post

Opublikowane 25.11.2021 19:50 przez

Jan Mazurek

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej filozofii, długoletniej rewolucji, a zarazem postacią wymykającą się kategoryzacjom. Nazywasz go trenerem, odejmujesz mu powagi. Tytułujesz go dyrektorem, nie doceniasz jego wpływów. 

– Muszę być kimś, kto ma wpływ na każdy obszar funkcjonowania klubu. Szufladkujesz mnie jako trenera? Zamykasz mnie w roli dyrektora? Dostajesz połowę tego, do czego jestem zdolny. Gwarantujesz mi zaufanie, szacunek i władzę? Najprawdopodobniej odniesiesz sukces – tłumaczył w Guardianie. 

Ralf Rangnick, najlepszy piłkarski doradca świata, zostanie trenerem tymczasowym w Manchesterze United. Kim jest? Na co go stać? 

Gdyby zagłębić się w meandry wpływu Ralfa Rangnicka na niemiecki i światowy futbol można byłoby oszaleć z nadmiaru danych, liczb i informacji. Pod koniec lat 90., po katastrofalnych francuskich mistrzostwach świata dla reprezentacji Niemiec, nauczał żądny piłkarskiej rewolucji kraj zasad gry czwórką z tyłu na antenie telewizji ZDF. W nowym wieku, już podczas budowy mini-imperium Hoffenheim, był jednym z pierwszych trenerów, którzy zastosowali analizę wideo. W ostatniej dekadzie, pracując na przeróżnych stanowiskach w Red Bullu, stworzył najciekawszy, najrozleglejszy i najprężniej rozwijający się projekt współczesnego świata futbolu. W międzyczasie ukuł ideę gegenpressingu, którą – poprzez wieloletnią pracę i współpracę z setkami ludzi – rozpowszechnił jak piłkarski glob długi i szeroki.

Ralf Rangnick – wie wszystko o wszystkim

Joshua Kimmich powiedział kiedyś, że Ralf Rangnick wie wszystko o wszystkim. Nie cierpi braku kontroli. Zawsze trzymał pieczę nad wszystkim – nad pierwszym zespołem, nad akademią, nad działem medycznym, nad działem technologicznym, nad działem skautingu, nad działem analitycznym, nad rekrutacją piłkarzy do zespołu. Jeśli ktoś nie akceptuje jego manii władzy, Rangnick odbiera to jako potwarz, jako wytoczenie przeciw niemu najcięższych dział. Nie znosi zwątpienia otoczenia w jego mądrość.

Dlatego właśnie nie uśmiechała mu się praca w Hannoverze, Stuttgarcie czy Schalke. Zbyt dużo osób próbowało tam wtarabanić się w jego kompetencje, a nie po to kluby zatrudniały cały szereg garniturowych dyrektorów i menadżerów, żeby wszystko miał robić jeden człowiek. Każdy chciał suflować, doradzać, podpowiadać, decydować. Rangnick nie przepada za wielogłosem. Ceni sobie spójność wizji, składność filozofii, ciągłość myśli, benedyktyńską pracę ku jednemu celowi.

Kiedy odchodził z Schalke, tłumaczył się „całkowitym wypaleniem” i „męczącym zrezygnowaniem”. Nie czuł, że rządzi, choć wcześniej doszedł do półfinału Ligi Mistrzów i wygrał Puchar Niemiec. Z Hoffenheim, gdzie w końcu tworzył coś własnego, pożegnał się bez żalu, bo Dietmar Hopp, inny wizjoner dużego kalibru i właściciel Wieśniaków, nie odrzucił kilkunastomilionowej oferty Bayernu za Luiza Gustavo, którego uwielbiał Rangnick.

Zarządzanie w klubie postrzegam w kategoriach układanki, składającej się z pięciuset elementów – przekonuje Ralf Rangnick. Swoją idyllę odnalazł w Lipsku. Dietrich Mateschitz, projektant globalnej piłkarskiej ekspansji Red Bulla, zapewnił mu pieniądze, kontrolę, możliwości i władzę absolutną na każdym poziomie. To nie jest imperium, które da się zmierzyć w sukcesach, w uszatych trofeach, w liczbie wyprodukowanych piłkarzy. To coś znacznie większego, znacznie istotniejszego, znacznie bardziej imponującego.

