post
Krzysztof Stanowski

Opublikowane 21.04.2021 13:45 przez

Krzysztof Stanowski

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej czy później to się wydarzy, więc po prostu powiedzmy „sprawdzam”. Nie mogą nas straszyć wiecznie, a my nie możemy być ciągle do dyspozycji…”. Ale okazało się, że nie musieliśmy mówić „sprawdzam”, bo powiedzieli to przedstawiciele drugiej strony, a po chwili podarli karty i uciekli – opowiada prezes PZPN. Zapraszamy! 

Byliśmy świadkami największej, a zarazem najkrótszej rewolucji w historii futbolu. A pan to widział od środka.

Od dawna marzyłem, żeby Superliga w końcu się ze swoimi planami ujawniła, żeby nastąpiło to całe przesilenie. O co idzie cała gra? Czy Liga Mistrzów jest czymś drastycznie innym niż Superliga? Nie. 10 z 12 założycieli Superligi ostatnio zazwyczaj w Lidze Mistrzów i tak gra. Rzecz w tym, że Liga Mistrzów generuje około 3,5 miliarda euro przychodów, ale te pieniądze trafiają na przeróżne szczeble piramidy piłkarskiej, także do mniejszych klubów uczestniczących w innych rozgrywkach. A tutaj grupa 12 biznesmenów, którzy najwyraźniej nie potrafią należycie prowadzić swojego biznesu, chciało tę sumę w całości dla siebie.

Mówili, że chcą puścić strumień pieniędzy w dół.

To udawanie. Naiwni uwierzą, reszta wzruszy ramionami.

Mogło to przejść, gdyby było lepiej rozegrane?

Moim zdaniem nie mogło. Mądrzy ludzie wiedzieli, że to się wysypie, bo tego rodzaju projekt nie ma podwalin historycznych, kulturowych i sportowych. Jeśli ktoś za bardzo siedzi w świecie biznesu, a za mało w świecie piłki, to nie rozumie, jak zareagują kibice. A przecież dało się to przewidzieć. Inna sprawa, że aż trudno uwierzyć, jak źle zostało to poprowadzone. Gdyby zrobiono konferencję prasową, za stołem usiadłoby 12 prezesów, w świetle kamer powiedzieli o co im chodzi, jaka jest perspektywa czasowa, jakie konkretne rozwiązania proponują, to… To i tak by nie przeszło, ale upadłoby w ładniejszy sposób.

Czy wśród działaczy UEFA w poniedziałek był niepokój?

Mogę mówić za siebie. Ja się cieszyłem. Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA, mówiąc po polsku – jako członek zarządu, ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: – Panowie, wcześniej czy później to się wydarzy, więc po prostu powiedzmy „sprawdzam”. Nie mogą nas straszyć wiecznie, a my nie możemy być ciągle do dyspozycji…

Ale okazało się, że nie musieliśmy mówić „sprawdzam”, bo powiedzieli to przedstawiciele drugiej strony, a po chwili podarli karty i uciekli.

UEFA wygrała tę wojnę bez wystrzału.

Jakieś tam wystrzały jednak były. Przegłosowaliśmy, że absolutnie wykluczone jest łącznie Superligi z występami w ligach krajowych i zagłosowano za tym jednogłośnie – 55 federacji miało to samo zdanie. A przecież wiadomo, że dla fanów rozgrywki krajowe to jest sól futbolu. Tam się wszystko zaczyna. Ponadto pryncypia w europejskim futbolu są jasne: łatwiejsza lub trudniejsza, ale musi istnieć ścieżka dla każdego. Przecież gdyby tę Superligę zakładali 30 lat temu, to byłaby w niej – nie wiem – Steaua, Crvena Zvezda czy Sampdoria, a potem dołączyłaby Valencia. A nie byłoby Atletico albo Chelsea. I oni chcieli teraz zrobić w dobrym dla siebie czasie przewrót, który pozwoli się zabetonować na szczycie na całe pokolenia. No nie. Futbol ma swoje cykle. Jeśli zarządzają na tyle źle, że ich cykl się kończy, to trudno.

Rozmawiał pan z Agnellim?

Agnelii w piątek wyłączył telefon i przepadł. To w ogóle było zastanawiające. W piątek zakończyły się pracę nad nowym kształtem Ligi Mistrzów. I przedstawiciele tych 12 klubów przecież byli “za”. Wszystko im pasowało. Co takiego się stało przez 24 godziny? Nie mogę tego zrozumieć. Na froncie został tylko Florentino Perez. Trudno zresztą nie odnieść wrażenia, że był to projekt tak naprawdę Pereza, Agnelliego i jakichś funduszy.

UEFA wyciągnęła wnioski z tego zamieszania?

To nie jest tak, że UEFA wszystko robi dobrze. I to nie jest tak, że FIFA wszystko robi dobrze. Jest masa rzeczy, które moim zdaniem można i trzeba poprawić. Czy mi się podoba, że mistrzostwa świata będą w Katarze? Nie i to nie dlatego, że nie lubię Katarczyków, tylko dlatego, że mistrzostwa powinny być między czerwcem a lipcem – i to jest niemożliwe. Czy mi się podoba, że mistrzostwa Europy będą w tylu krajach? Nie, mistrzostwa powinny mieć swoje serce. Jedno, bijące, tętniące życiem. Jest wiele tematów, nad którymi trzeba się pochylić. Młodzi ludzie nie oglądają dzisiaj telewizji, bo od telewizora wolą telefon. Trzeba się i nad tym pochylić. Ale nie poprzez całkowite oderwanie od idei sportu.

Ludzie piłki, a więc i Bayern, byli przeciwko Superlidze. W zasadzie Superliga nie pozyskała żadnego wsparcia, poza głosem Pereza.

To wszystko wynika z obsesji dzisiejszych czasów – obsesji bycia najlepszym, chwalonym, podziwianym. Nie możesz być klubem numer osiem, musisz spróbować być klubem numer jeden, nawet jeśli cię na to nie stać. Nie patrzysz na słupki. Kiedyś pomagałem stanąć na nogi Widzewowi. Zostawiłem go Sylwestrowi Cackowi z 1,5 miliona złotych na koncie. Ale wie pan co? Czasami sprzedawałem piłkarzy. Bo wolałem sprzedać piłkarzy i gorzej zagrać w meczu, niż się zadłużyć po uszy. Ale dzisiaj presja jest tak wielka, że niektórzy się jej poddają.

