post

Opublikowane 17.11.2021 17:38 przez

Jan Mazurek

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża we właściwym kierunku? Na te i inne pytania w rozmowie z nami odpowiedział były trener reprezentacji Polski U-19, Mariusz Rumak. Zapraszamy. 

Praca z reprezentacją U-19 jest największą porażką w pana trenerskiej karierze?

Porażką?

Raczej nie sukcesem. Skończyło się na pięciu meczach, zaledwie jednej wygranej ze słabiutką Maltą i odpadnięciem na pierwszym etapie eliminacji do Euro U-19. 

A co pan wie o wynikach tej reprezentacji, poza tym, że skończyło się brakiem awansu na Euro? Orientuje się pan, ile treningów i zgrupowań odbyliśmy, ile meczów rozegraliśmy przed pierwszym meczem eliminacyjnym, jacy zawodnicy byli powoływani, gdzie teraz są ci zawodnicy czy chociażby w jaki sposób ta reprezentacji grała?

Nie testujmy się – wiem, że treningów i zgrupowań było niewiele, że to dalej nie jest stracona reprezentacja dla polskiej piłki.

I dalej określa pan tę pracę jako porażkę?

Czyli to, że objął pan reprezentację U-19 w bardzo specyficznym, post-pandemicznym okresie, że nie dostał pan więcej czasu na budowanie wewnętrznej drużynowej i selekcyjnej struktury, mamy traktować jako usprawiedliwienie dla słabych wyników?

Tu nie chodzi o szukanie usprawiedliwień, nigdy tego nie robiłem. Trzeba wiedzieć, jakie są cele reprezentacji U-19. Jeśli ktoś patrzy na nią tylko przez pryzmat wyników i awansów do kolejnych rund eliminacyjnych, to nie rozumie pracy w piłce młodzieżowej. Takie podejście gubi nas od wielu lat. Wynik powinno osiągać się tylko w sposób, który rozwinie zawodników. Rezultat to tylko jeden z celów reprezentacji U-19. Piłka młodzieżowa ma przede wszystkim służyć rozwojowi piłkarzy i budowaniu zawodników pod kątem przyszłości w pierwszej reprezentacji. Oznacza to narzucenie określonego sposobu pracy, określonego sposobu grania. Tutaj trzeba przysiąść, to trzeba analizować, zamiast skupiać się tylko na braku awansu do kolejnej rundy eliminacyjnej do Euro czy rozpatrywać moją pracę w kategoriach porażki. Zbyt płaskie pojmowanie bywa niebezpieczne i nie dąży do znalezienia istoty sprawy, szczególnie w przypadku piłki młodzieżowej.

Musi mnie pan dobrze zrozumieć. Gdyby dostał pan w Polskim Związku Piłki Nożnej zadanie budowania kadry U-19 przez lata, to pewnie teraz nie wykonałbym do pana telefonu. A jednak najważniejszym zadaniem pana pracy w tej reprezentacji były trzy jesienne mecze eliminacyjne – z Finlandią, z Maltą i z Ukrainą.

Postawiono mi dwa cele. Miałem budować. To nie było tak, że nagle powstała kadra trenera Rumaka, który ma przetrwać do wiosny, do kolejnej rundy eliminacyjnej. Proszę zobaczyć, ilu wyselekcjonowanych przez nas zawodników zostało teraz powołanych do kadry U-20 czy U-21. To jest ciągłość pracy. Piłka młodzieżowa to nie są folwarki poszczególnych trenerów – to jest system, struktura, przekazywanie piłkarzy wyżej, wyznaczenia ścieżek rozwoju. Ale jasne – wynik też był istotny. Wychodzisz na boisko, żeby wygrać, to oczywiste. Ale możesz dokonać tego w różnym stylu: albo ustawiając się w niskiej obronie i licząc na jeden skuteczny kontratak, albo próbując przejąć inicjatywę, tworząc więcej sytuacji niż przeciwnik i rozwijając piłkarzy. Zdecydowanie bliżej mi do drugiego podejścia. Wolę dawać swoim zawodnikom przestrzeń do poprawiania własnych umiejętności niż skupiać się tylko na korzystnym wyniku, sztucznie hamując ich rozwój.

PZPN narzucił operowanie na wariacji wokół trójki stoperów i dwójki wahadłowych czy dostał pan większa dowolność w dobieraniu systemu?

Kiedy podejmowałem pracę w reprezentacji U-19, ustawienie z trójką stoperów i dwójką wahadłowych było wymogiem, zostało odgórnie przyjęte dla wszystkich reprezentacji. Po wyborach dostaliśmy sygnał, że możemy próbować różnych wariantów, ale znajdowaliśmy się w połowie procesu, więc karkołomne byłoby wycofywanie się i podążanie w innym kierunku, jeśli już edukowało się zawodników wokół określonego sposobu grania.

Selekcja graczy do kadry U-19 była problematyczna czy wprost przeciwnie?

Rocznik 2003, grający wcześniej w kadrze U-17, funkcjonował bardzo dobrze, ale był to też moment, kiedy ci chłopcy występowali w Centralnej Lidze Juniorów i regularnie znajdowali się w rywalizacji meczowej. Później, przez półtora roku, ten zespół nie istniał, nie rozegrał żadnego meczu, nie spotkał się ani razu. W tym czasie chłopcy przeszli z zespołów juniorskich do zespołów seniorskich, ale jeszcze nie byli zawodnikami wyjściowego składu, często po prostu mieścili się w szerokich kadrach zespołów. Zaczęły się problemy. W pierwszoligowych i ekstraklasowych zespołach występowali epizodycznie – wchodzili na trzy minuty, na pięć minut, na dziesięć minut. Mało meczów, mało minut. Niby schodzili do rezerw, ale większość zespołów, poza Śląskiem i Lechem, drugie drużyny ma najwyżej w trzeciej lidze, a czwarty poziom rozgrywkowy jest nieadekwatny do poziomu reprezentacji U-19.

