post
Jan Mazurek

Opublikowane 17.04.2021 11:17 przez

Jan Mazurek

Adi Huetter twierdzi, że trener w pierwszej kolejności musi być człowiekiem. Jest doskonałym motywatorem. Jego byli pracodawcy i współpracownicy podkreślają, że jego największym atutem jest  „otwarte ucho”. Zdolność do rozumienia szatni. Przy tym to coraz lepszy trener. Z Young Boys Berno zrobił historyczne mistrzostwo. W Salzburgu robił wszystko, żeby zaglądający mu przez ramię Ralf Rangnick nie namieszał mu w filozofii. Z Eintrachtu Frankfurt zrobił jedną z najbardziej ekscytujących drużyn w Bundeslidze. Teraz będzie chciał osiągać duże rzeczy z Borussią Monchengladbach. Oto historia Adiego Huettera. 

I

Współcześni trenerzy owładnięci są obsesją kontroli. Prześcigają się w opowieściach o własnym pracoholizmie i to wcale nie z próżności. Żyją praktycznie nie wychodząc z pracy. Oglądają, analizują, śledzą, czytają, dywagują, dyskutują, myślą, kombinują, działają. Futbol wypełnia ich głowy. Przelewa się przez nie. Tworzy ich osobowość. Przoduje w tym młode pokolenie doskonale wykształconych niemieckojęzycznych szkoleniowców, którzy właśnie, i nie będzie to żadna przesada, podbijają piłkarski świat. Fachowcy z tzw. szkoły trenerów laptopowych. Setki, jeśli nie tysiące, do nich równają. Oczywiście, że inspirujący jest też trenerski model portugalski, hiszpański, włoski czy angielski, ale nieprzypadkowo na trzech szkoleniowców nominowanych za miniony rok do nagrody najlepszego trenera na gali FIFA The Best, aż dwóch pochodziło z Niemiec – Hansi Flick i Jurgen Klopp.

O własnej pasji do poszukiwania kontroli opowiadała już nie tylko ta dwójka, ale też Julian Nagelsmann, Marco Rose, Roger Schmidt, Ralph Hasenhuttl czy Oliver Glasner, do którego na staż pojechał Krzysztof Brede i jako argument przemawiający za samym sobą chwalił się, że stara się pracować nie mniej niż sternik Wolfsburga. Ta szkoła jest wyznacznikiem pracowitości, skrupulatności, nowoczesności i pomysłowości.

Adi Huetter, kolejny wielki przedstawiciel niemieckojęzycznego modelu, nie wypisuje się z tego schematu, ale stara się wyróżniać.

– Możesz zadawać sobie setki pytań. Głowić się nad tysiącem rzeczy. Rozwiązywać miliony problemów. Ustalać taktykę, wymyślać strategię, rotować personaliami. Możesz inspirować się największymi i mieć największą wiedzę, ale w futbolu zawsze są sytuacje, w których jesteś całkowicie bezsilny i bezradny. Wtedy lepiej milczeć – powiedział kiedyś w Salzburg 24.

II

Adi Huetter uważa, że w natłoku intensywności współczesnego futbolu łatwo zapomnieć, że trener w pierwszej kolejności jest człowiekiem. Christoph Freund, dyrektor sportowy RB Salzburg, opowiadał, że najbardziej fascynowało go w swoim byłym współpracowniku to, z jaką łatwością znajduje wspólny język z podopiecznymi i jak bardzo „otwarte ma ucho”, czyli jak bardzo ciekawy jest drugiego człowieka, ukrywającego się pod skorupą profesjonalnego piłkarza. Heimo Pfeifenberger dodawał, że Huetter zawsze zdobywał uznanie świetną organizacją własnego czasu i wyczuciem ludzi.

Bo Huetter, i to trzeba o nim wiedzieć, uwielbia ludzi mogących go czegoś nauczyć. Kiedy jeszcze za swoich piłkarskich czasów poznał Jorga Zeyringera, austriackiego trenera mentalnego, od razu czuł, że zawęzić z nim więzy, żeby zrozumieć mechanizmy kierujące ludzką psychiką. Zostali przyjaciółmi. Zeyringer napisał kiedyś, że Huetter nauczył go więcej o szatni piłkarskiej niż ten sam w ogóle chciałby o niej wiedzieć. Owocem ich współpracy były dwie książki. „Jedenaście metod motywacji w profesjonalnym futbolu”, w której jeszcze Huetter umieszczony był jako autor towarzyszący i „Duch drużyny”, na której panowie są już twórcami równorzędnymi.

