post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 21.04.2021 08:42 przez

Jakub Olkiewicz

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą.

Dopiero potem do świata graczy zapukał brutalny realizm, na przykład w genialnej polskiej grze “This war of mine”, gdzie wcielasz się w rolę próbującego przetrwać cywila. I okazało się, że na wojnie są tylko źli, bardzo źli i okrutni. Że nie ma medali i salw honorowych, tylko brud, głód i rozstaje dróg, z których każda prowadzi do tragedii. 

Nie chcę uderzać w te wojenne tony, bo przecież cała afera z Superligą była tylko ruchawką bogatych, bogatszych i najbogatszych. Walka nie toczyła się o przetrwanie i kawałek chleba, tylko utrzymanie statusu pozwalającego na zakup ośmiu aut z najnowszego rocznika, a nie tylko czterech. Natomiast pewne zbieżności z wojną są.

Po pierwsze – nie ma dobrych i złych, są tylko bardzo źli i bardzo źli. Po drugie – nie ma szczęśliwego końca, i krótkofalowo całość kończy się katastrofą, i na horyzoncie majaczą już kolejne klęski. Po trzecie wreszcie – i to jest niestety dość brutalne – póki wojna jest daleko od nas, naszego życia drastycznie nie odmienia.

Dlaczego uważam, że obie strony sporu są obrzydliwe, odpychające i najchętniej wolałbym nie mieć z nimi nic wspólnego?

Właściwie jako odpowiedź powinny wystarczyć wypowiedzi Gianniego Infantino, który w swoim przemówieniu krytykował sprzeniewierzenie się ideałom w wykonaniu dwunastki buntowników, a jednocześnie chwalił Katar za poprawę praw wśród pracowników, budujących ich wymarzone pustynne areny. Gianni niestety nie dodał, że poprawie nie uległa sytuacja ponad sześciu tysięcy robotników, którzy po prostu nie dożyli tego wiekopomnego momentu, ale rozumiem, czas gonił. Zresztą, o co się toczył tak naprawdę spór? Czyż nie o Ligę Mistrzów? Czyż nie o Ligę Mistrzów, która na każdym banerze, każdym plakacie i każdej kopercie z korespondencją lokuje Gazprom? Niezależnie czy faktyczni polityczni patroni Gazpromu zajmują się akurat głodzeniem uwięzionego opozycjonisty, wysadzaniem losowych czeskich przechodniów czy ostrzeliwaniem bądź okupowaniem Ukrainy – logo ich giganta spokojnie spoczywa sobie na bannerach otaczających te fantastyczne rozgrywki.

Wielka ofensywa romantycznego świata futbolu. FIFA, która organizację turniejów powierza a to Rosji, a to Katarowi. UEFA, która w pogoni za pieniądzem godzi się na dowolny sportswashing, niezależnie, skąd płyną dolary i jakie jest ich faktyczne pochodzenie. No i wisienka na torcie, PSG, a od dzisiaj jeszcze Manchester City. Ekipa do bronienia futbolowego romantyzmu tak mocna, jakby czystości języka polskiego bronili Lech Roch Pawlak oraz Joanna Krupa.

Kto po drugiej stronie? Ludzie od lat przerabiający tradycję na zyski, lokalność na globalność, idee na monety, monety na banknoty, banknoty na więcej banknotów. Zadłużone, systematycznie kiwające konkurencję przy negocjacyjnym stole, często z pozycji siły, gwarantowanej dla każdego monopolisty. A przecież Juve we Włoszech to niemal monopolista, Real i Barcelona w La Liga – duopol, z okazyjnym dopuszczaniem do stołu Atletico. Nic jednak tak nie wkurwia, jak ich hipokryzja. Gdy Florentino Perez nawija o ratowaniu futbolu, o tym że po prostu pieniądze musza popłynąć do najbardziej potrzebujących, a najbardziej potrzebującymi są obecnie Real czy Juventus – nóż się otwiera w kieszeni.

Superliga osiągnęła coś absolutnie niewiarygodnego – część kibiców stanęła po stronie UEFA czy FIFA. Ale czy mogło się stać inaczej, gdy kradniesz jednocześnie setki, a może nawet setki tysięcy buław? Do tej pory, jak to ładnie się określało, każdy buławę miał w plecaku. Ucz się, pracuj, wstawaj wcześnie, trenuj długo – a może zdobędziesz awans do węgierskiej ekstraklasy. Dalej się ucz, mocniej pracuj, wstawaj jeszcze wcześniej i trenuj jeszcze dłużej – a może zrobisz mistrzostwo, potem awans do Ligi Mistrzów. A gdy już w Lidze Mistrzów będziesz wstawał wcześnie i trenował długo – to może nawet zremisujesz z Realem Madryt. Albo wyeliminujesz z rozgrywek Arsenal, Manchester City, innego mocarza.

Tę buławę w plecaku mieli w Monaco. Mieli w Lyonie, mieli w Lipsku. Ale mieli też w Warszawie, mieli w Poznaniu, w Łodzi, w Dunajskiej Stredzie i Tetowie. Na tym z grubsza polega sport – że mam 31 lat, gram w A-klasowym klubie, zajmuję ósme miejsce, ale jak wygram Puchar Polski – a biorę udział w tym turnieju! – to jadę dostać oklep gdzieś na Kaukazie. Oczywiście, to tak naprawdę była kradzież marzeń, które nigdy nie miały prawa zostać zrealizowane. Ale na marzeniach stoi cały ten biznes, z marzeń żyje, na marzeniach zarabia. Dlatego Superliga zrobiła nie tylko świństwo – zrobiła też błąd.

