post

Opublikowane 04.09.2021 17:39 przez

Przemysław Michalak

Jakub Kiwior obrał dość nietypową drogę rozwoju i dziś może triumfować. W 2016 roku wyjechał z GKS-u Tychy do juniorów Anderlechtu, a seniorskie granie rozpoczynał w słowackim słabeuszu FK Zeleziarne Podbrezova, z którym spadł z ligi. Tam jednak wypatrzył go MSK Żylina, z którego kilka dni temu kupiła go włoska Spezia. Kiwior w wieku dwudziestu jeden lat będzie mógł posmakować Serie A. Rozmawialiśmy o okolicznościach transferu i wydarzeniach z ostatniego roku. Czy na Słowacji dobił już do sufitu? W czym pomogła mu pucharowa porażka 1:8 w dwumeczu? Czy zmienił zdanie i brał pod uwagę powrót do Polski, skoro interesowała się nim Legia? Co w historii Milana Skriniara jest dla niego punktem odniesienia? Jak wyglądała sytuacja w Żylinie, gdy pisano o jej bankructwie? Zapraszamy. 

Temat transferu do Spezii był od dłuższego czasu czy pojawił się w ostatniej chwili?

Sam temat zaczął się już miesiąc przed końcem okienka. Kluby ze sobą rozmawiały, moi agenci też dowiadywali się wielu rzeczy od Włochów, jak oni to widzą i tak dalej, ale potem usłyszałem w Żylinie, że nie bardzo im się teraz uśmiecha moje odejście. Woleli, żebym został, zwłaszcza że mieliśmy przed sobą ostatnią rundę eliminacyjną w Lidze Konferencji. W klubie liczyli, że dostaniemy się do grupy. Sprawa transferu więc na pewien czas ucichła. Dopiero po drugim meczu z FK Jablonec i naszym odpadnięciu, temat odżył, Żylina tym razem się zgodziła i reszta już poszła.

Byłeś sfrustrowany na początku, gdy usłyszałeś, że na razie nic z tego?

Nie, ponieważ wiedziałem, że to nie był ostatni dzwonek. Mógłbym też odejść zimą lub za rok. Na spokojnie porozmawialiśmy z działaczami, przedstawili mi swój punkt widzenia i rozumiałem go. Należałem do podstawowych zawodników i byłbym potrzebny na mecze z Jabloncem. Powiedziałem, że nie ma problemu, że chcę pomóc i nawet jeśli nie wydadzą zgody na transfer, zawsze będę dawał z siebie sto procent. Nie zamierzałem działać emocjonalnie, a koniec końców i tak jestem we Włoszech.

Przeżyłeś słodko-gorzkie dni. Dwumecz z Jabloncem zakończył się klęską 1:8, a z drugiej strony w pewnym sensie dzięki temu mogłeś odejść do Serie A.

Można to nazwać klęską, ale wielu ludzi nie ma szerszego spojrzenia, nie widziało wszystkich naszych meczów w pucharach. Byliśmy bodajże jedną z dwóch drużyn, które zaczynały od I rundy eliminacji i dotarły do ostatniej. Po drodze wyeliminowaliśmy m.in. Apollon Limassol i Toboł Kostanaj. Raczej nie byliśmy faworytem w tych parach, a na przykład rewanż z Tobołem wygraliśmy 5:0. To, co mieliśmy ugrać, ugraliśmy. Do grupy nie awansowaliśmy, ale i tak pokazaliśmy, że potrafimy grać na dobrym poziomie z nawet wyżej notowanymi rywalami.

Polska U-21 wygra z Izraelem? Kurs 1.68 u Fuksiarza. Remis – 3.75, wygrana Izraela – kurs 4.50

Wyniki z Jabloncem oddawały przebieg boiskowych wydarzeń czy mogły mylić jak nasze 4:1 z Albanią?

W pierwszej połowie pierwszego meczu przegraliśmy sami ze sobą. Dostaliśmy wtedy cztery gole po głupich, prostych błędach. Czesi wszystko wykorzystali, my mieliśmy podobne sytuacje i nie strzeliliśmy nic. Zabrakło trochę szczęścia, już na samym początku miałem sytuację, mogliśmy prowadzić na wyjeździe, ale bramkarz zdołał obronić. Spotkanie mogło się potoczyć zupełnie inaczej.

