post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 14.04.2021 16:33 przez

Jakub Olkiewicz

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego zatrudnił czwarty prezes – a trzeba mieć na uwadze, że na ten okres przypadł jeden z większych sukcesów klubu w ostatnich dekadach, czyli powrót do Ekstraklasy.

To wszystko dzieje się zaś w “sezonie przejściowym” podczas którego z dwóch najlepszych lig spada tylko jedna drużyna, a jednocześnie możliwości komfortowej pracy szkoleniowej są zdecydowanie utrudnione przez pandemię.

Kiedyś mój serdeczny kolega z programu “Dwaj zgryźliwi tetrycy”, Leszek Milewski, napisał doskonały tekst dotyczący trenerów i oczekiwań wobec nich. To często ludzie, którym ofiarowuje się młotek i śrubokręt, po czym żąda od nich namalowania przepięknego pejzażu. Spadochroniarze, których wypycha się z samolotu bez spadochronu, kasku, mapy oraz wytycznych, ale oczekuje bezpiecznego lądowania, najlepiej telemarkiem. Te porównania można ciągnąć długo, łącznie z tym, że najlepszym polskim trenerem ligowym wydaje się Waldemar Fornalik – bo niczym doświadczona gospodyni domowa, potrafi zrobić smaczną sałatkę nawet z trocin i gwoździ.

Natomiast pamiętam swoje własne złudzenia dotyczące sezonu przejściowego.

On był dla wielu ludzi ze środowiska piłkarskiego spełnieniem najbardziej skrytych marzeń, i nie mam tutaj na myśli tylko trzech beniaminków, z których każdy miał świadomość – wystarczy być o punkt lepszym od konkurenta, by pozostać w Ekstraklasie. Nie, wręcz przeciwnie, magia sezonu przejściowego działała od góry do dołu, być może najmocniej na kluby tzw. klasy średniej, pokroju Jagiellonii Białystok.

To miała być szansa, by wypromować młodych, pod transfer, albo rozwój pozwalający myśleć o dobrej grze w przyszłym sezonie.

To miała być szansa, by zredukować przejadanie pieniędzy na bezwartościowe wzmocnienia i pochopne przebudowy.

To miał być moment, w którym większą rolę odegra akademia, dyrektor sportowy wraz ze swoją wizją, trener wraz ze swoim warsztatem, filozofią, strategią meczową.

Wszystko układało się w całość – możemy przegrać trzy czy cztery mecze przez proste błędy juniorów, bo dzięki temu wiosną, a najdalej jesienią część z nich będzie już otrzaskanymi ligowcami. Możemy sobie pozwolić na zwężenie kadry, bo nic się nie stanie, gdy kilka spotkań będzie trzeba rozegrać mocno rezerwowym składem, być może nawet z dzieciakami na ławce rezerwowych. Trener może spokojnie wypracowywać sobie swoje schematy, bo nawet jeśli początkowo przyjdzie za to zapłacić cenę punktów, to finalnie jego projekt może dać wymierne korzyści dla klubu.

Kto faktycznie wykorzystał ten czas?

Po raz kolejny Piast Gliwice, który wytrzymał dołek drużyny, pozwalając Waldemarowi Fornalikowi na spokojne odbudowanie zespołu po ubytkach okienka i doprowadzenie go do odpowiedniej formy. Pogoń Szczecin, która faktycznie bardzo odważnie zaczęła wprowadzać do składu produkty własnej akademii. Warta Poznań, która od początku bazowała również na tym, że oczekiwania wobec niej były zerowe. Gdyby spadli z ostatniego miejsca z 12 punktami na koncie, nikt nawet nie miałby większych pretensji. Legia Warszawa zmieniła trenera, to prawda, ale za to wydatnie zwiększyła swoje możliwości, zwłaszcza pod kątem wykorzystania poszczególnych zawodników w konkretnym systemie taktycznym. Paradoksalnie wydaje się, że przyzwoicie na tym sezonie wyjdzie Śląsk Wrocław – też świeżo po zwolnieniu trenera, ale jednak – z jakąś wizją. Nie po to kupowali juniorów, żeby grać Pawelcem i Celebanem. We Wrocławiu zresztą zdaje się widoczne rozgraniczenie, kto chciał wykorzystać sezon przejściowy – w tej roli prezes Waśniewski czy dyrektor Sztylka – a kto go po prostu przetrwać – tutaj trener Lavicka.

Pozostali? Jagiellonia zrozumiała tyle, że można sobie pozwolić na trenera w opcji budżetowej oraz brak jakichkolwiek wzmocnień. Teraz jest tak zaskoczona całym sezonem, że będzie się dalej turlać bez właściwego szkoleniowca. Wisła Płock? 35 zawodników w kadrze, dwóch dyrektorów sportowych, dwóch trenerów, plus zapowiedź, że trzeci może przyjść po sezonie. Transfery jak zwykle – na ilość, by “mieć szeroką kadrę”. Stal Mielec zatrudniła trenera z opinią “potrzebuje czasu na wprowadzenie filozofii”. Potem trenera strażaka. A teraz trenera strażaka-nestora.

