post

Opublikowane 14.11.2021 15:09 przez

Jan Mazurek

Komplet sześciu zwycięstw na starcie pracy w roli selekcjonera reprezentacji Niemiec. Średnio ponad cztery strzelone bramki na mecz i tylko jeden gol stracony. Nieskalana średnia punktowa na spotkanie wynosząca okrągłe 3.00, korespondująca ze średnią wykręcaną przez niego w Bayernie – 2.53. Odkąd Hansi Flick wkroczył na salony gwiazdorskich jupiterów wielkiej piłki, jego życie stało się pasmem sukcesów. Wygrał 82% spotkań od listopada 2019 roku, ale nie uśmiecha się po zbyt wysokich zwycięstwach, bo jest zbyt skupiony na „poprawianiu, poprawianiu i jeszcze raz poprawianiu” i celuje w wielkie triumfy z Die Mannschaft, które zdarzą się – jak sam twierdzi – tylko wtedy, jeśli zrealizowana zostanie wizja zawarta w jego trenerskiej filozofii: wielopoziomowe zjednoczenie całego środowiska wokół niemieckiej kadry. 

Dominacja

Jeśli znudzeni monotonnością futbolu reprezentacyjnego niemieccy konsumenci piłki oczekiwali czegoś po jesiennej inauguracji projektu Hansiego Flicka u sterów kadry narodowej, to właśnie dokładnie tego, co dostarczył im 56-letni selekcjoner: powiewu świeżości i powrotu do manii dominującego wygrywania ze słabszymi od siebie. Niemcy przejechali się po rywalach z grupy eliminacyjnej i ekspresowo zapewnili sobie awans do katarskich mistrzostw świata:

  • 2:0 z Liechtensteinem,
  • 6:0 z Armenią,
  • 4:0 z Islandią,
  • 2:1 z Rumunią,
  • 4:0 z Macedonią Północną,
  • 9:0 z Liechtensteinem.

Po wszystkim Thomas Mueller rzucił, żeby nie przywiązywać się do tych wyników, bo „Niemcy pokonali rywali z innej kategorii wagowej”, ale faktom nie da się przeczyć: ostatni raz taką serię wygranych meczów z rzędu Die Mannschaft zaliczyli w 2017 roku. Od tego nie sposób abstrahować. Reprezentacja Niemiec faktycznie wkroczyła na etap odbudowywania własnej potęgi.

Korozja

Prowadzi ją jedenasty selekcjoner w jej długoletniej historii. Następca Joachima Loewa, który kierował nią w 165 meczach, czyli w zaledwie o dwóch spotkaniach mniej niż rekordzista pod tym względem – Sepp Herberger. Loewa, który przez ostatnie kilka lat tracił kontakt z rzeczywistością współczesnego futbolu. Gubił się i miotał w zmieniających się trendach, które przecież wcześniej – przez wiele lat – doskonale wyczuwał i implementował w swój zespół.

Sam Joachim Loew za ostatni mecz godny światowej czołówki uważał porażkę swojej ekipy z Francuzami w półfinale Euro 2016. – Graliśmy bardzo dobry turniej i świetną pierwszą połowę z Francją, a wtedy podyktowano przeciwko nam pechowego karnego… – opowiadał niedawno. Potem zaczęła się korozja. Powolna, niewidoczna niewyprawnym okiem, bo zawierająca w sobie dziesiątki wygranych meczów z europejskimi słabeuszami i średniakami, ale też niszcząca wszystko od środka. Niemcy na mundialu nie wyszli z grupy ze Szwecją, Meksykiem i Koreą Południową. Loew wygłosił długie przemówienie, poparte wnikliwą analizą, przepełnione danymi i ciekawymi wnioskami, które zostało ochrzczone przyczynkiem do powstania „Das Reboot 2.0”. Zapragnął zawrotnej szybkości i zabójczych kontr w miejsce własnej fantazji wokół dominującego futbolu na wzór hiszpański. Odstawił Matsa Hummelsa, Thomasa Muellera i Jerome’a Boatenga. Zmienił system, wprowadzał młodych.

