post

Opublikowane 21.04.2021 12:55 przez

Michał Kołkowski

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak nie wydarzy, przynajmniej na razie. Projekt ledwo się bowiem zdążył oficjalnie narodzić, a już umarł w straszliwych męczarniach. Superliga padła.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Ale cofając się w czasie trochę dalej niż o kilkadziesiąt godzin.

KRÓTKA HISTORIA SUPERLIGI: NARODZINY I ŚMIERĆ

SUPERLIGA (etap I) – przymiarki

1997 rok – pomysł Europejskiej Superligi po raz pierwszy jest publicznie dyskutowany. Biznesmen Rodolfo Hecht (powiązany z Silvio Berlusconim) proponuje topowym klubom uniezależnienie się od UEFA, lecz idea upada.

okolice 2009 roku – w przestrzeni publicznej pojawiają się pierwsze pogłoski, jakoby najpotężniejsze kluby Europy planowały wyjście ze struktur UEFA i założenie własnych, zamkniętych rozgrywek, które wysadzą w powietrze piłkarską hierarchię Starego Kontynentu. Prowokuje je odważna wypowiedź Florentino Pereza. – Musimy stworzyć nowe rozgrywki, które pozwolą najlepszym zawsze mierzyć się z najlepszymi. Liga Mistrzów tego nie zapewnia – stwierdził prezes Realu Madryt. „Królewscy” w latach 2005 – 2010 odpadali z Champions League w 1/8 finału.

sierpień 2009 roku – Arsene Wenger prorokuje: – Europejska Superliga za dziesięć lat już tu będzie. Wielkie kluby wydają za dużo pieniędzy. Prędzej czy później nie wystarczą im nawet olbrzymie dochody z Ligi Mistrzów.

2017 rok – Real Madryt wygrywa Ligę Mistrzów po raz dwunasty w historii, a zarazem drugi z rzędu. Rok później „Królewscy” także wygrają te elitarne rozgrywki. Mimo to, jak wspominają dziennikarze The Athletic, Perez nie jest zadowolony z sytuacji finansowej swojego klubu. Uważa, że w takich rozgrywkach jak Liga Mistrzów jego Real jest długofalowo na straconej pozycji, ponieważ musi rywalizować z ekipami, za którymi stoi niekiedy państwowy kapitał – na przykład z Kataru lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

2018 rok – amerykańskie media donoszą, że przepotężny holding finansowy JP Morgan jest zainteresowany sfinansowaniem przewrotu w europejskim futbolu. JP Morgan miałby udzielić nowo powstałej Superlidze wielkiej pożyczki, która pozwoliłaby pokryć koszty związane z wyrwaniem się ze szponów UEFA i rozkręcenie własnych, globalnych rozgrywek. Amerykanie od lat coraz mocniej interesują się europejską sceną piłkarską – kolejni przedsiębiorcy z tego kraju przejmują kontrolę nad klubami m.in. z Premier League i Serie A.

2018 rok – „Marca” nie ma wątpliwości. – Zagrożenie Superligą został uruchomione.

JP Morgan

2019 rok – „New York Times” donosi, że Florentino Perez coraz poważniej podchodzi do planów całkowitego zrewolucjonizowania układu sił w europejskiej piłce. Jednym z jego głównych sojuszników ma być Andrea Agnelli – prezydent Juventusu, a przy okazji prominentny działacz struktur UEFA i Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). Szef UEFA, Aleksander Ceferin, nazywa projekt Superligi „egoistycznym szaleństwem”.

luty 2019 roku – „Der Spiegel”, opierając się na tzw. Football Leaks, przedstawia listę klubów zaangażowanych w tworzenie Superligi. Zdaniem dziennikarzy są to: Real Madryt, Barcelona, Manchester United, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Manchester City, PSG, Juventus, Milan, Bayern Monachium, Atletico Madryt, Borussia Dortmund, Olympique Marsylia, Inter Mediolan oraz Roma.

2019 rok – hiszpański „AS” informuje, że Agnelli uczynił z Ceferina swoją marionetkę. – Prezydent UEFA to pożałowania godna figura, która stara się tylko zachować swój udział w nowym układzie finansowym, jakikolwiek on będzie – pisze Alfredo Relano. – Kartel, który chce zastąpić Ligę Mistrzów rozgrywkami w swojej opinii lepszymi, spotka się dzisiaj kolejny raz. Agnelli to wymarzony partner dla Pereza.

2019 rok – Ceferin zostaje ojcem chrzestnym córki Agnellego.

2020 rok – Agnelii wyraża się krytycznie na temat Atalanty Bergamo. Jego zdaniem kluby, które osiągnęły sukces sportowy w danym sezonie, nie powinny z automatu wskakiwać do europejskich pucharów w miejsce drużyn, którym wyjątkowo powinęła się noga, ale historycznie są znaczące. – Mam wielki szacunek dla aktualnych dokonań Atalanty, ale prawda jest taka, że uzyskali dostęp do rozgrywek europejskich na najwyższym poziomie nie mając żadnej historii na poziomie międzynarodowym, jedynie dzięki dobrym występom. To sprawiedliwe czy nie? – pytał Agnelli. – Musimy znaleźć sposób na zbilansowanie tego, ile znaczy wkład klubu w europejską piłkę, a ile jeden dobry sezon.

„Andrea Agnelli uczynił z Aleksandra Ceferina coś w rodzaju swojej marionetki”

Alfredo Relano (14 maja 2019 roku)

wiosna 2020 roku – w Europie wybucha pandemia koronawirusa, która nie tylko powoduje śmierć tysięcy mieszkańców Starego Kontynentu, ale przy okazji zmusza władze państw do wprowadzania restrykcji i lockdownów, co dewastuje europejską gospodarkę. Sezon piłkarski udaje się wprawdzie dokończyć bez udziału kibiców, lecz straty poniesione przez kluby są niekiedy bardzo dotkliwe. Rośnie zadłużenie potęg klubowej piłki – w niektórzy przypadkach zobowiązania zbliżają się (Tottenham, Inter) lub przekraczają (Manchester United) 500 milionów euro.

28 października 2020 roku – ustępujący prezydent Barcelony, Josep Bartomeu, zapowiada podczas swojej pożegnalnej przemowy: – Mogę podzielić się niesamowitą wiadomością. W poniedziałek zaakceptowaliśmy propozycję wzięcia udziału w europejskiej superlidze, z której dochody powinny zapewnić klubowi spokojną przyszłość. Angielskie media informują tymczasem, że do stworzenia Superligi dążą dwa brytyjskie kluby – Manchester United i Liverpool, ale właściciele pozostałych ekip z „Big Six” również mają być zainteresowani uczestnictwem w projekcie.

grudzień 2020 roku – dziennikarze The Athletic podają, że UEFA ma w najbliższym czasie przeforsować drastyczną reformę Ligi Mistrzów. Według wstępnych doniesień, rozgrywki mają być toczone według systemu szwajcarskiego w formacie quasi-ligowym, a kilka klubów ma otrzymać tak zwaną „dziką kartę”, by móc rywalizować w Champions League nawet w przypadku nieudanego sezonu w lidze. Jest to kompromis wypracowany przez UEFA i przedstawicieli klubów – na czele z Agnellim – który ma zahamować proces formowania się Superligi.