Pięć lat pracował też ze specjalistą od medialnej prezencji.

– Zatrudniłem go, ponieważ czułem, że potrzebuję lepiej wyglądać, jaśniej się prezentować, być przejrzystym, konkretnym, przekonującym. Znajomi, a to wykształceni ludzie, oglądali moje występy w mediach i mówili: „jesteś zbyt przezroczysty”. To jest często niedoceniane, ale prezencja trenera jest bardzo ważna. Jak wygląda, jak mówi, jaki przyjmuje ton. Zapomina się, że to trener jest pierwszym sposobu komunikacji klubu i musi być świadomy swojej roli – tłumaczył w rozmowie z Neue Zurcher Zeitung.

III

W mediach wypada bardzo korzystnie, ale zarzuca mu się sztywność. Jego znajomi tłumaczą często, że na co dzień ma ciekawsze poczucie humoru. Fragment wywiadu z Neue Zurcher Zeitung o fenomenie tegorocznego Eintrachtu Fankfurt.

– Europejska elita mieści od dziesięciu do dwunastu klubów i ani jednego więcej, które mogą faktycznie kupić sobie takich piłkarzy, jakich chcą. Są to też kluby mające możliwość rozwijania tych zawodników na bardzo wysokim poziomie. Widzieliśmy to, kiedy straciliśmy wszystkich trzech napastników po moim pierwszym roku pracy w Eintrachcie. Ale z tym się trzeba pogodzić. Nie zawsze jest się rekinem, czasami jest się mniejsza rybą, w mniejszym jeziorze. 

Co można zrobić w pierwszej kolejności, żeby status Eintrachtu się zmienił?

Zmieniłbym trenera!

Wykrakał, bo odszedł do Borussii Monchengladbach po tym, jak kilka tygodni wcześniej obiecywał, że zostanie we Frankfurcie.

IV

Adi Huetter długo denerwował się, że wszędzie dywaguje się na temat jego imienia i nazwiska. Gdzie nie pojechał, padało to samo pytanie. Czy mu to nie przeszkadza? Dlaczego tak, a nie inaczej, skoro jest tyle pięknych imion? No bo jednak:

Adolf Huetter.

Adolf H.

Austria.

Źle się kojarzy. Tak wymyślono mu ksywkę Adi. Adi Huetter brzmi już wdzięczniej.

– Najważniejsze w moim fachu jest to, żeby być autorytetem, ale nie autorytarnym. Żeby być dyrektorem, ale nie dyktatorem. Nie chodzi o to, żebym tylko wychodził na murawę i trenował drużynę. Muszę dyrygować, obserwować, rozumieć. Dziś jesteś menadżerem szatni i menadżerem człowieka. Jesteś odpowiedzialny za to, żeby chłopcy czuli się dobrze. Musisz z nimi rozmawiać. Nie możesz ich ignorować. Jesteś ich rzecznikiem, obrońcą przed światem zewnętrznym, ale i człowiekiem odpowiedzialnym za pertraktacje z radą nadzorczą i zarządem. Komunikuję się z działem medycznym, ochroną, skautami, analitykami, sponsorami i mediami. Trener jest pośrodku wszystkiego.

Austriak uważa też, że nie zawsze może być sobą na ławce trenerskiej, bo jego obowiązkiem jest nie uleganie instynktom. Ma być reprezentatywny i dumny. Wręcz prezydencki. Swojego czasu za największy możliwy grzech szkoleniowy wskazał przelewanie swojej frustracji na szatnię. Po porażkach w szatni ma być spokój. Chłodna analiza. Trzyminutowa przemowa. Ochrzany nie wchodzą w grę.

