post

Opublikowane 23.10.2021 10:57 przez

Jan Mazurek

Czy występuje w najsilniejszej 2. Bundeslidze od lat? Jaka atmosfera panowała w rozbitej szatni Schalke po spadku z Bundesligi? Czy kibice Schalke dalej mają żal do piłkarzy? W jaki sposób odzyskać utracone zaufanie fanów? Dlaczego nie musi udawać, że podoba mu się Gelsenkirchen? Czy jest liderem defensywy Schalke? Dlaczego twierdzi, że miejsce klubu i jego samego jest w Bundeslidze? Czy widzi się w reprezentacji Polski? Na te i na inne pytania w rozmowie z nami odpowiada stoper Schalke Gelsenkirchen, Marcin Kamiński. Zapraszamy. 

Czy to prawda, że to najsilniejsza 2. Bundesliga od lat?

Mnóstwo wielkich marek, wyrównana stawka. Siłę tej ligi widać po zainteresowaniu kibiców.

Łączna suma mistrzostw kraju zdobytych przez kluby z tegorocznej 2. Bundesligi – czterdzieści trzy. Łączna suma mistrzostw kraju zdobyta przez kluby Z tegorocznej Bundesligi – czterdzieści osiem. 

Imponujące, ale koniec końców historia pozostaje historią. Jest tu dużo klubów, które muszą się odbudować.

Dużo jest w tej lidze też ciekawych postaci? 

Pewnie tak, ale nauczyłem się nie zwracać na to większej uwagi. Najważniejsze jest to, co prezentuję ja sam, bo bez tego wszystko inne nie ma większego sensu. Kompletnie nie zważam więc na to, czy w 2. Bundeslidze są jakieś mniejsze czy większe postacie, to serio drugorzędne. Największą gwiazdą Schalke jest Simon Terodde, nasz napastnik – strzela gole co osiemdziesiąt minut, ma już na koncie jedenaście bramek po dziesięciu meczach, naturalnie on skupia na sobie największą uwagę postronnych obserwatorów.

Kiedy przychodziłeś do Schalke, szatnia wyglądała na rozbitą? Trafiłeś na jeden z najgorszych momentów w historii klubu. 

Latem drużyna przeszła przebudowę. Atmosfera w szatni Schalke nie była zła, to byłoby za dużo powiedziane. Jasne, piłkarze, którzy zostali w klubie po spadku z 1. Bundesligi musieli trochę otrząsnąć się po katastrofalnym zakończeniu wiosny, pogodzić się z realiami nowej rzeczywistości, ale z każdym tygodniem klimat wokół klubu stawał się coraz lepszy. Pomogły też dobre wyniki w sparingach. Kilka razy wysoko wygraliśmy. Mogliśmy zobaczyć, że to wszystko podąża w słusznym kierunku. Pojawiało się wiele nowych twarzy, świeżej krwi, uwidaczniała się nowa wizja. Ja też przyszedłem do klubu po to, żeby wnieść doświadczenie, wprowadzić coś nowego.

Łatwo było ci się wkomponować w szatnię? 

Drużyna uczyła się siebie na nowo. Kogoś tam znałem z wcześniejszych lat, z kimś innym od razu złapałem kontakt. Relatywnie łatwo się odnalazłem. Tym bardziej, że jestem w Niemczech już długo, znam język, nie mam najmniejszych problemów komunikacyjnych.

Mówiłeś też kiedyś, że dobre wrażenie robi na tobie trener Dimitrios Grammozis.

Mamy bardzo dobre relacje, cenię jego wizję. Wychodzę u niego w pierwszym składzie, spełniam jego oczekiwania.

Schalke to największy klub, w jakim grałeś? 

Nie powiem tego, nie chcę wartościować, przyrównywać. Wiesz, wszystkie kluby, w których grałem w całym swoim życiu były albo bardzo duże, albo wielkie. Schalke ma wieloletnią tradycję, wspaniałą społeczność, potężną historię, ale nie będę zestawiał tego z moimi poprzednimi pracodawcami, bo byłoby to bezsensowne i niesprawiedliwe.

Komfortowo czujesz się w trójce stoperów? 