The Athletic stworzyło swojego czasu grafikę przedstawiającą wpływ Ralfa Rangnicka na trenerów, którzy przewinęli się przez jego ręce. Liczba uznanych nazwisk na niemieckich i światowych rynkach jest absolutnie porażająca. Thomas Tuchel podbił Francję, Anglię i Ligę Mistrzów. Julian Nagelsmann prowadzi Bayern. Ralph Hasenhüttl pracuje w Southampton. Jesse Marsch, Oliver Glasner, Adi Hütter, Marco Rose, Roger Schmidt, Markus Gisdol to uznane wokół-bundesligowe postacie. Danny Röhl, uważany za kolejne złote dziecko niemieckiej myśli szkoleniowej, wydatnie przyczynia się do trenerskiego sukcesu Hansiego Flicka. Rene Marić to mały geniusz taktyczny i nieodłączony asystent Marco Rose’a. I tak można byłoby wymieniać i wymieniać…

The Athletic

Inspirować i być inspirowanym

Żadną tajemnicą nie jest też fakt, że Ralfa Rangnicka podpatruje Jürgen Klopp, który w swoim mistrzowskim Liverpoolu chętnie korzysta z pomysłów i z piłkarzy rodem spod miarki charyzmatycznego 63-letniego wizjonera. Rangnick jest więc usposobieniem nowoczesnego futbolu. Kilka tygodni temu rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Kaczmarkiem, trenerem Lechii Gdańsk, absolwentem kultowej niemieckiej Hennes-Weisweiler-Akademie i człowiekiem, który odwiedził paru trenerów ze stajni Red Bulla na długich stażach:

– Bardzo trudno jest porównać drużyny ze stajni Red Bulla i Ralfa Rangnicka z piłką nożną Tuchela, Nagelsmanna czy Kloppa. Całkowicie inny futbol.

Nie no, na poziomie pressingu, organizacji ataku w ofensywie nie tak trudno znaleźć podobieństwa. 

Tak, są podobieństwa. Jest poziom niemieckiej mentalności. Wszyscy pracują, drużyny są przygotowane fizycznie, piłka jest dosyć bezpośrednia. Julian Nagelsmann, jako młody chłopak, pracował w akademii Hoffenheim. Kto w tym czasie tam pracował? Ralf Rangnick, który ma olbrzymi wpływ na zaszczepienie trendu operowania gegenpressingiem. Od niego mógł się uczyć. To brzmi dobrze. Ale niech oni nie udają, że to wymyślili! Arrigo Sacchi grał tak w latach 90.

I – wbrew pozorom – nie był Niemcem!

Był Włochem, dokładnie. Ba, dziesięć lat wcześniej, na Ukrainie, tak grały drużyny Walerego Łobanowskiego. Broniły, broniły, aż nadchodziło szybkie przejście i szybki atak. Nie ma w piłce nożnej rzeczy innowacyjnych od zera, nowo wymyślonych. Nawet Pep Guardiola inspirował się Johanem Cruyffem. Nagelsmann też podpatrywał u Rangnicka, jak jego drużyny powinny reagować w momencie straty, dowiadując się, jakie są idealne pozycje zawodników w momencie przejęcia piłki, żeby kontra mogła być najbardziej niebezpieczna i gdzie piłka powinna wędrować przy pierwszym podaniu. Nagelsmann znalazł się we właściwym miejscu z najlepszymi ludźmi. Wpływały na niego bardzo duże osobowości, a sam miał jeszcze swoją podstawę, swój fundament. Tam został stworzony, wykształcony.

I w istocie, Ralf Rangnick nie tylko wychował sobie całą plejadę uczniów, ale też nigdy nie ukrywał, że przy wymyślaniu swojego konceptu na futbol wzorował się na dwójce wybitnych szkoleniowców z minionej epoki – na Walerym Łobanowskim i na Arrigo Sacchim. Najpierw przeżył epifanię, oglądając sparing Viktorii Backnang z Dynamem Kijów w latach 90., podczas którego podopieczni ukraińskiego trenera atakowali rywala szalonym pressingiem, a potem spędził tysiące godzin na analizach kaset VHS z nagraniami meczów wielkiego Milanu.

Rangnick wymyślił złotą formułę: najważniejszy jest odbiór piłki w ciągu ośmiu sekund od jej utraty i strzelenie gola w ciągu kilku następnych sekund od przejęcia futbolówki. Niemiec nie posiadał się z radości, kiedy w pewnym momencie jego RB Lipsk strzelał sześćdziesiąt procent zdobytych przez siebie bramek właśnie w ten sposób.