Borussia Monchengladbach wygra z Eintrachtem Frankfurt – kurs 2.55 w Fuksiarzu

V

Jest mistrzem pozytywnej motywacji. Scalał każdą szatnię, w której był, bez wyjątku. Czarował już w drugoligowym austriackim SV Grodig, z którym zrobił awans do Bundesligi, mimo tego, że klub miał bronić się przed utrzymaniem, był wiejski, nie miał żadnych możliwości finansowych i praktycznie żadnej poważnej infrastruktury. Swoim piłkarzom przed każdym treningiem pokazywał piękny Untersberg, masyw górski widoczny doskonale z Grodig, i tłumaczył, że to metafora ich drogi na szczyt. W drugim sezonie jego pracy malutkie i kopciuszkowate SV Grodig szturmem wzięło Bundesligę i z trzeciego miejsca w tabeli zakwalifikowało się do eliminacji europejskich pucharów.

W Young Boys Berno dokonał rzeczy wielkiej i poprowadził szwajcarski zespół do upragnionego mistrzostwa po latach upokorzeń i porażek. Zajęło mu to dwa lata. Tabela mówi sama za siebie.

2015/16: FC Basel – 83, Young Boys Berno – 69

2016/17: FC Basel – 86, Young Boys Berno – 69

2017/18: Young Boys Berno – 84, FC Basel – 69

Podmianka. Przed mistrzowskim sezonem, na obozie przygotowawczym, ponoć wszedł do szatni Young Boys Berno i powiedział: „Chłopcy, to, że teraz dwa razy zajęliśmy drugie miejsce, to nic nie znaczy. Nic, że mieliśmy przewagę nad trzecim miejscem podium, bo mieliśmy stratę do mistrza. Nie interesuje mnie wicemistrzostwo. Chcę zostać z tobą mistrzem”. Po ostatnim zdaniu wskazał każdego kolejnego podopiecznego. Wcześniej nie bał się części skreślić.

Fragment rozmowy z oficjalną stroną Young Boys Berno.

– Wszyscy byli dobrymi piłkarzami, ale nie każdy miał to coś, ten wigor, tę energię. A to jest potrzebne do osiągnięcia czegoś wielkiego. Na szczęście udało nam się wprowadzić inna kulturę. Kulturę młodości i zwycięstwa. Graczy głodnych wielkich rzeczy, którzy starają się zrobić krok do przodu. 

Jak sprawić, żeby piłkarze stali się głodni sukcesów? 

Oddzielając od nich piłkarzy, którzy nie pozwalają im się rozwinąć, którzy zmuszają ich do schematycznego myślenia. To jak w ogrodzie: masz duże, ale brzydkie krzewy, które przesłaniają mniejsze i ładniejsze roślinki nie mogące rosnąć. Te drugie zaczną rozwijać się dopiero wtedy, kiedy usuniesz krzewy. 

VI

Adi Huetter nie reaguje nerwowo, nie można niego wpłynąć. Jest metodyczny.

Kiedy Ralf Rangnick wtarabaniał mu się w system pracy w Salzburgu nieustannie wymagając od niego wpajania piłkarzom własnej koncepcji futbolu, Huetter pozostawał nieugięty. Odchodząc powiedział, że nie jest szkoleniowcem treningowym i choć rozstaje się z Red Bullem w zgodzie, to nie chciałby pracować w klubie, który jest eksperymentem. Że woli klub, który ma twardą strukturę czysto sportową, nieopartą na konieczności wpisywania się w szerszy model biznesowy i sprzedawanie najlepszych piłkarzy.

W Eintrachtem Frankfurt zaczął fatalnie. Przejmował silny zespół po Nico Kovacu, mówiło się o nim jako o cudotwórcy z Berna, a po kilku tygodniach pracy wymieniało się go jako pierwszego do wylecenia z niemieckiej karuzeli trenerskiej. W Superpucharze sromotnie przegrał z Bayernem. I to nie 0:1, nie 0:2, nie 1:2, nie 1:3, a 0:5. W Pucharze Niemiec odpadł z czwartoligowcem z Ulm, a w lidze z pierwszych pięciu spotkań wygrał tylko jedno. Po trzech sezonach odchodzi na własnych zasadach i z opinią fachowca, który uczynił Eintracht Frankfurt jedną z najciekawszych drużyn w Bundeslidze.

W całej poważnej trenerskiej karierze załamał się ponoć tylko raz. Kiedy w SV Grodig wybuchła spora afera na tle ustawianych u bukmachera meczów i klub musiał wyrzucić ze składu kilku zawodników, a kilku innych uczestniczyło w przesłuchaniach. Kluczowy dla tej historii był mecz z Austrią Wiedeń, wygrany przez beniaminka 1:0. Po ostatnim gwizdku Huetter się rozpłakał. Właściciel klubu powiedział, że był tym obrazkiem wstrząśnięty, że nigdy nie widział Austriaka w takim stanie. Ale wtedy płakał z nim cały zespół. To był gest solidarności, radości, czystych ludzkich emocji.

