Zwolnienie Solskjaera to nie koniec rewolucji Manchesteru United. To dopiero początek

Opublikowane 28.11.2021 13:31 przez

Jan Piekutowski

Zwolnienie Ole Gunnara Solskjaera, zaraz po niespodziewanej klęsce z Watfordem, ucieszyło wielu kibiców Manchesteru United. Było wpuszczeniem świeżego powietrza, nacięciem, na które zdecydowaliby się średniowieczni lekarze, by upuścić trochę złej krwi. Zaraz jednak zaczęto dostrzegać wady takiego rozwiązania.

Okazało się, że Manchester United – przynajmniej w pierwszych dniach – nie jest do końca przygotowany na życie bez Solskjaera. Początkowe doniesienia medialne nie były szczególnie dobre dla Czerwonych Diabłów. Stery powierzono Michaelowi Carrickowi i dopiero wtedy zaczęto rozglądać się za… trenerem tymczasowym. Zarząd planował, aby niedoświadczony Anglik poprowadził klub na bardzo krótkim odcinku sezonu, a następnie dalej wcielał się w rolę asystenta przy kolejnym trenerze na chwilę. Ten drugi miał jednak otrzymać szansę do końca bieżącego sezonu.

Nazwisko nowego, pełnoprawnego szkoleniowca Manchesteru United wielu z nas pozna więc nie w ciągu najbliższych miesięcy, lecz za ponad pół roku. Takie rozciągnięcie przejścia między dwoma trenerami jest nietypowe i budzi zrozumiałe wątpliwości. Nakręcały je zresztą nazwiska, które przejawiały w temacie potencjalnego caretakera. Sugerowano, że ostatecznie rolę może sprawować Michael Carrick, zaś Sky Sports informowało o zainteresowaniu ze strony Steve’a Bruce’a. Na szczęście dla klubu z Old Trafford szanse takiego ruchu oceniono na słynne 50% – ktoś chciał, ktoś nie chciał.

Niepewność nie jest stanem, w którym kibice się rozkochują. Przeciągające się dnie, w których Manchester United po prostu nie wiedział, jaki będzie ich następny krok, irytowały wszystkich związanych z klubem. W końcu jednak na horyzoncie pojawiła się postać, której nikt chyba się nie spodziewał.

Ralf Rangnick miał 24 godziny by przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Wypadł – jak to ma w zwyczaju – genialnie. Niemiec zrobił dla Manchesteru United wyjątek, o którym nie chciał słyszeć w wypadku Chelsea. Człowiek, który odmienił futbol stanie na czele Czerwonych Diabłów jako trener tymczasowy. Nie odejdzie jednak po zakończeniu tego okresu – będzie nadzorował rewolucję, która dopiero się zaczyna.

Profesor wraca do Anglii

Rangnick nie będzie poznawał angielskiej piłki, zna ją doskonale. Wpływy jego filozofii futbolu sięgają przecież Jurgena Kloppa (Liverpool), Ralpha Hasenhuettla (Southampton) i Thomasa Tuchela (Chelsea) – wie, co mogą grać kierowane przez nich zespoły, gdyż zazwyczaj jest to wariacja na temat terminu, który sam stworzył – gegenpressingu.

Trudno więc oczekiwać, by Rangnick został zaskoczony przez któregoś z trenerów otwarcie przyznających się do fascynacji jego postacią. Trudno też oczekiwać, by Niemiec był szczególnie zaskoczony samą Anglią – podejściem do futbolu, pogodą, kulturą. Jak się okazuje, kwestie te zna od podszewki.

  W sezonie 1979-80, 21-letni student przyjechał na Uniwersytet w Sussex w ramach wymiany między rzeczoną placówką a Uniwersytetem w Stuttgarcie. Bardzo szybko okazało się, że bariera komunikacyjna nie istnieje – Rangnick studiował język angielski, posługiwał się nim na tyle płynnie, że radził sobie nie tylko w akademickim środowisku, ale także na boiskach ósmej ligi.