Dlaczego jednak uważam, że happy endu nie ma, a co gorsza – będzie tylko gorzej?

Zacznijmy może od tego, jak wygląda w moich oczach całe zamieszanie z Superligą. Jest taka scena w filmie “Przekręt”, zresztą jednym z moich ulubionych – trzech rzezimieszków w niedopasowanych maskach próbuje zastraszyć prawdziwego bandziora. Bandzior niespecjalnie się nimi przejmuje, siada do stolika, mierzy wzrokiem i wygłasza monolog, który każdy miłośnik filmów Guya Ritchiego dobrze zna.

Na boku waszych pistoletów jest napisane Replika. Na boku mojego – desert eagle point five O.

No i weszły te Juventusy i Reale ze swoimi replikami Ligi Mistrzów, zapominając, że zwycięstwo w Lidze Mistrzów, mecze reprezentacyjne i tak dalej, to nie jest jedynie suma zer zapisana w bonusach za zdobycie danego talerzyka czy pucharu. To marzenia – kibiców i piłkarzy. Ambicje sportowców, trenerów, historia, z którą zżyli się eksperci, fachowcy, nawet niektórzy działacze. Nie spodziewali się uderzeń ze strony Kloppa, Guardioli, Milnera, nie spodziewali się kibiców Chelsea pod siedzibą, nie spodziewali się protestów ze strony wieloletnich sponsorów.

To był desert eagle w rękach UEFA.

Natomiast – spójrzcie głęboko w oczy Tony’ego. Czy naprawdę wygląda na gościa, z którym chce się świętować skuteczną obronę przed gamoniami z repliką pistoletów?

Brak Superligi oznacza jedno – ten pokraczny format nowej Ligi Mistrzów już raczej się nie wysypie. 36 drużyn w jednej grupie, chore zasady. Zamach na “odwieczną “regułę każdy z każdym, upodobnienie się do siatkówki z repasażami, liczeniem małych setów i siedmioma wariantami terminarza. Sen wariata, co gorsza – minimalizujący do zera możliwość fartownego rajdu drużyny skazywanej na pożarcie, wydłużający całe rozgrywki, cementujący podział na bogatych i uprzywilejowanych oraz biednych i marginalizowanych. Tak naprawdę jako postronny kibic chętniej obejrzałbym Superligę z klarownymi zasadami, terminarzami oraz prosta konstrukcją, niż Ligę Mistrzów z jedną 36-zespołową grupą.

Pisałem parę artykułów o argentyńskiej piłce, gdzie takie “systemy szwajcarskie” i inne udziwnienia to chleb powszedni. Połapanie się w tym to droga przez mękę, a często kończy się tak, jak w przypadku River Plate. Bogacze ustawili system spadków w taki sposób, by z ligi zlatywać dopiero, gdy przez trzy sezony notuje się niską średnią punktową. I co? River Plate po sezonie, gdy wcale nie było najgorsze w lidze musiało wylecieć z elity, właśnie na podstawie tamtej reformy.

To jest jedna strona medalu – zamiast Superligi dostaniemy Ligę Mistrzów o charakterze Superligi z zasadami alko-chińczyka, spisanymi przez dwóch najgorzej kontaktujących na całej imprezie. Druga jest taka, że Florentino Perez jest trochę jak Bohun na koniec “Ogniem i mieczem”. Wróci. I pewnie wróci w obstawie, i pewnie wróci silniejszy.

Siłą UEFA w tym sporze była słabość rywala, nie ma co się oszukiwać. Superliga ruszyła z motyką na słońce. Nie miała za sobą żadnej historii, budował ją naprędce Perez o pierwszej w nocy w jakimś radiowym show. Nie miała własnych mediów społecznościowych, nie ruszyła ofensywnie ze swoim przekazem, ograniczyła się tak naprawdę do zorganizowania buntu. Jak w tych filmach o ciamajdowatych złoczyńcach, najpierw zabrali zakładników, a potem zaczęli się zastanawiać, co dalej. To wyglądało raczej jak gówniarskie wywrócenie stołu negocjacyjnego z UEFA, bez planu, co nastąpi dalej. Kurczę, goście próbowali w dwunastu obalić trwający od kilkudziesięciu lat porządek i nawet nie upewnili się, czy w tej dwunastce jest na tyle determinacji, by połowa nie uciekła z pola bitwy jeszcze przed pierwszym wystrzałem.

Natomiast to oznacza jedn0 – oni wrócą. Silniejsi, nauczeni przeszłością, przygotowani. Tym razem znajdą ambasadorów dla zmian. Poinformują trenerów, porozmawiają z zespołami. Stworzą narrację, ckliwe filmy o tym, jak mały Yao spod Pekinu zakochał się w wielkich meczach, a nie w Brighton w poniedziałek o 21.00. Kupią to wszystko, co można kupić – poparcie, PR, marketing, ambasadorów. A jeśli tego nie zrobią – to przynajmniej będą trzymać UEFA w przekonaniu, że tak się stanie. I po kawałeczku będą zabierać tort dla siebie.

Dlaczego w sumie mam to w dupie?