Przeprowadziliśmy więc bardzo szeroki proces selekcji i weryfikacji tych młodych piłkarzy. Obejrzeliśmy siedemdziesiąt pięć meczów w cztery i pół miesiąca. Pod ciągłą obserwacją mieliśmy pięćdziesięciu piłkarzy. Chcieliśmy stworzyć grupę najlepszych, ale też nikogo nie pominąć, nikogo nie przegapić. Ale wie pan, selekcja to jedno, a uczenie grania w piłkę to zawsze będzie trening, to zawsze będzie zgrupowanie, to zawsze będzie mecz. I tu był największy problem. Objąłem reprezentację w kwietniu. Miałem tylko wrześniowe okienko, bo niby było jeszcze czerwcowe, ale to był sezon urlopowy – ekstraklasowe ekipy wysłały swoich piłkarzy na wakacje, a pierwszoligowe nie mogły przełożyć kolejek. W związku z tym: odbyło się trzydniowe zgrupowanie, na które raz, że nie przyjechali wszyscy, dwa, że część zawodników miała treningi indywidualne. Chodziło właściwie tylko o to, żeby się poznać. Zostało wrześniowe zgrupowanie i październikowe mecze eliminacyjne.

Mało czasu. 

Od kwietnia do września zmieniło się bardzo dużo, jeśli chodzi o to, gdzie ci młodzi piłkarze byli i gdzie ci młodzi piłkarze grali.

Bo to piłkarze w wieku ciągłego rozwoju, dalecy jeszcze od jakiejkolwiek stabilności. 

Tak, tak, jedno wielkie szukanie swojego miejsca w środowisku. Taki Ariel Mosór, kapitan reprezentacji, zamienił Legię na Piasta. Po okresie przygotowawczym nie grał, pierwsze szanse zaczął dostawać trochę później, a przecież wiosną, zanim doznał kontuzji, regularnie występował w rezerwach Legii. Olek Buksa zamienił Ekstraklasę na Serie A i przed eliminacjami nie zagrał ani minuty w Genui. Zupełnie inna perspektywa. Selekcja musiała być szeroka, stąd też taka liczba debiutantów na arenie międzynarodowej. To też miało wpływ na wynik w pierwszej rundzie eliminacji.

Wywiad z Aleksandrem Buksą

Po przegranych eliminacjach wspominał pan, że Ukraińcy i Finowie mieli dużo więcej czasu na zbudowanie zgranych reprezentacji U-19. Z czego to wynikało?

W naszej federacji nie ma zespołu U-18. Teraz ma zostać powołana taka reprezentacja, to jest jeden z wniosków po tych eliminacjach do Euro. Ale do tej pory sprawa wyglądała tak: jest U-17, dziura bez U-18 i U-19. I może to nie jest rok stracony, ale to jest rok bez rywalizacji, bez przygotowań, bez monitorowania, bez wyznaczania ścieżek rozwoju. Aktualnie ten problem dotyczy rocznika 2004. Ten zespół od dwóch lat nie gra w narodowych barwach, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Wracając, widzieliśmy się rzadko, bardzo rzadko. Mój zespół rozegrał pięć spotkań, a wie pan, ile poprowadziłem z nim treningów?

Nie wiem. 

Osiem treningów zespołowych, sześć treningów regeneracyjnych.

Absurdalnie niewiele. 

Wracamy do pytania, które postawił pan na wstępie: czy to była największa moja porażka? Proszę mi wierzyć, nie da się przygotować i stworzyć silnego zespołu, zajmując się tylko analizą, selekcją i obserwowaniem. To na boisku przekazujesz sposób gry, wprowadzasz automatyzmy w funkcjonowaniu. A przypomnę, że zmieniliśmy system gry i oparliśmy go o trzech obrońców.

Rumak

Inna sprawa, że polska grupa eliminacyjna nie należała do mocarnych. 

Byliśmy losowani z drugiego koszyka. Z Finlandią zawaliliśmy pierwszą połowę. W drugiej się poprawiliśmy. Myślę, że gdybyśmy mieli trochę bardziej doświadczony zespół, bardziej ograny międzynarodowo, wynik byłby inny. Potem wygraliśmy z Maltą. Zremisowaliśmy z Ukrainą, ale to też był najsilniejszy zespół w grupie. I patrząc na to, w jaki sposób graliśmy, w jaki sposób się organizowaliśmy i na to, że straciliśmy gola dopiero w samej końcówce, naprawdę można uważać, że ten zespół się rozwijał. Powiem więcej: byliśmy w stanie zmienić system z 1-3-4-3 na 1-3-5-2, a to było ryzyko, bo w ogóle nie pracowaliśmy nad tym drugim ustawieniem.