Bo Huetter w pierwszej kolejności jest człowiekiem.

Eintracht Frankfurt wygra z Borussią Monchengladbach – kurs 2.48 w Fuksiarzu

VII

Czy Adi Huetter jest najgorętszym nazwiskiem trenerskim w Niemczech? Nie.

Czy Adi Huetter jest najlepszym niemieckojęzycznym trenerem? Nie. Choć tu można byłoby zażartować, że nie mieści się w tej kategorii, bo sam o sobie mówi, że niemieckiego dopiero się uczy, bo na co dzień posługuje się austriackim dialektem.

Czy Adi Huetter wykonał w ostatnich latach we Frankfurcie pracę, która zbliżyła go do topu w jednym i w drugim? Tak.

Wybitnie grają u niego Filip Kostić i Andre Silva. Jego Eintracht jest rewelacją rozgrywek. Huetter wymaga swojego stylu, swojego pomysłu, nie daje się ponieść wielkości stylu rodem ze stajni Red Bulla, mimo że przecież to on w ostatnich latach przynosi sławę kolejnym trenerom młodszego pokolenia, a sam Austriak ma z nim wiele wspólnego. Fragment wywiadu z Neue Zurcher Zeitung.

Jak mocno nadal czujesz się związany ze szkołą trenerską Red Bulla?

Czuję się związany, ale wolę złoty środek. Ważne jest dla mnie, żeby mieć jasny plan na mecz i żeby był on zróżnicowany. Niezależnie, czy jesteś w pressingu, czy w ataku pozycyjnym, wymyśl coś swojego, nie idź za wszystkimi. Za łatwe wydaje mi się, gdyby mój zespół dam piłkę przeciwnikowi, gonił go i zmuszał do błędów. Zwłaszcza, że nie gramy z amatorami, to może być zbyt ryzykowne, jeśli chcesz atakować pressingiem, nawet jeśli sytuacja na to nie pozwala. Uważam, że to dziwaczne, jeśli w języku piłki niecelne podanie może być traktowane jako atut, bo od razu możesz wejść w pressing. Zawsze wszystko możesz wszystko opisać pustymi słowami, ale złe podanie to dalej dla mnie złe podanie. Nigdy nie uważam, że oddawanie piłki rywalami, to dobry pomysł.

Czyli wyzwoliłeś się z natarczywej filozofii propagowanej przez Ralfa Rangnicka?

Nie myślę dogmatycznie. To tyle. I aż tyle.

VIII

Oficjalna strona Bundesligi proponuje dwa cytaty na jego temat.

Hansi Flick: – Adi Huetter wykonuje rewelacyjną robotę. Frankfurt jest naprawdę doskonale rozwinięty, doskonale przygotowany taktycznie i motorycznie. Grają agresywną piłkę nożną, naciskają wysoko i mądrze. 

Julian Nagelsmann: – Adi Huetter jest bardzo dobrym trenerem.

Zasłużone laurki od dużych postaci.

IX

Wielu dziwi mu się, że na przyszły sezon zamienił Eintracht Frankfurt na Borussię Monchengladbach. Bo z pozoru to kluby o podobnych możliwościach, a Eintracht zalicza wyjątkowo dobry sezon i w przeciwieństwie do Źrebaków ma duże szanse, żeby zagrać w Lidze Mistrzów. I jasne, że mógł odejść z większą klasą, że mógł ogłosić to szybciej, że jakąś rację ma Ronald Reng mówiąc, że „nie widzi, co chce osiągnąć Huetter z Gladbach, czego nie można osiągnąć z Frankfurtcie”. Ale trzeba zrozumieć, że jeśli w czymś objawia się jego obsesja kontroli, to w tym, żeby otaczać się ludźmi, którzy go inspirują i rozwijają. I wcale nie chodzi tu o piłkarzy.

Adi Huetter podkreślał, że nie byłoby sukcesu Young Boys Berno, gdyby nie pomoc góry. Dyrektor SV Grodig go uwielbiał. Na wszystkich wspólnych zdjęciach śmieją się do siebie serdecznie. Są też przypadki negatywne. RB Salzburg opuścił, bo za wiele chciał od niego Rangnick, a jego wizja i wizja klubu znacząco zaczynały się różnić.

