„Może młodzi trenerzy nie boją się ryzyka, bo nie dostawali linijką po rękach?”

Opublikowane 06.12.2021 11:14 przez

Damian Smyk

Jest najmłodszym trenerem w Ekstraklasie. Jako najmłodszy trener uzyskał licencję UEFA Pro. Ma 31 lat i dziesięć lat doświadczenia w pracy szkoleniowej. Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, opowiada o tym, jak to jest być wkręcanym w ziemię przez Michała Janotę. O tym, czy trudno jest licealiście powiedzieć sobie w lustrze „nie, nie będę dobrym piłkarzem”. Ale i o tym, jak został trenerem, jak trudno było mu odpowiedzieć na propozycję Warty i o tym, czym różnią się trenerzy młodzi od starych.

***

Pewnie godzinkę porozmawiamy. O 16:30 będę w domu. Nie jest źle…

O której przyszedłeś do klubu?

Około 7. Staram się być w pracy około 10 godzin dziennie. Ale pracy netto wychodzi mniej.

Nie lubię tej trenerskiej gadki o tym, jak to przychodzą do klubu pierwsi, wychodzą ostatni.

Jeśli tak robisz, to pewnie masz problem z organizacją pracy. Mówimy o poziomie Ekstraklasy, gdzie masz asystentów, ludzi w sztabie. Nie musisz zrobić wszystkiego samemu. Dla przykładu – wczoraj wieczorem obejrzałem mecz Wisły Kraków z Widzewem Łódź. Ale w 60. minucie go wyłączyłem. Czy to coś zmieni, że pół godziny obejrzę dziś rano? No nie. A przynajmniej przyjdę wyspany do pracy, jesteśmy już po odprawie, mamy ten mecz przeanalizowany.

Poza tym – praca po 16 godzin dziennie to krótka droga do psychicznego i fizycznego wypalenia.

Lubię pracować. Zwłaszcza w sytuacji, gdy robię to, co po prostu lubię. Ale higiena pracy jest ważna. Kiedyś słyszałem, że jestem pracoholikiem, ale wydaje mi się, że potrafię znaleźć równowagę.

Nie za dużo tych porównań do Juliana Nagelsmanna?

Nie zajmuje się tym.

Więcej mówi się o tym, że jesteś najmłodszym trenerem niż o tym, że jesteś trenerem, który sprawdził się w II lidze.

Ale czy ja mam na to wpływ? To bardziej ja ciebie mógłbym spytać o to, czy długo jeszcze będziecie mnie porównywać do Nagelsmanna.

A nie zastanawia cię to, dlaczego następuje taki zwrot w kierunku zatrudniania coraz młodszych trenerów? Brede, Skowronek, Niedźwiedź, Kaczmarek są przed czterdziestką. Ty czy Artur Węska w rezerwach Lecha – krótko po trzydziestce.

Wydaje mi się, że mamy przewagę w kwestii pracy z komputerami. W futbolu nastąpił też bardzo szybki rozwój pod względem taktycznym, rozumienia gry. Piłka przyspieszyła. Zrób sobie eksperyment – włącz dwa mecze. Jeden z roku 1997, drugi z 2017. Będziesz miał wrażenie, że oglądasz dwie różne dyscypliny sportu. Ja się wychowywałem już tylko w tej nowej dyscyplinie. Fazy przejściowe, wysoki pressing, „Szybcy i wściekli”, rock&roll Kloppa…

Cała szkoła Rangnicka, filozofia Red Bulla, szachy Guardioli.

I do tego cała ta analiza komputerowa. InStat, programy statystyczne. Dla nas – młodych trenerów – to środowisko naturalne, bo właściwie mieliśmy komputery od dziecka, niektórzy od nastolatka. Futbol skręca w tę stronę, że musisz być biegły w takich kwestiach i wydaje mi się, że w tym tkwi jakaś nasza przewaga. Natomiast mamy też braki względem tych doświadczonych trenerów.

Jacek Zieliński mówił ostatnio, że jego doświadczenie polega między innymi na tym, że już wiele razy dostał od futbolu w mordę.

