Makelele: „Miałem żal do Zidane’a po finale mundialu w Niemczech”

Opublikowane 20.04.2022 12:10 przez

redakcja

Claude Makelele był wczoraj gościem „Hejt Parku” w Kanale Sportowym. 71-krotnego reprezentanta Francji przepytywał Tomasz Smokowski, ale pytania zadawali też widzowie. Spisaliśmy ciekawsze wątki z rozmowy. Makelele wspominał między innymi czasy występów w Realu Madryt i Chelsea, opowiadał o swoich futbolowych inspiracjach, a także najbardziej bolesnych wspomnieniach z boiska.

Co cię sprowadza do Polski?

Akademia Kinchance. To projekt, który realizujemy z polskimi partnerami – młodym obywatelem Demokratycznej Republiki Kongo, który swoje piłkarskie początki miał właśnie w Polsce Dominikiem Ebebenge. A także Krzysztofem Stanowskim. Jest to ogromny projekt o bardzo dużym zasięgu i wyjątkowy w swoich założeniach. Chcemy dawać szansę młodym piłkarzom z Konga takie same możliwości, jakie mają dzieciaki z Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu czy Ghany. Widać owoce tej pracy w tych krajach. Musimy zacząć od infrastruktury. Ci, którzy zostaną przez nas wyłuskani, będą mogli nauczyć się taktyki, techniki. Odpowiednio przygotować się fizycznie. Suma tych cech pozwoli im występować w ligach, które dzisiaj są dla nich niedostępne. Kongo potrzebuje takiej infrastruktury, ponieważ tamtejszy futbol w ostatnich latach upada coraz niżej. Mam wizję tego, co ma się tam wydarzyć. Jesteśmy skazani na sukces.

Dla nas to trudne to wyobrażenia, ale Kinszasa to aglomeracja zamieszkana przez około 20 milionów ludzi.

Dlatego można sobie wyobrazić, jak wielki straty ponosimy, skoro nie ma tam piłkarskiej infrastruktury z prawdziwego zdarzenia. […] Naszą akademię chcemy przede wszystkim potraktować jako swego rodzaju szkołę życia. To ma być edukacja szkolna, a futbol ma być dodatkową umiejętnością. Jeżeli jednak ktoś się wykaże ponadprzeciętnymi możliwościami na boisku, zostanie wyłowiony i uczyni dalsze kroki na tym polu. Być może zostanie zawodowcem.

W Kinszasie nigdy nie byłem, ale doszły do mnie stamtąd słuchy, że twój ojciec, też piłkarz, był cztery razy lepszy od ciebie!

Sam też nie widziałem jego gry, ale z tego co wiem – rzeczywiście tak było. Ludzie mówią, że odziedziczyłem po nim tylko jedną dobrze ułożoną nogę, a on miał dwie, którymi potrafił grać równie dobrze. Na pewno bardzo wiele mu zawdzięczam.

Czytałem też, że mocno wpłynął na ciebie Mazinho, z którym grałeś w Celcie Vigo.

Jego wpływ polegał przede wszystkim na tym, że obserwowałem jego grę. Miałem możliwość występowania z bardzo wielkimi piłkarzami, ale Mazinho był wyjątkowy. Dla niego nie było różnicy – prawa noga, lewa noga. Grał tak samo. Robił to w sposób niewymuszony, prosty. Jego poziom techniki był dla mnie niesamowity, brazylijski. Tak naprawdę nie musiał się nawet specjalnie nabiegać, żeby zagrać w taki sposób, jaki sobie założył. Widywałem zresztą na treningach jego młodziutkich wtedy synów, Thiago i Rafinhę. W sposób naturalny zaszczepił im tę technikę, choć oczywiście obaj mają też wiele cech indywidualnych. […] U boku Mazinho naprawdę wiele się nauczyłem. Czułem, że podpatrując go sam ewoluuję jako piłkarz, że dowiaduję się czegoś nowego.

Który mecz ze swojej kariery najmocniej zapamiętałeś?

Finał mistrzostw świata w 2006 roku. To jedyna rzecz, której mogę dziś żałować.

Jak zareagowałeś na zachowanie Zidane’a w dogrywce?

Mieliśmy w szatni wymianę zdań na ten temat. Przeprosił nas. Ja jestem zawsze bezpośredni. Mówię to, co myślę. Dla całej generacji zawodników to był w zasadzie ostatni mecz w narodowych barwach. Po raz pierwszy w życiu wtedy płakałem. Nikt tego nie widział, ale tak było. Wiedziałem, że to dla mnie bilet w jedną stronę. Dlatego miałem żal do Zizou. Tym bardziej że to mój przyjaciel. Ale jesteśmy ludźmi. Przegadaliśmy to i żyjemy dalej.