Wśród całej tej debaty nieco bokiem umykają słowa Pereza o tym, skąd właściwie cała ta aferka. Otóż te bogate kluby są zadłużone, są tak tłuste, że już tylko spożywanie kolejnych posiłków, jak najwięcej, jak najczęściej, może ich utrzymać przy życiu. Oczywiście, pojawiały się tonujące komunikaty, choćby ze strony niemieckich klubów, że naprawdę nie trzeba szejka z Kataru, ani zaprzedania duszy bankom, by spokojnie żyć, czasem nawet bez długów. Ale zasadniczy przekaz Florentino Pereza był taki: albo natychmiast dostaniemy mnóstwo hajsu, albo będziemy martwi.

Poza tym utyskiwał, że tutaj mu brakuje 20 dolarów od kibica z Miami, który wybrał PlayStation. Tutaj ma manko na 45 juanów w kasie, bo Lee postanowił wydać kieszonkowe na subskrypcję Netflixa. Generalnie: Perez narzekał na to, że ludzie powolutku zaczynają mieć gdzieś futbol.

Poczekajcie, wstawię tzw. mema.

Pasta - znaleziska i wpisy o #pasta w Wykop.pl - od wpisu 33368427

Zauważam to po sobie, po swoich kumplach. Mój tydzień składa się z piłki, nie tylko dlatego, że to moja praca. To jest moja pasja, to jest moje życie, to jest jedna z moich pierwszych i największych miłości, to jest związek na wielu poziomach. I ja, fanatyk futbolu, nie zostawiam w kieszeni pana Pereza prawie niczego. Dla mnie futbol to treningi mojego syna. Potem moje, w A-klasie. Wydarcie mordy na wyjeździe w I lidze, obejrzenie od deski do deski Ekstraklasy na Canal+, zakup koszulki meczowej ŁKS-u i parę luźnych meczków w Fifie i FM-ie.

Podczas finału Ligi Mistrzów byłem na urlopie, mecz włączyła żona, w końcówce. Oczywiście potem bym to obejrzał z odtworzenia, ale nie czułem potrzeby zainwestowania swojego czasu w to spotkanie – zwłaszcza, że dosłownie chwilę wcześniej wróciliśmy z boiska, mamy nawet foty – w strojach meczowych ŁKS-u, a jakże. Oglądam Ligę Mistrzów na TVP, poza tym czasem przejrzę skróty, żeby nie stracić kontaktu. Dla pana Pereza prawdopodobnie jestem w grupie 18-35, która się nie spienięża tak dobrze, jak mogłaby się spieniężać.

Nie jestem sam i nie jestem wyjątkiem. Z perspektywy mojego życia – przez ostatnie trzy dni toczyła się walka na śmierć i życie o to, czy w kwietniowy wieczór puszczę sobie do kolacji Real z Manchesterem City w Lidze Mistrzów, czy jednak w Superlidze. Czy klub z mojego państwa sprzeda piłkarza za 8 milionów euro do klubu grającego w Lidze Mistrzów, czy jednak sprzeda piłkarza za 8 milionów euro do klubu grającego w Superlidze. O to czy marzeniem ściętej głowy będzie awans do Ligi Mistrzów, czy też marzeniem ściętej głowy będzie gra z mocarzami pokroju Realu i Barcelony.

Właśnie dziś widać zresztą w całej rozciągłości, że nasz głos jest słyszalny. Nie chodzi mi o kibiców Chelsea pod Stamford Bridge. Chodzi mi o moment, gdy zamiast Ligi Mistrzów w Polsacie Premium puszczamy sobie I ligę w otwartym Polsacie. Gdy zamiast koszulki PSG, kupujemy tę lokalną. Gdy opuszczamy środowy hit Champions League, bo akurat jest bardzo istotny trening taktyczny naszego A-klasowego zespołu.

Być może to jest najważniejsza nauka z całej tej parodii. Jeśli – tak jak i ja – jesteście obrzydzeni obiema stronami sporu… W weekend Korona Kielce przyjmuje ŁKS. Start Łódź zaś zmierzy się z Pionierem Baby. Canal+ puści derby Krakowa. To są moje Superligi, moje Ligi Mistrzów. To jest mój futbol. Należący do mnie, do nas. Futbol, który kocham.

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 21.04.2021 08:42 przez

Jakub Olkiewicz

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Dudek: Hamann nie mógł mówić poważnie, żeby Lewy nie dogonił Muellera

W poniedziałkowej prasie szału nie ma, ale są ciekawsze momenty. Jerzy Dudek broni Dietmara Hamanna, Piotr Tworek opowiada o sukcesie Warty Poznań, a Marcin Żewłakow wręcz nagrody ligowcom.  PRZEGLĄD SPORTOWY Paulo Sousa w samo południe ogłosi, kogo zabiera na zgrupowanie przed Euro. Czterech zawodników wyeliminowały kontuzje. (…) Obrońca Crotone usłyszał wyrok w sobotę. Przyleciał do […]
17.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Felietony i blogi
14.05.2021

Kto do pucharów z czwartego miejsca? Najlepiej nikt

W niedzielę dowiemy się, która drużyna dołączy do grona pucharowiczów. Moim zdaniem nie powinna żadna – zobaczcie jak mało punktów mają przy tej liczbie meczów – ale jak już chcą, choć i to do końca nie jest pewne, to trudno. Można się więc zastanowić, która byłaby najlepszym reprezentantem. A może: która byłaby najmniej słabym. Niby […]
14.05.2021
Cały na biało
14.05.2021

“Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Prasówka
14.05.2021

PRASA. Kasperczyk: Chciałbym zobaczyć zespół, po którym widać, że gra o życie

W piątkowej prasie mamy rozmowy z Robertem Kasperczykiem i Jackiem Magiery, kilka ligowych raportów (będą spore zmiany kadrowe w Piaście Gliwice) i parę ciekawych tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Krzysztof Piątek złamał nogę w kostce. Jego udział w mistrzostwach Europy jest wykluczony. Piątek przegrał walkę z czasem, zanim na dobre ją zaczął. „Hmmm, martwi […]
14.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
14.05.2021

Hejt Park Krzysztofa Stanowskiego z Abelardem Gizą!

