„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Opublikowane 17.11.2021 17:38 przez

Jan Mazurek

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża we właściwym kierunku? Na te i inne pytania w rozmowie z nami odpowiedział były trener reprezentacji Polski U-19, Mariusz Rumak. Zapraszamy. 

Praca z reprezentacją U-19 jest największą porażką w pana trenerskiej karierze?

Porażką?

Raczej nie sukcesem. Skończyło się na pięciu meczach, zaledwie jednej wygranej ze słabiutką Maltą i odpadnięciem na pierwszym etapie eliminacji do Euro U-19. 

A co pan wie o wynikach tej reprezentacji, poza tym, że skończyło się brakiem awansu na Euro? Orientuje się pan, ile treningów i zgrupowań odbyliśmy, ile meczów rozegraliśmy przed pierwszym meczem eliminacyjnym, jacy zawodnicy byli powoływani, gdzie teraz są ci zawodnicy czy chociażby w jaki sposób ta reprezentacji grała?

Nie testujmy się – wiem, że treningów i zgrupowań było niewiele, że to dalej nie jest stracona reprezentacja dla polskiej piłki.

I dalej określa pan tę pracę jako porażkę?

Czyli to, że objął pan reprezentację U-19 w bardzo specyficznym, post-pandemicznym okresie, że nie dostał pan więcej czasu na budowanie wewnętrznej drużynowej i selekcyjnej struktury, mamy traktować jako usprawiedliwienie dla słabych wyników?

Tu nie chodzi o szukanie usprawiedliwień, nigdy tego nie robiłem. Trzeba wiedzieć, jakie są cele reprezentacji U-19. Jeśli ktoś patrzy na nią tylko przez pryzmat wyników i awansów do kolejnych rund eliminacyjnych, to nie rozumie pracy w piłce młodzieżowej. Takie podejście gubi nas od wielu lat. Wynik powinno osiągać się tylko w sposób, który rozwinie zawodników. Rezultat to tylko jeden z celów reprezentacji U-19. Piłka młodzieżowa ma przede wszystkim służyć rozwojowi piłkarzy i budowaniu zawodników pod kątem przyszłości w pierwszej reprezentacji. Oznacza to narzucenie określonego sposobu pracy, określonego sposobu grania. Tutaj trzeba przysiąść, to trzeba analizować, zamiast skupiać się tylko na braku awansu do kolejnej rundy eliminacyjnej do Euro czy rozpatrywać moją pracę w kategoriach porażki. Zbyt płaskie pojmowanie bywa niebezpieczne i nie dąży do znalezienia istoty sprawy, szczególnie w przypadku piłki młodzieżowej.

Musi mnie pan dobrze zrozumieć. Gdyby dostał pan w Polskim Związku Piłki Nożnej zadanie budowania kadry U-19 przez lata, to pewnie teraz nie wykonałbym do pana telefonu. A jednak najważniejszym zadaniem pana pracy w tej reprezentacji były trzy jesienne mecze eliminacyjne – z Finlandią, z Maltą i z Ukrainą.

Postawiono mi dwa cele. Miałem budować. To nie było tak, że nagle powstała kadra trenera Rumaka, który ma przetrwać do wiosny, do kolejnej rundy eliminacyjnej. Proszę zobaczyć, ilu wyselekcjonowanych przez nas zawodników zostało teraz powołanych do kadry U-20 czy U-21. To jest ciągłość pracy. Piłka młodzieżowa to nie są folwarki poszczególnych trenerów – to jest system, struktura, przekazywanie piłkarzy wyżej, wyznaczenia ścieżek rozwoju. Ale jasne – wynik też był istotny. Wychodzisz na boisko, żeby wygrać, to oczywiste. Ale możesz dokonać tego w różnym stylu: albo ustawiając się w niskiej obronie i licząc na jeden skuteczny kontratak, albo próbując przejąć inicjatywę, tworząc więcej sytuacji niż przeciwnik i rozwijając piłkarzy. Zdecydowanie bliżej mi do drugiego podejścia. Wolę dawać swoim zawodnikom przestrzeń do poprawiania własnych umiejętności niż skupiać się tylko na korzystnym wyniku, sztucznie hamując ich rozwój.

PZPN narzucił operowanie na wariacji wokół trójki stoperów i dwójki wahadłowych czy dostał pan większa dowolność w dobieraniu systemu?

Kiedy podejmowałem pracę w reprezentacji U-19, ustawienie z trójką stoperów i dwójką wahadłowych było wymogiem, zostało odgórnie przyjęte dla wszystkich reprezentacji. Po wyborach dostaliśmy sygnał, że możemy próbować różnych wariantów, ale znajdowaliśmy się w połowie procesu, więc karkołomne byłoby wycofywanie się i podążanie w innym kierunku, jeśli już edukowało się zawodników wokół określonego sposobu grania.