SUPERLIGA (etap II) – powstanie

16 lutego 2021 roku – do mediów przeciekają konkretne założenia zreformowanej, rozszerzonej Ligi Mistrzów. Zmiany we flagowych rozgrywkach UEFA mają zostać formalnie zaakceptowane w połowie kwietnia.

8 marca 2021 rokuAndrea Agnelli przemawia na zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Podkreśla, że futbol wymaga głębokich zmian, wynikających z konieczności zawalczenia o serca, zainteresowanie i czas młodych ludzi. – Jest zbyt dużo spotkań, w których gra się o nic. W ostatnich miesiącach piłką zainteresowały się wielkie podmioty finansowe. JP Morgan interesuje się projektem Superligi. Takim podmiotom zależy tylko na zwrocie z inwestycji. Jeśli zmienimy nasze podejście, możemy o takiej inwestycji pomyśleć. (…) Musimy postawić kibiców w centrum uwagi, a obecny system nie jest stworzony dla nowoczesnego kibica. Współczesny kibic kibicuje kilku zespołom. 10% fanów jest przywiązanych do piłkarza, a nie do klubu. Żeby nie stracić kibiców, musimy pomyśleć o zmianach.

Trzy dni chaosu. Narodziny i śmierć Superligi

Andrea Agnelli

31 marca 2021 roku – Komitet Wykonawczy UEFA de facto akceptuje nowy format Ligi Mistrzów, który ma wejść w życie od sezonu 2024/25. Spodziewane są także istotne zmiany w zasadach Finansowego Fair Play. Dziennikarze BBC są przekonani, że 19 kwietnia wszystko zostanie formalnie potwierdzone. Mówi się o wielkich ustępstwach europejskiej federacji względem topowych klubów kontynentu. Pojawiają się jednak również głosy, że Europejskie Stowarzyszenie Klubów pod przewodnictwem Agnellego przypomina stado baranów podążających za rzeźnikiem.

kwiecień 2021 roku – trwają zakulisowe prace nad powołaniem Superligi do życia. Jak ustaliło The Athletic, szefem działu komunikacji nowych rozgrywek została Katie Perrior – publicystka i doradczyni prominentnych brytyjskich polityków, z premierami włącznie. Dwanaście topowych klubów Starego Kontynentu jest już właściwie gotowych, by opuścić struktury UEFA i FIFA.

18 kwietnia 2021 roku, poranek – światowymi mediami wstrząsają sensacyjne doniesienia „Timesa”. 12 czołowych klubów Europy – na dzień przed spotkaniem Komitetu Wykonawczego UEFA, na którym ma zostać sfinalizowana długo wyczekiwana reforma Ligi Mistrzów – zawiązuje Superligę. UEFA w porozumieniu z FIFA i krajowymi federacjami reaguje nerwowo , co świadczy o tym, że sytuacja jest poważna: – Pozostajemy zjednoczeni w walce z tym cynicznym projektem. Projektem, który został stworzony na podstawie egoistycznych pobudek kilku klubów w czasach, których potrzeba solidarności i jedności. Kluby zaangażowane w ten projekt, zostaną zawieszone we wszystkich rozgrywkach, w których biorą udział: w krajowych, europejskich i światowych. Ich zawodnicy stracą też szansę, by reprezentować swoje narodowe drużyny.

W centrum całego zamieszania znajduje się Andrea Agnelli, który jest jednocześnie współtwórcą Superligi, działaczem UEFA i szefem ECA. Aleksander Ceferin próbuje skontaktować się z Włochem, lecz ten wyłącza telefon.

„Rozmawiałem z Agnellim w sobotę. „Superliga? To tylko plotki, nie przejmuj się” – powiedział. Stwierdził, że oddzwoni do mnie za godzinę, ale wyłączył telefon i już się nie odezwał. Nigdy wcześniej nie spotkałem takiego kłamcy”

Aleksander Ceferin (19 kwietnia 2019 roku)

18 kwietnia 2021 roku, popołudnie – mnożące się pogłoski o rychłym powołaniu Superligi do życia wzbudzają oburzenie niektórych ludzi futbolu. Najgłośniejsza staje się tyrada Gary’ego Neville’a. – To przestępstwo przeciwko fanom piłki nożnej. Oni za kilka tygodni się schowają i powiedzą, że nie, że nie mieli z tym nic wspólnego, tylko tak sobie rozmawiali. W środku pandemii i kryzysu gospodarczego spotykają się na Zoomie i rozciągają swoją chciwość? Przecież to jakiś żart. Odejmijcie im wszystkie punkty. Niech znajdą się na dnie ligi. Zabierzcie im pieniądze!

18 kwietnia 2021 roku, wieczór – Superliga oficjalnie powstaje. Kolejne kluby umieszczają na swoich witrynach informacje na temat przystąpienia do nowych rozgrywek. Zgodnie z pogłoskami, jest ich dwanaście. Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Real Madryt, Atletico Madryt, FC Barcelona, Inter Mediolan, AC Milan, Juventus. Pierwszym prezesem Superligi zostaje Florentino Perez, a jego zastępcami – Andrea Agnelli i Joel Glazer z Manchesteru United.

noc z 18 na 19 kwietnia 2021 roku – pojawia się oficjalna wypowiedz Florentino Pereza: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej na wszystkich płaszczyznach, aby zajęła należne jej miejsce w świecie. Futbol to jedyny globalny sport, który jednoczy ponad cztery miliardy fanów na całym globie. Naszym obowiązkiem – jako wielkich klubów – jest reagowanie na pragnienia kibiców.

noc z 18 na 19 kwietnia 2021 roku – brytyjskie media donoszą, że w tym przypadku nie ma mowy o pogróżkach. Dwanaście klubów-założycieli związało się 23-letnim kontraktem, bo właśnie na taki okres została rozłożona pożyczka od JP Morgan, fundatorów projektu Superligi. Niektórzy dziennikarze twierdzą, że sprawa jest już dopięta na ostatni guzik. Ich zdaniem Superliga ma dogranych sponsorów, partnerów medialnych i będzie w stanie ruszyć już w sierpniu z pierwszym, historycznym sezonem rozgrywek. UEFA zdaje się być w całkowitym odwrocie. Trafia do niej pismo od prawników, którzy – oczywiście nie w sensie dosłownym – kpią sobie z gróźb Aleksandra Ceferina. Uczestnicy Superligi są święcie przekonani, że europejska federacja nie zdoła ani zablokować ich udziało w krajowych ligach, ani pozbawić piłkarzy możliwości reprezentowania kraju.

SUPERLIGA (etap III) – działalność

19 kwietnia 2021 roku, poranek – brytyjska prasa atakuje Superligę z nagłówków. – Futbol na wojnie – pisze „Mail Sport”.