Dzisiejszym gościem Krzysztofa Stanowskiego w programie “Hejt Park” na Kanale Sportowym będzie Abelard Giza. Obaj panowie będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy WeszłoFM – zapraszamy serdecznie! 
14.05.2021
Weszło
14.05.2021

QUIZ: Nawet nie wiemy, jak go zareklamować…

Śpiewamy Imię Deszczu. Wieszamy sobie proporczyk Podbeskidzia na ucho za złą odpowiedź. Zgadujemy czy to piłkarz, tynkarz, piosenkarz, malarz, kolarz czy aktor. Studio odwiedza brat Mazurka i Glazurka, który wyszedł z więzienia. Historia nas osądzi. Tak, to nowy quiz.
14.05.2021
Weszło
14.05.2021

Jak trener Kubie-piłkarzowi, tak Kuba-właściciel trenerowi | Dwaj zgryźliwi tetrycy #16

Leszek Milewski przerywa swój urlop na słonecznym osiedlu Górna w Łodzi, by zasiąść wraz z Jakubem Olkiewiczem do omówienia najważniejszych piłkarskich zdarzeń tygodnia. Problemy są dwa: po pierwsze nic się w tym tygodniu ważnego nie zdarzyło, a po drugie nawet jeśli, to Leszek tego nie śledził, bo był na urlopie. W efekcie Dwaj zgryźliwi tetrycy […]
14.05.2021
Felietony i blogi
12.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Dariusz Dudek, trener Sandecji Nowy Sącz, trafił w tym sezonie do klubu absolutnie rozbitego. Po dziesięciu spotkaniach “Sączersi” mieli 1 punkt w ligowej tabeli, przegrali 9 meczów, strzelili 6 goli przy 26 straconych bramkach. Wydawało się, że są skazani na grę o utrzymanie aż do końca sezonu – a trener Dudek ma duże szanse na […]
12.05.2021
Weszło
09.05.2021

Liga Minus, czyli jak łotrzyk Exposito okradł Wartę z marzeń

Liga Minus to program rozrywkowy, w którym czterech sympatycznych dziennikarzy debatuje i rozprawia nad bezkresem nieskończoności. Poza tym pojawiają się w nim również Kowalizy (od Kowala), analizy pt. Boisko z tajemnicą (od Białka), fachowe osądy (od Rokiego) i niewykorzystane okazje (od Boakye). Zresztą, co my was zachęcamy, przecież do tego nie potrzeba nikogo zachęcać. Oglądamy, […]
09.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Liczba komentarzy: 39
Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
26 dni temu

Panie Jakubie niestety nie bierze Pan udziału w rozgrywkach Pucharu Polski z jednego prostego powodu – Pana Start Łódź nigdy nie zgłasza się do udziału w tych rozgrywkach więc nie ma Pan szans zaliczyć eurowpierdolu na kaukazie.

gsagagsa
gsagagsa
26 dni temu
Reply to  marek

https://typowanieako.blogspot.com/ – Znowu trafili ! wczoraj 466 kurs kuponu i skan maja na blogu! polecam bo zarobilem z nimi 10 tys na tym kuponie wczoraj . Na dzis maja kolejny!

Lecę na piwo
Lecę na piwo
26 dni temu
Reply to  gsagagsa

To wypierdalaj stąd.. Co będziesz z biedakami gadał.. Stanoo kurwa płacą ci za wpisy tego barana? Bo jak normalny komentarz ale nie w twoim typie to wykasujecie od razu

Jakby co to ja się nie znam
Jakby co to ja się nie znam
26 dni temu

Ja myślę, że tu coraz mniej chodzi o sprawę Liga Mistrzów czy mecz Korona-ŁKS, ale bardziej w stronę – piłka nożna, czy inna rozrywka. Dziś ludzie mają dostęp do tak wielu źródeł rozrywki, że powoli piłka nożna schodzi na dalszy plan. Ba, dostęp do tak wielu aren sportowych, namnożenie liczby meczów powoduje tak wielki przesyt rynku, że dziś już nie da się być kibicem ogladającym jednocześnie Ekstraklasę, angielską ligę, LM, NBA, NHL i jeszcze parę innych, dodatkowo będąc na czasie z najnowszymi filmami, książkami, serialami. I piłka nożna będzie powoli przegrywać. Zamiast oglądać dzień w dzień super interesujące mecze, mamy przecież do wyboru i Netflixa/HBO, i kino, i siłownię, rower, spotkania ze znajomymi. Dziś LM to nie jedyna rozrywka w środowy wieczór, gdy cała Europa zasiadała przed telewizorami, żeby zobaczyć najlepszych piłkarzy w akcji. Faza grupowa LM jest coraz mniej interesująca, losowy widz czeka na emocje, a te zaczynają się w fazach pucharowych. UEFA zrobiła nam przesyt meczów, pucharów, rozgrywek. Nie da się śledzić non stop tego, co dzieję się w europejskiej piłce, bo człowiek musiałby siedzieć w tym cały czas. I tak samo jak poza wiernymi fanami, kto nałogowo ogląda wszystkie mecze ŁKSu czy Korony? Ilu jest tych kibiców w skali wszystkich telewidzów w kraju? Garstka? Tak samo w szerszej skali – piłka nożna wśród najmłodszej widowni zaczęła przegrywać z inną rozrywką. Pokolenie nasze 30+ czy naszych ojców wychowało się na jednej jedynej rozrywce dostępnej dla każdego – bo przecież każdy 10 latek mógł marzyć, że może kiedyś zostanie kolejnym Ronaldo czy Rivaldo. A dziś 10-latkowie marzą by być legendami Youtuba i Instagrama. Ruchy UEFY powoli zaczynają przypominać nerwowe ruchy w naszej Ekstraklasie, gdzie co dwa lata czekała nas reforma. A od mieszania herbata nie robi się coraz słodsza. Dlatego powstanie Super Ligi wywołało takie wielkie poruszenie – kibice chcą status quo, coś co działało przez lata. Liga w kraju, puchary w Europie. Dlatego pomysł Super Ligi był skazany na niepowodzenie, tak jak na niepowodzenie skazana jest nowa reforma LM.