Na mistrzostwa świata w 1998 roku nie pojechałeś.

Taka była decyzja selekcjonera. Miał pewną grupę piłkarzy, którym ufał, ja do niej nie należałem. Oczywiście czułem pewien żal, obserwując triumf reprezentacji Francji. Też mogłem tam być. Ale nie byłem z tego powodu przybity, koncentrowałem się na mojej karierze i na tych aspektach, na które miałem wpływ.

Który piłkarz dziś jest do ciebie najbardziej podobny – Kante, Camavinga, może Guendouzi?

Trzeba ich złożyć do kupy i dopiero powstanie nowy Makelele! A mówiąc poważnie – to są zawodnicy najwyższej próby, każdy zapracował na swoje nazwisko. Być może dla niektórych jestem nawet wzorem, ale każdy ma swoje cechy, indywidualne walory.

Jak utalentowanym byłeś zawodnikiem? Gdyby porównać cię na przykład z Zinedinem Zidanem?

Często nas porównywano, kiedy byliśmy młodymi zawodnikami. W kategoriach nadziei dla francuskiego futbolu. On występował w Bordeaux, ja w Nantes. Był bardzo dobry, ale ja też. Po prostu byłem inny. Wielu kibiców nie zdaje sobie sprawy na przykład z tego, jak dobry miałem drybling. Ja rzadko strzelałem bramki, bo po prostu wyspecjalizowałem się w innych elementach gry. Moim zadaniem było podprowadzić futbolówkę wyżej.

Nie sądzisz, że urodziłeś się za wcześnie? Dziś defensywni pomocnicy są bardziej doceniani finansowo.

Zawsze tak jest – kolejne pokolenia zarabiają więcej od poprzednich. W mojej epoce zarobki też były w porządku.

Czy zakończenie kariery było dla ciebie trudnym momentem?

Wszedłem w tę sytuację przygotowany. Przez trzy lata robiłem sobie grunt pod decyzję o zakończeniu kariery. Oczywiście mogłem jeszcze trochę pociągnąć, miałem ku temu możliwości, ale miałem już inny plan. Powziąłem mocne postanowienie, że pozostaję w branży, tylko w innej roli. Nie chciałem przeciągać swojego pobytu na boisku – kiedy nagle uświadamiasz sobie, że otaczają cię wyłącznie ludzie znacznie młodsi od siebie, zatracasz kompatybilność.

Łatwiej było funkcjonować w czasach piłkarskich, czy teraz?

Wtedy było dużo trudniej. Dzisiaj jako człowiek mam dużo więcej swobody. Trzeba zdać sobie sprawę, że dawniej trenerzy mieli o wiele większy wpływ na życie swoich piłkarzy. Mieli dużo więcej do powiedzenia. Obecnie się dostosowują. Nie mogą sobie pozwolić na to, żeby niektórych zawodników wyrzucić z klubu. Kiedyś szkoleniowiec mógł ostro obchodzić się z zawodnikiem, a on wracał na trening, by udowodnić swoją wartość. Teraz taki piłkarz może doprowadzić do zwolnienia trenera, z którym ma na pieńku. Widzimy to w wielu klubach. […] Adaptacja to kluczowa umiejętność dla dobrego trenera.

Kto rządził w szatni galaktycznego Realu Madryt?

Jeśli miałbym mówić o tym, kto był liderem, to wskazałbym Fernando Hierro. Gdy on zabierał głos, wszyscy słuchaliśmy. Był ikoną, symbolem, kapitanem. Szanowali go wszyscy bez wyjątku. On był więc postacią pierwszoplanową pod tym względem. Ale w każdej drużynie są też gracze, którzy mają odpowiednie umiejętności, charakter i potencjał, by wyrażać swoje myśli i emocje. Jednak w Realu właśnie Hierro był tym, który miał pierwszeństwo.

W jaki sposób szatnią zarządzał Jose Mourinho?

To trener o zróżnicowanych metodach, z bardzo indywidualnym podejściem. Miał na tyle mocną osobowość, że udało mu się zmienić energię wokół graczy. Odkrywał w piłkarzach potencjał, o jakim oni sami nie wiedzieli. Nie mieli takiej wizji. On tymczasem pomagał im go wydobyć. […] Praca z nim była inna, ponieważ było w niej dużo więcej dyscypliny. Dużo więcej precyzji.

Dlaczego odszedłeś z Realu Madryt?