Nie zmienia to faktu, że zabrakło nam trochę wyrachowania. Jak to mówiłem: zapomnieliśmy, że to dwumecz. W Jabloncu graliśmy tak, jakbyśmy chcieli od razu wszystko rozstrzygnąć i zostaliśmy surowo ukarani. Druga połowa pokazała, że potrafimy nawiązać równorzędną walkę i nie odstawaliśmy fizycznie. Zdobyliśmy bramkę i szkoda, że potem przysnęliśmy przy stałym fragmencie. W rewanżu czekało nas bardzo trudne zadanie, potrzebowaliśmy czterech goli do dogrywki. Jablonec pokazał się jako drużyna bardzo zdyscyplinowana taktycznie, strzelił nam w 30. minucie na 1:0 i dobił w końcówce w dwoma golami.

Tak czy siak Żylina zaprezentowała się w tym roku w pucharach ze znacznie lepszej strony niż sezon wcześniej. Domyślam się, że mimo różnych zawirowań w tamtym okresie, odpadnięcie z walijskim The New Saints odbieraliście jako kompromitację.

To prawda. Obserwowałem ten mecz z wysokości trybun. Kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem okazało się, że muszę pauzować za czerwoną kartkę, którą dostałem parę lat wcześniej w Lidze Młodzieżowej jako zawodnik Anderlechtu. Chłopaki nie zagrali tego, co potrafili, a rewanżów nie było, nie mieliśmy szansy podejść do tej rywalizacji inaczej na własnym boisku. Warunki były trudne, to samo czuło się na treningach i niestety potem znalazło przełożenie w trakcie spotkania. Na szczęście teraz trochę się zrehabilitowaliśmy i udowodniliśmy, że możemy osiągać dobre wyniki z teoretycznie silniejszymi przeciwnikami.

Wiele się wówczas działo w MSK Żylina. Pisano nawet o bankructwie klubu, co było trochę na wyrost, bo chodziło o coś w rodzaju upadłości z możliwością zawarcia układu. Jak to wszystko wyglądało od wewnątrz twoimi oczami?

Kiedy okazało się, że na początku pandemii nie będziemy ani grali, ani trenowali, chętni mogli wrócić do domów. Skorzystałem z tego. Cały czas byliśmy na łączach z władzami klubu i gdy tylko pojawiały się plotki o bankructwie, od razu nam wszystko tłumaczono. Wypłaty zostały obniżone, ale w większości rozumieliśmy to, w każdej lidze dochodziło do takich sytuacji. Niektórym zawodnikom trudno jednak było się z tym pogodzić i klub zrywał z nimi kontrakty. Łącznie odeszło kilkunastu piłkarzy. Po wznowieniu treningów zrobiło się mocno młodzieżowo w kadrze, bo szansę dostali chłopaki z rezerw. Na początku brakowało nam zgrania, potrzebowaliśmy trochę czasu. Dzisiejsza Żylina mentalnie i fizycznie to już zupełnie inna drużyna niż ta sprzed roku.

Czyli można powiedzieć, że odnieśliście mały sukces, w takich okolicznościach ponownie wchodząc do europejskich pucharów.

Jasne, zwłaszcza że mieliśmy i mamy do teraz bardzo młodą drużynę. Dla Żyliny i przed, i po covidzie punktem wyjścia zawsze była pierwsza szóstka. Jak już się to udawało, skupialiśmy się na wyższych celach. Rundę zasadniczą zakończyliśmy na trzecim miejscu, w grupie mistrzowskiej zepchnął nas z niego Spartak Trnava, ale byliśmy szczęśliwi, że daliśmy radę w barażach o Ligę Konferencji. W półfinale pokonaliśmy SFK Sered, a w finale Zlate Moravce po dogrywce.

Miałeś poczucie, że w lidze słowackiej powoli zaczynałeś dobijać do sufitu?

Obijały mi się o uszy takie opinie na Słowacji, ale ja tak na to patrzyłem. Cały czas trenowałem na sto procent i razem z chłopakami nadal szliśmy do przodu.

