post

Opublikowane 25.11.2021 19:50 przez

Jan Mazurek

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej filozofii, długoletniej rewolucji, a zarazem postacią wymykającą się kategoryzacjom. Nazywasz go trenerem, odejmujesz mu powagi. Tytułujesz go dyrektorem, nie doceniasz jego wpływów. 

– Muszę być kimś, kto ma wpływ na każdy obszar funkcjonowania klubu. Szufladkujesz mnie jako trenera? Zamykasz mnie w roli dyrektora? Dostajesz połowę tego, do czego jestem zdolny. Gwarantujesz mi zaufanie, szacunek i władzę? Najprawdopodobniej odniesiesz sukces – tłumaczył w Guardianie. 

Ralf Rangnick, najlepszy piłkarski doradca świata, zostanie trenerem tymczasowym w Manchesterze United. Kim jest? Na co go stać? 

Gdyby zagłębić się w meandry wpływu Ralfa Rangnicka na niemiecki i światowy futbol można byłoby oszaleć z nadmiaru danych, liczb i informacji. Pod koniec lat 90., po katastrofalnych francuskich mistrzostwach świata dla reprezentacji Niemiec, nauczał żądny piłkarskiej rewolucji kraj zasad gry czwórką z tyłu na antenie telewizji ZDF. W nowym wieku, już podczas budowy mini-imperium Hoffenheim, był jednym z pierwszych trenerów, którzy zastosowali analizę wideo. W ostatniej dekadzie, pracując na przeróżnych stanowiskach w Red Bullu, stworzył najciekawszy, najrozleglejszy i najprężniej rozwijający się projekt współczesnego świata futbolu. W międzyczasie ukuł ideę gegenpressingu, którą – poprzez wieloletnią pracę i współpracę z setkami ludzi – rozpowszechnił jak piłkarski glob długi i szeroki.

Ralf Rangnick – wie wszystko o wszystkim

Joshua Kimmich powiedział kiedyś, że Ralf Rangnick wie wszystko o wszystkim. Nie cierpi braku kontroli. Zawsze trzymał pieczę nad wszystkim – nad pierwszym zespołem, nad akademią, nad działem medycznym, nad działem technologicznym, nad działem skautingu, nad działem analitycznym, nad rekrutacją piłkarzy do zespołu. Jeśli ktoś nie akceptuje jego manii władzy, Rangnick odbiera to jako potwarz, jako wytoczenie przeciw niemu najcięższych dział. Nie znosi zwątpienia otoczenia w jego mądrość.

Dlatego właśnie nie uśmiechała mu się praca w Hannoverze, Stuttgarcie czy Schalke. Zbyt dużo osób próbowało tam wtarabanić się w jego kompetencje, a nie po to kluby zatrudniały cały szereg garniturowych dyrektorów i menadżerów, żeby wszystko miał robić jeden człowiek. Każdy chciał suflować, doradzać, podpowiadać, decydować. Rangnick nie przepada za wielogłosem. Ceni sobie spójność wizji, składność filozofii, ciągłość myśli, benedyktyńską pracę ku jednemu celowi.

Kiedy odchodził z Schalke, tłumaczył się „całkowitym wypaleniem” i „męczącym zrezygnowaniem”. Nie czuł, że rządzi, choć wcześniej doszedł do półfinału Ligi Mistrzów i wygrał Puchar Niemiec. Z Hoffenheim, gdzie w końcu tworzył coś własnego, pożegnał się bez żalu, bo Dietmar Hopp, inny wizjoner dużego kalibru i właściciel Wieśniaków, nie odrzucił kilkunastomilionowej oferty Bayernu za Luiza Gustavo, którego uwielbiał Rangnick.

Zarządzanie w klubie postrzegam w kategoriach układanki, składającej się z pięciuset elementów – przekonuje Ralf Rangnick. Swoją idyllę odnalazł w Lipsku. Dietrich Mateschitz, projektant globalnej piłkarskiej ekspansji Red Bulla, zapewnił mu pieniądze, kontrolę, możliwości i władzę absolutną na każdym poziomie. To nie jest imperium, które da się zmierzyć w sukcesach, w uszatych trofeach, w liczbie wyprodukowanych piłkarzy. To coś znacznie większego, znacznie istotniejszego, znacznie bardziej imponującego.

