post
Przemysław Michalak

Opublikowane 03.05.2021 15:12 przez

Przemysław Michalak

Raków Częstochowa swoje stulecie uczcił awansem do pucharowych eliminacji i wywalczeniem Pucharu Polski. Po raz pierwszy w historii klubu można wstawić okazałe trofeum do gabloty. Ten sezon jest pewnym ukoronowaniem drogi obranej sześć lat temu przez Michała Świerczewskiego i jego współpracowników. Podsumowanie tej drogi jest ze wszech miar pozytywne, bo stworzony wówczas plan został zrealizowany z nawiązką. Pokuśmy się również i my o pewne podsumowanie, będące jednocześnie odpowiedzią na pytanie: dlaczego Raków robi to dobrze? 

Częstochowianie nie mają przecież ani najwięcej pieniędzy, ani najlepszej bazy (delikatnie mówiąc), ich punkt wyjścia był tak sami jak wielu innych klubów. Ba, w niektórych przypadkach pewnie był gorszy. A jednak to im udaje się ciągle iść do przodu, podczas gdy reszta zostaje w tyle.

Ostatnich pięć lat to nieustanny rozwój Rakowa.

  • 2016/17 – pierwsze miejsce w II lidze i awans
  • 2017/18 – siódme miejsce w I lidze
  • 2018/19 – awans do Ekstraklasy i półfinał Pucharu Polski
  • 2019/20 – dziesiąte miejsce w Ekstraklasie
  • 2020/21 – zapewnione podium i tym samym pucharowe eliminacje, zdobycie Pucharu Polski

Nie można mówić o przypadku, zbyt wiele tu powtarzalności. Co więc się na to składa?

Michał Świerczewski – mądry właściciel

To punkt pierwszy i najważniejszy, od niego wszystko się zaczyna. Michał Świerczewski z dzisiejszej perspektywy jawi się jako wymarzony właściciel klubu piłkarskiego. Jest kibicem Rakowa, ale w zarządzaniu nie ulega kibicowskim emocjom, które często są nielogiczne. Nie każdemu udaje się to rozdzielić. Miał na tyle duże możliwości finansowe, żeby wprawić wszystko w ruch i na tyle mądrości, żeby z czasem klub sam zaczął generować poważne przychody poprzez pieniądze z praw telewizyjnych i transferów. Aktualnie ekipa z Limanowskiego znajduje się już w budżetowej czołówce Ekstraklasy.

Raków po zdobyciu PP wygra w Mielcu?

Stal - kurs 4.00, X - 3.35, Raków - 1.95

Świerczewski potrafi znajdować równowagę między biznesową logiką a regułami, którymi rządzi się futbol, czy w ogóle sport jako taki. Tam, gdzie to możliwe, niweluje wpływ przypadku do absolutnego minimum, nie bojąc się oddawania kompetencji. Dlatego też prezesem jest Wojciech Cygan, a nie on sam. Nie uległ pokusie ręcznego sterowania, jednocześnie będąc bardzo zaangażowanym w większość tematów. Najlepszy przykład to oczywiście sposób wyłonienia trenera pierwszego zespołu w 2016 roku. Kilkugodzinne rozmowy, kilkadziesiąt punktów do omówienia – wszystko miało być jasne na starcie. Obie strony doskonale wiedziały, czego od siebie oczekują i na co się decydują. Aż chciałoby się powiedzieć, że to powinna być norma w zatrudnianiu szkoleniowców, ale doskonale wiemy, że niestety nadal mówimy o czymś wyjątkowym.

Jednocześnie Świerczewski zdaje sobie sprawę, że sport jest nieprzewidywalny i niczego nie gwarantuje, że to nie programowanie. Nie rozumiał tego Józef Wojciechowski, uważający, że skoro władował miliony w Polonię Warszawa, to wszystko od razu ma chodzić jak w zegarku. Albo skoro jego drużyna w sparingu pokonała naszpikowany gwiazdami Zenit, to w lidze będzie golić wszystkich rywali. Oczywiście nie goliła, bo jedno wcale nie wynikało z drugiego.

Rozważne podejście właściciela Rakowa pozwalało unikać niepotrzebnych rozczarowań i ograniczyć negatywne emocje, które utrudniają racjonalne myślenie. A racjonalne myślenie kazało patrzeć nie tylko na tu i teraz, ale także kłaść podwaliny pod projekty mające dać owoce znacznie później. Dlatego klubową akademię rozwija Marek Śledź, a dział skautingu ciągle jest rozbudowywany.

