post

Opublikowane 07.05.2017 10:03 przez

redakcja

Burdel Bundesligi. Największe skupisko lewactwa w piłce nożnej. Upadek europejskiej kultury. Skrajny against modern football. Anarchizm. Ćpuństwo. Pedaliada. Tęczowe trybuny. Jeśli wsłuchać się w opinie o St. Pauli, prawdopodobnie najbardziej znanym profesjonalnym klubie, który otwarcie opowiada się za lewicowymi poglądami i stylem życia, mamy przed oczami obraz totalnej patologii, upadku, utraty jakichkolwiek wartości. Swoją ideologią narażają się na nienawiść większości sceny kibicowskiej, ale…        

Ale rzeczywistość nie jest czarno-biała, ma jeszcze kilka odcieni szarości i cokolwiek by myśleć o niemieckim drugoligowcu, bezsprzecznie trzeba uznać, że ten klub to ogromna ciekawostka. Całe życie pod prąd. Całe życie przeciw wszystkim. Całe życie z ideą tolerancji, pokoju, bezinteresownej pomocy dla drugiego człowieka. Całe życie z zakasanymi rękawami, by pomagać słabszym. Całe życie pozostawiając wyniki klubu gdzieś w drugim rzędzie. Całe życie wspierając klub, który nigdy niczego nie wygrał i prawdopodobnie nigdy niczego już nie wygra. No i najważniejsze: całe życie ze sztandarem rock and rolla w rękach i odpiętymi wrotkami na nogach.

Nie będę oceniał, nie będę pisał, co jest dobre, a co złe, nie będę na siłę trzymał się jakiejś tezy. Zdanie wyrobicie sobie sami. A ja po prostu napiszę o tym, co widziałem przez dwa dni spędzone w sercu St. Pauli. Najbardziej popieprzonej dzielnicy, w jakiej byłem.

***

IMG_0811

30-letni Azjata wyprowadzany z burdelu przez dwóch policjantów, zakuty w kajdanki i odprowadzony do karetki. Choć japońskiego czy koreańskiego nie kumam ni w ząb, bez problemu jestem w stanie stwierdzić, że taki stan rzeczy bardzo mu się nie podoba i chciałby wrócić do Dolores, z którą rozpoczął zbyt dzikie harce. Reeperbahn, serce St. Pauli, dzielnicy Hamburga liczącej jakieś 25 tysięcy mieszkańców. Jeśli masz akurat wolne czterdzieści euro, o pociupcianie jest tam tak ciężko jak o domyślenie się, na którą nogę będzie schodził Robben. W burdelu, na ulicy, w hotelu wynajętym na godzinę – do wyboru, do koloru. Burdele na tej dzielnicy są WSZĘDZIE. W pewnym momencie dochodzisz do bramy, przez którą wpuszcza się wyłącznie mężczyzn i to tylko pełnoletnich. W środku czujesz się trochę jak jacyś Beatlesi – co chwilę zaczepia cię piękna pani z parasolką i zapewnia, że warto iść za nią, bo jej koleżanki zrobią z tobą cuda. Wspomniani Beatlesi gościli zresztą na tej dzielnicy tak często, granie tam tak im się spodobało, że aż pozostała po nich w centrum pamiątka.

IMG_0915

Na samym Reeperbahn zaczepiają cię także ci, z którymi – nazwijmy to delikatnie – dość mocno obszedł się rock and roll. Co parę metrów rozbity jest obóz ze śpiworów i kołder, na którym w kilkuosobowych grupach koczują ludzie żyjący na ulicy. Skłamałbym, gdybym napisał, że nie ma wśród nich Polaków. Skłamałbym, gdybym dodał, że nie jest ich wcale dużo. Niektórzy dla bezpieczeństwa trzymają przy sobie psa, gdyby ktoś zechciał zrobić zamach na głęboko schowany nektar, podczas gdy jego właściciele oddadzą się na błogie kontemplowanie bajkowego stanu. Wielu z nich – mimo że po ich twarzach widać, że ich zegar biologiczny przyspieszył o kilkadziesiąt lat – wciąż maluje na czerwono włosy, wciąż trzyma w twarzy kilogramy żelastwa, wciąż obcina się na wyrazistego irokeza.

Wciąż żyje rytmem St. Pauli. Jeśli tylko jest za co.

Z Reeperbahn schodzę na ulicę o wiele mówiącej nazwie Große Freiheit (wielka wolność). Schemat ulicy nie jest zbyt zróżnicowany: burdel, striptiz, kino erotyczne, burdel, striptiz, kino erotyczne, kasyno, burdel, striptiz, kino erotyczne, burdel i… kościół, który uderza w dzwon wtedy, gdy obok trwa wielkie naganianie tych, którzy chcą pozostawić w majtkach tancerek setki euro. W niektórych knajpach po 15 jest już takie życie, śpiewy, tańce, pijaństwo, jak u nas koło 23. Jednak bawią się w głównie przyjezdni, turyści, bogacze z innych części Hamburga.

Tutejsi swoje dawno już przehulali. Bezlitosne tryby St. Pauli już dawno ich przemieliły i wyrzuciły prosto na ulicę.

O puszki czy butelki trwa tutaj regularna wojna, a do automatu, w którym można wymienić je na promocyjny kupon do supermarketu, trzeba ustawić się w kolejce. Zaczepia cię każdy dosłownie co chwilę, ale czuje w tym sens, bo wracający z melanżu bądź dopiero na niego idący – ciężko stwierdzić, skoro trwa on praktycznie całą dobę – są wyjątkowo skorzy do poratowania paroma groszami. Kobieta, która obdarowała jedną z grup flaszką została niemal wycałowana po nogach. Gdy idę przez miasto z końcówką napoju, transwestyta zaczepia mnie i prosi o dokończenie ostatków i oddanie butelki. Gdy odmawiam sugeruje, że potrzebuje kurtki, a ta moja jest całkiem spoko, więc w sumie też mogłaby być. A propos butelek, na ulicy i w okolicach ze względów bezpieczeństwa nie ma szans na zakup szklanego napoju, tak samo jak na posiadanie noża (karalne), o broni palnej już nie wspominając.

IMG_0909

 IMG_0913Eingang HerbertstraßeIMG_0998 IMG_0999IMG_0910IMG_1003

Węgierski mieszkaniec St. Pauli twierdził, że na Porsche już prawie ma, więc dla wyrównania rachunku lepiej dorzucić coś do trawy.

IMG_0911 IMG_0924

A to już inna uliczka. Po jednej stronie gejowskie kino, po drugiej… katolicki przytułek, gdzie potrzebujący mogą dostać posiłek i kąpiel.

Tuż nieopodal znajduje się gigantyczny port, przez lata uchodzący za centrum komunikacyjne i to odpowiedź na to, dlaczego St. Pauli jest jakie jest. Historia dzielnicy nie jest zbyt skomplikowana: gdy żeglarze dopływali do portu i cumowali łódź, szli w miasto się zabawić, co napędziło dobrą koniunkturę na najstarszy zawód świata. Ale w ten sposób wykształciło się też co innego: obycie mieszkańców z innością, tolerancja, otwartość. Skoro całe życie był tam ktoś spoza rejonu, zdążyli do nich przywyknąć.

Gdybym miał opisać tę dzielnicę jednym słowem, byłoby to zapewne słowo pierdolnik.

Tak, St. Pauli to jeden wielki pierdolnik.

IMG_0922

Ślady klubu widać na każdym kroku.

IMG_0925

***

St. Pauli budowane jest na trochę innych zasadach niż każdy inny klub na świecie. Skrajny against modern football sprawia, że prawdopodobnie nigdy nie wygra on niczego znaczącego, ale też sprawia, że jakoś tak łatwiej się w nim zakochać. Prawa do nazwy stadionu? Niejeden wykładał na stół ogromną kasę, ale to zwyczajnie wykluczone. Sponsorzy? Tak, jeśli nie kojarzą się z komercją, wyzyskiem i najlepiej jeśli wywodzą się z Hamburga bądź okolic. Na stadionie sprzedaje się przez to wyłącznie piwo Astra (lokalne), pije się tylko Fritz-Kolę (lokalną), kiełbaski też są robione przez określone firmy (lokalne), biorące mięso od określonych producentów (lokalnych). Jeśli kibice dochodzą do wniosku, że klub ze striptizem jest słabym partnerem biznesowym – władze po prostu wysłuchują ich wolę i zrywają z nim umowę. Klub popada w długi? Wystarczy wypuścić serię koszulek z napisem „ratownik” i logiem St. Pauli i już uda się uzbierać brakujące dwa miliony euro. Potrzeba rozbudować stadion? Skoro większość udziałów należy do kibiców, to niech kibice wyłożą na to pieniądze. I rzeczywiście – zrobiono wielką ściepkę i pięć tysięcy fanów zdołało uzbierać osiem milionów euro, które klub miał im zwrócić w sześcioletniej perspektywie.

We wszystkich klubach na świecie byłoby to niemożliwe, by kibice zrzucili się i pomogli klubowi wybudować trybunę. Ale już ustaliliśmy, że mowa o klubie, który jest trochę inny.

Mowa o klubie, w którym nigdy nie zagra piłkarz, który ma cokolwiek wspólnego z faszyzmem, seksizmem, nazizmem, rasizmem, który w publiczny sposób wykazał się brakiem tolerancji, który skrytykował lewicowy światopogląd, który nie szanuje drugiego człowieka. Choćby był najlepszym piłkarzem klubu – stanie się z nim to, co stało się z Michel Mazingu-Dinzey, który przyłapany na uczestnictwie w demonstracji antyimigracyjnej musiał żegnać się z graniem w drużynie oldboyów.

Kibice St. Pauli są przekonani, że piłka nożna jest tylko dodatkiem, megafonem, przez który można wykrzyczeć wszystkie hasła, zebrać ludzi, którzy chcą udzielać się społecznie, charytatywnie. Którzy chcą w jakiś sposób zmieniać świat.

IMG_0942

Rasism powoduje śmiertelne skutki.

IMG_0820

Więcej grzybów dla nazistów, by dostrzegali w życiu więcej kolorów.

IMG_0920

„Pogonić nazistów z dzielnicy”

IMG_0822

„Wciąż nie kochamy się z policją”

IMG_0833

***

Klub sam w sobie nie bardzo jest chętny na współpracę. Chcesz przyjechać z Polski i napisać o nas reportaż? To fajnie, ale nie myśl sobie, że musimy odpisywać na twoje maile. Nie ma jednak tego złego, bo okazało się, że codziennie St. Pauli organizuje oprowadzanie z przewodnikiem, za którego robi pracownik klubu, kibic i gość o twarzy rockandrollowca zarazem. Był to bez wątpienia cwaniak z gatunku tych lepszych. Gdy pokazał nam wygniecioną kartkę z najlepszą pirotechniką wszechczasów, oczka mu się aż zaświeciły.

IMG_0873

IMG_1010

„Widzicie tę ścianę? Mieszczą się na niej wszystkie trofea, jakie St. Pauli zdobyło w swojej 107-letniej tradycji. Uważamy, że wszystkie sukcesy trzeba odpowiednio wyeksponować”. Trudno odmówić przewodnikowi ironii. Jeszcze chwila i proponowałbym mu pisanie szyderek na Weszło.

Dusza lepszego cwaniaka dała o sobie znać też wtedy, gdy przewodnik kazał całej grupie trzy razy wychodzić na trybuny i podziwiać murawę, aby samemu w tym czasie spalić sobie peta. Stadion generalnie robi wrażenie dlatego, że jest – hmm – żywy. Nie charakteryzuje go nienaganna elewacja, nie jest to mokry sen europejskich architektów, ale obok kolejnych ścian nie przechodzisz obojętnie. Są trochę jak mury w mieście – wszędzie widać jakieś malowidła, graffiti, napisy, vlepki. Po jednej stronie bije po oczach hasło „kein Fußball den Faschisten” (żadnej piłki dla faszystów), będące jasnym hasłem politycznym.

IMG_0832

IMG_0868 IMG_0869IMG_0860IMG_0813

Nie ma co się oszukiwać, najbardziej wyczekiwanym elementem oprowadzania jest zajrzenie do tunelu. Niesamowity, przerażający, imponujący, zapierający dech w piersiach. Po prostu WOW.

IMG_0902 IMG_0866

Witamy w piekle.

 IMG_0864

„Jebać HSV”. Tak, taki napis znalazł się na stadionie klubu 2. Bundesligi.

O przechodzenie przez tunel pytam Waldemara Sobotę: – Robi wrażenie, co? Gdy pierwszy raz idziesz, jest jedno wielkie wow. Przechodzenie przez tunel jest skrupulatnie zaplanowane. Drużyna przyjezdna ma gdzie indziej swoją szatnię, na rozgrzewkę wpuszczana jest innym wejściem – wszystko po to, by po raz pierwszy przeszła przez ten bojowy tunel przed meczem. Tunel ma zrobić na nich wrażenie i powiedzieć im, że nic nie zostanie im tu w naszym piekiełku odpuszczone.