To jedno. A drugie – doświadczeni trenerzy wiedzą już jak działa ten świat od środka. Znają szatnie, znają prezesów, znają zawodników. Wiedzą kto, jak i kiedy się zachowa. Tego nie ma w komputerze.

Ale dzięki komputerowi możesz łatwiej dotrzeć do zawodnika. Jesteśmy wzrokowcami, odpowiednia obróbka wideo z analizą trafi do piłkarza lepiej niż coś rozrysowanego na kartce papieru.

Ja też jestem wzrokowcem. Świat cyfryzacji to pomocne narzędzie. Może opowiem ci o tym, jak wygląda nasz dzień pracy? Dzień wcześniej przygotowujemy trening. Nagrywamy sam trening z drona. Zgrywamy wideo. Przewijamy martwe strefy, więc to nie trwa długo. Wyciągamy coś, co nam się podobało. Do następnego treningu korygujemy to, co źle funkcjonuje. Przez cały mikrocykl możemy przygotować plan na mecz i poprawić te elementy, które uważamy za kluczowe. Możemy to pokazać zawodnikom na wideo – to robimy dobrze, to źle, taki produkt końcowy chcemy wykonać. W konsekwencji zawodnik wie, co ma robić w trakcie meczu.

To omówmy plan na Lecha. Ustawienie 1-6-3-1. Zagęszczenie środka, co w konsekwencji prowadziło do tego, że Amaral w tym meczu nie zaistniał. Wyrzucenie Lecha w boczne strefy, gdzie często skrzydłowi Lecha musieli grać przeciwko dwóm obrońcom.

Zgadza się. Lech mógł się dostać w boczny sektor, ale nie wyżej niż 30 metr od naszej bramki. Tam już bardzo agresywnie pressowaliśmy. Musieliśmy zakładać, że na skrzydłach nie możemy wystawiać się na grę jeden na jednego, bo Kamiński i Ba Loua mają ogromną jakość. Nawet jeśli kogoś z naszych zawodników minęli, to trafiali na kolejnego. Przed szóstką obrońców wystawiliśmy trzech pomocników ustawionych w strefie, by zablokować Amarala. Ale Kamiński i Ba Loua schodzą też do środka, więc wpadali na tych trzech pomocników. Mogli więc albo strzelać, albo wrzucać na dalszy słupek. A tam mieliśmy przewagę wzrostu.

I oba gole straciliście ze stałych fragmentów gry.

Patrzyliśmy sobie na statystykę expected goals. Lech prześcignął nas dopiero po golu na 2:0, gdy musieliśmy się otworzyć. Straciliśmy bramki po stałych fragmentach gry, gdy źle się poprzesuwaliśmy. Lechici też zachowali się sprytnie przy tym drugim rzucie wolnym, gdzie przesunęli piłkę bliżej naszej bramki. Ale to nie tak, że chce się tłumaczyć i usprawiedliwiać.

Z Lechem zagrałbyś teraz tak samo?

Identycznie. Nie mam co do tego wątpliwości.

Tak sobie myślę o tym, od czego zaczęliśmy – o trenerach nowej generacji. Wy też chyba nie jesteście przywiązani do jednego systemu gry. Weźmy dla przykładu dwa mecze Warty. Z Wisłą Płock zagraliście 1-3-4-2-1, tydzień później z Lechem 1-6-3-1. U młodych trenerów jest elastyczność taktyczna, zmieniacie systemy w trakcie spotkania.

Myślę, że możemy to rozszerzyć – bo to nie tylko elastyczność taktyczna, ale generalnie do podejście do piłki. Też do świata. Ja się wychowywałem w latach ’90 i wiem, że moje środowisko do dorastania było łatwiejsze niż to, w którym wychowywali się trenerzy z lat ’60 czy ’70. A to środowisko, jakieś traumy z dzieciństwa, sposób wychowania – to wszystko wpływa na to, jak zachowujesz się później w dorosłym życiu. Porównywanie szkoły podstawowej mojej i mojego taty nie ma sensu, bo to jak dwie różne szkoły. My mogliśmy sobie pozwolić na przekraczanie pewnych granic, pokolenie moich rodziców nie, bo dostawało za to linijką po rękach. I dzisiaj w pracy trenera też mogę pewne zasady złamać, nie siedzieć w ścisłych ramach. Mamy inne nastawienie.