Co ważne, Świerczewski nie roztacza wokół swoich działań jakiejś aury wyjątkowości czy tajemniczości. To po prostu mieszanina pasji z pragmatyzmem i profesjonalizmem, żadne czary mary. W teorii – każdy może pójść tym śladem.

Marek Papszun – ciągłość pracy

Tak naprawdę każdy kolejny punkt wynika z punktu pierwszego. Najważniejszą konsekwencją mądrego podejścia właściciela jest ciągłość pracy i trzymanie się obranego kursu. Byle wicherek – a takie przecież się pojawiały – nie sprawi, że nagle wszystkie ustalenia staną się nieaktualne, chowamy ideały do kieszeni i zaczynamy wędrować po linii najmniejszego oporu. I właśnie dlatego Marek Papszun jest obecnie najdłużej pracującym w jednym miejscu trenerem Ekstraklasy. 18 kwietnia minęło mu w Rakowie pięć lat. Szósty rok rozpoczął od uzyskania przepustek na międzynarodową arenę i zdobycia Pucharu Polski.

Nie byłoby tak długiego pobytu Papszuna przy Limanowskiego, gdyby nie miał autonomii w tych sferach, za które odpowiada. Nikt nie miesza mu się do składu czy taktyki – co nie znaczy, że w międzyczasie nie ma rozmów na ten temat – i nie wymusza przekonywania go do kogoś, do kogo nie jest przekonany. W Rakowie żaden piłkarz nie będzie ważniejszy od niego, a jak wiemy, w wielu klubach trenerzy nie mogą liczyć na taki komfort. Mając tyle swobody w działaniu, Papszun może krok po kroku rozwijać zespół i nie patrzeć na to, kto jakie ma zasługi, albo kto kogo lubi.

Jednocześnie szkoleniowiec nigdy nie będzie ważniejszy niż klub. Świerczewski wypowiadając się na jego temat bardzo często go komplementuje, ale też nieraz podkreśla, że również po Paszunie Raków będzie miał przyszłość. Wystarczy zajrzeć do niedawnej rozmowy z “Przeglądu Sportowego”, w której w kontekście kolejnych pięciu lat współpracy został zapytany, czy lepiej dać trenerowi pięcioletni kontrakt czy częściej go przedłużać na krótsze okresy. – Ta druga opcja jest chyba lepszym rozwiązaniem. W pewnym momencie może być jak w każdym związku – nastąpi wzajemne zmęczenie. Podobno w małżeństwach rozstania następują po siedmiu latach. Oczywiście nie chciałbym, żeby to tak wyglądało u nas, ale takie niebezpieczeństwo istnieje – odpowiedział właściciel Rakowa.

Na trenera chętnych nie brakuje, już dość dawno temu łączono go z Legią i Lechem, a gdy Zbigniew Boniek zwolnił Jerzego Brzęczka, gdzieniegdzie wymieniano go w szerokim gronie kandydatów na nowego selekcjonera. Z drugiej strony, twardy charakter Marka Papszuna sprawia, że po dłuższym czasie może się coś wypalić nawet w dotychczas bardzo owocnej współpracy.

Dobrze rozumiana bezwzględność

Jednym z elementów tego charakteru Papszuna jest brak sentymentów przy podejmowaniu decyzji kadrowych. Gdy po przejęciu sterów w drużynie, zawiódł się na weteranach w II lidze, od razu zrobił rewolucję kadrową. Gdy uzyskano awans do Ekstraklasy, nie popełnił błędu wielu innych beniaminków i nikogo nie trzymał w szatni za zasługi. A niektórzy mieli je spore, że wspomnimy o Rafale Figlu czy Łukaszu Górze. Zwłaszcza rozstanie z tym pierwszym było dla niektórych wręcz szokujące, ale bądźmy szczerzy – dalsze losy jego i pozostałych pokazują, że selekcja Papszuna okazała się właściwa. Do bólu chłodna, ale prawidłowa.