Ale nie szło.

Butelka Coca-Coli

W Lidze Narodów lepsi okazywali się nie tylko Francuzi, Holendrzy i Hiszpanie, ale też chociażby Szwajcarzy, którzy może nie upokorzyli Niemców, bo skończyło się na dwóch remisach (3:3 i 1:1), ale zaprezentowali lepszy futbol, ciekawszy pomysł i mądrzejsze dostosowanie się do warunków nowoczesności. Joachim Loew coraz częściej spotykał się z krytyką. Kibice odwracali się od reprezentacji. Nie przychodzili na stadiony, nie odpalali jej meczów w telewizorach. To nie był bunt, to nie była wielka publiczna niechęć, a raczej po prostu znudzenie. Wypalenie koncepcji doskonale uwidoczniło też Euro – podczas ostatniego tańca Loewa, który z odpowiednim wyprzedzeniem poinformował świat, że to będzie jego turniej pożegnalny, zdejmując z siebie nieznośną presję dokonania przerastającej go wieloletniej rewolucji. Liczyło się tylko jedno: wynik.

Ale to też przerosło Die Mannschaft.

Plan minimum został wykonany – Niemcy wyszli z trudnej grupy z Francuzami, z Portugalczykami i z Węgrami. Tylko, że skoro wszystkie trzy grupowe spotkania rozgrywali u siebie, na Allianz Arenie, nikt nie postrzegał tego w kategoriach jakiegokolwiek sukcesu. Tym bardziej, że pierwszy wyjazd, 1/8 fazy pucharowej, skończył się dla drużyny zza naszej zachodniej granicy bolesnym zderzeniem ze ścianą – 0:2 od Anglików, wylot za burtę. Na pomeczowej konferencji prasowej Loew bezskutecznie próbował odkręcić blaszany kapsel butelki od Coca-Coli. 11 Freunde napisało, że to najtrafniejsza metafora ostatnich trzech lat pracy zasłużonego selekcjonera – chaotyczna próba dokonania czegoś, co chce się zrobić, a co równocześnie przerasta twoje możliwości. Loew żegnany był z honorami, z wdzięcznością, ale też w atmosferze narodowej ulgi. Ten rozdział trzeba było zamknąć.

Dwie takie same koszule

Kiedy na jego następcę mianowany został Hansi Flick, od razu pojawiły się głosy, że do reprezentacji wraca jeden z głównych autorów sukcesów kadry z lat 2008-2014. Joachim Loew twierdził, że Hansi Flick to uosobienie zwycięstwa niemieckiego futbolu. Zawsze inspirowała go wiara swojego długoletniego współpracownika w to, że piłka nad Menem nie musi opierać się tylko na walce, porządku, dyscyplinie, ciężkiej pracy i wytrwałości, bo bez entuzjazmu do gry, lekkości, głodu bramek nie ma tego sportu. Przepracowali razem osiem lat. Zdobyli mistrzostwo świata. Doszli do finału Euro 2008, półfinałów MŚ 2010 i Euro 2012. Przebudowywali niemiecką kadrę, nadawali jej tożsamość.

Niemcy oddadzą więcej niż 11.5 celnych strzałów na bramkę Armenii – kurs 2.50 na Fuksiarz.pl

Flick odpowiadał za bardzo dużo. Zajmował się analizą rywali. Ustawiał stałe fragmenty gry, które w dużej mierze przyczyniły się do złotego medalu w Brazylii. Jeździł podpatrywać nowości taktyczne i techniczne w najlepszych europejskich klubach. To ostatnie było traktowane zewsząd nieco po macoszemu, ale duet Loew-Flick zawsze podchodził do tego z należytą uwagą. Wiedzieli, że rozwój reprezentacji, która spotyka się raz na kilka miesięcy, musi wynikać z ciągłego kontaktu ze światem codzienności.