19 kwietnia 2021 roku, poranek – Jose Mourinho pierwszym managerem w historii Superligi, który stracił robotę. Portugalski szkoleniowiec został zwolniony przez Tottenham z powodu rozczarowujących wyników, stosowania negatywnych rozwiązań taktycznych, a także z powodu kiepskich relacji z zawodnikami i fanami. Któż mógł się spodziewać? Spurs muszą wypłacić Mou odszkodowanie szacowane na 16 milionów funtów.

19 kwietnia 2021 roku – kolejni ludzie futbolu wyrażają swój sprzeciw względem Superligi. Głos zabierają między innymi Ander Herrera, Mesut Oezil, Gary Lineker, Lukas Podolski, Luis Figo i Arsene Wenger. Sprawa dociera nawet do polityków. Superligę krytykuje premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, a także szef włoskiego rządu – Mario Draghi. Liczących się głosów wsparcia dla projektu brak. Dziennikarze prześcigają się w publikowaniu mniej lub bardziej trafionych przecieków, ale oficjalna komunikacja ze strony przedstawicieli Superligi jest właściwie zerowa.

19 kwietnia 2021 roku – przedstawiciele Superligi zapewniają, że lada moment do dwunastki buntowników powinny dołączyć trzy kolejne ekipy. Jednak kolejne przypuszczenia dziennikarzy okazują się chybione. Uczestnictwa w nowych rozgrywkach odmawiają Borussia Dortmund, Bayern Monachium, RB Lipsk i Paris Saint-Germain. Kluby niemieckie i francuskie twardo stają po stronie UEFA. – Klub zamierza przyjąć planowane reformy Ligi Mistrzów. Odrzuciliśmy plan tworzeni Superligi – mówi Hans-Joachim Watzke, CEO Borussii. Karl-Heinz Rummenigge z Bayernu twierdzi natomiast: – Bayern nie brał udziału w planach Superligi. Jesteśmy przekonani, że obecna sytuacja zapewnia piłce nożnej solidne podstawy. Bayern z radością przyjmuje reformę Ligę Mistrzów, gdyż jest to właściwy kierunek rozwoju futbolu.

Trzy dni chaosu. Narodziny i śmierć Superligi

Karl-Heinz Rummenigge i Uli Hoeness

19 kwietnia 2021 roku – kibice na całym świecie zaczynają organizować akcje protestacyjne przeciwko Superlidze. Wrze także w mediach. Prezenterzy i dziennikarze telewizji Sky Sports wprost miażdżą nowy piłkarski projekt. Przed stadionem Liverpoolu pojawiają się pierwsze transparenty nawołujące władze klubu do wycofania się z rozgrywek. W ślady fanów The Reds idą kibice Manchesteru United.

19 kwietnia 2021 roku – fani Chelsea wydają oficjalne oświadczenie: – Kibice piłkarscy na całym świecie zostali zdradzeni.

19 kwietnia 2021 roku, południe – Komitet Wykonawczy UEFA przegłosowuje planowaną od dłuższego czasu reformę Champions League. Rozgrywki rozstają rozszerzone, otwarta zostaje także furtka dla najpotężniejszych klubów, które kiepsko spisały się w krajowych ligach. Dochodzi także do zmian personalnych w europejskich strukturach piłkarskich. Wycięty z UEFA i ECA zostaje Andrea Agnelii, który dla wielu urasta do rangi zdrajcy i staje się osobą niepożądaną w towarzystwie. Wpływy traci także Ed Woodward z Manchesteru United. Gwałtownie rośnie pozycja prezydenta PSG, Nassera Al-Khelaïfiego, a także wspomnianego Karla-Heinza Rummenigge. Obejmują oni kluczowe funkcje w ECA.

19 kwietnia 2021 roku, południe – Aleksander Ceferin idzie na zwarcie z klubami Superligi. – Nie sądziłem, że węże są tak blisko – mówi. Rząd brytyjski gwarantuje wsparcie władzom piłkarskim w zwalczaniu nowego tworu.

„Kibice zostali zdradzeni”

oświadczenie fanów Chelsea (19 kwietnia 2021 roku)

19 kwietnia 2021 roku, popołudnie – według „The Mirror”, władze Superligi chcą się dogadać z UEFA, albo przynajmniej z FIFA. Zdaniem brytyjskich dziennikarz Perez, Glazer, Agnelli i spółka są absolutnie przekonani, że nikt nie może zmusić ich klubów do opuszczenia krajowych lig, a wszelkie transferowe blokady są niezgodne z prawem europejskim. Mimo to, Komisja Europejska potępia powstanie Superligi. Można odnieść wrażenie, że – poza samymi założycielami, no i finansistami z JP Morgan – projekt nie ma żadnych sojuszników o dużej sile medialnego przebicia.

19 kwietnia 2021 roku, 21:00 – Liverpool gra mecz wyjazdowy z Leeds United. Podopieczni Marcelo Bielsy pojawiają się na boisku w koszulkach z logiem Ligi Mistrzów i napisem „zasłuż na to”. Co jednak znacznie istotniejsze – niejako w kontrze do Superligi stają również piłkarze oraz trener Liverpoolu, których ogłoszenie powstania rozgrywek wzięło z zaskoczenia, podobnie jak resztę piłkarskiego świata.

Słyszałem, że są koszulki na rozgrzewkę. My ich nie założymy, nie możemy. Jeśli ktoś myśli, że musi nam przypominać, że trzeba zasłużyć na prawo gry w Lidze Mistrzów, to jest to żart, prawdziwy żart. To mnie denerwuje. Włożyli te koszulki do naszej szatni. Jeśli to był pomysł Leeds, to dziękuję bardzo – wściekał się Juergen Klopp. – Usłyszałem o Superlidze wczoraj. Dostaliśmy pewne informacje, niezbyt wiele. Ludzie nie są szczęśliwi i potrafię to zrozumieć, ale nie mogę powiedzieć więcej, bo nie byliśmy zaangażowani w żaden proces. Ani piłkarze, ani ja. James Milner po meczu dodał: – Superliga? Nie podoba mi się to. Mam nadzieję, że ona jednak nie powstanie.

noc z 19 na 20 kwietnia 2021 roku – pierwszy głośny wywiad na żywo z udziałem przedstawiciela Superligi. W programie „El Chiringuito” pojawia się we własnej osobie Florentino Perez. Prezydent Realu Madryt wielokrotnie powtarza hasło o potrzebie ratowania futbolu. Zapewnia, że z Superligi nikt nie odejdzie, a groźby UEFA nie mają żadnych podstaw prawnych. Przedstawia Superligę jako projekt otwarty na ludzi młodych, którzy tracą zainteresowanie futbolem. – UEFA chce nowej Ligi Mistrzów od 2024 roku? Umrzemy do tego czasu – rozpacza Perez. Prezydent Realu porównuje także założenie Superligi do powstania Champions League. Chce, aby Superliga była historycznym spadkobiercą LM. Mało tego – Hiszpan przebąkuje nawet o konieczności skrócenia meczów piłkarskich, by dostosować je do standardów cywilizacji cyfrowej.