The Athletic stworzyło swojego czasu grafikę przedstawiającą wpływ Ralfa Rangnicka na trenerów, którzy przewinęli się przez jego ręce. Liczba uznanych nazwisk na niemieckich i światowych rynkach jest absolutnie porażająca. Thomas Tuchel podbił Francję, Anglię i Ligę Mistrzów. Julian Nagelsmann prowadzi Bayern. Ralph Hasenhüttl pracuje w Southampton. Jesse Marsch, Oliver Glasner, Adi Hütter, Marco Rose, Roger Schmidt, Markus Gisdol to uznane wokół-bundesligowe postacie. Danny Röhl, uważany za kolejne złote dziecko niemieckiej myśli szkoleniowej, wydatnie przyczynia się do trenerskiego sukcesu Hansiego Flicka. Rene Marić to mały geniusz taktyczny i nieodłączony asystent Marco Rose’a. I tak można byłoby wymieniać i wymieniać…

The Athletic

Inspirować i być inspirowanym

Żadną tajemnicą nie jest też fakt, że Ralfa Rangnicka podpatruje Jürgen Klopp, który w swoim mistrzowskim Liverpoolu chętnie korzysta z pomysłów i z piłkarzy rodem spod miarki charyzmatycznego 63-letniego wizjonera. Rangnick jest więc usposobieniem nowoczesnego futbolu. Kilka tygodni temu rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Kaczmarkiem, trenerem Lechii Gdańsk, absolwentem kultowej niemieckiej Hennes-Weisweiler-Akademie i człowiekiem, który odwiedził paru trenerów ze stajni Red Bulla na długich stażach:

– Bardzo trudno jest porównać drużyny ze stajni Red Bulla i Ralfa Rangnicka z piłką nożną Tuchela, Nagelsmanna czy Kloppa. Całkowicie inny futbol.

Nie no, na poziomie pressingu, organizacji ataku w ofensywie nie tak trudno znaleźć podobieństwa. 

Tak, są podobieństwa. Jest poziom niemieckiej mentalności. Wszyscy pracują, drużyny są przygotowane fizycznie, piłka jest dosyć bezpośrednia. Julian Nagelsmann, jako młody chłopak, pracował w akademii Hoffenheim. Kto w tym czasie tam pracował? Ralf Rangnick, który ma olbrzymi wpływ na zaszczepienie trendu operowania gegenpressingiem. Od niego mógł się uczyć. To brzmi dobrze. Ale niech oni nie udają, że to wymyślili! Arrigo Sacchi grał tak w latach 90.

I – wbrew pozorom – nie był Niemcem!

Był Włochem, dokładnie. Ba, dziesięć lat wcześniej, na Ukrainie, tak grały drużyny Walerego Łobanowskiego. Broniły, broniły, aż nadchodziło szybkie przejście i szybki atak. Nie ma w piłce nożnej rzeczy innowacyjnych od zera, nowo wymyślonych. Nawet Pep Guardiola inspirował się Johanem Cruyffem. Nagelsmann też podpatrywał u Rangnicka, jak jego drużyny powinny reagować w momencie straty, dowiadując się, jakie są idealne pozycje zawodników w momencie przejęcia piłki, żeby kontra mogła być najbardziej niebezpieczna i gdzie piłka powinna wędrować przy pierwszym podaniu. Nagelsmann znalazł się we właściwym miejscu z najlepszymi ludźmi. Wpływały na niego bardzo duże osobowości, a sam miał jeszcze swoją podstawę, swój fundament. Tam został stworzony, wykształcony.

I w istocie, Ralf Rangnick nie tylko wychował sobie całą plejadę uczniów, ale też nigdy nie ukrywał, że przy wymyślaniu swojego konceptu na futbol wzorował się na dwójce wybitnych szkoleniowców z minionej epoki – na Walerym Łobanowskim i na Arrigo Sacchim. Najpierw przeżył epifanię, oglądając sparing Viktorii Backnang z Dynamem Kijów w latach 90., podczas którego podopieczni ukraińskiego trenera atakowali rywala szalonym pressingiem, a potem spędził tysiące godzin na analizach kaset VHS z nagraniami meczów wielkiego Milanu.