Jaki sposób miał Flick na długoletnią współpracę z Loewem? Zadbanie o jedność. To był czas w piłce nożnej, kiedy coraz bardziej namacalny stawał się koniec szału indywidualności z minionego wieku – zaczynał wygrywać system. Zdjęcia z tamtego okresu mówią bardzo wiele. Ławka trenerska Niemców. Loew na pierwszym planie. Flick na drugim. Obaj ubrani identycznie. Jeśli szef zakładał białą koszulę, to jego asystent też. Jeśli szef zakładał czarną koszulę, to jego asystent też. Jeśli szef zakładał biały podkoszulek, to jego asystent też. Jeśli szef zakładał czarny podkoszulek, to jego asystent też. Dziwactwo? Na pewno, ale symbolizowało to podążanie w tę samą stronę.

W historii niemieckiej kadry często bywało tak, że ambitny reprezentacyjny asystent zostawał później pierwszym selekcjonerem. Sam Joachim Loew wybił się, budując drużynę Jurgena Klinsmanna. Mimo to współpraca Flicka z Loewem miała wyjątkowy charakter. Partnerowali sobie. Loew – co istotne i kluczowe – wyznaczał taktyczny charakter kadry i dbał o milion różnych rzeczy, o których nawet nie pomyślałby jakiś mniej samodzielny selekcjoner (jasny przykład – Klinsmann), ale w wielu aspektach pozostawiał przestrzeń Flickowi. Niesprawiedliwością byłoby więc stwierdzenie, że wszystkie sukcesy Loew zawdzięczał współpracy z Flickiem, ale też rzeczywistość jest klarowna: Flick lepiej niż Loew rozumiał rozwój współczesnego futbolu.

Jak Flick rewolucjonizuje niemiecką kadrę?

Hansi Flick odrzucił światowy trend – Niemcy grają ustawieniem 1-4-2-3-1, kiedy cały świat szuka własnych wariacji wokół operowania z trójką stoperów i dwójką wahadłowych. Wszystko dlatego, że Flick widział, jak Die Mannschaft męczą się w tych poszukiwaniach za czasów jego poprzednika. Jak Hummelsowi brakuje szybkości, żeby kierować trójką środkowych obrońców. Jak środkowi pomocnicy gubią się w zadaniach defensywnych, bo w klubie wyręczają ich w tym inni. Jak Joshua Kimmich marnuje się na prawym wahadle. Jak kastrowana jest dynamika skrzydeł. Jak niezręcznie wypada współpraca dwójki ofensywnych pomocników-pseudoskrzydłowych. Jak kadra cierpi przez brak światowej klasy napastnika. Nie było sensu trzymać się czegoś, co nie działało, do czego brakowało wykonawców. Flick postawił na sposoby sprawdzone w Bayernie, który w kilkanaście poprzednich miesięcy uczynił najsilniejszym klubem świata.

Lepiej wygląda funkcjonowanie defensywy. Znów wyśmienicie wypada u niego Thomas Mueller, który zaliczył słabiutki występ na Euro ze zmarnowaną setkę z Anglią na czele – gol na wagę zwycięstwa z Rumunią, dwie asysty z Macedonią, dwa gole z Lichtensteinem. Hulają monachijskie skrzydła – Leroy Sane (cztery gole i asysta) i Serge Gnabry (cztery gole). Na światowy poziom, ilekroć tylko taktykę nakreśla mu Flick, a nie ktoś inny, wdrapuje się jego synek – Leon Goretzka (siedem goli w sześciu meczach). Upragnioną przez siebie kontrolę odzyskał Joshua Kimmich. Komfortowo czuje się u niego Marco Reus, który dawno nie znaczył już tyle w reprezentacji. Nową rolę otrzymał Jonas Hoffmann.