Jakby spojrzeć głębiej na mecze tej reprezentacji, abstrahując od wyników, to w każdym spotkaniu stwarzaliśmy więcej sytuacji niż nasz rywal. Za każdym razem nasz współczynnik expected goals był wyższy niż współczynnik expected goals przeciwników. Rozwijaliśmy piłkarzy. Można było zagrać inaczej. Postawić piątkę z tyłu. Zamurować się. Wyszarpać rezultat. Tu nie chodzi o to, że pół roku to mało. Nie, to wystarczający czas, żeby to wszystko poskładać, ale mieliśmy mało czasu na pracę z zawodnikami. Nasi reprezentanci w klubach i w kadrze U-17 zazwyczaj operowali w systemie z czwórką z tyłu. Musieli się wszystkiego uczyć od początku, ale proszę mi wierzyć: stawialiśmy się coraz pewniejsi, coraz mądrzejsi, coraz bardziej kontrolujący grę. Najzwyczajniej w świecie zabrakło nam czasu, by automatyzmy zadziałały.

Był pan rozczarowany zwolnieniem? 

Byłem bardzo rozczarowany. To chyba rekord zwolnić trenera po pięciu meczach i ośmiu pełnych treningach. Do tego nikt nie podjął ze mną rozmowy. Chwilę rozmawiałem z nowym dyrektorem sportowym, ale to były codzienne rozmowy. Zabrakło merytorycznego spotkania z osobami, które podejmują strategiczne decyzje, chociażby o obsadach selekcjonerskich. Mogłem przekazać dużo ciekawych wniosków. Dopiero później można byłoby podjąć decyzję o tym, kto dalej będzie zarządzał tym projektem w PZPN-ie. Wraz ze sztabem przygotowałem bardzo obszerny raport podsumowujący kilka miesięcy mojej pracy. Szczegółowo opisałem wszystkie treningi, zgrupowania i mecze. Zawarłem mnóstwo statystyk, detali, trendów, które zaobserwowaliśmy w ciągu tych paru meczów. Szukałem wniosków: co można zmienić, co trzeba zmienić, co można poprawić, co trzeba poprawić, żeby w końcu reprezentacja U-19 zaczęła funkcjonować. To ważna kadra, taki próg między piłką juniorską a piłką seniorską. I nie ma przypadku w tym, że od wielu lat nie awansowaliśmy na turniej finałowy w tej kategorii.

Selekcjoner takiej reprezentacji musi być bardzo doświadczony. Musi umieć umiejętnie prowadzić tych chłopaków i budować relacje z klubami. Trzeba dużo oglądać, dużo obserwować. Tacy Duńczycy, w czasie meczu z nami, trzy razy zmieniali system. A my wyszliśmy na nich po trzech wspólnych treningach, na samym początku procesu uczenia się jednego ustawienia. Jeśli jednak ułożymy to wszystko w ciąg metodyczny – od najmłodszych roczników do najstarszych – to polscy piłkarze też będą mogli to robić. Będą odważni, będą sprawni, bo wiem, że tylko tacy zawodnicy trafią do pierwszej reprezentacji. Nie tacy, którzy tylko się bronią i tylko reagują na ruchy przeciwników, ale tacy, którzy przejmują kontrolę.

Praca selekcjonera jest trudniejszą pracą niż praca trenera klubowego?

Inna specyfika. Trzeba być elastycznym, dopasowywać zadania indywidualne pod profile i zachowania zawodników. Chciałem, żeby role moich piłkarzy w reprezentacji były jak najbliższe ich rolom w klubach. To logiczne, bo łatwiej o automatyzmy. Ale to było niemożliwe, bo oni po prostu na co dzień nie grali. Rozmawiałem z ich trenerami. Pytałem, jak oni ich widzą, co oni od nich wymagają, ale to też zakładanie czegoś, czego się nie widzi – potem trzeba to przełożyć na boisko w krótkim okresie treningowym. Mówię: nikt jeszcze nie nauczył zawodników grania w piłkę przez samą obserwację czy rozmowę. Trzeba wyjść na trening i zagrać mecz by nabrać doświadczenia.

Podjąłby się pan jeszcze raz takiej pracy?

Praca w reprezentacji to największe wyróżnienie dla trenera, więc tak, jak najbardziej, tylko chciałbym, żeby to było merytoryczne, systemowe.

Niedługo minie dziesięć lat pana kariery trenerskiej. Ma pan przekonanie, że podąża pan we właściwym kierunku?

Trenerem jestem ponad dwadzieścia lat. Ostatnią dekadę pracowałem z profesjonalnymi zespołami. Przez ten czas zdobyłem cztery medale mistrzostw Polski. Mam wielu piłkarzy, wychowanków, których wprowadzałem do piłki seniorskiej, a dzisiaj występują w pierwszej reprezentacji czy w czołowych ligach europejskich. Czy to jest wymierne, czy tak można rozpatrywać sukces trenera? Pozostawiam to ocenie innych.

Patrzę na pana CV w roli pierwszego trenera. Lepiej wyglądałoby, gdyby odwrócić chronologię. 

Tak, tak, zgadzam się. Potencjał moich ostatnich pracodawców był znacznie mniejszy niż chociażby potencjał Lecha. Przez ostatnie dziesięć lat zdobyłem mnóstwo doświadczenia. W każdym klubie, na każdym polu. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkie moje wybory były trafione. Mam 44 lata, ale też dwudziestoletnie doświadczenie w tym fachu, ponad dwieście meczów w roli pierwszego trenera – nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Uczę się każdego dnia. Można sobie postawić pytanie: czy to nie dopiero początek mojej drogi w tym zawodzie?

Potrzebuje pan kilku miesięcy odpoczynku czy chciałby pan szybko wrócić na ławkę trenerską?