Patrzę na Juventus. W ciągu ostatnich lat aż dziewięć mistrzostw kraju, dwa razy finał Ligi Mistrzów. I oni mają pół miliarda euro długów. To jak oni tym zarządzają? Gdybym ja z panem Stanowskim zarządzał firmą i gdyby firma notowała sukcesy, ale zrobiła półmiliardowe manko, to by nas na ulicy wskazywano palcami i mówiono, że coś z nami nie tak. A w futbolu to normalne. To na Bayern pokazywano palcem, że jacyś dziwni ludzie tam pracują, mają węża w kieszeni…

Ale zgadzam się co do piłkarskiego backgroundu. Trzeba rozumieć futbol. Gdyby kiedyś istniała Superliga, to Widzew nie przeżyłby swoich wielkich chwil w pucharach, Legia by ich nie przeżyła… Futbol musi być otwarty. Przypomina mi się mecz Polska – San Marino. Przy 5:0 piłkarz San Marino biegł sam na sam z Arturem Borucem i Artur obronił. Cały stadion wtedy chciał, aby ten gol padł. I przez pięć minut trzymał kciuki za naszych gości. To też są chwile, które tworzą futbol. Czasami my jesteśmy w roli San Marino… Albo mecz, jaki najbardziej mnie wzruszył w ostatnich latach. Roma strzeliła na 3:0 Barcelonie i mój wnuczek rozentuzjazmowany odwrócił się do mnie i zapytał: – Dziadku, utrzymamy to? I my teraz chcemy sprawić, by futbol zamknął się na takie mecze?

Ale i tak jest otwarty coraz mniej, a dysproporcje rosną.

Jednak ciągle jak robisz coś dobrze, to możesz być Slavią Praga. Albo Dinamem Zagrzeb. Możesz zaistnieć. Jest jakaś ścieżka. Nam się czasami wydaje, że jak my nic nie możemy zdziałać, to znaczy, że takiej ścieżki nie ma. Jest. Można dyskutować, czy wystarczająco szeroka, ale jest. Nikomu nie odmawia się marzeń. A w Superlidze by ich nie było. To odrealniona idea.

W czym działacze Superligi pomylili się najbardziej?

Czasami ulicą idzie piękna kobieta, ładnie ubrana i wydaje się jej, że istnieje tylko ona. Ale jak nagle zacznie wszystkim mówić, że istnieje tylko ona i tylko ona się liczy, to mężczyźni popatrzą z politowaniem. U podstaw piłki jest praca, pomysł, zaangażowanie. Jeśli wpadłeś w kłopoty finansowe i dzisiaj nie stać cię na to, na co było stać cię wczoraj, zaciśnij pasa i wróć za jakiś czas.

Został pan wiceprezydentem UEFA. Nigdy żaden Polak nie sprawował takiej roli.

To było dla mnie zaskoczenie. Spodziewałem się, że zostanę wybrany do Komitetu Wykonawczego, ale nie wiedziałem, że prezydent Ceferin zaproponuje mi funkcję wiceprezydenta. Nie ma co ukrywać – poczułem się zadowolony i dumny. Także dlatego, że przez poprzednie cztery lata nie byłem osobą, która przytakiwała. Raczej doceniono to, że często wyrażałem własne zdanie. Bo czasami lekki ferment jest lepszy od ciszy. W każdym razie – tak, miło mi, że tak się to potoczyło. Ale niczego to w moim życiu nie zmienia. To nie jest tak, że będę miał swoje biurko w Szwajcarii. Bycie wiceprezydentem to tytuł, a nie zawód. Dalej mogę zajmować się swoimi sprawami. Jak będę na przykład chciał przejąć jakiś klub – mogę to zrobić.

To może chociaż limuzynę lepszą podstawią?

Ostatnio kierowca tak wolno jechał, że się spóźniłem na samolot (śmiech). Gdybym sam prowadził, to bym zdążył.

Napomknęliśmy o mistrzostwach Europy. Czy to prawda, że reprezentacja Polski będzie grać w Sankt Petersburgu i Sewilli?

Na dziś jest to bardzo prawdopodobna opcja, w piątek będzie więcej wiadomo. Są różne zderzenia terminów, niuanse. Ale tak – wydaje się to bardzo możliwe.

Czy to oznacza, że reprezentacja Polski będzie zakwaterowana w Polsce? 

Do turnieju będziemy przygotowywać się w Opalenicy, ale to przecież niemożliwe, że spędzimy tam 1,5 miesiąca, bo niektórzy strzeliliby sobie w łeb. Poza tym zakwaterowanie w Polsce to bliskość rodzin, przyjaciół, kolegów, znajomych, menedżerów, całej rzeszy ludzi, trudno nad tym zapanować. Nie wiem, czy to aby na pewno optymalna opcja, ale też będziemy musieli wziąć ją pod uwagę. Zaczekajmy.

Rozmawiał KRZYSZTOF STANOWSKI

Fot. FotoPyK

Krzysztof Stanowski

Założyciel Weszło, dziennikarz sportowy od 1997 roku.

Opublikowane 21.04.2021 13:45 przez

Krzysztof Stanowski

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: “Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Stanowski o godnej pogardy Superlidze: produkcja eventów telewizyjnych, a nie sport

Przypomniał mi się taki totalnie idiotyczny dowcip z początku pandemii i obowiązku noszenia maseczek. Wchodzi facet bez maski na twarzy do banku i mówi: – Uwaga, to jest napad. Powiedzmy, że jest to absurdalny rodzaj poczucia humoru, ale coś takiego właśnie się wydarzyło. Weszło kilku gości w eleganckich garniturach, bez żadnych masek i oznajmiło, że […]
20.04.2021

Alan Andersz gościem Krzysztofa Stanowskiego!

W dzisiejszym “Hejt Parku” na Kanale Sportowym gościem Krzysztofa Stanowskiego będzie Alan Andersz. Co słychać u zdolnego aktora? Co słychać u człowieka, który w ostatnich dniach koordynował gigantyczną akcję podpisywania dedykacji pod książkami Wojciecha Kowalczyka, Grzegorza Szamotulskiego i Andrzeja Iwana? Zapraszamy w imieniu Kanału Sportowego!
02.04.2021
Kanał Sportowy
02.04.2021

Stanowisko: Co z tym Paulo Sousą?

Trzy mecze, 270 minut, sporo przetestowanych zawodników, rozwiązań taktycznych, możliwości. Jak ocenić pierwszy etap pracy Paulo Sousy? Temat podejmuje w swoim najświeższym “Stanowisku” Krzysztof Stanowski. Zapraszamy na Kanał Sportowy! Fot.FotoPyK
02.04.2021
Weszło
01.04.2021

Ma 38 lat, a w branży jest dinozaurem. To on założył nowego bukmachera

Marcin Szpalerski ma 38 lat, ale w polskiej bukmacherce online jest “dinozaurem”. Jak się zakłada firmę bukmacherką i jak wyróżnić się na tle silnej konkurencji. Zapraszamy na rozmowę z człowiekiem, który na zakładach zjadł zęby, a teraz postanowił wystartować z własnym projektem. Skąd nazwa Fuksiarz? Wszyscy mają w nazwie słowo „bet”, my chcieliśmy się odróżnić. […]
01.04.2021
Weszło
15.03.2021

Boniek o sprawie Mikrotelu: – Sztuczne tworzenie problemu

Napiszcie o Bońku! – oznaczają nas ludzie na Twitterze. – Napiszcie o Mikrotelu! – apelują. Zadzwoniliśmy więc do Zbigniewa Bońka. Jak twierdzi, to jedyny wywiad, jakiego udzieli na ten temat. Na Twitterze udaje pan, że nie ma żadnej sprawy. A chyba trzeba się odnieść do sprawy Mikrotelu i zeznań pańskiego brata. Nie muszę się tłumaczyć […]
15.03.2021
Liczba komentarzy: 73
Subscribe
Powiadom o
guest
73 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PanMarecin
PanMarecin
16 dni temu

Sorry ale jak za zmiany w uefie ma odpowiadać człowiek, który na początku mocno sprzeciwiał się 5 zmianom w naszej lidze bo czterdzieści lat temu on zagrał kilka meczów pod rząd, ja nie jestem optymistą.