Selekcja graczy do kadry U-19 była problematyczna czy wprost przeciwnie?

Rocznik 2003, grający wcześniej w kadrze U-17, funkcjonował bardzo dobrze, ale był to też moment, kiedy ci chłopcy występowali w Centralnej Lidze Juniorów i regularnie znajdowali się w rywalizacji meczowej. Później, przez półtora roku, ten zespół nie istniał, nie rozegrał żadnego meczu, nie spotkał się ani razu. W tym czasie chłopcy przeszli z zespołów juniorskich do zespołów seniorskich, ale jeszcze nie byli zawodnikami wyjściowego składu, często po prostu mieścili się w szerokich kadrach zespołów. Zaczęły się problemy. W pierwszoligowych i ekstraklasowych zespołach występowali epizodycznie – wchodzili na trzy minuty, na pięć minut, na dziesięć minut. Mało meczów, mało minut. Niby schodzili do rezerw, ale większość zespołów, poza Śląskiem i Lechem, drugie drużyny ma najwyżej w trzeciej lidze, a czwarty poziom rozgrywkowy jest nieadekwatny do poziomu reprezentacji U-19.

Przeprowadziliśmy więc bardzo szeroki proces selekcji i weryfikacji tych młodych piłkarzy. Obejrzeliśmy siedemdziesiąt pięć meczów w cztery i pół miesiąca. Pod ciągłą obserwacją mieliśmy pięćdziesięciu piłkarzy. Chcieliśmy stworzyć grupę najlepszych, ale też nikogo nie pominąć, nikogo nie przegapić. Ale wie pan, selekcja to jedno, a uczenie grania w piłkę to zawsze będzie trening, to zawsze będzie zgrupowanie, to zawsze będzie mecz. I tu był największy problem. Objąłem reprezentację w kwietniu. Miałem tylko wrześniowe okienko, bo niby było jeszcze czerwcowe, ale to był sezon urlopowy – ekstraklasowe ekipy wysłały swoich piłkarzy na wakacje, a pierwszoligowe nie mogły przełożyć kolejek. W związku z tym: odbyło się trzydniowe zgrupowanie, na które raz, że nie przyjechali wszyscy, dwa, że część zawodników miała treningi indywidualne. Chodziło właściwie tylko o to, żeby się poznać. Zostało wrześniowe zgrupowanie i październikowe mecze eliminacyjne.

Mało czasu. 

Od kwietnia do września zmieniło się bardzo dużo, jeśli chodzi o to, gdzie ci młodzi piłkarze byli i gdzie ci młodzi piłkarze grali.

Bo to piłkarze w wieku ciągłego rozwoju, dalecy jeszcze od jakiejkolwiek stabilności. 

Tak, tak, jedno wielkie szukanie swojego miejsca w środowisku. Taki Ariel Mosór, kapitan reprezentacji, zamienił Legię na Piasta. Po okresie przygotowawczym nie grał, pierwsze szanse zaczął dostawać trochę później, a przecież wiosną, zanim doznał kontuzji, regularnie występował w rezerwach Legii. Olek Buksa zamienił Ekstraklasę na Serie A i przed eliminacjami nie zagrał ani minuty w Genui. Zupełnie inna perspektywa. Selekcja musiała być szeroka, stąd też taka liczba debiutantów na arenie międzynarodowej. To też miało wpływ na wynik w pierwszej rundzie eliminacji.

Wywiad z Aleksandrem Buksą

Po przegranych eliminacjach wspominał pan, że Ukraińcy i Finowie mieli dużo więcej czasu na zbudowanie zgranych reprezentacji U-19. Z czego to wynikało?

W naszej federacji nie ma zespołu U-18. Teraz ma zostać powołana taka reprezentacja, to jest jeden z wniosków po tych eliminacjach do Euro. Ale do tej pory sprawa wyglądała tak: jest U-17, dziura bez U-18 i U-19. I może to nie jest rok stracony, ale to jest rok bez rywalizacji, bez przygotowań, bez monitorowania, bez wyznaczania ścieżek rozwoju. Aktualnie ten problem dotyczy rocznika 2004. Ten zespół od dwóch lat nie gra w narodowych barwach, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Wracając, widzieliśmy się rzadko, bardzo rzadko. Mój zespół rozegrał pięć spotkań, a wie pan, ile poprowadziłem z nim treningów?

Nie wiem. 

Osiem treningów zespołowych, sześć treningów regeneracyjnych.

Absurdalnie niewiele. 

Wracamy do pytania, które postawił pan na wstępie: czy to była największa moja porażka? Proszę mi wierzyć, nie da się przygotować i stworzyć silnego zespołu, zajmując się tylko analizą, selekcją i obserwowaniem. To na boisku przekazujesz sposób gry, wprowadzasz automatyzmy w funkcjonowaniu. A przypomnę, że zmieniliśmy system gry i oparliśmy go o trzech obrońców.