Poziom niżej nie jest lepiej. Arka Gdynia po szumnych zapowiedziach, że Ireneusz Mamrot będzie tutaj budował duży projekt, zatrudniła Dariusza Marca. ŁKS dużą część swojej romantycznej i naiwnej wizji złożył na ołtarzu pragmatyzmu – i teraz zamiast przegrywać 3:4, przegrywa tylko 0:1. O Widzewie mi nie wypada pisać, bo moglibyście uznać, że krytyka wynika z osobistej niechęci. W Opolu jest jak jest. W Olsztynie “trwa sprzątanie”.

Co jest największym powodem do niepokoju? A, niech będzie, w punktach będzie czytelniej.

Po pierwsze – tymczasowość (przykład Zagłębia Lubin).

Zagłębie Lubin, a konkretnie trener Martin Sevela bardzo długo upierał się na sprawdzone rozwiązania w grze defensywnej. Doszło do dość kuriozalnego wypożyczenia Crnomarkovicia z Lecha Poznań, a potem do równie kuriozalnych prób uczynienia z niego solidnego obrońcy. Simić też bywał chwiejny. I teraz tak: Zagłębie ma w kadrze Jończego. Ma Kruka. Ma Damiana Oko. Czy byliby oni mniej chwiejni niż Crnomarković? Możliwe, że nie, w ostatnim meczu dwóch ostatnich mogło sieknąć po golu, ale też trzeba pamiętać, że Podbeskidzie miało parę groźnych okazji, także przez niefrasobliwość pary stoperów. Ale kurczę, kiedy robić błędy, jeśli nie w takim sezonie, w takim momencie? Kiedy nabywać tego słynnego doświadczenia? Kiedy wykorzystać to, że Zagłębie ma jedną z mocniejszych akademii w Polsce?

Kibice Zagłębia zresztą dość ładnie i rozsądnie tłumaczyli przykład Kamila Piątkowskiego. Dlaczego musiał odejść, dlaczego go puszczono wyłącznie za procent od kolejnych transferów? Bo miał szaloną konkurencję na swojej pozycji, wówczas wydawało się, że Zagłębie latami będzie stało wychowankami-stoperami. I co? I w sezonie przejściowym stopera się WYPOŻYCZA od ligowego rywala. Stopera zagranicznego, starego i co najgorsze – słabego.

Podobne zarzuty można wysunąć np. w stosunku do wspomnianego wcześniej Śląska, ale wrocławianie zdają się zjeżdżać z tej drogi.

Po drugie – eksperymenty na kluczowych stanowiskach (przykład Jagiellonii Białystok)

Czy uważam, że zatrudnienie Bogdana Zająca nie miało najmniejszego sensu? Nie, to zbyt ostre słowa, powiedzmy, że była w tym jakaś logika. Natomiast trudno nie odnieść wrażenia, że Jagiellonia poszła po linii najmniejszego oporu – opcją budżetową, zaoferowaniem szansy na zasadzie “a nuż się uda”, a nie na podstawie głębokiego researchu i przekonania, że ten właśnie trener się sprawdzi przy realizacji założeń krótkofalowych i długofalowych w Białymstoku. Niejako potwierdzeniem tego braku wizji co do stanowiska szkoleniowca jest zresztą gorąca kwestia następcy Zająca. Na razie jest trener tymczasowy, ale czy kogoś zdziwi, gdy “tymczasowy” nagle wyparuje z nazwy stanowiska? Mamy już tyle przykładów, z najbardziej charakterystycznym w postaci Deana Klafuricia…

Mam zresztą wrażenie, że dotyczy to też trochę prezesów czy dyrektorów sportowych – giełda nazwisk pędzi z taką prędkością, że momentami trudno się już połapać “który jest, kurwa, synem kogo”. Jak w takich warunkach wykorzystać w jakikolwiek sposób sezon przejściowy? Weźmy Koronę Kielce i zwolnienie Macieja Bartoszka jakieś trzy tygodnie po tym, jak ogłoszono go dyrektorem sportowym klubu. Weźmy Stal Mielec, gdzie trudno wskazać nawet ośrodek decyzyjny, podejmujący decyzje przy zatrudnianiu i zwalnianiu prezesów/trenerów. Tu nikt nie patrzy na perspektywę kilku miesięcy, bo nikt nie przewiduje tak długiego wytrwania na zajmowanym stanowisku.

Sezon przejściowy sprzyja eksperymentom na murawie. Ale eksperymenty wyżej, to tak naprawdę trwonienie cennego czasu, który w teorii miał być poświęcony na budowanie czegoś trwałego.