Wspominamy w nagłówku o dobrze rozumianej bezwzględności, ponieważ dotyczy ona wyłącznie kwestii sportowych. Nie chodzi o to, że Raków zostawia na aucie kontuzjowanego piłkarza albo próbuje kogoś orżnąć na pieniądze. Zawodnicy, którzy wywalczyli awans byli nagradzani comiesięcznymi przelewami bez opóźnień i otrzymali na koniec zasłużone premie, ale potem zaczynał się nowy rozdział, w którym już nie dla wszystkich było miejsce. Jeżeli ktoś nie nadąża za zwiększającymi się wymaganiami, musi z tego pociągu wysiąść. Interes zespołu zawsze będzie ponad interesem jednostki i sentymentami. Taka jest cena rozwoju i nie każdy odnajdzie się w takich okolicznościach.

Samokrytycznie kilka miesięcy temu w tekście sylwetkowym dotycząca Marka Papszuna przyznawał to Szymon Lewicki, obecnie grający w GKS-ie Tychy: – Dla trenera najważniejsze jest dobro zespołu i jego rozwój, pójście do przodu. Albo się w to wpisujesz, albo nie. Nie uważam, by był zbyt mechaniczny w decyzjach personalnych, po prostu nie każdy potrafi przez długi czas funkcjonować na nieustannej spince, choćby nawet chciał. Wielu wytrzyma tak rok czy dwa i musi odejść. Może stąd właśnie tak dużo zmian kadrowych w Rakowie. Myślę, że mnie też to dotyczy i mogło mieć znaczenie przy rozstaniu. Chyba nie jestem na tyle mocny psychicznie, żeby to wszystko tak długo wytrzymywać – mówił.

Wyciąganie wniosków

To nie jest tak, że w Rakowie wszystko robią dobrze i wszystko od razu wiedzieli. Budowanie kadry nie przebiegało lekko, łatwo i przyjemnie. Pełne wpadek było na przykład pierwsze okienko transferowe po awansie do elity. Z jednej strony przyszli wtedy Kamil Piątkowski czy Felicio Brown Forbes, a z drugiej ściągnięto takie niewypały jak Andrija Luković, Rusłan Babenko, Emir Azemović, Bryan Nouvier i Aleksandyr Kolew. Wcześniej natomiast błędem okazało się zatrudnienie Dariusza Formelli i Mateusza Zachary. Pojawiły się kwasy w zespole. – Rok wcześniej Raków ściągnął mnie i Mateusza Zacharę, co nie spodobało się wszystkim w szatni. Nie awansowaliśmy, a do mnie docierały głosy, że to przez popsutą atmosferę, bo więcej zarabiamy, a wcale się nie wyróżniamy – wspominał Formella w “Przeglądzie Sportowym”, który potem musiał odejść przez głośną swego czasu aferę karcianą.

Przy Limanowskiego zmieniono sposób działania i później zakupowych wpadek było już znacznie mniej, choć oczywiście nadal się zdarzały. No i Raków ciągle nie rozwiązał problemu ze skutecznością napastników. Papszun ma określoną charakterystykę “dziewiątek” w swojej drużynie, nie są one wyłącznie od strzelania goli, ale jednak w założeniu to również jedno z ich ważniejszych zadań. A odkąd częstochowianie są w elicie, liczbami bronił się tylko Brown Forbes. Koniec końców zresztą i tak musiał odejść, bo przegrywał rywalizację z Gutkovskisem. Wydaje się, że znalezienie antidotum w tej kwestii to jedno z najważniejszych wyzwań dotyczących godnego zaprezentowania się w pucharach i wykonania kolejnego kroku do przodu na krajowym podwórku.

Brak cieplarnianych warunków

Od lat największym ograniczeniem Rakowa pozostaje infrastruktura. O przebojach ze stadionem wszyscy wiedzą, ale problemem jest także baza treningowa, chociażby brak zadaszonego boiska. Tutaj klub ma związane ręce, w pojedynkę niewiele może zrobić. Realia są takie, że bez wsparcia z budżetu miejskiego impas będzie trwał. Samodzielnie swój obiekt postawiła Termalica, ale to wyjątek. Miasto Częstochowa podejście do tematu ma mało entuzjastyczne, dlatego wiele wskazuje na to, że jeszcze długo nie będzie tam stadionu z prawdziwego zdarzenia. Co najwyżej uda się spełnić podstawowe wymogi i grać u siebie.