Rumak

Inna sprawa, że polska grupa eliminacyjna nie należała do mocarnych. 

Byliśmy losowani z drugiego koszyka. Z Finlandią zawaliliśmy pierwszą połowę. W drugiej się poprawiliśmy. Myślę, że gdybyśmy mieli trochę bardziej doświadczony zespół, bardziej ograny międzynarodowo, wynik byłby inny. Potem wygraliśmy z Maltą. Zremisowaliśmy z Ukrainą, ale to też był najsilniejszy zespół w grupie. I patrząc na to, w jaki sposób graliśmy, w jaki sposób się organizowaliśmy i na to, że straciliśmy gola dopiero w samej końcówce, naprawdę można uważać, że ten zespół się rozwijał. Powiem więcej: byliśmy w stanie zmienić system z 1-3-4-3 na 1-3-5-2, a to było ryzyko, bo w ogóle nie pracowaliśmy nad tym drugim ustawieniem.

Jakby spojrzeć głębiej na mecze tej reprezentacji, abstrahując od wyników, to w każdym spotkaniu stwarzaliśmy więcej sytuacji niż nasz rywal. Za każdym razem nasz współczynnik expected goals był wyższy niż współczynnik expected goals przeciwników. Rozwijaliśmy piłkarzy. Można było zagrać inaczej. Postawić piątkę z tyłu. Zamurować się. Wyszarpać rezultat. Tu nie chodzi o to, że pół roku to mało. Nie, to wystarczający czas, żeby to wszystko poskładać, ale mieliśmy mało czasu na pracę z zawodnikami. Nasi reprezentanci w klubach i w kadrze U-17 zazwyczaj operowali w systemie z czwórką z tyłu. Musieli się wszystkiego uczyć od początku, ale proszę mi wierzyć: stawialiśmy się coraz pewniejsi, coraz mądrzejsi, coraz bardziej kontrolujący grę. Najzwyczajniej w świecie zabrakło nam czasu, by automatyzmy zadziałały.

Był pan rozczarowany zwolnieniem? 

Byłem bardzo rozczarowany. To chyba rekord zwolnić trenera po pięciu meczach i ośmiu pełnych treningach. Do tego nikt nie podjął ze mną rozmowy. Chwilę rozmawiałem z nowym dyrektorem sportowym, ale to były codzienne rozmowy. Zabrakło merytorycznego spotkania z osobami, które podejmują strategiczne decyzje, chociażby o obsadach selekcjonerskich. Mogłem przekazać dużo ciekawych wniosków. Dopiero później można byłoby podjąć decyzję o tym, kto dalej będzie zarządzał tym projektem w PZPN-ie. Wraz ze sztabem przygotowałem bardzo obszerny raport podsumowujący kilka miesięcy mojej pracy. Szczegółowo opisałem wszystkie treningi, zgrupowania i mecze. Zawarłem mnóstwo statystyk, detali, trendów, które zaobserwowaliśmy w ciągu tych paru meczów. Szukałem wniosków: co można zmienić, co trzeba zmienić, co można poprawić, co trzeba poprawić, żeby w końcu reprezentacja U-19 zaczęła funkcjonować. To ważna kadra, taki próg między piłką juniorską a piłką seniorską. I nie ma przypadku w tym, że od wielu lat nie awansowaliśmy na turniej finałowy w tej kategorii.

Selekcjoner takiej reprezentacji musi być bardzo doświadczony. Musi umieć umiejętnie prowadzić tych chłopaków i budować relacje z klubami. Trzeba dużo oglądać, dużo obserwować. Tacy Duńczycy, w czasie meczu z nami, trzy razy zmieniali system. A my wyszliśmy na nich po trzech wspólnych treningach, na samym początku procesu uczenia się jednego ustawienia. Jeśli jednak ułożymy to wszystko w ciąg metodyczny – od najmłodszych roczników do najstarszych – to polscy piłkarze też będą mogli to robić. Będą odważni, będą sprawni, bo wiem, że tylko tacy zawodnicy trafią do pierwszej reprezentacji. Nie tacy, którzy tylko się bronią i tylko reagują na ruchy przeciwników, ale tacy, którzy przejmują kontrolę.

Praca selekcjonera jest trudniejszą pracą niż praca trenera klubowego?