Nie muszę odpoczywać. Jestem pełen zapału. Po przegranych eliminacjach dalej jeździłem, dalej obserwowałem, dalej oglądałem mecze. Decyzja o zwolnieniu mnie zaskoczyła. Przerwała mój rytm pracy, bo nie lubię bezczynności. Nie ukrywam, że byłem rozczarowany czasem przekazaniem mi informacji o końcu współpracy, bo miało to miejsce pod koniec okienka listopadowego i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że raczej zbyt wielu zmian na ławkach trenerskich na razie nie będzie. Jeżeli ktoś podjął decyzję o zwolnieniu mnie, kierując się tylko niesatysfakcjonującym wynikiem sportowym, to szkoda, że nie zrobił tego od razu po eliminacjach, bo wtedy na pewno miałbym więcej możliwości…

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. Newspix

Czytaj więcej:

Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Piłka nożna
01.12.2021

Błyszczy w Dynamie, nie istnieje w kadrze. Przypadek Sebastiana Szymańskiego

Bramki, w tym te kluczowe, zdobywane w końcówkach spotkań. Ładne asysty, nie tylko ze stałych fragmentów gry. Świetne wskaźniki, jeżeli chodzi o pracę w defensywie. Sebastian Szymański w sezonie 2021/22 wyrósł na znaczącą postać Dynama Moskwa, a nawet na wyróżniającego się zawodnika całej rosyjskiej ekstraklasy. Już wcześniej zbierał sporo pochwał za swoją postawę, ale teraz […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Piłka nożna
01.12.2021

Błyszczy w Dynamie, nie istnieje w kadrze. Przypadek Sebastiana Szymańskiego

Bramki, w tym te kluczowe, zdobywane w końcówkach spotkań. Ładne asysty, nie tylko ze stałych fragmentów gry. Świetne wskaźniki, jeżeli chodzi o pracę w defensywie. Sebastian Szymański w sezonie 2021/22 wyrósł na znaczącą postać Dynama Moskwa, a nawet na wyróżniającego się zawodnika całej rosyjskiej ekstraklasy. Już wcześniej zbierał sporo pochwał za swoją postawę, ale teraz […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Weszło
17.11.2021

„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 50
Subscribe
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni Dyzma
Antoni Dyzma (@antoni-dyzma)
13 dni temu

Polska myśl szkoleniowa.

Kartoflany iżynier
Kartoflany iżynier
13 dni temu
Reply to  Antoni Dyzma

Wroniecki gen przegrywu!!!

Marstenna
Marstenna
13 dni temu
Reply to  Antoni Dyzma

) Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Sentino
Sentino
13 dni temu

Ten typ jest niemożliwy. Ego wyjebane w kosmos, sodówka aż tryska uszami. Ciekawe kto okaże się frajerem i jeszcze go zatrudni w profesjonalnej piłce.

Adam
Adam
13 dni temu

Osiem treningów zespołowych, sześć treningów regeneracyjnych. Co oni tak zwalniają trenerów. Młodzież nie powinna grać na wynik.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
13 dni temu
Reply to  Adam

Nie powinna, to fakt i sam brak awansu nie powinien być rozważany jako jakaś porażka, ale chyba nie możemy zaprzeczyć, że mamy lepszych 19 latków niż np. Finlandia wiec skoro z nimi nie wygraliśmy ani razu, to znaczy że co najmniej selekcja była beznadziejna.

Trener dostał zadanie grania jakimś konkretnym systemem – Ok. Ale skoro reprezentacja grała do dupy, to znaczy, że nie umiał dobrać zawodników pod ten system, albo im go wytłumaczyć. Selekcjoner to nie koleś, który bierze 23 najlepszych zawodników według dziennikarzy i statystyk, ale ktoś kto dobiera piłkarzy pod zadania jakie mają wykonać w kadrze. Jakby chodziło o wybranie 23 najlepszych piłkarzy i powiedzenie Ty, Ty i Ty – środek obrony. Kowalski i Nowak na wahadła – Iksiński Górski i Franek do środka a Łysy i Bolo zagrają w ataku to ja tez mógłbym być selekcjonerem.

I tak sobie myślę… Czy mógłbym osiągnąć gorsze wyniki z tą drużyną? Szczerze wątpie.

ambermozart
ambermozart
13 dni temu

biedny Rumak. Gdyby mogli zagrać jeszcze 50 razy, najlepiej z San Marino, to by wygrali.

Stanisław Krzysztowski
Stanisław Krzysztowski
13 dni temu

Szkoda, że nie ma go już w „Lechu”

waldemar
waldemar
13 dni temu

Jasne, że szkoda. Jeden z nielicznych myślących trenerów.

Bezimienny
Bezimienny
13 dni temu

Narodowy model przeszkadzania. Rumaki, Dorny itd WON!

Pozdro Janek Mazurek, wysoka forma wpisów, spoko teksty przed Euro i teraz też np. w Stan Kadry eleganckie wypowiedzi bez lania wody i nudy. Dzieki i powodzenia dalej.

Baba Ali
Baba Ali (@baba-ali)
13 dni temu

Ależ to jest farmazoniarz. Mosór do meczów eliminacyjnych miał już zagranych 9 meczów w Piaście, Buksa też już był po debiucie w Genoi. Każe sprawdzać ilu on to niby zawodników wyselekcjonował dla wyższych kadr, a takiego Sezonienki, który teraz dostał powołanie od Stolarczyka to nie powołał ani razu, chociaż był dostępny na oba zgrupowania. No, ale najlepsza końcówka: ,,Nie ukrywam, że byłem rozczarowany czasem przekazaniem mi informacji o końcu współpracy, bo miało to miejsce pod koniec okienka listopadowego i każdy zdaje sobie sprawę z tego, że raczej zbyt wielu zmian na ławkach trenerskich na razie nie będzie.” Czyli zakładam, że jakby zwolnili go zaraz po eliminacjach to teraz byłby trenerem Warty, a może nawet i Legii. W każdym razie na pewno od tamtej pory ktoś na usługi takiego fachowca by się połakomił.

