post

Opublikowane 30.07.2021 12:55 przez

Przemysław Michalak

Korona Kielce w pierwszym sezonie po spadku do I ligi odegrała rolę średniaka, który dość szybko pogodził się z faktem, że nie powalczy nawet o baraże. Teraz ambicje klubu są zupełnie inne, o czym świadczy pozyskanie wielu doświadczonych ekstraklasowców. Trener Dominik Nowak w rozmowie z nami tłumaczy, w jaki sposób poświęcił końcówkę poprzednich rozgrywek pod nowy sezon, dlaczego szatnia została spolszczona, jakie założenia udało się zrealizować w stu procentach i gdzie jeszcze widzi największe rezerwy. Przyznaje także, że jego spojrzenie na futbol nieco się zmieniło w porównaniu do tego, czym kierował się kilka lat temu. Zapraszamy. 

Patrząc na letnie transfery, sprawa wydaje się prosta: Korona Kielce obrała kurs na Ekstraklasę.

Deklaracja przed sezonem była jasna. Chcemy się włączyć do walki o Ekstraklasę, natomiast teraz już o tym w szatni nie rozmawiamy. Przed nami pierwszy mecz i na nim się koncentrujemy. Staramy się wyciszać i budować formę sportową. Zespół się rozwijał, z tygodnia na tydzień grał lepiej. Sparingi potwierdzały, że powoli idziemy w dobrym kierunku.

Krótko mówiąc: cel został jasno określony, ale nie musicie o nim mówić co tydzień.

Dokładnie, nie chcemy tak działać. Uważam, że to byłoby niepotrzebne. Cel został jednoznacznie przedstawiony, każdy o nim wie i nie ma potrzeby, żeby sobie to powtarzać. Piłkarze, którzy do nas przyszli mają swoje ambicje, ich motywacji nawet nie trzeba było zbyt mocno budować. Tacy zawodnicy jak Adam Frączczak, Michał Koj, Piotrek Malarczyk, Konrad Forenc czy Łukasz Sierpina to już piątka dobrze znająca smak Ekstraklasy. Nie trafili do Korony, żeby pozwiedzać Kielce, tylko żeby wykazać się na boisku przed kibicami i wrócić na najwyższy szczebel.

Korona Kielce wyraźnym faworytem domowego meczu ze Skrą Częstochowa. Kurs na jej wygraną wynosi 1.62 u Fuksiarza

Gołym okiem widać, że Korona poszła w doświadczenie. Taki był cel od początku okienka?

Rozłożyłbym to dwuetapowo. Gdy przychodziłem do Korony, był to zespół bardzo młody i mało doświadczony. Wspólnie z prezesami i dyrektorem sportowym Pawłem Golańskim rozkładałem naszą kadrę na czynniki pierwsze. Wyniki pod koniec sezonu nie były budujące, ale zawsze będę powtarzał, że chcieliśmy przede wszystkim określić potencjał zespołu, żebyśmy przed nowym sezonem byli mądrzejsi i dokładnie wiedzieli, gdzie i jakich wzmocnień potrzebujemy. Nie chodzi tylko o umiejętności piłkarzy, ale także o ich charakterystykę i mentalność.

W tym okienku poszliśmy i w jakość, i w doświadczenie. Takich ludzi potrzebujemy w walce o najwyższe cele. Powinni udźwignąć ciężar mentalny zadania i jednocześnie być wsparciem w szatni dla młodszych zawodników, których kilku mamy naprawdę ciekawych. Taki był priorytet jeśli chodzi o wzmocnienia i z satysfakcją mogę stwierdzić, że zrealizowaliśmy te założenia w stu procentach. Praktycznie już na początku przygotowań miałem do dyspozycji całą kadrę.

A to się rzadko zdarza w polskich realiach, choć trenerzy zawsze sobie tego życzą.

Rzadka sytuacja, ale dla trenera bardzo ważna. Jeżeli chcesz budować formę zawodników i wprowadzać swój sposób grania, każdy tydzień wspólnej pracy robi różnicę. Jeśli w trakcie dochodzą nowi piłkarze, trzeba albo zaczynać niemalże od początku, albo przynajmniej trochę modyfikować okres przygotowawczy. Tutaj takich problemów nie miałem. Co nie znaczy, że ktoś jeszcze nie może do nas dołączyć, ale jednego zawodnika łatwiej wkomponować niż siedmiu.

Łatwo też zauważyć, że szatnia Korony została spolszczona. Tak wyszło czy to zamierzone działanie?