SUPERLIGA (etap IV) – upadek

20 kwietnia 2021 roku, poranek – angielskie kluby skrzykują się do ulicznych, a nie tylko symbolicznych protestów. Wbrew odważnym deklaracjom Pereza, w brytyjskich mediach pojawiają się pierwsze informacje o pęknięciach wewnątrz Superligi. Zdaniem dziennikarzy „Guardiana”, działacze Manchesteru City i Chelsea rozważają podjęcie kroków prawnych, które pozwolą im wymiksować się z całego zamieszania.

20 kwietnia 2021 roku, poranek – przeciwko Superlidze protestują nie tylko federacje i poszczególni zawodnicy, ale też kluby. W Hiszpanii krytyczną opinię na temat projektu przedstawia Valencia, w Anglii głos zabiera Everton. Wypowiedzi Pereza – choć wygłoszone z charyzmą, swadą i wielką pewnością siebie – po rozłożeniu na czynniki pierwsze nie wystawiają najlepszego świadectwa władzom Superligi.

20 kwietnia 2021 roku, poranek – Napoli jest kolejnym klubem niesłusznie łączonym z dołączeniem do Superligi. Aurelio de Laurentiis dementuje informacje, jakoby miał prowadzić nocne rozmowy w sprawie wejścia do rozgrywek. – W nocy spałem – stwierdza szef Napoli.

20 kwietnia 2021 roku, około 12:00 – prezydent FIFA, Gianni Infantino, potępia Superligę i staje po stronie UEFA. – Superliga zakłada projekt czegoś, co jest poza systemem FIFA i UEFA. Jest zamkniętym sklepem, jest hamulcem dla lig i dla futbolowych instytucji. Jako szef FIFA nie daję przyzwolenia na coś takiego. Jesteśmy z UEFA, jesteśmy z kibicami, którzy prezentują swoje niezadowolenie. Jako prezydent FIFA, daję im moje pełne poparcie – mówi Infantino. Przy okazji szef FIFA chwali Katar za postępy w dbaniu o przestrzeganie praw człowieka podczas prac mających przygotować ten kraj do przyjęcia uczestników mundialu w 2022 roku.

20 kwietnia 2021 roku, około 13:00 – Pep Guardiola na konferencji prasowej krytykuje Superligę. To pierwszy tak wyraźny głos sprzeciwu ze strony pracownika klubu zaangażowanego w tworzenie nowych rozgrywek. – Sport nie jest sportem, kiedy sukces jest gwarantowany i nie ma związku między wysiłkiem a nagrodą. To nie sport, gdy nie ma znaczenia, czy się przegra. To niesprawiedliwe, jeśli drużyny walczą w czubie tabeli i nie mogą się zakwalifikować do takich rozgrywek – powiedział manager Manchesteru City. – Sytuacja z Superligą musi być wyjaśniona. Dlaczego Ajax nie bierze w tym udziału przy swoich sukcesach? Ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Trzy dni chaosu. Narodziny i śmierć Superligi

Pep Guardiola

20 kwietnia 2021 roku – Superliga działa na drodze prawnej, chcąc zmusić UEFA, by ta przestała publicznie atakować rozgrywki. Hiszpański sąd potwierdza, że ani europejska, ani światowa federacja nie może zatrzymać powstania Superligi.

20 kwietnia 2021 roku, około 16:00 – kibice Chelsea rozpoczynają zorganizowany protest przed Stamford Bridge. The Blues mają się o 21:00 zmierzyć w meczu ligowym z Brighton – istnieje poważne zagrożenie, że wściekli fani nie przepuszczą autokaru z piłkarzami Chelsea. Do protestujących wychodzi Petr Cech. Legendarny bramkarz londyńskiego klubu, a obecnie działacz Chelsea. – Przepuście autokar! – krzyczy.

20 kwietnia 2021 roku, wieczór – Jeremy Clarkson, angielski dziennikarz i showman, chwali się, że jego syn protestuje przed Stamford Bridge. Otrzymuje lawinę komplementów. Cała Anglia jednoczy się w sprzeciwie dla Superligi. Kibice chwilowo zakopują wojenne topory.

20 kwietnia 2021 roku, wieczór – najlepiej poinformowani dziennikarze, w tym Fabrizio Romano, donoszą o rozłamie wewnątrz dwunastki buntowników. Chelsea oraz Manchester City wedle przecieków są już o krok od wycofania się z Superligi. Do mediów wychodzi także opinia Joana Laporty, nowego-starego prezydenta Barcelony, który uczestnictwo „Dumy Katalonii” w projekcie ma rzekomo uzależnić od zdania kibiców. Florentino Perez odwołuje planowane na wieczór wywiady, jako powód podając kryzysowe zebranie założycieli Superligi.

20 kwietnia 2021 roku, 21:19 – Manchester City opuszcza Superligę.

„Manchester City potwierdza, że podjęte zostały kroki proceduralne, mające na celu wycofać klub z planowanych rozgrywek Superligi”

Manchester City (20 kwietnia 2021 roku)

20 kwietnia 2021 roku, 20:21 – Gary Lineker, były piłkarz m.in. Barcelony, Tottenhamu i japońskiego Nagoya Grampus, od lat będący twarzą Premier League, wyrasta na jednego z głównych obrońców piłkarskich tradycji w Europie. – Odzyskaliśmy naszą piłkę! – świętuje. Tariq Panja z „New York Timesa” nie ma już wątpliwości: – Superliga upada po dwóch dniach. Jak można było tego nie przewidzieć? – pyta.

20 kwietnia 2021 roku, wieczór – Florentino Perez jest zdesperowany. Według informacji cytowanego powyżej dziennikarza, prezydent Realu Madryt rozważa zaproszenie do Superligi klubów spoza lig europejskiego TOP5, które mają na koncie triumfy w kontynentalnych turniejach.

20 kwietnia 2021 roku, wieczór – talkSPORT donosi, że wiceprezes Manchesteru United, Ed Woodward – jeden z cichych architektów Superligi, przed laty pracownik holdingu JP Morgan – odchodzi z klubu po spektakularnym upadku nowych rozgrywek. Niedługo potem wiadomość ta zostaje zdementowana i przedstawiona w nieco innym świetle – rzekomo Woodward i tak miał odejść wraz z końcem 2021 roku i coraz bardziej ewidentna klapa Superligi nie ma tu żadnego znaczenia. Część angielskich dziennikarzy obstaje jednak przy swoim. Ich zdaniem Woodward pożegna się z piastowanym stanowiskiem już latem, a pozostałe doniesienia to tylko próba ratowania zszarganego wizerunku działacza „Czerwonych Diabłów”.

20 kwietnia 2021 roku, późny wieczór – Aleksander Ceferin triumfuje: – Witam Manchester City z powrotem w naszej rodzinie!

Trzy dni chaosu. Narodziny i śmierć Superligi

Florentino Perez i Aleksander Ceferin

20 kwietnia 2021 roku, 21:38Legia Warszawa dołącza do protestów przeciwko Superlidze. Florentino Perez rwie włosy z głowy.