Inna specyfika. Trzeba być elastycznym, dopasowywać zadania indywidualne pod profile i zachowania zawodników. Chciałem, żeby role moich piłkarzy w reprezentacji były jak najbliższe ich rolom w klubach. To logiczne, bo łatwiej o automatyzmy. Ale to było niemożliwe, bo oni po prostu na co dzień nie grali. Rozmawiałem z ich trenerami. Pytałem, jak oni ich widzą, co oni od nich wymagają, ale to też zakładanie czegoś, czego się nie widzi – potem trzeba to przełożyć na boisko w krótkim okresie treningowym. Mówię: nikt jeszcze nie nauczył zawodników grania w piłkę przez samą obserwację czy rozmowę. Trzeba wyjść na trening i zagrać mecz by nabrać doświadczenia.

Podjąłby się pan jeszcze raz takiej pracy?

Praca w reprezentacji to największe wyróżnienie dla trenera, więc tak, jak najbardziej, tylko chciałbym, żeby to było merytoryczne, systemowe.

Niedługo minie dziesięć lat pana kariery trenerskiej. Ma pan przekonanie, że podąża pan we właściwym kierunku?

Trenerem jestem ponad dwadzieścia lat. Ostatnią dekadę pracowałem z profesjonalnymi zespołami. Przez ten czas zdobyłem cztery medale mistrzostw Polski. Mam wielu piłkarzy, wychowanków, których wprowadzałem do piłki seniorskiej, a dzisiaj występują w pierwszej reprezentacji czy w czołowych ligach europejskich. Czy to jest wymierne, czy tak można rozpatrywać sukces trenera? Pozostawiam to ocenie innych.

Patrzę na pana CV w roli pierwszego trenera. Lepiej wyglądałoby, gdyby odwrócić chronologię. 

Tak, tak, zgadzam się. Potencjał moich ostatnich pracodawców był znacznie mniejszy niż chociażby potencjał Lecha. Przez ostatnie dziesięć lat zdobyłem mnóstwo doświadczenia. W każdym klubie, na każdym polu. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie moje wybory były trafione. Mam 44 lata, ale też dwudziestoletnie doświadczenie w tym fachu, ponad dwieście meczów w roli pierwszego trenera – nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Uczę się każdego dnia. Można sobie postawić pytanie: czy to nie dopiero początek mojej drogi w tym zawodzie?

Potrzebuje pan kilku miesięcy odpoczynku czy chciałby pan szybko wrócić na ławkę trenerską?

Nie muszę odpoczywać. Jestem pełen zapału. Po przegranych eliminacjach dalej jeździłem, dalej obserwowałem, dalej oglądałem mecze. Decyzja o zwolnieniu mnie zaskoczyła. Przerwała mój rytm pracy, bo nie lubię bezczynności. Nie ukrywam, że byłem rozczarowany czasem przekazaniem mi informacji o końcu współpracy, bo miało to miejsce pod koniec okienka listopadowego i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że raczej zbyt wielu zmian na ławkach trenerskich na razie nie będzie. Jeżeli ktoś podjął decyzję o zwolnieniu mnie, kierując się tylko niesatysfakcjonującym wynikiem sportowym, to szkoda, że nie zrobił tego od razu po eliminacjach, bo wtedy na pewno miałbym więcej możliwości…

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. Newspix

Czytaj więcej:

Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Życie w czerni i bieli. Fotograficzne powołanie Ernesto Valverde

Życie jest kolorowe, ale zdjęcia muszą być czarno-białe, mawia Ernesto Valverde i obserwuje swoje otoczenie. Krople deszczu spływające po przedniej szybie autokaru, białe kaski policjantów i wyczekujący draki kibice. Tył czyjejś głowy, deska rozdzielcza, flagi na wietrze, dym rac i agresywna euforia greckich kiboli. Młodzi ludzie i setka telefonów. Azjaci błagający o autografy. Smutny facet […]
22.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Weszło
18.01.2022

Lot Mew i sprawa oddalających się marzeń o mistrzostwie Chelsea

Premier League to tak bezlitosne rozgrywki, że nie masz prawa marzyć o mistrzostwie Anglii, jeśli w trzynastu ostatnich kolejkach tracisz dwadzieścia punktów, a podczas grudniowo-styczniowej kumulacji mroźnych zimowych bojów notujesz aż pięć remisów w siedmiu starciach. A Chelsea właśnie pozwoliła sobie na grzech tego kalibru. W konsekwencji Thomas Tuchel i spółka już wiedzą, że dogonienie […]
18.01.2022
Weszło
18.01.2022

Czy polskie skrzydła mogą hulać? Nie za bardzo…

Polska piłka w XXI wieku nie stoi skrzydłowymi. Kiedyś przysiedliśmy nad tym zagadnieniem i doszliśmy do wniosku, że głoszenie wielkości biało-czerwonych boków pomocy to zasadniczo jedna z tych bezmyślnie powtarzanych bzdur, które należałoby wyrzucić na śmietnik, bo przez ostatnie dwie dekady doczekaliśmy się może trzech, góra czterech zawodników z tej pozycji o niezłej klasie europejskiej. […]
18.01.2022
Bundesliga
15.01.2022