Po ogłoszeniu transferu do Spezii poczułeś satysfakcję, że sprawdziła się dość okrężna i nietypowa droga, którą wybrałeś lata temu, idąc najpierw do młodzieżówki do Anderlechtu, a potem do słabeusza z Podbrezovej? Twój plan wypalił i jesteś tam, gdzie mało kto się dostaje w wieku dwudziestu jeden lat.

Cieszę się z tego, jak to się potoczyło. Jestem dziś w jednej z najlepszych lig w Europie. To już dla mnie jakiś sukces, ale na pewno się nim nie zadowolę. Będę dążył do tego, żeby ciągle się rozwijać i robić postępy. Każdy klub był jakimś przystankiem w moim piłkarskim życiu i chciałbym to kontynuować. Takie jest moje postanowienie.

Rozmawialiśmy w lutym tamtego roku. Na stwierdzenie, że wielu zawodników ze Słowacji trafia do Włoch, stwierdziłeś pół żartem, pół serio, że to też całkiem niezła opcja i od czegoś trzeba zacząć, ale najbardziej marzysz o Premier League.

Wiedziałem, że wielu chłopaków wyjeżdża ze Słowacji do Serie A i cieszę się, że mi też się udało. To punkt pierwszy, a drugi jest taki, czy będę tam grał i dobrze się prezentował. Naprawdę duże wyzwanie dopiero się zaczyna.

W tamtej rozmawia jednoznacznie mówiłeś, że nie brałeś pod uwagę powrotu do Polski i tego się trzymasz. W następnych miesiącach zawsze tak było? Łączono cię później z Górnikiem Zabrze, Rakowem czy nawet Legią.

Wydaje mi się, że w żadnym momencie swojego nastawienia nie zmieniłem. Nigdy nie było takiego tematu, żebym zaczął myśleć, że mogę wrócić do kraju. Wiem, że pojawiło się na przykład zapytanie z Legii o koszty mojego pozyskania, ale mnie nikt nie pytał, czy chcę pójść do Polski. Nadal stoję na stanowisku, że nie uśmiecha mi się to. Może kiedyś zmienię podejście, mam jednak nadzieję, że jak najdłużej będzie mi dane grać za granicą.

Miałeś jakieś wątpliwości przy transferze do Spezii czy potencjalnie widziałeś same plusy?

Pewnie, że trochę się zastanawiałem z tatą i agentami. Braliśmy pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”. Stwierdziliśmy, że to jest ten czas, gdy nie można się wiecznie bać czegoś, że może nie będę grał i tak dalej. Nastawialiśmy się pozytywnie. Niewykluczone, że na początku posiedzę trochę na ławce. Mam to w jakimś stopniu wkalkulowane, w Żylinie na początku było tak samo. Wcześniej nie doczekałem się szansy w Anderlechcie. Mniej więcej wiem, czego mogę się spodziewać. Doszliśmy do wniosku, że Spezia będzie dobrym miejscem, by powalczyć o skład w Serie A i tu zaistnieć.

Na papierze wydaje się, że daleko do gry nie masz. Spezia gra trójką stoperów i w zasadzie tylko tylu dotychczas ich miała, bo 18-letni Nicolo Bertola jeszcze nawet nie zadebiutował. Wychodzi, że w najgorszym razie od razu jesteś pierwszy do wejścia.

Nie chcę zakładać, że jestem takim czy innym numerem do grania. Spokojnie chcę robić swoje. Nie miałem jeszcze okazji do poznania zespołu, nie odbyłem żadnego treningu. Wszystko działo się błyskawicznie. Od razu po podpisaniu kontraktu leciałem do Poznania, żeby jak najszybciej dołączyć na zgrupowanie reprezentacji U-21, a i tak byłem spóźniony. Oczywiście selekcjoner o wszystkim wiedział, dostałem zielone światło, żeby dopiąć temat.

Jak wyglądał dzień finalizacji transferu? Co chwila nerwowo patrzyłeś na zegarek?

Nie. Sprawa odżyła nagle i ciąg dalszy szybko nastąpił, ale formalności dogrywaliśmy na spokojnie. Przyleciałem dzień wcześniej i przeszedłem część badań. Rano dokończyliśmy badania i podpisaliśmy kontrakt, a o 17:00 byłem już w Poznaniu.