W Eintrachcie długo się układało. Tylko, że latem z klubu odchodzą dwie postacie, które Huetter zawsze wskazywał jako współodpowiedzialne za sukces – dyrektor sportowy Fredi Bobić już ogłosił swoje odejście, podobnie jak dyrektor Bruno Huebner. Doskonale poinformowane 11 Freunde twierdzi więc, że właśnie ten fakt i obecność Maxa Eberla w Borussii Monchengladbach są kluczowe dla tego ruchu.

Bo Adi Huetter chce mieć kontrolę.

A w Borussii Monchengladbach będzie ją miał.

JAN MAZUREK

Fot. Newspix

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 17.04.2021 11:17 przez

Jan Mazurek

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Najdroższy odkurzacz w Polsce. Jak rozwija się Bartosz Slisz

Jeśli jesteś bohaterem najdroższego wewnętrznego transferu w historii ligi, jeśli Legia wydaje na ciebie ponad 1,8 miliona euro, czyli jakieś 8 milionów złotych, jeśli masz 22 lata i ponad 80 rozegranych meczów na boiskach Ekstraklasy, jeśli Paulo Sousa powołał cię na swoje pierwsze zgrupowanie w roli selekcjonera reprezentacji Polski, jeśli właśnie zdobyłeś drugie mistrzostwo Polski […]
07.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Weszło
03.05.2021

Co musi zrobić Podbeskidzie, żeby utrzymać się w lidze?

Paweł Mogielnicki z 90minut.pl klasycznie wyliczył procentowe ryzyko spadku każdej z drużyn bijących się o utrzymanie w Ekstraklasie. Podbeskidzie – 78,5%. Stal – 20%. Wisła Płock – 0,8%. Cracovia – 0,6%. Wisła Kraków – 0,02%. Matematyka i statystyka jest dla bielszczan bezlitosna. Zostały jeszcze trzy kolejki, ale I liga już majaczy gdzieś na horyzoncie, już […]
03.05.2021
Weszło
02.05.2021

Liga Minus: Narodowy model gry – rzut z autu

OGLĄDAMY MECZ I SŁUCHAMY ICH TROJE. PUCHAR MINUS.  – Gołaszewski – Kowal – Roki – Paczul Zapraszamy o 18:00.  
02.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

Typowa Pogoń, typowa Warta

75% posiadania piłki Pogoni Szczecin, 25% posiadania piłki Warty Poznań. 604 podania Pogoni Szczecin, 216 podań Warty Poznań. 16 strzałów Pogoni Szczecin, 6 strzałów Warty Poznań. Gdyby chodziło o totalnie przypadkowe ekstraklasowe kluby, powiedzielibyśmy, że wynik 1:1 krzywdzi jedną ze stroną. Ale to był mecz Pogoni Szczecin z Wartą Poznań i takie proporcje doskonale oddają […]
01.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

Siła weteranów

Jeden ma 397 występów w Ekstraklasie, drugi 227. Razem mają rozegranych 624 mecze na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. To kapitał nie do przecenienia. Ogrom gromadzonych latami doświadczeń. Właściwie to jeden i drugi, trochę po cichu, od lat tworzą klimat i folklor tej ligi. Damian Dąbrowski i Łukasz Trałka, bo to o nich mowa, są […]
01.05.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ant Oni
Ant Oni
20 dni temu

Adi Huetter brzmi podobnie do…
Przypadek?

Murphy
Murphy (@murphy)
20 dni temu
Reply to  Ant Oni

Jak przeczytałem pierwszy tekst na weszło o tym Panu to też imię i nazwisko odruchowo zupełnie inaczej brzmiało 😀

Dzikie Bydle
Dzikie Bydle (@dzikie-bydle)
20 dni temu

Adi to nie ksywka, a skrót od imienia.jak Mati od Mateusz

Ant Oni
Ant Oni
20 dni temu
Reply to  Dzikie Bydle

Od Adolf, powiedzmy to wprost.

SmyQ
SmyQ
20 dni temu

Austriacki autorytet, z początkami w Linzu, kontynuuje swoją bogatą karierę w Niemczech. Jego podopieczni cechują się znakomitą organizacją taktyczną i ciężkimi do obrony atakami. Mówi się też, że to doskonały motywator.