A co z tą elastyczność taktyczną? Niektórzy twierdzą, że to sztuka dla sztuki.

Powiem tak – gdybym był trenerem Rakowa, Pogoni czy Lecha, to pewnie grałbym jednym systemem. A jeśli jesteś trenerem zespołu z dołu tabeli, to musisz starać się czymś przechytrzyć rywala. Gdybym dzisiaj poszedł do Rakowa, to grałbym cały sezon trójką w tyle. Może 1-3-5-2, może 1-3-4-3 i to by było na tyle, jeśli chodzi o kombinowanie. Bo oni mają zawodników wyskautowanych pod ten system, znają swoje zadania, dominują, mają wysoką jakość. Wszystko się zgadza. Co pół roku dorzucają sobie lepszych zawodników. Po każdym awansie robili lekką korektę kadry i w ciągu dwóch lat od drużyny przeciętnej w danej lidze stawali się drużyną topową. Widziałem jak to wyglądało w Stali Mielec, widzę jak to wygląda teraz w Warcie.

W Stali – gdzie byłeś asystentem Artura Skowronka – mierzyliście w awans i trzymaliście się jednego ustawienia.

Praktycznie cały jeden sezon graliśmy w systemie 1-4-1-4-1. Dlaczego? Bo na niemal każdej pozycji mieliśmy piłkarza topowego w lidze.

A dzisiaj w Warcie nie macie ani jednego takiego piłkarza.

Musimy maskować pewne rzeczy.

Widzę, że Warta się zmieniła, gra inaczej. Ale po dwóch kolejkach za twojej kadencji macie dwie porażki. Boli?

Oczywiście, że boli, ale patrzę na to tak – ile mogłem zrobić jako trener? Czy straciliśmy bramki przez zły plan? Co mogę poprawić w grze? Z Lechem straciliśmy dwie bramki po stałych fragmentach gry. Z Wisłą Płock – po aucie i po błędzie indywidualnym. Plan nie zawinił. Widzimy, że nie jesteśmy skuteczni, więc w tym tygodniu dorzuciliśmy do zajęć dużo pracy w polu karnym przeciwnika. Czy przyjdą efekty już w meczu z Wisłą Kraków? Taką mam nadzieję.

Kiedy uznałeś, że nie będziesz dobrym piłkarzem?

Miałem tę okazję, by pojechać kilka razy na kadrę województwa śląskiego, grałem kilka razy przeciwko Janocie czy Szczęsnemu. Janota… Gdybyś wtedy zapytał kogokolwiek o to, kto będzie najlepszym polskim piłkarzem z rocznika 1990, to każdy wskazałby Janotę. Był niesamowity. Gdy mieliśmy grać z UKP Zielona Góra, to był koszmar. W Ruchu grając na stoperze czy jako defensywny pomocnik, to była katorga. Cierpiałem. Ale pytałeś o to, kiedy uznałem, że nie będę piłkarzem. Byłem w liceum. Gdy patrzyłem na innych zawodników, to oni byli szybsi, silniejsi, lepsi. Jak maszyny. Nie szło grać na takiego Pawła Wojciechowskiego. Nie miałem szans. Później zaczęli dochodzić młodsi – Gajos, Hołota, Zachara. Mogłem dojść do III ligi, może tak bym zakotwiczył. Ale poszedłem już w kierunku szkoły. Spotkałem fajnych ludzi, zacząłem inaczej patrzeć na takiego Darka Rzeźniczaka, analizowałem treningi. I wcześnie zrozumiałem, że mogę być lepszym trenerem niż piłkarzem.

Masz 31 lat, a dziesięć lat doświadczenia w roli trenera.

Osiem lat w seniorskiej piłce.

Rozmawiałeś z rodzicami o tym, że jako osiemnastolatek podejmujesz decyzję „chcę być trenerem”?