Taki wyszedł mi chaos myśleniowy, ale mam nadzieję, że choć trochę zrozumiały.

ddt
ddt
26 dni temu

I obyś miał rację. Im mniej pieniędzy pójdzie na piłkę nożną, tym większa szansa, że choć w minimalnym stopniu zostanie przywrócona zdrowa rywalizacja, bez polityki, tysięcy sponsorów i całego marketingowego syfu.

furtl
furtl
26 dni temu

Słuszne uwagi. Żyjemy w epoce nadmiaru, jesteśmy totalnie przebodźcowani. Za dużo wszystkiego a nawet kochając futbol widzimy i czujemy, że jest go już za dużo. I zarówno SL jak i LM jeszcze do tego nadmiaru chcą dokładać kolejne towary, które musimy kupić/oglądać. A jak się okaże, że i to im za mało, to co jeszcze mogą wymyślić?

Mr Orange
Mr Orange
26 dni temu

Zgadzam się. Błyskawiczna globalizacja i informatyzacja sprawiły, że piłka nożna i finanse z nią związane rozrosły się do gigantycznych rozmiarów. Oznacza to, że również rozwinęło się wiele innych sposobów na spędzanie wolnego czasu, konkurencyjnych dla sportu. Jak wszystkie korporacje UEFA/FIFA/KLUBY/SUPERLIGA są zainteresowane wyłącznie wzrostem zysków i w momencie, gdy doszły do sufitu swoich możliwości, nie chcą przyjąć tego do wiadomości.

Znawca
Znawca
26 dni temu

Znowu ten lokalny lament na koniec i wracasz tak naprawde do punktu wyjscia – Perez zly, Uefa zla, ale i to co wokol ciebie też złe – amatorka na kazdym szczeblu i przepalanie kazdej mozliwej sumy.

k ro
k ro
26 dni temu

Olki ty romantyku 😉

Noł łej
Noł łej
26 dni temu

Ja jednak uważam, że superliga nie wywaliła się na ryj z uwagi na wpadkę PR. Wywaliła się bo okazało się, że ktoś ma prawdziwy pistolet. Nie UEFA… rząd Wielkiej Brytanii. Premier League to jej towar eksportowy, gigantyczna gałęź gospodarki, może jedna z nielicznych dziedzin życia, która przypomina o dawnej wielkości całego kraju. Kuby myślały, że rząd będzie spokojnie patrzył na rewoltę, tak jak spokojnie patrzył na przejmowanie klubów przez zagranicznych inwestorów. Czym innym jest jednak pakowanie petrodolarów w kluby Premier League, a czym innym pakowanie petrodolarów w kluby superligi, która z WB nie ma już nic wspólnego. Rząd ma swój pistolet nabity prawem podatkowym, prawem antymonopolowym, prawem pracy oraz decyduje o przyznawaniu dotacji.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
26 dni temu
Reply to  Noł łej

W Rosji czy w Polsce jak najbardziej. Przenoszenie komunistycznej kalki na kraje cywilizowane, to efekt skrajnej ignorancji. Co niby zrobil rzed jej krolewskiej mosci? Angielski ziobro zadzwonil do angielskiego kaczynskiego i zlecilli przejecie Premiership przez BP? To nie polski socjalistyczny kurwidolek.

Grzesiek
Grzesiek
26 dni temu

Bardzo cywilizowane. No chyba, że z jakichś powodów jesteś białym, heteroseksualnym facetem, Słowianinem czy przedstawicielem innego narodu z Europy Wschodniej, katolikiem (wystarczy jedno z powyższych) i powiesz, że Murzyn jest czarny. Wtedy nagle stajesz się rasistą i jesteś gorszy niż gwałciciel, pedofil, damski bokser, złodziej czy inny cham (zwłaszcza kiedy jest czarny). Szanuję premiera Wielkiej Brytanii jako kibic i gówno mnie obchodzi czy zablokował SL socjalistycznie, liberalnie, demokratycznie czy po dyktatorsku. Myślę, że Niemcy lub Polacy postąpiliby podobnie. Najgorsze jest, że tacy jak Ty szanowaliby za takie coś Brytyjczyka lub Niemca, nie mając nawet minimum wiedzy, o tym jak to wyglądało. Bo niby skąd miałbyś to wiedzieć? Możesz co najwyżej przypuszczać. Ale jeśli zrobiłby to Morawiecki to pisałbyś o zacofaniu, ciemnocie, komunie, dyktaturze i wstydzie dla Polski. Masz jakiś kompleks wobec PiS-u, Polski, Rosji (dwa różne kraje, ale co tam) i nie wiem czego jeszcze. Temat sportowy, a nawet tu wjeżdżasz żeby napisać jak zły jest polski rząd i w ogóle Polska, a jaki fajny jest Zachód. Mało komu chcę się Tobie odpowiadać, większość po prostu daje minusy pod twoimi postami. Ale działasz dalej. Pewnie uważasz się za mentora i eksperta, chociaż nie masz żadnych argumentów na poparcie swoich wypocin. To chyba początki choroby psychicznej.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
26 dni temu
Reply to  Grzesiek