Po trzecie – dziwaczny rozrost kadry (przykład połowy ligi)

Jeden z prezesów Stali Mielec w Weszło powiedział, że klub opłaca 56 zawodników. Wisła Płock, jak już wyliczyłem wyżej, ma 35 piłkarzy w kadrze. Cracovia, przynajmniej według 90minut.pl, ma 22 pomocników w składzie. Tymczasem z tej sympatycznej czwórki najlepiej radzi sobie w lidze Warta Poznań, która podczas jednego ze spotkań, przetrzebiona covidowymi absencjami, miała na ławce prawie wyłącznie juniorów. To zresztą coś stałego dla polskiej piłki – irracjonalne przekonanie, że lepiej ściągnąć sześciu zawodników “i może któryś odpali”, niż zsumować ich pensję na dwóch kozaków.

Najbardziej drastycznym przykładem będzie pewnie napad Wisły Płock, gdzie do Tuszyńskiego i Sheridana dobrano Cabrerę, ale tak naprawdę w mniejszym czy większym stopniu dotyka to każdego. Znów jako pozytywny przykład jawi się tutaj Warta Poznań, która zamiast poszerzać kadrę w nieskończoność postawiła na jakoś – a taką zdaje się gwarantować Baku. Sezon przejściowy wydawał się idealny, by pożegnać się z niektórymi zawodnikami, by odchudzić kadry, by je drastycznie odmłodzić. Tutaj zresztą ukłony dla Dariusza Sztylki, który wydaje się dobrze odnajdywać w tych realiach – sam jestem ciekawy losów Bejgera, Poprawy czy Praszelika. To jednak wyjątek, a nie reguła. I o ile transfery “z napinką” wśród klubów, które mają jasne ambicje sportowe (mistrzostwo, puchary, awans do Ekstraklasy, baraże), o tyle te potężne zakupy środka wydają się irracjonalne.

Po czwarte – brak ciągłości (przykład Stali Mielec)

Nie ma sensu się tu rozpisywać. Artur Skowronek jest na drodze do awansu, ale chcą go wyciągać ekstraklasowcy, generalnie atmosfera się psuje, więc zastępuje go Dariusz Marzec. Ten robi awans, ale niestety w specyficznych mieleckich warunkach nie gwarantuje to od razu szansy w wyższej lidze. Potem do klubu trafia Dariusz Skrzypczak, by poukładać klub po swojemu, według nowoczesnych trendów, ofensywnie i młodzieżowo. Szybciutko traci pracę, zastępuje go Leszek Ojrzyński, z łatką strażaka, ale i zadaniami strażaka. W końcu Leszka Ojrzyńskiego podmienia Włodzimierz Gąsior.

Od Sasa do Lasa.

***

Najgorsze jest jednak coś innego. Najgorsza jest świadomość, że w piętnastu klubach Ekstraklasy po ostatnim gwizdku sezonu wszyscy będą przekonani, że wykonali dobrą robotę. Jeśli Widzew doczołga się do baraży, to decyzja o zwolnieniu trenera Dobiego urośnie do rangi wizjonerstwa, jeśli Arka zrobi awans, to uzasadnione staną się wszystkie chaotyczne ruchy familii Kołakowskich, jeśli Wisła Płock się utrzyma, to zapewne wyłącznie dzięki rozsądnym transferom oraz w porę wykonanym roszadom na stanowisku trenera pierwszego zespołu, jeśli defensywne zarzynanie widzów przez Ireneusza Mamrota da mojemu ukochanemu klubowi awans, to będę musiał zamknąć mordę i przeprosić za wszystkie słowa zażenowania, którymi komentowałem te ostatnie mecze.

Więcej. Coraz częściej mam wrażenie, że… tak po prostu jest. Że w polskiej piłce budowa czegoś trwalszego to walka z wiatrakami. Że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest nowa miotła, potem jeszcze nowsza miotła, potem gol po dalekim wyrzucie z autu. Dowolny, ambitny projekt zawsze przegra z jedenastką zabijaków z nożami w zębach, którzy akurat są na etapie dobrej atmosferki po zatrudnieniu nowej miotły. W kolejnym meczu poprawi im lider tabeli, na trzeci wyjdą już sparaliżowani presją. Po czwartym przyznają w prywatnych rozmowach z dziennikarzami, że “wiara w ten projekt wygasała”.

I z projektów zostają zgliszcza, nawet w sezonie, gdzie prawie nie ma presji, gdzie jest szeroki margines błędu, gdzie spada jeden zespół. Jak będzie za rok, gdy spadać będzie znów kilka zespołów, w każdej z najwyższych lig?