– Wam to pomaga?

Niejednokrotnie mieliśmy przez trenerów robione odprawy na temat tego tunelu. Mieliśmy okres, gdy nie potrafiliśmy punktować w domu.

– Czyli tunel przestraszył bardziej was.

Może nie do końca przestraszył, ale coś nie funkcjonowało. Mieliśmy odprawę i trenerzy kładli nam do głowy, że na każdym, kto widzi ten tunel, od razu robi wielkie wrażenie. Stojąc w tunelu musimy wiedzieć, że tanio skóry nie sprzedamy. Ten mały tunel obrazuje całą naszą dzielnicę. Mimo że czasem jest ciężko, czasem jesteś skazany na życie na ulicy, z każdej sytuacji jest wyjście, bo wspólnie można wiele.

 IMG_0879

„Widzicie tę lodówkę? Jeszcze jakiś czas temu na półkach stała coca-cola, ale od kiedy prężnie zaczęła działać lokalna Fritz-Kola, stwierdziliśmy, że to od nich będziemy brali napoje. Wszystko, co lokalne, uznajemy za lepsze”.

 IMG_0881 IMG_0882

Fotki dziennikarzy zajmujących się St. Pauli porozwieszane po pokoju dla mediów. Sam nie wiem, co o tym myśleć.

Przewodnik opowiada nam też fajną anegdotę, która doskonale oddaje mentalność tutejszych kibiców.

Kolega pyta się, dlaczego na naszym stadionie piwo jest tak drogie, kiełbaski są takie drogie, wejściówki są takie drogie, generalnie na wszystko trzeba wyłożyć kasę. Mówię mu, że takie są standardy 2. Bundesligi, musimy się do tego przystosować. Odpowiada: „Aha… Wiesz co? To ja w sumie będę kibicował, byśmy spadli z ligi. I tak mi wszystko jedno, w której gramy, ale przynajmniej ożłopię się więcej browarów za tę samą kasę”.

 IMG_0890

Reklama Astry tak jak i całe St. Pauli – raczej bezpruderyjna.

IMG_0862 

Słowa Rafaela Nadala, które mają zmotywować piłkarzy St. Pauli przed wejściem na boisko.

IMG_0838

Pod stadionem znajduje się pomnik upamiętniający żydowskich kibiców St. Pauli zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. – Podoba mi się to, że co roku upamiętniamy pod tym pomnikiem ofiary Holocaustu. Jest uroczyste złożenie wieńca, przychodzą nie tylko kibice, lecz także piłkarze i władze klubu, jest uroczysta mowa. Całość wygląda bardzo dostojnie.

W sklepie kibiców trupią czachę ma dosłownie wszystko. Miś? Proszę bardzo, może nie wystraszy dzieciaka. Miska dla psa? Kości na dnie mogą nabawić pupila psiej depresji, na ich widok cieknie ślinka, zjeść się ich jednak nie da. Pierścionki, czapki, inne gadżety? Wszystko jest. Najbardziej niestandardowe są dwie rzeczy.

IMG_0907

Toster.

 IMG_0841

Tęczowe czapki.

Sklep ogólnie nawiązuje do tradycji, gdyż został wyłożony brukiem ulic St. Pauli. Na koniec oprowadzania przewodnik wypalił:

A ty skąd jesteś? Strzelam, że z Polski. Musisz być z Polski, masz jakiś taki polski ryj.

Dawno nie byłem tak dumny jak z tego zdania.

IMG_0846 IMG_0845 IMG_0844 IMG_0842 IMG_0840 IMG_0839

***

To, co od razu rzuca się w oczy, to kompletnie inna kultura kibicowania niż w Polsce.

W Polsce wygląda to tak: idziesz na mecz, oglądasz mecz, wracasz z meczu.

Na St. Pauli wygląda to tak: idziesz na stadion, pijesz piwo, pijesz drugie piwo, spotykasz się, rozmawiasz, poznajesz, oglądasz mecz, pijesz kolejne piwo, spotykasz się, znowu rozmawiasz.

W Polsce na meczu spędzasz dwie godziny, wielu z kibiców St. Pauli przyszło już o 15-16 i wyszło ze stadionu koło 21:30. A potem poszło na miasto. Kibice gromadzą się głównie pod Fanladen – jest to sklep, w którym kibice sprzedają swoje rzeczy, załatwiają bilety, spotykają się, by omówić swoje kolejne akcje. Miejsce otwierane jest o 15 każdego dnia, można tam przyjść, napić się piwka, spędzić czas jak kibic St. Pauli.

IMG_0816IMG_0937 IMG_0935 IMG_0934 IMG_0936

Musicie wiedzieć, że w Niemczech picie piwka w miejscach publicznych jest legalne i kibice St. Pauli bardzo chętnie z tego prawa korzystają.

Jeśli gdzieś można znaleźć kumatego kibica, z którym można pogadać szerzej o klubie, to właśnie tam. I tak wyhaczyłem Christiana, który

a) jest sportowcem reprezentującym St. Pauli, należy do sekcji maratońskiej tego klubu,

b) jest aktywny kibicowsko, organizuje maraton „Lauf gegen Rechts” (bieg przeciwko prawicy), będący czymś w rodzaju manifestacji poglądów.

Bieg powstał pięć lat temu jako odpowiedź na demonstracje prawicy przeciwko nam. Powiedzieliśmy sobie, że nie ma sensu odpowiadać demonstracją na demonstrację, zrobimy maraton. Na pierwszą edycję przyszło wiele ludzi i zaczęliśmy organizować bieg co roku i zbierać datki od ludzi. W tym roku było 2000 uczestników.

– Sporo.

Przyszło też wiele osób, którze z klubem nie mają nic wspólnego, ale zwyczajnie utożsamiają się z dzielnicą i naszymi poglądami. Ja osobiście dołączyłem do St. Pauli głównie z powodu poglądów. Klub dopiero jakieś 20 lat temu zaczął wyraźnie sympatyzować z lewicą i w szybkim tempie pociągnął za sobą mieszkańców dzielnicy. Teraz w zasadzie to niemożliwe, by ktoś miał prawicowe poglądy i był jednym z nas. Prezydent St. Pauli też jest jasno określony politycznie, przychodzi nawet na nasz maraton. Nam generalnie nie chodzi o sport wyczynowy, a sport masowy. Dla kibiców HSV to śmiertelnie ważne, czy drużyna będzie grała w Bundeslidze, czy po raz pierwszy w historii spadnie niżej, a dla nas… to bez znaczenia. Klaszczemy także wtedy, gdy drużyna przegrywa. Wszystko nam jedno.

– Dla piłkarzy to dość lajtowa sytuacja, grają praktycznie bez presji trybun.

Masz rację. Na stadionie HSV piłkarze są ostatnio wygwizdywani bardzo często, w tym sezonie słyszałem u nas może jakieś pojedyncze gwizdy, ale to naprawdę wyjątki. Pamiętam mecz z Norymbergą w tamtym sezonie, w którym przegraliśmy u siebie 4:0 po beznadziejnym meczu. Wszyscy normalni w takich okolicznościach wygwizdaliby swoją drużynę, a my… oklaskaliśmy Norymbergę za świetny mecz. „Nurnberg, Nurnberg!” – krzyczeliśmy. Nie było w tym cienia ironii – po prostu podobała nam się ich gra i uznaliśmy, że warto to docenić. Staramy się być nastawieni pokojowo do wszystkich kibiców. Na przykład przed meczami zawsze gramy hymn drużyny przeciwnej. Nie zdarza się to na żadnym innym stadionie w Niemczech. Gdyby gdziekolwiek indziej został puszczony hymn St. Pauli, zderzylibyśmy się z przeraźliwą falą gwizdów.

– To tak właściwie dlaczego wszyscy was nie lubią?

Nie zgodzę się, nie wszyscy, w każdym klubie są osoby, które sympatyzują z St. Pauli. Na Facebooku są grupy typu „HSV gegen Rechts”, ludzie podzielają nasze poglądy. Powiedziałbym raczej, że w Niemczech jesteśmy uwielbiani. To niesamowite, że klub z 2. ligi przyciąga takie zainteresowanie. Są w Niemczech też inne kluby lewicowe, na przykład SV Babelsberg 03 z Poczdamu, który gra w piątej lidze, ale ideologię ma taką samą. Na wielu stadionach problemem są faszystowskie czy rasistowskie hasła i my staramy się wyrzucić je ze stadionów. W pewien sposób przyjaźnimy się nawet z fanami Bayernu Monachium, który uważamy za największe zło i komercję. Mają swój lewicowy fanclub i my wspieramy tych kibiców, mimo że klubu kompletnie nie szanujemy. Różną mamy opinię. Mówią o nas, że jesteśmy burdelem Bundesligi. Wystarczy się przejść uliczkami, które są nieopodal i już będziesz wiedział, dlaczego. Mówią też, że u nas są same ćpuny, ale teraz już tak nie jest. Zobacz tych wszystkich ludzi wokół. Piją piwo. Gdybyś przyszedł tu 20 lat temu, gdy ja zaczynałem chodzić na St. Pauli, wszyscy paliliby trawę. I co, źle było? Wszyscy spokojni, pełen luzik, mega pokojowa atmosfera.

– Ze strony innych dochodzi do jakichś aktów nienawiści?

Oczywiście.

– Często?

Jest parę miast, w których jest problem. Największa nienawiść jest w Rostocku. Wschód Niemiec generalnie jest bardziej radykalny niż zachód, Rostock jest tego najlepszym przykładem, bo tam dominują odmienne poglądy. Ciężko jest też w Dreźnie. Ostatnio graliśmy tam jesienią i kibice zostali obrzucani kamieniami, ale to normalne. Przed dwoma tygodniami fan HSV pobił na mieście fana St. Pauli, nawet napisały o tym gazety, co pokazuje, jak rzadkie mimo wszystko jest to zjawisko. Tydzień później fan St. Pauli podobno się zrewanżował, co uważam osobiście za gówniane zachowanie. Ale to są naprawdę incydenty.

– W Lipsku mówili mi, że Millerntor to jedyny stadion w Niemczech, gdzie kibice RB czują się bezpiecznie.

Oczywiście nienawidzimy klubu RB Lipsk, uważamy go za totalne nieporozumienie. Ale do kibiców nie mamy nic. Kiedy tu byli, nie pokazywaliśmy naszego sprzeciwu wobec RB, bo czemu są winni kibice? Klub zrobił tylko dobrą akcję, bo na tablicy wyników, gdzie zawsze są herby obu drużyn, przy drużynie gości pozostawił puste pole. Herb RB do złudzenia przypomina przecież logo pewnego napoju, to oczywista reklama, z czym my się nie zgadzamy.

IMG_0932

Christian

– Wyobraźmy sobie sytuację, że dziś na meczu Heidenheim strzela bramkę, ja stoję na sektorze ultrasów i skaczę z radości. Dostaję po zębach?

Nie, dlaczego? Na każdym stadionie pewnie dostałbyś po nosie, ale u nas nie. Na trybunach wśród kibiców normalnie siedzą kibice gości i nic się nie dzieje. Chociaż są mecze, które uznaje się za spotkania podwyższonego ryzyka. Jest organizowana specjalna ochrona, policja ustawia się przy stacji metra i eskortuje kibiców, by ci dotarli bez żadnych incydentów na swoje trybuny, jest też zakaz sprzedaży alkoholu.

– Na wyjazdach jesteście jakoś specjalnie chronieni?

Nie, jesteśmy jak każda inna grupa.

– No dobra, wyobraźmy sobie inną sytuację: jestem w sektorze St. Pauli i obrażam jednego z piłkarzy Heidenheim. Mówię na przykład, że jest czarny i ma spierdalać. Co się dzieje?

Będziesz miał problemy. Zębów nie stracisz, ale zostaniesz wyprowadzony z sektora i ze stadionu. Nie akceptujemy takich zachowań, ale – uwierz – one się nigdy nie zdarzają. Nie tutaj. Nie pamiętam, by doszło u nas do jakiegoś rasistowskiego tekstu, w ogóle nie obrażamy rywali.

– Organizujecie jako klub wiele akcji społecznych i charytatywnych. Z czego jesteś najbardziej dumny?