Leroy Sane strzeli gola w meczu z Armenią – kurs 2.08 na Fuksiarz.pl

Hansi Flick szuka też nowych rozwiązań. Próbuje odbudować Floriana Neuhausa. Powołał wcześniej niechciany w kadrze duet – Julian Brandt-Julian Draxler. Komplementuje Floriana Wirtza i Jamala Musialę. Powołanie dostał Lukas Nmecha z Wolfsburga. W ogóle – nowy selekcjoner eksperymentuje wokół optymalnego rozwiązania na dziewiątce, bo – już klasycznie – cholernie nieskuteczny jest Timo Werner (pięć goli, ale też gro niewykorzystanych okazji).

Właściwie wszyscy reprezentanci ciepło wypowiadają się na jego temat w mediach. To też jego wielka zdolność – piłkarze go lubią, potrafi zarządzać ego w gwiazdorskich szatniach, jednoczyć wokół siebie grupę. Kiedyś Joachim Loew wysyłał go na zagraniczne wyjazdy na rozmowy do reprezentantów, bo wiedział, że nikt tak jak Flick nie będzie potrafił zbudować z nimi naturalnej kumpelskiej relacji na neutralnym gruncie, a potem sam Flick owinął sobie wokół palca wcale niełatwą ekipę w Bayernie. To jego wielka siła.

Hansi Flick

Być razem

Kiedy 56-letni selekcjoner opowiada o swojej pracy w reprezentacji Niemiec, bardzo często używa stwierdzenia: „my” zamiast „ja”. Niemiec jest pasjonatem zdobywania wiedzy, zawsze chwalony był za otwartą głowę. W kadrze otoczył się innowatorami, znawcami ultra-nowoczesnych technologii. Zatrudnił Madsa Buttgereita, byłego trenera stałych fragmentów gry w słynącym z podążania za nowościami FC Midtjylland, który pomagał też reprezentacji Danii przed Euro 2020. Flick chce, żeby reprezentacja Niemiec była groźniejsza przy rożnych i wolnych. I tak też się stało, bo w pierwszych sześciu meczach jego kadencji kilka goli Die Mannschaft strzelili właśnie w ten sposób, w tym decydujące trafienie w meczu z Rumunią. Co istotne: Loew przez lata kompletnie zaniedbywał i lekceważył ten element gry, choć niekiedy wypracowanie niebanalnego schematu wymaga zaledwie kilku wcale niedługich sesji w czasie zgrupowania.

Trenerem bramkarzy został Andreas Kronenberg, ponieważ sternik reprezentacji Niemiec uważa, że szwajcarska szkoła bramkarzy jest aktualnie najciekawszą szkołą tego fachu na całym świecie, a Kronenberg to topowy fachowiec, do tego uznany w Bundeslidze. Asystentem zaś zaledwie 32-letni Danny Roehl, kolejne złote dziecko niemieckiej myśli szkoleniowej, który wsławił się świetną pracą u boku Ralpha Hasenhuettla w Southampton, a przez ostatnie kilkanaście miesięcy pracował w Bayernie przy Flicku. Hansi Flick zna siłę wspólnoty, lubi otaczać się ludźmi mądrymi i zdolnymi.

NIEMCY WYGRAJĄ Z ARMENIĄ DO ZERA? KURS 2,07 W FUKSIARZU! 

– Na szczyt wrócimy tylko, jeśli będziemy wspólnotą całego niemieckiego futbolu – mawia ostatnio zaskakująco często. Niemieckie media zachwycają się jego podróżami po całym kraju. Flick zalicza kilka stadionów Bundesligi – kolejka w kolejkę. Nie ogranicza się tylko do Bayernu, Borussii Dortmund i Lipska. Kiedy dostaje pytanie o to, kogo ogląda, zawsze jest bardzo konkretny. To zupełnie inna postawa niż w przypadku Joachima Loewa, któremu zarzucano, że zaszywał się w Schwarzwaldzie i ograniczał się do wyjazdów na pobliski stadion Freiburga. Flick widzi się inaczej – chce jeździć, rozmawiać, podróżować i utrzymywać kontakt. Deklaruje, że jest w ciągłym kontakcie z Pepem Guardiolą, Thomasem Tuchelem, Julianem Nagelsmannem i wszystkimi innymi trenerami, którzy prowadzą jego podopiecznych.