Rangnick wymyślił złotą formułę: najważniejszy jest odbiór piłki w ciągu ośmiu sekund od jej utraty i strzelenie gola w ciągu kilku następnych sekund od przejęcia futbolówki. Niemiec nie posiadał się z radości, kiedy w pewnym momencie jego RB Lipsk strzelał sześćdziesiąt procent zdobytych przez siebie bramek właśnie w ten sposób.

Ralf Rangnick – najlepszy doradca świata

Ale to jeszcze nie była pełnia historii. Sztuką było nie tylko dostosowanie tego wszystkiego, co wcześniej implementowali światu Łobanowski i Sacchi, do warunków współczesności, ale przede wszystkim zrozumienie, że bycie wizjonerem wyklucza ograniczenia się do fachu trenera, dyrektora czy prezesa. 

Ralf Rangnick wymyślił więc sobie, że będzie najlepszym doradcą świata. Nie od razu, bo wcześniej był jeszcze łączony z Schalke, z Eintrachtem, z PSG, z Chelsea, z Milanem czy z reprezentacją Niemiec, gdzie widziano go w roli długoletniego menadżera albo selekcjonera-dyrektora, ale on sam zawsze, koniec-końców, wyrażał sceptycyzm. „Niewiele klubów na świecie ma potencjał na budowanie czegoś głębszego”, żalił się w Süddeutsche Zeitung, przyrównując wszystko do mocarstwowego piłkarskiego imperializmu na miarę Red Bulla. Dlatego został konsultantem.

Marzyła mu się siatka klubów z różnych krajów, która płaciłaby mu grube pieniądze za wielopoziomowe wprowadzanie jego know-how w swoje struktury. Chciał być szarą eminencją, pociągać za sznurki, składać elementy w jedną spójną całość, ale zarazem nie ponosić żadnej wewnętrznej odpowiedzialności. Być w centrum, ale zarazem poza systemem. Spieniężyć własną wiedzę. Pierwszy na takie rozwiązanie skusił się Lokomotiw Moskwa, który znalazł się na etapie jednej wielkiej, niepozbawionej kontrowersji, przebudowy klubu. Nie musiał mieszkać w stolicy Rosji, nie musiał na co dzień zarządzać zespołem, ale miał dostęp do wszystkich kluczowych danych, a także realny wpływ na decyzje personalne, taktyczne, administracyjne i strukturalne.

Jeszcze niedawno przebąkiwał, że jest na dobrej drodze, że w podobny sposób doradzać kilku innym organizacjom…

I wtedy zwolnił się trenerski stołek i menadżerski gabinet w Manchesterze United.

Ralf Rangnick przez sześć miesięcy będzie trenerem tymczasowym na Old Trafford, a potem na dwa lata wcieli się w rolę wpływowego doradcy. To najbardziej medialne, najbardziej prestiżowe stanowisko w jego karierze, ale też wydaje się, że szyte pod jego miarę. Na ławce trenerskiej Czerwonych Diabłów nie będzie zasiadał skostniały dziadek, nie będzie zasiadał obrośnięty w tłuszcz wieloletni dyrektor sportowy, a twórca najatrakcyjniejszego systemu taktycznego ostatnich lat. Człowiek, który nie znosi taktycznej stagnacji i który wcale nie musi czuć kompleksów wobec młodszych topowych szkoleniowców.

Kiedy Alexander Zorniger miał wątpliwości, czy RB Lipsk stać na awans do 1. Bundesligi już w pierwszym sezonie po awansie do 2. Bundesligi, Rangnick zwolnił go z klubu, przejął stery w zespole i promocję do elity wywalczył na własną rękę. Kiedy zaś Ralph Hasenhüttl zamienił Niemcy na Anglię i Lipsk, w oczekiwaniu na Juliana Nagelsmanna, został bez pierwszego trenera, Rangnick doskonale poradził sobie jako trener tymczasowy – skończył sezon na trzecim miejscu w Bundeslidze i poprowadził zespół do finału Pucharu Niemiec. To wybitny doradca, świetny dyrektor sportowy i dobry trener.