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 14.04.2021 16:33 przez

Jakub Olkiewicz

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Podbeskidzie bliskie utrzymania, Piast z małymi szansami na puchary

Z tą naszą “Niewydrukowaną tabelą” jest tak, że im bliżej końca sezonu zaczynamy rozkminiać “co by się stało, gdybyśmy żyli w świecie idealnym bez błędów sędziowskich”. No i na kolejkę przed końcem widzimy: bliżej utrzymania byłoby Podbeskidzie, a nie Stal. A gra o czwarte miejsce premiowane awansem do pucharów wcale nie zależałoby tylko od Piasta […]
11.05.2021
Prasówka
11.05.2021

PRASA. Białkowski: Chcę grać jak najdłużej. Coraz lepiej znam swój organizm

W dzisiejszej prasie sporo o finiszu rozgrywek. Mamy newsy transferowe, mamy teksty o ostatecznych rozstrzygnięciach i garść informacji z zaplecza. Ligi zagraniczne? Rekord Robertwa Lewandowskiego i postawa Bartosza Białkowskiego to dwie wyróżnione rzeczy. Polski bramkarz znów został wybrany golkiperem roku w Milwall. – Każdy trening sprawia satysfakcję, lubię, jak mogę napsuć krwi napastnikom. Po prostu rajcuje […]
11.05.2021
Na zapleczu
10.05.2021

“Grałem w 2. lidze i pomagałem niepełnosprawnym dzieciom. Taka praca buduje człowieka”

Radosław Adamski to przykład piłkarza, dla którego sport nie jest jedynym sposobem na życie. Zawodnik Resovii jeszcze rok temu łączył grę w drugiej lidze z pracą w szkole. Adamski pomagał w nauce dzieciom z niepełnosprawnościami i autyzmem, był nauczycielem wspomagającym. W wywiadzie z nami opowiada o tym, dlaczego zdecydował się na taki zawód i co […]
10.05.2021
Stranieri
10.05.2021

Lewy, Kownacki, Wilczek, Stępiński, Kurminowski… Przebudzenie napastników | STRANIERI

Jest Robert Lewandowski, mamy grad goli Polaków w ligach zagranicznych. Nasi stranieri w minionym tygodniu przekroczyli “dyszkę” jeśli chodzi o zdobyte bramki. Przebudzili się napastnicy w zasadzie każdej części Europy – od Danii przez Niemcy po Włochy. Pech, że akurat Grzegorz Krychowiak Pauzował, bo i w Rosji coś byśmy zebrali. W każdym razie za nami […]
10.05.2021
Weszło
10.05.2021

Pobije rekord Muellera i kilka innych rekordów po drodze. Lewandowski jak maszyna

– Pogoń za rekordem Müllera jest oczywiście najbardziej emocjonująca, nie tylko z naszej perspektywy, ale również kibiców bawarskiego klubu. Dlatego niektóre osiągnięcia Lewego przeszły trochę niezauważone, a przecież w sobotę nie tylko ustrzelił hattricka. Druga bramka zdobywa przez Polaka, po efektownym uderzeniu nożycami, była jego dwusetnym trafieniem w barwach Bayernu w Bundeslidze. Lepszą skuteczność miał […]
10.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021
Weszło
09.05.2021

Liga Minus, czyli jak łotrzyk Exposito okradł Wartę z marzeń

Liga Minus to program rozrywkowy, w którym czterech sympatycznych dziennikarzy debatuje i rozprawia nad bezkresem nieskończoności. Poza tym pojawiają się w nim również Kowalizy (od Kowala), analizy pt. Boisko z tajemnicą (od Białka), fachowe osądy (od Rokiego) i niewykorzystane okazje (od Boakye). Zresztą, co my was zachęcamy, przecież do tego nie potrzeba nikogo zachęcać. Oglądamy, […]
09.05.2021
Felietony i blogi
05.05.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Jak co roku o tej porze – Komisja ds. Licencji podejmuje decyzje dotyczące, kto by się spodziewał, licencji. Jak co roku o tej porze – istnieje spore grono klubów, których przedpotopowe obiekty nadają się do ugoszczenia telewizji Polsat z jej przedpotopowymi kamerami, ale nie są już w stanie obsłużyć bardziej nowoczesnych sprzętów Canal+. I wreszcie […]
05.05.2021
Weszło
28.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Piotr Koźmiński z Wirtualnej Polski – a to dziennikarz, który rzadko się myli – twierdził jeszcze wczoraj, że powrót polskich kibiców na stadiony prawdopodobnie będzie mógł mieć miejsce 26 maja – a więc na finał Ligi Europy. Biorąc pod uwagę w jaki sposób UEFA postąpiła z miastami, które nie były w stanie zagwarantować, że podczas […]
28.04.2021
Weszło
28.04.2021