Taki Florian Kohfeldt, trener Wolfsburga, był zaskoczony, że Flick skontaktował się z nim tak szybko od momentu, kiedy ten na ławce trenerskiej Wilków zastąpił Marka van Bommela. Dziennikarze Kickera informowali: opinia Franka Kramera z Arminii Bielefeld jest dla niego tak samo ważna, jak opinia Juliana Nagelsmanna z Bayernu. Ciągle apeluje do wspólnoty.

– Nie możemy wskazywać i rozdzielać – tu kluby, tam reprezentacja, tu reprezentacja, tam kluby. Musimy ze sobą współpracować, rozmawiać, funkcjonować obok siebie. 

W serialu dokumentalnym emitowanym na Amazon Prime, pozwalającym zajrzeć za kulisy sezonu 2020/21 w Bayernie, umieszczona została scena pożegnania Hansiego Flicka z drużyną mistrza Niemiec. „Panuje tu niesamowita mentalność, czegoś takiego nigdy nie widziałem, ale czasami nawet ja czuję się kompletnie wyczerpany”. Od tamtego czasu minęło zaledwie kilka miesięcy, a Flick świeci przykładem perfekcjonistycznego zaangażowania w swoją pracę. Kiedy pytają go, dlaczego nie uśmiecha się przy klepaniu kilkoma golami Armenii czy Liechtensteinu, on odpowiada, że nie jest szalonym socjopatą, tylko po prostu nie umie nie być skoncentrowanym. To się nazywa trenerska klasa.

Czytaj więcej:

Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Weszło
17.11.2021

„Zwolnienie po ośmiu treningach i pięciu meczach? To chyba rekord!”

Czy czuje się rozczarowany zwolnieniem z kadry U-19? Dlaczego jego młodzieżówka przegrała eliminacje do Euro U-19? Jak to możliwe, że poprowadził zaledwie osiem treningów ze swoją drużyną? Czy musiał być niewolnikiem systemu z trójką stoperów i dwoma wahadłowymi? Co zawarł w raporcie podsumowującym swoją pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej? Czy jego kariera trenerska podąża […]
17.11.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kozanostra
Kozanostra
14 dni temu

Uwielbiam Flicka, kolejny świetny tekst !

Gruby Ziut
Gruby Ziut
14 dni temu
Reply to  Kozanostra

Sympatyczny chłopak z Powiśla szuka chłopaka 🙂
[email protected]

waldemar
waldemar
14 dni temu
Reply to  Kozanostra

Herr Flick?

Marsiastella
Marsiastella
14 dni temu
Reply to  Kozanostra

Chcesz znaleźć kobietę na jedną noc? Wejdź na — https://mysp.ac/50fjz

Taco rzecze
Taco rzecze
14 dni temu

Na pomeczowej konferencji prasowej Loew bezskutecznie próbował dłonią odkręcić blaszany kapsel butelki od Coca-Coli. 11 Freunde napisało, że to najtrafniejsza metafora ostatnich trzech lat pracy zasłużonego selekcjonera – chaotyczna próba dokonania czegoś, co chce się zrobić, a co równocześnie przerasta twoje możliwości.

Ja mam lepsze jak sobie Jogi wyciagal z dupy i z nosa zaplatane przez gowno wlosy i gile to tez byla chaotyczna próba dokonania czegoś, co chce się zrobić, a co równocześnie przerasta twoje możliwości.

Shelly Há
Shelly Há
14 dni temu
Reply to  Taco rzecze

Głód może złapać wszędzie

Paradasie
Paradasie
14 dni temu

Gość rozjebuje system wielopoziomowo. W Bayernie u niego rozkwitli muller, gnabry, kimmich, goretzka, davies,, przeciez nawet Lewandowski wcześnie był fenomnalny ale też sfrustrowany brakiem transferów itd., a za Flicka przestał narzekać i został najlespzym pilkarzem swiata. Kompetencje się bronią po prosut, chyba tak to najlepiej skomentowac

kaczkasmoleńska
kaczkasmoleńska
14 dni temu
Reply to  Paradasie

brzeczek tez sie ponoc bronil…

jestem robotem
jestem robotem
14 dni temu

no bronily go wyniki i powinien jechac na euro ale rudy sie obsral… uwazam ze brzeczek by wiecej ugral.