Tajskie kopyto
Tajskie kopyto
13 dni temu
Reply to  Baba Ali

Raczej ani Warta, ani tym bardziej Legia. Gość zleciał z Zawiszą do 1 ligi, a jak prowadził Odrę to też okupowała dół tabeli. To jest taki drugi Ulatowski nic nie osiągnął, a wielki spec i go tak zatrudniają. Skończy pewnie jako jakiś dyrektor akademii…

Baba Ali
Baba Ali (@baba-ali)
13 dni temu
Reply to  Tajskie kopyto

Nie zrozumiałeś.

Ojciec Szeligi
Ojciec Szeligi
13 dni temu
Reply to  Tajskie kopyto

Zgoda ze wszystkim ale trochę nie fair jest mówienie o jego spadku z Zawiszą tak jakby to on ich spuścił z ligi. Klub już wtedy gnił w strefie spadkowej a Rumak miał go jakimś cudem utrzymać i niewiele zabrakło żeby mu się to udało.

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu
Reply to  Tajskie kopyto

Albo gadająca głowa w TVP.

rwetes
rwetes
13 dni temu

Z tego wywiadu wnioskuję, że Rumak śpiewa do Kuleszy: „Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?”

Maciej
Maciej
13 dni temu

Nic się nie martw Mariusz. Nadszedł czas byś wprowadził na salony macierzysty klub. MKS OLIMP FOREVER

jeremy
jeremy (@jeremy)
13 dni temu

u nas epidemia a w takiej Finlandii trenowali od świtu do wieczora przez 15 lat by pokonać naszych asów…ech

Morientes
Morientes
13 dni temu

Nie szuka usprawiedliwień
XDDDD a zaczyna od pytań bzdurnych

Estragon
Estragon
13 dni temu

przecież ten pacan i bufon jest niereformowalny. po co z nim w ogole robicie wywiady?

JANTAR
JANTAR
13 dni temu

Przeciez w jego CV czytamy, ze byl srodkowym napastnikiem OLIMPU ZLOCIENIEC. No i podal sie za tlumacza hiszpanskiego, tym samym dostal fuche, jako asystent Bakero w Kolejorzu, ktorego pozniej podesral by samemu zostac trenerem.

JANTAR
JANTAR
13 dni temu
Reply to  JANTAR

Mala dygresja; Nie tak dawno Roman Kosecki – szef wydzialu szkolenia PZPN oswiadczyl, ze nie nic sobie do zarzucenia. Wiec po co zatrudnil Mariusza KONIA???

Bartek
Bartek
13 dni temu
Reply to  JANTAR

To źle czytałeś

Rafal
Rafal
13 dni temu

Jak to możliwe że dunczycy co są w tym samym wieku potrafią 3 razy zmieniać system gry w trakcie meczu a nasza przyszłość musi się uczyć jak stać w 3-5-2. Przecież to paranoja. Co oni robią w tych klubach jak podstaw nie znają. No nie mogę uwierzyć

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu
Reply to  Rafal

Człowieku, ty porównujesz piłkę w Danii do naszej? Przecież to jest absolutna przepaść..

Filip Wolny
Filip Wolny
13 dni temu

Nie będę komentował wywodów tego Pana. Zadam Wam wszystkim pytanie: o co chodzi z tym systemem z wahadłowymi? Jakiś mędrzec w Polsce o tym przeczytał na blogu i nagle wszyscy na siłę chcą tak grać? Pominę to, że nie mamy do tego wykonawców. Chodzi o to, że te ustawienie samo w sobie jest totalnie z dupy. Nie ma odpowiedniego balansu, nie ma prawdziwych skrzydłowych, ani boków obrony. Do tego nikt tak nie gra – sprawdziłem specjalnie ustawienia i składy topowych klubów i reprezentacji – praktycznie wszyscy grają czwórką z tyłu.
Kto mi wyjaśni, czemu Polacy się tego uczepili w ostatnim roku?

Mat
Mat
13 dni temu
Reply to  Filip Wolny

Anglia tak gra często i ostatnio w takim ustawieniu rozbiła Albanię . Ma ME tak grała w finale i 1/8. W takim ustawieniu często gra juventus i zawsze Chelsea, w tamtym sezonie tez często Real. Inter conte tak grał przez 2 sezony . Dalej uważasz, ze tak nikt nie gra ?

Filip Wolny
Filip Wolny
12 dni temu
Reply to  Mat

Tak, dalej tak uważam. To, że ktoś czasami stosuje taką taktykę (paradoksalnie najczęściej nie osiąga wtedy sukcesów – Real w tamtym sezonie, Inter w europejskich pucharach), nie oznacza, że te ustawienie jest jakąś wyrocznią.
Moje pytanie dotyczyło prostego problemu: dlaczego kilka miesięcy temu Polacy uparli się, że te kulawe ustawienie da nam sukces i, że problem tkwił w tym ilu na boisku było obrońców.