Koziołku, nie zatrzymasz Roberta Lewandowskiego i reszty

Robert Lewandowski zdobył swojego 300. gola w Bundeslidze. I co? Mamy teraz klaskać, śpiewać, tańczyć z radości? Pełna klasa, imponujące osiągnięcie, ale przecież od dobrych kilku miesięcy oczywistym było, że prędzej czy później Polak przekroczy tę barierę. On przebija wszystkie możliwe rekordy, limity, sufity. Teraz zostało mu jeszcze 65 trafień do legendarnego Gerda Müllera. Przy […]
15.01.2022
Liczba komentarzy: 50
Subscribe
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni Dyzma
Antoni Dyzma(@antoni-dyzma)
2 miesięcy temu

Polska myśl szkoleniowa.

Kartoflany iżynier
Kartoflany iżynier
2 miesięcy temu
Reply to  Antoni Dyzma

Wroniecki gen przegrywu!!!

Marstenna
Marstenna
2 miesięcy temu
Reply to  Antoni Dyzma

) Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Sentino
Sentino
2 miesięcy temu

Ten typ jest niemożliwy. Ego wyjebane w kosmos, sodówka aż tryska uszami. Ciekawe kto okaże się frajerem i jeszcze go zatrudni w profesjonalnej piłce.

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Osiem treningów zespołowych, sześć treningów regeneracyjnych. Co oni tak zwalniają trenerów. Młodzież nie powinna grać na wynik.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji(@hulk-hogan-ze-szwecji)
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Nie powinna, to fakt i sam brak awansu nie powinien być rozważany jako jakaś porażka, ale chyba nie możemy zaprzeczyć, że mamy lepszych 19 latków niż np. Finlandia wiec skoro z nimi nie wygraliśmy ani razu, to znaczy że co najmniej selekcja była beznadziejna.

Trener dostał zadanie grania jakimś konkretnym systemem – Ok. Ale skoro reprezentacja grała do dupy, to znaczy, że nie umiał dobrać zawodników pod ten system, albo im go wytłumaczyć. Selekcjoner to nie koleś, który bierze 23 najlepszych zawodników według dziennikarzy i statystyk, ale ktoś kto dobiera piłkarzy pod zadania jakie mają wykonać w kadrze. Jakby chodziło o wybranie 23 najlepszych piłkarzy i powiedzenie Ty, Ty i Ty – środek obrony. Kowalski i Nowak na wahadła – Iksiński Górski i Franek do środka a Łysy i Bolo zagrają w ataku to ja tez mógłbym być selekcjonerem.

I tak sobie myślę… Czy mógłbym osiągnąć gorsze wyniki z tą drużyną? Szczerze wątpie.

ambermozart
ambermozart
2 miesięcy temu

biedny Rumak. Gdyby mogli zagrać jeszcze 50 razy, najlepiej z San Marino, to by wygrali.

Stanisław Krzysztowski
Stanisław Krzysztowski
2 miesięcy temu

Szkoda, że nie ma go już w „Lechu”

waldemar
waldemar
2 miesięcy temu

Jasne, że szkoda. Jeden z nielicznych myślących trenerów.

Bezimienny
Bezimienny
2 miesięcy temu

Narodowy model przeszkadzania. Rumaki, Dorny itd WON!

Pozdro Janek Mazurek, wysoka forma wpisów, spoko teksty przed Euro i teraz też np. w Stan Kadry eleganckie wypowiedzi bez lania wody i nudy. Dzieki i powodzenia dalej.

Baba Ali
Baba Ali(@baba-ali)
2 miesięcy temu

Ależ to jest farmazoniarz. Mosór do meczów eliminacyjnych miał już zagranych 9 meczów w Piaście, Buksa też już był po debiucie w Genoi. Każe sprawdzać ilu on to niby zawodników wyselekcjonował dla wyższych kadr, a takiego Sezonienki, który teraz dostał powołanie od Stolarczyka to nie powołał ani razu, chociaż był dostępny na oba zgrupowania. No, ale najlepsza końcówka: ,,Nie ukrywam, że byłem rozczarowany czasem przekazaniem mi informacji o końcu współpracy, bo miało to miejsce pod koniec okienka listopadowego i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że raczej zbyt wielu zmian na ławkach trenerskich na razie nie będzie.” Czyli zakładam, że jakby zwolnili go zaraz po eliminacjach to teraz byłby trenerem Warty, a może nawet i Legii. W każdym razie na pewno od tamtej pory ktoś na usługi takiego fachowca by się połakomił.

