Kolejny trener-debiutant w I lidze. Jaki plan na Stomil ma Adam Majewski?

Opublikowane 18.06.2020 12:09 przez

Szymon Janczyk

Na zapleczu Ekstraklasy pojawia się coraz więcej nowych trenerów spoza tzw. karuzeli. Kolejnym z debiutantów, który otrzymał szansę jest Adam Majewski. Jak były piłkarz Wisły Płock czy Legii Warszawa chce odmienić grę olsztynian? Co skłoniło go do tego projektu i czym przekonał szefów klubu? Na ile ważna będzie w Stomilu praca z młodzieżą? Jakie cele – te krótkoterminowe, ale i długofalowe – ma jego drużyna? Zapytaliśmy u źródła.

Jak to jest opuścić Płock po tylu latach?

Bodajże przez ostatnie kilkanaście lat mieszkałem w Płocku. Natomiast wcześniej, jeszcze będąc zawodnikiem, opuściłem rodzinne miasto, przeprowadzałem się do Poznania czy do Warszawy, także nie mam z tym żadnego problemu.

Co skłoniło pana do przeprowadzki do Olsztyna?

Przede wszystkim chęć sprawdzenia swoich możliwości na wyższym poziomie. Skrupulatnie przygotowywałem się do pracy trenera, przeszedłem wszystkie szkolenia, kursy, wcześniej miałem jakąś przygodę piłkarską. Teraz przyszedł czas na pracę na wyższym poziomie i bardzo się cieszę, że tu trafiłem.

Złośliwi mówią, że przekonali pana koledzy z boiska – Sylwester Czereszewski i Wojciech Kowalewski i to właśnie po takiej znajomości otrzymał pan szansę.

Tak, pierwsze skojarzenie takie może być. Wszystkie osoby zorientowane w piłce nożnej dobrze wiedzą, że razem graliśmy w Legii Warszawa, zdobywaliśmy mistrzostwo Polski. Być może troszeczkę to pomogło, ale na pewno nie miało wpływu na decyzję, bo nie byłem jedynym kandydatem. Sposób gry, wizja gry, charakter czy osobowość, którą prezes miał okazję wcześniej poznać – myślę, że to przekonało moich kolegów z boiska, żebym trafił do Stomilu.

Podobno był pan tak dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli można to tak nazwać, że zawstydził pan nawet kandydatów z dużymi nazwiskami.

O to trzeba zapytać prezesa, natomiast na pewno byłem dobrze przygotowany. Oglądam wiele spotkań innych zespołów, nie było problemu z aklimatyzacją, nazwiskami zawodników. Cieszę się, że byłem tak przygotowany i ta rozmowa miała wpływ na to, że jestem w miejscu, w którym jestem.

Jakieś prezentacje, tabelki były? Nie wiem co rozumieć, pod tym dobrym przygotowaniem (śmiech).

Nie, tu chodzi przede wszystkim o znajomość klubu, znajomość możliwości zawodników pierwszego zespołu i jako całości i indywidualnych. Propozycja pojawiła się nieoczekiwanie, więc prezentacji nawet nie było kiedy przygotować.

Na portalu laczynaspilka.pl czytałem, że Stomil śledził pan od listopada. Czyli sygnały, że może pan przejąć ten klub były?

Jakieś drobne symptomy miałem, jeszcze za kadencji innego prezesa. Ale to były tylko pogłoski, dlatego oglądałem też inne zespoły. Nie ukrywam jednak, że to miejsce i ten klub bardzo mi odpowiadały pod względem sportowym i geograficznym.

No tak, bo patrząc na to, jak Stomil prezentował się w tym sezonie, nie sądzę, że oglądał pan jego mecze tylko dlatego, że podobał się panu futbol grany przez klub z Olsztyna.

Nie mnie to oceniać, ale był to futbol bardzo skuteczny, zdobyto określoną liczbę punktów. Taki był styl gry poprzedniego trenera, gra defensywna, kontrataki, walka zawodników. Śledziłem po prostu losy drużyn, do których mogłem realnie trafić.