Odpowiem w najprostszy sposób – Florentino Perez nie do końca był świadomy, jak wygląda sytuacja. Tematem zarządzał dyrektor Jorge Valdano. To z Valdano negocjowałem nowy kontrakt, ale ostatecznie on stwierdził, że klub nie ma pieniędzy na podwyżkę dla mnie. Stwierdziłem wtedy, że mam też inne możliwości, że są zainteresowane mną kluby. No i mnie puścił. Chyba nie traktował mnie do końca poważnie. Zawsze byłem graczem spokojnym, pracowitym. Przyjaciel przyjaciół, znajomy znajomych, bez narzekania. Valdano niczego o mnie nie wiedział. Wydawało mu się, że do Madrytu przypłynąłem statkiem z Afryki i nie miałem wcześniej żadnej kariery. Traktował mnie jak całkowitego nowicjusza, nie okazał mi szacunku.

A potem się okazało, że Real ściągnął Davida Beckhama. Ja chciałem jedno euro, nie dostałem, a Beckham dostał miliard. Tak się nie postępuje. Zadzwoniłem do agenta i poprosiłem, by zorganizował transfer do Chelsea. Tu nawet nie chodziło o pieniądze, ale w taki sposób się nie traktuje drugiego człowieka.

Perez powiedział potem, że Realowi nie będzie brakowało Makelele.

Kiedy trener taki jak Vicente del Bosque wielokrotnie puka do twoich drzwi i pyta o twoją przyszłość, to świadczy o wartości piłkarza. Prezes nie zna się na boiskowych sprawach, to nie on zarządza zespołem. Nie mam problemu z jego komentarzami. Wiadomo zresztą, co robiłem później w Chelsea. Na szczęście nie trafiliśmy wtedy w Lidze Mistrzów na Real Madryt. To jedyna rzecz, której chciałem wówczas uniknąć.

Z kim najlepiej ci się grało? Wymień trzech zawodników.

Zidane, to w pierwszej kolejności. Dalej Ronaldo, ten prawdziwy. I na trzecim miejscu Mazinho.

Obserwujesz dziś futbol jak kibic, czy jak trener?

Analizuję, cały czas. I zupełnie mnie to nie męczy. To wielka przyjemność. No i dzięki temu nie zawsze muszę obserwować pełne 90 minut spotkania – niekiedy wystarczy, że obejrzę godzinę i już wiem, jak się dany mecz zakończy!

Co sądzisz o sprzedaży Chelsea przez Romana Abramowicza?

Sytuacja jest trudna dla wszystkich. Jedno, czego jestem pewny – na razie nie należy wysuwać daleko idących prognoz. Jest kontekst sportowy, jest kontekst ekonomiczny, jest kontekst polityczny, no i kontekst wojenny. Na pewno odejście Abramowicza to wielka strata dla Chelsea. Nastroje są złe. W klubie jest wielki profesjonalizm, wszyscy koncentrują się na swojej pracy. Grają, idą dalej.

Lewandowski czy Benzema?

Myślę, że Benzema ma ten walor, że daje więcej opcji otaczającym go zawodnikom. Promieniuje pozytywnie na swoich partnerów. Nie tylko z linii ataku. Zawsze mówię o drużynie, jako o systemie naczyń połączonych. Benzema napędza cały zespół. To element, którym przerasta Lewandowskiego.

Messi czy Ronaldo?

Uwielbiam obu. Chyba mam prawo, nie? Nie jestem w stanie wybrać żadnego z nich. To porównanie między atletą i iskrą bożą. Idealnie pasują do siebie jako przeciwnicy. Trudno rozstrzygać ich rywalizację na zasadzie – jeden ma więcej trofeów, drugi mniej.

Co sądzisz o systemie VAR?

Problem polega na tym, że co kilka miesięcy zmieniają się zasady. Jak zawodnik ma się do nich przyzwyczaić? Tak samo jest w innych dziedzinach życia. Robisz program, są pewne zasady, a za pół roku one się zmieniają. Nie jest łatwo się dostosować. Tak samo z przepisami dotyczącymi zagrań ręką. Może zaczniemy po prostu wiązać piłkarzom ręce przed wyjściem na boisko. Tak będzie najprościej. VAR będzie zbędny.

***

Cały „Hejt Park” z Claudem Makelele:

CZYTAJ WIĘCEJ O FRANCUSKIM FUTBOLU:

fot. NewsPix.pl / FotoPyk

Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim […]
18.05.2022
Piłka nożna
18.05.2022

Wojtala: – Lech potrzebuje wzmocnień w każdej formacji

Paweł Wojtala mistrzostwo Polski z Lechem Poznań wygrywał dwukrotnie. Teraz po raz pierwszy może cieszyć się z niego jako prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Co czuł po finale Pucharu Polski? Jak ocenia pracę trenera Skorży? Co sądzi na temat wydarzeń spod stadionu? Jakich wzmocnień musi dokonać Lech, aby powalczyć o awans do Ligi Mistrzów? Jak […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Węgierskie przeprosiny i mural na mieście. Jak Eintracht grał w finałach