Tajskie kopyto
Tajskie kopyto
2 miesięcy temu
Reply to  Baba Ali

Raczej ani Warta, ani tym bardziej Legia. Gość zleciał z Zawiszą do 1 ligi, a jak prowadził Odrę to też okupowała dół tabeli. To jest taki drugi Ulatowski nic nie osiągnął, a wielki spec i go tak zatrudniają. Skończy pewnie jako jakiś dyrektor akademii…

Baba Ali
Baba Ali(@baba-ali)
2 miesięcy temu
Reply to  Tajskie kopyto

Nie zrozumiałeś.

Ojciec Szeligi
Ojciec Szeligi
2 miesięcy temu
Reply to  Tajskie kopyto

Zgoda ze wszystkim ale trochę nie fair jest mówienie o jego spadku z Zawiszą tak jakby to on ich spuścił z ligi. Klub już wtedy gnił w strefie spadkowej a Rumak miał go jakimś cudem utrzymać i niewiele zabrakło żeby mu się to udało.

El Presidente
El Presidente(@el-presidente)
2 miesięcy temu
Reply to  Tajskie kopyto

Albo gadająca głowa w TVP.

rwetes
rwetes
2 miesięcy temu

Z tego wywiadu wnioskuję, że Rumak śpiewa do Kuleszy: „Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?”

Maciej
Maciej
2 miesięcy temu

Nic się nie martw Mariusz. Nadszedł czas byś wprowadził na salony macierzysty klub. MKS OLIMP FOREVER

jeremy
jeremy(@jeremy)
2 miesięcy temu

u nas epidemia a w takiej Finlandii trenowali od świtu do wieczora przez 15 lat by pokonać naszych asów…ech

Morientes
Morientes
2 miesięcy temu

Nie szuka usprawiedliwień
XDDDD a zaczyna od pytań bzdurnych

Estragon
Estragon
2 miesięcy temu

przecież ten pacan i bufon jest niereformowalny. po co z nim w ogole robicie wywiady?

JANTAR
JANTAR
2 miesięcy temu

Przeciez w jego CV czytamy, ze byl srodkowym napastnikiem OLIMPU ZLOCIENIEC. No i podal sie za tlumacza hiszpanskiego, tym samym dostal fuche, jako asystent Bakero w Kolejorzu, ktorego pozniej podesral by samemu zostac trenerem.

JANTAR
JANTAR
2 miesięcy temu
Reply to  JANTAR

Mala dygresja; Nie tak dawno Roman Kosecki – szef wydzialu szkolenia PZPN oswiadczyl, ze nie nic sobie do zarzucenia. Wiec po co zatrudnil Mariusza KONIA???

Bartek
Bartek
2 miesięcy temu
Reply to  JANTAR

To źle czytałeś

Rafal
Rafal
2 miesięcy temu

Jak to możliwe że dunczycy co są w tym samym wieku potrafią 3 razy zmieniać system gry w trakcie meczu a nasza przyszłość musi się uczyć jak stać w 3-5-2. Przecież to paranoja. Co oni robią w tych klubach jak podstaw nie znają. No nie mogę uwierzyć

El Presidente
El Presidente(@el-presidente)
2 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Człowieku, ty porównujesz piłkę w Danii do naszej? Przecież to jest absolutna przepaść..

Filip Wolny
Filip Wolny
2 miesięcy temu

Nie będę komentował wywodów tego Pana. Zadam Wam wszystkim pytanie: o co chodzi z tym systemem z wahadłowymi? Jakiś mędrzec w Polsce o tym przeczytał na blogu i nagle wszyscy na siłę chcą tak grać? Pominę to, że nie mamy do tego wykonawców. Chodzi o to, że te ustawienie samo w sobie jest totalnie z dupy. Nie ma odpowiedniego balansu, nie ma prawdziwych skrzydłowych, ani boków obrony. Do tego nikt tak nie gra – sprawdziłem specjalnie ustawienia i składy topowych klubów i reprezentacji – praktycznie wszyscy grają czwórką z tyłu.
Kto mi wyjaśni, czemu Polacy się tego uczepili w ostatnim roku?

Mat
Mat
2 miesięcy temu
Reply to  Filip Wolny

Anglia tak gra często i ostatnio w takim ustawieniu rozbiła Albanię . Ma ME tak grała w finale i 1/8. W takim ustawieniu często gra juventus i zawsze Chelsea, w tamtym sezonie tez często Real. Inter conte tak grał przez 2 sezony . Dalej uważasz, ze tak nikt nie gra ?

Filip Wolny
Filip Wolny
2 miesięcy temu
Reply to  Mat

Tak, dalej tak uważam. To, że ktoś czasami stosuje taką taktykę (paradoksalnie najczęściej nie osiąga wtedy sukcesów – Real w tamtym sezonie, Inter w europejskich pucharach), nie oznacza, że te ustawienie jest jakąś wyrocznią.
Moje pytanie dotyczyło prostego problemu: dlaczego kilka miesięcy temu Polacy uparli się, że te kulawe ustawienie da nam sukces i, że problem tkwił w tym ilu na boisku było obrońców.