Tak gra się w nowoczesnym futbolu. Wywodzę się z klasycznego ustawienia, tego z czwórką z tyłu i z dwoma stoperami. Ustawienie z trójką środkowych obrońców i wahadłowymi, to system, którego musiałem się nauczyć, ale miałem dobrą szkołę. Przez ostatnie dwa lata trenowaliśmy to na każdym treningu w Stuttgarcie. Za dużo nie pograłem w pierwszym składzie w meczach ligowych, ale nabyłem automatyzmy, zrozumiałem schematy, otrzaskałem się z tym ustawieniem. Ono wymaga od stopera trochę innych zachowań niż w przypadku operowania czwórką defensorów, innego myślenia, innego asekurowania, innego przewidywania boiskowych wydarzeń, innego podejścia do wyprowadzania piłki z własnej połowy boiska. Teraz w Schalke dobrze sobie z tym radzę.

Stoper w trójce musi być szybki?

To nie jest tak, że tylko bardzo szybki stoper poradzi sobie w tym ustawieniu, bo na powodzenie tego systemu składa się dużo więcej składowych i umiejętności, ale niewątpliwie dynamika bywa przydatna.

Podoba ci się Gelsenkirchen? 

Nie jest to najpiękniejsze miasto świata, nie ma co opowiadać bajek.

Łatwiej skupić się na futbolu. 

W Gelsenkirchen wszyscy żyją Schalke. Cała świadomość społeczności miasta zogniskowana jest wokół klubu. I niby łatwiej skupić się na piłce nożnej, bo nie ma tu wielkich atrakcji i wspaniałych widoków, ale z drugiej strony kibice Schalke często nie dają człowiekowi zapomnieć o tym, że jest się piłkarzem ich klubu.

Marcin Kamiński

Komfort codziennego życia zależy od wyników. Jest dobrze, można odpocząć. Jest źle, pojawia się presja.

Nie chodzi o strach przed presją, nie chodzi o poszukiwanie strefy komfortu, tylko czasami po prostu chciałbyś wyjść na miasto i spędzić spokojny czas z rodziną, nie mając ciągle z tyłu głowy, że zaraz ktoś cię pozna, że zaraz ktoś podejdzie, że zaraz ktoś będzie chciał autograf, że zaraz ktoś będzie miał ochotę na pogawędkę o Schalke. Wiadomo, to bywa fajne, nie można narzekać. Ludzie chcą jednoczyć się wokół klubu nie tylko na stadionie, ale cenię sobie prywatność i chciałbym mieć do niej prawo.

Nie jesteś chyba jednak na tyle popularną pierwszoplanową postacią, żeby w ogóle nie mieć przestrzeni na prywatność. Spytam inaczej: bywasz zmęczony przesadnym zainteresowaniem?

Nie, to część naszego życia, część naszej pracy, od tego nie da się odciąć. Zostajesz piłkarzem, przyjmujesz status osoby publicznej, to normalne.

Czułeś, że musiałeś zrobić krok w tył, że w ostatnich latach Bundesliga trochę ci uciekła?

Nie, nie czułem i nie uważałem tak. Latem miałem dwa zapytania z klubów Bundesligi. To były w miarę konkretne tematy, toczyły się rozmowy, ale w pewnym momencie pojawiała się propozycja Schalke i wybór stał się dla mnie jasny. Zdecydowała wizja, determinacja, plan na mnie. Potrzebowałem tego klubu, potrzebowałem 2. Bundesligi, żeby odbudować się po gorszych dwóch latach w Stuttgarcie, które straciłem na kontuzjach, na ławce rezerwowych czy nawet na trybunach. Chciałem trafić w miejsce, gdzie mogę grać, gdzie będą na mnie stawiać i na mnie liczyć. Ten projekt mnie przekonał.

SCHALKE STRZELI WIĘCEJ NIŻ 2.5 GOLA W MECZU Z DYNAMEM DREZNO – KURS 2.50 NA FUKSIARZ.PL

Jakie było najbardziej ogólne założenie tego projektu i czy to się spełnia?