Ralf Rangnick – najlepszy doradca świata

Ale to jeszcze nie była pełnia historii. Sztuką było nie tylko dostosowanie tego wszystkiego, co wcześniej implementowali światu Łobanowski i Sacchi, do warunków współczesności, ale przede wszystkim zrozumienie, że bycie wizjonerem wyklucza ograniczenia się do fachu trenera, dyrektora czy prezesa. 

Ralf Rangnick wymyślił więc sobie, że będzie najlepszym doradcą świata. Nie od razu, bo wcześniej był jeszcze łączony z Schalke, z Eintrachtem, z PSG, z Chelsea, z Milanem czy z reprezentacją Niemiec, gdzie widziano go w roli długoletniego menadżera albo selekcjonera-dyrektora, ale on sam zawsze, koniec-końców, wyrażał sceptycyzm. „Niewiele klubów na świecie ma potencjał na budowanie czegoś głębszego”, żalił się w Süddeutsche Zeitung, przyrównując wszystko do mocarstwowego piłkarskiego imperializmu na miarę Red Bulla. Dlatego został konsultantem.

Marzyła mu się siatka klubów z różnych krajów, która płaciłaby mu grube pieniądze za wielopoziomowe wprowadzanie jego know-how w swoje struktury. Chciał być szarą eminencją, pociągać za sznurki, składać elementy w jedną spójną całość, ale zarazem nie ponosić żadnej wewnętrznej odpowiedzialności. Być w centrum, ale zarazem poza systemem. Spieniężyć własną wiedzę. Pierwszy na takie rozwiązanie skusił się Lokomotiw Moskwa, który znalazł się na etapie jednej wielkiej, niepozbawionej kontrowersji, przebudowy klubu. Nie musiał mieszkać w stolicy Rosji, nie musiał na co dzień zarządzać zespołem, ale miał dostęp do wszystkich kluczowych danych, a także realny wpływ na decyzje personalne, taktyczne, administracyjne i strukturalne.

Jeszcze niedawno przebąkiwał, że jest na dobrej drodze, że w podobny sposób doradzać kilku innym organizacjom…

I wtedy zwolnił się trenerski stołek i menadżerski gabinet w Manchesterze United.

Ralf Rangnick przez sześć miesięcy będzie trenerem tymczasowym na Old Trafford, a potem na dwa lata wcieli się w rolę wpływowego doradcy. To najbardziej medialne, najbardziej prestiżowe stanowisko w jego karierze, ale też wydaje się, że szyte pod jego miarę. Na ławce trenerskiej Czerwonych Diabłów nie będzie zasiadał skostniały dziadek, nie będzie zasiadał obrośnięty w tłuszcz wieloletni dyrektor sportowy, a twórca najatrakcyjniejszego systemu taktycznego ostatnich lat. Człowiek, który nie znosi taktycznej stagnacji i który wcale nie musi czuć kompleksów wobec młodszych topowych szkoleniowców.

Kiedy Alexander Zorniger miał wątpliwości, czy RB Lipsk stać na awans do 1. Bundesligi już w pierwszym sezonie po awansie do 2. Bundesligi, Rangnick zwolnił go z klubu, przejął stery w zespole i promocję do elity wywalczył na własną rękę. Kiedy zaś Ralph Hasenhüttl zamienił Niemcy na Anglię i Lipsk, w oczekiwaniu na Juliana Nagelsmanna, został bez pierwszego trenera, Rangnick doskonale poradził sobie jako trener tymczasowy – skończył sezon na trzecim miejscu w Bundeslidze i poprowadził zespół do finału Pucharu Niemiec. To wybitny doradca, świetny dyrektor sportowy i dobry trener.

Co czeka Rangnicka w Manchesterze United?

Czy z Manchesterem United podbije Premier League? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, ale na pewno Czerwone Diabły nie będą już takie toporne i bezzębne, jak zbyt często miało to miejsce za kadencji Ole Gunnara Solskjaera. Norweg szukał własnych pomysłów taktycznych, Ralf Rangnick ma własne pomysły taktyczne i od lat potrafi implementować je w kolejnych zespołach. Praktycznie każdy jego podopieczny podziwia jego wiedzę i mądrość, a we współczesnym futbolu, w poważnych środowiskach, jest to dużo istotniejsze niż sama znajomość zapachu skarpet. Zewsząd słychać też anegdotki i historyjki o umiejętnościach miękkich Rangnicka. Do tej pory zawsze umiał zarządzać szatnią. Tylko, że… trzeba przyznać, że jeszcze nigdy nie pracował w tak gwiazdorskim otoczeniu, z jakim przyjdzie mu zmierzyć się na Old Trafford. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, z jakim nastawieniem szatnia Manchesteru United przyjmie Ralfa Rangnicka.