Sam mam przy sobie teraz masę ulotek, które za chwilę pójdę po rozdawać (Christian pokazuje, że ma ich cały worek – red.). Cały klub to jedna wielka akcja społeczna. Triatlonowa sekcja raz do roku w zimę – trochę wzorem nas – też organizuje zawody, na których zbiera datki. Piłkarze sami nawołują do tego, by zostawiać stare ubrania i przekazywać bezdomnym. Cała inicjatywa Viva con Agua jest kapitalna, rozkręcił ją były piłkarz St. Pauli, który podczas pobytu na Kubie zauważył, że ludzie mają problem z normalnym dostępem do wody, wrócił i zaczął zbierać pieniądze by każdy na świecie miał do niej dostep. Gdy przed laty nagle zmarł bardzo aktywny młody działacz St. Pauli, stworzyliśmy w afrykańskiej szkole bibliotekę i nazwaliśmy ją jego imieniem. Myślę, że byłby dumny. Staramy się iść też trochę pod prąd. Niemiecki związek przy współpracy z Bildem organizowali przed dwoma laty akcję, by podczas meczów okazać wsparcie dla uchodźców. My jesteśmy generalnie bardzo otwarci na uchodźców, ale nie włączyliśmy się do tej szopki. Zrobiliśmy bardzo dużo, by ich w tamtym czasie godnie przyjąć, ale reszta realnie nie zrobiła nic. To my zorganizowaliśmy na stadionie dużą salę, gdzie gromadziliśmy ubrania i przekazywaliśmy uchodźcom. Nikt z nas nie miał problemu, by przekazać im darmowe bilety na mecz. To był wtedy popularny temat w Niemczech, więc wszyscy postanowili, że można się w nim ogrzać. Powiedzieliśmy, że nie mamy zamiaru w tym uczestniczyć. Fanladen każdego klubu ma problem z tym, by zaktywizować swoich kibiców, by ci byli zaangażowani, ofiarowali pieniądze na różne akcje, włączali się w nie. Tutaj jest inny problem – za dużo dobrych projektów. Każdy ma jakiś pomysł jak można pomóc, a wszystkiego nie można zrealizować.

– Trochę dziwne, że wszyscy was nienawidzą, a nie widzą tych wszystkich akcji, które robicie.

Albo może widzą i dlatego nas nienawidzą, bo jesteśmy w nich lepsi?

 ***

Zanim zaczniecie wyzywać kibiców St. Pauli od lewaków, zamiast uznacie ich za tęczową pedaliadę, zanim zmieszacie z błotem, warto poczytać o akcjach społeczno-charytatywnych, które rozkręcili. Prawda jest taka, że należy się za nie ogromny szacun. Oto tylko niektóre z nich:

w 2006 roku w czasie mundialu na stadionie St. Pauli zorganizowano mistrzostwa świata dla nieistniejących państw. Udział wzięły m. in. Grenlandia, Cypr Północny, Tybet, Zazinbar i w roli gospodarza Republika St. Pauli. Choć imprezę chciała zablokować FIFA, choć wiele do powiedzenia miały Chiny, kibicom udało się wszystko zorganizować i po puchar sięgnął Cypr Północny. Po co to wszystko? Po to, by wspomniane ekipy choć raz poczuły, jak to jest grać pod własną flagą.

były bramkarz St. Pauli, Volker Ippig, w latach 80-tych przerwał karierę i wyjechał na rok do Nikaragui charytatywnie pomagać przy budowie szpitala. Klub oczywiście okazał mu wsparcie, a po powrocie dalej kontynuował swoją karierę.

na trybunach doszło do fali protestów tylko dlatego, że władze miasta ogrodziły tereny, na których schronienie znajdowali nie przeszkadzający nikomu bezdomni.

klub rozkręcił projekt Kiezhelden (bohaterowie dzielnicy), w ramach którego pomoc może dostać każdy, kto tylko spotkał się z wykluczeniem społecznym, niesprawiedliwością, albo zwyczajnie nie ma co włożyć do garnka.

gdy niemiecki związek zagroził ostrymi karami za pirotechnikę, na następnym meczu dosłownie całe trybuny odpaliły… zimne ognie.

gdy na byłego prezesa St. Pauli wylewała się fala hejtu, a stwierdzenie „łysy pedał” stało się już niemal jego ksywką, trybuny na znak protestu zrobiły oprawę z tęczowych flag.

były piłkarz St. Pauli widząc jak na Kubie nie każdy ma dostęp do wody pitnej, wrócił do kraju i rozkręcił akcję, która ma tę wodę na każdym zakątku świata zapewnić. Aktywnie wspierają ją właśnie kibice, m. in. poprzez oddawanie swoich kubków, za które przy kupnie browara płacisz 1,5 euro. Masz później dwie opcje: albo zwracasz go do punktu sprzedaży i otrzymujesz 1,5 euro, albo oddajesz do jednego z wolontariuszy i wspierasz szczytny cel.

IMG_0990

Nie jest to żadne pitu-pitu, tak na oko jakieś 3/4 widzów oddaje kubki na fundację. Takich przytłoczonych wolontariuszy widziałem kilkunastu tylko na jednej trybunie.

***

Atmosfera na stadionie? Rzeczywiście czuć tę wolność, rzeczywiście jest przekrój społeczeństwa, rzuca się w oczy naprawdę duża liczba niepełnosprawnych, ale wielkiego fanatyzmu nie obserwuję. Zamiast żywiołowego dopingu kibice skupieni byli raczej na poinformowaniu o ich kolejnej akcji. Tym razem jest to protest przeciwko spotkaniu G-20, które odbędzie się w we wrześniu w Hamburgu. O całej akcji najlepiej opowie Christian:

No jak to dlaczego protestujemy?! Putin, Trump, Erdogan, wszyscy najwięksi oszuści tego świata w jednym miejscu. Wydamy na to miliony euro i zostanie ustalone tylko to, że kapitalizm to świetny ustrój i musi funkcjonować lepiej. Nie rozumiem, dlaczego robią to akurat tutaj, gdzie wiadomo jakie jest środowisko. Nie zdają sobie sprawy z fali protestów? Dziś przed meczem zbieramy podpisy, po meczu robimy małą demonstrację, na trybunach też coś wywiesimy – tłumaczy z zapałem.

W pamięci utkwiła mi kobieta, która przyszła na mecz z tak na oko dwuletnim dzieckiem, które trzymała zawinięty w specjalny kubrak. Jeśli jednak chcesz przyjść na mecz i nie chcesz go ciągać po trybunie – możesz pozostawić je w przystadionowym przedszkolu. Choć na St. Pauli zdecydowana większość kibiców utożsamia się z ideologią klubu, to nie jest też tak, że na trybunach obserwuję same skrajne postaci, samych anarchistów, samych punkowców. Nie, większość to zupełnie przeciętni ludzie, którzy po prostu jarają się tym chodzeniem pod prąd, akcjami charytatywnymi czy szerzeniem tolerancji.

IMG_0908 

St. Pauli to prawdopodobnie najbardziej pokojowy klub Europy, a o wojnie nie pozwala zapomnieć mu… ogromny bunkier, który widać z każdego punktu stadionu. Grubość ścian trzy metry, mieściło się w nim podczas wojny 18 tysięcy ludzi, dziś jest tam dyskoteka.

honig honig2

St. Pauli stwierdziło, że chce pomagać pszczołom, a że nic to nie kosztuje, wystawiło na stadionie ul i produkuje miodek.

IMG_0948 

Buda z wegańskim żarciem. Wydawałoby się, że na stadionie to raczej strzał w stopę, a jednak kolejka ustawiła się spora, a i jedzenie całkiem znośne.

Oglądając 2. Bundesligę raczej nie przeżywasz szoku kulturowego. Ot, poziom solidnego meczu Ekstraklasy, nic więcej. Wynik 3:0, St. Pauli puknęło rywala na miękko. Jak spisał się Waldek Sobota? Rozegrał pełne 90 minut, miał udział przy bramce, bo to po jego strzale padł samobój, po którym cały stadion wykrzyczał jego nazwisko. Ogólnie był aktywny, dał parę piłek do przodu, po których kumple mieli akcję. W skali Weszło takie 6,5.

IMG_0970 

Na meczu spotkałem starego, dobrego znajomego. Liczyłem na jakąś brameczkę, ale w sumie nie można oczekiwać Hollywoodu. Gdy po meczu piłkarze zbierali burę od kibiców Heidenheim, Denis potulnie poprawiał włoski.

Generalnie cały czas czuć na stadionie rockowy klimat. Piłkarze wychodzą na mecz przy utworze ACDC – “Hells Bells”, a po bramkach leci „Song 2” zespołu Blur. Po bramkach zaobserwowałem też dość dziwną praktykę – niektórzy rzucali z góry w tłum plastikowe kufle z resztką piwa. Lądowały one na głowach tych na dole, a piwo lało się na stojących dookoła ludzi. Dziwne.

IMG_0994

Tęczowa czapeczka na meczu? Taka prawda, że włożenie jej na naszym meczu byłoby sprawą podwyższonego ryzyka.

 IMG_0992

„Liczy się tylko miłość” i dwóch całujących się facetów na muralu. Możliwe tylko w St. Pauli.

 IMG_0988

Refugees welcome.

IMG_0959

Kibice Heidenheim intonujący przyśpiewki w tłumie kibiców St. Pauli? Żaden problem

 IMG_0969

***

 IMG_0963

– Dlaczego chodzę na St. Pauli? Chyba dlatego, że czuję tu wolność, swobodę, tolerancję. Nikt mi tu nie mówi, że dziwnie wyglądam. Mam normalną pracę, a społeczeństwo różnie mnie ocenia. Tu tego nie czuję.

***

 0005L08EUP23A89O-C116-F4

Fotka z oficjalnej strony St. Pauli. Trener Lienen  nie mógł przyjść stanąć do fotki z nowym nabytkiem klubu, więc ktoś… przywdział jego maskę. Nie, St. Pauli nie jest zbyt normalnym klubem, w którym wszystko musi być na tip top. Zresztą trener jest w St. Pauli uwielbiany i nie bez znaczenia jest to, że obnosi się ze swoimi poglądami politycznymi.

***

Po meczu uderzyłem do knajpy, by spotkać z polskimi kibicami, którzy specjalnie na spotkanie St. Pauli przyjechali aż z Brzegu pomiędzy Opolem a Wrocławiem. Jeśli wierzyć Google Maps, jest to prawie 700 kilometrów, chociaż sami mówią, że łykają tę trasę w 5,5 godziny. Na meczach bywają regularnie, tworzą nawet formalny fanclub „Śląscy Piraci”, który liczy jakieś 15 osób. Skromnie, ale fakt, że w Polsce uchowały się dwa oficjalne fancluby zespołu z 2. Bundesligi mówi sam za siebie.

IMG_1012

Od lewej Andrzej, Grzegorz, Sylwester, Krzysztof.

– Mogę zrobić wam fotkę?

Krzysztof: – Możesz, ale rozmawialiśmy ostatnio z chłopakami z Torunia i mówili nam, że pousuwali swoje zdjęcia na Facebooku, bo się boją. Ktoś dostał kiedyś wpierdol, było parę nieprzyjemnych sytuacji z racji tego, że na swoim profilu mieli grupowe zdjęcie wszystkich członków. Przestali pokazywać swoje twarze. Jak to w ogóle o nas jako kraju świadczy?! Wrzucisz tę fotkę do artykułu i sam jestem ciekawy, co się będzie działo.

– Ale co, myślisz, że będą was szukać?

Krzysztof: Szukają.

Grzegorz: Nie spotkałem się z czymś takim mimo wszystko. Ktoś mnie będzie ścigał, bo byłem na meczu?

Krzysztof: Słyszałem, że oni jako oficjalny fanclub byli szukani w Poznaniu czy Pile. Wyłapywali ich na Facebooku, serio.

– Czyli wnioskuję, że łatwo dostać po zębach będąc kibicem St. Pauli.

Krzysztof: Nielubiane jest. Bardzo.

Grzegorz: Dlaczego tak właściwie? Bo gejowski klub? Nie jest gejowski. Bo lewacki?

Andrzej: Wznosi pewne idee, bardzo niepopularne u nas. U nas kluby są osadzone w głębokiej prawicy, dlatego St. Pauli jest nielubiane. Trochę podejście na zasadzie „nie, bo nie”. W Niemczech oczywiście też jest tak, że St. Pauli ma wrogów, nawet bardzo zagorzałych.

Krzysztof: Ale ta nienawiść kibiców jest bardziej okazywana na trybunach niż na mieście. Najbardziej przeciwko są prawicowe kluby jak Hansa Rostock czy Dynamo Drezno. Zresztą Hansa goniła kiedyś po meczu nawet kibiców Pogoni Szczecin, to ultrafaszystowskie towarzystwo.

Andrzej: Rostock to klub-mordercy, są bardzo prawicowi. W Hamburgu na bazie portu całe miasto wychowywało się w duchu wielorakości, tolerancji, wielokulturowości. Możesz być tu sobą.

– Są przyzwyczajeni, bo zawsze był tu ktoś z zewnątrz.

Sylwester: Nie musisz się czaić, gdy stoisz na trybunach i chcesz powiedzieć coś po polsku. Wręcz jak ktoś usłyszy, to sam zagada i zapyta skąd jesteś. Wczoraj gadałem z dziewczyną pod stadionem i cieszyła się, że przyjechała 100 kilometrów za St. Pauli. Jak jej powiedziałem, że my zrobiliśmy ich 700, to nie mogła uwierzyć. „To my myślałyśmy, że się poświęcamy, bo zrobiłyśmy 100 kilometrów, a oni zrobili 700?!”.