Trener reprezentacji, ale nie selekcjoner. Druga część historii Macieja Skorży

Gdy kolega z pokoju na studiach zapytał Macieja Skorżę, gdzie widzi samego siebie za parę lat, ten bez zastanowienia wypalił – w reprezentacji Polski. Jak wynika z relacji zawodników czy współpracowników – ten cel po części udało się osiągnąć, bo selekcjoner Paweł Janas lubił dzielić się obowiązkami. Jak wyglądała jego reprezentacyjna codzienność? Dlaczego zaufano mu […]
28.04.2021
Felietony i blogi
21.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Przez długi czas dominującym nurtem w grach komputerowych (przynajmniej tych, które miałem przyjemność przejść) był dość cukierkowy obraz wojny. My dobrzy, tamci źli, oni umierają setkami, u nas jeden bohater, ale też taki z trzeciego planu, żeby za bardzo nie bolało. Na końcu dobro zwycięża, zło odchodzi, scenografia zmienia się na pastelową i żywą. Dopiero […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Student, wolontariusz, uczeń Janasa. Jak zaczynał Maciej Skorża

35 lat. Przy obecnej medycynie, suplementacji oraz stylu życia – w piłce nożnej można w tym wieku spokojnie planować kolejne sezony na boiskach, często nawet w topowych europejskich klubach. Maciej Skorża? W wieku 35 lat miał już w dorobku trenerskim dwa trofea, ogromne doświadczenie jako asystent oraz pierwszy naprawdę gwiazdorski kontrakt – podpisany z Wisłą […]
20.04.2021
Liczba komentarzy: 25
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
27 dni temu
CM711
CM711
27 dni temu
https://www.youtube.com/watch?v=-A-lNu_XN-c
CM711
CM711
27 dni temu
Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny (@czcibor-czcigodny)
27 dni temu

“Że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest nowa miotła, potem jeszcze nowsza miotła, potem gol po dalekim wyrzucie z autu. ”

A najśmieszniejsze jest to, że efekt nowej miotły statystycznie nie istnieje.

Andreas
Andreas
26 dni temu

Czciborze ciszej proszę!!! Ważne, że kopacze w To wierzą.

Urkides
Urkides (@urkides)
27 dni temu

To miał być moment, w którym większą rolę odegra akademia, dyrektor sportowy wraz ze swoją wizją, trener wraz ze swoim warsztatem, filozofią, strategią meczową.”

I okazało się brednią, tak samo jak okaże się teoria, że powiększenie liczebności eklasy spowoduje “spokojną” pracę trenerów i tym samym rozwój zawodników.
Nie potrafimy się wyplątrać z tej gmatwaniny bredni i ciekawy jestem ile jeszcze bzdur musi się zdezaktualizować, żeby do łbów dotarła najprostsza prawda, że trzeba dobrze szkolić.

Kriso
Kriso
27 dni temu

Święta racja Panie Jakubie. Myślałem, że w tym sezonie prezesi będą mieć chłodniejsze głowy i ten bonus wykorzystają jako darowany czas do budowy czegoś trwalszego. A przynajmniej do postawienia jakichś fundamentów. Ale gdzie tam – jedno małe niepowodzenie i już jest yeb, yeb! rewolucja. Ale gęby niezmiennie pełne frazesów o strategiach, długofalowych wizjach. Jedno potknięcie i cala ta wieloletnia polityka kończy się wyciągnięciem z torby Gąsiora. Można zatem uznać te długofalowe gadki za jedno wielkie, bezwartościowe gęganie.
Fajnie Pan to uargumentował, choć nie rozumiem dlaczego założył Pan sobie dobrowolnie kaganiec dochodząc do punktu Widzew Łódź (choc w swojej niekonsekwencji i tak Pan o nim wspomina w dwóch innych miejscach, mimo, że śladowo i wyraźnie się autocenzurując). Dziennikarz piłkarski nie może mieć w dossier klubów, które stanowią dla niego temat tabu, bo mogą się pojawić podejrzenia o faworyzowanie milusińskich albo odwrotnie – o gnębienie nielubianych. Dla młodego dziennikarza wyzwaniem powinno być, aby tak napisać o jednych i drugich, by nikt nie mógł posądzić o stronniczość. Wiem, że czasy obiektywnego dziennikarstwa się dawno skończyły, a prekursorem i jaskrawym przykładem stronniczości stało się Weszło ale czasem warto wznieść się ponadto. Niech Pan skorzysta z warsztatu Leszka Milewskiego. Wszyscy znają jego sympatię, a jednak nikt chyba nie zarzucił mu stronniczości.
Co do meritum, włodarze w większości przerżnęli ten czas niczym Hajto oszczedności w kasynie i mało któremu udało się spożytkować ten czas. Jak to u nas, efekt musi być na już, choćby potencjalny i pokazowy. Systematyczna praca organiczna, rozpisana na dłuższy czas nie ma szans się obronić. Dobra praktyka Pogoni na ten przykład na nikogo nie działa. Trenerzy przesuwaja się niczym pionki w Chińczyku , żaden nie ma szans odcisnąc swojego piętna, zbudować w pełni autorskiej drużyny, wszystko budowane w perspektywie najbliższej soboty. Bo puknięcie Sandecji czy innej Puszczy jest doraźnie ważniejsze niż zbudowanie, choćby na własnych błędach czegoś trwalszego. Nasza liga stoi zatem w rankingach tam gdzie stoi i szybko ruszy. Długofalowe działanie wygląda ładnie tylko w wywiadach. Jak przyjdzie co do czego to Bartoszek za Sobola, Ojrzyński za Bartoszka, Skowronek za Ojrzyńskiego. Każdy się w tym gubi,a jak już braknie przysłowiowych Bartoszków, to się wygrzebie z wykopalisk Gąsiora. Ech….