Robert
Robert
16 dni temu
Reply to  PanMarecin

Jak nie lubię Bońka, to akurat tu ma rację, będą zdrowym konserwatystą. Futbol jest tak popularny, bo jest prosty i ma w miarę niezmienne zasady. Ciągłe mieszanie i “ulepszanie” w imię tzw. postępu to droga na manowce. Ktoś powie, że wprowadzenie 5 zmian w meczu to żadna rewolucja. Otóż ,nie. 2×5 zmian to 10 okazji do przerwy w grze. Stąd już tylko krok do zmian powrotnych jak w hokeju. I tak to się toczy. Jeśli bezrefleksyjnie przyklaskiwać każdej zmianie, to za 10 lat nie poznamy meczu piłkarskiego (np. 3 tercje, gole z dystansu punktowane dodatkowo, przesunięta linia uniknięcia spalonego z połowy boiska w stronę bramki drużyny broniącej np. o 10 metrów, powiększone pole karne i bramki, bramkarze z prawem gry rękami tylko w polu bramkowym itp itd.) Ja z takiego futbolu się wypisuję.

Jarosław Rakoczy
Jarosław Rakoczy
16 dni temu
Reply to  Robert

Jak można gadać takie bzdury? Piłka nożna jest zupełnie innym sportem od czasu kiedy została wymyślona… Zapoznaj się ze zmianami w przepisach, które zachodziły w zeszłym wieku(np. o spalonym, braku kartek i zmian, podawaniem piłki do bramkarza, itd.). Ojcowie założyciele byliby w szoku, kiedy obejrzeliby dzisiaj mecz. Dlatego dalsze zmiany są naturalne, a jeżeli chcemy hołdować tradycji to musimy się wycofać z tego co zostało wprowadzone przez poprzednie dziesięciolecia.

PanMarecin
PanMarecin
16 dni temu
Reply to  Robert

Ale przerw na zmianę jest tyle co było, czyli każda drużyna może zrobić max. 3. W tej chwili mamy duży przesyt meczów, mega wyeksploatowanych piłkarzy więc 5 zmian to żadna rewolucja tylko dostosowanie się do aktualnych wymogów.
A co do zmian samych meczów to ja jestem jak najbardziej za bo jest za dużo patologii. Gdzieś czytałem, że realny czas gry w meczu to chyba 55-60 minut. Pozostałe 30 to leżenie na boisku, zmiany, kłótnie z sędziami, var, chodzenie po piłkę, umyślne przedłużanie gry itp. To jest mega patologia, więc ja np. nie miałbym problemu z tym żeby mecze były krótsze ale za to intensywne, albo żeby zatrzymywać czas jak piłka opuści boisko. Dla ciebie pewnie byłaby to rewolucja nie do zaakceptowania ale dla wielu to pewnie byłoby na plus bo wpłynęłoby na to że te mecze dałoby się oglądać.

biedrona1404
biedrona1404
16 dni temu
Reply to  Robert

Ale te 5 zmian może być przeprowadzonych w 3 przerwach więc tu akurat nie ma wielkiej różnicy.

Paczul to zapijaczone beztalencie dziennikarskie
Paczul to zapijaczone beztalencie dziennikarskie
16 dni temu
Reply to  Robert

No nie, dalej kluby mają po 3 “okienka” na zmiany, stąd teraz ciągle oglądamy zmiany po 2 i 3 na raz.

GHST
GHST
16 dni temu
Reply to  Robert

A wiesz na jakich w ogóle zasadach wprowadzono 5 zmian? Czy tak sobie piszesz, żeby pisać. Ilość przerw w meczu się nie zmieniła, bo warunek, żeby drużyna mogła przeprowadzić 5 zmian, jest taki, że mogą to zrobić podczas 3 przerw w grze. Czyli albo zrobią część zmian w przerwie, albo będą robić podwójne czy potrójne zmiany.

Ziomal Stary
Ziomal Stary
16 dni temu
Reply to  Robert

Fajnie napisales i bardzo madrze. Zmiany w pilce musza byc naturalne a nie wymuszane na sile, musza miec sens i cos konrketnego tej pilce dawac – postep a nie zmiana dla zmiany. Jak widac musza tez miec poparcie wiekszosci fanow i pilkarzy, a moze przede wszystkim. Podanie do bramkarza, rozpoczecie do tylu czy mozliwosc wznowienia gry podajac w obrebie pola karnego to byly zmiany, korekty ktore cos realnie poprawily. One same wrecz sie nasuwaly na mysl. Chodzi o to zeby nie szukac kwadratowych jaj. Ulepszajmy cos co naprawde razi i az sie prosi o sensowna modyfikacje. Teraz, dle przykladu, ewidetne jest to ze zasady dotkniecia pilki reka w obrebie pola karnego mocno kuleja a maja ogromy wyplyw na wynik spotkania. Wydaje mi sie ze nikt nie bedzie narzekal jak tu nastapia sensowne korekty.

Robert
Robert
16 dni temu
Reply to  PanMarecin

a może łaskawie zauważysz, że ogarnął burdel po Lacie Listkiewiczu i innych dziadach zmieniając PZPN nie do poznania

PanMarecin
PanMarecin
16 dni temu
Reply to  Robert

Nie o tym jest dyskusja. Gdyby mówił o ogarnięciu organizacyjnego burdelu w uefa to bym o tym wspomniał, ale on mówi o zmianach w piłce nożnej, a sam pokazał, że jest bardzo konserwatywny i oderwany od aktualnej rzeczywistości.

Roman
Roman
16 dni temu
Reply to  Robert

Ogarnął burdel po Listkiewiczu? Czy ty nie pamiętasz kto za czasów Listka był viceprezesem PZPN? Właśnie Boniek. Więc wystarczyłoby, żeby wtedy nie robił sam burdelu a teraz nie musiałby niczego ogarniać.