Eintracht Frankfurt w środę zmierzy się z Rangers FC w finale Ligi Europy. Dla Orłów będzie to trzeci finał dwóch najważniejszych rozgrywek europejskich pucharów w dziejach. Historia drużyny znad Menu na Starym Kontynencie nie jest bogata. Za to barwna w wiele interesujących historii i ludzi, którzy od lat podążają za swoją drużyną. By doszło do […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Czy Lech jest wyjątkowym mistrzem? || Roki wyjaśnia #58

W dzisiejszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski zajął się mistrzostwem, które już kolejkę przed końcem zdobył Lech Poznań. Dlaczego do tego doszło? Czyją zasługą przede wszystkim jest ten tytuł? Co wyróżnia Kolejorza spośród dotychczasowych mistrzów? Między innymi na te pytania odpowie Roki.  Zapraszamy. A tu poprzedni odcinek o najlepszych graczach sezonu. CZYTAJ WIĘCEJ O LECHU […]
18.05.2022
Liczba komentarzy: 34
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tunio
Tunio
28 dni temu

Oglądając w tym hejt parku Smokowskiego czułem takie zażenowanie że ja pierdole… Patrzył na niego jakby zobaczył pannę młodą przed ślubem.

Dla Kolegi Pytam
Dla Kolegi Pytam
28 dni temu
Reply to  Tunio

A spodziewałeś się czegoś innego po tym patomejwenie?

Tunio
Tunio
28 dni temu

W sumie to nie. Ale łudziłem się że nie będzie z siebie robił takiego błazna. 5 minut mi wystarczyło.

generał Pinochet
generał Pinochet
28 dni temu
Reply to  Tunio

Tak właśnie można odróżnić polaczka od Polaka – patrząc na to jak traktuje ludzi z zachodu.

-polaczek w człowieku z zachodu widzi boga i się mu kłania odda mu wszystko co ma żeby mu się podlizać.
-Polak w człowieku z zachodu widzi normalnego człowieka – traktuje go jak każdego innego człowieka bez tej dostojności i czci boskiej którą oddaje im zdegenerowane zakomplekcione beta polactwo.

Pogrmoca Trolli
Pogrmoca Trolli
28 dni temu

Afroamerykanin poucza swych pobratymcow czarnuchow.

Pinochet maze kiedys zrozumiesz jak wielkie masz kompleksy. Chociaz nie sadze.

JaToTylkoJa
JaToTylkoJa
28 dni temu

On właśnie ich nie ma… Napisał prawdę. Jest mnóstwo zakompleksionych podludzi w tym kraju. Takich którzy Niemcowi czy Francuzowi wyżarłi by gówno z dupy, żeby poczuć trochę zachodu

Pogrmoca Trolli
Pogrmoca Trolli
28 dni temu
Reply to  JaToTylkoJa

Smokowski pasjonuje sie liga francuska, moze mial plakat Makalele w pokoju, moze spotkal idola, wytlumaczen jest mnostwo, a wy wyjezdacie tu z 'polaczkami i zachodem’.
To jest wlasnie kompleks nizszosc, w ktorm zostaliscie wychowani. Objawia sie on pogarda dla wlasnego narodu i obywateli. Macie wpojone pewne zachowania, Widzicie „ wyżarnie gówna z dupy, żeby poczuć trochę zachodu”, widzicie „polaczkow” etc.
Jestescie jak Murzyni wyzywajacy sie od 'czarnuchow’.
Na tym miedzy innymi polegala germanizacja, rusyfikacja,czy PRL. Na wyrobieniu w swiadomosci okupowanej spolecznosci przekonania o poczuciu nizszosci i przynaleznosci do gorszej klasy.

generał Pinochet
generał Pinochet
27 dni temu

Wczoraj się urodziłeś – w Polsce od 1000 lat istniały klasy społeczne… i od zawsze była segregacja – od ścierwa trzeba sie odgrodzić a nie z nim spółkować. JEdność w Polsce jak najbardziej OK – ale nie z każdym – osoba musi spełniać kryteria cywilizacyjno-ludzkie by przynależeć do narodu polskiego – samo urodzenie tu i mówienie łamaną polszczyzną nie wystarczy.

JAKOŚĆ NIE ILOŚĆ!

Wykluczanie pewnych jednostek powinno być obowiązkiem.

Pogrmoca Trolli
Pogrmoca Trolli
27 dni temu

Idiotow nazywaj idiotami, a nie 'polaczkami’.
Niemcy nie wyzywaja sie od 'niemiaszkow’, chodz w tym narodzie idiotow nie brakuje. NIe maja kompleksu nizszosci. Po czesci dla tego, ze poczucia wlasnej, narodwej wartosci nie zabijala w nich okupacja i nie zabijaja media (tzw pedagogika wstydu).