MLLL
MLLL
13 dni temu
Reply to  Filip Wolny

Odpowiedz jest jedna – (były) dyrektor sportowy Stefan Majewski

Olala
Olala (@olala)
13 dni temu
Reply to  MLLL

Doktor

hi2
hi2
13 dni temu
Reply to  Filip Wolny

Chodzi o to że boczni pełnią role zarówno obrońców jak i pomocników przez co automatycznie zagęszcza się środek pola i daje swobodę gry napastnikom ustawionym z przodu, a bocznych obrońców z wcześniejszych systemów nie przyspawa do jednej strefy a włączają się realnie w ofensywę. No mniej więcej tak 😉 Problem w tym że nasi piłkarze nie umieją biegać i 3:5:2 które promuje Sousa powoduje dużą stratę bramek. Do takiej gry trzeba piłkarskich gladiatorów z mocnymi płucami i chłodną głowa

Filip Wolny
Filip Wolny
12 dni temu
Reply to  hi2

Ja to rozumiem w teorii. Ale nie widziałem polskiej kadry zagęszczającej środek pola. W naszych meczach w środku pola może bezpieczni lądować Tupolew.

traczek
traczek
13 dni temu
Reply to  Filip Wolny

ciekawe gdzie to sprawdzałeś? 🙂 aaa bo Ty szukałeś klasyka stopera i forstopera z lat 80 tych 😉

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
13 dni temu

I takich ananasow chca za souse wprowadzic znafcy.

kibic
kibic
13 dni temu

Przez Odrę Opole przewinęli się różni trenerzy, od IV ligi do I. Myślę że ciężko będzie znaleźć kibica Odry, który nie uznaje Rumaka za najgorszego jak się trafił. Ten gość z całkiem solidnymi zawodnikami, uzupełnionymi kilkoma pomyłkami transferowymi autorstwa samego Rumaka, przegrywał wszystko jak leci! W całej swojej trenerskiej karierze nie zanotował ŻADNEGO sukcesu (no chyba, że wicemistrzostwo z będącym w swoim prime time Lechem ktoś uważa za sukces).

Makaveli
Makaveli
13 dni temu

A jak ci piłkarze maja się rozwijać, jeśli przez brak awansu, pozbawiają się możliwości rywalizacji z lepszymi drużynami? Porażką było samo zatrudnienie Rumaka. Faceta widać życie w zawodzie niewiele nauczyło. Dalej ego wybujałe

hi2
hi2
13 dni temu

Pan Rumak teoretycznie ma rację. W juniorach rozwój, w seniorach gra ale chyba jednak Reprezentacja to nie klub i w niej gra się na wynik. Zszokowało mnie to ile tych treningów było i nie jestem zaskoczony wynikami jeżeli trener mówi prawdę? To nie jest Kapitan Tsubasa żeby bajki tworzyć i marzyć i realny sport gdzie każdy detal jest bardzo ważny

antyant
antyant
13 dni temu

on jest tak chujowy,że jego pierdolenia nie da się ani słuchać ani czytać

Miro Juro
Miro Juro
13 dni temu

Spierdalaj

kekw
kekw
13 dni temu

Gdy wymaksujesz charyzmę, ale wszystkie inne skille pozostają na najniższym levelu

Olala
Olala (@olala)
13 dni temu

Expected goals…. Tiaaaaa….

Paho
Paho (@paho)
13 dni temu

Stosunek do tego Pana mam jaki mam i nie będę tego nagłaśniał, niech go weryfikują wyniki.
Ale z całej tej paplaniny bije we mnie jeden bardzo ważny szczegół, i to nie jest tylko domena Trenera (?) Rumaka, a wielu innych polskich myślicieli piłkarskich – dlaczego tyle rozmawia się o systemach, o tym czy zawodnik pasuje do niego czy nie, czy mamy wykonawców czy nie itd. Dlaczego tu nie padło wprost, że polscy piłkarze są zwyczajnie słabi piłkarsko? Czy jeżeli teraz Barcelona ma słabszy okres, to ktoś tam dyskutuje o systemie w jakim grają? Czy raczej mówi się o nieudolnej polityce klubu, a co za tym idzie, składzie personalnym i przede wszystkim formie zawodników.
Owszem, dzisiejsza piłka mocno poszła w elementy taktyczne, ale w gruncie rzeczy wszystko zaczyna się od tego samego co było 100 lat temu i będzie za kolejne pierdylion lat – piłkarz musi potrafić przyjąć piłkę, podać, strzelić, bronić itd., itp. I musi to robić pod presją przeciwnika, i musi potrafić poradzić sobie w różnych sytuacjach. Gra odbywa się na małych przestrzeniach (tam przeważnie zdobywa się przewagę), a następnie trzeba potrafić ją przenieść w najbardziej korzystny rejon boiska. Piłkarz musi wiedzieć jak ułatwić podanie lub drybling koledze (pokazywanie się na pozycję, absorbowanie sobą uwagi) oraz w defensywie wiedzieć czy już ruszać do przeciwnika, czy poczekać itd. I nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia w jakim ustawieniu się gra, ponieważ w danym momencie piłkarz ma wpływ tylko na wybrany fragment boiska, w którym akurat się znalazł. Może właśnie taki Puchacz nawbijał sobie taktyki do głowy i odpuścił przy drugiej bramce, gdy piłka wpadała już w pole karne… No bo przecież „to nie jego stefa”.
Prawidłowo ukształtowany zawodnik wchodzi do drużyny i gra, a nie myśli o tym czy z tyłu jest 3, 4 czy 5 obrońców. Skończcie (fachowcy, trenerzy) już więc pierdolić te kocopoły o systemach, a weźcie się w końcu za porządne i efektywne szkolenie.