Zamierzone, to był jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę. Analizując wcześniej charakterystykę mentalną poszczególnych piłkarzy, doszliśmy do wniosku, że trzeba będzie drużynę trochę spolszczyć. To ułatwia budowanie dobrej atmosfery i tworzenie poczucia odpowiedzialności za wynik.

Kilku obcokrajowców jednak się uchowało, na przykład Portugalczyk Filipe Oliveira.

To zawodnik z dużym potencjałem, pasuje do tej „polskości” zespołu, a to bardzo ważne. Są Marko Pervan, Marko Zebić i młody Zvonimir Petrović, który odkąd tu jestem, poczynił duży postęp. To zawodnicy z Bałkanów, zdecydowanie łatwiej asymilować im się z zespołem, chociażby ze względów kulturowych i językowych. Na Filipe jednak także mocno liczę, jest pozytywną, otwartą postacią. Przemawia za nim nie tylko potencjał czysto piłkarski, ale także sportowa ambicja i chęć walki. Jeżeli mamy zostawiać jakiegoś obcokrajowca, musi posiadać takie cechy.

Korona Kielce wygra I ligę w sezonie 2021/22? Kurs 4.00 na Fuksiarz.pl

Wymieniliście między innymi bramkarzy. Marek Kozioł to chyba jedyna odchodząca postać, której kibice mogą żałować. Z przekazów w mediach wynikało, że to klub podjął decyzję o zakończeniu współpracy. Nie do końca pana przekonywał?

O szczegóły w tej sprawie trzeba byłoby pytać dyrektora sportowego, on zna wszystkie kulisy. Taka zapadła decyzja, podjęliśmy ją wspólnie, na spokojnie. Wzięliśmy doświadczonego Konrada Forenca, którego bardzo cenimy i uważam, że to dobry wybór.

Z pana słów po ostatnim sparingu wynika, że na starcie sezonu więcej zmartwień dotyczy ofensywy niż defensywy.

Dostrzegam dużo plusów jeśli chodzi o naszą ofensywę. W każdym sparingu potrafiliśmy strzelać gole. Uważam jednak, że nadal tkwią tu duże rezerwy. Trzeba wymagać więcej. Takie aspekty jak poruszanie się między strefami i zajmowanie dobrych pozycji wyglądają dobrze, natomiast musimy poprawić szybkość gry, szybkość podejmowania decyzji, więcej grać na jeden lub dwa kontakty w ataku pozycyjnym. Tak najłatwiej znaleźć wolne przestrzenie przed bramką rywala. Nad obroną też ciągle pracujemy, sumiennie łączymy wszystkie czynniki. Nie da się od razu wdrożyć całości, trzeba stopniować.

Mówi pan o optymizmie po sparingach, żadnego nie przegraliście, ale często mówi się, że one są niewymierne i mogą być mylące.

Nie miałem podczas pracy trenerskiej sytuacji, żeby sparingi mnie zmyliły. Zawsze patrzyłem szerzej. Chcę być dobrze zrozumiany: wyniki w sparingach oczywiście też budują, aczkolwiek my nie graliśmy w nich na wynik. On dochodził przy okazji. Bardziej skupialiśmy się na wcielanie w życie założeń, nad którymi pracowaliśmy w kolejnych mikrocyklach: obrona niska, obrona wysoka, etapy przejścia, odbiór po stracie, gra w ofensywie. Liczyło się to, że sama gra dobrze wyglądała. Teraz musimy potwierdzić tę jakość w spotkaniach o stawkę. Moje hasło przewodnie tutaj to „ciągły rozwój”, mamy z tygodnia na tydzień być coraz lepsi w poszczególnych elementach. Wydaje mi się, że krok po kroku idziemy w tym kierunku.

Korona Kielce skończy w top2 sezon 2021/22 w I lidze? Fuksiarz płaci po kursie 2.00

Wspomniał pan, że przychodząc do Korony skupił się na rozkładaniu zespołu na czynniki pierwsze. Brzmi to jak selekcja negatywna. Rozumiem, że w tamtym momencie klub już nie stawiał poważniejszych celów na resztę sezonu – Korona traciła sześć punktów do strefy barażowej – tylko na przygotowywaniu gruntu pod nowe rozgrywki?