Wojna
Wojna
20 dni temu

Pytanko. Czy na odprawach przedmeczowych piłkarze i sztab pozdrawiają trenera po rzymsku (heil Huetter)?

JOZii
JOZii
20 dni temu

No a polska myśl szkoleniowa ma Probierza, co potrafi poprawnie mówić po niemiecku. Reszta jest milczeniem.

Bart
Bart
19 dni temu

Klub bronił się przed utrzymaniem. Czyli walczył o spadek. Tak?

Weszło
07.05.2021

Dwóch rannych w Lubinie

Pogoń Szczecin walczy o wicemistrzostwo, a Zagłębie Lubin o czwarte miejsce, dające eliminacje w Lidze Konferencji Europy. Po piątkowym meczu żadna z drużyn nie zbliżyła się do swojego celu. Większy niedosyt mogą odczuwać “Portowcy”, którzy ponownie za mało wycisnęli z okresu, gdy w samej grze wszystko im się układało.  Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin: fatalny […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Lisy przegrywają z Newcastle. Liga Mistrzów zagrożona?

Wydawało się, że Liga Mistrzów dla Leicester City będzie czystą formalnością – bliżej im było przez długi czas do walki o wicemistrzostwo z Manchesterem United, niż ściganiem się o miejsce w czwórce. Dziś? Dziś nie jest to już taka oczywista sprawa. “Lisy” przegrały u siebie 2:4 z Newcastle United i z pewnością będą nerwowo obserwować […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa kroki do detronizacji PSG!

Znów to zrobili! Lille pokonało dzisiaj Lens 3:0 i na dwie kolejki przed końcem ligi już na pewno pozostanie liderem Ligue 1. PSG gra swój mecz jutro, ale nawet wygrywając w Rennes – będzie o punkt za rewelacją tego sezonu. Dziś lidera ligi francuskiej do zwycięstwa raz jeszcze poprowadził Burak Yilmaz, który najpierw strzelił karnego […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

UEFA – Superliga, ostateczne starcie. Kluby zgodziły się na ogromne kary

Superliga. Był kiedyś taki projekt, najsilniejsze kluby Europy, wielkie pieniądze, prestiż i sława. Pamiętacie? Jeśli nie to chyba nie macie czego żałować, bo wygląda na to, że ten temat przepada właśnie na dobre i więcej o nim nie usłyszymy. UEFA sprzątając bałagan, jaki wywołał bunt europejskich gigantów, zabezpiecza się na przyszłość. Zespoły zaangażowane w Superligę […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Augsburg przegrywa, ale Gumny gra i czaruje!

Augsburg nie może być nadal pewny utrzymania – dzisiaj przegrał 1:2 z VfB w Stuttgarcie i mimo 13. miejsca w tabeli, nadal musi spoglądać za plecy. Dla nas oczywiście ważniejsze są jednak dokonania indywidualne dwóch piłkarzy tego klubu – i tu na szczęście mamy dobre informacje. I Robert Gumny, i Rafał Gikiewicz zagrali dzisiaj od […]
07.05.2021
Weszło FM
07.05.2021

Sobota z Weszło FM: Stan Futbolu i mały finał LM

Jak sobota, to oczywiście z programem „Stan Futbolu”. Co jeszcze usłyszycie na antenie radia Weszło FM? Między innymi przedsmak finału Ligi Mistrzów, czyli spotkanie Chelsea z Manchesterem City oraz istotny dla losów mistrzostwa Hiszpanii mecz Barcelona – Atletico. Szczegóły znajdziecie poniżej: 10:00 – 11:30 – „Stan Futbolu” – Krzysztof Stanowski omówi najważniejsze piłkarskie wydarzenia tygodnia […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Guardian: Finał Ligi Mistrzów jednak w Anglii?