Trafił bowiem do Southwick FC, zawieszonego na dole angielskiej drabiny rozgrywek. To, czy Rangnick wyróżniał się pozytywnie pod kątem samych umiejętności piłkarskich jest jednak kwestią dyskusyjną. Sam myślał o tym, by udać się na test do Brighton, a w rzeczywistości trudno określić go mianem podstawowego zawodnika amatorskiego klubu. Mimo tego zdołał przyciągnąć spore grono zaciekawionych osób swymi opowieściami o świecie piłki.

Ówczesny kolega Niemca, John Shepherd, wyznał The Athletic, że Ralf był jedną z najbardziej intrygujących osób, które stanęły na jego drodze. Podczas gdy większość zawodników Southwick skupiała się na tematach życia codziennego, Rangnick kopał głębiej. Interesowała go polityka, kultura, filozofia, a do piłki podchodził na tyle poważnie, że przygotowywał różne scenariusze taktyczne na mecze wspomnianej Sussex County League.

Z jednej strony pił najtańszego drinka – piwo wymieszane 50 na 50 z lemoniadą, z kolejnej chodził na koncerty wciąż progresywnego Genesis, z innej łamał sobie żebra na meczach ósmej ligi, a także zastanawiał się nad tym, czy ustawienie z wahadłowymi może pozwolić Southwick osiągnąć lepsze wyniki.

Anglia niewątpliwie odcisnęła piętno na karierze Ralfa Rangnicka. On sam też z pewnością miał wpływ na wyspiarski futbol, lecz w końcu przybywa, by zmian dokonać osobiście. Nawet jeśli nie będzie to udana rewolucja, to z pewnością będzie to rewolucja barwna.

W latach 80. przyjechał na Wyspy jako student, wraca jako profesor.

Czyszczenie magazynu

Włodarze Manchesteru United ufają Rangnickowi i jego podejściu do futbolu. Nawet jeśli Niemiec od 2011 roku trenował tylko dwa kluby (Schalke 2011, RB Lipsk 2015-16 i 2018-19), to trudno było znaleźć na rynku bardziej odpowiedniego i ekscytującego kandydata. 63-latek imponuje bowiem nie tylko swoimi taktycznymi zdolnościami, ale też potężną wiedzą na temat tego, jak można rozwinąć danego zawodnika.

Rangnick właściwie w pojedynkę stworzył imperium piłkarskiego Red Bulla. Sieć jego agentów, skautów i informatorów jest rozsiana po całym świecie. Jeśli istnieje jakiś wyjątkowy talent, Niemiec z pewnością wie o nim więcej niż jego własna matka. Trudno mieć zastrzeżenia do człowieka, który dostrzegł blask w Sadio Mane za czasów jego gry w FC Metz lub Dayota Upamecano, gdy ten kopał jeszcze w Valenciennes.

Obu tych zawodników Rangnick ściągnął do Red Bulla za grosze, a następnie walnie przyczynił się do tego, że zostali jednymi z największych gwiazd europejskiej piłki. W Manchesterze United takich wymagań nikt mu nie będzie stawiał, nie na tym bazują Czerwone Diabły. Kwestia ta tłumaczy jednak, dlaczego Rangnick będzie decyzyjny w kwestii zimowego okienka transferowego.

Już teraz mówi się, że Niemiec pożegna trzech piłkarzy, by zrobić miejsce dla swoich nabytków. Old Trafford mają opuścić Fred oraz – co nieco zaskakujące – Dean Henderson oraz Donny van de Beek. Takie stanowcze odcięcie jest odważnym posunięciem, lecz nie można zaprzeczyć, że tego właśnie Manchester potrzebuje. Skład jest przepełniony zawodnikami, ale ilu z nich gwarantuje wystarczającą jakość, by biegać z diabełkiem na piersi, to już kwestia znacznie bardziej dyskusyjna.

Rządy silnej ręki

Tak samo jak podejście Rangnicka do kwestii taktycznych. Niemiec nie jest przywiązany do systemu, ale jako ojciec gagenpressingu musi oczekiwać kolektywu, który bezustannie będzie napierał na rywala. To zaś może jawić się jako jego największy problem.