Na litosc boska. Zaden angielski premier tego nie blokowal, skad wyssaliscie ta bzdure?
Co do reszty. Zyjemy w poskomunistycznym kolhozie, gdzie jest juz troche cywilizacji, ale jednak panstwo ma prawie na wszystko wplyw i gnebi prywatnych przedsiebiorcow, jak w sowietach. Polski w to nie mieszaj, bo to wybor miedzy zachodnia cywilizacja i wschodnim zamordyzmem, a nie miedzy Polska a nie Polska. Takim jak ty podoba sie bat i jalmuzna, jestes mentalnym pomiotem sowietow, czlowiekiem wschodu, bezradnym zyciowo bez wodza i wroga. Inni chca zyc normalnie. Bez Wodza, wrogow i smiesznej manii wielkosci.

Grzesiek
Grzesiek
26 dni temu

Łehehe, ale dojebałeś. Ciekawe skąd wiesz, co mi się podoba? Ja tylko napisałem, że popierałbym każdy rząd, który postąpiłby w ten sposób, każdy bez wyjątku. Jeśli tak nie było, to nic to nie zmienia. Nic nie wiesz o moich poglądach, a tym bardziej o reszcie. Wiedziałem, że napiszesz coś o Sowietach i Kaczyńskim. O to chodziło. Bez odbioru.

Xyz
Xyz
25 dni temu

Skąd wiemy? Np. z Angielskich mediów. I na razie wiele wskazuje, że Borys i tak przeprowadzi przez parlament prawo wzorowane na Niemiec kim, czyli tzw. 50+1.

Maślany
Maślany
26 dni temu

Panie Jakubie dobry tekst!

Wracając do tematu Superligi
Jak chcemy robić zmiany to wywalmy wszystko do góry nogami. Problemem bogaczy było to, że nie zaproponowali nic maluczkim, nawet tej iskierki nadziei. Jak chcemy Superligę to zróbmy – będzie “ekstraklasą” Europy pod nią dwie czy 4 ligi regionalne, a pod nimi krajowe, Z systemem awansów i spadków. Żeby utrzymać mecze z krajowymi potentatami, grającymi w wyższych ligach europejskich, rozbudujmy puchary krajowe, żeby takich meczów trochę zapewniły. Ewentualnie zróbmy fazę finałowa o mistrzostwo kraju z pierwszą 4 ligi krajowej.
Wymaga to sporej rewolucji, ale może mieć racje bytu.
Liga, w której miejsca są zagwarantowane bo tak nie ma szans w Europie, to nie USA czy Indie, za dużo klubów z tradycjami i własnymi ambicjami.

szczecinianin
szczecinianin
26 dni temu

Dożyłem czasów kiedy się zgadzam z Olkiewiczem.
W dupie mam te wszystkie wielkie spektakle i łzawe obrazki z meczów Real – Barcelona.
Wolę tę kopaninę w ekstraklasie, bo przynajmniej jest jakkolwiek prawdziwa i bliższa

Katalonczyk
Katalonczyk
26 dni temu
Reply to  szczecinianin

A wiec bliższa jest ci patologia? Swój do swego ciągnie.

Jurek
Jurek
26 dni temu
Reply to  szczecinianin

Też tak uważam. Mnie też nie interesują różne bundesligi, premier ligi czy primera division. Z jednego prostego powodu: nie jestem emocjonalnie związany z żadnym z grających w tych ligach klubem.
Jest mi zupełnie obojętne czy n.p. Liverpool zostanie mistrzem czy spadnie do niższej klasy rozgrywkowej.
W Polsce mam swojego faworyta, za którego ściskam kciuki.
Najczęściej wkurzam się niemiłosiernie widząc nieporadne poczynania nieudolnych piłkarzy i obiecuję sobie że nigdy więcej itd… Za tydzień zasiadam przed telewizorem i znowu się wkurzam.
I tak od ponad 50 lat…

skttr
skttr (@skttr)
26 dni temu

Brawo Panie Olkiewicz, ja mam już od dawna tak samo, Ligi Mistrzów zasadzie nie oglądam, ba, wyniki śledzę też bardziej z musu przez Flashscore’a. Mnie najbardziej interesuje lokalna piłka i w tym pokładam nadzieję, że być może w przyszłości te wszystkie Reale pozdychają w swoich złotych klatkach. Bo nawet kibice Top 6 z Anglii jasno wskazali, co dla nich jest najważniejsze.

Marek
Marek
26 dni temu

Kolejny doskonały artykuł. Gratuluję.