Dos Santos
Dos Santos
28 dni temu

Kiedy jeszcze Smoku robił w canal+, przyszedł Odjidja z Legii na wywiad i też go tam maglował po tym francusku, ale tak to robił jakby zaraz miał wleźć pod stół i kiełbę mu opierdolić. Swoją drogą on ma jakieś ciągoty chyba do płci własnej, jak leciał ten quiz na weszło jeszcze, nie pamiętam nazwy, ale tam Hajto im sędziował. To jak Smoku z Wichniarkiem był w drużynie, to ręce cały czas miał na nim, cały czas go dotykał, macał, dziwnie to wyglądało.

generał Pinochet
generał Pinochet
27 dni temu
Reply to  Dos Santos

Też tak myśle że on jest pedałowaty.

Lolek
Lolek
28 dni temu
Reply to  Tunio

Gdybyś ty mózgu o tym decydował, to pewnie wybrałbyś do tego wywiadu tą atencjuszke Wędłowską czy jak jej tam.

Tunio
Tunio
28 dni temu
Reply to  Lolek

Pewnie nie.

franz
franz
28 dni temu

„Dalej Ronaldo, ten prawdziwy….”

Nie przegapicie żadnej okazji żałosne kutasiny żeby nie dojebać kryśce, co ?? 🙂

Jak już coś, to nie „prawdziwy” tylko „pierwszy”, a poza tym to nie do końca, bo kryśka to się chociaż tak naprawdę nazywa w przeciwieństwie do grubaska, nie ??? 😛

pumpernikiel
pumpernikiel(@pumpernikiel)
28 dni temu
Reply to  franz

Szkoda, że nie przetłumaczyli jak powiedział ” Messi? ten karakan na sterydach? Tak był kłuty od małego igłą, że mu się zwieracze nie domykają. Napiszcie to, tak sądzę własnie”

Człenio
Człenio
28 dni temu
Reply to  franz

W zasadzie w latach 90tych o Ronaldo da Limie mówiono Ronaldinho. Ronaldem stał się tak około Mundialu 1998 roku, czyli nie był pierwszym. Niektórzy twierdzą, że pierwszym Ronaldo był niejaki Ronaldo de Jesus.

OBIEKTYWNY
OBIEKTYWNY
28 dni temu
Reply to  franz

Z tego co mi wiadomo Cristiano tylko sobie dodal przydomek Ronaldo wiec to nie ma nic wspolngo z jego nazwiskiem.

Człenio
Człenio
28 dni temu
Reply to  OBIEKTYWNY

Cristiano Ronaldo to imiona Portugalczyka o nazwisku dos Santos Aveiro. Podobnie jak Ronaldo jest imieniem Brazylijczyka o nazwisku Nazario da Lima.

Eduardo
Eduardo
27 dni temu
Reply to  franz

To jak pięknie się zesrałeś na rzadko tylko podkreśla, że ów Grubasek jest lata świetlne od poziomu płaczliwego portugalca. 🙂

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
28 dni temu

Muszę przyznać, że Zakolak ma łeb do biznesu. Najpierw wmówił frajerom, że KTS to poważny projekt i zgarnął 4 bańki, od tej pory ma wyjebane na klub, wyniki gorsze niż jesienią, strona nie działa, frajerzy zapłacili i bajlando.

Później doszły kryptowaluty, teraz naciągnął Makalele na ten projekt w Afryce. Makalele skończy jak Romario którego ojebał ten Polak (nie tylko Romario, kto nie kojarzy, niech poszuka w necie).

Ładnie się rozkręca, ciekawe co będzie następne?

Włodziemierz Rzileńsky Cesarz Ukrolinu
Włodziemierz Rzileńsky Cesarz Ukrolinu
28 dni temu

polityka ; )

perun75
perun75
28 dni temu

różnica pomiędzy internetową mendą a Stanowskim … biznes, stan konta, pozycja, etc. u Stanowskiego … kilka plusików od czasu do czasu pod wpisem u mendy XD

Wojtek Hadaj-Kowalczyk
Wojtek Hadaj-Kowalczyk
28 dni temu
Reply to  perun75

Kolega dał się ojebać na udziały w KTS i zakłamuje rzeczywistość czy jest takim rycerzem Stanowskiego za darmo i lubi polerować gałę?

Miro Juro
Miro Juro
28 dni temu

Zajebisty był.

Misza
Misza
28 dni temu

poziom komentarzy na weszło spada razem z poziomem artykułów.
Pod każdym jakieś wyzywanie się kto jest ruską ku**ą a kto ch*jem. Kanał Sportowy zaprosił fajnego gościa, duże nazwisko i nie ma dyskusji o jego wypowiedziach tylko że Smoku ch*j i tak sie prawdziwy Polak nie zachowuje. A to że zakolak cwaniak i w ogóle grubas pornograficzny.