Nie przypominam sobie takiej rozmowy. Szybko to poszło. Poszedłem na AWF, zacząłem pracować z dziećmi. Ale interesowała mnie piłka seniorska. I w trakcie studiów pracowałem w III lidze jako asystent. A rodzice? Nigdy nie wymagali ode mnie określenia się w sprawie przyszłości. Miałem bardzo dobry dom.

Rodzice byli sportowcami?

Nie. Tata trenował w Ruchu, teraz jest kibicem. Ale mama nie trenowała profesjonalnie, woli rekreację typu jazda na rowerze.

Byłeś dzieckiem śląskiego podwórka?

Zdecydowanie tak. To było specyficzne otoczenie. Nie mieszkałem w dzielnicy, gdzie wszyscy mieli ładne fryzury i drogie ciuchy. Trzeba było przetrwać. To hartowało charakter. Miałem dobry, szczęśliwy dom, ale podwórko kształtowało charakter.

Może to głupie pytanie, bo jesteś dopiero miesiąc w Ekstraklasie. Ale masz 31 lat, dziesięć lat w branży i tak się zastanawiam – nie boisz się szybkiego wypalenia w tym zawodzie? Przed tobą pewnie z 30 lat pracy w tym zawodzie.

Gdybym pracował jako trener tylko po to, by zarabiać, to bym się bał. Ale lubię ten zawód. Lubię odpalić mecz sobie mecz Wisły z Widzewem, by sprawdzić pomysł trenera na Wisłę. Cieszę się, że mam kompetentny i ambitny sztab, który przeanalizuje stałe fragmenty. Dostanę raport o przygotowaniu fizycznym. To ułatwia pracę. Mogę skupić się na innych rzeczach – nawiązaniu relacji z piłkarzami, z pracownikami, z władzami Warty. I nie, absolutnie mnie to nie wyczerpuje.

Miałeś numer do dyrektora Mozyrko zanim do ciebie zadzwonił?

Nie.

To jak zareagowałeś, gdy zobaczyłeś obcy numer, a w słuchawce padło „Cześć Dawid, Radosław Mozyrko z tej strony”?

Dyrektor wysłał mi SMS-a. „Dzień dobry, Radosław Mozyrko, Warta Poznań. Proszę o kontakt”.

I co pomyślałeś?

Że chodzi o transfer jakiegoś zawodnika. Rozmawiałem wcześniej z trenerem Tworkiem o wypożyczeniach. Ale w tamtym momencie nie wiedziałem, że Warta rozważa rozstanie z trenerem, więc nie wpadło mi w ogóle do głowy to, że dyrektor Mozyrko może rozważać moje zatrudnienie.

Od razu się zdecydowałeś, że przechodzisz do Warty?

Pierwsza rozmowa nie wyglądała tak, że przyjechał dyrektor i od razu negocjowaliśmy umowę. Najpierw chciał porozmawiać. Poznać moje spojrzenie na futbol. Zobaczyć jakim jestem człowiekiem. Co umiem. Jaka się moja wizja piłki. Jak pracuję.

Badanie rynku.

Można tak powiedzieć.

Zdziwił cię ten telefon?

Zdziwiło mnie to, że chciał przyjechać do Suwałk, bo to kawał drogi. Ale wszystko potoczyło się bardzo szybko. Dyrektor miał przygotowanych mnóstwo pytań, a zdaję sobie sprawę z tego, że nie byłem jedynym trenerem, z którym rozmawiał. Później sprawy nabrały tempa, bo przyszedł mecz Warty z Lechią, dłużej porozmawialiśmy ponownie, dyrektor porozmawiał z radą nadzorczą i jestem tu, gdzie jestem.

Pomyślałeś sobie, że pociąg do Ekstraklasy przyjeżdża tylko raz? Na zasadzie – jak nie wskoczę teraz, to będę musiał długo czekać na kolejną taką propozycję?

Najpierw pomyślałem, że odejście byłoby niesprawiedliwe wobec kilku zawodników Wigier. Spisałem sobie plusy i minusy odejścia oraz pozostania. Ostatecznie uznałem, że warto spróbować.

Dlaczego twoje odejście mogłoby być niesprawiedliwe? Bo namówiłeś zawodników na przyjście do Wigier, a teraz odchodzisz?