Jaki ma pan plan, żeby Stomil trochę uatrakcyjnić? Często pojawiał się taki zarzut, że ten zespół nie gra miło dla oka i nie widać w nim planu na dłuższy czas.

Myślę, że przede wszystkim dlatego zostałem wybrany przez prezesa, żeby odmienić styl gry drużyny na bardziej ofensywny. Mam na to pomysł, wiem jak to wdrożyć, oczywiście na miarę możliwości zawodników, jakich mamy w drużynie. Jest tu wielu młodych piłkarzy i to też był pewnie dodatkowy atut dla mnie, bo przez ostatnie dwa lata prowadziłem rezerwy Wisły Płock, w których grało wielu młodych chłopaków. Wiem jak postępować z młodymi ludźmi, wiem jak do nich dotrzeć, również dlatego, że wcześnie wkroczyłem w karierę piłkarską, a późno ją zakończyłem.

Ale nawet jeśli faktycznie dobrze poznał pan drużynę jeszcze przed przyjściem, nie jest to wymarzony moment, żeby zaczynać pracę na własny rachunek. Wskoczył pan wprost w maraton meczów.

Zgadza się, w piłce nożnej, gdy zmiana następuje w trakcie sezonu, czasu nigdy nie ma za wiele. Na pewno lepiej byłoby wejść do klubu przed sezonem czy przed rundą wiosenną, natomiast nie mam obaw. Nie boję się odpowiedzialności, wiem, czego się spodziewać. Czasu było mało, ale przez kilka dni, które są za nami, udało się pewne rzeczy zmienić.

Ciężko w takich okolicznościach coś zmienić, zaszczepić? Oglądałem pierwszy mecz, poprawy nie widziałem, ale – żeby nie było – nie zamierzam za to krytykować. W takim czasie i Guardiola by Stomilu nie podniósł.

Najważniejsze przed tym meczem było zdobycie trzech punktów, to było priorytetem, bo wiemy, że tabela jest spłaszczona. Chcieliśmy wykorzystać ambicję, determinację młodych zawodników. Zmieniliśmy też ustawienie, co nie było łatwe w ciągu trzech dni, ale myślę, że przyniosło dobry skutek. Oczywiście grając z Chojniczanką, która otrzymała czerwoną kartkę w 17. minucie, grało się inaczej. Nie mówię, że łatwiej, bo każdy kojarzy, że w przewadze gra się łatwiej, ale z doświadczenia wiem, że takie mecze rozstrzygają się w różny sposób. Wdrożyliśmy swoje schematy w ofensywie, które będziemy chcieli stosować w przyszłości.

Kamyczek do ogródka jednak można wrzucić, bo Stomil mimo przewagi dopiero w końcówce zaklepał trzy punkty.

Najważniejsze, że się udało. Mieliśmy kilka sytuacji, słupki, poprzeczki, jeszcze kilka zagrożeń, więc mogliśmy wygrać to spotkanie wyżej.

Czy to ustawienie z trójką obrońców będzie chciał pan stosować na stałe, czy jeszcze nie wiadomo, czy zda ono próbę czasu?

Jest taki pomysł, zobaczymy, jak będzie to funkcjonowało w przyszłości. Będzie to jedno z rozwiązań, ale będziemy też próbowali grać czwórką w obronie. Generalnie chcemy grać po swojemu, a nie dostosowywać się do gry przeciwnika. Wyszliśmy z takim założeniem, że w pięciu łatwiej się bronić niż w czterech, więc ograniczyliśmy ryzyko, chcieliśmy pomóc młodym zawodnikom.

Skuteczność, to jest coś, nad czym musi pan najmocniej pracować? Po restarcie Stomil strzelił dwa gole. Jednego z karnego, drugi to samobój.