W Polsce wiele klubów albo jest utrzymywanych przez podatników, albo sowicie przez nich dotowanych. Raków może polegać głównie na sobie. I wbrew pozorom, w temacie funkcjonowania samego klubu, to przez te wszystkie lata mógł być atut. Okoliczności zmuszały bowiem do bycia mądrzejszym, sprytniejszym i bardziej racjonalnym niż konkurencja, bo w razie czego nie można liczyć na regularne kilkumilionowe przelewy z ratusza zasypujące dziurę budżetową. Wygląda to wręcz odwrotnie – w sierpniu miasto zmniejszyło dotację z tytułu promocji Częstochowy przez klub. W praktyce zatem albo radzicie sobie sami, albo was nie ma – proste i zdrowe, pomijając rzecz jasna wątek infrastrukturalny. Aby pozyskiwać takich piłkarzy jak Fran Tudor czy Ivi Lopez, trzeba zaprezentować wiele innych atutów poza tymi, które można dostrzec na pierwszy rzut oka, gdy zobaczy się stadion czy bazę. I Raków je ma, bo musiał mieć, żeby dojść do miejsca, w którym jest dziś.

Częstochowski klub to modelowy przykład dla zwolenników tezy, że prywatny właściciel zawsze będzie chciał wydawać pieniądze rozsądniej niż prezes z nadania, który dysponuje nie swoją kasą. W praktyce różnie z tymi właścicielami bywa, oni także tworzą patologie, ale przynajmniej za swoje. Raków bawi się za swoje i na dodatek robi to dobrze. Najlepsze połączenie.

***

Teraz przed Michałem Świerczewskim nowy plan pięcioletni, którego jeszcze nie ogłosił. Patrząc na dotychczasowe tempo rozwoju, powinna być już wówczas faza grupowa Ligi Mistrzów, ale trzeba twardo stąpać po ziemi. Im na wyższy poziom wchodzisz, tym trudniej wejść na kolejny. To tak jak z rozwojem gospodarczym – kraj startujący z bardzo niskiego pułapu może się rokrocznie rozwijać niezwykle dynamicznie we wszystkich wskaźnikach, ale w pewnym momencie proces ten musi zwolnić. Sukcesem dla Rakowa będzie ugruntowanie na dobre miejsca w krajowej czołówce i regularna walka o podium. A coś więcej to już będzie wynik ponad stan – tak, jak w tym sezonie, w którym pierwotne założenie dotyczyło miejsca w górnej połówce tabeli Ekstraklasy.

Fot. FotoPyK

Przemysław Michalak

Piłka nożna bez polskich akcentów rzadko mnie już ekscytuje. Miałem szczęście współpracować z Romanem Hurkowskim pod koniec jego życia, to był mój dziennikarski uniwersytet. W 2010 roku - po przygodach na Pilka.pl, Sportowych Faktach, Futbolnet.pl i Futbol.pl - założyłem portal 2x45. Stamtąd pod koniec 2017 roku do Weszło wyciągnął mnie Krzysztof Stanowski. I oto jestem.

Opublikowane 03.05.2021 15:12 przez

Przemysław Michalak

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Bartosz Bida: Ten sezon był dla mnie lekcją pokory

Bartosz Bida był objawieniem poprzedniego sezonu Ekstraklasy w barwach Jagiellonii. W debiucie od razu trafił do siatki, a w czwartym występie strzelił drugiego gola. Przebojem wszedł też do reprezentacji U-21. Przedstawiano go jako jednego z największych beneficjentów przepisu o młodzieżowcu i przykład, że warto było ten wymóg wprowadzić. Później młodemu skrzydłowemu różnie się wiodło, ale […]
16.05.2021
Weszło
15.05.2021

Meczycho w Legnicy z kibicami na trybunach. GKS Tychy nadal drugi

W sobotę czeka nas jeszcze wiele spotkań, ale niewykluczone, że bardziej emocjonującego starcia niż to Miedzi Legnica z GKS-em Tychy już nie zobaczymy. To było prawdziwe meczycho, do tego już z kibicami na trybunach. Idealny przepis na przyjemne spędzenie sobotniego popołudnia.  Miedź Legnica – GKS Tychy: dreszczowiec na otwarcie dnia Tyszanie odnieśli czwarte z rzędu […]
15.05.2021
Weszło
15.05.2021

Bartosz Nowak: W tym sezonie nie grałem nawet na 50 procent swoich możliwości

Bartosz Nowak rok temu zamienił Stal Mielec na Górnika Zabrze i można powiedzieć, że za nim przyzwoity sezon. Rewelacyjny na początku, później bywało różnie, ale całościowo wstydu nie ma (4 gole, 3 asysty, 2 kluczowe podania). Mimo że dla 27-letniego pomocnika był to dopiero drugi sezon w Ekstraklasie, nie jest on zadowolony ani z siebie, […]
15.05.2021
Weszło
13.05.2021