Twój Wuja
Twój Wuja
14 dni temu

Brawo mazurek-glazurek-pazurek, dobrze się czytało

Marco Gaccio
Marco Gaccio
14 dni temu

Błagam tylko o jedn0: Weszło, nie róbcie z tego argumentu ze Flick jeździ po stadionach Bundesligi przeciw Sousie. W Bundeslidze gra 60 kandydatów dla reprezentacji dla Flicka, a w Ekstraklasie może dwóch (Kozłowski i Kamiński)

Car Podlasia Szkolna 17
Car Podlasia Szkolna 17
14 dni temu
Reply to  Marco Gaccio

Mejwen każe, sługa musi

Nołnejm z Chojnowa
Nołnejm z Chojnowa
14 dni temu

mourinho lepszy

Jan
Jan
14 dni temu

Dobry tekst! Dzięki!

Adam
Adam
14 dni temu

I też nie miał dużego doświadczenia zanim objął Bayern. To nie jest tak ,ze trener musi mieć doświadczenie zeby objąc reprezentacje. Niemcy tez nie grali na razie z byle kim oczywiści dosyć mają łatwą grupe. Pewnie najbliższy mundial będą na podium.

Janek1988
Janek1988
14 dni temu

No właśnie. Cały świat wymyslil sobie że będą grać trójka z wahadlowymi. A trzeba piłkarzy do takiego systemu a nie system do piłkarzy. Może inni trenerzy pograją innym systemem jak np. Klopp gra 4-3-3, Inni 4-2-3-1,jeszcze inni 4-4-2 itd. takie małpowanie systemu bo taka moda jest nudne

jestem robotem
jestem robotem
14 dni temu
Reply to  Janek1988

to rozumie Flick i rozumie tez Brzeczek. ale nie rozumieja polscy dziennikarze i kibice dlatego brzeczka wywalono…

Pan Maruda
Pan Maruda
14 dni temu

Dzięki za tę jedynkę w zapisie formacji, bo na śmierć zapomniałbym o bramkarzu!

Weszło
29.11.2021

QUIZ. Czy znasz wszystkich zdobywców Złotej Piłki?

Cały świat będzie dzisiaj mówił o Złotej Piłce. A skoro takie z was kozaki, to zmierzcie się z naszym quizem. Zadanie jest teoretycznie proste – zaznaczyć 44 piłkarzy, którzy sięgnęli po Złotą Piłkę. Messi, Ronaldo – to banał. Schody zaczynają się, gdy grzebiemy w historii. Który z Węgrów sięgnął po tę nagrodę? Jak to było […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Zespół Kacpra Przybyłki w finale Konferencji Wschodniej

Trwa faza play-off w MLS. W trakcie wczorajszych meczów poznaliśmy dwóch finalistów. Na Zachodzie to Real Salt Lake (ograny 2-1 został Sporting Kansas City), a na Wschodzie – Philadelphia Union, której piłkarzem jest Kacper Przybyłko, w związku z czym ten mecz interesował nas trochę bardziej.  Przybyłko pojawił się w pierwszym składzie na mecz z Nashville […]
29.11.2021
Niemcy
29.11.2021

Gra w Bundeslidze nie daje Złotych Piłek. Lewandowski przełamie trend?

Już wieczorem dowiemy się do kogo powędruje kolejna Złota Piłka. Jednym ze zdecydowanych faworytów tegorocznego plebiscytu jest oczywiście Robert Lewandowski, który może tę nagrodę zdobyć pierwszy raz w swojej karierze, po ponad dziesięciu latach odnoszenia sukcesów w Bundeslidze. Gdy prześledzimy sobie wyniki poprzednich edycji Złotej Piłki okazuje się, że to właśnie gra na niemieckich boiskach […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Komu redakcja Weszło wręczyłaby Złotą Piłkę?