Manchester United, przynajmniej w ostatnich miesiącach pracy Solskjaera, nie nawykł do tego, by naciskać. Statyczność lub, co gorsza, nieumiejętny pressing rzucały się w oczy podczas meczów z Liverpoolem, Manchesterem City a nawet Watfordem. Czerwone Diabły zaskakująco łatwo poddawały się dominacji rywala. To zaś stoi w kontrze do definicji gegenpressingu.

Naturalnym jest więc problem ze składem personalnym Manchesteru. Solskjaer próbował z pięcioma obrońcami, ale Rangnick na pewno nie zdecyduje się na taki krok. Wan-Bissaka i Shaw dają więcej pytań niż odpowiedzi, gdy grają na wahadłach. Trudno również uwierzyć – przynajmniej po ostatnich meczach – że Manchester United ma trzech środkowych obrońców na najwyższym możliwym poziomie.

Spekuluje się zatem, że Czerwone Diabły mogą zaczynać w formacji 4-3-3 i grać na modłę Liverpoolu lub spróbować swojej wariacji na temat 4-2-1-3. Wciąż jednak nierozwiązanych pozostaje kilka kwestii:

  • jak wpasować w to Jadona Sancho?
  • jaki jest optymalny środek pola?
  • komu powierzyć pozycje skrzydłowych?
  • co zrobić z Paulem Pogbą?

No i najważniejsze – jak dostosować do tego wszystkiego Cristiano Ronaldo. Ten wybitny piłkarz ma jedną wyraźną wadę – jego chęć do pressingu bardzo łatwo zakwestionować. Portugalczyk strzela jak natchniony, lecz jego bramki często giną w wyniku ofensywy rywala. Czy ktoś zapamięta, że zaliczył asystę z Watfordem? Wątpliwe. Czy ktoś zapamięta, że pomagał swoim kolegom mniej więcej tak jak Leo Messi w ostatnim meczu z Manchesterem City, co przyczyniło się do tego, że ekipa Ranierego zdominowała środek pola i wrzuciła Czerwonym Diabłom czwórkę? Nieco bardziej realne.

Piłka nożna pozostaje grą zespołową i indywidualne osiągniecia Cristiano Ronaldo będą gasły, jeśli reszta nie dojedzie na jego poziom lub on sam nie pomoże innym we wdrapaniu się na tę półkę. We współczesnym futbolu nie ma miejsca na człapanie lub brak zaangażowania w grę obronną. Powiedzenie Dimitara Berbatowa odchodzi już na lamusa, gdyż mądre stanie właściwie nie istnieje jest ułudą, westchnieniem do lat minionych.

Ralf Rangnick zdaje sobie z tego sprawę jak nikt inny, w końcu jego podejście pozostaje niezmienne od lat 80.. Biorąc pod uwagę jego własne przekonania, ale i poziom strzelecki Cristiano Ronaldo, niewykluczone, że Niemiec znajdzie Portugalczykowi inną rolę, nieco w głębi boiska.

Napastnik stał się bowiem tym, który ma inicjować pressing. Spójrzmy tylko na Liverpool, gdzie Roberto Firmino – mimo relatywnie niskiej liczby bramek – jest postacią w pełni skupioną na tym, by rywala zaszachować pod względem taktycznym. Ronaldo czegoś takiego nie zrobi – jego próby pressingu w tym sezonie były zwykle nieudane, wypada fatalnie na tle całej Premier League.

Samo obserwowanie tego, jak przebiegnie transformacja Portugalczyka pod okiem Rangnicka będzie zjawiskiem iście fascynującym. Tym bardziej, że jeszcze za czasów Lipska nie bał się wypalić: – Sprowadzenie Messiego i Ronaldo? Nie, dziękuję. Są za drodzy i za starzy.