Grzegorz: Tu jest zupełnie inaczej. Pamiętam jak na jakimś meczu poszliśmy się przejść gdzieś tam koło toalet i coś Krzychu zacząłeś krzyczeć. Ludzie się zbiegli, pokrzyczeli z tobą, mimo że nie rozumieli przecież polskiego, pobawili się. W Polsce by na ciebie popatrzyli jak na idiotę.

Krzysztof: Wyobraźcie sobie co by było, gdyby na Legii na żylecie stanął jakiś Niemiec w szaliku Legii i zaczął coś mówić po niemiecku. Chyba by go zabili.

Sylwester: Myślę, że by dostał i nie obejrzał meczu, bo by go od razu wynieśli. I to mimo że byłby kibicem Legii!

Grzegorz: Tu nie byłoby stresu, gdybyś chciał wziąć szalik jakiejkolwiek drużyny i przyjść w nim na mecz. My jesteśmy cały czas na sektorze ultasów, ale nie widziałem żadnej zadymy, nikt nigdy po twarzy nie dostał.

Krzysztof: Oni spotykają się wszyscy w knajpach, później wszyscy idą na mecz. Nie mają problemu, by pogadać z innymi kibicami. Wyobrażasz sobie, że kibice Legii idą przed meczem we Wrocławiu do pubu, gadają tam z kibicami Śląska, a potem wspólnie idą na mecz? Taka sytuacja kompletnie w Polsce nie występuje. Wyjdź sobie w koszulce Polonii Bytom we Wrocławiu. Nie ma cię! Ostatnio słyszeliśmy o sytuacji, gdy szedł we Wrocławiu gość w bluzie St. Pauli i jakiś koleś, kibic Śląska, prawie go pobił.

Sylwester: Zobacz, ilu ludzi w mocno sędziwym wieku identyfikuje się z klubem. Byliśmy w Dreźnie i przyjechała para: on po osiemdziesiątce, ona pewnie też. Wysiedli, on w koszulce, ona także. Przyjechali razem z innymi kibicami autobusem na mecz podwyższonego ryzyka.

Grzegorz: Niepełnosprawni też jeżdżą często na wyjazdy.

Sylwester: Ludzie się przyzwyczajają do tego stylu życia.

Krzysztof: To są wartości, które na co dzień każdy z nas ma. Otwartość na drugiego człowieka, pomoc. Może to dziwne, ale tego u nas w kraju nie można za bardzo zobaczyć.

– Właśnie, wyobrażacie sobie taki klub jak St. Pauli w Polsce? Gdybym zobaczył na polskim stadionie gościa w tęczowej czapce to bałbym się, że za chwilę straci głowę.

Grzegorz: No właśnie tego nam brakuje w Polsce, dlatego trochę uciekamy. Tej zwykłej tolerancji. W tym klubie jest bardzo dużo tolerancji.

Sylwester: Gdyby taki klub powstał w Polsce, wszyscy ultrasi znaleźliby sobie wspólnego wroga i młóciliby go non stop, przy każdej okazji.

Krzysztof: Jakkolwiek na to spojrzeć, jesteśmy narodem mało tolerancyjnym, trochę ksenofobicznym. Dużo mówimy o tolerancji, ale gdy przyjdzie co do czego, to nic z tego nie wynika.

Sylwester: Jesteśmy gościnni, otwarci… Tak, tak, znamy to.

Krzysztof: Ale my osobiście naprawdę jesteśmy tolerancyjni. Zobacz, pozwalamy Andrzejowi z nami jeździć (śmiech). Śmieję się, bo Andrzej kibicuje Wiśle Kraków.

Grzegorz: Myślę, że ten klimat w klubie to też kwestia struktury. W Polsce klub ma swojego właściciela. Albo to jest miasto, albo jakiś biznesmen. Tu 51% klubu formalnie należy do kibiców.

Krzysztof: Ludzie głosują, to oni decydują, czy danego sponsora wpuścić do klubu, czy im pasuje. Podoba mi się to, że nie ma podejścia „łapiemy pieniądze za wszelką cenę”.

– Mnie zaimponowało to, że gdy lokalna firma zaczęła produkować colę, od razu weszła do klubu i zamieniła coca-colę, nawet jeśli się to pewnie finansowo nie opłacało.

Grzegorz: Znasz taki klub w Polsce, gdzie udziałowcami są kibice i to oni decydują?

– Wisła Kraków.

Andrzej: To nie kibice, to mafia.

Krzysztof: Znamy z relacji, że tam układy sypią się dlatego, że ktoś miał tańsze narkotyki. Taka piłka nas nie interesuje, dlatego znaleźliśmy sobie St. Pauli. Ludzie w Polsce się dziwią: co to w ogóle za klub?! St. Pauli kojarzy im się wyłącznie z jeżdżeniem na kurwy. Przepraszam, ale takie jest skojarzenie. A że tak grają w piłkę? To pewnie jakiś dziwny, lewacki klub. Poza tym jak można kibicować drużynie z 2. Bundesligi?

– Co oni wygrali?!

Krzysztof: Właśnie, co oni wygrali?

Sylwester: Teraz tak naprawdę przez cały sezon bronili się przed spadkiem do trzeciej ligi.

Grzegorz: W zasadzie byli nawet głównym kandydatem do spadku. Ten sezon to taki roller-coaster, że szok. Ale to jest fenomen. Nawet jak przegrywają wszystko, stadion jest zawsze pełny i dlatego najbardziej lubię być właśnie tutaj. Byłem na paru meczach, gdy St. Pauli było na dnie tabeli i po każdym meczu ludzie zostawali, klaskali, dziękowali za mecz. Nikt w ogóle nie gwiżdże. W ogóle! I cały czas doping. W Dreźnie dostali straszne baty, niby tylko 1:0, ale mecz był dramatyczny. Piłkarze przyszli do nas ze spuszczonymi głowami, a ludzie stali i im klaskali. Niesamowity widok.

– U nas 45 minuta, 0:0 i już gwizdy.

Krzysztof: Nie ma takiego niezdrowego parcia na wynik.

Andrzej: Bo tu się normalnie grało, a nie kombinowało z Fryzjerem przed każdym meczem. U nas przez tę naszą przeszłość jest trochę podejście kibiców „aha, pewnie puścili mecz, oszukują nas”. Dlatego ta frustracja może być częściej wylewana.

Sylwester: W Polsce nie ma tak naprawdę kultury chodzenia na mecze. Nie wykształciła się.

Andrzej: Blisko nas jest Śląsk Wrocław, bo mieszkamy w Brzegu, najbliżej na Ekstraklasę mamy właśnie do Wrocławia. Pojechaliśmy na mecz, obejrzeliśmy go i… w zasadzie na tym się skończył wieczór. Ani przed meczem nie możesz nic zrobić, ani po meczu nic się nie dzieje. Tutaj ludzie zbierają się przed stadionem, piją sobie piwko przyniesione ze sobą, gadają, mogą zjeść kiełbaskę. Na dobrą sprawę jesteś w stanie spędzić na stadionie cały dzień.

– Potwierdzam. Wczoraj sporo ludzi przyszło już trzy godziny przed meczem, 40 minut po meczu stadion jeszcze był pełny, punkty gastronomiczne wciąż pracowały na najwyższych obrotach.

Andrzej: W Krakowie jest to samo. Ludzie są wypuszczani, rozchodzą się, nic się nie dzieje. Idą do domów.

Krzysztof: Byliśmy kiedyś na meczu, który zaczynał się o 13:30. Na drugi dzień poszliśmy na śniadanie na Fischmarkt i spotkaliśmy tam kolesia w koszulce St. Pauli. Mówi: „nie wiem, co na to moja żona, ale wyszedłem wczoraj na mecz i jeszcze mnie nie było w domu”. Mecz jest o 13, oni potrafią w knajpach siedzieć do samego wieczora. Żyją tym. U nas jest pójście na mecz i rozejście się.

Grzegorz: Czy tu jest 2. Bundesliga, czy pierwsza, na stadion zawsze przychodzi tyle samo osób. Gdyby był jeszcze większy obiekt, przychodziłoby ich więcej.

Krzysztof: Od czterech do siedmiu tysięcy kibiców jeździ na wyjazdy. U nas w kraju czasami są takie mecze, że siedmiu tysięcy nie ma na dwóch spotkaniach razem wziętych. No tak jest, nie oszukujmy się.

– Jak jesteście przyjmowani na wyjazdach?

Grzegorz: Byliśmy na meczu w Dreźnie i trzeba powiedzieć, że to jest świetnie zorganizowane. Mistrzostwo świata. Zebraliśmy się na jakimś dużym parkingu na przedmieściach, przyjeżdżały tam autokary St. Pauli. Było koło pięciu tysięcy ludzi. Podstawiali nam autobusy, policja zamykała na chwilę ruch i bardzo sprawnie dojeżdżaliśmy na stadion. Nawet nie mieliśmy kontaktu z kibicami z Drezna.

– Na miasto się nie dało się wyjść po meczu?

Krzysztof: Nie, nie wyjdziesz, nie da się. Dowiozą cię na ten parking i potem sobie rób co chcesz.

Sylwester: Weszliśmy na stadion i od razu pojawiły się gwizdy, wyzwiska i pokazywanie paluchami, że nam podetną gardła. Ale mimo wszystko czujesz się bezpiecznie.

– Czyli z barwami na miasto lepiej nie wychodzić.

Sylwester: Nie, nie, daj spokój (śmiech).

Krzysztof: Mieliśmy hostel przy stadionie i już się szykowaliśmy na mecz, siedzieliśmy przy piwku i trochę byliśmy przerażeni, bo zaczął iść na nas koleś, taki kurde…

Sylwester: No zwierz!

Krzysztof: Zwierz, o. Taki on jeden jak nas trzech. Wytatuowany jak diabeł, cała twarz. Siedzieliśmy i „oho, zaraz będzie”. Ale nic się nie działo. Nie prowokujemy, nie manifestujemy tego, że jesteśmy z St. Pauli, bo my nie jesteśmy jakimiś chuliganami. Nie napieprzamy się. Pamiętam jak w grudniu poszedłem do knajpy w Hamburgu na drinka i spotkałem dwóch kolesi z St. Pauli. Postawili mi kolejkę, bo nie wierzyli, że jestem z Polski. Po pierwsze – że ktoś przyjechał tyle kilometrów na mecz. Po drugie – oni mają nas strasznie zaszufladkowanych, myślą, że u nas w kraju wszyscy myślą skrajnie prawicowo. My to kibole, zadymiarze, narodowcy. Wszystko idzie w świat.

– Tak oczywiście nie jest, ale takie akcje jak w meczu z Legii z Borussią nie pomagają.

Krzysztof: Piliśmy, a obok siedzieli kibice HSV i oglądali mecz. Dyskutowali ze sobą i nie było żadnej agresji. Nie wyobrażam sobie, by kibice Wisły Kraków siedzieli w knajpie obok kibiców Cracovii i nic się nie działo. No sorry, tak u nas jest i tyle. A tu bezproblemowo, pełen pokój.

– Widzę, że zawsze jak przyjedziecie poznacie kogoś, z kimś wypijecie piwo, z kimś wymienicie się kontaktami.

Krzysztof: Spotkałem tu kiedyś kolesi z fan clubu z Argentyny. Wczoraj widziałem gościa z Bostonu, przecięliśmy się w knajpie i chwilę pogadaliśmy. Spotkaliśmy też wczoraj kibiców Rayo Vallecano. To takie małe St. Pauli. Kibice wymusili tam na prezesie rozwiązanie kontraktu z Zozulyą, który okazał się być profaszystowski. To też jest fajne. Zwróć uwagę, że tu do klubu zawodników dobierają pod kątem społecznym. Jeśli ktoś się udziela w złych akcjach, jeśli wypowiadał się rasistowsko czy seksistowsko, to nie ma szans, by się tu dostać.

Andrzej: Dlatego tu przyjeżdżam, bo to jest klub… nie chcę powiedzieć, że punkowy, ale idący pod górę, pod prąd. Lubię wolnościowe tematy. Kiedyś byłem na meczu Śląska Wrocław z Borussią Dortmund. Ci tzw. kibole zaczęli strasznie wyzywać. W ogóle tego nie rozumiałem. Przyszło więcej osób niż normalnie by obejrzeć Borussię, ludzie mieli żółte koszulki, a ci zamiast ich przyciągnąć jakoś na stadion, tylko ich zniechęcili. Zachowywali się jak na jakichś derbach, a to byli potencjalni kibice Śląska Wrocław. Ja sam powiedziałem, że nie będę już po tej akcji chodził na ten stadion. Środowiska kibiców to u nas często zamknięte twierdze.

– Którą trybunę wybieracie?

Sylwester: Tę najbardziej wykrzyczaną.

Grzegorz: Podobno ultras, ale ja tam żadnych ultras nie widzę.

Sylwester: Za to są na niej podobno najlepsze kiełbaski (śmiech).

Grzegorz: Na tej trybunie masz przekrój od małych dzieci do starych ludzi. Nie ma tak, że przychodzą jakieś byczki po dwadzieścia lat i nikt więcej. Nie, są wszyscy.