Dokładnie tak to wyglądało, kosztem wyników. To było trudne, bo wchodzisz do klubu i nagle zaczynasz przegrywać. Kibice mogli zacząć wątpić i pytać, co się dzieje, skoro nowy trener tak słabo punktuje i jak to wróży na przyszłość. Z premedytacją jednak chciałem przede wszystkim dokonać selekcji, określić, na których zawodników będę mógł liczyć w oparciu o swoją filozofię, a na których nie. Stąd tyle zmian kadrowych. Odeszli obcokrajowcy, co do których nie miałem wątpliwości, że to zbyt słabe ogniwa, ale także Polacy. Niektóre decyzje zapadały praktycznie po tygodniu mojej pracy. Opierałem je na wcześniejszych obserwacjach i potem już na podstawie bezpośredniej współpracy. Czasami po paru treningach wiedziałem, że dani zawodnicy to pod każdym względem nie ten level, o który mi chodzi. Z tego względu szybko wypadali ze składu i nie występowali w ostatnich kolejkach. Być może chwilowo cierpiały na tym gra i wyniki, bo niewykluczone, że jeden czy drugi w pojedynczych meczach nawet by się przydał, ale to byłoby mylące w kontekście budowy drużyny na przyszłość.

Odbywało się to w porozumieniu z zarządem?

Oczywiście. W piłce nie da się działać w pojedynkę. Sukces to zawsze praca zespołowa. Dyrektor sportowy Paweł Golański przychodził do klubu niemal w tym samym momencie i wiele na ten temat z prezesami rozmawialiśmy. Jak już podkreślałem, wszystko na spokojnie, bez emocji. W grę wchodziła wyłącznie merytoryka i trzeźwa ocena rzeczywistości.

Upływ lat często zmienia człowieka, również zawodowo. Nadal jest pan wierny swoim ideałom dotyczącym dominowania na boisku, posiadania piłki, widowiskowej gry? W Miedzi dawało to różne efekty – najpierw awans do Ekstraklasy, ale potem spadek do I ligi i niezadowalające wyniki w tejże.

Zbierałem różne doświadczenia, także te bolesne. Takim był spadek z Miedzią, nigdy od tego nie uciekałem. Dokonywałem wiele wewnętrznych analiz dotyczących swojej pracy i doboru zawodników, w którym nie zawsze musi decydować tylko jakość sportowa. Niekiedy ważniejsze są cechy charakterologiczne, trzeba umieć to wypośrodkować. Tak teraz staramy się budować skład Korony, ale przeniosłem też cechy romantyczne futbolu, które nadal są mi bliskie, czyli posiadanie piłki, kreowanie sytuacji, kontrolowanie meczu. Chcę to jednak połączyć z pewną dozą pragmatyzmu, żeby pogodzić dobre wrażenie z wynikiem.

Czyli jest u pana trochę więcej pragmatyzmu w podejściu do piłki niż wcześniej?

Mimo wszystko, tak. Fajnie się mówi, że chcemy grać ofensywnie, ale to sport zawodowy. W tle są duże pieniądze i oczekiwania, każdy chce konkretów, czyli wyniku, który na koniec jest najważniejszy. Pewne ideały są niezmienne, ale pragmatyzm musi być.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. Newspix

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Raków musi wrócić na zwycięską ścieżkę

W Rakowie opadł bitewny kurz po udanej przygodzie w europejskich pucharach, a po dwóch przełożonych meczach drużyna wróciła też do rywalizacji ligowej. Jak dotąd jednak po powrocie na ekstraklasowe boiska częstochowianie jeszcze nie wygrali. Biorąc pod uwagę ich ambicje – sięgające mistrzostwa Polski, a w najgorszym razie ponownego znalezienia się na międzynarodowej arenie – triumf […]
19.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Piast nadal nie lubi stadionu Lechii

Tomasz Kaczmarek w drugim meczu w roli trenera Lechii Gdańsk doczekał się pierwszego zwycięstwa. Trudno jednak powiedzieć, że jego zespół pokonaniem Piasta Gliwice jakoś mocniej przekonał, zwłaszcza że rywal wystąpił mocno osłabiony. Lechia Gdańsk – Piast Gliwice: przesądził gol Zwolińskiego Kibice gości nie mogli być dziś optymistami. Raz, że ich drużyna generalnie nie lubi grać […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

Wisła Płock ładuje trójkę beznadziejnej Jagiellonii

Jak po powrocie do znienawidzonej roboty po udanym urlopie. Jak po przełączeniu z Premier League na… Ekstraklasę. Tak mniej więcej czuliśmy się przez większość meczu Wisły Płock z Jagiellonią w porównaniu do tego, co wczoraj doświadczyliśmy podczas oglądania popisów Lecha Poznań z Wisłą Kraków. Niby ta sama dyscyplina sportu, a jakby dwa inne światy. Koniec […]
18.09.2021
Ekstraklasa
18.09.2021