Tak. Namawiałem przecież Kacpra Michalskiego czy Mikołaja Łabojko, rozmawiałem z Mariuszem Rybickim. Uważałem, że to nie jest w porządku. Ale potem pomyślałem też o drugiej stronie tego wszystkiego. To nie jest tak, że my – trenerzy – wybieramy sobie kluby. Rynek pracownika-trenera jest inny od rynku pracownika-piłkarza. Zawodnicy mają swoje okienka na transfery, my nie. Po drugie – a co by było, gdyby mnie zwolnili z Wigier miesiąc czy dwa później?

Czyli warto wsiadać do pociągu i nie zastanawiać się – „a co jeśli się sparzę?”?

U mnie chronologia była taka: najpierw radość, bo zadzwonił klub z Ekstraklasy. Potem refleksja – czy jest fair wobec Wigier? A ostatecznie chłodna kalkulacja i męska decyzja. Myślałem też o tym tak, że chyba żaden zawodnik nie podjąłby innej sytuacji niż ja. Wyobrażasz sobie, że przychodzi do mnie piłkarz Iksiński i mówi „trenerze, dzwonią z Ekstraklasy, transfer zimą, ale ja mam tu jeszcze kontrakt, dogram chociaż do końca sezonu”?

Nie.

No właśnie. A ja zanim określiłem się w kwestii Warty, to spotkałem się z zawodnikiem, którego najdłużej namawiałem na transfer do Wigier. Poszliśmy na kawę, porozmawialiśmy. Zapytałem wprost – czy jego zdaniem zachowałbym się fair, gdybym teraz odszedł. Ten zawodnik powiedział, że każdy na moim zdaniu poszedłby do klubu z Ekstraklasy. Myślę, że szatnia też to zrozumiała. Poza tym… Może to wyświechtane, ale prawda jest taka, że Ekstraklasie się nie odmawia. Zwłaszcza, gdy pracujesz nie w I lidze, a w II lidze.

Słyszałem, że w pierwszych dniach przeprowadziłeś ankiety wśród piłkarzy. Dlaczego?

Najpierw wyszliśmy na boisko. Pokazałem rzeczy, których oczekuję i rzeczy, których w Warcie bym nie chciał. A na przestrzeni dwóch-trzech dni rozdałem piłkarzom i trenerom ankiety. Prosiłem ich o odpowiedzi na kilka pytań. Pokażę ci.

(Szulczek wyciąga stos kartek. Na dwustronnej ankiecie jest kilkanaście pytań. O to, jak zawodnik ocenia przygotowania zespołu oraz własne. Co zmieniłby w treningu. Z kim chciałby gonić wynik, a jakiego piłkarza wpuszczałby, gdyby zespół prowadził. Jest też tabelka z nazwiskami piłkarzy i oceną każdego w skali 1-10)

Ankieta jest anonimowa i to pozwala na szczerość. Każdemu zależy na wyniku, więc każdy robił to rzetelnie.

Robiłeś to wcześniej?

Tak, w Wigrach. I przynosiło to skutek. Robiliśmy to albo w trudnych momentach, albo na początku rundy, gdy byliśmy po przetasowaniu kadrowy. Początkowa reakcja była taka, że zawodnicy byli zdziwieni. „Nie no, jak? Mam skład trenerowi ustawiać?”. Ale gdy niektórzy robili to już trzeci raz, to podchodzili do tego jak do ważnego zadania. Po pierwsze – czuli, że ich zdanie jest istotne. A po drugie – zaczęli odpowiadać sobie w głowie na pytania, na którymi wcześniej by się nie zastanawiali.

I co wynika w Warcie z tych ankiet?

Nie mogę ci powiedzieć wszystkiego, ale myślę, że dobry będzie przykład. W ankiecie jest pytanie „z kim chciałbyś grać, gdy prowadzisz 1:0”. 80% odpowiedzi – z Bartoszem Kielibą. Dla mnie to istotna informacja. Nie jest tak, że Bartek po powrocie do składu będzie grał zawsze. Ale jeśli zdecydowana większość składu dobrze się z nim czuje, to dlaczego mam robić coś przeciwko? Nie jestem głupcem, by popełniać błędy, których mogę uniknąć w bardzo prosty sposób. A tym sposobem jest słuchanie ludzi. Wydaje mi się, że szybko udało mi się zrozumieć tę szatnię. Mam nadzieję, że za tym pójdą też wyniki.