Krzysztof: Zwróć uwagę, jak duży procent kobiet jest na meczach. Przyjechaliśmy kiedyś na mecz z żonami, praktycznie wszyscy członkowie naszego fanclubu byli na meczach. Mój syn też się kiedyś ze mną wybrał.

– To chyba też taki stadion, na który fajnie przywieźć rodzinę.

Sylwester: Tak, bo niczego się nie obawiasz. Tak jakbyś poszedł z dzieckiem na obiad do Pizza Hut.

Krzysztof: Jesteś pozbawiony jakiejś takiej stadionowej adrenaliny, że coś ci się może stać. Jak masz małe dziecko i nie bardzo chcesz z nim iść, możesz zostawić dziecko w przedszkolu, które jest na stadionie. Same mecze dobrze się ogląda, poziom 2. Bundesligi dorównuje naszej Ekstraklasie.

Grzegorz: Nie żartuj nawet. Gdyby Ekstraklasa dorównywała do tego poziomu, to byłoby dobrze. Byłeś na meczu?

– Byłem, ale szczerze mówiąc wyższego poziomu niż w Ekstraklasie nie widziałem.

Grzegorz: Myślę, że średnia drużyna z 2. Bundesligi grałaby pierwsze skrzypce w Ekstraklasie. Weź takie St. Pauli. Myślisz, że miałoby problem z utrzymaniem się w Ekstraklasie?

– Raczej nie. Pierwsza ósemka spokojnie.

Grzegorz: W czubie moim zdaniem.

Andrzej: W czubie nie.

Krzysztof: Pierwsza piątka. Zwróć uwagę, że St. Pauli grało sparingi ze Śląskiem Wrocław i Lechią Gdańsk. Oba wygrane. Patrz też na inną rzecz. Klub przegrywał całą jesień i co zrobiliby w Polsce z trenerem?

– Wyrzucaliby.

Krzysztof: A tu nie dość, że cały czas jest jeden trener, to jeszcze wszyscy mu klaszczą. Trzymają ciśnienie.

– Albo w ogóle go nie mają.

Grzegorz: Mają, muszą mieć.

Krzysztof: Oczekują od St. Pauli lepszej gry, mimo wszystko tu nie wszyscy kibice są ideowi, są też tacy, którzy po prostu lubią dobry futbol. Musi być zaangażowanie. Co roku chcą podnosić poziom sportowy, ale nie chcą robić tego za wszelką cenę, bo to nie jest sztuka. Klub jest zbudowany bardzo fajnie. Prospołecznie i tak dalej.

Grzegorz: Ale nie ma też takiego niezdrowego cisnienia. W Polsce nie raz pewnie były sytuacje, że jakiś piłkarz dostał po twarzy.

Krzysztof: Nie jesteśmy jakimiś skrajnymi antifa, nie jesteśmy ultrasami, jesteśmy normalnymi ludźmi. Mamy swoje rodziny, swoje normalne prace. Poglądy mamy – jak to się mówi – jak dupę, czyli każdy ma swoje. Czy podchodzimy do naszej pasji ideologicznie, panowie? Chyba nie. Ta postpunkowość jest zbliżona do tego, co każdy z nas kiedyś robił. A ty co, myślałeś, że spotkasz się z fanclubem St. Pauli i spotkasz jakichś anarchistów z irokezami?

Grzegorz: Czapek w barwach tęczy i irokezów nie mamy.

Krzysztof: Niektórym się u nas wydaje, że St. Pauli to tylko jakiś lewacki margines. Sami narkomani, punkowcy, odrzutki. Andrzej raczej nie wygląda nam na odrzutka (śmiech).

Grzegorz: Ale na punkowca…

Krzysztof: Siwego!

Andrzej: Siwego, no co. Punk ma w Polsce przecież długą historię (śmiech).

IMG_0897 IMG_0899 IMG_0878 IMG_0877 IMG_0886

***

Nie wiem, czy St. Pauli to miejsce, w którym chciałbym mieszkać. Nie wiem, czy St. Pauli to ideologia, którą chciałbym przesiąkać. Bo choć wiele z tych idei jest pięknych, bo choć wolność, anarchia, otwartość na każdą inność brzmi super, to jednak setki ludzi żyjących na ulicy, których mijałem przechadzając się po tej brutalnie obchodzącej się ze swoimi ludźmi dzielnicy, nie biorą się znikąd. Choć to oczywiście przejaskrawienie – poznałem też kibiców St. Pauli, którzy wiodą normalne życie, w którym daleko im do rock and rolla. Klub? Jest piękny w swoim szaleństwie, jest fantastyczną formą spędzania wolnego czasu, jest bez wątpienia czymś więcej niż tylko piłką nożną.

I jest czymś, co z pewnością warto zobaczyć. Choćby dla poszerzenia horyzontów i zaszokowania się, że kibicować można jednak inaczej.

JAKUB BIAŁEK

Przy pisaniu tekstu korzystałem z książki Fabiana Balickiego „Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością”.

redakcja

Opublikowane 07.05.2017 10:03 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło Extra
17.07.2021

Nie jestem chciwy. Oddałem Wiśle pieniądze

Aleksander Buksa rozstał się z Wisłą w burzliwych okolicznościach. Gdy obie strony wymierzały sobie kolejne ciosy, on sam, aż do teraz, nie zabierał głosu. Po transferze do Genoi, już na chłodno, napastnik z rocznika 2003 rozlicza się z Wisłą Kraków. – Zwróciłem Wiśle kwotę za podpis oraz wynegocjowaną pensję. Nie chcę mieć etykiety gościa, który rzuca się na […]
17.07.2021
Weszło Extra
10.07.2021

Ostatni piłkarz z ulicy. Sceny z życia Lukasa Podolskiego

Wymarzony kandydat na idola tłumów. Faworyt futbolowych bogów. Zwykły chłopak żyjący według swoich prostych zasad. Mistrz świata. Rozkochał w sobie Niemcy, mimo że nigdy nie śpiewał hymnu i nie ukrywał, że nie czuje się stuprocentowym Niemcem. Rozkochał w sobie Polskę, mimo że wyrzucił ją z Euro 2008 i nigdy nie zagrał w biało-czerwonych barwach. Nikt nie […]
10.07.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 127
Subscribe
Powiadom o
guest
127 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu

Genielny reportaż! Tak trzymać Weszlaki!

Sam znając herb klubu byłem przekonany, że mamy tam raczej do czynienia z faszystami, a tu zgoła odmienna opcja…

rekin
rekin (@rekin)
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

na tej wlepce o nielubieniu się z policją jest logo antify, antifa to faszyści, więc może coś w tym jest

vincent van cock
vincent van cock (@patryk-malecki)
4 lat temu
Reply to  rekin

antifa faszyści ?

rekin
rekin (@rekin)
4 lat temu

napierdalaja ludzi za poglądy

JaTuTylkoSprzatam
JaTuTylkoSprzatam (@jatutylkosprzatam)
4 lat temu

Jeśli ktoś używa faszystowskich metod to chyba nazywanie go faszystą jest na miejscu…

szemrany
szemrany (@szemrany)
4 lat temu

Nie czytam bo wiem że to skurwiały kub z jeszcze bardziej skurwiałymi kibicami. GNLS.

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu
Reply to  szemrany

A ja nie wiedziałem i przeczytałem,

Taki już ze mnie jałop – czytam…

jak widać tylu jest (naj)mądrzejszych, którzy po prostu WIEDZĄ,
Tak im zazdroszczę tej wszechobecnej wiedzy i nieomylności…

szemrany
szemrany (@szemrany)
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

No to teraz wiemy że wiesz to co ja wiedziałem wcześniej.

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu
Reply to  szemrany

Ja wciąż wiem, że nic nie wiem…

Mikas
Mikas (@mikas)
4 lat temu
Reply to  szemrany

No i to jest właśnie z wami główny problem. „Nie czytam”

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu
Reply to  Mikas

Z „wami” jaki jest główny problem? „Bezrefleksyjnie uogólniam”? I kto ci „wy”?

Pijotr
Pijotr (@pijotr)
4 lat temu

Strzelam, że „wami” w tym konteście to ludzie, którzy mówią „NIE CZYTAM KURWA JEBAĆ LEWACTWO”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  szemrany

Treść usunięta

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
4 lat temu
Reply to  szemrany

ironiczne że zaplusował cię tylko użytkownik o ksywie ‚Seba’… przypadek?

Cegiełka-Przyjemski
Cegiełka-Przyjemski (@beata-klepa)
4 lat temu
Reply to  szemrany

Masz rację. Nie czytaj. To dla dorosłych chłopców.

Oliwier Gutowski
Oliwier Gutowski (@oliwier-gutowski)
4 lat temu

>Swoją ideologią narażają się na nienawiść 99% sceny kibicowskiej

Przestałem czytać. Widzę, że poważny risercz został zrobiony przed pana redaktora na podstawie ilości szczekających prawaków w komentarzach pod artykułami o polityce.

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka (@moshe-ohayon)
4 lat temu

No beka, to ja Ci powiem jak ten artykuł wygląda bo przeczytałem. Pisany jest z perspektywy cebuliona zadziwionego wszystkim co inne niż nasze typowe ubolewanie na stadionach, że źli są policja, imigranci, pedały i wszyscy dookoła o myśleniu innym niż Seba, a w rzeczywistości autor ukazał właśnie jak to St. Pauli góruje nad prawakami. Akcje wspierające lokalną gospodarkę, pomoc potrzebującym i głoszenie haseł takich typowo ludzkich bez napierdalania w jedną stronę.

Tam kibice pompują niemałe pieniądze w klub, a u nas Wyklęty Seba jak myśli, że wybecelował kilkadziesiąt złociszy na bilet to mu się, kurwa, wszystko należy, robi rozpierdol i naraża klub na koszta.

Oliwier Gutowski
Oliwier Gutowski (@oliwier-gutowski)
4 lat temu

Świetne podsumowanie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Janusz Kibol
Janusz Kibol (@janusz-kibol)
4 lat temu

Moshe, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili…

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

Gdyby jakiś polski klub chlubił sie tym, że tylko polskie produkty, polscy sponsorzy i wszystko polskie, to GW trąbiłaby o faszyzmie, ksenofobii i populizmie (najnowsza moda lewaczków), a tu proszę: cnota nad cnoty. Choć jak ktoś wyżej wykazał raczej ściema nad ściemy.

jeremy
jeremy (@jeremy)
4 lat temu

oni nie wybierają partnerów biznesowych tylko niemieckich ale LOKALNYCH! Subtelna ale różnica

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu

Beką jest to że niby taki ultra poprawny politycznie klub ma za symbol czaszkę z dwoma piszczelami który jak wiemy był symbolem Waffen SS.
A już największym poziomem spierdolenia są te sygnety które niczym nie różnią się od sygnetów za czasów wujka Adolfa.Tylko gapy nazistowskiej brakuje.

Nie popieram ani skrajnej lewicy ani skrajnej prawicy, tylko coś jest nie tak jak kluby sympatyzujące ze skrajną prawicą są szkalowane/karane, a takie wybryki jak St.Pauli czy inne liberalne kluby nie.
Już kiedyś uefa się popisała banując wszelkie symbole nazistowskie/skrajnie prawicowe ,a symboli komunistycznych nie bo NIE WIDZIELI W NICH NIC ZŁEGO.

haha.png
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  technojezus

Treść usunięta

AmebawPanierce
AmebawPanierce (@amebawpanierce)
4 lat temu
Reply to  technojezus

To żeś popłynął z tymi czachami. Tego to pewnie nie poznajesz co?

220px-Odznaka_Dywizjonu_Huzarów_Śmierci_wz._1920_-_replika.jpg
technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu
Reply to  AmebawPanierce

Swastyka pod kątem 90 stopni nie jest symbolem nazistowskim i co z tego jak większość ludzi uważa ją za nazistowską.
Charakterystyczne symbole ,,SS” jakie używał m.in Waffen SS są kojarzone z nazistami i niechętnie dzisiaj się ich używa.
Mam wymieniać dalej?

Prawda jest taka że większość osób czaszkę z piszczelami będzie traktowała jako coś związanego z nazizmem ale widzę że dla ciebie jest to trudne do zrozumienia.
Takie logo używaliśmy nawet i my ale tak jak z np. swastyką to nazistowskie Niemcy nadali im nowe, złe znaczenia które w większości nadal panują.

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu

Ale co się dziwić jak lewica odpowiedzialna jest za gówno jakim był narodowy socjalizm i jak widać nadal w jakimś stopniu mają go w sercu.

rekin
rekin (@rekin)
4 lat temu

„Akcje wspierające lokalną gospodarkę, pomoc potrzebującym” no tak, bo „prawacy” wcale nie organizują akcji charytatywnych i wielbią miedzynarodowe korporacje.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu

Pewnie szacunek dla człowieka gdzie na trybunach często gloryfikuje się komunizm, antife, a ludzi którzy nie zgadzają się z ich poglądem wyzywa się i nie szanuje.Działają zupełnie tak jak debile ze skrajnej prawicy.
Nic tylko się cieszyć! Klub pierwsza klasa!

jebane czerwone gowno.jpg
kał.jpg
YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu
Reply to  technojezus

Każda skrajność to niebezpieczny idiotyzm!