Trenera Thiago Mottę zapewne kojarzysz jeszcze jako zawodnika?

Tak, pamiętam jego mecze, ale jako trenera jeszcze go nie znam. Na razie nie odbyliśmy dłuższej rozmowy, nawet na miejscu nie było okazji. Wiem, że zna mój profil, słyszał o mnie, oglądał materiały na mój temat.

Spezia postawi się Udinese? W Fuksiarz.pl kurs na wygraną drużyny Kiwiora i Recy wynosi 2.80

Fakt, iż Spezia trochę wcześniej pozyskała Arkadiusza Recę stanowił jakiś argument „za”?

W trakcie rozmów nie miało to znaczenia, natomiast teraz oczywiście cieszę się, że będę miał rodaka w szatni. Będzie z kim porozmawiać po polsku. Liczę, że jeśli czegoś nie zrozumiem, to Arek mi wytłumaczy i na początku pomoże w aklimatyzacji.

Nie obawiałeś się tego, że Spezia jest traktowana jako kandydat do ciężkiej walki o utrzymanie, zwłaszcza że podpisałeś aż czteroletni kontrakt?

Wierzę, że zespół da radę i potoczy się to inaczej. Z takim nastawieniem tu przychodzę. W najgorszym razie ważne będzie, żebym zdążył się pokazać z dobrej strony, tak jak w Podbrezovej, której nie udało się utrzymać, ale na moje szczęście Żylina mnie tam wypatrzyła. To jednak czarny scenariusz. Chcemy walczyć o jak najwyższe miejsce w Serie A.

Siłą rzeczy w twoim przypadku nasuwają się analogie z Milanem Skriniarem. On też dość wcześnie odszedł z Żyliny do Włoch i wiadomo, gdzie gdzie dziś jest. Masz dobry punkt odniesienia.

Znam jego losy. Mam nadzieję, że moja kariera potoczy się podobnie, jak nie lepiej (śmiech). Nie no, biorę to na spokojnie, ale Milan Skriniar może stanowić dla mnie wzór, zwłaszcza co do początków. On w pierwszej rundzie prawie nie grał w Sampdorii, miał trudne pierwsze miesiące. Nie poddał się i później super się rozwinął.

No właśnie, co na początku może dla ciebie stanowić największe wyzwanie w kwestiach czysto sportowych?

Serie A nadal najbardziej jest kojarzona z taktyką i defensywą. Będę mógł się nauczyć wielu nowych rzeczy, czekam na to. Wierzę, że pójdzie mi to w miarę sprawnie. Spodziewam się… wszystkiego. Nie wszystko może pójść zgodnie z planem, ale sądzę, że mentalnie jestem na to przygotowany. Wskakuję na dużo wyższy poziom, różnica między ligą słowacką a włoską jest znacząca i muszę mieć tego świadomość. Będę cierpliwie czekał na swoją szansę.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. FotoPyK/Newspix

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Serie A
02.10.2021

Stara Dama nabiera rumieńców

Trudno kochać ten Juventus. W tym wydaniu, na tym etapie sezonu i w tym momencie swojej historii nie jest to najbardziej ekscytująca drużynie w Europie. Ba, na Półwyspie Apenińskim, we Włoszech, w samym Serie A, spokojnie można wskazać parę zespołów, które aktualnie wzbudzają większe emocje niż Juve. Stara Dama ostrożnie szuka swojej tożsamości, leniwie reorganizuje […]
02.10.2021
Włochy
04.09.2021

Jakub Kiwior: Spezia to dobre miejsce, żeby zaistnieć w Serie A

Jakub Kiwior obrał dość nietypową drogę rozwoju i dziś może triumfować. W 2016 roku wyjechał z GKS-u Tychy do juniorów Anderlechtu, a seniorskie granie rozpoczynał w słowackim słabeuszu FK Zeleziarne Podbrezova, z którym spadł z ligi. Tam jednak wypatrzył go MSK Żylina, z którego kilka dni temu kupiła go włoska Spezia. Kiwior w wieku dwudziestu […]
04.09.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Włochy
03.05.2021