AmberMozart
AmberMozart
27 dni temu

“I o ile transfery „z napinką” wśród klubów, które mają jasne ambicje sportowe (mistrzostwo, puchary, awans do Ekstraklasy, baraże), o tyle te potężne zakupy środka wydają się irracjonalne” – to dlatego, ze u nas nie ma środka. znaczy sportowo jest, ale nie ambicjonalnie. u nas każdy zakłada walkę o puchary

wolfy
wolfy
27 dni temu

Wisła Kraków
Wprowadziła trzech juniorów na stałe do składu, trzech innych zadebiutowało i łapie minuty. Plewka to już kluczowa postać.
Przebudowała środek obrony, z poziomu kabaretu Klemenz-Janicki do średniej ligowej.
Odchudziła kadrę (poza wspomnianą dwójką Niepsuj, Abramowicz, Mak, na koniec sezonu lista znacznie się wydłuży).
Ściągnęła kilku młodych piłkarzy i trenera który nie boji się na nich stawiać.
Do tego kilku tanich zawodników którzy mogą się sprawdzić, jak nie to wylot (jakieś szanse ma Mawutor).
Jak na pustki w kasie – całkiem nieźle.

Tymek Ruchacz
Tymek Ruchacz
26 dni temu
Reply to  wolfy

No i tak patrzę na transfermarkt na kadrę Wisły i wygasające kontrakty i tam poza juniorami po sezonie być może zostanie z 6 bardziej doświadczonych zawodników z kontraktami. Fatalne zimowe okno i latem kolejna rewolucja w kadrze.

baran
baran
27 dni temu

nie czytałem, ale pewnie znowu o łksie więc nie czytam

glitch3179
glitch3179 (@glitch3179)
27 dni temu
Reply to  baran

Akurat o Widzewie coś byłó

Fan
Fan
27 dni temu

Jeju jacy Ci trenerzy biedni. Zlitujcie się nad nimi. Jak nie maja wyników to pewnie dlatego ze zawodników marnych im dali, jak są wyniki to oczywiście ręka trenera. Bujda na resorach.
Najwiekszym złem w polskiej Polce prócz dyrektorów których nie mamy i Prezesów są właśnie trenerzy!
Zafascynowani swoją zajebistoscia, nieomylni do tego stopnia ze nie potrafią zarządzać szatnia, rozmawiać z ludźmi, brakuje im pomysłu, odwagi, ale jak dochodzi do zwolnienia to wielcy poszkodowani.
Bullshit !

Franco
Franco
27 dni temu
Reply to  Fan

Zdaję sobie sprawę, że czytanie tekstu ze zrozumieniem nie dla każdego jest proste, ale przeczytaj kilka razy to może wreszcie załapiesz o co chodzi. Tak przy okazji, według twojego toku rozumowania (przynajmniej tak wynika z twojego tekstu) w klubach powinni być sami piłkarze. 😀

Ziemson hujev
Ziemson hujev
27 dni temu
Reply to  Fan

widać że nie masz pojęcia o czym piszesz. Skończ podstawówkę, pójdź do jakiejś pracy, przeżyj coś i pogadamy ( jak skończyłeś szkoły i już pracujesz to znaczy że po prostu jesteś głupi i zignoruj tą wiadomość bo na takie dzbanostwo i tak już nic nie pomoże)

krzysio
krzysio
27 dni temu

Artykuł super!. Odnoszę wrażenie, że Pan Kuba fajnie pisze ,pod warunkiem, że nie pisze o ŁKSie.