Co czeka Rangnicka w Manchesterze United?

Czy z Manchesterem United podbije Premier League? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, ale na pewno Czerwone Diabły nie będą już takie toporne i bezzębne, jak zbyt często miało to miejsce za kadencji Ole Gunnara Solskjaera. Norweg szukał własnych pomysłów taktycznych, Ralf Rangnick ma własne pomysły taktyczne i od lat potrafi implementować je w kolejnych zespołach. Praktycznie każdy jego podopieczny podziwia jego wiedzę i mądrość, a we współczesnym futbolu, w poważnych środowiskach, jest to dużo istotniejsze niż sama znajomość zapachu skarpet. Zewsząd słychać też anegdotki i historyjki o umiejętnościach miękkich Rangnicka. Do tej pory zawsze umiał zarządzać szatnią. Tylko, że… trzeba przyznać, że jeszcze nigdy nie pracował w tak gwiazdorskim otoczeniu, z jakim przyjdzie mu zmierzyć się na Old Trafford. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, z jakim nastawieniem szatnia Manchesteru United przyjmie Ralfa Rangnicka.

Niemiec raczej nie zaakceptuje wyłamujących się jednostek. Niektórzy już przypominają jego starą wypowiedź o ewentualnym sprowadzeniu do Lipska dwójki Cristiano Ronaldo-Leo Messi. 63-letni fachowiec odparł wówczas: „są za drodzy i za starzy”. Co jasne – to wypowiedź pół-żartem, pół-serio, nawiązująca do filozofii Rangnicka, który uważa, że do klubu należy sprowadzać zawodników poniżej 23. roku życia, ponieważ ich „receptory poznawcze nie są jeszcze zapchane dawnymi przyzwyczajeniami i łatwiej da się ich przystosować do automatyzmów własnej wizji”. Ciekawostka: skład Czerwonych Diabłów składa się z zaledwie kilku zawodników poniżej 23. roku życia. 22-letni Diogo Dalot odgrywa epizody. 21-letni Jadon Sancho nie może odnaleźć swojego miejsca w nowym klubie. 20-letni Mason Greenwood bywa blokowany przez inne gwiazdy z ataku. Ralf Rangnick będzie więc pracował z materiałem ekskluzywnym, ale niekoniecznie wymarzonym w obrębie własnej filozofii.

Niby w Coaches’s Voice przekonywał, że styl gry trzeba dopasować do piłkarzy w swojej drużynie, ale raczej nie ma wątpliwości, że szkielet jego wizji pozostaje niezmienny. Manchester United będzie podchodził wyżej, będzie agresywniejszy w ostatniej tercji boiska, będzie operował piłką szybciej i bronił bardziej zajadle. Niewykluczone, że ci, którzy nie będą chcieli się dostosować, zostaną przez ten system przemieleni i wypluci. Bo fakty są takie: Rangnick przychodzi maczać palce w koncepcji nie na sześć miesięcy, a przynajmniej na dwa i pół roku. Będzie ekscytująco.

Czytaj więcej:

Fot. Newspix

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Weszło
17.11.2021

„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikk
Kikk
2 dni temu

U Niemców już taką spójność wizji świat doświadczył. Dobrze, że w politykę nie poszedł.

Mara Mriss
Mara Mriss
2 dni temu
Reply to  Kikk

==** Witamy w najlepszym serwisie randkowym o tematyce erotycznej — https://mysp.ac/50fjz

dudu
dudu
2 dni temu

Problem w tym, że jako trener nie osiągnął niczego. Na razie na angielskich forach kibiców MU żałoba. Miał być Conte, Zidane, Pochettino, ostatecznie nawet ten Valverde, a będzie anonimowy Niemiec, który nie ma tam żadnego autorytetu.