Niemiec raczej nie zaakceptuje wyłamujących się jednostek. Niektórzy już przypominają jego starą wypowiedź o ewentualnym sprowadzeniu do Lipska dwójki Cristiano Ronaldo-Leo Messi. 63-letni fachowiec odparł wówczas: „są za drodzy i za starzy”. Co jasne – to wypowiedź pół-żartem, pół-serio, nawiązująca do filozofii Rangnicka, który uważa, że do klubu należy sprowadzać zawodników poniżej 23. roku życia, ponieważ ich „receptory poznawcze nie są jeszcze zapchane dawnymi przyzwyczajeniami i łatwiej da się ich przystosować do automatyzmów własnej wizji”. Ciekawostka: skład Czerwonych Diabłów składa się z zaledwie kilku zawodników poniżej 23. roku życia. 22-letni Diogo Dalot odgrywa epizody. 21-letni Jadon Sancho nie może odnaleźć swojego miejsca w nowym klubie. 20-letni Mason Greenwood bywa blokowany przez inne gwiazdy z ataku. Ralf Rangnick będzie więc pracował z materiałem ekskluzywnym, ale niekoniecznie wymarzonym w obrębie własnej filozofii.

Niby w Coaches’s Voice przekonywał, że styl gry trzeba dopasować do piłkarzy w swojej drużynie, ale raczej nie ma wątpliwości, że szkielet jego wizji pozostaje niezmienny. Manchester United będzie podchodził wyżej, będzie agresywniejszy w ostatniej tercji boiska, będzie operował piłką szybciej i bronił bardziej zajadle. Niewykluczone, że ci, którzy nie będą chcieli się dostosować, zostaną przez ten system przemieleni i wypluci. Bo fakty są takie: Rangnick przychodzi maczać palce w koncepcji nie na sześć miesięcy, a przynajmniej na dwa i pół roku. Będzie ekscytująco.

Czytaj więcej:

Fot. Newspix

Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Weszło
02.12.2021

Klub, który błądzi

Zagłębie Lubin zalicza katastrofalną jesień. Dysponuje jedną z trzech najsłabszych defensyw i jedną z trzech najsłabszych ofensyw w lidze. Od przeszło dwóch miesięcy jest najgorzej punktującym klubem w Ekstraklasie. W kiepskim stylu pożegnało się z Pucharem Polski. Zawodzą liderzy, śmieszą transfery, nie zachwyca młodzież. Dariusz Żuraw mówi, że „nigdy się nie podda” i zrzuca odpowiedzialność […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikk
Kikk
11 dni temu

U Niemców już taką spójność wizji świat doświadczył. Dobrze, że w politykę nie poszedł.

Mara Mriss
Mara Mriss
10 dni temu
Reply to  Kikk

==** Witamy w najlepszym serwisie randkowym o tematyce erotycznej — https://mysp.ac/50fjz

dudu
dudu
11 dni temu

Problem w tym, że jako trener nie osiągnął niczego. Na razie na angielskich forach kibiców MU żałoba. Miał być Conte, Zidane, Pochettino, ostatecznie nawet ten Valverde, a będzie anonimowy Niemiec, który nie ma tam żadnego autorytetu.

Luas
Luas
11 dni temu
Reply to  dudu

Co ty pierdolisz człowieku? Większość jest bardzo zadowolona. Gość zbudował potęgę RB Lipsk i zna się na rzeczy, a to że nie bywał na głównych salonach o niczym nie świadczy. Zidane też zaczynał jako anonim trenerski.