Sprawa była prosta – miałem wnieść do drużyny doświadczenie, również na poziomie 2. Bundesligi. Od razu wiadomo było, że Schalke będzie bić się o powrót do Bundesligi, że to wielka marka, więc w każdym kolejnym meczu będzie faworytem, niezależnie od jakości i statusu rywala. Nie ma w tym sezonie spotkań, w których nie stawiamy sobie za cel wygranej i zdobycia trzech punktów. To jest jakaś presja. Niektórzy myślą, że niektórych przeciwników pokonamy z łatwością, bo jesteśmy Schalke, a tak to nie działa, nie ma dróg na skróty. Sam wiem, że jeśli masz doświadczenie z 2. Bundesligi, to łatwiej jest ci się wkomponować w takie warunki i przewidywać, co się może czasami dziać. Moje przyjście miało też pomóc w uszczelnieniu linii obrony. A jako że gram, że wychodzę w pierwszym składzie, to wydaje mi się, że wszystko się spełnia i funkcjonuje planowanie dobrze.

Czujesz się liderem defensywy Schalke?

Nie wiem, nie chcę tego tak nazywać. Każdy sobie pomaga. Na koniec liczy się, czy zachowaliśmy czyste konto, a nie kto zarządzał tyłami w tym czy w innym fragmencie meczu. Z trójki stoperów mam największe doświadczenie, ale żeby czuć się liderem, to za dużo powiedziane.

Widzisz się w Schalke na dłużej?

Myślę, że tak, ale zobaczymy, co tutaj się będzie działo. Wiesz, tak samo wcześniej widziałem się na dłużej w Stuttgarcie, a sami wiemy, jak to się wszystko skończyło. Ten świat, ta piłka pędzą bardzo szybko, niewiele da się przewidzieć, ale póki co jestem szczęśliwy z kroku, jaki wykonałem w lecie.

Warunkiem pozostania jest pewnie powrót do Bundesligi. 

Na pewno jest to dla mnie niezwykle istotne, biorę to pod uwagę, mam to z tyłu głowy. Moje ambicje to jedno, ale zależy mi też na tym, żeby Schalke wróciło tam, gdzie jego miejsce – do Bundesligi.

Myślisz czasami o reprezentacji Polski?

Skłamałbym mówiąc, że nie. Pewnie, że tak, myślę o reprezentacji. Trudno o tym nie myśleć. Ale na nic się nie nastawiam, nie mam przekonania, że zaraz pojawi się powołanie. Wiesz, to jest po prostu tak, że nie ma dla polskiego piłkarza nic piękniejszego, nic ważniejszego niż gra z orzełkiem na piersi.

Był w pewnym momencie kontakt ze sztabem Paulo Sousy?

Kilka miesięcy temu. Krótko rozmawiałem z trenerem od przygotowania fizycznego reprezentacji Polski. I na tym temat się skończył. Jedna konwersacja, nic konkretnego, dalej powrót do reprezentacji to moje marzenie.

Pewnie rozmowa miała miejsce na przełomie lutego i marca, na początku kadencji selekcjonera Sousy. 

Tak, dokładnie, przedbiegi pracy trenera Sousy w kadrze.

Czego nauczyłeś się w Niemczech przez ostatnie pięć lat?

Kiedy wyjeżdżałem z Polski, moje doświadczenie ograniczało się do rodzimego futbolu, do ekstraklasowych warunków. W Niemczech nauczyłem się innego postrzegania piłki nożnej, poprawiłem się właściwie w każdym aspekcie piłkarskiego rzemiosła. Szybciej myślę. Mądrzej podejmuję decyzje. Umiejętnej przewiduje pewne rzeczy. Łatwiej wygrywać mi pojedynki z napastnikami drużyn przeciwnych. Nie ma takiej jednej rzeczy, której nauczyłem się po przenosinach do Bundesligi czy do 2. Bundesligi. Czuję się dużo lepszym zawodnikiem niż w 2016 roku, tak ogólnie.

Chciałbyś spróbować powodzenia poza niemieckimi ligami?

Kompletnie nie zajmuje mi to głowy. Mam kontrakt z Schalke. Mnóstwo swoich zadań, celów, obowiązków. Temu oddaję się w pełni, to chcę spełnić, a jakoś nieszczególnie przejmuję się tym, gdzie chciałbym trafić w dalszej przyszłości.