Wojtek
Wojtek
26 dni temu

Zgadzam się, dla mnie ten konflikt był tylko konfliktami pomiędzy dużymi korpo, kto będzie miał więcej hajsu dla siebie. Chociaż fakt jest taki, że przestałem już wierzyć w szanse na jakiekolwiek romantyczne historię w LM. Nigdy żaden ŁKS, Lech czy Dunajska Streda nie wzniesie tego tytułu. Pojedyncze potknięcia wielkich z mniejszymi klubami można zrzucić na karb zlekceważenia, ot jak w sytuacji gdy gra się z młodszym bratem w FIFĘ, jednym okiem patrząc na monitor a równocześnie prowadzić rozmowę z resztą rodziny i nagle zerkamy na wynik a tam młody wygrywa 2:0. Tylko prędzej czy później któryś wielki sobie uświadomi, że dobra, trzeba jednak spiąć dupsko i piękny sen underdoga się skończy.

No bo, umówmy się – ile tych romantycznych historii się spełniło? Grecja w 2004 i Porto w 2003 (chociaż nazywanie Porto underdogiem to też nie do końca poprawne określenie). Nie ma już miejsca na romantyzm w w wielkiej piłce. Pozostaje lokalne podwórko.

Makawity
Makawity
26 dni temu

Dobry tekst!
Szkoda że Perez ruszył z tą motyką na Słońce UEFY dopiero po wyborach na prezesa Realu – ciekawe czy po takiej porażce (również wizerunkowej) dalej nie miałby kontrkandydatów.
No a co do “problemów” największych klubów – nie sposób się nie zgodzić z Fanatykiem.
I bardzo, k***a, dobrze!

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
26 dni temu
Reply to  Makawity

Kogo obchodzi prezes Realu? Gowno nie tonie, wiec i Real i inne Barcelony nie utona, ale normalny czlowiek moze najwyzej splunac z pogarda i zatkac nos.

Damian
Damian
26 dni temu

Bardzo mi się spodobała końcówka artykułu. Aż mam chęć dziś pójść i stać pod płotem podczas meczu 1/8 finału regionalnego pucharu Polski,bo gra tam zespół z mojej miejscowości.

Freddie Bajorek
Freddie Bajorek
26 dni temu

Bo to z tą UEFA jest trochę jak z Kargulem: to wróg, mój, Twój, nasz. Ale własny, na własnej krwi wyhodowany, po co szukać nowego jak stary za płotem:)))

A tak jeszcze o tej superlidze: przez 7 lat prowadziłem amatorski zespół grający w nogę w jednej z irlandzkich lig. Częściej przegrywaliśmy niż wygrywaliśmy, czasem bardzo boleśnie. Ale…rajcowało nas to bardziej niż wszystkie starcia Realu z Barceloną Juventusem czy innym tam Milanem. I bardzo żałuję, że to się już skończyło. Tam to była prawdziwa piłka, często w błocie, deszczu, kopanina, w trakcie której słyszeliśmy nie raz, że jesteśmy “polish bastards”. Ale tamto, to był prawdziwy świat, w odróżnieniu od bajki Pereza

Harnaś
Harnaś
26 dni temu

kurła, myślałem że tylko ja tak mam, że najbliższy mecz mojej drużyny (Podbeskidzie) bardziej mnie interesuje niż półfinały LM.
Jeszcze więcej kasy ma uratować futbol? że gdyby w piłce krążyło o 50% mniej dutków to Messi powiedziałby, że pitoli i będzie pracował na stacji paliw albo będzie grał, ale na dryblingi to nie zasługujecie?

Eurołomotolog
Eurołomotolog
26 dni temu

Dobrze napisane, Panie Jakubie, zapomniał Pan tylko nadmienić, że pan Bohdan Łazuka, a ściślej- pan Włodzimierz Ścisłowski, jest prorokiem:

https://www.tekstowo.pl/piosenka,bohdan_Lazuka,niechaj_zwycieza_nasza_druzyna.html

kar
kar
26 dni temu

Panie Kubo, kocham pana.

roosvelt1984
roosvelt1984
26 dni temu

Bardzo dobrze napisane. Akurat powrotu do Superligi przez najbliższe lata się nie spodziewam – nastąpił klasyczny overreach, w którym autor projektu po jego upadku ma drastycznie niższą pozycję niż przed nim. Co więcej – wygląda to na wmanewrowanie bogatych dłużników przez bogatych niedłużników, po to by ci pierwsi się wzmocnili poprzez osłabienie tych drugich. Klasyka gatunku.
Summa summarum, dobrze że ESL nie powstanie, ale do Ekstraklasy, ŁKSu i całej biedy polskiej piłki nie dam się przekonać 🙂

Papitan
Papitan (@papitan)
26 dni temu

Mi to w sumie rybka bo nie oglądam ligi mistrzów i superligi też bym nie oglądał. Wystarczy mi kilka meczyków ekstraklasy w tygodniu, żeby mieć dość piłki. Od czasu do czasu przejdę się na mecz 1 ligi na żywo w moim mieście. Te wszystkie Reale mi latają

Gonzo
Gonzo
26 dni temu

Niestety przy poziomie polskiej ekstraklasy, zainteresowani mogą być nią głównie ludzie emocjonalnie związani z któryms z jej klubów, podobnie z niższymi ligami. Postronnemu kibicowi, których jednak chyba jest większość w Polsce, ciężko sie to ogląda – tą właśnie lukę wypełnia między innymi Liga Mistrzów . I stąd bierze się popularność topowych klubów w Polsce i w innych krajach gdzie lokalny futbol jest na niskim poziomie – nie ma w tym nic dziwnego, ani nic złego.