Nawet jeśli był to przede wszystkim żart, to trudno wykluczyć sytuację, w której to Cristiano Ronaldo będzie musiał dostosować się do wymagań szkoleniowca. Swoją drogą – taka sytuacja kiedyś już go w Manchesterze spotkała.

Co dalej?

Nie oznacza to, rzecz jasna, że ten misterny plan skazany jest na sukces. Nie, Rangnick może się w Anglii spalić, nikt nie jest w stanie tego kategorycznie wykluczyć. Kibice Manchesteru United mają jednak powody do zadowolenia o tyle duże, że wreszcie widać w jaką stronę zmierza klub.

Niemiec, nawet jako opcja tymczasowa, otrzyma sporą władzę. Ma przeprowadzić Czerwone Diabły przez pierwsze etapy rewolucji, a także – a może przede wszystkim – nadzorować jej przebieg w kolejnych dwóch sezonach. Sky Sports twierdzi, że 63-latek podpisał umowę, która pozwala mu na pełnienie roli konsultanta w rozgrywkach 2022/23 oraz 2023/24. To o tyle ważne, że niezależnie od wyboru stałego trenera, Manchester United będzie miał na wyłączność kogoś, kto ma całą niezbędną wiedzę do kontynuowania jego myśli.

A właśnie na coś takiego szykuje się klub z Old Trafford. Inaczej Rangnick nigdy nie otrzymałby oferty. Inaczej nie miałby później konsultować kolejnych ruchów. W innym wypadku nie mówiono by o tym, że jego miejsce w przyszłym sezonie ma zająć Erik ten Hag – kolejny z trenerów pod wpływem piłkarskiej filozofii Niemca, prezentujący swoją wariację na temat jego rozwiązań. Wariację, której nikt nie sprawdził w największych ligach Europy.

Trudno w tym momencie oceniać słuszność ruchów, tym bardziej, że do żadnego z nich jeszcze nie doszło. Niewątpliwie jednak Holender może tylko skorzystać na ewentualnej współpracy z Profesorem, a to powinno przełożyć się na cały Manchester United. Skutki rewolucji historia dostrzega dopiero po latach, lecz w wypadku tej manchesterowskiej w oczy rzuca się jedno – jest ona zaplanowana. W końcu na Old Trafford zaczęto myśleć na kilka kroków do przodu, a nie biegać jak kura z odciętą głową.

Czytaj także:

Fot.Newspix

Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

Real i Sevilla gubią punkty. Podsumowanie 22. kolejki La Liga

Za nami 22. kolejka ligi hiszpańskiej. Ostatnia przed przerwą w rozgrywkach. Przyniosła kilka niespodziewanych rozstrzygnięć. Potknął się Real Madryt w spotkaniu z Elche, potknęła się Sevilla w meczu z Celtą. Oglądaliśmy też kilka spotkań, w których sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i decydowały bramki w końcówkach. Czy była to najlepsza seria spotkań? Kwestia gustu. […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

Najbardziej niestabilna praca świata. Ranieri kolejnym na liście Gino Pozzo

Jeżeli ktoś chciałby nakręcić film o losach Watfordu na przestrzeni ostatniej dekady, do roli samych trenerów musiałby zatrudnić kilkanaście osób. Wczoraj klub oficjalnie poinformował, że z pracą pożegnał się właśnie Claudio Ranieri, który został zatrudniony 4 października. Praca na Vicarage Road należy do jednej z najbardziej niestabilnych, nie tylko w świecie piłki. Śmiało można wysnuć […]
25.01.2022
Ekstraklasa
24.01.2022

Sappinen: Sędzia nie uznał naszego gola, za chwilę Legia strzeliła. To było niesprawiedliwe

Jednym z ciekawszych ruchów zimowego okienka transferowego w Ekstraklasie było sprowadzenie Rauno Sappinena do Piasta Gliwice. Reprezentant Estonii, najlepszy zawodnik w tym kraju i uczestnik Ligi Konferencji z Florą Tallinn opowiada nam o futbolu w swojej ojczyźnie, lekcjach z nieudanych zagranicznych przygód i historycznym awansie do fazy grupowej europejskich pucharów. Miałeś zaledwie 16 lat, kiedy […]
24.01.2022
Weszło
25.01.2022