Z jednej strony tak, ale nie powiedziałbym, że to typowa bramka samobójcza, bo jeżeli się nie mylę, to przed zdobyciem gola wymieniliśmy 24 podania, więc to była ładna, składna akcja. A że bramkarz miał w tym udział, to już nic nie poradzę. Chcielibyśmy, żeby tak nasza gra wyglądała, ale też popracować nad stwarzaniem większej liczby sytuacji bramkowych, bo to wyglądało z założeń koncepcji poprzedniego trenera, że przy kontratakach sytuacji nie było za dużo.

Natomiast zauważyłem jedno – nie bał się pan postawić na młodzież, mimo że ten mecz mógł bardzo wiele znaczyć. Zmieścił pan w składzie pięciu zawodników z rocznika 98 i młodszych. Z ławki weszło dwóch kolejnych. To kierunek, w którym ma iść Stomil?

Tak, ale kierunek, jaki obierze Stomil zależy od zarządu klubu, ja będę się musiał dostosować. Mnie to pasuje, nie mam problemu z patrzeniem w metrykę, czy ktoś ma 18 czy 38 lat. W kolejce są jeszcze następni zawodnicy, niewiele brakowało, żeby w tym meczu zadebiutował Kuba Staszak z rocznika 2002, ze zmiany wycofaliśmy się w ostatniej chwili z uwagi na stałe fragmenty gry przeciwnika.

Rozumiem, że to miał być taki sygnał, że warto walczyć o skład?

Z perspektywy historii Stomil i Wisła to są bardzo podobne kluby. Wielokrotnie tutaj przyjeżdżałem, utożsamiam się z regionem, miastem i chciałbym, żeby grało jak najwięcej wychowanków. Jeśli wychowanek będzie prezentował takie same umiejętności jak zawodnik przyjezdny, to będziemy stawiać na piłkarza miejscowego. Będziemy szli taką drogą, żeby młodzi zawodnicy mogli się uczyć od starszych, doświadczonych piłkarzy, ale niekoniecznie takich z nazwiskami, bo Stomil nie będzie przepłacał. Będziemy stawiać na wychowanie swoich zawodników, promocję i dobranie zawodników, którzy będą pasować do klubu charakterologicznie.

Jaki jest typ zawodnika idealny dla Stomilu?

Zawodnicy młodzi, którzy chcą się rozwijać, wypromować, a nie już wygrani, zmanierowani. Nie ukrywam, że jeśli uda się zebrać takie grono młodych zawodników i uzupełnić je doświadczonymi piłkarzami, to chcielibyśmy powalczyć o awans do Ekstraklasy, bo każdy może marzyć.

Koki Hinoko to piłkarz, który zaciekawił i mnie i wielu innych obserwatorów pierwszej ligi. Co pan nam o nim powie, obserwując go na co dzień w treningu?

To nieprzypadkowy zawodnik, posiada niezłe umiejętności techniczne jak na swój wiek, bo to chłopak z rocznika 2001. Jest w obcym kraju, a doskonale dopasował się do warunków. Będziemy na niego stawiać i myślę, że w przyszłości będzie to wiodąca postać naszego zespołu. Na pewno będą u niego wahania formy, ale takich zawodników będziemy szukać, jeśli chodzi o jakość piłkarzy zagranicznych.

Na pewno pomaga w tym to, że ta młodzież może na pana patrzeć i widzieć autorytet. Blisko 300 meczów w Ekstraklasie to coś, co na pewno budzi ich szacunek.

Na pewno nikt nie spojrzy na mnie i nie zarzuci mi: gdzie ty grałeś? Zaczynałem w Płocku w trzecioligowym klubie, z którym dotarliśmy do Ekstraklasy. Te 300 meczów zdecydowanie pomaga, to kilkanaście lat praktyki, dzięki której łatwiej mi się dostosować do sytuacji boiskowych.

Młodzież pytała o wskazówki, podpowiedzi co do zachowań na boisku?