Wojciech Kowalczyk podmieniający Kamila Grosickiego na Leo Messiego na najwyższym stopniu podium plebiscytu Złotej Piłki? Paweł Paczul tłumaczący swój wybór jednym zdaniem? Mateusz Rokuszewski opowiadający o swoich wyborach w prawie półgodzinnym wideo? To wszystko w jednym miejscu, a i tak to jeszcze mało, bo poświęciliśmy pióra i głowy redaktorów Weszło, żeby odpowiedzieć sobie na jedno […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

PRASA. Michniewicz przed zwolnieniem w szatni: Żaden piłkarz mnie nie zwolni!

– Żaden piłkarz mnie nie zwolni! Nie pozwolę, żeby ktoś wbijał mi nóż w plecy – emocjonalnie przemawiał Czesław Michniewicz podczas swojej ostatniej, jak się okazało, odprawy jako trener Legii. Na mecz do Gliwic zabrał 16 legionistów, tych, których uważał, że będą go bronić do końca – czytamy w „Przeglądzie Sportowym”, w większym tekście o […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Dwa miesiące przerwy Jędrzejczyka

Legia Warszawa wydała komunikat dotyczący stanu zdrowia swoich piłkarzy. We wczorajszym spotkaniu z Jagiellonią Białystok boisko z powodu kontuzji opuściło aż czterech graczy.  Najbardziej konkretny przekaz dotyczy Artura Jędrzejczyka. 40-krotny reprezentant Polski złamał obojczyk i przejdzie operację. W związku z tym czeka go około dwumiesięczna przerwa. W przypadku Mattiasa Johanssona dokładniejszą diagnozę poznamy po badaniach […]
29.11.2021
Weszło
28.11.2021

Sevilla sobie grała, a Real sobie strzelał. Zgadnijcie, kto wygrał

Sevilla naprawdę miała pomysł na to spotkanie. W ofensywie miliony rozwiązań, kilka wariantów stałych fragmentów gry, przebojowi piłkarze i składne akcje. W defensywie podwajanie zabezpieczenia na skrzydłach, minimalizowanie ryzyka, niedopuszczenie Realu Madryt do choćby jednej groźnej akcji we własnym polu karnym. A Królewscy? No oni proszę państwa strzelali.  SPRAWDŹ OFERTĘ FUKSIARZA NA LIGĘ HISZPAŃSKĄ Real […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Mamrot: „Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu”

Legia Warszawa wygrała u siebie 1:0 z Jagiellonia Białystok i przełamała fatalną passę porażek. Rozgoryczenia przebiegiem spotkania nie ukrywał szkoleniowiec gości, Ireneusz Mamrot, któremu nie podobała się bojaźliwość jego podopiecznych. – Możemy mieć do siebie ogromne pretensje za pierwszą połowę. Chcieliśmy dłużej utrzymywać się przy piłce, grać wyżej i intensywnie. Dziwiła mnie bojaźliwość mojego zespołu […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Fatalny błąd bramkarza Sevilli [WIDEO]

Real Madryt bardzo słabo zaczął spotkanie z Sevillą i po 12. minutach przegrywał 0:1. „Królewskim” udało się jednak wyrównać, ponieważ pomocną dłoń wyciągnął ku nim golkiper drużyny przyjezdnej, Bono. Spójrzcie sami: Fatalny błąd Bono! 😱😱😱 Takich pomyłek nie wybacza Karim Benzema, który trafia na 1:1! ⚽ #lazabawa 🇪🇸 pic.twitter.com/MICcavDb3J — ELEVEN SPORTS PL (@ELEVENSPORTSPL) November […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Piotr Zieliński z kolejnym golem w Serie A [WIDEO]