Nawet ten tekst – który jest tylko fajnym reportażem z ciekawego miesca i zapisem ledwie 2 dni – podciągany jest w komentarzach pod skrajności i politykę,
Wszyscy piszą tylko o skrajnej prawicy i lewicy i nie dyskutują, a zaczynają zaczepki i wylewanie typowo internetowego jadu,
A prawda – jak zawsze – leży gdzieś po środku, a jednym St. Pauli może się podobać (i chwała im za to!), albo nie podobać (i chwała im za to!),

I aż dziw bierze, że nikt nie pochwalił choćby ściany pełnej medali i pucharów – genialna rzecz i pokazująca DYSTANS do siebie,

czego nam wszystkim życzę – DYSTANSU! do siebie, innych, świata, poglądów, etc.

scrollo7
scrollo7 (@scrollo7)
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

Krótko: JEBAĆ PEDAŁÓW, NAJLEPIEJ OD DUPY STRONY. Pozdrawiam. LegiaUltraFan

seba5111998
seba5111998 (@seba5111998)
4 lat temu

„Jebać HSV”. Tak, taki napis znalazł się na stadionie klubu 2. Bundesligi. – Amber, naprawdę nie widziałeś tego zdjęcia czy celowo je ignorujesz?

JC
JC (@jc)
4 lat temu

Ale trzeba mieć porobione w głowie, żeby mieszać coś tak fajnego jak piłka z polityką

Mikas
Mikas (@mikas)
4 lat temu
Reply to  JC

A gdzie się tego nie miesza? Chyba tylko u Red Bulla

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu
Reply to  JC

Niestety w żadnej dziedzinie życia nie da się odzielić od tego gówna, jakim jest polityka,

Piłka nie jest tu wyjątkiem…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  JC

Treść usunięta

JC
JC (@jc)
4 lat temu

Hasła są, ale kibice należą do rózych „opcji”, a tu polityka jest fundamentem.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

W USA nie widziałem, choć być może trumpageddon się przedarł.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

AmebawPanierce
AmebawPanierce (@amebawpanierce)
4 lat temu

Nieciecza 199, 33-240 Żabno

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu
Reply to  JC

ale trzeba być chujem, żeby kraść

a gdzie nie kradną?

swoją drogą, polityka to nie gówno, tylko istotna, choć mało rozrywkowa kwestia
a stadiony to miejsca, gdzie zbiera się dużo ludzi z okolicy
w Polsce miało to szczególne znaczenie

Hill
Hill (@hill)
4 lat temu

Świetny reportaż, warto pokazywać inne odcienie świata. Bo ten nie jest prosty i czarno-biały jak w głowach naszych patriotów wykletych

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

seba5111998
seba5111998 (@seba5111998)
4 lat temu

Ale czy myślisz, że kibice St. Pauli takich potrzeb nie mają? Ten reportaż jest całkiem nieźle zafałszowany, ale nawet średnio rozgarnięty czytelnik może między zdaniami wyczytać jaką nienawiść żywi to środowisko do ogólnie rozumianej prawicy. „Jesteś konserwatystą? Wyp*erdalaj z St. Pauli, bo tu nie pasujesz.” – tak można najogólniej opisać tę grupę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  seba5111998

Treść usunięta

seba5111998
seba5111998 (@seba5111998)
4 lat temu

No dobrze, cieszę się, że jesteś przeciwko nienawiści. Jednak obawiam się, że nie do końca zrozumiałeś przesłanie mojego komentarza. To nie ta wyimaginowana brutalna prawica jest w Niemczech najagresywniejsza, tylko właśnie ta szerząca tolerancję i równość lewica w postaci przytoczonych kibiców St. Pauli i Antifa. Ktoś już w komentarzu trafnie zauważył, że skoro St. Pauli są tacy dobrzy i brzydzą się przemocą wobec innych to dlaczego na stadionie mają napis „Jebać HSV”? Redaktorzyna z Weszło sam sobie strzelił w kolano, w jednym artykule pisząc o pokojowym nastawieniu St. Pauli do innych kibiców i wstawiając zdjęcie obrazujące, że nawet klub pozwala na otwartą nienawiść do klubu zza miedzy.

Rafal Chelmsko
Rafal Chelmsko (@rafal-chelmsko)
4 lat temu

Zajebisty artykuł!! Zawsze się zastanawiałem o co chodzi z tym klubem..a to nie tylko klub..pozdro

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
4 lat temu

Zakochalem sie. Zyj i daj zyc innym. Polski mentalny skansen tego nie zrozumie.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
4 lat temu

To wypierdalaj do St. Pauli żebrać o puszki i butelki. Bo to takie wzniosłe i głębokie. Cóż, my polscy barbarzyńcy tego nie pojmiemy.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

Własnie bredząc o polskim mentalnym skansenie, dowiodłeś że nie dajesz życ innym. W czym się zakochałeś? W hipokryzji?

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu

To pozwól nam Polakom żyć tak jak my chcemy.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

Patrz z uśmiechem, jak w Twoim otoczeniu upadają wartości i wzorce.
A potem spróbuj wychować swoje dziecko na porządnego człowieka.

Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick (@pozniej-wymysle-nick)
4 lat temu
Reply to  Bart Simpson

Jezeli nadrzednymi „wartosciami” sa ksenofobia, mizoginizm, zakochanie w aferach i przeszlosci to ja wole wychowywac dziecko w glebokim buszu, zdecydowanie z dala od tego spoleczenstwa.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

popadasz ze skrajności w skrajność.

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
4 lat temu

Fajny reportaż. W sumie to brzmi zupełnie jak nasz Woodstock, tylko zamiast raz do roku to mają naokrągło.

Ciekawe swoją drogą że seba wyklęty ma się za lepszego bo raz do roku stowarzyszenie kibiców zorganizuje sesję zdjęciową z kwiatami pod którymś z pomników, i ot, wielki patryjota i społecznik. A tam ludzie rzeczywiście coś robią i sobą reprezentują. Mooże przesadność w promowaniu pedalstwa i uchodźctwa trochę razi, szczególnie mnie, cebulaka z dziada pradziada, ale tak ogólnie bardzo pozytywnie.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
4 lat temu

Oprócz tej sesji której przytoczyłeś dodam jeszcze ze swojej strony że specjalnie zaloguje się i zagłosuje na Grosickiego jako piłkarza miesiąca Premier League, chociaż chłop tak naprawdę nie jest nawet w trójce najlepszych na swojej pozycji.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

oprócz tego kibice Legii robią zrzutki na schroniska dla psów i domy dziecka i nie raz w roku robią zdjęcia z kwiatami, tylko pomagają kresowiakom i angażują się w konserwację pomników patriotów, nagrobków powstańczych itp. ale lepiej cudze chwalić swego nie znać.

co reprezentują? parówy, żebrzących transwestytów. takie coś, z czego się dzieciaki wyśmiewają.

a ten Wasz Woodstock jak St. Pauli, dla mnie osobiście gruby melanż i otwartość zawsze spoko, ale mamy swoją kulturę i jak ktoś jest przeciw, to hiv mu w dupę.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

PS pisałem o tym na maturze – trzeba przyznać, że w Polsce działania społeczne kojarzą się ze starą konfiturą z okna, niestety, taki efekt, jak się jest non stop pod czyjąś okupacją od 1795r. władza wróg, poczucie, że na nic się nie ma wpływu.
Bóg da, to za naszych dzieci, może wnuków się układ postokrągłostołowy pogoni, a kolejne pokolenie przez kolejne paredziesiąt lat doprowadzi do względnej normalności.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
4 lat temu

Super reportarz, dzieki.
Ps. Jakub Olkiewicz raczej tego materialu by nie zrobil 😉 (chodzi mi o koszulke oczywiscie)

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Swoja drogą ciekawe jak by piewcy miłości i tolerancji zareagowali na taką koszulkę…

dawdon3
dawdon3 (@dawdon3)
4 lat temu

Jak dla mnie – jeden z najlepszych artykułów w ostatnim czasie.

PeachFace
PeachFace (@kulturalny_hejter)
4 lat temu

Świetny artykuł. Brawo Panie Białek, ale…
Panowie z tego polskiego fanclubu prezentują typową postawę „trawa jest bardziej zielona w ogródku sąsiada”. Mówiąc w obcym języku z szalikiem innego klubu można na stadionie w Polsce dostać wpierdol? BZDURA. Kibice BATE wracający z Niemiec, zajechali z ciekawości na mecz do Gliwic. Kiedy tubylsi zobaczyli, grupkę rozmawiającą po ROSYJSKU!!! (jezusmariajuzefieświęty.jpg) zaczęli z nimi normalną gadkę, z której wywiązała się jedna z popularniejszych zgód polskiego klubu z zagranicznym.
Nie zabierzesz małego dziecka na stadion w obawie przed awanturą? BZDURA! Na wielu stadionach są animatorzy, którzy malują dzieciom na policzkach barwy klubowe i robią zdjęcia z maskotkami.
W Polsce kibice nie prowadzą tylu akcji charytatywnych? BZDURA! Nawet nie chce mi się wyliczać zbiórek pieniędzy, festynów, sparingów, memoriałów i wielu wielu innych akcji, gdzie zebrane środki idą na potrzebujących.
Każdy argument wysunięty przez tą śmieszną grupkę jest do podważenia. Fajnie, że sobie jest taki klub jak St. Pauli, ale jakby w naszym kraju istniała taka społeczność, która dostałaby przyzwolenie na ogrodzenie się burdelami, squotami i górami ćpania to jestem pewien, że wszyscy tutaj komentujący uważali by ją za wrzód na mapie Polski.
A ci z Rayo to też niezłe ananasy. Pogonili Zozulyę bo fotografował się z ukraińskimi żołnierzami walczącymi o niepodległość swojego kraju.
Zamykając klamrą mój wywód. Panie Białek – proszę iść tą drogą.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
4 lat temu
Reply to  PeachFace

„Mówiąc w obcym języku z szalikiem innego klubu można na stadionie w Polsce dostać wpierdol? BZDURA. ”

A nie można? To przejdź się na Legię w szaliku Spartaka i nawijaj po rusku. Albo przejdź się na Śląsk Wrocław w szaliku Sevilli i nawijaj po hiszpańsku. Albo na Wisłę w barwach Romy. Mówimy oczywiście o młynach. Z tego co piszesz, w Polsce takie rzeczy się NIE ZDARZAJĄ. Wystarczy więc jeden kontrprzykład i Twoja teza leży i kwiczy. Ja się nie odważę tego sprawdzić, ale może Ty – taki pewien swoich racji – podejmiesz wyzwanie?

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

To pójdź na St.P. w szaliku Hansy Rostock albo Dynama Drezno. Zobaczysz co to tolerancja.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
4 lat temu
Reply to  Tsubasa Ozora

Jak rozumiem kolega Tsubasa jeszcze przed maturą i lekcji czytania ze zrozumieniem w szkole nie było? Bywa.

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

Ale co to za farmazony?
@PeachFace napisał prawdę.Wychwalamy wszystkich ale o sobie nie mówimy no ale jak wiadomo ,,POLSKA TO DZICZ I 100 LAT ZA ZACHODEM” jak to mówią jakieś polaczki.Nie widzimy dobrego co jest u nas ale jak ktoś inny robi to samo co my, to dopiero zaczynamy wychwalać.
To może wybierz się na mecz St.Pauli w barwach klubu którego nie lubią, albo idź tam z transparentami które nie zgadzają się z logiką St.Pauli ciekawe czy w jednym kawałku wyjdziesz.
Tu nie ma różnicy czy to Niemcy,Polska,Czechy czy kurwa Zimbabwe.Tak jest wszędzie jeżeli chodzi o kibicowanie i ,, To może wybierz się na mecz…” jest bez sensu.
Może wiesz że te gówno St,Pauli popiera organizacje skrajną – Antifa, która niczym nie różni się od bojówek nazistowskich za czasów III rzeszy i potrafią wpierdolić każdemu kto nie zgadza się z ich poglądami.

PeachFace
PeachFace (@kulturalny_hejter)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

Jeśli idziesz na Legię w szaliku spartaka a na śląsk w szaliku sevilli to jest to prowokacja i powinieneś być zostać kulturalnie wypierdolony na sektor gości albo na kanapę oglądać C+.
A my możemy być dumni z Polskiej kultury kibicowskiej. W Rosji przygotowywanie opraw i organizowanie dopingu w prowincjonalnych klubach w niższych ligach jest nazywane „Robieniem Polski”. O znanym w całej Europie Doing the Poznan już nie wspomnę.
Tak jak pisze chociażby Tsubasa- idź na St. Pauli w szaliku Hansy. „Tolerancja” to bardzo wygodne słowo, którym lewaki lubią wycierać sobie gęby.