Obsesja przerwania dominacji wreszcie się opłaciła

To była obsesja. Nie da się użyć innych słów, nie da się od tego uciekać – wśród drużyn ze szczytów ligi włoskiej detronizacja Juventusu stała się najważniejszym spośród wszystkich celów. Neapolitańscy kibice tatuowali sobie datę meczu, w którym Kalidou Koulibaly swoim golem dał Napoli nadzieję na strącenie turyńczyków z grzędy. Mediolańscy fanatycy byli gotowi wybaczyć […]
03.05.2021
Włochy
23.04.2021

Wieczny Zlatan. Jak długo grać będzie Ibra?

Zlatan Ibrahimović wczoraj przedłużył kontrakt z Milanem, co sprawia, że jego umowa wygaśnie w momencie, gdy będzie zbliżał się do 41. urodzin. Wiemy, ze w Italii są długie tradycje leciwych napastników, którzy wciąż strzelają, ale w wieku 41 lat wciąż strzelać na potęgę, wciąż stanowić o sile zespołu, który prawdopodobnie będzie grał w Lidze Mistrzów? […]
23.04.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Włochy
04.09.2021

Jakub Kiwior: Spezia to dobre miejsce, żeby zaistnieć w Serie A

Jakub Kiwior obrał dość nietypową drogę rozwoju i dziś może triumfować. W 2016 roku wyjechał z GKS-u Tychy do juniorów Anderlechtu, a seniorskie granie rozpoczynał w słowackim słabeuszu FK Zeleziarne Podbrezova, z którym spadł z ligi. Tam jednak wypatrzył go MSK Żylina, z którego kilka dni temu kupiła go włoska Spezia. Kiwior w wieku dwudziestu […]
04.09.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Włochy
27.02.2021

Łukasz Skorupski znów obronił rzut karny. Ibra już był, teraz padło na Immobile

Łukasz Skorupski jeszcze nie tak dawno zmagał się z bardzo długą passą bez czystego konta. W Serie A nie potrafił go zachować przez 40 meczów, między 25 września 2019 (0:0 z Genoą) a 29 listopada 2020 roku (1:0 z Crotone). Jak już się przełamał, to zaraz potem doznał kontuzji i opuścił siedem kolejek. Wrócił do […]
27.02.2021
Włochy
01.01.2021

Podsumowanie jesieni Polaków w Serie B. Jest co najmniej nieźle

Druga liga włoska wyrosła na nową ziemię obiecaną dla polskich piłkarzy i to nawet tych, którzy nie grali pierwszych skrzypiec w swoich ekstraklasowych klubach. Jako że 30 grudnia Serie B rozegrało ostatnią tegoroczną kolejkę, nadchodzi dobry moment, żeby dokonać pierwszych podsumowań. I wnioski są raczej pozytywne.  Żaden z naszych trzynastu rodaków nie przepadł. Najmniej grał […]
01.01.2021
Włochy
25.10.2020

„Po udanym finiszu byłem przekonany, że zostaję w Genoi. Życie znów zaskoczyło”

Filip Jagiełło dość długo się rozkręcał w Serie A po przyjściu z Zagłębia Lubin do Genoi, ale na finiszu ubiegłego sezonu odegrał kluczową rolę w utrzymaniu swojego zespołu. Wydawało się zatem, że w nowe rozgrywki wejdzie już jako zawodnik z innym, ważniejszym statusem. Tymczasem… w ostatnim dniu letniego okienka został wypożyczony do drugoligowej Brescii. O […]
25.10.2020
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
1 miesiąc temu

W wieku 25 lat jako zmarnowany talent wroci do Polski.Weszlo napisze ze transfer Legii byl strzalem w dziesiatke bo to mlody obiecujacy zawodnik.I w ten sposob marnujemy talenty.A pozniej pzpn wszystkiemu winien

Legia
Legia
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

zibi cichutko

ziomekziomek
ziomekziomek (@ziomekziomek)
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

ty jesteś jebnięty czy co? na jakiej podstawie uważasz, że mu nie wyjdzie? swoim trzeba kibicować, a nie ich jebać, do tego bezpodstawnie. trzymajmy kciuki za Kubę, bo ma łeb na karku, a do tego ma lewą nogę i dobre warunki fizyczne, więc fajny start już jest, żeby stać się kadrowiczem

Dmitry Zlobogulajev
Dmitry Zlobogulajev
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

To samo pisali ludzie po transferze Lewego do BVB. Dzisiaj używają innych nicków.