A odnośnie samego gościa to widać, że bije od niego pewność siebie. Fajnie odpowiedział na pytanie czy nie czuł się niedoceniony jako środkowy pomocnik, że zawsze inni byli na świeczniku. Nie czuł się bo znał swoją wartość i wiedział jak drużyna na niego patrzy.

mmmm1212
mmmm1212
28 dni temu
Reply to  Misza

Daj spokój, przecież większość pyskujących tutaj to nastolatkowie. Pewnie musieli w necie sprawdzić kto to jest Makelele już nie mówiąc o oglądaniu jego gry x lat temu.

Dlatego też nie rozumieją, że dla Smkowskiego jako fana futbolu to mogła być swego rodzaju podróż 20 lat wstecz.

MajkiMajk
MajkiMajk
28 dni temu

Ronaldo – „ten prawdziwy”.
Ech. A Krystiano to co – wymyślony?

franz
franz
28 dni temu
Reply to  MajkiMajk

Od siebie dodali, kutasiny 🙂

eugeniuszsmietana
eugeniuszsmietana
28 dni temu

Piłkarz był świetny, ale nie ufam temu co robi za grosz. Dużo w tym idei, dużo słów, marketingu i całego tego badziewia, a realnych działań brak.

Dla mnie to nic innego jak działalność fundacji Bono, gdzie 95% datków przeżerała sama fundacja i sam bono.

Sztuka dla sztuki.

A i też naprawdę rzadko byłym piłkarzom chodzi o cokolwiek więcej niż napchanie kabzy po karierze.

Są wyjątki, ale jest ich skrajnie mało. A czarnoskórzy rzadko przekuwają to co mówią w coś konstruktywnego. Nie jestem rasistą, ot zauważam zwykłą korelację, która częściej występuje. Częściej wolą się zajmować właśnie jakimiś lewymi interesami, że tam pomoc chuj wie gdzie, kasa przepada i tyle ją widziano – niż zostać trenerem, czy założyć coś swojego. Raczej kombinują jak ściągnąć hajs tam, gdzie jest studnia bez dna i zero kontroli, bo pieniądze znikają i nikt nie jest w stanie zweryfikować – gdzie, na co i po co poszły. W Europie tak nie zrobią. A już takich ancymonów, którzy przytulili po kilkadziesiąt milionów w twardej walucie było sporo, a nawet boiska jednego nie zrobili. Bo okazało się, że całość poszła na szukanie utalentowanych chłopców, żeby zarabiać hajs. A i dlatego nie dziwi mnie tam obecność Stanowskiego i ebebbebebnge. Bo oni na słowach, że chcą w Kongo coś robić – chcą ściągać najlepszych i coś zarobić na tym. A skoro jeszcze można hajs od debili ściągnąć i poudawać, że jakaś „infrastruktura” będzie to już idealnie 90% do kieszeni, 10% w ściągnięcie jakiegoś chłopaka który nieźle kopie, a co z resztą? No chcieliśmy, nie wyszło, ale i tak nie zweryfikujecie, bo to nomen omen czarna dziura.

Niuniek111
Niuniek111(@niuniek111)
28 dni temu

Stanowski chce pojebać murzyna razem z tym cwelem Pawełkiem P, bo RODO

Anziolek
Anziolek
28 dni temu

Jeden z ciekawszych gości KS. Tak między Dodą a Jasiem Kapelą

Joony
Joony
28 dni temu

Makelele to był najlepszy defensywny pomocnik w historii. Znakomicie czytał gre, miał nienaganną technikę, do tego był szybki i mobilny. Taki Busi przy nim, to wygląda jak paralityk. Taki np. Roy Keane też był świetny, jednak pod względem techniki i umiejętności czytania gry to się chował. Pamiętam mecz Francja-Niemcy jak nakrył czapką Ballacka, ta skwaszona mina Niemca, coś wspaniałego.

Bernadotte
Bernadotte
28 dni temu

Do Pogoni na trenera go.

Faras
Faras
28 dni temu

A na chuj w Polsce jeszcze młodzi piłkarze z Konga?

Suche Info
18.05.2022

Prezydent Betisu: „Bellerin musi wrócić do Arsenalu”

Wiele wskazuje na to, że wyjaśniła się najbliższa przyszłość Hectora Bellerina. Prezydent Betisu – Angel Hara potwierdził, że obrońca wróci do Arsenalu. Nie wyklucza jednak, że drogi klubu i piłkarza jeszcze się przetną. Prawy obrońca zamienił Anglię na Hiszpanię w ostatni dzień letniego okna transferowego. Arsenal zdecydował się wypożyczyć go do Betisu na cały sezon, […]
18.05.2022
Tenis
18.05.2022

Roland Garros za pasem. Kto może zagrozić Idze Świątek?

