To nie to samo, co 1:5 z Karabachem, gdzie zagrał najlepszy skład i stawka była inna.

Hubbabubba
Hubbabubba
1 miesiąc temu

Przepłacanie chujograjki bez ambicji, patologia ze zwalnianiem i zatrudnianiem ciągle tych samych głąbów trenerów,brak scautingu i branie kopaczy z YT, itd… można wymieniać w nieskończoność.