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
4 lat temu
Reply to  PeachFace

A czyli jednak potwierdzasz, że napisałeś farmazon i wbrew temu co piszesz za barwy zagranicznego klubu i obcy język można dostać w Polsce w papę? O to mi chodziło. Dzięki i dobranoc.

PeachFace
PeachFace (@kulturalny_hejter)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

W którym miejscu kolego napisałęm coś o dostaniu w papę?
Oczywiście jeśli jesteś prowokatorem to jest taka ewentualność (vide przytoczona przez ciebie Roma na Wiśle), ale kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
Jeśli jest to dla ciebie aż tak niezrozumiałe to wyjaśniam, że pod określeniem „kulturalnie wypierdolony” miałem na myśli wyproszenie a nie pobicie!
Jeśli siedzisz na sektorze w barwach klubu, z którym nie ma kosy i zachowujesz się jak Bozia przykazała to nie ma szans żeby stała ci się jakakolwiek krzywda.
Z resztą, mam wrażenie, że dyskutuję z osobą, która nigdy na meczu nie była.
Z tym farmazonem, kolego, to też ślepy strzał.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu
Reply to  Król Roastów

No tak, powiedz jeszcze, że Arab w Polsce też ma murowany wpierdol, wystarczy, że zacznie się zalecać do Twojej żony.

Janis Biodro
Janis Biodro (@janisoj)
4 lat temu

Fantastyczny reportaż. Kawał dziennikarskiej sztuki. To mógł napisać tylko mężczyzna z ogromną dozą pewności siebie. A wiadomo, że pewność u faceta bierze się od dużego penisa. Chciałbym Cię poznać osobiście Kubuś i poprzytulać się w jakimś parku. Pisz na priw rybka ;**

karkaras
karkaras (@karkaras)
4 lat temu

Aż się zalogowałem by powiedzieć że super artykuł, aż nie do pomyślenia że parę lat temu byliśmy w dzielnicy St. Pauli po meczu HSV i zakrywaliśmy herby by nie dostać w łeb a dzięki artykułowi wiem już że niepotrzebne to było 🙂

seba5111998
seba5111998 (@seba5111998)
4 lat temu

Wszystko fajnie, cenię sobie takie reportaże, pomimo że bardzo nie lubię St. Pauli. Jednak z rozmów z tymi polskimi kibicami St. Pauli widać zakompleksienie i lewacką sieczkę w głowie. Nie jestem kibicem Legii, ale na pewno nie ma takiej diametralnej różnicy między Poznaniem a Warszawą. Na mecze Kolejorza przychodzi dużo Niemców (stosunkowa bliskość granicy i liczne interesy), praktycznie na każdym meczu idzie się spotkać z ich językiem i nigdy nie zauważyłem jakichkolwiek objaw agresji wobec nich. Przykład dialogu między polskimi kibicami a tymi ze „znienawidzonych” Niemiec? Proszę, oto relacja z wypadów ultrasów Lecha na Dynamo Drezno – http://pyrusy.pl/relacje-z-meczow/dynamo-drezno-union-berlin-12-08-2011/
Poza tym oceniając ogólnie ten klub i całą społeczność St. Pauli, widać u nich straszną hipokryzję. Przeprowadziliście rozmowę z jakimś stadionowym piknikiem, który przychodzi na mecz żeby zjeść kiełbasę, nażłopać się piwska i obejrzeć mecz, próbując wcisnąć, że tak wyglądają wszyscy kibice St. Pauli. Otóż tak nie jest, nawet z zafałszowanego reportażu idzie zobaczyć jak dużą nienawiść oni żywią do rzekomej „rasistowskiej” i „ksenofobicznej” prawicy. W rzeczywistości ich antifowskie bojówki przyjeżdżają na demonstracje i manifesty organizacji prawicowych (nie mówię o jakichś neofaszystach, tylko np. o zwykłych konserwatystach) i robią tam burdel. Byli obecni na Marszach Niepodległości i atakowali uczestników.
W ZSRR i Korei Płn. mamy przykład do czego prowadzi skrajna lewica, dlatego nie podoba mi się gloryfikowanie tych lewackich radykałów z Hamburga.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu
Reply to  seba5111998

Jeżeli tam na trybunach są terroryści z antify, to nie mam więcej pytań.

seba5111998
seba5111998 (@seba5111998)
4 lat temu

Ależ oczywiście. Nie trzeba się nawet orientować specjalnie w świecie kibicowskim by widzieć podobieństwo w barwach oraz stylu Antify i St. Pauli. Niemiecka antifa to w dużej mierze kibice St. Pauli.

Irek Ulanowski
Irek Ulanowski (@irek-ulanowski)
4 lat temu

Oprócz St. Pauli mocno lewicowy jest też Rayo Vallecano a kibice włoskie Livorno odwołują się wręcz do ideologii komunistycznej.

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu
Reply to  Irek Ulanowski

St.Pauli też sympatyzuje z komunistami.
Często ich oprawy składają się z symboli komunistycznych/portretów komunistycznych, ale jak widać dla uefa to nie jest problemem.

fcuq
fcuq (@fcuq)
4 lat temu

Świetny reportaż Panie Jakubie.
Dobrze jest wiedzieć więcej, szczególnie o tak interesujących i w sumie wyjątkowych rzeczach. Dopływ takich informacji powinien być przede wszystkim pożywką dla zwiększonej aktywności mózgu. 🙂
Poproszę o więcej, także w drugą stronę.

Cegiełka-Przyjemski
Cegiełka-Przyjemski (@beata-klepa)
4 lat temu

Fajny reportaż. Tylko nasiadówy przy piwie przed meczem i po to w Niemczech chyba nie jest specjalność tego jedynego zakładu. Taka jest tam kultura kibicowania.

GEDANIA
GEDANIA (@19bks45)
4 lat temu

Futbol nie dla faszystów? Cóż to za wykluczający, faszystowski slogan! Nie mówiąc już o tym, że kategoria „faszysty” jest dla tych degeneratów równie pojemna, co ich odbyty.

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu
Reply to  GEDANIA

Nie wiem co potrzfisz zmieścić w swój odbyt, ale wytłumacz proszę czym dla ciebie jest kategoria „faszysty” i czym różni się od określeń ogólnie przyjętych?

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
4 lat temu

Witamy w zachodniej Europie XXI wieku. I pomyśleć, że całe to hippisowskie szambo ukształtowane i wychowane w latach 60 i 70, mentalnie zbliżone do kloszardów z ulic tej dzielnicy rządzi dzisiaj unią jewropejską i ogólnie zlewaczałą sceną polityczną Europy. Swoją drogą, ciekawe co ta banda idiotów kibicujących temu klubowi powie gdy kiedyś na przykład pierdzielnie bomba na ich tęczowym stadionie. Dalej będą zapraszać ich do siebie? Bo nie oszukujmy się – tęczowe czapeczki czy murale z dwoma pedałami to nie jest coś z czym identyfikuje się przeciętny islamista.

Janusz Kibol
Janusz Kibol (@janusz-kibol)
4 lat temu

Dyskoteka w bunkrze -fajna sprawa. Zajebiste wytłumienie musi być.

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu

Co za ściema.
„St. Pauli budowane jest na trochę innych zasadach niż każdy inny klub na świecie… Sponsorzy? Tak, jeśli nie kojarzą się z komercją, wyzyskiem i najlepiej jeśli wywodzą się z Hamburga bądź okolic.”
Myślę sobie. Wejdę na ich stronę i sprawdzę…
Wchodzę… a tam, same lokalne niekomercyjne przedsiębiorstwa…
Koszulki? Under Armour. Komercja. USA.
Na koszulkach? Congstar. Niemiecka telefonia komórkowa, właściciel: T-Mobile. Komercja w chuj. Na dodatek siedziba w Koln. Wiec nie lokalne.
Dalej…
Piwo Astra. Właścicielem jest Calsberg. Komercja
BetWay. Kasyna, bukmacherka. Sami o sobie piszą „global”, sponsorują również znienawidzone Dynamo Drezno. Siedziba… Malta. Tak, kolejna lokalna, niekomercyjna firma. Na dodatek wspiera największego wroga z Drezna.
Kolejna firma to Levi’s globalna komercja.

Więc gdzie są te lokalne, niekomercyjne przedsiębiorstwa? Kiełbasa na stadionie z lokalnej rzeźni?

Niby fajna historia, ale mimo wszystko bajka. Jak już, to Polskie kluby poza kilkoma wyjątkami są wspierane przez lokalne firmy. Nie ma wielkim komercyjnych przedsiębiorstw, głównie lokalni sponsorzy.

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu
Reply to  Tsubasa Ozora

I jeszcze jedno „ale”. Pokazujące hipokryzję i zakłamanie tego tekstu.
Wolność, równość, tolerancja… Jak ktoś napisał pod tekstem „żyj i daj żyć innym” Wspaniałe. A w tekście „„Jebać HSV”. Tak, taki napis znalazł się na stadionie klubu 2. Bundesligi.” Wolność, równość, tolerancja, ale lokalnego rywala się jebie. I to na stadionie. W tej zacofanej Polsce gdyby taki napis pojawił się na jakimkolwiek stadionie był skandal i ból dupy.

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu
Reply to  Tsubasa Ozora

Widzę, że po kilku zdaniach, głównie faktów(sponsorzy), tolerancyjni i szanujący inne zdanie, jadą z minusami. A gdzie umiłowana przez was dyskusja? Prawda boli?

Šćepan Šćekić
Šćepan Šćekić (@scepanscekic)
4 lat temu
Reply to  Tsubasa Ozora

Ta – i wszyscy Polacy to ksenofoby. Typowi lewicowi hipokryci.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

Teoria konwergencji działa. St. Pauli (ex RFN), to lewaczki a Rostock i Drezno (ex NRD) to prawaczki. To nawet zabawne jest!

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

nawet strony, lewa i prawa, się zgadzają.
jakoś mimo wszystko śmiem twierdzić, że nastroje lewicowe w społeczeństwach zachodnich, to efekt dobrobytu i niechęci do norm społecznych, a w krajach postkomunistycznych nacjonalizm jest czymś pokroju zakazanego owocu, który już nie jest zakazany przez władze, ale w tym momencie stanowi odwrót od ogólnego kompleksu prowincji, a jest jednocześnie romantyczny i podniosły zarazem.

wojtek1611
wojtek1611 (@wojtek1611)
4 lat temu

Świetny artykuł, ale ci polscy fani tak pierdolą że nie da się czytać.
Co zdanie muszą podkreślić jaka to polska piłka jest słaba… W dupie byli, gówno widzieli.

fryz
fryz (@fryz)
4 lat temu

„wolność, równość, tolerancja”, a zarazem eliminacja innych poglądów, tylko lokalni sponsorzy i, jako ukoronowanie, „jebać HSV”. Faktycznie, można się zakochać. A co do wypowiedzi chłopaków z Polski to u nas przeżywanie meczu przez dwa dni też było tradycją dopóki w imię walki z kibolami, tej pięknej tradycji nie zniszczono.

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu

Reportaż bardzo dobry.Oby więcej było tego typu materiału.

Co do klubu, dla mnie ten klub to porażka.Nie zgadzam się z ich beznadziejnym poglądem politycznym, ale każdy może popierać to co chce. (Nie, nie jestem jakimś cebulowym ultra prawakiem)

Klub niby taki ultra poprawny politycznie, a ich symbolem jest czaszka i 2 piszczele jak za czasów III rzeszy – Waffen SS.

A już najlepszym popisem są te sygnety, które niczym praktycznie się nie różnią od sygnetów nazistów.Brakuje tylko gapy.

Zresztą nazim wywodził się z poglądów liberalnych więc coś po ich przodkach jednak zostało 😉

haha.png
Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
4 lat temu
Reply to  technojezus

Uwaga, prawackie ‚nigdy więcej’ nie śpi. W końcu każda czaszka z dwoma piszczelami = symbol nazistowski… Przecież takie czachy, „z dwoma piszczelami” (bo kurwa z iloma by miały być, z trzema!?) są symbolem zupełnie powszechnym, umieszczanym wszędzie, od bajek, gier po filmy…
Zaraz się okaże że piraci byli nazistami a najsłynniejszy sklep internetowy Pirate Bay tak naprawdę miał za zadanie promować nazizm.

rekin
rekin (@rekin)
4 lat temu

za piratami nie ciągnął się nazistowski smród, równie dobrze możesz bronić neofaszystów paradujących ze swastykami , bo przecież to symbol używany na długo przed hitlerem…

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
4 lat temu
Reply to  rekin

Swastyka kojarzy się jednoznacznie, a neofaszyści paradujący z nimi robią to właśnie dlatego. Podczas gdy czachy są wszędzie i od zawsze… kojarzą się raczej z piratami i ogólnym ‚buntem’ aniżeli nazistowskimi odznaczeniami… Chyba że jest się z prawackiego ‚nigdy więcej’, to wtedy wiadomo, wszystko można podciągnąć pod nazizm.

rekin
rekin (@rekin)
4 lat temu

racja, przykład z neofaszystami nie byl specjalnie celny, ale te sygnety (w moim odczuciu) kojarzą się jednoznaczenie – pewnie w jakimś stopniu bierze się to z tego, że st, pauli to zespół niemiecki. wydaje mi się, że klub antynazistowski powinien jednak uciekać od takich skojarzeń

technojezus
technojezus (@technojezus)
4 lat temu

Dlaczego swastyka pod kątem 90 stopni kojarzy się z nazizmem jak nie ma z tym nic wspólnego?
Dlaczego jak ktoś palnie ,,S” nazistowskie to od razu wszyscy kojarzą to z Waffen SS?