28 zwycięstw z rzędu. Pięć wygranych turniejów, w tym cztery rangi WTA 1000. W ostatnich trzech imprezach ledwie jeden stracony set. Bez porażki na mączce w trwającym sezonie. Iga Świątek wkroczy w Roland Garros jako ogromna faworytka do zwycięstwa w całym turnieju. Czy ktokolwiek będzie w stanie zagrozić jej na drodze do ostatecznego triumfu? Teoretycznie […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

1. FC Slovácko z Pucharem Czech

W finale Pucharu Czech – MOL Cup zespół 1. FC Slovácko pokonał Spartę Praga 3:1. To pierwsze takie trofeum w historii klubu Wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej połowie. W 11. minucie spotkania po rzucie karnym wynik otworzył Vaclav Jurečka. Kilkanaście minut później 27-latek asystował przy golu prawego obrońcy – Petra Reinberka. Po tym golu […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Belgowie ogłosili powołania na mecze z Polską, Walią i Holandią

Trener Roberto Martinez ogłosił nazwiska 32 piłkarzy, którzy w czerwcu zagrają w meczach Ligi Narodów przeciwko Polsce, Walii i Holandii. W kadrze znalazło się dwóch debiutantów. Po raz pierwszy w reprezentacji będą mieli okazję zagrać pomocnik ustępującego mistrza Francji, Lille – Amadou Onana oraz napastnik holenderskiego Vitesse, Lois Openda. Obaj panowie mają za sobą występy […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Tiba i van der Hart odchodzą z Lecha

Mistrzowie Polski zdecydowali się nie przedłużać wygasających 30 czerwca kontraktów z Pedro Tibą i Mickeyem van der Hartem. Zawodnicy o decyzji klubu zostali poinformowani przez dyrektora sportowego – Tomasza Rząsę oraz trenera Macieja Skorżę. Obaj piłkarze będą mieli okazję pożegnać się z poznańską publicznością w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Kolejorz zmierzy się w niej […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Mistrzostwo i co dalej? Lech musi dozbroić kadrę na bardzo intensywny sezon

Lech Poznań przyklepując mistrzostwo na kolejkę przed końcem sezonu zyskał nie tylko spokój w ostatnim meczu z Zagłębiem Lubin. Zyskał też tydzień więcej na to, by władze klubu mogły się skupić na budowie drużyny na przyszły sezon. A ten może być ekstremalnie wyczerpujący dla Kolejorza. Poznaniakom przyda się kadra szersza nawet niż ta, którą Maciej […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Chicharito wróci do Europy?

Meksykanin, reprezentujący obecnie barwy Los Angeles Galaxy znalazł się na celowniku AEK Ateny. Jak podaje FOX Deportes, nowy trener zespołu ze stolicy Grecji – Matías Almeyda chce rozpocząć swoją kadencję od głośnego ruchu na rynku transferowym. Były szkoleniowiec San Jose Earthquakes, Chivas czy River Plate planuje sprowadzić do Aten Javiera „Chicharito” Hernandeza. 33-letni meksykanin jest […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Rangersi powalczą dziś o trofeum, a Aaron Ramsey o swoją przyszłość

Przygotowując się do startu obecnego sezonu Aaron Ramsey nie mógł przypuszczać, że zagra w finale europejskich pucharów w barwach Rangersów. Piłkarska rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i dzisiaj Walijczyk stoi przed właśnie takim wyzwaniem. A jego efekty najprawdopodobniej zdecydują o jego dalszej karierze. Gdy Ramsey opuszczał Arsenal, by występować w Juventusie, mogło się wydawać, […]
18.05.2022
Brama dnia
18.05.2022

Cafu kontra Sergio Ramos | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną „Bramę dnia”. To cykl współtworzony przez nas z partnerami z Gatigo. CAFU VS UDINESE (18.05.2008) Czternaście lat temu ostatniego oficjalnego gola w karierze zdobył legendarny Cafu.  SERGIO RAMOS VS LEVANTE (18.05.2008) Tego samego dnia do siatki trafił też Sergio Ramos po efektownej asyście Gutiego, specjalisty w tym względzie.  No to […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Legia straci skrzydłowego, ale celuje w jego następcę

Legia Warszawa w najbliższym okienku transferowym będzie musiała załatać jeszcze jedną dziurę. Jak informuje „Legia.net” klub opuści skrzydłowy Benjamin Verbić. W jego miejsce legioniści chcą jednak ściągnąć innego zagranicznego zawodnika. Słoweniec trafił do Legii dzięki zezwoleniu od FIFA. Światowa federacja postanowiła pozwolić piłkarzom z Rosji i Ukrainy na zmianę klubów poza okienkiem transferowym. Benjamin Verbić […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Piłkarki i piłkarze w USA będą zarabiały tyle samo