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu
Reply to  Paho

Masz rację, dodam, że piłkarz na boisku powinien przede wszystkim MYŚLEĆ. Taktyka swoją drogą, nie jesteśmy w Afryce by latać samopas bez ładu i składu, niemniej szkolenie to podstawa. Polscy piłkarze mają elementarne braki w wyszkoleniu, a w takiej sytuacji żaden system i najlepszy trener w seniorskiej piłce cudów nie zdziała.

Hulk Hogan ze Szwecji
Hulk Hogan ze Szwecji (@hulk-hogan-ze-szwecji)
12 dni temu
Reply to  Paho

Generalnie masz rację. Ale akurat Puchacz zawalił nie dlatego, że nie pokrył gracza w polu karnym. Puchacz zawalił, bo właśnie odpuścił swoją strefę i nie przeszkadzał piłkarzowi, który dośrodkowywał. Olał totalnie to co się dzieje po naszej lewej stronie. A kto ma do cholery bronić w tej strefie jak nie wahadłowy!

jakby doszedł tam agresywnie a mimo wszystko padłby gol, to już nie miałby nikt do niego żalu.

Maly Sukinsyn
Maly Sukinsyn
13 dni temu

Jebaniutki, wygral tylko z Malta, a sukces oglasza. Zacznijmy od tego, ze kadry mlodziezowe to przystawki do etatu trenerow wyjebanych z klubow, bo za slabi byli. Nie dosc, ze kase bral, nie majac pojecia o robocie, to jeszcze w zywe oczy dziennikarzowi i czytelnikom ubliza, ze sie nie znaja, bo on wielki fachowiec i tyle mu polska pilka zawdziecza.

Wojak5036
Wojak5036
12 dni temu

Rumak – Polska myśl szkoleniową…Nic więcej nie trzeba pisac

dionizos
dionizos
12 dni temu

Mnie ciągle zastanawia jedno. Jak takiego jełopa można zatrudnić do młodzieżowej reprezentacji. Czy na prawdę dla PZPN to jest taka skomplikowana sprawa zadzwonić do poprzedniego pracodawcy i zapytać o podejście do pracy i ludzi osoby, którą chcemy zatrudnić. Robi to każda korporacja, ale dla PZPN to jest zbyt skomplikowane. Na prawdę, wystarczy telefon do Opola i poprosić do telefonu kogokolwiek: od piłkarzy, przez trenerów grup młodzieżowych, po samych zawodników grup młodzieżowych i każdy powie to samo – większego buca i prostaka zadufanego w sobie nigdy nie widzieli… I ten Pan w nagrodę dostaje kadrę U19 i ktoś liczy na sukces..

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu
Reply to  dionizos

I pomyśleć, że później młodzi grają jak grają jak takie „asy” ich szkolą.

El Presidente
El Presidente (@el-presidente)
12 dni temu

Ależ to zawsze był bufon. I widzę, że nic się nie zmieniło.

Oskar
Oskar
12 dni temu

I skonczylo sie rumakowanie

Pekin 2022
01.12.2021

Szczęśliwa siódemka, czyli jakie nowe konkurencje zobaczymy w Pekinie?

Siedem – o tyle nowych konkurencji zwiększy się program zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, w porównaniu do poprzedniej edycji tej imprezy. W kwestii innowacji MKOL położył spory nacisk na konkurencje mieszane. Jaki jest powód akurat takiego kierunku rozszerzenia programu olimpijskiego? Czy w ten sposób komitet chce pomóc gospodarzom w osiągnięciu sukcesu? Wreszcie, jakie szanse w […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Saganowski: – Ciśnienie w Legii jest ogromne

Legia Warszawa, delikatnie mówiąc, może mieć problemy, by wywalczyć sobie europejskie puchary poprzez ligę. Tym większe znaczenie ma ścieżka Pucharu Polski, w której dziś spotykają się z Motorem Lublin. Trenerem Motoru jest Marek Saganowski, piłkarz, który w Legii zapisał piękną kartę. Saganowski, oprócz standardowego „sentymenty są, ale gdy rozpocznie się mecz, trzeba odłożyć je na […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Weryfikujemy rezultat meczu Piast – Termalica. A co z golem Legii?

Weź tu bądź mądry przy tych spalonych. Naprawdę trudno nam zrozumieć to, dlaczego w 2021 roku, gdy na stadionie jest pierdyliard kamer, tak trudno jest ustawić jeszcze jedną kamerę sprawdzającą sytuację tego typu. Kwestia spalonego w meczu Legii z Jagiellonią jest bowiem niemal niemożliwa do rozstrzygnięcia. SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA EKSTRAKLASĘ! Bez linii wyrysowanych przez […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Tarasiewicz: – Nie będę ukrywał. Priorytetem jest liga

Dzisiejszy mecz Arki z Zagłębiem zapowiada się na całkiem wyrównany. Arce nie idzie w pierwszej lidze, Zagłębiu w Ekstraklasie. Mecz jednak w Gdyni, więc powiedzmy, że akcenty się rozkładają. A przynajmniej rozkładałyby się, gdyby nie zapowiadany rezerwowy skład Arki. Ryszard Tarasiewicz na konferencji przedmeczowej powiedział: – Nie będę ukrywał, że priorytetem jest dla nas liga, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Pique: – Piłka nożna może zaliczyć tendencję spadkową

Wywiady – podkreślamy: wywiady, nie rozmówki – z Pique zawsze są interesujące. I tym razem się o tym przekonaliśmy dzięki udziałowi Pique w programie „El Hormiguero”. Pique poruszył szereg tematów, od współpracy z Xavim, przez odejście Messiego, po swoje plany. Nas najbardziej zaciekawiła jego diagnoza dotycząca piłki nożnej jako takiej (transkrypcja za FCBarca.com): – To […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Kroos dałby Złotą Piłkę Benzemie