Guwnowgebie
Guwnowgebie
16 dni temu
Reply to  PanMarecin

Boniek zabetonowal polski football teraz bedzie poplecznikiem betonowania pilki europejskiej jako giermek szefostwa Uefa.Dobry z niego betoniarz i pomagier od podaj przynies pozamiataj na Uefowskich salonach.Beznadziejny dosc z niego.

haec habui dicere
haec habui dicere
16 dni temu

Liga Mistrzów tylko dla mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów tylko dla zdobywców krajowych pucharów i lige europy dla całej reszty. LM i PZP bez rozstawień, bez grup tylko losowanie po każdej kolejce aż do finału. To by był powrót do romantyzmu futbolu. Każde inne rozwiązanie betonuje futbol w którym szanse na sukces mają tylko najbogatsi

Szybydyfą
Szybydyfą
16 dni temu

^^^

Ziomal Stary
Ziomal Stary
16 dni temu

Ok, rozumiem Twoja idee bo jest bardzo prostolinijna, ale to jest taki idealistyczny romantyzm ala w milosci liczy sie przedewszystkim dobre serce i to co jest w srodku po czym jednak sie okazuje ze laski leca na kolesia ktory jest przystojny, ma kase i odrobine “bad boya” w sobie. Obency format nie jest zly on jest po prostu zbyt mocno nagiety w jedna strone. Moim zdaniem ta sciezka o ktorej Zibi mowi jest za waska dla malutkich a zbyt szeroka dla elit, tu jest problem. Proporcja 1 do 1 to duza przesada ale nie mozna premiowac z miejsca 4 druzyn z jedenj ligi kazac mistrzom z drugiej bic sie w kwalifikacjach. Wedlug mnie, nie rowny, ale bardziej wyrownany format ma prawo bytu. Przywroci wiecej romantyzmu i caly czas bedzie premiowal ligi/druzyny ktore w rzeczywistosci prezentuja najwyzszy poziom i maja duzo wiekszy wplyw na ogladalnosc.

Foo
Foo
16 dni temu
Reply to  Ziomal Stary

Największym złem jest dawanie punktów za samo bycie w LM, czyli nagradzanie ciągle tych samych klubów i federacji.

Ziomal Stary
Ziomal Stary
16 dni temu
Reply to  Foo

Ja sie z Toba zgadzam i to mozna/trzeba zmienic tak zeby punktowanie jak najtrafniej odzwierciedlalo wyniki z boiska. Wymowne jest to ze praktycznie nie ma zadnej rotacji w top 5.
Jedyne co mowie to zachowanie jakiejs rozsadnej proporcji odnosnie “zaproszen” do LM. Dla przykladu tylko wiodaca liga dostaje trzy miejsca, dwie kolejne po dwa, dwie kolejne jedno i jedno uprawnienie do gry w kwalifikacjach, kolejna (juz wieksza liczba druzyn) ma zagwarantowane jedno i same juz “ogony” plus te dwie ekipy elity z drugich miejsc graja w kwalifikacjach. Chodzi o to zeby zabrac pare miejsc czolowym ligom i podzielic je miedzy slabszymi. Bedzie ciekawiej ale i caly czas bedziemy mieli konkretna liczbe topowych druzyn bijaca sie w LM. Badzmy powazni. Nikt nie chce ogldac Legii, Lecha czy Lechii (pomijam rodakow) kosztem Manchasteru United, Sevilli czy innego Napoli. Ta proporcja musi byc zdrowo i rozsadnie wywazona. W tej wlasnie rownowadze i jak najbardziej sprawiedliwym punktowaniu lezy, wedlug mnie, klucz do sukcesu tych rozgrywek.

Stefan
Stefan
15 dni temu
Reply to  Ziomal Stary

Ziomalu… a gdzie Ty widziales w euro pucharach Lechię…? Albo Lecha w LM? Za wysokie progi… jeśli wspominasz o polskich drużynach w europejskich pucharach to na tle Sevilli, czy Man U. powinieneś wymienić tylko LEGIE pozdrawiam

Ziomal Stary
Ziomal Stary
15 dni temu
Reply to  Stefan

Stefan o co Ci chodzi? Ja nic nie wspominam. Przeciez ewidetnie pisze “w teorii” i mowie o tym co mogloby nastapic w przyszlosci biorac pod uwage jakies tam potencjalne okolicznosci. Moglem napisac Jagielonia, Pogon czy inna Cracovia in na jedno by wyszlo. Ciesz sie ze wrzucilem trzy ekipy z eLka bo ladnie to brzmialo i pofolguj z adorowaniem Legii.

Foo
Foo
16 dni temu

Polecam odpalić sobie odpowiedniego moda do FM, bo tylko tam zobaczysz taki system. Przecież to nie do pomyślenia, żeby wicemistrz Anglii czy Hiszpanii miał się użerać z jakimiś nawet nie najlepszymi drużynami z Polski i Węgier!

Wit Szelasko
Wit Szelasko
16 dni temu
Reply to  Foo

a dlaczego nie, jak by się nie chciał użerać to by miał większy zapał do zostania mistrzem. w innym wypadku wychodzi na to że bedzie superliga ale z pośrednikiem w postaci mafii uefa. do tego petrodolarom zniosą limity transferowe i duch sportu całkiem zniknie, choć i tak go niewiele zostało.

Stefan
Stefan
15 dni temu
Reply to  Wit Szelasko

Witek ma racje. To od lat jest Superliga, tylko z działka dla UEFA… mimo to wydaje mi się, ze LM w Warszawie nie będzie znów przez najbliższe kilkanaście lat

Miki
Miki
16 dni temu

Ale jednego Perezowi nie można odmówić. Rozumie konieczność zmian. Boniek, przy całym szacunku do niego, konieczności zmian w ogóle nie widzi, a nawet z nimi wiecznie walczy. Aktualnie:

  1. Piłkarze grają za dużo

Żeby nie szukać daleko- W poprzedniej rundzie Kuba Moder miał rozegranych więcej spotkań niż powszechnie uchodzący w świecie za maszyne Lewandowski. Moder pod koniec rundy słaniał się na nogach na boisku po 60 minutach.
2. coraz młodsi kibice uważają ten sport za po prostu nudny do oglądania. Futbol powinien być bardziej dynamiczny, mniej rozwleczony.
Widząc takie dwa problemy każdy logicznie myślący i nie spaczony tradycjonalizmami piłki chciałby skrócić mecz.
I zanim jakiś wąsaty Janusz czytający mój wpis powie: “Jak kurła piłka nie 90 minut?!” odpowiem: Drogi Januszu, kiedyś nie było spalonego i grali, wygrana była za 2pkt a nie 3 i grali.