20 kwietnia 2021 roku, późny wieczór – kolejne angielskie drużyny ogłaszają wyjście z Superligi. Jako ostatnia oficjalnie stanowisko zajmuje, Chelsea, od której wszystko się zaczęło. Koniec końców – „Big Six” pod presją wściekłych kibiców i sponsorów wraca na swoje miejsce. Niektóre zespoły – na przykład Arsenal, a później także Liverpool – przepraszają swoich fanów za popełniony błąd i zapewniają o działaniu dla dobra klubu.

20 kwietnia 2021 roku, późny wieczór – piłkarze stają w opozycji do Superligi. Jordan Henderson z Liverpoolu przemawia w imieniu wszystkich zawodników Premier League. – Nie podoba nam się to. Nie chcemy tego – pisze na swoich mediach społecznościowych. Mocny głos w sprawie zabierają także Kevin De Bruyne, Marcus Rashford czy Bruno Fernandes. Później do grona oburzonych dołącza Gerard Pique.

noc z 20 na 21 kwietnia 2021 roku – włoskie media donoszą, że AC Milan i Inter Mediolan także mają zamiar opuścić Superligę. Mówi się także o rejteradzie Atletico Madryt. Tak naprawdę na placu boju pozostają tylko Real Madryt i Juventus. Tancredi Palmeri analizuje: – Dwunastu wielkich graczy się pomyliło, ale tak naprawdę należałoby mówić dwóch graczach, bo to oni to wszystko zorganizowali i ukartowali. Reszta tylko poszła za perspektywą wielkich pieniędzy. Florentino Perez i Andrea Agnelli – pierwszy był w tym duecie lisem, drugi kotem. Perez posłużył się Andreą. Wykorzystał go do swoich celów, gdy ten był szefem ECA i bratał się z Ceferinem. Teraz Agnelli stanie się jego tarczą. Nie wiem, czy zdoła to przetrwać jako prezydent Juventusu. Wystawił na szwank reputację całej rodziny i przedsiębiorstwa FIAT.

21 kwietnia 2021 roku, 1:41 – Fabrizio Romano publikuje oficjalne stanowisko Superligi. Rozgrywki zostają zawieszone.

21 kwietnia 2021 roku, poranek – hiszpańskie media twierdzą, że kluby z Premier League zostały przekupione przez UEFA, by zniszczyć Superligę. Zapowiadany jest proces przeciwko „Mundo Deportivo” za rozpowszechnianie takich pogłosek.

21 kwietnia 2021 roku, poranek – Atletico Madryt oficjalnie zmywa się z Superligi. To samo robi Inter Mediolan, w ślady sąsiadów idzie AC Milan.

21 kwietnia 2021 roku, poranek – w „Corriere dello Sport” ukazuje się przeprowadzony we wtorek wywiad z Andreą Agnellim. Znajdują się w nim całkiem niezłe kwiatki. Najlepszy jest ten: – Kluby Superligi podpisały pakt krwi. Te rozgrywki wypalą na 100 procent. Później Włoch oczywiście prostował te bzdury: – To oczywiste, że bez angielskich klubów nie pójdziemy dalej. Jestem jednak wciąż przekonany o pięknie tego projektu. Stworzylibyśmy najpiękniejsze rozgrywki na świecie – przyznał z żalem Agnelli.

***

Superliga jeszcze nie umarła, lecz niewątpliwie znajduje się w agonii. Niebawem wyzionie ducha. Cała ta awantura wygląda – jeśli spojrzeć na nią w całościowym obrazku – tak nieprofesjonalnie i tak bardzo przypomina sławetne popisy Vanny Ly w restauracji „u Babci Maliny”, że pojawiają się głosy, jakoby był to jakiś rodzaj szalonej intrygi. Być może balon próbny, do wybadania reakcji opinii publicznej. Tego oczywiście nie wiemy. Ale przypominają nam się słowa pewnego szwedzkiego dyplomaty: „Czyż nie wiesz, mój synu, jak mało trzeba rozumu do rządzenia światem?”.

To zatem koniec dyskusji o Superlidze? W tytule tekstu pisaliśmy o śmierci tych rozgrywek i zrobiliśmy to z premedytacją. Obawiamy się bowiem, że prędzej czy później pomysł wróci do świata żywych jako zombie. I przerazi nas bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. No ale to zmartwienie na inny czas i inny artykuł. Na razie chwile triumfu przeżywa UEFA, obserwując, jak kolejne kluby podkulają ogon i ogłaszają dezercję z superligowego okrętu. Bo czy ktokolwiek jeszcze zwróci uwagę pośród ogólnej euforii i głosów o „odzyskaniu futbolu”, jak gównianą reformę Ligi Mistrzów przyklepali przedstawiciele europejskiej federacji piłkarskiej? Z Superligą czy bez niej, futbol na Starym Kontynencie zmieni się wkrótce na gorsze.

Chyba, że kibicom starczy woli i zapału, by protestować więcej i częściej. Ich głos ma znaczenie. Przekonali się o tym. I być może to jest najważniejszy pozytyw, jaki z całej tej farsy wyniknie.

fot. NewsPix.pl

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
NBA
02.08.2021

50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje

Od środy do niedzieli publikowaliśmy na Weszło rankingi najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Od centrów poczynając, na rzucających obrońcach kończąc. Dla porządku zebraliśmy wszystkie te teksty w jednym miejscu. 50 najlepszych zawodników w historii NBA (z podziałem na pozycje) Oczywiście ten artykuł to tylko krótkie podsumowanie naszych przemyśleń. Jeżeli chcecie poznać […]
02.08.2021
NBA
01.08.2021

10 najlepszych rzucających obrońców w historii NBA

Piąta i ostatnia część naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj czas na rzucających obrońców, a zatem w zestawieniu nie zabraknie gigantycznych postaci. Michael Jordan, Kobe Bryant, Clyde Drexler, Allen Iverson, James Harden… Co my wam zresztą będziemy ich teraz wymieniać. Zapraszamy do lektury. […]
01.08.2021
NBA
31.07.2021

10 najlepszych niskich skrzydłowych w historii NBA

LeBron James czy Larry Bird? Larry Bird czy LeBron James? Eksperci analizujący historię NBA przez lata nie potrafili się zdecydować, który z nich zasługuje na wyższą pozycję w rankingach wszech czasów. A przecież na tej dwójce lista znakomitych niskich skrzydłowych się nie kończy. Mamy jeszcze latającego Juliusa Ervinga, twardego jak skała Johna Havlicka, pożytecznego Scottiego […]
31.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
NBA
29.07.2021

10 najlepszych rozgrywających w historii NBA

Niezniszczalny John Stockton. Steve Nash, który fantazją mógłby obdzielić połowę ligi. Niedoceniany z perspektywy lat Isiah Thomas, rzucający jedną trójkę za drugą Stephen Curry, no i bestia w osobie Russella Westbrooka. Czas na drugą odsłonę naszego mini-cyklu, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycję. Wczoraj przedstawiliśmy wam dziesięciu […]
29.07.2021
NBA
28.07.2021

10 najlepszych centrów w historii NBA

Brutalnie silny Shaquille O’Neal. Hakeem Olajuwon, który zbliżył się do perfekcji w defensywie. Niespełniony, choć znakomity Patrick Ewing. Wiecznie goniący za kolejnymi rekordami Wilt Chamberlain, a także Bill Russell kolekcjonujący mistrzowskie pierścienie. Startujemy z mini-cyklem rankingów, w ramach którego wybierzemy 50 najlepszych zawodników w historii NBA z podziałem na pozycje. Dzisiaj mamy dla was zestawienie […]
28.07.2021
Liczba komentarzy: 36
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikk
Kikk
3 miesięcy temu

A zapowiadaliście długą wojnę. Z góry było wiadome, że te ich wpływy to mrzonki. Kibice z poza wybrańców nie przerzucą się z LM na Superligę. Gdyby tak mialo być, to juz dawno by lige w Polsce zlikwidowano, bo wszyscy by Menczestery, Reale i Barcolene ogladali.