Najbardziej niestabilna praca świata. Ranieri kolejnym na liście Gino Pozzo

Jeżeli ktoś chciałby nakręcić film o losach Watfordu na przestrzeni ostatniej dekady, do roli samych trenerów musiałby zatrudnić kilkanaście osób. Wczoraj klub oficjalnie poinformował, że z pracą pożegnał się właśnie Claudio Ranieri, który został zatrudniony 4 października. Praca na Vicarage Road należy do jednej z najbardziej niestabilnych, nie tylko w świecie piłki. Śmiało można wysnuć […]
25.01.2022
Premier League
22.01.2022

Ward-Prowse najlepszym wykonawcą rzutów wolnych na świecie?

W poprzedniej kolejce Premier League już po raz dwunasty w karierze błyskiem geniuszu przy wykonywaniu rzutu wolnego popisał się James Ward-Prowse. Piłkarz Southampton, mimo że nie jest globalną gwiazdą, wyrasta do miana jednego z najlepszych wykonawców rzutów wolnych w historii ligi. Wydaje się jednak, że niektórych przy komplementowaniu Anglika nieco ponosi.  BUDUJE SWOJĄ LEGENDĘ Gol […]
22.01.2022
Weszło
21.01.2022

Emerytura go nie obowiązuje? 36-letni James Milner przekracza kolejne granice

W niedzielę stał się pierwszym piłkarzem w historii Premier League, który zagrał w niej mecz zarówno w wieku 16, jak i 36 lat. A w tym zdaniu nie ma nawet wzmianki, że pomiędzy tymi latami była to także jedyna profesjonalna liga, w której grał. James Milner to ten gość, który powinien pojawiać się w każdej […]
21.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Premier League
18.01.2022

Przeciętne wyniki, kiepski styl. Magia Rangnicka na razie nie działa

Ralf Rangnick zdążył poprowadzić Manchester United w ośmiu spotkaniach, a wokół jego pracy na Old Trafford już pojawiają się pierwsze znaki zapytania. Wprawdzie „Czerwone Diabły” pod wodzą Niemca przegrały jak dotąd tylko raz, ale zupełnie nie zachwycają stylem gry – dość powiedzieć, że tylko w dwóch meczach udało im się zdobyć więcej niż jednego gola. […]
18.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Erling Haaland. Dlaczego ciągle łapie kontuzje?

Robert Lewandowski? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, omijający kontuzje. Erling Haaland? Postawny, nabity, świetnie dbający o swoje ciało, co chwilę wpadający w drobne urazy. Norweg doznał właśnie ósmej kontuzji od maja 2020 roku (!), co nakazuje powoli zastanawiać się – czy zdrowie nie przeszkodzi mu w zrobieniu wielkiej kariery? Erling Haaland – historia […]
25.01.2022
Weszło
21.01.2022

Karol Świderski rozpoczyna amerykański sen. Gdzie trafi reprezentant Polski?

Nie ulega wątpliwości, że kwestią krótkiego odcinka czasu jest prezentacja Karola Świderskiego w nowych barwach. Reprezentant Polski jest o krok od dołączenia do Charlotte FC. PAOK zainkasuje pięć milionów euro. Na tym jednak, z perspektywy wielu osób, sprawy oczywiste się kończą, bowiem wspomniane Charlotte jest nowością na mapie MLS.  Karol Świderski w Charlotte FC O […]
21.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
19.01.2022

Klub z Championship oskarża Derby o niepowodzenia. I żąda dużego odszkodowania

Czym jest niedopowiedzenie? Ot, taki piłkarski przykład: życie kibica Derby County nie jest usłane różami. Do The Rams należy nie tylko najgorszy wynik punktowy w historii Premier League, ale też coraz dłuższa lista kłopotów finansowych. Klub wisi nad granicą bankructwa, niebawem może spaść z Championship. Co więcej, nie może liczyć na jakąkolwiek taryfę ulgową.  Kluby […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
12.01.2022