Z dużej afery zrobiła się afera potężna. Na własne życzenie Zagłębia Sosnowiec

Zagłębie Sosnowiec od kilku lat ma fatalną passę. Jeżeli robi się o tym klubie głośniej niż skala lokalna, przeważnie chodzi o jakiś negatywny kontekst. Sprawa z Patrykiem Małeckim i Łukaszem Matusiakiem stanowi tylko swoiste ukoronowanie. Nie da się rozstrzygnąć, po czyjej stronie stoi racja, każdy ma swoje argumenty, natomiast dziwi nas sposób, w jaki do […]
13.05.2021
Liczba komentarzy: 43
Subscribe
Powiadom o
guest
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polak
Polak
14 dni temu

W innych klubach amatorka na każdym szczeblu, można wymieniać patologie bez końca. Od prezesów i innych krawaciarzy, przez trybuny, a na boisku konczac.

Ciekawe czy to polskie bagno wciągnie Raków.

Konrad
Konrad
14 dni temu
Reply to  Polak

Problem w tym, że prezydent miasta (komuch) nienawidzi kibiców Rakowa i blokuje jak może budowę porządnego stadionu!

Zimny Drań
Zimny Drań
13 dni temu
Reply to  Konrad

To niech klub sam sobie zbuduje stadion – Nieciecza pokazuje, że można tak zrobić.

Gniotek
Gniotek
13 dni temu
Reply to  Zimny Drań

Co innego budować w Niecieczy na własnym gruncie swoimi cegłami i rurami a co innego w mieście nawet rodzaju Częstochowy wbrew urzędnikom. To nie jest kwestia zrobienia jednego super transferu, tylko pewnie sześciu-siedmiu. Poza zasięgiem klubu. Każdego miejskiego klubu w Polsce.

rafal
rafal
14 dni temu

Wszyscy tyle wychwalają teraz Raków no to w przyszlym sezonie środek tabeli a w pucharach odpadniecie z pierwszym przeciwnikiem i tyle bedzie z genialnego planu Swierczewskiego xD

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  rafal

Nic nie zrozumiałeś z tego tekstu. Pojedynczy mecz, czy tam dwumecz w pucharach, czy słabszy jeden sezon nie załamie właściciela i nie sprawi porzucenia planu. Nastąpią jedynie pewne modyfikacje, jak po nieudanych transferach przy okazji awansu do ekstraklapy. I tu jest niesamowity plus Świerczewskiego w porównaniu z np. z Mioduskim, sprawiającym wrażenie gościa rzucającego się od ściany do ściany.

AmberMozart
AmberMozart
14 dni temu
Reply to  Gadol

zobaczymy. już mielismy takich, którzy po słabszym sezonie rzucali wszystko w cholerę. Oby nie, bo rozsądni właściciele są w piłce potrzebni, ale pożyjemy – zobaczymy.

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
13 dni temu
Reply to  Gadol

Zaplusowalem ci, to teraz wyjątkowo pobronie Mioduskiego. Gdyby Świerczewski będąc super byl jednak właścicielem klubu, ktory ma historycznie 1 miejsce w historii ligi, jest z przewaga najbogatszy, grupa pucharow jednak powinna byc corocznym obowiązkiem (jak Astana, Qarabach, Ludogorets itp) a co rok dostaje w papę od dziwnych klubow to byc moze przy takiej presji tak samo rzucał sie od ściany do ściany. Tego nie wiesz i byc moze za X lat sie dowiesz, ale nie mniej niz 5-7 lat corocznej dominacji (miejsca 1-3) Rakowa i potem łomotow.

Gadol
Gadol
13 dni temu
Reply to  WhiteStarPower

Przede wszystkim, Świerczewski mimo, że na piłce zna się ciut lepiej niż Mioduski, to za cel postawił sobie znalezienie fachowców na każdy jeden istotny stołek w klubie. Łącznie z fotelem prezesa. Przed Cyganem wakat na tym stanowisku był kilka ładnych miesięcy, tyle właściciel szukał odpowiedniego gościa. Śmiem twierdzić, że przy takim rozwiązaniu Legia tą grupę LE by prawie co rok osiągała. Ale my rozmawiamy o gościu, który dopiero niedawno (Michniewicz) zatrudnił trenera. Wcześniej miał jakiś hobbystów z Bałkanów i uczącego się dopiero fachu Vuko. W dodatku Vuko, który niedawno był kumplem z boiska/szatni dla kilku gości biegających po murawie.