Zakola na dupie
Zakola na dupie
1 miesiąc temu

Kilka wyjątków to nie reguła.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu

Albo Glika jak odchodził z Piasta.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

Całe szczęście, że przewidywania takich jak ty nie mają mocy sprawczej. Inaczej mielibyśmy same niewypały transferowe:)

Wszystko w nogach i głowie chłopaka. Ja w niego wierzę i życzę, żeby zrobił karierę co najmniej na poziomie Glika.

Niebieska eRka
Niebieska eRka
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

Co ty pierdolisz człowieku? Ps. Znalazł się kur..a znafca i Wezyr w jednym

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

Skad się biorą takie złorzeczące zjeby?

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Wydaje się fajny, poukładany chłopak. Fajnie się czyta, w przeciwieństwie np. do dzieciaka Kozłowskiego. Powodzenia w Serie A.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Albo tego prostaka Grabary.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN (@pawuloniasty)
1 miesiąc temu

Dlaczego niedawnego zestawienia polskich stoperów nie można otworzyć u Was na stronie?

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
1 miesiąc temu

Niech chlopak myśli i pracuje to jesli ma talent, dostanie szanse

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

Miałem go kiedyś w Legii w FMie, uniwersalny zawodnik, bez słabych punktów, ale też niczym się nie wyróżniający. Na Ekstraklasę wystarczał.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Mateusz

W przyszłej edycji już będzie lepszy. Ja go nigdy nie miałem. Jakoś tam poza zasięgiem był. Za słaby, żeby wydawać powyżej 1mln euro, a na wolnym nie udało się.

Z Mosóra zrobiłem international level, 44mln euro do Atalanty z polskiej ligi. Bez kombinowania, edytorów, itp. Mój rekord ostatnich lat. A wydawało się, że nie da się przekroczyć 20 baniek.

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Wszystko zależy od tego, jak długo rozgrywasz karierę – im dalej, tym większe kwoty padają. Rozegraj 100 sezonów, a będziesz z Ekstraklasy sprzedawał nawet i powyżej 100mln, samemu również płacąc takie kwoty.

Weszło
17.10.2021

Jest Depay, jest Fati, grają sobie chłopcy. Barcelona ograła Valencię

To nie był jakiś spektakularny mecz Barcelony. Dzisiaj Blaugrana bazowała raczej na indywidualnych błyskach niż na kapitalnej grze zespołowej. Ale Barca wygrała – z Valencią, która miała tyle samo punktów przed tą kolejką, co Katalończycy. Wygrała podnosząc się z 0:1 i kiepskiego wejścia w mecz. No i wygrała na tydzień przed El Clasico. Fatalnie weszli […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Milik z golem w Ligue 1 (wideo)

Trochę zapomnieliśmy o Arkadiuszu Miliku. Snajper reprezentacji Polski bardzo długo rehabilitował się po urazie łąkotki, stracił cały początek sezonu Ligue 1 i ostatnie zgrupowania reprezentacji Polski, na których brylowali Adam Buksa i Karol Świderski. Teraz jednak Milik chce wrócić na usta piłkarskiej Europy.  Oto jego trafienie w wygranym przez Marsylię 4:1 meczu z Lorient. Milik […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Szczęsny obronił karnego (wideo)

Wojciech Szczęsny sygnalizuje wzrost formy. Obronił karnego w meczu z Romą. Tak to wyglądało. Strzał Jordana Veretouta nie był najlepszy, właściwie to taki z gatunku tych, które często padają łupem bramkarzy, ale Szczęsnego, niezależnie od wszystkiego, należy pochwalić za wyczekanie, za czujność, za skuteczną paradę. WOJCIECH SZCZĘSNY OBRONIŁ RZUT KARNY! 👏 Polak zatrzymał strzał Jordana […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021