Bo to nie jest łatwa szatnia. Każdy powie „eee, swojska banda, fajne chłopaki”. Ale to szatnia, która dużo razem przeżyła i która też przeszła zmiany. Przychodzisz z zewnątrz. Jesteś jak ten gość na imprezie, którego przyprowadził kolegę. Ty nie znasz nikogo, oni nie znają ciebie.

Trener Tworek wykonał tu kawał dobrej roboty. Był z zespołem dłuższy czas, przeżył piękne chwile z drużyną. I wiedziałem, że w szatni może być grupa zawodników, którzy to rozstanie z trenerem potraktują jako niesprawiedliwość, będą odczuwać jakąś żałobę. Natomiast nie napotkałem na żadne utrudnienie. Zawodnicy wiedzą, że im szybciej złapiemy wspólny język, to każdemu wyjdzie to na dobre. Mamy wspólny cel – utrzymanie się. A utrzymanie sprawia, że każdy realizuje też swój cel indywidualny.

Dostałeś zapewnienie, że zimą zespół zostanie realnie wzmocniony?

Nie dostałem listy nazwisk i obietnicy, że będziemy grać lepiej. Ale dostałem zapewnienie, że zrobimy wszystko, by w tym następnym oknie transferowym zespół zostanie wzmocniony. Jeśli będzie nas stać tylko na drobne korekty, to trudno, powalczymy z taką kadrą, jaką będziemy mieć. Uważam, że mamy dobrą drużynę. Zwłaszcza pierwszą jedenastkę. Ale wiadomo, że każdy trener chce wzmocnień. Nawet Maciej Skorża pewnie chciałby na tej czy tamtej pozycji piłkarza lepszego od tego, którego ma. Ale nie było powiedziane, że wydamy tyle i tyle pieniędzy. Pewnie jest to uzależnione od tego, jakie wyniki osiągniemy do końca tego roku i jak będzie wyglądała nasza perspektywa na utrzymanie się.

Czytaj też:

fot. NewsPix

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Weszło
26.01.2022

Najważniejsza runda Marchwińskiego. Pech napastników szczęściem 20-latka?

Filip Marchwiński od lat jest uznawany za wielki talent. W Ekstraklasie mimo młodego wieku rozegrał już ponad 70 spotkań w pierwszej drużynie Lecha Poznań. Ale można zapytać – skoro 70 rozegranych, to ile dobrych? Efekty gry Marchwińskiego póki co nie dojeżdżają do poziomu jego talentu, ale być może okoliczności sprawią, że wychowanek Kolejorza dostanie w […]
26.01.2022
Ekstraklasa
26.01.2022

Kostadinov: Przed meczem o EURO Goran Pandev wygłosił taką przemowę, że wszyscy płakali

Jakie to uczucie być częścią historycznego sukcesu swojego narodu? O reprezentacji Macedonii Północnej porozmawialiśmy z nowym piłkarzem Piasta Gliwice. Tihomir Kostadinov wywalczył z kadrą awans na mistrzostwa Europy i pojechał na tę imprezę. Dzielenie szatni z Goranem Pandewem, rozwój futbolu w ojczyźnie i chęć postraszenia Włochów — to kilka tematów, które pomocnik poruszył w wywiadzie […]
26.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Weszło
26.01.2022

Najważniejsza runda Marchwińskiego. Pech napastników szczęściem 20-latka?