Fikołki w wykonaniu UEFY
Fikołki w wykonaniu UEFY
3 miesięcy temu

Monopolista się utrzymał. City i PSG zadowolone z luzowania Finansowego Fair Play. Beton będzie trwał. Brawo. Finansowy romantyzm zawsze w cenie.

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 miesięcy temu

Jeden beton nie został po prostu zastąpiony przez inny, twardszy. Dla naszych klubów to nic nie zmienia, ale przynajmniej drzwi są uchylona a szansa formalnie istnieje, a nie jest zamknięta formalnie. I to jest plus czego niektórzy (np Ty) nie chcą/nie potrafią zauważyć

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
3 miesięcy temu

Wyglądało to jak powstanie… powstańcy chwycili za broń, byli przekonani, że zawojują cały świat, ale okazało się, że cały świat ( pospólstwo i biedota) zmiażdżyły powstanie w kilkadziesiąt godzin.
Mnie cieszy jedno, nareszcie Perez dostał od losu porządnego kopa w dupę… to taki ojciec Rydzyk europejskiego futbolu… myślę, że jest skończony.

Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
Spartakus - pogromca pzpnowskiej bandy zlodziei
3 miesięcy temu

Nic nie dostal, zadnego kopa, conajwyzej kopniaczka od niemowlecia. Real nic na tym nie ucierpi. Moze ciut wizerunkowo ale patrzac na koltunstwo kibicujace tym magnatom to za chwile kazdy o tym zapomni i koltunstwo wroci do skadania poklonow tym bogaczom. Wszak ta nowa reforma ligi tzw . „mistrzow” to jest to samo co superliga… roznice sa niewielkie…

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 miesięcy temu

Sam Real może i nie, ale Perez może mieć kłopoty. Przecież on się tyle naobiecywał (przed wyborami na prezesa, rzecz jasna) kogo to nie ściągnie do Madrytu, że Haland i Mbappe będą sobie zbijali piątki na treningu w Valdebebas. A Superliga miała mu to zapewnić. I oczywiście na wikcie z LM też jest kasa, ale nie taka jak chciał i jakiej potrzebuje

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 miesięcy temu
Reply to  adrian92

ciąg dalszy: żeby zrealizować obietnice. Ciekawe co na to zarząd i socios. Wybaczą? Może i tak. Ale wizerunek został mocno nadszarpnięty, na tyle że potencjalny rywal wewnątrz klubu, kóry do tej pory mądrze siedział cicho, może skrzyknąć opozycję

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

Wizerunek w tej branży jest cholernie ważny. Szczególnie dla prezesa, który negocjuje i zawiera umowy. Jeśli naobiecywał partnerom, że wszystkie sprawy są załatwione, to kto mu zaufa następnym razem?

salata1992
salata1992
3 miesięcy temu

Trzeba się przyjrzec czy UEFA wytoczy proces El mundo

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
3 miesięcy temu

Wcale nie jest wykluczone, że całą akcję ukręcili w zmowie Ceferin z Agnellim tak, żeby wypuścić Pereza na afisze jako głównego złoczyńcę. Teraz będzie tłumaczenie, że biedny Włoch został zmanipulowany przez perfidnego Hiszpana, a de facto na zmianach wprowadzonych w LM skorzystają i tak najbardziej zespoły właśnie takie jak Juventus, którym nawet jeśli przypadkiem w jakimś sezonie powinie się noga w lidze krajowej, to i tak na 100% dostaną dziką kartę na udział w rozgrywkach. W dodatku zagwarantowane rozegranie 10 meczów w tych rozgrywkach to już o 4 więcej niż obecnie, gdzie nawet wielcy mogli niefortunnie odpaść w grupie i być stratni.

Nyers
Nyers
3 miesięcy temu

Agnelli już w tym momencie poniósł tak duże straty wizerunkowe, że nie potrafię traktować tej teorii poważnie. To nazwisko znaczy bardzo dużo we Włoszech; to nie jest jakiś Jasiu, tylko prezes wielkiego klubu, szef koncernu samochodowego.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
3 miesięcy temu
Reply to  Nyers

„Straty wizerunkowe” to taki mityczny byt, na który ludzie tacy jak my, czyli małe żuczki strasznie chętnie powołują się w mediach i internetach, natomiast obawiam się, że w biznesie jednak „wizerunek” niekoniecznie jest kluczowym elementem i zdecydowanie przegrywa z „mamwchujkasyiwpływów”.

nyers
nyers
3 miesięcy temu

Oczywiście, że hajs liczy się najbardziej, ale nie to miałem na myśli. Piję do tego, że nazwisko Agnelli wykracza we Włoszech poza biznes, to swego rodzaju marka, instytucja. Musiał być mocny powód, żeby postawić dobre imię na szali. Moim zdaniem typ po prostu poszedł all-in, poparł ten projekt całkowicie, i niestety na tym przegrał. Oczywiście Fiat od tego nie zbankrutuje, ale podejrzewam, że reszta familii nie jest zachwycona całą sytuacją i złą prasą 🙂

Stefan
Stefan
3 miesięcy temu

„Wizerunek” w biznesie jest bardzo ważnym elementem (kwestia sporna czy kluczowym, ale niewątpliwie bardzo istotnym). Nie chodzi wcale o to, czy ktoś ładnie wygląda na ściance, albo czy zabawnie pisze w mediach społecznościowych. Chodzi także o to, czy jest skuteczny, czy potrafi dowozić projekty do końca, ogólnie mówiąc: czy jest wiarygodny. Właśnie w biznesie to ma ogromne znaczenie. Nie powierza się wielkiej kasy komuś tylko dlatego, że on sam jest bogaty. Powierza się komuś, kto załatwia sprawy.