Luas
Luas
2 dni temu
Reply to  dudu

Co ty pierdolisz człowieku? Większość jest bardzo zadowolona. Gość zbudował potęgę RB Lipsk i zna się na rzeczy, a to że nie bywał na głównych salonach o niczym nie świadczy. Zidane też zaczynał jako anonim trenerski.

ambermozart
ambermozart
2 dni temu
Reply to  dudu

chyba wśród tych, którzy znają jedynie nazwiska triumfatorów LM

Folksdojcz
Folksdojcz
2 dni temu
Reply to  dudu

Umyj pizdę niedzielny fistaszku

Robert
Robert
1 dzień temu
Reply to  dudu

Co tylko dowodzi ze kibice nie znaja sie na pilce. United zyskuje najprawdopodobniej najpotezniejsza zakulisową postac w swiecie futbolu, a Ci smeca nosem. Fakt, ten sezon chyba w Manchesterze spisano na straty, ale bedzie rowniez poczatkiem do naprawde ciekawej przyszlosci. Rangnick zacznie proces jako szkoleniowiec, a w przyszlym sezonie przyjdzie ktos kto bedzie mial kontynuowac nurt zaczety przez Rangnicka. A sam Rangnick dostanie ogrom wladzy w tak elitarnym klubie jak United i bedzie mogl robic to w czym jest najlepszy – czyli nie w trenerce a w pociaganiu a sznurki zza kulis. Kibic jest krotkowzroczny i na jego wyobraznie oddzialuja takie nazwiska jak Conte i Zidane, a kto wie czy na tym „anonimowym” Rangnicku United nie wyjdzie najlepiej

Pijany
Pijany
1 dzień temu
Reply to  dudu

Co ty dudu pieprzysz? Kibice United właśnie najbardziej są zadowoleni, że nie przyszedł tu chociażby Poche. Na razie żałoba panuje na forach drużyn przeciwnych którzy umniejszają zasługi Ralfa. Widzę, że weekend za szybko u Ciebie wjechał.

Dawid
Dawid
1 dzień temu

Miodek ma najlepszych doradców i basta!

siberiv
siberiv
1 dzień temu

Hey Guys, how are you? I hope all is well. But I know 70% out of 100% one ishu the ishu is money. I know guys before me who have the same ihsu but today I’m happy? I Started online work  I just started this 4 weeks ago. I’ve got my FIRST check total of $850, pretty cool. I hope you tried it. You don’t need to invest anything. Just click and open the page to click the first statement and check jobs …… http://www.go2bank1.com    

Ondzej Kudela
Ondzej Kudela
17 godzin temu

no to United spadnie znajac zycie, taki spec jak Strejlau

La Liga
27.11.2021

Bez napastników jednak da się strzelać gole. Xavi znowu górą

Barcelona nie przekonywała, nie wyrzekła się błędów oraz nie uniknęła stania się beneficjentem pobłażliwości sędziego, ale ostatecznie wygrała z Villarreal, zapewniając sobie pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie La Liga. Xavi z kolei wreszcie mógł cieszyć się z kilku bramek z gry zdobytych przez swoich wciąż nowych podopiecznych. Do tej pory z perspektywy trenera zespołu […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Zabrakło prądu – i w Częstochowie, i Zagłębiu Lubin

Lubomir Guldan był bardzo dobrym stoperem. Nawet gdy kończył już karierę, a był wtedy krótko przed 38. urodzinami, chyba znaleźlibyśmy dla niego miejsce w dziesiątce najlepszych środkowych obrońców w lidze. Wspominamy o tym dlatego, że trochę w pale nam się nie mieści to, że ktoś, kto w teorii ma wszystko, by właściwie ocenić młodszych kolegów […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Najbardziej kuriozalny mecz roku przerwany – Belenenses zabrakło piłkarzy

Informowaliśmy wcześniej, że ekipa Belenenses wyjdzie na Benfikę zaledwie dziewięcioma zawodnikami (w tym dwoma bramkarzami). Było to pokłosie pandemii COVID-19 w portugalskim klubie. Już w pierwszej połowie okazało się, że piłkarze gości nie będą stosowali żadnej taryfy ulgowej. Wbili rywalom aż siedem bramek – trzykrotnie trafił Nunez, dwa razy Seferović, raz Weigl. Jakby tego było […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Czy Villarrealowi należał się rzut karny w meczu z Barceloną? Naszym zdaniem tak [WIDEO]