Arnold
Arnold
27 dni temu

Liczyłem na komentarz do ŁKS-u. To, co robi trener Mamrot to kryminał.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
26 dni temu
Reply to  Arnold

Źle o swoich sie nie pisze

Kaligula
Kaligula
27 dni temu

Leszka tekst o mirabelce to jest takie złoto że ja dziękuję. Pozdrów go koniecznie Kubusiu. I z fartem

Bazooka Bolencin
Bazooka Bolencin
27 dni temu

bardzo dobrze napisane

Tomasz Pudelko
Tomasz Pudelko (@tomasz-pudelko)
27 dni temu

Wszystko w punkt gratuluje i pozdrawiam

Fan Kazimierza D.
Fan Kazimierza D.
27 dni temu

Artykuł napisany z klasą.
Dawno nie czytałem tak rozsądnej oceny działalności polskich klubów. Gratulacje.
Jak wydaje się cudze pieniądze (samorządów, sponsorów) to często wydaje się je dla własnej korzyści.
Kontakt z agentem piłkarskim to okazja do zastrzyku gotówki. Nie do końca ci prezesi i dyrektorzy sportowi
to gamonie. Najczęściej to drobni biznesmeni.

Dawid
Dawid
27 dni temu

Jurgen Klopp na efekcie nowej miotły wygrał ligę mistrzów i premier league, nie lekceważyłbym tego.

AaaZet
AaaZet
27 dni temu

Łolkiewicz-jak Świerczok to przeczyta „bo niczym doświadczona gospodyni domowa, potrafi zrobić smaczną sałatkę nawet z trocin i gwoździ” to ci te trociny i gwoździe wsadzi w dupę!

Widzewiak
Widzewiak
27 dni temu

Od wielu lat tylko Lech Poznań ma jasną wizję – najważniejsza jest promocja młodych zawodników, aby wpływy zapewniły bardzo bezpieczny byt klubu.
Promują zawodników z akademii, młodych kupionych, robią to kosztem lepszych starszych (Kownacki/Robak) i kosztem punktów.

Dzięki stabilnej wizji nie grozi im upadłość, załamanie, 2 liga lub budowanie od zera. Mając rewelacyjnych młodych wielokrotnie stawali na podium. I stali się klubem – memem. Wszyscy oceniają, że stać ich na więcej. Kibice nie znoszą tej wizji i jej realizacji, trenerzy wkurzają się i twierdzą, że tak się nie da pracować.

A ja im zazdroszczę mistrzostwa raz na 5 lat i fazy pucharowej co kilka lat.

Suche Info
12.05.2021

Report CIES. MSK Żilina najlepsza, Raków Częstochowa i Piast Gliwice jedne z najgorszych

Analitycy z CIES Football Observatory przygotowali kolejny raport. Tym razem na tapet wzięli wychowanków i liczbę minut, które otrzymują oni w swoich macierzystych klubach. Dwa zespoły z Ekstraklasy osiągnęły bardzo niechlubny wynik.  Warunkiem koniecznym, do bycia uwzględnionym w rankingu, jest spędzenie w swoim pierwszym klubie co najmniej trzech lat między 15. a 21. rokiem życia. […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Thiago Silva i Thomas Tuchel podpiszą nowe umowy z Chelsea

Wiele osób było sceptycznie nastawionych do tego ruchu. Thiago Silva na początku sezonu związał się z Chelsea, podpisując roczny kontrakt. Od tamtej pory wydarzyło się jednak tyle, że na Stamford Bridge nie wyobrażają najbliższej przyszłości bez wiekowego Brazylijczyka.  36-latek ma niebawem uzgodnić z The Blues warunki nowej umowy. Na jej mocy będzie piłkarzem Chelsea do […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Egy Maulana Vikri powołany do reprezentacji Indonezji!

Sześć występów w Ekstraklasie. 78 minut na boisku. Powołanie do reprezentacji swojego kraju. Kadry takich państw jak Indonezja rządzą się swoimi prawami, więc powołanie chłopaka, który cały czasu uchodzi za wielki talent, jest jak najbardziej wytłumaczalne.  Egy Maulana Vikri raczej nie zrobi kariery w Lechii Gdańsk. Piotr Stokowiec wpuścił go na boisko tylko kilka razy, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Koeman nie wie, co stało się w meczu Barcelony z Levante

Minionego wieczora Barcelona mierzyła się z Levante. Duma Katalonii prowadziła już 2:0, a następnie 3:2. Każde prowadzenie da się jednak roztrwonić, na co dowód widzieliśmy, gdy do siatki trafiał Melero, Morales i na końcu Leon. Remis sprawił, że Barcelona nie tylko nie awansowała na pierwsze miejsce w tabeli, ale może też zostać niebawem wyprzedzona przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Fulham nie chce puścić Scotta Parkera

Sporo w angielskiej prasie było plotek na temat możliwego odejścia Scotta Parkera z Fulham. Szkoleniowiec miał być rozważany jako nowy menadżer Tottenhamu, który miałby zająć miejsce Ryana Masona. Jego obecny klub nie chce jednak kończyć współpracy. Mimo tego, że Parker nie zdołał utrzymać klubu w Premier League, wyrobił sobie całkiem niezłą markę na Craven Cottage. […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Nie przegrali meczu w lidze. Sporting mistrzem po 19 latach!