Oho! Niewykluczone, że ze względów covidowych finał Ligi Mistrzów zostanie przeniesiony z tureckiego Stambułu na któryś z brytyjskich stadionów. Jak podaje Guardian – UEFA jest już po rozmowach z angielskim związkiem FA. Przyczyną całego zamieszania jest decyzja brytyjskiego rządu, który umieścił Turcję na swojej “czerwonej liście” turystycznej.  Do tej pory wydawało się, że finał odbędzie […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

“To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana przez drużyny mające największe budżety”

– Bardzo dobrze, że my napisaliśmy taką historię dwa lata temu, rok temu był brązowy medal, teraz gramy o europejskie puchary. To dobre dla piłki, że liga nie jest zdominowana tylko przez drużyny mające największe budżety, bo rywalizacja byłaby bezsensowna – powiedział na przedmeczowej konferencji prasowej Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice. Wypowiedzi szkoleniowca gliwiczan cytują […]
07.05.2021
1 liga
07.05.2021

GKS Tychy obnażył wszystkie braki Górnika

Znając kapryśność i nieprzewidywalność 1. ligi, można było spodziewać się, że wbrew wszystkiemu Górnik Łęczna w końcu przełamie się w wyjazdowym spotkaniu z aktualnym wiceliderem. Ale GKS Tychy nie miał zamiaru przywrócić gościom nadziei na bezpośredni awans. Zagrał bardziej dojrzale, skutecznie i co najbardziej istotne, to po jego stronie widać było zdecydowanie więcej jakości czysto […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Odnalazł się Górnik, którego nie widzieliśmy od miesięcy. Pomógł Augustyn

Gdyby stworzyć tabelę Ekstraklasy, zapominając o pierwszych czterech kolejkach, Górnik Zabrze (przed dzisiejszym spotkaniem) byłby w niej ostatni. Kapitalne wejście w sezon ekipy Marcina Brosza, którego ostatnią odsłoną był koncert na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, później zostało skutecznie przykryte przeciętniactwem i trudnymi do zrozumienia wtopami. Przez to Górnik gra już tylko o honorowe dokończenie sezonu […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Goal.com: Eintracht chce zatrudnić Raula Gonzaleza!

Ależ to byłby powrót do Bundesligi! Według informacji goal.com, Eintracht Frankfurt przymierza się do zatrudnienia byłego piłkarza Schalke Gelsenkirchen, oczywiście bardziej znanego jako legenda Realu Madryt. Obecnie Raul trenuje rezerwy Realu Madryt, natomiast Eintracht poszukuje nowego szkoleniowca z uwagi na przejście Adiego Huettera do Borussii Moenchengladbach.  43-letni trener miałby przejąć Eintracht od nowego sezonu – […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

1. Liga: Samobój Polczaka, zwycięstwo Radomiaka

Radomiak w walce o awans idzie łeb w łeb z GKS-em Tychy. Dzisiaj ekipa Dariusza Banasika ograła na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec, choć trzeba przyznać – przy wyraźniej pomocy gospodarzy. Bo zwycięski gol dla radomian padł w tej części meczu, w której… nie oddali oni ani jednego celnego strzału. Skoro tak, to jakim cudem Radomiak wygrał? […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Odra Opole zbliża się do baraży?

Puszcza Niepołomice prawdopodobnie skończyła dzisiaj sezon – na sześć kolejek przed końcem do strefy barażowej traci już 12 punktów, a ma jeszcze o mecz więcej niż Arka Gdynia. Natomiast Odra Opole, ogrywając niepołomiczan, może złapać wiatr w żagle na samą końcówkę sezonu – po zdobyciu trzech punktów w piątkowym meczu, przewodzi grupie pościgowej.  Jak to […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Ile Legii Warszawa może dać jeszcze Artur Boruc?

Artur Boruc zostaje w Legii na kolejny sezon. O tym już pisaliśmy w Suchym Info, natomiast warto się nad tematem pochylić mocniej i zastanowić – ile jeszcze Boruc może Legii dać? Wiadomo, marketingowo może to wyjść nawet lepiej niż rok temu, liczymy, że ludzie będą chodzić na stadion przez cały sezon, nie przez kilka tygodni, […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Suche Info
07.05.2021

Dwa gole Stępińskiego!

Nietypowo, bo już wczesnym popołudniem rozegrano 10 spotkań we włoskiej Serie B. Jak sami wiecie – to liga wręcz najeżona Polakami, a dzisiaj przynajmniej jeden z nich ma naprawdę udany wieczór. To Mariusz Stępiński, która zapakował dwa gole w meczu Lecce z Regginą. Jego klub zapewnił sobie udział w półfinałach baraży o Serie A – […]
07.05.2021