ambermozart
ambermozart
11 dni temu
Reply to  dudu

chyba wśród tych, którzy znają jedynie nazwiska triumfatorów LM

Folksdojcz
Folksdojcz
10 dni temu
Reply to  dudu

Umyj pizdę niedzielny fistaszku

Robert
Robert
10 dni temu
Reply to  dudu

Co tylko dowodzi ze kibice nie znaja sie na pilce. United zyskuje najprawdopodobniej najpotezniejsza zakulisową postac w swiecie futbolu, a Ci smeca nosem. Fakt, ten sezon chyba w Manchesterze spisano na straty, ale bedzie rowniez poczatkiem do naprawde ciekawej przyszlosci. Rangnick zacznie proces jako szkoleniowiec, a w przyszlym sezonie przyjdzie ktos kto bedzie mial kontynuowac nurt zaczety przez Rangnicka. A sam Rangnick dostanie ogrom wladzy w tak elitarnym klubie jak United i bedzie mogl robic to w czym jest najlepszy – czyli nie w trenerce a w pociaganiu a sznurki zza kulis. Kibic jest krotkowzroczny i na jego wyobraznie oddzialuja takie nazwiska jak Conte i Zidane, a kto wie czy na tym „anonimowym” Rangnicku United nie wyjdzie najlepiej

Pijany
Pijany
10 dni temu
Reply to  dudu

Co ty dudu pieprzysz? Kibice United właśnie najbardziej są zadowoleni, że nie przyszedł tu chociażby Poche. Na razie żałoba panuje na forach drużyn przeciwnych którzy umniejszają zasługi Ralfa. Widzę, że weekend za szybko u Ciebie wjechał.

Dawid
Dawid
10 dni temu

Miodek ma najlepszych doradców i basta!

siberiv
siberiv
10 dni temu

Hey Guys, how are you? I hope all is well. But I know 70% out of 100% one ishu the ishu is money. I know guys before me who have the same ihsu but today I’m happy? I Started online work  I just started this 4 weeks ago. I’ve got my FIRST check total of $850, pretty cool. I hope you tried it. You don’t need to invest anything. Just click and open the page to click the first statement and check jobs …… http://www.go2bank1.com    

Ondzej Kudela
Ondzej Kudela
9 dni temu

no to United spadnie znajac zycie, taki spec jak Strejlau

Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Stokowiec za Żurawia w Zagłębiu?

Zagłębie Lubin pogrążone jest w kryzysie. Od dwóch miesięcy punktuje najgorzej w lidze, odpadło z Pucharu Polski, piłkarze stoją w miejscu. Nic dziwnego, że pozycja Dariusza Żurawia wisi na włosku.  Sebastian Staszewski z Interii twierdzi, że władze Zagłębia Lubin coraz częściej i coraz poważniej myślą o zwolnieniu zawodzącego Żurawia i zmianie na ławce trenerskiej. Faworytem […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Korona przebudowuje kadrę

Korona Kielce szykuje się do zimowej przerwy i przemeblowuje kadrę.  Korona Kielce zdecydowała się na skrócenie dwóch wypożyczanych do klubu zawodników – Macieja Bortniczuka i Mateusza Lewandowskiego. Wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu otrzymali Marko Pervan, Przemysław Szarek i Remigiusz Szywacz. Korona Kielce planuje też wypożyczenie Jakuba Osobińskiego i Radosława Sewerysia. Korona Kielce zajmuje trzecie miejsce w tabeli I ligi z […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Messi podważa kompetencje Pochettino?

Atmosfera w PSG staje się coraz bardziej napięta. Drużyna w dwóch ostatnich meczach ligowych tylko zremisowała – najpierw 0:0 z OGC Nice, a w miniony weekend 1:1 z RC Lens po golu w samej końcówce. Jak donosi „L’Equipe”, trener Mauricio Pochettino ma coraz słabszą pozycję w szatni. Drużyna nie poważa go, widząc jego gładkie i […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

15 rzeczy, które trzeba wiedzieć po jesieni w I lidze

Jeśli swoją wiedzę na wypracowania czerpaliście ze streszczeń, to właśnie poczujecie się jak w czasach młodości. Chyba, że wciąż się uczycie – wtedy będzie to dla was dzień jak co dzień. Przygotowaliśmy dla was bowiem streszczenie tego, co działo się jesienią w I lidze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to rozgrywki, które ciężko śledzić […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Borek: Dynamo odrzuciło ofertę na 20 mln euro za Szymańskiego

Sebastiana Szymańskiego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy po kontuzji, której doznał w miniony weekend wskutek brutalnego faulu rywala. Piłkarzowi Dynama Moskwa może to nieco skomplikować tematy transferowe, bo nie od dziś wiadomo, że na brak zainteresowania nie narzeka. O szczegółach w dzisiejszej „Mocy futbolu” na antenie Kanału Sportowego mówił Mateusz Borek.  – Mariusz Piekarski regularnie […]
06.12.2021