Tak, zwłaszcza że nastąpiła wspomniana nagła zmiana systemu. Nie tylko młodzi przychodzą z pytaniami, jesteśmy ze sztabem otwarci na rozmowy i to cieszy, że każdy z zawodników chce się rozwijać.

Wróćmy do Płocka i pańskiej pracy w rezerwach Wisły. Jak rozumiem, z wyników pana nie rozliczać, bo te nie były najważniejsze?

Przede wszystkim celem był rozwój zawodników pod kątem pierwszego zespołu, rozwój jednostek. Skupiałem się na tym, żeby przekazać jak najwięcej wiedzy pod kątem seniorskim. Myślę, że większość tych chłopaków zrobiła postęp i zobaczymy, jak to się przełoży na przyszłość, bo będę śledził ich losy.

Postęp być może zrobili, ale w kadrze Wisły zbyt wielu ich nie znajdziemy. Tylko jeden zawodnik zaliczył debiut w tym sezonie.

Z tym pytaniem proszę się kierować do zarządu klubu. Wiadomo, że jednych ocena jest taka, drugich inna. Myślę, że jeszcze dwie osoby mogły zadebiutować, ale przeszkodziły w tym kontuzje i do tego nie doszło. Wtedy obraz byłby bardziej sympatyczny.

Jest szansa, że któryś z tych piłkarzy pojawi się na szczeblu centralnym?

Myślę, że tak. Było, jest kilku zawodników z potencjałem. Ale na to składa się wiele czynników, oprócz umiejętności trzeba mieć trochę szczęścia, czy chłodną głowę, żeby zaprezentować te umiejętności na boisku.

Może pan im pomóc, jeśli któregoś z nich ściągnie pan do Stomilu.

Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, to jestem za. Znam ich, znam ich umiejętności, ale o tym będzie decydował dyrektor sportowy, bo to nie będzie mój prywatny klub.

Mówiliśmy o filozofii i wyznaczonych celach, więc zapytam, czy znajdzie się w nich Pro Junior System, bo wydaje mi się, że Stomil idzie w tym kierunku, by na tym systemie zarabiać.

Jest cel sportowy i cel w postaci Pro Junior System. Nie będziemy jednak wystawiać zawodników tylko po to, żeby wygrać PJS, bo najważniejsze jest boisko i wynik sportowy.

A jaki on jest? Bo pierwsza liga to takie wdzięczne rozgrywki, że raz się gra o awans, a za tydzień o utrzymanie.

Przede wszystkim celem była zmiana gry drużyny, drugim będzie zdobycie jak największej liczby punktów. Każdy może mieć marzenia, bo teraz wystarczy złapać passę trzech wygranych meczów i z dołu tabeli ląduje się w strefie barażowej. Ale my skupiamy się na zmianie stylu gry, a jeżeli to się przełoży na wyniki, to będziemy walczyć i marzyć.

Czyli presji w walce o baraże w tym sezonie nie ma?

Oficjalnie nie, trzeba realnie oceniać możliwości i sytuację. Jeśli jednak pojawiłaby się taka okazja, to każdy zespół, nie tylko Stomil będzie chciał z niej skorzystać.

Mówił pan, że pańska drużyna będzie chciała grać ofensywnie. Bez urazy, ale słyszymy to praktycznie od każdego nowego trenera. Więc zapytam tak, jak pytałem innych debiutantów – jak poznamy, że Stomil gra to, czego chciał go nauczyć Adam Majewski?

Przede wszystkim styl ofensywny będzie zależał od jakości zawodników, bo ja tu mogę pięknie opowiadać. To będzie zależne od ich przygotowania, także taktycznego i motorycznego, żeby mogli zrealizować to, co chcemy, ale czy to zrobią będzie zależało tylko od nich na boisku. Druga sprawa jest taka, że chcemy ograniczyć przypadek do minimum i jeśli uda nam się to zrobić, a także dołożyć określone schematy, to mam nadzieję, że ofensywny styl będzie widać, tak jak i większe posiadanie piłki.