(L)adacznica
(L)adacznica
3 miesięcy temu

Mioduski też chciał superligi, ale jak mu powiedzieli, że będą kwalifikacje, to podziękował…

Na słowo „kwalifikacje” wszyscy legioniści dostają ataku paniki. Działa jak odruch bezwarunkowy, jak u psa Pawłowa.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
3 miesięcy temu

Piłka miała przekonać do siebie młodych widzów?!
No sorry, ale to już nie te czasy jak obecni 30-40 latkowie byli mali i każdy kto nie był nadmiernie upośledzony uganial się za skórzanym balonem i żył meczami. Teraz młodzież w większości jest wygodna i ma bardzo wysublimowane rozrywki- esport, patostreamy, walki celebrytow, seks kamerki z soft porno, anime itp. Czy się to dziadkom pokroju Pereza podoba czy nie to ich nie przyciągną bo samą piłkę uprawia z roku na rok coraz mniej dzieciaków (u nas jeszcze jakoś magia Lewego utrzymuje koniunkturę ale już niedługo).
A samo kalendarium bardzo fajnie zrobione. Pozdrawiam.

Wujek
Wujek
3 miesięcy temu

No no, kiedyś to było i w ogóle hur dur młodzież zła. Powtarza to do znudzenia każde kolejne pokolenie 30-40 latków, z reguły bezpośrednio odpowiedzialne za „zainteresowania” swoich dzieci.

Grzesiek
Grzesiek
3 miesięcy temu
Reply to  Wujek

Nie jest ani zła, ani dobra. Tak jak każda młodzież. Jest za to wygodna i korzysta z wygód, które są łatwo dostępne. Nawet jak ktoś interesuje się piłką, to z ciekawości może spojrzeć na rozrywki, o których pisał FC Bazuka Bolencin (chociaż dla mnie to też gówno). Potem kolejny raz i jeszcze następny. I potem „aż” 90-minutowy mecz może wydawać się nudny. Tak, to niestety wygląda. Kiedyś wybór „domowych” rozrywek był mniejszy. Filmy na wideo, gry na konsolach czy komputerze (które nie każdy miał) miał i czytanie książek. Nie każdy to lubił i łatwiej było go zachęcić do oglądania meczu, jak choć odrobinę interesował się sportem. Kiedyś w Lidze Mistrzów było mniej meczów, a jak ktoś miał kablówkę, a na niej choćby nawet Bundesligę, to od razu miał więcej kolegów.

Ziomal Stary
Ziomal Stary
3 miesięcy temu
Reply to  Grzesiek

Logiczne – nie czaje do czego Wujek tu pial. Sam sie na tym lapie ze majac Netflixy, Youtuby, ogolnie laptopa/telefon, itp. czesto zmieniam obiekt swego zainteresowania jak mecz zaczyna przynudzac czy jak ogladam po pracy a zerknalem w telefon i znam juz wynik. Proste jak but, pilka niestety konkuruje z coraz to wieksza paleta urozmaiconych rozrywek.

Malfoy
Malfoy
3 miesięcy temu

Ale od anime to się łaskawie odpierdol, dobra? 🙂 To w doskonałej większości rozrywka ambitniejsza niż oglądanie piłki nożnej.

Martin Neimann
Martin Neimann
3 miesięcy temu

No tak, bo FIFA wcale nie jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej sprzedawanych gier obecnie

Knjr
Knjr
3 miesięcy temu

DobrE że to upada, ale teraz złodzieje z UEFA i FIFA powinni zaczac wprowadzac jakieś limity płacowe, transferowe, marginalozowac rolę menadżerów , przestać pierdolic wszystkie rozgrywki od powiększenia i ciągłego zmieniania formatu euro mś lm, bo i tak to się skonczy rozlamem

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura
3 miesięcy temu
Reply to  Knjr

Przecież po tej awanturze będzie dokładnie odwrotnie., czyli aby zadowolić dużych za tonuje się bardziej LM i poluzuje wymagania finansowe.

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura
3 miesięcy temu

*Zabetonuje

Lechita98
Lechita98
3 miesięcy temu

Biorąc pod uwagę że od samego początku zaproponowany światu projekt Superligi był dziurawy jak sito i aż trudno uwierzyć by te przechery bogatej piłki się w tym nie zorientowały, przychylam się do twierdzenia że to była tylko przygrywka pod przeforsowanie nowej obrzydliwej formuły LM, być może z jakimś wybadaniem gruntu pod 'Ligę Europejską' stojącą ponad ligami narodowymi w przyszłości.

Bo kto teraz zwróci uwagę na to że LM stanie się niedługo jeszcze bardziej antyrobinhoodowska, zabierając biednym i dając bogatym? Skonfrontowana z jeszcze gorszą wizją gawiedź niech się lepiej cieszy że w ogóle sport nie upadł. SL to straszak nie na UEFA ale na zwykłych kibiców, którzy mają łyknąć rozkładanie czerwonych dywanów przed kliką najbogatszych klubów.

Boski Diego
Boski Diego
3 miesięcy temu

jak dla mnie Superliga mialaby sens w nastepujacym formacie:

– jest to zupelnie osobna i nowa liga (traktowana jak np eklapa, laliga itd), wiec te 16 czy iletam druzyn nie graja juz w swoich pierwotnych ligach (bo i tak nie chca) tylko w swojej superlidze, ktorej prawami dysponuja itd, nie musza miec spadkow i awansow ale tez nie moga sobie zapraszac co roku kogos spoza
– zaczynaja niestety od dna europejskiego rankingu zeby bylo fair, wiec tylko zwyciezca tej ligi kwalifikuje sie do faz przedwstepnych kwalifikacji z mocarzami z Turkmenistanu, San Marino, czy Liechtensteinu, jak pare lat wygraja LM co w sumie nie powinno byc problemem bo to przeciez sami mocarze, wspolczynnik sie poprawi i beda mogli wprowadzac kolejne druzyny
– niech zabiora ze soba tez PSG

tolep
tolep (@tolep)
3 miesięcy temu

Mam wielki szacunek dla aktualnych dokonań Atalanty, ale prawda jest taka, że uzyskali dostęp do rozgrywek europejskich na najwyższym poziomie nie mając żadnej historii na poziomie międzynarodowym, jedynie dzięki dobrym występom. To sprawiedliwe czy nie? „

Zapierająca dech w piersiach szczerość.

Bart
Bart
3 miesięcy temu

Brał ktoś pod uwagę, że to może być tradycyjna, pospolita, standardowa operacja „fałszywej flagi”, stosowana już od setek lat?

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 miesięcy temu
Reply to  Bart

Tak, ale mało prawdopodobne w tym wypadku, sposób przeprowadzenia operacji i popłoch po klęsce sugerują że po prostu się przeliczono. Te plany (co widać po powyższym kalendarium) krążyły już od dawna, ale przyśpieszyły po tym jak UEFA zaproponowała tą swoją reformę, która jest po prostu.. dziwna. I jak Perez i Agnelii zobaczyli tego „potworka” (pewnie parę tygodni przed nami znali już faktyczny kształt reformy), który dla przeciętnego kibica piłkarskiego jest mało czytelny i nieatrakcyjny, to postanowili zareagować. A że akurat toczyli rozmowy z JP Morgan w sprawie pożyczek „anty-covidowych” , to pomysł narzucił się niejako sam..