A ty masz ból dupy o to ze część osób uważa ich logo za logo Waffen SS.
Te logo jest znane od lat, ale normalny człowiek nie kojarzy tego z piratami tylko właśnie z czsami II wojny światowej.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

Interesujący reportaż, ale to raczej hagiografia, a nie rzetelne dziennikarstwo. 🙂

Tsubasa Ozora
Tsubasa Ozora (@tsubasa)
4 lat temu

I jeszcze jedno „ale”. Pokazujące hipokryzję i zakłamanie tego tekstu.
Wolność, równość, tolerancja… Jak ktoś napisał pod tekstem „żyj i daj żyć innym” Wspaniałe. A w tekście „„Jebać HSV”. Tak, taki napis znalazł się na stadionie klubu 2. Bundesligi.” Wolność, równość, tolerancja, ale lokalnego rywala się jebie. I to na stadionie. W tej zacofanej Polsce gdyby taki napis pojawił się na jakimkolwiek stadionie był skandal i ból dupy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu

powiedział zaślepiony kompleksem Warszawy pejsbuk

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

Treść usunięta

YeahBunny
YeahBunny (@yeahbunny)
4 lat temu

tylko zakompleksiony (i niedouczony) pisze warszawa, a nie Warszawa,

i tylko ostatni zakompleksieniec w tekście o Hamburgu i St. Pauli, który ma tyle współnego z Warszawą ile ty z inteligencją (imputują – to takie trudne i ęteligętne słowo, gratuluję znajomości!) zaczyna zachaczać swoje krzywe małomiasteczkowe ząbki o Warszawę (dziwne, że nie napisałeś nic o Legii),

pozdrowienia serdeczne na prowincję

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

Treść usunięta

Leon Kameleon
Leon Kameleon (@leon)
4 lat temu

Pejsbuk – Rawicz, Białołęka, Orzysz – same kurorty w których mieszkałeś…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Leon Kameleon

Treść usunięta

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu
Reply to  YeahBunny

z tego co kojarzę słowo warszafka wymyślili sami Warszawiacy, i ja jakoś nie mam z nim problemu, jeśli się używa go zgodnie z przeznaczeniem.
jako urodzony Warszawiak z korzeniami poza stolicą widzę z pierwszej osoby, jak to miasto jest masowo oblegane przez karierowiczy, którzy czują się na poziomie pijąc bezglutenowe latte na placu zbawiciela i załamujących ręce, że tęcza spalona.

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert (@janusz)
4 lat temu

Skoro już się tak rozpisaliście, mogliście wspomnieć o tym jak dzielni kibice St. Pauli założyli klub uchodźcom i ku ich wielkiemu zdumieniu okazało się, ze sporą część zawodników stanowili żołnierze ISIS, a jeden z nich nawet zaatakował parę nastolatków nożem, w wyniku czego chłopak zginął na miejscu, a dziewczynę sparaliżowało (mieli odpowiednio 16 i 15 lat). Co zrobili kibice St. Pauli? Zorganizowali marsz w obronie biednych uchodźców 🙂 Faktycznie, jest się czym i kim jarać.

dlouhy
dlouhy (@dlouhy)
4 lat temu

Ile jeszcze artykułów o tych lewakach będzie na tej stronie? Już parę było reportaży o nich.

kocurrrek
kocurrrek (@kocurrrek)
4 lat temu

Świetny reportaż.
Tak jak ktos tu już napisał: Woodstockowy klimat przez cały rok, co kolejka ligowa.
W Polsce faktycznie nie do pomyślenia, Polonia Warszawa była na dobrej drodze do podobnego klimatu, ale wnet okazało się, że to nie ma szans w PL realiach.

pep
pep (@pep)
4 lat temu

Fajne, ciekawe ale…nie kumam za bardzo tej hipokryzji. Z jednej strony, nie zatrudnią seksisty, a z drugiej na stadionie można kupić browar, reklamujący się za pomocą laski wypinającej tyłek. To jak to w końcu jest?
No i sama dzielnica. Wolność, równość, lewicowe poglądy i…burdele…jakoś wątpię, żeby te panie robiły to co robią bo chcą i żeby były traktowane z szacunkiem.
Słabe to.

rooney88
rooney88 (@rooney88)
4 lat temu

Mega reportaż, mega poziom! Już 1 odcinek wymiatał, ale był trochę za krótki, ten jest idealny. Na takie coś czekałem, jeden z lepszych tekstów jakie czytałem w życiu, świetnie wyczerpany temat. Tak trzymać!!

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu

Jaki wysyp młodych, wykształconych z wielkich ośrodków w komentarzach…

Co do artykułu zauroczyło mnie zaangażowanie we współpracę z lokalnymi firmami, ale ktoś poniżej mnie sprowadził na Ziemię.

Przypominam, że skrajna prawica i rasizm na potęgę występują w innych krajach, ale to w „naszej zacofanej polskiej mentalności nie mieści się tolerancja”…

„Krzysztof: Wyobraźcie sobie co by było, gdyby na Legii na żylecie stanął jakiś Niemiec w szaliku Legii i zaczął coś mówić po niemiecku. Chyba by go zabili.

Sylwester: Myślę, że by dostał i nie obejrzał meczu, bo by go od razu wynieśli. I to mimo że byłby kibicem Legii!”

sram ze śmiechu 🙂 swoją drogą w 2002 widziałem na Żylecie Azjatkę, w międzyczasie na Torwarze były mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów, ona ewidentnie stamtąd sobie podeszła. Nikt się do niej nie przyczepił.
Za to widziałem jak w ryj dostaje skinhead za transparent ze swastyką.

jeremy
jeremy (@jeremy)
4 lat temu
Reply to  Bart Simpson

15 lat temu na Legii była Azjatka. Łał!! Tolerancja jak wuj. Czy boneheadzi z krzyżami celtyckimi na żylecie też dostają po ryjach?

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu
Reply to  jeremy

a co, chciałbyś?

porównaj kontekst nierzucania się do Azjatki z tym, co mówiły te gamonie – i to już 15 lat temu.

a nie, że kibice Legii są tolerancyjni (bo ruch kibicowski promuje inne wartości niż tolerancja, i jakoś mi źle z tym nie jest ;]) bo 15 lat temu zobaczyłem na Żylecie obcokrajowca.

z drugiej strony nie wiem, czy czarny na Żylecie nie bardziej by raził w oczy dzisiaj, niż wtedy – ale to jeszcze inna kwestia, że pod tym kątem chyba mamy lekki powrót do lat 90, w czasach mojej szkoły średniej nie odczuwałem wśród kibiców żadnego rasizmu – przyznam, że na ten moment nie wiem, czy kwestia czasów, czy tego, że dopiero poznawałem świat ultrasów, a sam byłem hip-hopowcem mocno zafascynowany czarnymi rytmami i francuską sceną, co ówcześnie nie należało do rzadkości.

Bart Simpson
Bart Simpson (@kotpali)
4 lat temu
Reply to  Bart Simpson

PS jak by ktoś miał wątpliwości, kibice Legii organizowali piłkarskie turnieje kibiców, wśród gości bywali Niemcy i Rosjanie.

Bonus Burdenski
Bonus Burdenski (@bonus)
4 lat temu

Może i na tle Polski i stereotypowych sebków taki klub jak St. Pauli, mimo otaczającego go syfu, wypada pozytywnie, a nawet szlachetnie. Na pewno jest to klub wyjątkowy i ten reportaż bardzo ładnie to przedstawia.

Myślę jednak, że sporo tej „tolerancji” jest na pokaz i tak naprawdę jej karykaturą. Sympatie do lewackich bojówek pokazują, że mimo różnych akcji charytatywnych nienawiść w niektórych z sympatyków St. Pauli jest głęboko zakorzeniona.

czleniubocieczolgrozjedzie
czleniubocieczolgrozjedzie (@czleniubocieczolgrozjedzie)
4 lat temu

Boże ile gówna w jednym tekście. Jak w publicznym miejscu może znajdować się mural z całującymi się facetami? Przecież to nawet nie jest śmietnik, raczej kibel.
I gratulacje dla Polaków ze zdjęcia, bardzo rozsądny ruch z waszej strony hahahahaha.

Kulturalny Komentator
Kulturalny Komentator (@kulturalny-komentator)
4 lat temu

„…a po powrocie dalej kontynuował swoją karierę.”

Kontynuować dalej = cofać się do tyłu. Nie przystoi takich baboli dawać do reportaży tygodnia.

franekc_00
franekc_00 (@franekc_00)
4 lat temu

Oni są pewnie tak przeciwko komercji, że wyrażają swoje poglądy poprzez facebooka, pisząc ze swojego iphona jednocześnie jedząc obiad w McDonaldzie

Maxizer
Maxizer (@maxizer)
4 lat temu

Ale w koszulkach duńskiej korporacji biegają… a może ona jakaś społecznie zaangażowana, czy jakichś muzułmanów opłaca chociaż… 😉

RobRob
RobRob (@robrob)
4 lat temu

Swietny reportaz! Ci Polacy troche przesadzaja z tym jak wyglada u nas. Moze tlumy sie nie zbieraja przed meczem jak w Niemczech, ale zawsze kogos mozna spotkac. Tu chyba wszystko rozbija sie o zarobki. Ilu ludzi stac w PL, zeby tak sobie piwkowac przed meczem i po? No i ten tekst, ze na Zylecie ktos mowiacy w innym jezyku by dostal po ryju. To teraz ja poprosze taki reportaz np. z Livorno 🙂

AKKR
AKKR (@akkr)
1 rok temu

Zakaz picia piwa w miejscu publicznym zabija spotykanie się wcześniej przed meczem. Na Legii w okolicy są tylko 2 knajpy, zawse przepełnione. Wszystkie „spoty” gdzie policja nie zagląda również pełne.

A jeśli chodzi o Żyletę i Niemca, to jeżeli byłby ultrasem Legii, nie sądze żeby to był jakiś problem. Inna sprawa czy wziąłby udział w niektórych oprawach niekoniecznie przychylnych jego pochodzeniu

Dude
Dude
11 miesięcy temu

Super artykuł, szacun St.Pauli!!

Mariusz
Mariusz
4 miesięcy temu

Pierdolona patologia i komuchy.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu

Polski ryj? Biały, heteroseksualny Słowianin nie podlega poprawności politycznej, no przecież.

Suche Info
30.07.2021

Witamy panie Pereira, żegnamy panie Pereira?

Boże Święty, panie Joelu, cóż pan najlepszego nawywijał. Jesteśmy w stanie zrozumieć – nie taki był plan, nie chodziło w tym wyskoku o to, by kopnąć w twarz rywala. Jesteśmy w stanie zrozumieć – to najgorzej wygląda na stop klatce, w rzeczywistości Pereira jest tylko rzeźnikiem, a nie bandytą. Ale kurczę, te protesty po otrzymaniu […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Oficjalnie: Lukas Podolski debiutuje w Ekstraklasie!

Nadeszła wiekopomna chwila – Lukas Podolski po raz pierwszy pojawił się na boiskach Ekstraklasy! W poprzednim spotkaniu w Szczecinie były zawodnik reprezentacji Niemiec znalazł się poza kadrą meczową, ale trener Górnika Zabrze, Jan Urban, podjął decyzję, że w starciu z Lechem Poznań znajdzie się na ławce rezerwowych. Zastanawialiśmy się, czy wejdzie w końcówce rywalizacji, a […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Żuraw: – Nie zachłystujemy się tym zwycięstwem

Szkoleniowiec „Miedziowych” na pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał zadowolenia po wygranym 3:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Jednak tonował optymistyczne nastroje. Podkreślił, że jego zespół czeka jeszcze wiele pracy nad poprawą różnych elementów. Stwierdził też, że czasem szanse gry powinni otrzymać zdolni zawodnicy z klubowej akademii i będzie to dla niego priorytet. – Mieliśmy mało czasu: […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Rashford przejdzie operację

Marcus Rashford podda się operacji barku. Taką informację przekazał Manchester United. Co oczywiste, piłkarza czeka przerwa w treningach i meczach. Rashford z tym urazem barku mierzy się od dłuższego czasu, grał mimo tego, ale wiecznie taka sytuacja trwać nie mogła. Dlatego zawodnika czeka operacja. United napisali w oświadczeniu: – Po konsultacji między Marcusem, menedżerem, a […]
30.07.2021