Po latach walki o równe płace w Stanach Zjednoczonych piłkarki i piłkarze reprezentacji kraju będą wynagradzani tak samo. Decyzja w tej sprawie już zapadła i jest oficjalna. Co to oznacza? Długie negocjacje przyniosły efekty. Władze Amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej i związki piłkarzy oraz piłkarek reprezentacji USA ogłosiły porozumienie w sprawie równego wynagrodzenia zawodniczek i zawodników. […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Legia interesuje się Jasonem Lokilo. Trzeba za niego zapłacić

Skrzydłowy Górnik Łęczna jest zapewne jednym z tych zawodników, o których kluby Ekstraklasy przeprowadzą małą wojenkę w trakcie letniego okna. Już wiadomo, że ekipa z Lubelszczyzny w przyszłym sezonie będzie grała w I lidze, ale pomocnik pokazał się w obecnych rozgrywkach z na tyle z dobrej strony, że chętnych do jego zatrudnienia nie zabraknie. Lokilo […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Radosław Majecki w Lechu Poznań? Mistrz Polski monitoruje jego sytuację

Radosław Majecki latem ma zmienić klub. AS Monaco dało zielone światło na jego wypożyczenie, a zainteresowany jego pozyskaniem ma być… Lech Poznań. Informację o tym, że mistrz Polski monitoruje temat byłego bramkarza Legii Warszawa podał Sebastian Staszewski z „Interii”. AS Monaco miało w przeszłości odrzucać oferty wypożyczenia Majeckiego z Belgii, Holandii oraz Włoch. Teraz jednak […]
18.05.2022
Niezły numer
18.05.2022

Piąty finał pucharów dla Rangersów. Wyprzedzą Celtic w europejskich sukcesach?

Dwa. Tyle trofeów w Europie zdobyły kluby ze Szkocji – Rangers oraz Celtic. Największe marki z Glasgow triumfowały odpowiednio w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze Europy (Lidze Mistrzów). Teraz The Gers mają szansę zdobyć drugi puchar i wyprzedzić lokalnego rywala. Rangers mieli rzecz jasna zdecydowanie więcej szans na zdobycie trofeów na Starym Kontynencie. W finałach europejskich pucharów […]
18.05.2022
Weszło
18.05.2022

Trwa bitwa o pokazywanie Ekstraklasy. Canal+ przeprowadza kontratak

Już w tym tygodniu Ekstraklasa SA ma wysłać do podmiotów telewizyjnych i streamingowych zaproszenia na przetarg. W jego trakcie rozstrzygnie się, kto będzie transmitował spotkania najwyższej polskiej ligi w latach 2023–2027. Nie będzie to jednak klasyczny przetarg, a bardziej konkurs z elementami negocjacji. Wszystko powinno wyjaśnić się do końca czerwca. Kwota 300 mln zł za […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Siedem scen z życia Giovanniego van Bronckhorsta

Indonezyjskie pochodzenie. Przywiązanie do Feyenoordu Rotterdam. Sukcesy w Szkocji, kłopoty w Anglii, triumf w Lidze Mistrzów z Barceloną. No i ten niezapomniany gol w półfinale mistrzostw świata. Wspominamy karierę Giovanniego van Bronckhorsta, szkoleniowca Rangersów, przed dzisiejszym finałem Ligi Europy, gdzie The Gers zmierzą się z Eintrachtem Frankfurt. Mistrzostwo z Feyenoordem Giovanni van Bronckhorst urodził się […]
18.05.2022
Liga Europy
18.05.2022

Niedoceniony przez „Wilki”. Uwielbiany przez „Orły”

Nie da się ukryć, że trenerzy z Austrii cieszą się coraz większym zainteresowaniem klubów Bundesligi. Wielu z nich ma w CV epizod pracy w Red Bullu Salzburg, który zdominował austriacką piłkę i jest czymś w rodzaju certyfikatu jakości. Takową zmiankę w swoim życiorysie posiada również Oliver Glasner, którego nazwisko zyskuje na wartości. Jest piątym austriackim […]
18.05.2022
Suche Info
18.05.2022

Michał Helik trafi do MLS?

Polscy piłkarze zaczynają coraz odważniej kolonizować Stany Zjednoczone. Liczba biało-czerwonych w Major League Soccer może wzrosnąć, gdyż na celowniku tamtejszych klubów jest kolejny Polak. Jak informuje „TVP Sport” ofertę z MLS otrzymał Michał Helik. Nazwa klubu, który ubiega się o Polaka, jeszcze nie padła, natomiast sam zainteresowany może być chętny na zmianę otoczenia. 26-letni zawodnik […]
18.05.2022