Pewny Fabiański, przeciętny Płacheta. WHU spokojnie pokonuje Norwich City

To nie był przypadek ani wymysł osób trzecich, że West Ham uznawano za faworyta w meczu z Norwich City. Tak naprawdę strata punktów przez londyńczyków byłaby rozpatrywana jako znaczna niespodzianka. Beniaminek Premier League nie dopisał nic do swojego dorobku od listopada, gdy ostatecznie zremisował z Newcastle United. Humorów w obozie Deana Smitha nie zmieniał nawet […]
12.01.2022
Weszło
12.01.2022

Jak drzazga pod paznokciem – Tottenham i transfery

Ktoś może zastanawiać się, dlaczego Harry Kane jest jedynym nominalnym napastnikiem w kadrze Tottenhamu. Wystarczy jednak spojrzeć na ostatnie transfery Spurs, by dojść do wniosku, że nikogo, kto byłby w stanie Anglika zastąpić, po prostu by nie sprowadzono. Ostatnie poczynania londyńczyków na rynku transferowym to droga przez mękę.  Daniel Levy nie jest najmilej wspominanym prezesem […]
12.01.2022
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

Angole wkrotce zjedza swój ogon, mistrz moze byc tylko jeden, a 5 klubow sie napala i ktos musi byc przegranym.

Hiszpany wracaja na szczyt LM, Barca i Real szczególnie gromadzą mega składy na 2022…

Karol
Karol
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

W szczególności Barca. Ta to już się krztusi tym ogonem. Xavi przyszedł i coś tam drgnęło ale do LM to jeszcze daleko a Barca musi się bić o to z innymi średniakami.

Kaitek
Kaitek
1 miesiąc temu

To jest wzór dla naszych sponsorów i właścicieli klubów niema co trenera żałwac ale on musi zawodników tak ustawić i zmotywowac żeby były wyniki bo w grupie jest sila i on to musi wyczuć i ustawić i kontrolować to jest czuły organizm bo niema recepty aby ludzie na długą metą będą się lubieli

Morientes
Morientes
1 miesiąc temu

XD
Dobra, po tych plotkach transferowych z dupy przestałem czytać

CzechuL
CzechuL
1 miesiąc temu

Ale ten Rangnick to tym trenerem od kiedy będzie? Bo dzisiaj to jeszcze chyba Carrick zbierze cięgi od Chelsea!

kol. Zenon
kol. Zenon
1 miesiąc temu

Pogba… od tego czloweika ja zacząłbym przebudowę MU.

Suche Info
26.01.2022

Bąk: – Dla mnie najlepszym kandydatem jest Nawałka

Jacek Bąk udzielił wywiadu portalowi TVP Sport, w którym wypowiedział się na temat tego, kto jego zdaniem powinien być nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były kapitan kadry jest za rodzimą opcją. Jacek Bąk: – Dla mnie najlepszym wyborem jest Adam Nawałka. Słyszałem też o Janie Urbanie, polskie kandydatury są zdecydowanie lepsze, niż te obcokrajowców. Nawałka zna […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Maraton dla Igi! Polka awansowała do półfinału Australian Open

To drugi najlepszy wynik Polki w wielkoszlemowym turnieju! Iga Świątek jest już w czwórce najlepszych zawodniczek Australian Open, a drabinka wskazuje na jedno – to wcale nie musi być koniec jej pięknej przygody w Melbourne. Już mecz Polki w czwartej rundzie – z Soraną Cîrsteą – nie był dla osób o słabych nerwach. To, co […]
26.01.2022
Prasówka
26.01.2022

PRASA. W poniedziałek Szewczenko zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji

Dzisiaj naprawdę jest co poczytać w prasie sportowej. Wywiady z Jackiem Zielińskim, Wojciechem Cyganem czy Robertem Dadokiem. Sporo o wyborze nowego selekcjonera – Szewczenko ma zostać trenerem kadry już w poniedziałek. Poza tym trochę o Pogoni, trochę o Piaście, trochę o Urbanie. „SPORT” Stałe fragmenty i skuteczność – to ma być siła Piasta na wiosnę. […]
26.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Barcelona planuje letnie wzmocnienia

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, który jest blisko związany z Barceloną, klub planuje wzmocnić się dwoma nowymi nabytkami. Obu celom transferowym latem kończą się umowy i będą mogli zasilić zespół za darmo. Chodzi o Francka Kessiego i Cesara Azpilicuete.  Według informacji Camposa negocjacje z Kessim są już mocno zaawansowane i jest spora szansa, że Iworyjczyk zasili […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Anthony Martial wypożyczony do Sevilli

Dokonała się transakcja, o której spekulowano od kilku dni. Anthony Martial został wypożyczony do końca sezonu z Manchesteru United do Sevilli. Oficjalnie poinformowały o tym oba zainteresowane kluby.  Francuz od jakiegoś czasu oczekiwał przenosin z Old Trafford z uwagi na zbyt małą liczbę minut jakie mógł spędzać na boisku w barwach Czerwonych Diabłów. Manchester United […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Senegal i Maroko meldują się w 1/4

W dzisiejszych zmaganiach w Pucharze Narodów Afryki obyło się bez niespodzianek. Będący jednym z głównych faworytów turnieju Senegal pokonał Republikę Zielonego Przylądka, a Maroko wygrało z Malawi. Zwycięzcy meldują się tym samym w ćwierćfinale turnieju.  W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Senegalczycy mieli ułatwione zadanie ze względu na aż dwie czerwone kartki w szeregach rywali. Już w […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Christian Eriksen trenował z Ajaksem

Duński pomocnik pozostaje bez klubu, po tym jak rozwiązał kontrakt z Interem Mediolan, przez zakaz gry we Włoszech z wszczepionym defibrylatorem. Głośno mówi się o jego powrocie do Premier League, jednak najpierw Eriksen wrócił do treningów w Holandii. W ostatnich dniach zrobiło się głośno o powrocie Duńczyka do Premier League, po tym jak ofertę za […]
25.01.2022
Australian Open
25.01.2022

Kaia Kanepi. Estońska solidność, z którą zmierzy się Iga Świątek

Nigdy nie odnosiła wielkich sukcesów, ale do ćwierćfinałów doszła już w każdym wielkoszlemowym turnieju. Dalej – ani razu. Wygrała też cztery turnieje WTA. W trakcie swojej kariery nie zgromadziła rzeszy fanów, zresztą sama specjalnie o nich nie zabiegała. Stała w cieniu, za najlepszymi zawodniczkami, które jednak zaskakująco często potrafiła ogrywać. Jej potężny serwis i forehand […]
25.01.2022
Ekstraklasa
25.01.2022

Dziewiętnasty zespół Ekstraklasy. Jak wygląda zgrupowanie polskich sędziów w Turcji?

W ostatnim czasie polscy sędziowie coraz bardziej otwierają się na świat, pokazując kulisy swojego zawodu. Pracę arbitrów możemy oglądać m.in. w serialu Canal+, ale też na żywo. Podczas zgrupowania w Turcji odwiedziliśmy sędziów, którzy przygotowują się do rundy wiosennej w Ekstraklasie i europejskich pucharach. – Czujemy się jak dziewiętnasty zespół Ekstraklasy! – mówi nam Paweł […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Roy Hodgson menedżerem Watfordu

Dopiero wczoraj z klubem z Vicarage Road pożegnał się Claudio Ranieri, a już dzisiaj na jego miejscu został zaprezentowany Roy Hodgson. 74-latka czeka misja wydostania klubu ze strefy spadkowej i utrzymania go w Premier League.  Hodgson w ostatnich latach prowadził Crystal Palace, z którym rozstał się po zakończeniu poprzedniego sezonu. Wcześniej prowadził m.in. Liverpool, West […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Diego Costa wyląduje w Serie A?