W oczekiwaniu na błysk Furmana i Żyry

Obaj bardzo słabo weszli w ten sezon i można założyć, że wszystko co dobre jeszcze przed nimi, bo na razie było wyłącznie źle. Różnica polega na tym, że Dominik Furman musi po prostu przypomnieć sobie, jak grał niewiele ponad rok temu. Michał Żyro musi natomiast udowodnić, że w ogóle nadaje się na zespół, który w […]
18.09.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pan37lureta
pan37lureta
1 miesiąc temu

I dzisiaj w czapkę od Skry

hubert
hubert
1 miesiąc temu

Czuje ze Korona w tym sezonie zaskoczy ozytywnie ;D

piniu
piniu
1 miesiąc temu

Lutek Lutek gdzie twoj kapelutek

KKK
KKK
1 miesiąc temu

Dobry trener, który trochę się zgubił w Miedzi i bardzo pechowo spadł z Ex. Albo – bo nie potrafiła ogarnąć bramkarza na czas (patrz artykuł o m.in. Kanibołockim)..

Suche Info
22.09.2021

EFL Cup: Klich i Bednarek przechodzą dalej, Everton odpada

We wtorkowy wieczór rozegrało się kilka meczów EFL Cup. Grała połowa Premier League, a więc streścimy wam pokrótce, co działo się na angielskich boiskach. Liverpool gładko opędzlował Norwich 3:0. Czy zagrał Przemysław Płacheta? No cóż, bez zaskoczenia – nie było go w kadrze meczowej. Juergen Klopp dość lajtowo podszedł do tematu, nie zagrał nikt z […]
22.09.2021
Weszło
21.09.2021

Podpuścić i skasować, który to już odcinek?

Klasyczny Inter Mediolan. Chciałoby się nawet może napisać: klasyczny Antonio Conte, gdyby nie fakt, że Conte już z San Siro się rozstał. Podczas dzisiejszego spotkania z Fiorentiną Inter zaprezentował całą gamę swoich dobrze znanych sztuczek. Handanović wyczyniający cuda w bramce. Pozorny bałagan w pierwszym okresie gry. Przetrzymanie wzmożonego pressingu rywala. I wreszcie ten kluczowy moment: […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Bez niespodzianki: Zagłębie opędzlowało rezerwy Śląska

We wtorkowych meczach Pucharu Polski doszło tylko do jednej niespodzianki. Co chcemy przez to powiedzieć? Ano to, że Zagłębie Lubin zgodnie z oczekiwaniami spokojnie poradziło sobie z rezerwami Śląska Wrocław. Był to mecz dla Zagłębia… co najmniej niewygodny. Gdyby lubinianom zdarzyła się wpadka z rezerwami lokalnego rywala – a „Miedziowi” wielokrotnie udowadniali, czy to z […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Ryszard Wieczorek: – Mam nadzieję, że będzie to nawóz pod rozwój klubu

Zakurzony Ryszard Wieczorek góruje dziś nad renomowanym Kostą Runjaiciem. Co miał do powiedzenia po meczu? Cytujemy za oficjalną stroną Pogoni: – Źle zaczęliśmy mecz, myślę, że zjadła nas trochę trema. Zbyt łatwo dopuszczaliśmy Pogoń pod bramkę i straciliśmy gola. To nas odblokowało. Zaczęliśmy grać swoją piłkę. Mieliśmy dwa stałe fragmenty gry, wyrównaliśmy i uwierzyliśmy w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Runjaic: – Puchary rządzą się swoimi prawami

Tak! Mamy to! Czuliśmy, że to słynne hasło padnie już w pierwszej rundzie. I padło. Kosta Runjaic stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że „puchary rządzą się swoimi prawami”. Brawo! To są wypowiedzi, o które nic nie robiliśmy! Natomiast nie chcemy tylko szydzić, bo Runjaic wziął na siebie pełną odpowiedzialność za ten mecz. Na spotkaniu z dziennikarzami […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Hej, Pogoń. Nie startuj już w Pucharze Polski. Nigdy

Drodzy „Portowcy”, jesteście fajnym klubem, dokonujecie sensownych ruchów, macie na siebie pomysł, macie w mieście klimat do piłki, dobrze szkolicie młodzież, budujecie okazały stadion. Jako że trudno nie pałać do was w ostatnich latach sympatią, chcemy podsunąć wam pewien pomysł. Z czystej życzliwości. Gorąco prosimy o przemyślenie go na najbliższym spotkaniu pionu sportowego. Nasz pomysł […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021