Wydaje mi się całkiem fajnym pomysłem granie 2×30 min z zatrzymywanym zegarem po gwizdku i bez doliczonego czasu.Dodatkowo pochiłbym się nad pomysłem zmniejszenia powierzchni boiska o jakieś 20%. Nadałoby to większej dynamiki meczom, a skrócenie czasu gry odciążyłoby piłkarzy.
Wszystko to tylko moja prywatna nic nieznacząca opinia. Zachęcam do jechania (mam nadzieje, że w granicach kulturki) 😀

Rell
Rell
16 dni temu
Reply to  Miki

Zatrzymywany czas na tak i większe użycie kamer do spalonego do tego czy wpadła bramka też na tak.( W dobie 21 wieku dalej upieramy się przy ludziach jako sędziach gdzie inne sporty ufają technologi przy spornych decyzjach siatka tenis hokej itp.). Za symulke na boisku kartki i kary finansowe po meczach, chociaż to wyeliminuje wprowadzenie poprzednich bo tego strasznie nie mogę zdzierżyć i bardzo to obrzydza mecz. Niestety piłka stoi w miejscu a świat poszedł do przodu. Kiedyś mieli odwagę robić reformy a teraz ciepłe kluchy z nich. Miałem nadzieję że ta superliga wymusi jakieś zmiany w piłce ale jednak będzie jak było.

Miki
Miki
16 dni temu
Reply to  Rell

Pełna zgoda. Wydaje mi się ze jedyne zmiany jakie wymusi syperliga to większa kasa dla największych

Foo
Foo
16 dni temu
Reply to  Rell

Przecież jest VAR, który jak się okazuje wcale nie zmniejsza liczby kontrowersji, a jedynie spowalnia tempo meczu. Co jeszcze można wymyślić? Pokazać na telebimie i niech kibice głosują?

Boski Diego
Boski Diego
16 dni temu
Reply to  Miki
  1. Pilkarze powinni miec mozliwosc zakomunikowania klubowi o swoim przemeczeniu, klub jest zobowiazany do dbania o zdrowie swojego zawodnika, wiec to sprawa miedzy zawodnikiem a klubem, jezeli za duzo gra. Podejrzewam ze w wielu klubach jest sytuacja ze 2-3 innych zawodnikow pali sie do debiutu pod nieobecnosc wyeksploatowanego gwiazdora
  2. coraz mlodsi ludzi uwazaja ze studia sa bez sensu jezeli sie chce zostac patostreamerem lub onlyfans dziewczyna, wiec pewnie powinnismy zamykac uniwersytety lub choc zmienic zdecydowanie to jak dzialaja (mniej trudne egzaminy, krotsze wyklady) – a tak na powaznie, jezeli ktos nie lubi pilki to jej raczej nie polubi jezeli mecz bedzie krotszy albo stroje bardziej kolorowe
  3. pomysl 2×30 minut upada kiedy mecze musza byc rozgrywane w tym samym czasie, bo nie da sie przewidziec ile bedzie przerw w grze, wiec generalnie polowa moze trwac 55 minut nawet a w meczu rownoleglym potrwa 35, i wtedy co? dluzsza przerwa u jednych a brak przerwy u drugich? Moim zdaniem stoper powinien byc bezwzglednie zatrzymywany podczas zmian (bo zanim sierotka spacerkiem zejdzie to mozna usnac), sprawdzania VAR oraz kontuzji. Za przedluzanie przy pilce poza gra juz jest zolta kartka i tylko nalezy jej uzywac.
  4. mniejsze boiska sa w futsalu, nikt nikomu nie narzuca zarabiania chorych pieniedzy na “normalnym” boisku jak woli sobie pykac na malym
Miki
Miki
16 dni temu
Reply to  Boski Diego

1. Na rezygnacji z gry największych gwiazd cierpi całe widowisko i odchodzą kibice. To nie jest argument
2. Przełóżmy to sobie na każda standardowa firmę. „Klienci nie chcą naszego produktu? Ich strata”. Brzmi irracjonalnie prawda?
3. Przy koncepcji 2×30 z zatrzymywanym zegarem, granie na czas traci sens wiec nikt nawet nie będzie potrzebował godzinnego schodzenia z placu gry
4. Tu nie chodzi o to co wolą piłkarze, a raczej co będą chcieli oglądać kibice.

Foo
Foo
16 dni temu
Reply to  Boski Diego

Zarabiają ogromne pieniądze za bieganie 90 minut co 3-4 dni i jeszcze mają mieć urlopy na żądanie? Jak im się czas pracy nie podoba, zawsze mogą zapieprzać po 12 godzin w korpo albo na budowie.

Stargardzka zmora Stanowskiego powraca
Stargardzka zmora Stanowskiego powraca
16 dni temu
Reply to  Miki

Te Miki, wypierdalaj z takimi pomysłami.

kup 2 zaplac w chuj
kup 2 zaplac w chuj
16 dni temu
Reply to  Miki

co zapierdolenie…

kup 2 zaplac w chuj
kup 2 zaplac w chuj
16 dni temu

co za pierdolenie*

Vukowpierdol
Vukowpierdol
16 dni temu
Reply to  Miki

Nie trzeba nawet po tych bredniach jechać. Skracanie meczu to właśnie idea Januszów, którzy po wypiciu kilku piwek nie umieją wytrzymać do końca i zasypiają. Albo starych dziadów. Młodym to raczej przeszkadza, bo ujrzą mniej tricków Messiego czy innego Mbappe.

Nie wiem skąd takie durne pomysły jak zmiana czasu gry, ale zainteresowanie piłką nie spada przez zasady gry, lecz przez brak nowoczesnego podejścia do tematu. Gry komputerowe są na każdym kroku w internecie, piłka nożna nadal znacząco rządzi w powoli umierającym TV. A w szkołach, przynajmniej w Polsce, coraz większy luz na zajęciach sportowych i brak “wstrzykiwania” dzieciom umiłowania do sportu. To są podstawy marketingu ludzie… Żeby trafić do młodych trzeba być tam gdzie oni są. Np. jakoś dogadać się z EA i promować w FIFie prawdziwy futbol.

Trzaskopikiewicz
Trzaskopikiewicz
16 dni temu
Reply to  Miki

I goła baba na bramce! Bez gołej baby futbol jest nudny i nie przyciągnie młodzieży. Musi byc też dj i cheerleaderki za bramkami.

Foo
Foo
16 dni temu

I koniecznie walki MMA wyznaczonych zawodników w przerwach.