Jack
Jack
13 dni temu
Reply to  Gadol

Pozwolę sobie na pewne sprostowanie: przed Cyganem przez około rok czasu prezesem z konkursu był Janusz Żyła , a jako kibic Rakowa jestem pewien że zatrudnienie tego pierwszego było majtersztykiem który sprawił że mieliśmy licencję mimo braku stadionu na 2 lata gry w Bełchatowie!!!

Greg
Greg
14 dni temu
Reply to  rafal

Zdobycie Pucharu Polski i miejsce na pudle w drugim sezonie Ekstraklasy po ponad 20 latach przerwy to i tak ogromny sukces.

cvg
cvg
14 dni temu

Gratulacje dla Rakowa.
Teraz pola na zakup napastnika i ugruntowanie pozycji w pierwszej czwórce- piątce ekstraklasy w najbliższych latach. Co do stadionu i bazy treningowej to szkoda słów na częstochowskie bagno.

Janek
Janek
14 dni temu
Reply to  cvg

W Rakowie brakuje tylko klasowego napastnika, Jakub swierczok może musi być super napastnik na puchary

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  Janek

Problemem nie jest zapewne cena za niego, problemem dla Rakowa może być jego pensja.

Grego
Grego
13 dni temu
Reply to  Gadol

Niestety, ale on się nie nadaje do Rakowa.
Tam trzeba zapierdzielać.

Wladek
Wladek
14 dni temu

Niby tak ale najwazniejsze jest to ze mistrzem Polski jest Legia

Yankes
Yankes
14 dni temu
Reply to  Wladek

Też kibicuję Legii ale ten tekst jest o Rakowie. Napisz to pod tekstem o Legii.

hmm
hmm
13 dni temu
Reply to  Wladek

Powiem tak: no niestety tak.

Tomasz
Tomasz
14 dni temu

Nie chce krakac ,ale takie sukcesy czasem bywaja niszczace dla klubow takich jak Rakow, pewnie po sezonie co lepsi zawodnicy odejda,nie bedzie pieniedzy na zakup gotowych pilkarzy do grania,zaczna sie problemy ,trener odejdzie i znowu wszystko trzeba bedzie budowac od nowa….Ale oby tak nie bylo moze takie kluby jak Rakow to jakies swiatelko dla naszej kopanej…..

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  Tomasz

Na razie jeden gwiazdor się zawziął, niejaki Schwarz. Zamarzyła mu się duża podwyżka i na 99.9% odejdzie. Tylko to co odróżnia Papszuna, Świerczewskiego i zarząd od innych klubów, to nikt na zawodnika się nie obraził i nie zesłał go do klubu Kokosa. Traktują rozbieżność co do kwoty zarobków jako coś normalnego. Co do innych odejść, dwóch zawodników dostało wstępną zgodę na odejście i rozmowy z zainteresowanymi klubami. Warunek to minimum 1,5-2 mln ojro odstępnego + ewentualnie jakieś bonusy.

xcvb
xcvb
14 dni temu
Reply to  Gadol

Jesteś bardzo przenikliwy. A wlaściwie w ogole. Schwarz odchodzi bo trener go nie chce, dlatego go poslal na lawke i na niej trzyma.

Gadol
Gadol
13 dni temu
Reply to  xcvb

Poczytaj i posłuchaj sobie wypowiedzi Świerczewskiego i Cygana z ostatniego roku na temat Schwarza. Szwaniu poszedł na ławkę bo jest chyba logiczne, że pierwszeństwo u Papszuna będą mieli ci, z którymi wiąże trener dłuższe plany niż koniec maja 2021. Tym bardziej, że w przyszłym sezonie młodzieżowiec w składzie Rakowa będzie grał w 2 linii, bo odchodzi przecież Piątkowski. A Salzburg raczej go nie wypożyczy na jeszcze jeden czy nawet pół sezonu.