MLLL
MLLL
2 miesięcy temu
Reply to  Filip Wolny

Odpowiedz jest jedna – (były) dyrektor sportowy Stefan Majewski

Olala
Olala(@olala)
2 miesięcy temu
Reply to  MLLL

Doktor

hi2
hi2
2 miesięcy temu
Reply to  Filip Wolny

Chodzi o to że boczni pełnią role zarówno obrońców jak i pomocników przez co automatycznie zagęszcza się środek pola i daje swobodę gry napastnikom ustawionym z przodu, a bocznych obrońców z wcześniejszych systemów nie przyspawa do jednej strefy a włączają się realnie w ofensywę. No mniej więcej tak 😉 Problem w tym że nasi piłkarze nie umieją biegać i 3:5:2 które promuje Sousa powoduje dużą stratę bramek. Do takiej gry trzeba piłkarskich gladiatorów z mocnymi płucami i chłodną głowa

Filip Wolny
Filip Wolny
2 miesięcy temu
Reply to  hi2

Ja to rozumiem w teorii. Ale nie widziałem polskiej kadry zagęszczającej środek pola. W naszych meczach w środku pola może bezpieczni lądować Tupolew.

traczek
traczek
2 miesięcy temu
Reply to  Filip Wolny

ciekawe gdzie to sprawdzałeś? 🙂 aaa bo Ty szukałeś klasyka stopera i forstopera z lat 80 tych 😉

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
2 miesięcy temu

I takich ananasow chca za souse wprowadzic znafcy.

kibic
kibic
2 miesięcy temu

Przez Odrę Opole przewinęli się różni trenerzy, od IV ligi do I. Myślę że ciężko będzie znaleźć kibica Odry, który nie uznaje Rumaka za najgorszego jak się trafił. Ten gość z całkiem solidnymi zawodnikami, uzupełnionymi kilkoma pomyłkami transferowymi autorstwa samego Rumaka, przegrywał wszystko jak leci! W całej swojej trenerskiej karierze nie zanotował ŻADNEGO sukcesu (no chyba, że wicemistrzostwo z będącym w swoim prime time Lechem ktoś uważa za sukces).

Makaveli
Makaveli
2 miesięcy temu

A jak ci piłkarze maja się rozwijać, jeśli przez brak awansu, pozbawiają się możliwości rywalizacji z lepszymi drużynami? Porażką było samo zatrudnienie Rumaka. Faceta widać życie w zawodzie niewiele nauczyło. Dalej ego wybujałe

hi2
hi2
2 miesięcy temu

Pan Rumak teoretycznie ma rację. W juniorach rozwój, w seniorach gra ale chyba jednak Reprezentacja to nie klub i w niej gra się na wynik. Zszokowało mnie to ile tych treningów było i nie jestem zaskoczony wynikami jeżeli trener mówi prawdę? To nie jest Kapitan Tsubasa żeby bajki tworzyć i marzyć i realny sport gdzie każdy detal jest bardzo ważny

antyant
antyant
2 miesięcy temu

on jest tak chujowy,że jego pierdolenia nie da się ani słuchać ani czytać

Miro Juro
Miro Juro
2 miesięcy temu

Spierdalaj

kekw
kekw
2 miesięcy temu

Gdy wymaksujesz charyzmę, ale wszystkie inne skille pozostają na najniższym levelu

Olala
Olala(@olala)
2 miesięcy temu

Expected goals…. Tiaaaaa….

Paho
Paho(@paho)
2 miesięcy temu

Stosunek do tego Pana mam jaki mam i nie będę tego nagłaśniał, niech go weryfikują wyniki.
Ale z całej tej paplaniny bije we mnie jeden bardzo ważny szczegół, i to nie jest tylko domena Trenera (?) Rumaka, a wielu innych polskich myślicieli piłkarskich – dlaczego tyle rozmawia się o systemach, o tym czy zawodnik pasuje do niego czy nie, czy mamy wykonawców czy nie itd. Dlaczego tu nie padło wprost, że polscy piłkarze są zwyczajnie słabi piłkarsko? Czy jeżeli teraz Barcelona ma słabszy okres, to ktoś tam dyskutuje o systemie w jakim grają? Czy raczej mówi się o nieudolnej polityce klubu, a co za tym idzie, składzie personalnym i przede wszystkim formie zawodników.
Owszem, dzisiejsza piłka mocno poszła w elementy taktyczne, ale w gruncie rzeczy wszystko zaczyna się od tego samego co było 100 lat temu i będzie za kolejne pierdylion lat – piłkarz musi potrafić przyjąć piłkę, podać, strzelić, bronić itd., itp. I musi to robić pod presją przeciwnika, i musi potrafić poradzić sobie w różnych sytuacjach. Gra odbywa się na małych przestrzeniach (tam przeważnie zdobywa się przewagę), a następnie trzeba potrafić ją przenieść w najbardziej korzystny rejon boiska. Piłkarz musi wiedzieć jak ułatwić podanie lub drybling koledze (pokazywanie się na pozycję, absorbowanie sobą uwagi) oraz w defensywie wiedzieć czy już ruszać do przeciwnika, czy poczekać itd. I nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia w jakim ustawieniu się gra, ponieważ w danym momencie piłkarz ma wpływ tylko na wybrany fragment boiska, w którym akurat się znalazł. Może właśnie taki Puchacz nawbijał sobie taktyki do głowy i odpuścił przy drugiej bramce, gdy piłka wpadała już w pole karne… No bo przecież „to nie jego stefa”.
Prawidłowo ukształtowany zawodnik wchodzi do drużyny i gra, a nie myśli o tym czy z tyłu jest 3, 4 czy 5 obrońców. Skończcie (fachowcy, trenerzy) już więc pierdolić te kocopoły o systemach, a weźcie się w końcu za porządne i efektywne szkolenie.