Filip Marchwiński od lat jest uznawany za wielki talent. W Ekstraklasie mimo młodego wieku rozegrał już ponad 70 spotkań w pierwszej drużynie Lecha Poznań. Ale można zapytać – skoro 70 rozegranych, to ile dobrych? Efekty gry Marchwińskiego póki co nie dojeżdżają do poziomu jego talentu, ale być może okoliczności sprawią, że wychowanek Kolejorza dostanie w […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Weszło
24.01.2022

Warta testuje reprezentanta Mozambiku

David Malembana był tajemniczym „zawodnikiem testowanym” w trakcie sparingu Warty Poznań z Shkendiją Tetowo. To 26-letni Niemiec, z pochodzenia Mozambijczyk, który zaliczył jeden występ w reprezentacji tego kraju. Od lipca nie ma klubu. Warta Poznań rozgląda się za wzmocnieniami na rynku transferowym. Do tej pory z zespołu „Zielonych” odeszli Aleks Ławniczak (Zagłębie Lubin), Szymon Czyż […]
24.01.2022
Weszło
24.01.2022

PRASA. Szewczenko coraz bliżej polskiej kadry. Przeciąganie liny z Genoą

Szewczenko coraz bliżej objęcia posady selekcjonera reprezentacji Polski. Wywiady z Jarosławem Mroczkiem i Jakubem Kamińskim. Szykuje się polski duet w Fiorentinie? O tym m.in. w dzisiejszej prasówce.  „SPORT” Wiśle Kraków wyrwano dwa zęby trzonowe, ale „Biała Gwiazda” sporo zarobiła na odejściu Aschrafa i Yeboaha. Czy następcy dadzą radę? To duża zmiana dla Wisły. Kluby z […]
24.01.2022
Weszło
23.01.2022

QUIZ LIVE: CO WY WIECIE O HARRYM POTTERZE?

23.01.2022
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Luca Brasi
Luca Brasi
1 miesiąc temu

Wszystkich trenerów po 50tce należałoby zwolnić w Polsce. Dawno nie widziałem tak ograniczonych ludzi.

Kigen
Kigen
1 miesiąc temu

Staży trenerzy też są ok. Doświadczenie procentuje np w Craxie.

Adam
Adam
1 miesiąc temu

Stare pierdy, specjaliści od przeszkadzania, Dorny, Rumaki itd WON!

Tylko czystka trenerów, sędziów i pato klubów (Legia, 2xKraków, 2xŁódź) może uratować polską piłkę.

Stop patologii.

Bartoni
Bartoni
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Dorna 42 lata, Rumak 44, a więc jak najbardziej „młode pokolenie trenerów”.
Może nie dzielmy trenerów na młodych i starych, a dobrych i chujowych?

Konrad88
Konrad88
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Dorna 42 lata, Rumak 44 😉

Vinni
Vinni
1 miesiąc temu

Powodzenia dla trenera, oby mu się wiodło, bo to może być taki powiew świeżości, dowód, że młodzi trenerzy będą prezentowali lepszy poziom, od tych obecnych 40sto, czy 50cio latów.

Expert
Expert
1 miesiąc temu
Reply to  Vinni

Uczciwie powiem tyle: Jeśli jakimś cudem Warta utrzyma się to piłkarze Warty będą największymi pierdołami pod słońcem. Swoją słabą postawą zwolnili trenera Tworka który osiągnął wynik ponad stan sezon wcześniej. Co do trenera Szulczka to nie zdał testu w 2 lidze. Wigry to drużyna którą z góry można założyć że powinni być w TOP 6. Osiągnął to ale odpadł szybko w barażu. Super talent trenerski powinien co najmniej mocno ostrzeć się o miejsca do automatycznego awansu czyli TOP 2. Co do jego pomysłu w ustawianiu bramkarza w murze to totalny idiotyzm i szaleństwo.

Adamus
Adamus
1 miesiąc temu

Kolejny trener o mentalności erotomana – gawędziarza. Podobne mądrości słyszałem swego czasu od np Podolińskiego czy Smółki i gdzie oni są? Niech się wykażą w praktyce, bo w złotoustości już zdobyli puchar Ligi Mistrzów.

kekwem
kekwem
1 miesiąc temu
Reply to  Adamus

O co ty się prujesz. Przecież ten koleś nie mówił tutaj niczego szokującego i niczego sugerującego jakiś egoizm czy zarozumialstwo. Ogarnij się, to twoja wina, że tak reagujesz jak widzisz młodego typa, który realizuje swoje marzenia zawodowe.