FalszywyProfil
FalszywyProfil
15 dni temu

Chady na bramce są, więc niech mają obowiązek bez bluzy. Wtedy przyciągnie się też Julki

Foo
Foo
16 dni temu
Reply to  Miki

Kiedy nie było spalonego? Chyba przed 1883 rokiem, gdy nie było jeszcze nawet ligi angielskiej. Był zawsze, tylko zmieniały się niuanse.

adrian92
adrian92 (@adrian92)
16 dni temu
Reply to  Miki

Piłkarze grają za dużo, ale zamiast stosować tak radykalne reformy (pomijając oczywiście fakt że to i tak nie przejdzie) wystarczyłoby ograniczyć te durne Ligi Narodów, dodatkowe mecze w pucharach ligi, czterozespołowe superpuchary itp. Ale dzisiejsza piłka poszła w tą zawrotną ilość meczów i dlatego musi się ratować np. 5 zmianami w meczu (to akurat ma szansę pozostać). Przepisy się faktycznie na przestrzeni dziejów zmieniały i dalej będą zmieniać, ale pamiętaj że to wszystko jest rozłożone na lata, a w ostatnich latach i tak mamy sporo nowinek (chociażby VAR), nie wspominając już o dodatkowych chaosie jaki powodują wydawane z prędkością TGV nowe wytyczne odnośnie zagrań ręką, fauli itd. Za dużo tego na raz 🙂

Noigit
Noigit
16 dni temu
Reply to  Miki

Mikołaj

Bania
Bania
16 dni temu
Reply to  Noigit

Miałem spytać czy staracie się ze swoim chłopakiem o dziecko, ale przeczytalem ostatnie zdanie, więc jako że jestem uprzejmy postanawiam się powstrzymać.

Patologiczna bzdura – to jest właśnie problem tych czasów – ślepe szukanie poklasku wszędzie gdzie się da, byle robić zasięgi. Piłka nożna to stara, piękna dyscyplina z wielką tradycją, o ile pewne zmiany można i należy wprowadzać bo czas nie stoi w miejscu, to zmniejszanie boiska?? Mecze 2×30???

Kolego zrozum, jeśli gowniakow nudzi piłka to nie ma co na siłę kopać się z koniem, bo zaraz zaczniemy przebierać piłkarzy za transformersów albo skrzydłowyh wyposażmy w hulajnogi elektryczne.. Kto ma się pasjonować piłką będzie się pasjonował , reszta ma do dyspozycji youtuberow, tiktokerow, love Island i masę innych rozrywek, włącznie z szarpaniem kolegi za włosy na pośladkach.

Co do Zibiego to bardzo sensowny wywiad, pierwszy od wieeelu lat

FalszywyProfil
FalszywyProfil
15 dni temu
Reply to  Miki

Peres tak rozumie konieczność zmian, że Superliga nawet nie założyła profilu na portalach społecznościowych

FalszywyProfil
FalszywyProfil
15 dni temu
Reply to  Miki

Futbol powinien być bardziej dynamiczny, mniej rozwleczony.”

to ciekawe, dlaczego futsal nie stał się najpopularniejszą dyscypliną sportu

Stanisław Krzysztowski
Stanisław Krzysztowski
16 dni temu

Kiedy wszyscy myśleli, że będzie Superliga pojawia się On, na białym koniu. Mr. Vice president.

Jakibic
Jakibic
16 dni temu

Słowo “uciekli” w ustach Bońka mnie powaliło, hehe. Jakim słowem w taki razie opisac sytuację rezygnacji z funkcji selekcjonera Reprezentacji Polski przez Bońka ? Bo nawet uciekający szczur z tonącego okrętu ma więcej ambicji (w końcu ratuje swoje życie). A tu proszę, jakis telefon, że ja już nie chcę itp. i jeszcze cytat Listkiewicza “Zbigniew Boniek to szczery, otwarty człowiek. Życzę każdemu prezesowi związku takiego selekcjonera. Myślę, że po pewnym czasie przyjdą owoce jego pracy -nawoływał Michał Listkiewicz.”
Dodając jeszcze do tego wypowiedź Bońka o starszych ludziach, mam wrażenia że to jakaś ameba czy pantofelek.

Wit Szelasko
Wit Szelasko
16 dni temu
Reply to  Jakibic

rudy spierdolił. on jest głupi ale cwany, taka mentalność cinkciarza, i wystarczy że trzyma z kim trzeba i trzyma krótko te ameby dziennikarstwa typu stanowski, kołton itd.

Jarosław Rakoczy
Jarosław Rakoczy
16 dni temu

Pytanie co UEFA obiecała klubom angielskim, bo to one rozmontowały dobry pomysł biznesowy(pozbycia się pośrednika i osób zupełnie anonimowych, które biorą miliony do prywatnych kieszeni). A ten wywiad jest idealnym przykładem lizodupstwa. UEFA to jedna z najbardziej skorumpowanych organizacji na świecie(ile pieniędzy przytulili od oligarchów Ukraińskich za EURO 2012?). Do tego LM, które została zamknięta od sezonu 2024, a zespoły biedniejsze zostały zepchnięte do Conference League… Nie wiem jak można się cieszyć, że ktoś zasiada tam we władzach(aaa, to ten człowiek, który twierdzi że Platini jest krystalicznie czysty… kurtyna :D). To raczej kompromitacja. Kluby(wszystkie) w Europie powinny stworzyć własną organizację, ale jak widać sabotażyści są wszędzie i poróżnić 12 jest bardzo łatwo, a co dopiero 1000. W tym gównie będziemy się taplać przez kolejne 30 lat, a tacy “dziennikarze” będą przytakiwać.

Szybydyfą
Szybydyfą
16 dni temu

* Czy Liga Mistrzów jest czymś drastycznie innym niż Superliga?
Tak. Superliga to zamknięty system, Liga Mistrzów mimo wszystko nie. Superliga nie jest tak rozbudowana jak Liga Mistrzów. Z drugiej strony: nie, jedno i drugie to już produkt marketingowy obliczony na hajc, tylko Superliga jawnie i skrajnie.

* I oni chcieli teraz zrobić w dobrym dla siebie czasie przewrót, który pozwoli się zabetonować na szczycie na całe pokolenia.
Powiedzmy sobie jasno, jakby 10 klubów okręgówki chciało zorganizować taki turniej, tylko byście przyklasnęli. I nikt nie czułby się niezaproszony. Natomiast byłby to precedens, w przypadku światowej piłki ograniczający UEFA sieć wpływów, bo takich lig mogłoby powstać kilka i wtedy Liga Mistrzów czy Liga Europy czy 6 pozostałych należących do samego UEFA turniejów mogłoby w końcu okazać się za nudne, tak jakby już nie było. A Superliga też znudziłaby się bardzo prędko, szczególnie, że samo uczestnictwo w niej nie oznaczałoby bycia wśród elit. To zależałoby od poziomu samego klubu, o którym nie decyduje piękna flaga.

* 10 z 12 założycieli Superligi ostatnio zazwyczaj w Lidze Mistrzów i tak gra.
A ilu z nich ma mistrzostwo kraju?

* Ponadto pryncypia w europejskim futbolu są jasne: łatwiejsza lub trudniejsza, ale musi istnieć ścieżka dla każdego.
To są właśnie realia, do których tak przywykliśmy, że już nie reagujemy. Łatwiejsza lub trudniejsza ścieżka to w owych realiach manipulacja wynikami poprzez system punktów, obliczeń, koszyków i nie wiadomo czego jeszcze. Realia są takie, że nie wiadomo jak rozstawione Borneo i tak nie wyjdzie z grupy na mistrzostwach, a boisko weryfikuje dotychczasowych zwycięzców. Jak się tego nie obawiacie to pozwólcie grać wszystkim jak dawniej. Jak się obawiacie to znaczy, że to prawda, a mecz piłkarski to produkt.