Kto będzie największym przeciwnikiem Schalke w walce o awans do Bundesligi?

Świetnie sezon zaczęło St. Pauli. Widać, że są mocni, że będą groźni w walce o awans.

Kto jeszcze? 

Nie zaskoczę. HSV, Werder… Największe marki powinny bić się o swoje do końca. W 2. Bundeslidze zawsze pojawia się też w pewnym momencie jakaś niespodziewanie fantastycznie radząca sobie drużyna, która miesza w stawce. W tym roku to na razie Jahn Regensburg.

Dostaliście od nich 1:4. 

To połączenie naszej fatalnej dyspozycji i świetnego spotkania Regensburga.

Obrażeni po spadku kibice powoli znowu przekonują się do Schalke? 

Wsparcie jest olbrzymie, dostajemy je na każdym kroku i spadek z Bundesligi nic w tej kwestii nie zmienił. Schalke to wciąż wielka marka i wielka społeczność, tylko tymczasowo drugoligowa, o tym nie wolno zapominać. Szczególnie teraz, po ostatnich kilku wygranych meczach i złapaniu wiatru w żagle, widać, że to zainteresowanie będzie jeszcze rosło. Zobacz sobie na frekwencję na kolejnych meczach. Dwa pierwsze domowe mecze – około dwadzieścia tysięcy kibiców. Spotkania z Fortuną i Karlsruher? Dwadzieścia pięć tysięcy kibiców. Starcie z Ingolstadt? Prawie dwadzieścia siedem tysięcy fanów. Tu ludzie tym żyją, liczby ciągle są większe, ale musimy wygrywać.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Czytaj więcej:

Fot. Newspix

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Weszło
26.11.2021

Żadnych plusów, parę dramatów. Noty dla piłkarzy Legii po Leicester

Pozorujący grę Mahir Emreli. Fatalni Cezary Miszta, Mattias Johansson i Artur Jędrzejczyk. Przyzwoity Filip Mladenović. Niemrawa, bezbarwna, snująca się reszta. Legia przegrała 1:3 z Leicester. Oto nasze noty dla piłkarzy stołecznego klubu.  Oceny dla piłkarzy Legii po meczu z Leicester (skala 1-10) Cezary Miszta – 2 Zawalił trzecią bramkę. Wilfred Ndidi nie miał prawa przeskoczyć […]
26.11.2021
Weszło
25.11.2021

Najlepszy doradca świata

Ralf Rangnick nie musi przekonywać świata do swojej wizji futbolu. Kluby i reprezentacje modyfikujące jego pomysły taktyczne na własną modłę wygrywają najważniejsze trofea. Jego piłkarscy wychowankowie zaludniają topowe drużyny w najsilniejszych ligach. Jego trenerscy uczniowie nie dość, że są rozchwytywani pod każdą szerokością geograficzną, to jeszcze modernizują piłkę nożną. Rangnick jest mózgiem mocarstwowego sukcesu własnej […]
25.11.2021
Weszło
25.11.2021

Europa jeszcze nie jest stracona…

Kiedy Marek Gołębiewski obejmował pierwszą drużynę Legii i jeszcze nie wiedział o nadchodzącym mrocznym okresie serii niepowodzeń, starał się prowadzić narrację, według której największy problem mistrza Polski  leżał w mentalności zawodników. Teraz już wiemy, że nie była to najtrafniejsza diagnoza choroby toczącej stołeczny klub. Albo inaczej: była to diagnoza niepełna. Legia leży i kwiczy na […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Związek Charatina z peleryną niewidką