Mats
Mats
26 dni temu

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że ci wielce protestujący przeciwko Superlidze kibice CFC i LFC zaraz będą nerwowo gryźli wargi, czy ich ulubieńcy zakwalifikują sie do LM. Czyli tak samo sztucznego tworu jak Superliga. Czy to nie są Himalaje hipokryzji?

Kryni(L)
Kryni(L)
26 dni temu

Popieram w 100% ja wolę wybrać się na jakiś szlagier w lidze Słowackiej typu Spartak Trnava vs Slovan Bratyslava gdzie jest atmosfera itd. czy np. mecz Dinama Drezno lub jakiś mecz Partizana czy Crveny Zvezdy niż miałbym dostać bilety na mecz Manchester City vs PSG sorry ale taka prawda ligi mistrzów nie oglądam od wielu lat na etapch grupowych itd. pucharowych jedynie finały. Jak Legia grała w LM to można powiedzieć że śledziłem naszą grupę + byłem na meczach , też wolę jakieś szlagiery z naszej ligi lub z lig gdzie nie ma takiej komercji jak już wcześniej pisałem.

PanMarecin
PanMarecin
26 dni temu

Ja tu widzę jeden błąd – ty się wypowiadasz tutaj tylko ze swojej perspektywy (ewentualnie swoich kolegów w podobnym wieku), a wyciągać wnioski i podejmować decyzje na temat zmian w piłce to należałoby podejmować na podstawie dużych badań, w tym w grupie najmłodszej. Bo zaraz okaże się tak, że za 20 lat to tylko my 50-60 letni dziadersi będziemy się “emocjonować” piłką a młodsi będą mieli ją w dupie.

tolep
tolep (@tolep)
26 dni temu

Rosja głodzi uwięzionego opozycjonistę? Ciekawe.

Ten “opozycjonista” skazany za przekręt kryminalny został otruty przez władze rosyjskie, ale nie do końca otruty, po czym natychmiast został wypuszczony do Niemiec, po to by stwierdzono niezbicie że został otruty przez władze rosyjskie. Otrucie ale nie do końca, a nastepnie wypuszczernie, to był max, na co było stać mordercze władze rosyjskie wobec niezwykle groźnego opozycjonisty, przebywającego na terenie Rosji i podrózującego snieustannie amolotem z jednego jej końca na drugi.

Zajęcie Krymu i pasa lądu łączącego Krym z Rosją – to się władzom Rosji udało, natomiast skuteczne sprzątnięcie “opozycjonisty” – jakoś przekracza ich możliwości.

Gdy już wszystko w tej kwestii zostało niezbicie stwierdzone, opozycjonista, wyleczonym będąc, natychmiast wrócił dobrowolnie do Rosji, po to by zostać zamknięty w czekającym go więzieniu za ww. przekręt. Tak go to uwięzienie zaskoczyło, że ze złości podjął głodówkę, zagrażającą jego życiu.

I teraz sprytny red. Olkiewicz nie tylko nie widzi, że cała ta narracja nie trzyma się kupy, ale w dodatku twiedzi że Rosja morzy tego opozycjonistę głodem.

Świat oszalał i zgłupiał.

PaQ
PaQ
26 dni temu

I wiadomo o co chodziło. Kluby i tak osiągneły swój cel. Teraz obrzydliwa reforma LM stanie się dla wszystkich wymarzona…

Halehandro
Halehandro
26 dni temu

Dobry tekst. Dla mnie mecz to nie “produkt” lecz coś więcej. To pasja, część życia i element jakiejś, przekazywanej od pokoleń, tradycji. Co najlepiej pamiętam z dzieciństwa? Pierwszy mecz przy Łazienkowskiej (’82, 0-2 z Wisła) i potem wspaniała przygoda z piłką, zakończona w juniorach. Poza tym mecze dzielnicowych drużyn (Olimpia, Sarmata) i czekanie dluuuugimi miesiącami na hity pucharów i ME oraz MŚ. LM i LE też nie oglądam, wolę sam w tym czasie potrenować dla satysfakcji.

Suche Info
17.05.2021

Wieczysta zbroi się na IV ligę. Burliga podpisany!

Ależ tam się robi paczka. Do Wieczystej Kraków, występującej obecnie w krakowskiej lidze okręgowej, dołącza Łukasz Burliga, 33-letni zawodnik, który ubiegły sezon spędził w Wiśle Kraków. To kolejny po Peszce, Bąku czy Miśkiewiczu zaskakujący transfer klubu Wojciecha Kwietnia, o ile w ogóle można jeszcze pisać o jakichkolwiek zaskoczeniach.  Burliga podpisał kontrakt z klubem na dwa […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Szczęśliwy oddech. Jak Stal utrzymała się w Ekstraklasie?

– Szukamy trenera, który da szczęście tej drużynie – mówił Jacek Klimek, prezes Stali Mielec, po sensacyjnym zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego i zatrudnieniu Włodzimierza Gąsiora. Podkarpacka ekipa zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale miała przed sobą zaległy mecz z Rakowem Częstochowa i na tamten moment zmiana trenera nie broniła się na żadnym poziomie. Zdezorientowana i zaskoczona […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Listkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego

– To może zabrzmieć jak herezja, ale dla mnie błędem jest, że od kilku lat nie jest powoływany Adrian Mierzejewski. Moim zdaniem, po Robercie Lewandowskim, to drugi najlepszy piłkarz w naszym kraju. Obserwuję jego mecze i to gracz kompletny. Dziwię się, że nie jest obserwowany tylko dlatego, że występuje w Chinach czy krajach arabskich. Nie […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021