* Możesz zaistnieć. Jest jakaś ścieżka.
Jest. Owszem. Jakaś. Tylko dlaczego pozwoliliście klubom z trzecich, czwartych, piątych miejsc rok w rok gromadzić taki kapitał, dlaczego pozwalacie zadłużonym klubom mieć pół miliarda manka albo kupować piłkarza za ćwierć miliarda to już sami wiecie. Jak jest piramida finansowa to chyba nielegalne, prawda?

* Jeśli wpadłeś w kłopoty finansowe i dzisiaj nie stać cię na to, na co było stać cię wczoraj, zaciśnij pasa i wróć za jakiś czas.
A później wygraj ligę jako beniaminek, zdobądź puchar kraju jako czwartoligowiec i bądź rozstawiony negatywnie w sezonie ogórkowym, mimo że kibice inwestują w klub i wierzą w romantyzm futbolu.

* Do turnieju będziemy przygotowywać się w Opalenicy, ale to przecież niemożliwe, że spędzimy tam 1,5 miesiąca, bo niektórzy strzeliliby sobie w łeb.
Dobrze, że niektórzy nie strzelili sobie jeszcze po 1,5 roku.

Boa
Boa
16 dni temu

Tylko, że UEFA jak i Boniek rewolucjonizować chcą futbol poprzez jeszcze więcej meczów, więcej drużyn. Tworzą nowe puchary, Ligi Narodów teraz powiększają znowu Ligę Mistrzów o EURO i MŚ nie mówiąc. Popatrzmy nawet na ligi krajowe, przecież w większości krajów powinny one być okrojone. W takiej Serie A czołowych 7 drużyn leje wszystkich, wchodzi 3 beniaminków i co sezon praktycznie dwóch z nich odstaje, a za chwile wraca. W Polsce fantastyczna Stal z Podbeskidziem to zacięcie walczą o utrzymanie, że w ostatnich 10 meczach 1 punkt ugrali. Co dla Bońka jest rozwiązaniem problemu? Powiększenie ligi o kolejnych 2 takich orłów.

PanMarecin
PanMarecin
16 dni temu
Reply to  Boa

Dokładnie, jeżeli oni myślą, że zwiększaniem liczby meczów, w tym gównomeczów, zwiększą zainteresowanie futbolem, to się mogą za x lat przejechać na tym pomyśle. W ogóle po ostatnich meczach naszej reprezentacji naszła mnie refleksja, że właściwie po co my gramy z taką Andorą. To jest jakiś kolejny gównomecz od odbębnienia, straszne męczarnie, ciężko to się ogląda (pomijam kontuzję Lewego bo to się akurat mogło zdarzyć w każdym meczu). Lepiej jest grać mecze z drużynami na zbliżonym poziomie niż tylko męczyć kibiców i piłkarzy czymś takim.

Naimad
Naimad
16 dni temu

To był faktycznie poroniony i nieprzemyślany pomysł.
Jeszcze oni chcieli grać sobie normalnie w ligach i bez względu na to, które tam zajmą pozycję mieć stałe miejsce w Superlidze. To jest sportowa rywalizacja według Pereza? Gdyby do tej Superligi wchodziły kluby, które sobie na to zasłużą poprzez miejsce w lidze, to ten pomysł nie zostałby, aż tak źle odebrany przez społeczeństwo. A tutaj miało być 15 stałych klubów grających ze sobą przecież to by się przejadło ludziom bardzo szybko.

Roko
Roko
16 dni temu
Reply to  Naimad

Dokladnie. Taki zalozmy Arsenal. Nawet Kolinski o tym pisal na TT. Dla nich to byla ostatnia deska ratunku ta SL, bo czolowka w Anglii im odjechala i stali sie sredniakami poprostu od kilku lat. I mieliby dostac automatycznie miejsce w SL. Absurd

Amber Mozart
Amber Mozart
16 dni temu

Różnica taka, że w LM pieniądze trzeba wygrać na boisku, a w Super Lidze byłyby za sam udział. Dlatego najdłużej na placu boju pozostały hiszpańscy bankruci i włosi nie potrafiący nic wygrać

Szymon
Szymon
16 dni temu

a przecież jeszcze niedawno Pan Boniek mówił, że Juventus obok Bayernu, to najlepiej zarządzany klub…

Obiektywny
Obiektywny
16 dni temu

Powiedzial grabarz polskiej pilki
Eh

szczepan
szczepan
16 dni temu

Boniek ma trochę racji

slav
slav
16 dni temu

Gratulacje dla Bońka, lepiej mieć tam polaka w tej niby lepszej mafi. Jeszcze niech uefa wezmie Tomka Hajte, bo ponoć Schalke lada chwila będzie do niego dzwonić:)

Wit Szelasko
Wit Szelasko
16 dni temu
Reply to  slav

hajto może w siedzibie uefa otworzyć na portierni stoisko z wyrobami tytoniowymi

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura
15 dni temu
Reply to  Wit Szelasko

Bzdura. Szlugi sprzedaje z samochodu na parkingu, nie na żadnej portierni.

Piotr
Piotr
16 dni temu

Mam pytanie, dlaczego wywiadu nie przeprowadził ROKI?

Zico
Zico
16 dni temu

Jeśli ktoś nie rozumie, że Boniek to najlepsze co się nam w futbolu krajowym zdarzyło od kilkunastu lat, to nie ma pojęcia o …..życiu. Gratulacje Zibi!

Boa
Boa
16 dni temu
Reply to  Zico

Noo, niesamowicie się Ekstraklasa rozwinęła. Przejmował ligę 9 lat temu w momencie kiedy dwa polskie zespoły wychodziły z fazy grupowej LE, przynajmniej 4 zespoły mogły wydawać na piłkarzy milion euro. A oddaje w momencie gdzie nas w Europie nie ma, a pomimo dopływu ogromnych pieniędzy w futbolu, na czym też korzystają nasze kluby sprzedając po kilka milionów euro młodych piłkarzy to wydanie na kogoś powyżej 0,5 mln euro jest rzadsze niż dekadę temu.

Piotr
Piotr
16 dni temu
Reply to  Boa

A to Bońka broszka? Spytaj w jakimkolwiek klubie II ligi czy za Bońska im źle? Dopłato do gry w II lidze, do organizacji meczów, PJS, kasa za PP. Ludzie będziecie za chwilę tęsknić za Bońkiem,

girjic
girjic
16 dni temu
Reply to  Zico

No jednak jeszcze Lewandowski. Zmienił mentalność młodych piłkarzy.

Foo
Foo
16 dni temu

Artur, trzeba było przepuścić ten strzał Sanmarińczyka. Jak ci nie wstyd?