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  Tomasz

A i jest jeszcze Jach, ten zamierza znów odbić się od jakichś zagranicznych lig. Zero wniosków wyciągniętych z dotychczasowej kar…, znaczy zagranicznej przygody.

hmm
hmm
13 dni temu
Reply to  Gadol

Najważniejsze, że hajs będzie się zgadzał 😉 Jak to powiedział Sławomir Peszko: “warto poświęcić się piłce, bo można i dużo zarobić, i pół świata zwiedzić, i dobrze żyć”

Foo
Foo
14 dni temu

Zaraz Weszło napisze że za rok mistrz i skończy się piękny sen, bo klątwa.

Bob
Bob
14 dni temu

Punkt 1 najważniejszy brak publicznych pieniędzy do rozjeb.. = brak prezesów z dupy brak cwaniaczków kręcących się przy klubie brak chorych kontraktów dla chrapkopodobnych furmanów

Gadol
Gadol
14 dni temu
Reply to  Bob

Swoje pieniądze można w klubie również idiotycznie wydawać. Patrz dawniej Wojciechowski, czy obecnie Mioduski lub Filipiak 😛

rawka
rawka
14 dni temu

A ja dalej będę twierdził, że sukces Rakowa wynika z obniżającego się z roku na rok poziomu ekstraklasy.
W przyszłym sezonie przy 18 harpagonach będzie jeszcze śmieszniej.

Dzieki
Dzieki
14 dni temu

Ochy i achy nad super Rakowem. Ta nachalna narracja powoduje że już trzymam kciuki za ich spadek w przyszłym sezonie.

Pyrpyr
Pyrpyr
13 dni temu
Reply to  Dzieki

To nie “nachalna narracja”, tylko jedyna, w ostatnich latach, historia sukcesu w polskiej piłce klubowej. Nie jest to miażdżący sukces, ale na pewno dobry przykład dla innych. W Polsce jest tak, jak jest, bo dla wielu, m.in. dla Ciebie, nie jest ważne, by samemu coś potrafić lub dobrze zrobić. Ważne jest, by innym się nie udało. I za to trzymasz kciuki.

Ziomal Stary
Ziomal Stary
14 dni temu

No tak… i pelna zgogda – jestem pewien ze na sukcesy Rakowa skladaja sie wlasnie te czynniki. Natomiast poczekajmy na ruchy, reakcje jak zrobi sie pod gorke. Tak jak piszecie, narazie ten progres jest caly czas harmonijny i stad latwiej o spokoj i aure profesjonalizmu. Nie chodzi mi o to zeby na ocene czekac az cos sie zacznie walic (minelo 5 sezonow takze nie ma mowy o fuksie), ale ta ocena bedzie bardziej wymowna i kompletna jak zostanie wystawiona po sezonie czy dwoch niepowodzen.

Gadol
Gadol
13 dni temu
Reply to  Ziomal Stary

A czemu zakładasz niepowodzenia? Myślę, że Raków spokojnie zadomowi się na długo w górnej połówce tabeli. Wątpię by plany na kolejne 5 lat zakładały grę co rok w pucharach.

Fredert
Fredert
14 dni temu

Raków – przyszli mistrzowie Polaków.

CM711
CM711
13 dni temu

Stadionu sobie sami nie wybudują, ale bez jaj, że ich nie stać żeby sobie postawić balon i mieć kryte boisko treningowe. To akurat spokojnie mogą sami zrobić.

Kami
Kami
13 dni temu

Czy Amica Poznań to czyta, czy jutro na Zarządzie we Wronkach, ten tekst będzie wnikliwie analizowany?

jacekp
jacekp
13 dni temu

Bardzo trafny tekst. Dawno w polskiej ekstraklasie nie było równie rozważnie i konsekwentnie budowanego klubu. Zdecydowanie pan Świerczewski, bardziej niż trener, jest pierwszoplanową postacią, ojcem i mózgiem sukcesu. Trzymam kciuki za dalszy rozwój, choć kibicuję innemu klubowi. I trafnie w zakończeniu zwrócono uwagę na rosnącą skalę wyzwań, a co za tym idzie, trudności w sprostaniu im na trwałe. Na razie, dobra robota. Brawo Raków, brawo pan Świerczewski. I fajnie się na grę Rakowa patrzy.

hmm
hmm
13 dni temu
Reply to  jacekp

Tiaa… to samo ludzie pisali o Termalice. Do czasu….