Opinie na temat Złotej Piłki koncentrują się przede wszystkim wokół tego, czy powinien wygrać Messi, czy Lewandowski. Toni Kroos sugeruje jeszcze inne rozwiązanie – dałby Złotą Piłkę Karimowi Benzemie. Benzema zajął 4. miejsce w głosowaniu Ballon d’Or, poza Lewandowskim i Messim tę dwójkę wyprzedził jeszcze Jorginho. Kroos powiedział: – Gram z nim i widzę, jak […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Lewandowski wygrał ranking ESPN

Robert Lewandowski nie postawi Złotej Piłki za 2021 rok na kominku. Został natomiast doceniony przez ESPN. Nie ta sama ranga nagrody, chociaż, w zasadzie, ESPN zasięgi ma znacznie większe niż obecnie France Football. „ESPN 100” to ranking, który wyróżnia zawodników na każdej z pozycji. ESPN wybrało bramkarzem roku Jana Oblaka, prawym obrońcą roku Achrafa Hakimiego, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Evra: – Robert, zostałeś okradziony

Nie milkną echa gali Złotej Piłki, na której Robert Lewandowski zajął drugie miejsce, a Ballon d’Or przypadła Messiemu. Nie brak też opinii bardzo zdecydowanych, czemu wyraz dał choćby Patrice Evra. Były reprezentant Francji nie przebiera w słowach: – Robert Lewandowski dostał nagrodę, którą stworzyli specjalnie dla niego. Dlaczego? Bo oni czuli się winni. Tam jest […]
01.12.2021
Piłka nożna
01.12.2021

Błyszczy w Dynamie, nie istnieje w kadrze. Przypadek Sebastiana Szymańskiego

Bramki, w tym te kluczowe, zdobywane w końcówkach spotkań. Ładne asysty, nie tylko ze stałych fragmentów gry. Świetne wskaźniki, jeżeli chodzi o pracę w defensywie. Sebastian Szymański w sezonie 2021/22 wyrósł na znaczącą postać Dynama Moskwa, a nawet na wyróżniającego się zawodnika całej rosyjskiej ekstraklasy. Już wcześniej zbierał sporo pochwał za swoją postawę, ale teraz […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Radomiak – Piast jeszcze w tym roku

Na początku tygodnia koronawirus zdziesiątkował Piasta Gliwice. Zespół Waldemara Fornalika był zmuszony przełożyć mecz Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze oraz ligowe spotkanie z Radomiakiem Radom. Z tego co słyszymy, zaległości w Ekstraklasie zostaną odrobione jeszcze w tym roku. Radomianie i gliwiczanie zaliczą solidny, świąteczny maraton. W teorii jesienią mecze najwyższej ligi w Polsce nie miały […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Ivi Lopez najlepszym ekstraklasowym strzelcem w historii Rakowa

Ivi Lopez miał trudne wejście do ligi, ale w Rakowie bardzo w niego wierzono. Szybko zaczął potwierdzać swoją klasę i spłacać zaufanie, jakim obdarzył go Michał Świerczewski. Dziś Hiszpan to nie tylko lider zespołu, ale także zawodnik, który już zapisał się na kartach  historii Rakowa. Ivi Lopez w bieżącym sezonie w rozgrywkach ligowych strzelił już […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Dudek: – Faworyzowanie Messiego zaczyna ludzi irytować

Jerzy Dudek o Złotej Piłce porozmawiał z Interią. Zaatakował ostro cały plebiscyt, nazywając go nagrodą dla największej gwiazdy, a nie nagrodą dla najlepszego piłkarza roku. Dudek: – Patrząc na wyniki Złotej Piłki, przestaje ona być nagrodą dla piłkarza roku, zmienia się plebiscyt na największą gwiazdę. Największą gwiazdą jest Leo Messi. Jego klasa jest poza dyskusją, […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

SKANDAL, KRADZIEŻ, LE CABARET? NIEKONIECZNIE… | SMYKAŁKA #27

Dlaczego nie ma co się oburzać na PLEBISCYTY? Czy Lewandowski faktycznie był lepszy? I czy to naprawdę „ostatnia szansa Lewego na Złotą Piłkę”?
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Buksa strzela gola i marnuje karnego [WIDEO]

Niestety, klub Adama Buksy nie przeszedł półfinału play-offów MLS. New England Revolution było faworytem, jak przystało na zwycięzcę sezonu zasadniczego, ale lepsze okazało się New York City FC. Polak dobrze wszedł w mecz, w dziewiątej minucie strzelił gola. Bramka klasyczna dla Buksy – były gracz Pogoni to mistrz walki powietrznej. Niestety, mecz zakończył się wynikiem […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Badanie wariografem rozstrzygnie skandal z IV ligi?!

Do mocno niecodziennej sytuacji może dojść w Kujawsko-Pomorskim. Otóż do wyjaśnienia skandalu, w którym sędzia został zaatakowany przez arbitra, może posłużyć wykrywacz kłamstw. O sprawie poinformował na TVP Sport Rafał Rostkowski. Sprawa dotyczy meczu Cuiavia Inowrocław – Pogoń Mogilno. Najpierw oskarżony o uderzenie prezesa Cuiavii, Sławomira Roszaka, został asystent sędziego Bogdan Jarosz. Cuiavia oskarżyła Boińskiego o […]
01.12.2021