AmberMozart
AmberMozart
3 miesięcy temu

sierpień 2009 roku – Arsene Wenger prorokuje: – Europejska Superliga za dziesięć lat już tu będzie. Wielkie kluby wydają za dużo pieniędzy. Prędzej czy później nie wystarczą im nawet olbrzymie dochody z Ligi Mistrzów.” – no i prawie trafił. miał rację, ze wydaja za dużo i przestanie im wystarczać. na razie ten problem dotyczy garstkę, ale pomysł wróci

pablo
pablo
3 miesięcy temu

no ta …. za grubo weszli

Criticball
Criticball (@criticball)
3 miesięcy temu

Pod jednym z pierwszych artykułów o Superlidze na Weszło napisałem, że o wszystkim zadecydują kibice. Otrzymałem kontrę, że nikt nie będzie się liczył z kibicami, bo przecież nowych kibiców można poszukać w Azji, czy chuj wie, gdzie jeszcze.

No i co, mój adwersarzu?
Żaden sponsor nie zapłaci pierdyliarda dolarów, czy tam innego ojro, jeśli kibic podstawowy (ten, który by żyły wypruł dla swoich, który sie jara historią klubu, jego ikonami, jego tryumfami, ale i porażkami, jak gimbus jakiś, mimo, że lat ma częstokroć powyżej 60) nie, jakiś tam chiński,czy indonezyjski Janusz – postawi twarde veto.

Sponsorzy dali gwarancje na kosmiczną kasę dla skurwysynów, jełopów, bankrutów finansowych, ponieważ te gnojki przekonały sponsorów, że każdy kibic to kupi, ze szczególnym uwzględnieniem kibiców tych skurwysynów, jełopów, bankrutów finansowych, którzy by chcieli mieć do przepierdolenia kolejne miliardy w twardej walucie.

Pisałem w poście, że ciekawi mnie jak to się skończy. Co na to kibice, nie West Ham, Olimpiqe Lyon, Valencji, jeno co na to kibice tej parszywej, pierdolonej dwunastki.

No i się okazało, że Europa, to nie hameryka. Tu się nie da (póki, co – to się może zmienić!!!) stłamsić kibica do roli „klaskacza oburęcznego” i niczem kibica siatkówki do żenującej roli piewcy postawy „nic sie nie stao, mój klubie, nic sie nie stao…”…

Jeśli wrogie sobie dotąd środowiska kibicowskie rożnych klubów, nie tych, którzy by stracili, lecz tych którzy by potencjalnie zyskali na tym pojebanym pomyśle, integrują się w sposób dotąd niespotykany, to ci sponsorzy, z tym pierdyliardem wykładanej przez nich kasy, też się nie będą się z tym utożsamiać. Po co jakiejś wielkiej firmie skojarzenia z maczaniem paluchów w rzadkim gównie, którego nie akceptuje target?

No bo target piłki nożnej stanowi kibic – ten bogaty, który po sowitym opłaceniu loży wpierdala za darmo ośmiorniczki i chleje wysokiej klasy koniaczki i łyskacze, a jak nie lubi, to wielokrotnie destylowany, rozcieńczony spirytus rektyfikowany zwykły, bez koloryzatorów, w markowej flaszce) ale też ten, któremu się udało wyprosić samotną, bezrobotną mamę, żeby mu chociaż raz kupiła bilet na taki ważny mecz, no…

Solą piłki jest kibic. Specyfiką piłki jest to, że to nigdy nie będzie kibic taki, jak kibic siatkówki (pozdrawiam wszystkich kibiców siatkówki, nie mam nic przeciwko nim oraz ich metodom kibicowania, ponieważ wzorem pana trenera Janasa, sie w to nie wpierdalam) – nie będzie to też kibic na wzór i podobieństwo kibica soccera w hameryce.

Największym błędem patafianów „ojców założycieli” chorego tworu było całkowite zignorowanie targetu (rzecz nie do wybaczenia, dyskwalifikująca „ojców założycieli”) oraz nie wzięcie pod uwage tego, co na ten temat powiedzą ikony futbolu (piłkarze, trenerzy, menedżerowie). Okazało się nagle, że wszyscy są przeciw, a nawet, jeśli ktoś jest za, to się boi odezwać, bo by nie miał szans na fukcjonowanie w TV jako ekspert, bo straciłby cały swój autorytet – gdzie? – wśród targetu, czyli tam, gdzie funkcjonują za fajną kasę.

Czy to już koniec wojny? Nie, nieeee… Teraz ta banda skurwysynów się lepiej przygotuje i zaatakuje raz jeszcze. Kiedy? Zapewne wówczas, kiedy target futbolowy zbliży się do targetu siatkówki i skoków narciarskich. Tylko, czy to będzie nadal futbol?

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 miesięcy temu
Reply to  Criticball

Pełna zgoda, 100% racji. Kompletnie nie rozumiem dlaczego niektórzy już myśleli że kibic to teraz tylko w USA czy Chinach przed telewizorkiem. Przecież to nawet rok temu, jak zaczęto zamykać stadiony, to kluby zaczęły płakać że grozi im bankructwo. Przeciętny europejski klub stracił przez to 20% swoich dochodów, przez samo ograniczanie liczby widzów czy całkowite zamknięcia obiektów, a niektórzy myślą że „spoko, to się zastąpi chinolami masowo oglądającymi kluby o 3 nad ranem”.. Taaa 😉 Wtedy nagle kluby ustawiły się po jałmużnę od rządów i UEFY na zasadzie „dej, mam hory klub”, a teraz ktoś myśli że może sobie olać swojego,przywiązanego do barw i wiernego kibica? taki który i pójdzie na mecz, i kupi szalik, i kupi pakiet w tv (na wyjazdy każdy nie jeździ)? Taki który wybaczy nawet modyfikacje herbu czy kontrowersyjnego właściciela ( a nie, jak amerykanin który wybiera sobie klub w europie na zasadzie „o, te koszulki mi się podobają”)? Olanie takiego kibica jest.. nieracjonalne z biznesowego punktu widzenia.

robi2009
robi2009 (@robi2009)
3 miesięcy temu

Mam wielki szacunek dla aktualnych dokonań Atalanty, ale prawda jest taka, że uzyskali dostęp do rozgrywek europejskich na najwyższym poziomie nie mając żadnej historii na poziomie międzynarodowym, jedynie dzięki dobrym występom. To sprawiedliwe czy nie? „

On tak serio :D? To po co w ogóle grać ligę, skoro – dajmy na to – Milan czy zajmie 3 czy 13 ma gwarancję gry w LM, a Atalanta mogłaby mieć mistrza, a i tak tam nie trafić 😀 No bezsens

Moni@
3 miesięcy temu

Przecież cała ta superliga to był pic na wodę dla odwrócenia uwagi od kretyńskiej reformy LM.

Rafał
Rafał
3 miesięcy temu

Najlepsze dla piłki byłoby gdyby zadłużone kluby poupadały i futbolem sam by się oczyścił. UEFA powinna wprowadzić że do lm wchodzą tylko drużyny z dodatnim bilansem finansowym.

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021