Brazylijski napastnik na początku stycznia rozwiązał kontrakt z Atletico Mineiro i pozostaje bez klubu. Jego sytuacji bacznie przyglądają się europejskie kluby. 33-latek nie jest już tym samym napastnikiem co kilka lat temu, ale wciąż jest to zawodnik z ogromnym doświadczeniem.  Dzisiaj dziennikarze Il Mattino poinformowali, że były gwiazdor Chelsea i Atletico Madryt dogaduje się z […]
25.01.2022
Inne sporty
25.01.2022

Zrujnowana kariera, niekończąca się sława. Tonya Harding i pozostałości po największym skandalu w łyżwiarstwie

Tonya Harding miała potencjał, żeby być wybitną łyżwiarką. Ale nią nie została, albo przynajmniej nie osiągnęła tyle, ile mogła. Niewielu podziwia ją za same wyniki sportowe, niewielu też wierzy w jej moralność. Mimo tego Amerykanka, bohaterka skandalu z 1994 roku, poniekąd stała się ikoną i w oczach niektórych jest nią do dziś. Tonya była bohaterką […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Oficjalnie: Jastrzembski piłkarzem Śląska Wrocław

Dennis Jastrzembski został oficjalnie ogłoszony jako nowy zawodnik Śląska Wrocław. 21-latek przenosi się do Ekstraklasy z Herthy Berlin. Z wrocławskim klubu związał się umową do 2025 roku.  Jastrzembski swoje umiejętności od początku kariery rozwijał na niemieckich boiskach. W zespole z Berlina występował od 2015 roku, przechodząc przez kolejne szczeble poziomów juniorskich. Ma na swoim koncie […]
25.01.2022
Bundesliga
25.01.2022

Bayern i sztuka odpuszczania, gdy jest za drogo 

Podczas gdy PSG, Manchester City czy Chelsea są zasilane ogromnymi pieniędzmi krezusów i ich wydatki na rynku transferowym z ostatniej dekady idą w miliardy euro, Bayern opiera swój budżet na tym, co sobie wypracuje, a gdy Niklas Süle oczekuje zbyt dużej podwyżki, po prostu z niego rezygnuje. Rynek transferowy zamyka Bawarczyków w potrzasku. Z jednej […]
25.01.2022
Weszło
25.01.2022

POLSKA NA EURO 2022 W PIŁCE RĘCZNEJ. HIT CZY KIT?

25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Ekstraklasa przygotowuje się na problemy covidowe

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl, Ekstraklasa przygotowuje się przed startem rundy wiosennej na ewentualne przeszkody wynikające z trwającej pandemii koronawirusa. Wszystko ma związek z chęcią przekładania spotkań przez kluby dotknięte chorobą. W najbliższych dniach mają zostać przyjęte zasady dotyczące radzenia sobie z sytuacją.  Z informacji wynika, że mecz będzie musiał się odbyć, jeżeli klub […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Bild podaje ewentualnych następców Niklasa Sule

Bayern Monachium poinformował, że Sule nie jest zainteresowany podpisaniem nowej umowy z bawarskim klubem. Tym samym niemieckie media zaczęły spekulować, kto mógłby zająć jego miejsce w formacji obronnej mistrza Niemiec.  Bild podaje nazwiska czterech kandydatów, którzy najbardziej zwracają na siebie uwagę niemieckiego klubu. Wszystkich łączy fakt, że już za niecałe pół roku wygasają im kontrakty […]
25.01.2022
Suche Info
25.01.2022

Transfer Vlahovicia na ostatniej prostej

Wygląda na to, że ku końcowi zbliża się saga transferowa związana z Dusanem Vlahoviciem. Rewelacja tego sezonu Serie A ma przenieść się do Juventusu, a o kolejnych krokach w negocjacjach na bieżąco informują dziennikarze z całego świata.  Tym razem napisał o nich Fabrizio Romano, który zaznaczył, że Fiorentina i Juventus doszły już do pełnego porozumienia […]
25.01.2022