Kiedy po raz ostatni wygrywali w lidze, barwy tego klubu reprezentował Ricardo Sa Pinto, Ricardo Quaresma grał swój pierwszy sezon w zawodowej piłce, królem strzelców z 42 golami zostawał Jardel. Po 19 latach Sporting Lizbona powtarza ten sukces. Zostaje mistrzem Portugalii. Ciężko powiedzieć, że te minione 19 lat było chudymi czasami Sportingu. Cztery razy wygrali […]
11.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów? Faworytem Porto

Wciąż nie wiadomo, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów. Według „Sky Sports”, na tę chwilę faworytem do organizacji tego prestiżowego meczu jest Porto. Pierwotnie finał miał się odbyć w Stambule. I gdyby nie awansowały do niego angielskie ekipy, pewnie plan nie uległby zmianie. Problemem jest jednak to, że Turcja znalazła się na czerwonej liście Wielkiej Brytanii. […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Turcja: Pazdan, Łukasik i Szumski lecą z ligi

Dziś na tureckich boiskach odbywała się multiliga. Nie przyniosła ona dobrych wieści dla polskich zawodników. Ankaragucu (z Michałem Pazdanem i Danielem Łukasikiem) oraz Erzurum BB (z Jakubem Szumskim) przyklepali spadek na zaplecze. Ten sam los prawdopodobnie spotka Genclerbirligi (z Dominikiem Furmanem), a kilka kolejek temu z ligi zleciał Denizlispor (z Radosławem Murawskim). No cóż – […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Double-double Piotra Zielińskiego!

Piotr Zieliński jeszcze nigdy w swojej karierze nie notował takich liczb. Biorąc pod uwagę Serie A i Ligę Europy, Polak wykręcił już double-double! Przyklepał je dziś z Udinese (mecz wciąż trwa). Zieliński wpisał się na listę strzelców dobijając strzał Osimhena. To jego dziesiąta bramka w sezonie. Ósmy gol Piotra Zielińskiego w tym sezonie ligowym! ⚽ […]
11.05.2021
Anglia
11.05.2021

Leicester City pokonuje Manchester United C i przybliża się do Ligi Mistrzów

Zdarzają się w futbolowym świecie sytuacje, gdzie kluby muszą grać co trzy dni. Ba! Tak zdarza się bardzo często. Jednakże maraton, który ma przed sobą Manchester United jest już czymś innym, czymś relatywnie nowym. Nic więc dziwnego, że tam gdzie Ole Gunnar Solskjaer może, tam odpuszcza. W dużej mierze dzięki temu Leicester City było w […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Manchester City mistrzem Anglii!

Manchester United przegrał z Leicester 1:2 (Solskjaer wyszedł rezerwowym składem), co oznacza, że Manchester City przyklepał tytuł mistrza Anglii. Ekipa Guardioli ma dziesięć punktów przewagi nad United i już nie da się przeskoczyć jej w tabeli Premier League. Dla City może to być najlepszy sezon w historii klubu. Zdarzyło im się wprawdzie zdobyć już wcześniej […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Mbappe stawia warunek: przedłuży kontrakt, jeśli dostanie zgodę na IO

Kylian Mbappe nie zamierza latem odpoczywać. Po intensywnym sezonie chce wziąć udział nie tylko w mistrzostwach Europy, ale i w – zdaniem „L’Equipe” – Igrzyskach Olimpijskich. Euro kończy się 11 lipca, Igrzyska zaczynają 23 lipca, a kończą 7 sierpnia. Oznaczałoby to, że Francuz musiałby odpocząć na początku przyszłego sezonu. W momencie, kiedy PSG przygotowuje się […]
11.05.2021
Suche Info
11.05.2021

Borna Sosa. Chciał grać dla Niemiec, nie zagra nigdzie?

Borna Sosa to jeden z ciekawszych lewych obrońców w Bundeslidze. Pochodzi z Chorwacji, grał dla młodzieżówek, ale nigdy nie dostał powołania dla dorosłej reprezentacji. Zainteresowała się nim więc niemiecka federacja. I namówiła do tego, by przyjął niemieckie obywatelstwo. Procedura była bardzo prosta, gdyż jego matka urodziła się w Berlinie. Sam Sosa nie ukrywał, że nie […]
11.05.2021
Serie A
11.05.2021

Andrea, co poszło nie tak?

Czy polskie kluby mogą nauczyć czegoś europejską czołówkę? Oczywiście. Nie, to nie ironia. Przecież Andrea Agnelli zna się z Dariuszem Mioduskim, a wystarczyło spytać kumpla po fachu i wiedziałby, że zatrudnianie gościa bez żadnego doświadczenia do sterowania największym klubem w kraju, nie jest najlepszym pomysłem. Ale Agnelli z ziomkami z Legii nie pogadał, więc Andrea […]
11.05.2021