Nasuwa nam się pytanie wagi państwowej: czy Igor Charatin jest zadeklarowanym fanem książek o przygodach Harry’ego Pottera? Albo chociaż filmowej sagi o czarodzieju z blizną na czole? Bo mamy podejrzenie, że ukraiński piłkarz zbyt poważnie wziął sobie do serca ideę peleryny niewidki. Ba, co więcej, obawiamy się, że od dobrych kilku tygodni oglądamy jedną wielką […]
22.11.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
loko
loko
1 miesiąc temu

na początku pomyślałem, że to jakiś reprezentant Turcji lub Francji

Roman ze Złotoryja
Roman ze Złotoryja
1 miesiąc temu

Nie no. Glik, Bednarek, Dawidowicz, Piątkowski, Walukiewicz, Helik… Kamiński to dziesiąta opcja, gdzieś obok Salomona

pabloANDpasek
pabloANDpasek
1 miesiąc temu

kurwa tak jak wczoraj w canal + przez caly mecz……
SALAMON kurwa nie SALOMON jebani ignoranci

Pazdzioch
Pazdzioch (@veetec)
1 miesiąc temu
Reply to  pabloANDpasek

Jeden ch.j
Salomon lepiej brzmi

Koala Lump z Ur
Koala Lump z Ur
1 miesiąc temu
Reply to  Pazdzioch

Brzmi piździochu?

Federico
Federico
1 miesiąc temu

Dla mnie to jeden pies np. z Helikiem, nie widzę żeby był gorszy.

Greghor
Greghor
1 miesiąc temu

Walukiewicz, Piątkowski…? Weź się wody napij i ochłoń. Na dzień dzisiejszy Kamiński jest przed nimi. Pewnie nie jest powoływany, bo jest nieco starszy, ale coś mi mówi, że niedługo to się może zmienić. Gdzie jak gdzie, ale na obronie doświadczenie jest potrzebne.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Greghor

Niby od lat utrzymuje się na poziomie II Bundesligi. Ja go jednak pamiętam jako największego elektryka kadry. O dwa poziomy wyżej niż Bochniewicz (obecnie kontuzjowany). Można dać jeden mecz i jak znów będzie raził prądem to odstrzelić na stałe.

Ajwen
Ajwen
1 miesiąc temu

schalke to klub okrutnych przegrywow

Cocksucker
Cocksucker
1 miesiąc temu
Reply to  Ajwen

Taki niemiecki Ruch Chorzów

bękart paczula
bękart paczula
1 miesiąc temu
Reply to  Cocksucker

biorąc pod uwagę sukcesy to bardziej taki GKS Katowice, jeżeli przy śląskiej otoczce jesteśmy.

Mosór
Mosór
1 miesiąc temu

Stoper w trójce musi być szybki?

To nie jest tak, że tylko bardzo szybki stoper poradzi sobie w tym ustawieniu, bo na powodzenie tego systemu składa się dużo więcej składowych i umiejętności, ale niewątpliwie dynamika bywa przydatna.

stoper w trójce musi być bardzo szybki, jeśli nie to się męczy

sda
sda
1 miesiąc temu

Mnóstwo upadłych marek. Schalke kiedyś bardzo solidne czy nawet mocne, a teraz zwykłe bagno. Coś jak barcelonka.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  sda

Nikt nie ma abonamentu na stałe.
II Bundesliga to nie tragedia jeszcze, gorzej jakby z innych przyczyń wyrzucono ich do ligi regionalnej.

***** gazprom
***** gazprom
1 miesiąc temu

Zawsze wiedziałam że to kryptokibic cwks

Gonzo
Gonzo
1 miesiąc temu

Strzelił jednego gola i już cyk i wpychanie do repry przez dziennikarzy

Wojna
Wojna
1 miesiąc temu

Panie Marcinie, na tej pozycji wolnych wakatów – brak. W razie chandry polecam ugotować sobie kilo pyr.

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Wojna

Pozycja w tabeli odbija się echem na i tak niskim IQ kibicosłojów. Co ma związek z Lechem to jak picie tranu na śniadanie. Ja się nie dziwię.

Suche Info
02.12.2021

Dobre wieści dla Korony Kielce. Miasto da jej miliony

Korona Kielce odpadła z Pucharu Polski, a w weekend zakończy ligową jesień. O ile na boisku ostatnimi czasy wiedzie jej się gorzej, tak poza nim kibice ze świętokrzyskiego mogą mieć powody do optymizmu. W czwartek, 2 grudnia, o godz. 9 rozpocznie się sesja Rady Miasta Kielce, na której pierwszoligowiec ma otrzymać od miasta miliony. Kielecki […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021