Fredk
Fredk
16 dni temu

Jakim trzeba byc dzbanem zeby wkleic zdjecie Bonka w kagancu..No jakim ? Jakby nie bylo innych dostepnych

Wit Szelasko
Wit Szelasko
16 dni temu
Reply to  Fredk

zakolak sie udziela na twiterze jako orędownik kowida, dostaje kasę za promowanie pomysłów pisu tak więc tego….

Wit Szelasko
Wit Szelasko
16 dni temu

mafia uefa i fifa zabetonowały się na długo jeżeli nie na zawsze. teraz jeszcze zmienią limity zakupów i petrodolarowcy będa robili co chcą. zasady się nie zmieniały, bo takim kanaliom jak boniek łatwiej było handlować meczami. miliardy tu, miliardy tam, zakaz kontaktu piłkarzy z kibicami a durne barany wywieszją na farfoclonie napisy że piłka to nie biznes.

ceb
ceb
16 dni temu

Czyli prezesowi nie podoba się mundial w Katarze, bo jest w innych miesiącach, a nie dlatego, że przy budowie stadionów w skandalicznych warunkach umarło kilka tysięcy osób. Aha.

rroy
rroy
16 dni temu

A huk! zobaczę jak się potoczy sprawa wtedy zabiorę głos 😀 cały …

Grześ
Grześ
15 dni temu

Ale co ma mówić pracownik UEFA?

Adam
Adam
15 dni temu

pieeerr.. korpopasożyty , zrobili z piłki mega biznes , kosztem biedniejszych krajów.Piłkarze z tych krajów sa jak niewolnicy z kolonii , potrzebni do zasilania klubów gigantów , i nabijania kasy ich właścicielom .O sportowej rywalizacji nie ma już mowy. Kto pamięta ze w czasach kiedy trzeba bylo sobie piłkarzy wychować , a nie kupić , to taki Real czy Barcelona dostawali baty od drużyn , które dziś ledwo trzymają sie na powierzchni.

kol. Zenon
kol. Zenon
15 dni temu
Reply to  Adam

Egipt tez był kiedyś mocarstwem.. ktoś bronił tym małym klubom stać sie drugim realem? wystarczyła kasa w odpowiednim momencie i odważny czlowiek na prezesie. ale spox, mysle że kilka tych wielkich klubów w najbliższych latach jednak upadnie albo się połączą i coś zniknie.. a uefa mogłaby odpuścić trochę korek z kasą dla małych i dac więcej luzu na tej ścieżce do LM – wygraliby los na kolejne ileś lat do przodu, bo kibice jednak nie lubią zmian

wujo
wujo
15 dni temu

Zbigniew “merytorycznie” Boniek

Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Lisy przegrywają z Newcastle. Liga Mistrzów zagrożona?

Wydawało się, że Liga Mistrzów dla Leicester City będzie czystą formalnością – bliżej im było przez długi czas do walki o wicemistrzostwo z Manchesterem United, niż ściganiem się o miejsce w czwórce. Dziś? Dziś nie jest to już taka oczywista sprawa. “Lisy” przegrały u siebie 2:4 z Newcastle United i z pewnością będą nerwowo obserwować […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa kroki do detronizacji PSG!

Znów to zrobili! Lille pokonało dzisiaj Lens 3:0 i na dwie kolejki przed końcem ligi już na pewno pozostanie liderem Ligue 1. PSG gra swój mecz jutro, ale nawet wygrywając w Rennes – będzie o punkt za rewelacją tego sezonu. Dziś lidera ligi francuskiej do zwycięstwa raz jeszcze poprowadził Burak Yilmaz, który najpierw strzelił karnego […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Augsburg przegrywa, ale Gumny gra i czaruje!

Augsburg nie może być nadal pewny utrzymania – dzisiaj przegrał 1:2 z VfB w Stuttgarcie i mimo 13. miejsca w tabeli, nadal musi spoglądać za plecy. Dla nas oczywiście ważniejsze są jednak dokonania indywidualne dwóch piłkarzy tego klubu – i tu na szczęście mamy dobre informacje. I Robert Gumny, i Rafał Gikiewicz zagrali dzisiaj od […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Guardian: Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

Oho! Niewykluczone, że ze względów covidowych finał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony z tureckiego Stambułu na któryś z brytyjskich stadionów. Jak podaje Guardian – UEFA jest już po rozmowach z angielskim związkiem FA. Przyczyną całego zamieszania jest decyzja brytyjskiego rządu, który umieścił Turcję na swojej “czerwonej liście” turystycznej.  Do tej pory wydawało się, że finał odbędzie […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

“To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana przez drużyny mające największe budżety”

– Bardzo dobrze, że my napisaliśmy taką historię dwa lata temu, rok temu był brązowy medal, teraz gramy o europejskie puchary. To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana tylko przez drużyny mające największe budżety, bo rywalizacja byłaby bezsensowna – powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice. Wypowiedzi szkoleniowca gliwiczan cytują […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Goal.com: Eintracht chce zatrudnić Raula Gonzaleza!

Ależ to byłby powrót do Bundesligi! Według informacji goal.com, Eintracht Frankfurt przymierza się do zatrudnienia byłego piłkarza Schalke Gelsenkirchen, oczywiście bardziej znanego jako legenda Realu Madryt. Obecnie Raul trenuje rezerwy Realu Madryt, natomiast Eintracht poszukuje nowego szkoleniowca z uwagi na przejście Adiego Huettera do Borussii Moenchengladbach.  43-letni trener miałby przejąć Eintracht od nowego sezonu – […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

1. Liga: Samobój Polczaka, zwycięstwo Radomiaka

Radomiak w walce o awans idzie łeb w łeb z GKS-em Tychy. Dzisiaj ekipa Dariusza Banasika ograła na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec, choć trzeba przyznać – przy wyraźniej pomocy gospodarzy. Bo zwycięski gol dla radomian padł w tej części meczu, w której… nie oddali oni ani jednego celnego strzału. Skoro tak, to jakim cudem Radomiak wygrał? […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Odra Opole zbliża się do baraży?

Puszcza Niepołomice prawdopodobnie skończyła dzisiaj sezon – na sześć kolejek przed końcem do strefy barażowej traci już 12 punktów, a ma jeszcze o mecz więcej niż Arka Gdynia. Natomiast Odra Opole, ogrywając niepołomiczan, może złapać wiatr w żagle na samą końcówkę sezonu – po zdobyciu trzech punktów w piątkowym meczu, przewodzi grupie pościgowej.  Jak to […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa gole Stępińskiego!

Nietypowo, bo już wczesnym popołudniem rozegrano 10 spotkań we włoskiej Serie B. Jak sami wiecie – to liga wręcz najeżona Polakami, a dzisiaj przynajmniej jeden z nich ma naprawdę udany wieczór. To Mariusz Stępiński, która zapakował dwa gole w meczu Lecce z Regginą. Jego klub zapewnił sobie udział w półfinałach baraży o Serie A – […]
07.05.2021