Panie, tu się pan jebnij, o tu!
Panie, tu się pan jebnij, o tu!
1 miesiąc temu

Młodzi trenerzy widzą, co się dzieje. Chcą po prostu iść naprzód 🙂 mamałygi starego systemu, a tfu na was, posłuszne kundle!!! Z buta!!! Boli? Ma boleć 🙂 Wytrzymasz, nie? 🙂 Muahahaha. Kabareciarze!!!

ProfesorKuleszówki
ProfesorKuleszówki
1 miesiąc temu

Koleś póki co trenował drużynę z zaplecza zaplecza 27 ligi w Europie, a filozofuje, jakby miał na koncie zwycięstwo w LM co najmniej.

Posen
Posen
1 miesiąc temu

Wygrana, albo dno 🙁

Acardo
Acardo
1 miesiąc temu

To nie jest kraj dla starych ludzi

Bartosz
Bartosz
1 miesiąc temu

Gościu trener jest od tego, żeby kreować rzeczywistość, a nie kierować sie zdaniem pilkarzy, których połowa co najmniej taka ankieta irytowała. Ankiety, srety, a sam mecz najbliższego przeciwnik wyłącza w 60minucie, czyli o godzinie 21.15. Cóż za zaangażowanie w pracę! ALE TO NIE TWOJA WINA TYLKO MOZYRKI.

tolo
tolo
1 miesiąc temu

Przestań pierdolić z tymi komputerami. Oglądałem ten twój zespolik w meczu i co? tu trzeba zapierdalać a połowa tych twoich taktyków snuła się po boisku. Cwaniaczku nie udawaj takiego rozgarniętego bo cię życie sprowadzi na ziemię. Ani Mesii ani Neymar nie grają przez te twoje kkomputery tylko ktoś ich ukształtował gamoniu i ty i te twoje komputery tego nie zrobią bo piła nożna to piłka nożna a nie gra komputerowa. Idż se synek pogaj w tą fifę i się po analizuj a raczej onanizuj. Dramat .następny przekombinowany. A faktycznie podobny do Nagelsmana tylko w czym … nawet nie w pierdoleniu

mechanikabg
mechanikabg
1 miesiąc temu

Wczoraj wszystko było widać w meczu z Wisłą, co to jest za geniusz trenerki.

Obrona na Czesława, cała jedenastka max na 30 metrze od bramki i murowanko.
Geniusz taktyki.

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wolfsburg ściąga konkurencję dla Kamińskiego

Przyszły konkurent Jakuba Kamińskiego o miejsce w składzie Wolfsburga kosztował sześć i pół miliona euro, ma osiemnaście lat, nazywa się Kevin Paredes i drużynę Wilków – podobnie jak Polak – wzmocni dopiero wraz z końcem czerwca 2022 roku.  Kevin Paredes to utalentowany piłkarz amerykańskiego D.C. United. Do tej pory rozegrał trzydzieści osiem spotkań w MLS, […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Oficjalnie: Vlahović w Juventusie

Juventus ma nowego gwiazdora. Już oficjalnie, bez żadnych spekulacji, plotek i przypuszczeń, to Dusan Vlahović.  , , #! ✅ — JuventusFC (@juventusfc) January 28, 2022 Gwiazda serbskiego napastnika rozbłysła 16 grudnia 2020 roku. Od rozgrywanego tamtego dnia meczu z Sassuolo Dusan Vlahović strzela seryjnie – prawie czterdzieści goli na boiskach Serie A przez następne dwanaście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

„Nie mam już sił, nie odnajduję radości”. Eberl odchodzi ze świata futbolu

Max Eberl jest legendą Borussii Monchengladbach. Najpierw był jej piłkarzem, potem został dyrektorem akademii, a od kilkunastu lat pełnił rolę dyrektora sportowego. Jego pracę ceniono w całym kraju i na całym piłkarskim świecie. Odszedł, płacząc na konferencji prasowej… Pierwsze symptomy zmęczenia i wypalenia sygnalizował już w lecie, kiedy ogłosił, że jest wyczerpany wieloletnim pędem, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022