Czyli będziemy śledzić posiadanie piłki czy liczbę wymienionych podań i jeśli one będą rosły, to znaczy, że pana plan działa.

Po części tak, ale trzeba też pamiętać, żeby po tej określonej liczbie podań dołożyć skuteczną finalizację.

Patrzy pan już w stronę przyszłego sezonu? Przygotowania do niego będą specyficzne, wiele czasu nie będzie.

Na razie koncentrujemy się na tym, żeby zweryfikować tę kadrę zespołu, żeby wiedzieć, jakimi zawodnikami trzeba wzmocnić tę kadrę w przyszłym sezonie. Trzon kadry zostanie, bo piłkarze mają ważne kontrakty, więc chodzi o 2-3 osoby na konkretnych pozycjach.

ROZMAWIAŁ SZYMON JANCZYK

Fot. Newspix

Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Do tej pory rozegrał 144 oficjalne mecze w barwach Pasów – w PKO Ekstraklasie, Fortuna Pucharze Polski i eliminacjach Ligi Europy. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawmy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bczbsdxzxzsag
bczbsdxzxzsag
1 rok temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – Trafiają kupony z kursami nawet 300 i skany mają tych kuponów na blogu. Realne zrodlo, ktore trafia
Na Dzis maja juz kolejny kupon dostepny!

Gool
Gool
1 rok temu

kolejny amator kwaśnych jabłek , szkoda , bo nasz Stomil nie zasługuje na takiego trenera

Alabama
Alabama
1 rok temu

Gratulacje dla Szymona Janczyka za wywiad, w którym unikał banałów. W końcu dobry materiał na weszło.

Suche Info
25.05.2022

Cornel Râpă przedłużył kontrakt z Cracovią

Rumuński defensor ma zostać w Krakowie do końca czerwca 2024 roku. Cornel Râpă ma 32 lata. Przyszedł do Cracovii przed startem sezonu 2018/2019 z Pogoni Szczecin. Wcześniej reprezentował barwy Steauy Bukareszt i Oțelul Galați. Do tej pory rozegrał 144 oficjalne mecze w barwach Pasów – w PKO Ekstraklasie, Fortuna Pucharze Polski i eliminacjach Ligi Europy. […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Mateusz Lis trafi do Premier League?

Tureckie media podają, że 25-latkiem poważnie zainteresowane jest Southampton. To drugi polski bramkarz łączony z tym klubem. Jak informuje portal trtspor.com.tr Mateusz Lis że miałby związać się ze „Świętymi” pięcioletnią umową. Pierwszy rok kontraktu spędziłby na wypożyczeniu. Był bramkarz Wisły Kraków do tureckiego Altay SK przeniósł się latem 2021 roku. Niedawno rozwiązał kontrakt ze swoim […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Tomáš Pekhart może trafić do Rakowa

Tomáš Pekhart znajduje się na celowniku Rakowa Częstochowa. Wicemistrzowie Polski chcą pozyskać czeskiego napastnika za darmo, po wygaśnięciu jego kontraktu z Legią. Do informacji tych dotarł Sebastian Staszewski z portalu Interia.pl. Agent Czecha ma być w kontakcie z Rakowem od kilku tygodni, a sam piłkarz miał otrzymać już ofertę gry w zespole Marka Papszuna. Pekhart […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Wisła Kraków i Termalica utrzymałyby się w Ekstraklasie w „Niewydrukowanej Tabeli”

Sezon za nami, kształt oficjalnej tabeli Ekstraklasy już poznaliśmy. Ale jak zawsze na koniec sezonu publikujemy finałową wersję naszej „Niewydrukowanej Tabeli”, gdzie na przestrzeni całego roku analizujemy wpływ sędziów na wynik. I co? No i o ile decyzje arbitrów nie miały wpływu na czołowe miejsca, o tyle sędziowie maczali palce w walce o utrzymanie w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Szymon Włodarczyk piłkarzem Górnika Zabrze!