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
13 dni temu

https://weszlo.com/2015/07/11/w-poznaniu-rosnie-cos-duzego-pytanie-do-kiedy/
(choć to w sumie prawda, w Poznaniu urosła wielka… kupa)

Ondzej Kudela
Ondzej Kudela
13 dni temu

pierdu pierdu zaraz sie wyprzedadza i powrot do ligi wlasciciel zwinie manatki koneic zabawy

kol. Zenon
kol. Zenon
13 dni temu

Raków to idealny przykład na spotkania wlaściwych ludzi we właściwym czasie na właściwych miejscach … czyli poza kompetencjami mają też szczęście, bo wystarczyłoby, żeby zamiast Pana Papszuna ktoś w Czestochowie postawił na znanego wyjadacza Pana Skorżę albo Pana Probierza – jakby nie patrzeć to bardziej znane nazwiska i chyba większe sukcesy. Zresztą są tacy co właśnie postawili na tych ludzi… Pan Probierz uległ pokusie władzy absolutnej i teraz zbiera owoce, niestety dla siebie zweryfikowany negatywnie, mimo powierzchowności Rambo okazuje się od jakiegoś czasu słabym charakterem. Pan Skorża wyszedł właśnie z niebytu, w który wpadł rzucony zbyt wczesnie na szczyt, no u niego to jeszcze otwarta ksiega w którą stronę pójdzie : Papszun czy Probierz. … ciekawie w kontekście tego artykułu wyglada Górnik Zabrze i Pan Brosz, też leci 5-ty rok w jednych trenerskich barwach.

Hdhdhhhhd
Hdhdhhhhd
13 dni temu

Kilka lat temu poznańska lokomotywa też miała wszystkim odjechać

Buczacu
Buczacu
13 dni temu

Tak jest… Są 2 plagi polskiej piłki, które na szczęscie, Rakowa nie dotyczą. Pierwsza plaga to pieniądz publiczny – niczyi. Jak zobaczyłem jakie kwoty w tym roku wywaliły polskie kluby na wynagrodzenia dla piłkarskich menedżerów (warto zestawić miejsce w tabeli vs wypłaty dla agentów pomiędzy np. Wartą a Lechem), mało gacie mi nie spadły. Tak… Pieniądz publiczny to najlepszy motywator do tego, aby nic nie robić, ewentualnie lody kręcić.

Druga plaga to niczym nie uzadadnione ambicje, kibice, którzy wiecznie mają kur##$$wa dosyć, każą klękać przed jakimś panem lub próbują wypłacać liście zawodnikom. Presja, która nie daje robić reform, która nie dopuszcza nawet 1 – 2 sezonowego zjazdu w tabeli, aby zbudować coś na nowo. Majster ma być, choćby mieli potem przegrać z piekarzami maltańskimi.

Raków wyrósł w najmniej cieplarnianym środowisku jakie można sobie wyobrazić. Rządząca miastem lewica ma ewidentnie nie po drodze ze środowiskami kibicowskimi, klub może liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Jest to dobitnie i wyraźnie powiedziane. Ale ogół mieszkańców to akceptuje – tak było zawsze, a prezio miasta rządzi już trzecią kadencję z rzędu. Paradoksalnie, teraz, gdy te stadiony są już pobudowane, może to samo powinny od władz miast usłyszeć wszystkie inne kluby.

luk
luk
13 dni temu
Reply to  Buczacu

a co mają publiczne pieniądze do wydatków Lecha na menedżerów?

Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Puchacz ocenił sezon Lecha: Była piz*a

Lubimy szczere wywiady polskich piłkarzy. Grzegorz Skwara, Radosław Majdan, Jacek Wiśniewski – każda z tych rozmów przeszła do historii. Nawet jednozdaniowe podsumowanie rozgrywek w wykonaniu Cezarego Wilka wspominamy po latach. W Poznaniu zapewne też będą wspominać to, jak sezon 2020/2021 podsumował jeden z ważniejszych piłkarzy “Kolejorza”. Tymoteusz Puchacz powiedział wprost: była pizda. Tylko tyle i […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Piękny gol Mierzejewskiego, czerwona kartka Drągowskiego | STRANIERI

Polski tydzień na zagranicznych boiskach miał trzy twarze. Twarz Roberta Lewandowskiego wyrównującego historyczny rekord Gerda Muellera z 1972 roku, twarz Łukasza Piszczka podrzucanego przez kolegów z Borussii Dortmund po wygranym finale Pucharu Niemiec i twarz Arkadiusza Milika strzelającego hat-tricka w Ligue 1. O tym wszystkim napisaliśmy już obszernie, więc w tym raporcie stranieri znajdą się […]
17.05.2021