Villarreal przegrywa z Barceloną po trafieniu Frankiego de Jonga. Piłkarze Żółtej Łodzi Podwodnej są z pewnością rozczarowani tym wynikiem – w pierwszej połowie notorycznie popisywali się nieskutecznością, a w dodatku sędzia podjął niekorzystną dla nich decyzję. Jeszcze przy wyniku 0:0 strzał na bramkę oddał Artium Danjuma. Holendra w ostatniej chwili zablokował jednak Gerard Pique, który… […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Belenenses zdziesiątkowane przez COVID – na Benfikę wyjdą w dziewięciu

Niebawem zacznie się jeden z najdziwniejszych meczów w historii portugalskiej piłki. Belenenses podejmie u siebie Benfikę, ale gospodarze wiedzą, że ten mecz będzie trudniejszy niż wygląda na papierze. Z powodu pandemii COVID-19 ich skład jest zdziesiątkowany. Diario de Noticias podaje, że w zespole wykryto aż siedemnaście przypadków zarażenia koronawirusem. 13 z nich dotyczy piłkarzy, cztery […]
27.11.2021
Bundesliga
27.11.2021

Bayern bez błysku, Bayern nudny, Bayern zwycięski

Nieprawdopodobnie męczył się dzisiaj Bayern Monachium z Arminią Bielefeld. Obserwowanie tego spotkania było równie przyjemne co wizyta u dentysty na leczeniu kanałowym. Ostatecznie Bawarczycy zgarnęli trzy punkty i rzecz jasna w pełni na nie zasłużyli, byli o klasę lepsi, ale nie sposób nie zauważyć, że w ekipie dowodzonej przez Juliana Nagelsmanna coś ostatnio nie działa […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Leeds bezbramkowo remisuje z Brighton. Dobry występ Jakuba Modera

Chociaż Brighton miało przewagę, to nijak nie potrafiło zamienić jej na gole. Podopieczni Grahama Pottera podzielili się punktami z Leeds United w meczu ciekawym, ale nieprzynoszącym żadnych bramek. W dużej mierze odpowiedzialna jest za to nieskuteczność, która ciążyła obu ekipom. Wśród piłkarzy Brighton wyróżniał się Jakub Moder, ale Polak nie potrafił sfinalizować żadnej z ofensywnych […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Mecz Rakowa z Zagłębiem przerwany. Na stadionie zabrakło prądu

Mecze w Ekstraklasie bywały przerywane już z rozmaitych powodów. Awaria prądu też się już zdarzała, ale umówmy się – dawno nie mieliśmy z nią do czynienia. Niemniej to właśnie ona stanęła na drodze spokojnego przebiegu meczu Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin. Do przerwy w dostawie prądu doszło w okolicach 21. minuty. Na stadionie zapadły nagle […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Spektakularna Pogoń, spektakularny Grosicki! Jest nota maksymalna

Jeśli ktoś jeszcze z lekkim przymrużeniem oka patrzył na ostatnie wyniki Pogoni Szczecin i nie miał przekonania, czy ten zespół może w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, to właśnie pozbył się wszelkich wątpliwości. „Portowcy” upokorzyli Lechię Gdańsk, która przed tą kolejką znajdowała się wyżej w tabeli. Kluczowe dla przebiegu meczu okazały się dwa momenty.  Pogoń […]
27.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Grzegorz Krychowiak zmarnował rzut karny, a Krasnodar zremisował

W zakończonym niedawno meczu ligi rosyjskiej, Krasnodar zremisował z FK Khimki 3:3. Wynik mógł być jednak inny, gdyby z jedenastu metrów nie pomylił się Grzegorz Krychowiak. Polak podszedł po piłki przy wyniku 1:0 dla swojej drużyny. Chciał w ten sposób wykorzystać rzut karny, który sam wywalczył. Niestety dla niego, bramkarz rywala wyczuł jego intencje i […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Juventus przegrywa z Atalantą – Zapata załadował pod poprzeczkę