Zakończyły się spekulacje dotyczące przyszłości Szymona Włodarczyka. 19-letni napastnik został oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Górnika Zabrze. Umowa Włodarczyka ze śląskim zespołem będzie obowiązywała do końca czerwca 2025 roku W zakończonym sezonie Ekstraklasy zagrał tylko w 7 meczach. Wystąpił w trzech meczach Fortuna Pucharu Polski, gdzie zdobył jedną bramkę w meczu z Motorem Lublin. Bardzo […]
25.05.2022
Felietony i blogi
25.05.2022

Jose Mourinho doszedł do czterech finałów i wszystkie wygrał. Czy Portugalczyk w końcu poniesie klęskę?

Cztery. Tyle finałów europejskich pucharów ma na swoim koncie Jose Mourinho i co najważniejsze, wszystkie zostały przez niego wygrane. Są to dwie Ligi Mistrzów – z FC Porto i Interem Mediolan oraz dwa Puchary UEFA/Ligi Europy – z FC Porto i Manchesterem United. Teraz Portugalczyk rozegra piąty finał, więc kluczowe pytanie brzmi: czy w końcu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Adam Hložek blisko Bayeru 04 Leverkusen

Jeden z największych talentów czeskiej piłki – Adam Hložek najprawdopodobniej już tego lata przeniesie się do Bundesligi.  Jak informuje portal sport1.de, piłkarz Sparty Praga zamieni stolicę Czech na Leverkusen. Bayer ma zapłacić za niego ok. 22 miliony euro, kontrakt zaś ma obowiązywać do 2027 roku. Wschodzącą gwiazdą czeskiego futbolu zainteresowane były również inne kluby Bundesligi […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawmy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kulesza: Z dywizji A nie możemy spaść

Już za tydzień reprezentacja Polski rozegra pierwszy z czterech czerwcowych meczów w ramach Ligi Narodów. Dla Czesława Michniewicza będzie to czas, w którym będzie mógł sprawdzić wielu zawodników i wiele rozwiązań taktycznych przed nadchodzącym mundialem. Prezes Cezary Kulesza postawił przed selekcjonerem cel na rozgrywki Ligi Nardodów. – Z dywizji A nie możemy spaść. Celem dla […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Telegraph: Chelsea dostanie 200 milionów funtów na transfery

Londyński klub jest w trakcie przechodzenia wielu zmian organizacyjnych. Trwa proces sprzedaży klubu, który już niedługo powinien zostać oficjalnie zakończony nabyciem go przez Todda Boehlyego. Jak informuje „The Telegraph”, Chelsea w najbliższym oknie transferowym może wydać aż 200 milionów funtów.  Jeżeli skupimy się tylko na samym składzie zespołu, to on też przejdzie konkretne zmiany organizacyjne. […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kamil Drygas przedłużył kontrakt z Pogonią Szczecin

Pomocnik zostaje w Pogoni, a umowę przedłużył do końca sezonu 2023/24. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zawodników z obecnej kadry zespołu.  – Wielokrotnie powtarzałem, że w szatni potrzebujemy miksu zawodników doświadczonych i młodych. Kamil, ze swoimi cechami i umiejętnościami, świetnie wpisuje się w tę pierwszą grupę. Dodatkowo jest zawodnikiem emocjonalnie związanym z Pogonią i Szczecinem, […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022
Liga Mistrzów
25.05.2022

Antonio Pintus. Trener, który dodaje skrzydeł piłkarzom Realu Madryt

– Metodo Pintus! – krzyczy rozradowany Luka Modrić w szatni Realu Madryt. Królewscy właśnie zafundowali kibicom kolejny mikrozawał, odwracając losy spotkania rzutem na taśmę. To wręcz wizytówka sezonu w wykonaniu ekipy Carlo Ancelottiego. Nie ma w tym przypadku, tak jak i nieprzypadkowo Chorwat śpiewając ściska drobnego gościa w klubowym dresie. Antonio Pintus, włoski trener przygotowania fizycznego, to sekretna broń […]
25.05.2022