El Presidente
El Presidente(@el-presidente)
2 miesięcy temu
Reply to  Paho

Masz rację, dodam, że piłkarz na boisku powinien przede wszystkim MYŚLEĆ. Taktyka swoją drogą, nie jesteśmy w Afryce by latać samopas bez ładu i składu, niemniej szkolenie to podstawa. Polscy piłkarze mają elementarne braki w wyszkoleniu, a w takiej sytuacji żaden system i najlepszy trener w seniorskiej piłce cudów nie zdziała.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji(@hulk-hogan-ze-szwecji)
2 miesięcy temu
Reply to  Paho

Generalnie masz rację. Ale akurat Puchacz zawalił nie dlatego, że nie pokrył gracza w polu karnym. Puchacz zawalił, bo właśnie odpuścił swoją strefę i nie przeszkadzał piłkarzowi, który dośrodkowywał. Olał totalnie to co się dzieje po naszej lewej stronie. A kto ma do cholery bronić w tej strefie jak nie wahadłowy!

jakby doszedł tam agresywnie a mimo wszystko padłby gol, to już nie miałby nikt do niego żalu.

Maly Sukinsyn
Maly Sukinsyn
2 miesięcy temu

Jebaniutki, wygral tylko z Malta, a sukces oglasza. Zacznijmy od tego, ze kadry mlodziezowe to przystawki do etatu trenerow wyjebanych z klubow, bo za slabi byli. Nie dosc, ze kase bral, nie majac pojecia o robocie, to jeszcze w zywe oczy dziennikarzowi i czytelnikom ubliza, ze sie nie znaja, bo on wielki fachowiec i tyle mu polska pilka zawdziecza.

Wojak5036
Wojak5036
2 miesięcy temu

Rumak – Polska myśl szkoleniową…Nic więcej nie trzeba pisac

dionizos
dionizos
2 miesięcy temu

Mnie ciągle zastanawia jedno. Jak takiego jełopa można zatrudnić do młodzieżowej reprezentacji. Czy na prawdę dla PZPN to jest taka skomplikowana sprawa zadzwonić do poprzedniego pracodawcy i zapytać o podejście do pracy i ludzi osoby, którą chcemy zatrudnić. Robi to każda korporacja, ale dla PZPN to jest zbyt skomplikowane. Na prawdę, wystarczy telefon do Opola i poprosić do telefonu kogokolwiek: od piłkarzy, przez trenerów grup młodzieżowych, po samych zawodników grup młodzieżowych i każdy powie to samo – większego buca i prostaka zadufanego w sobie nigdy nie widzieli… I ten Pan w nagrodę dostaje kadrę U19 i ktoś liczy na sukces..

El Presidente
El Presidente(@el-presidente)
2 miesięcy temu
Reply to  dionizos

I pomyśleć, że później młodzi grają jak grają jak takie „asy” ich szkolą.

El Presidente
El Presidente(@el-presidente)
2 miesięcy temu

Ależ to zawsze był bufon. I widzę, że nic się nie zmieniło.

Oskar
Oskar
2 miesięcy temu

I skonczylo sie rumakowanie

Weszło
23.01.2022

Ngannou wciąż króluje. Niespodziewany sposób na obronę pasa UFC

Ta walka miała się rozstrzygnąć według jednego z dwóch scenariusz. Jeden z nich zakładał, że Francis Ngannou ciężko znokautuje w Ciryla Gane podczas walki wieczoru UFC 270. Drugi – że Francuz dzięki zwinności, szybkości i intelektowi zamęczy i wypunktuje mistrza. Tymczasem Ngannou obronił pas po pięciu rundach, w których pobił swój rekord obaleń i kontrolował […]
23.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022