Mecz Juventusu z Atalantą? Póki co bardzo dobre widowisko, okraszone jeszcze golem Duvana Zapaty. Golem bardzo w jego stylu – w końcu Kolumbijczyk załadował pod poprzeczkę.  Napastnik Atalanty wykorzystał koszmarny błąd Starej Damy, która podarowała piłkę rywalowi. Wystarczyło jedno podanie, pewne przyjęcie i bezkompromisowość Zapaty, by goście objęli prowadzenie w dzisiejszym hicie Serie A. Duvan […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Southampton wpadł pod liverpoolski walec. Kiepski występ Bednarka

To był mecz tego typu, że jeśli spodziewaliście się w nim emocji, to po dwóch minutach było już pozamiatane. Ale jeśli chcieliście spędzić sobotnie popołudnie oglądając ofensywną grę, skuteczne ataki i sporo bramek, to trafiliście idealnie. Liverpool wybatożył Southampton 4:0 i choćby na jeden dzień wskoczył na drugie miejsce Premier League. The Reds potrzebowali takich […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Szymon Żurkowski kontuzjowany. Zderzył się… z włazem od studzienki

Mecz Empoli z Fiorentiną okazał się udany dla gospodarzy, ale Szymon Żurkowski nie ma aż tylu powodów do optymizmu co jego koledzy. Polak wystąpił w pierwszym składzie, ale już przed przerwą został zmieniony.  Przyczyną takiego ruchu była jednak nie dyspozycja pomocnika, ale kontuzja. W pewnym momencie meczu Żurkowski wyjechał wślizgiem za linię boczną boiska, a […]
27.11.2021
Ekstraklasa
27.11.2021

Stal długo nie przegrywała, więc dziś przerżnęła z osłabionym Śląskiem. Ekstraklasa…

Śląsk Wrocław do meczu ze Stalą Mielec przystąpił bez pauzującego za kartki Erika Exposito, najlepszego strzelca w lidze. Goście z kolei we Wrocławiu skorzystać nie mogli z Fabiana Piaseckiego, faceta, który rozruszał ich ofensywę i też dostarcza konkrety. No i nie uwierzycie – to długo nie był przyjemny do oglądania mecz. Zaczął taki być dopiero […]
27.11.2021
Suche Info
27.11.2021

Ernest Muci nie wróci do końca roku?

TVP Sport podało kolejne niepokojące wieści dla kibiców Legii Warszawa. Według ich informacji do końca roku na boiska może nie wrócić Ernest Muci. Albańczyk nabawił się urazu stawu skokowego podczas pucharowego starcia z Leicester City i wiele wskazuje na to, że kontuzja pozbawi go możliwości występów aż do końca 2021 roku. W tym czasie Legię […]
27.11.2021
Boks
27.11.2021

Teofimo Lopez – sensacyjny mistrz, który wygrywa z własnymi demonami

To niespodziewany czempion, który zdetronizował samego Wasyla Łomaczenkę. Jednak być może najważniejszą walkę w życiu stoczył wcześniej, w 2019 roku, kiedy zmagał się z depresją. I choć wyszedł z niej zwycięsko, to sam pewnie powiedziałby, że to starcie jeszcze się nie skończyło. Wciąż ma w sobie demony – dokładnie tak samo, jak jego ojciec i […]
27.11.2021
Weszło
27.11.2021

Co w Szwecji i Czechach mówi się o drabince baraży z Polakami?

Jako Polacy możemy powiedzieć, że w losowaniu dopisało nam szczęście. Jesteśmy w drabince baraży, która jak najbardziej jest do przejścia. Nie trafiliśmy na najsilniejsze ekipy, w pierwszej rundzie mamy jednego ze słabszych rywali z drugich miejsc fazy grupowej, a ewentualny finał gramy u siebie. Gdyby udało się pokonać Rosję, zmierzylibyśmy się ze Szwecją lub Czechami. […]
27.11.2021