Kolejny mecz ligowy, kolejny gol Piotra Zielińskiego. Ostatnio polski pomocnik trafił w starciu z Interem, tym razem ukąsił przeciwko Lazio. No jest w gazie Piotrek, nie da się tego nie zauważyć. Spójrzcie sami: PIOTR ZIELIŃSKI ZNOWU Z BRAMKĄ! ⚽ Dzięki jego trafieniu SSC Napoli prowadzi w starciu z S.S. Lazio! 👏 Zobaczcie gola reprezentanta Polski! […]
28.11.2021
Ekstraklasa
28.11.2021

Przełamanie Legii w bólach – dosłownie i w przenośni

To jest ten dzień! Kiedyś Legia Warszawa musiała się przełamać i przełamała się kosztem Jagiellonii, która w pierwszej połowie chyba przestraszyła się samej nazwy rywala, jakby zapominając, że znajduje się on w największym kryzysie od wielu lat i ostatnio łoił go każdy. W efekcie „Wojskowi” w bólach – w przenośni, ale też bardzo dosłownie – […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

LIGA MINUS – LIVE OD 21:00

28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Napoli uhonorowało Diego Maradonę pomnikiem

Diego Maradona to bez wątpienia najważniejsza postać w historii Napoli, najbardziej uwielbiana legenda klubu i jedna z ikon całego Neapolu. Nie może zatem dziwić, że władze klubu uczciły kultowego Argentyńczyka pomnikiem. Wygląda on tak: DIEGO 🔟 💙 #ForzaNapoliSempre pic.twitter.com/Zfd49XHfvc — Official SSC Napoli (@sscnapoli) November 28, 2021 Pomnik Maradony na Stadio Diego Maradona. Wszystko się […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Plaga kontuzji w Legii Warszawa

Legia Warszawa wygrała 1:0 z Jagiellonią Białystok, ale radosną atmosferę przy Łazienkowskiej – poza kiepską postawą w drugiej połowie spotkania – zakłóca plaga kontuzji, która dotknęła drużynę. Przed trenerem Markiem Gołębiewskim mnóstwo znaków zapytania. Podsumujmy: w 10. minucie meczu urazu nabawił się Artur Jędrzejczyk – prawdopodobnie uszkodził obojczyk na drugą połowę nie wyszedł Mattias Johansson […]
28.11.2021
Weszło
28.11.2021

W hicie Premier League grała tylko jedna drużyna. Druga dostała punkt w prezencie

Jakim cudem Chelsea nie zgarnęła dzisiaj trzech punktów? Należy o to spytać piłkarzy The Blues, którzy mimo 66% posiadania piłki i nieustannego naporu na bramkę rywala, nie potrafili strzelić żadnej bramki z gry. Jakim cudem Manchester United strzelił bramkę, mimo zaledwie trzech oddanych strzałów przez całe spotkanie? O to również należy spytać piłkarzy Chelsea. To […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Boruc uważa, że Legii należał się rzut karny

Artur Boruc był gościem programu Liga+Extra po zwycięskim (1:0) starciu Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok. Golkiper mistrzów Polski był naturalnie usatysfakcjonowany wynikiem, ale miał też pretensje do sędziego. Borucowi chodziło o sytuację z drugiej połowy spotkania, gdy w polu karnym białostockiego zespołu doszło do bardzo groźnie wyglądającego zderzenia pomiędzy Błażejem Augustynem a Lindsayem Rose’em. Według […]
28.11.2021
Suche Info
28.11.2021

Złota Piłka jednak dla Messiego?

Jak donosi Piotr Koźmiński ze „Sportowych Faktów”, tegoroczna Złota Piłka przypadnie Leo Messiemu, a Robert Lewandowski będzie się musiał zadowolić drugim miejscem w plebiscycie. Koźmiński powołuje się na kuluarowe rozmowy z dziennikarzami, którzy przybyli na galę organizowaną przez France Football. Według przedstawicieli hiszpańskich i argentyńskich mediów Messi po raz siódmy zostanie nagrodzony Złotą Piłką, co […]
28.11.2021