post

Opublikowane 10.04.2021 09:54 przez

Przemysław Michalak

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o jego pierwszych siedmiu miesiącach za granicą. Jak to jest mieć w tym czasie pięciu trenerów i dlaczego obecny radzi sobie najlepiej? W jakiej kwestii nie zgadza się z Adamem Chrzanowskim z Pordenone? Czego włoskie kluby mogłyby się uczyć od polskich? Na co obcokrajowcy występujący w Italii najbardziej narzekają? Zapraszamy. 

Brescia ma w tym sezonie różne etapy, ale ten z ostatnich tygodni jest dla was zdecydowanie najlepszy. Znajdujecie się na fali wznoszącej i ty chyba również.

Na początku lutego kolejny raz zmienił się u nas trener. To już piąty szkoleniowiec, z którym pracuję we Włoszech. Pod wodzą Pepa Cloteta przestaliśmy seryjnie przegrywać, a ostatnio zaczęliśmy wygrywać. Mocno poszliśmy w górę tabeli. Gdy trener Clotet przejmował Brescię, znajdowaliśmy się już w strefie barażowej o utrzymanie.

Jeśli chodzi o mnie, wszystko jest już w porządku – fizycznie, psychicznie, zdrowotnie i piłkarsko czuję się bardzo dobrze.

Mówisz, że „już jest w porządku”. Czyli na początku nie było?

Nowy kraj, kultura, język, nowi zawodnicy – trzeba się do tego przyzwyczaić. Potrzeba czasu, żeby to wszystko przyswoić, a przy takiej rotacji trenerów niełatwo od razu zrozumieć każdy system i pomysł na grę.

Doświadczyłeś klasycznego dla transferów z Ekstraklasy na Zachód przeskoku w intensywności treningów?

No właśnie intensywność zależy od danego trenera, każdy miał trochę inną koncepcję. Przychodząc tutaj, gdy drużynę prowadził Luigi Delneri, zderzyłem się ze ścianą. Dwa treningi dziennie – i to nawet w mikrocyklu meczowym. Pojedyncze zajęcia potrafiły trwać 2,5 godziny. W jednej jednostce zaliczaliśmy wszystko, od siłowni i bieganie, przez taktykę, po gry na utrzymanie, małe gry i stałe fragmenty. W Śląsku moglibyśmy jeden taki trening rozłożyć na cały tydzień. To faktycznie był duży przeskok w porównaniu do tego, co miałem w Polsce.

Delneri to weteran włoskiej myśli szkoleniowiec, ostre przetarcie.

Pracował w Juventusie, to wystarczy za rekomendację. Każdy go znał i wiedział, jakie kluby wcześniej prowadził. Wzbudzał respekt wśród zawodników. Podchodzili do jego metod pozytywnie nastawieni, ale moja współpraca z nim długo nie trwała. Po dwóch kolejkach został zwolniony.

No i zaczęła się karuzela trenerska w Brescii. Każdy szkoleniowiec z trochę innym podejściem.

Po trenerze Delnerim był Diego Lopez. Urugwaj, Ameryka Południowa, więc wiadomo: joga bonito. Bazowaliśmy na grach treningowych, które mieliśmy praktycznie codziennie. Siłą rzeczy zawodnikom najbardziej się to podobało. Po Lopezie prowadził nas Davide Dionigi. U niego z kolei była tylko i wyłącznie taktyka, same suche schematy – wyjścia z obrony, rozegrania piłki, budowania akcji. Wszystko opieraliśmy na taktyce. Pomiędzy Lopezem a Dionigim przez jeden mecz prowadził nas asystent ze sztabu i tak samo było pomiędzy Dionigim a obecnym trenerem.

To co takiego robi Pep Clotet, że wreszcie wyniki są na miarę oczekiwań? To postać z zewnątrz, debiutująca we Włoszech.

Jest Hiszpanem, ale pracował głównie za granicą. Był asystentem w Swansea w czasach Premier League, samodzielnie prowadził kluby Championship, a wcześniej spędził kilka lat w Skandynawii. Na pewno więcej widział i doświadczył. Stykał się z różnymi zawodnikami i z różnymi podejściami do piłki. Powiedziałbym, że jest połączeniem wszystkich wcześniejszych trenerów. Ciężka praca, taktyka, dużo gier treningowych – u niego mamy wszystko. Zespół wreszcie się dotarł, trener Clotet znalazł odpowiednią taktykę i ustawienie. Od dwóch miesięcy idzie nam dobrze i nie musimy już rozpamiętywać słabego początku roku.

Czyli w zasadzie w ciągu niecałego roku pobytu we Włoszech zaliczyłeś już wszystkie możliwe rodzaje trenerów. Bezcenna wiedza na przyszłość.

Śmiałem się niedawno, że w Brescii miałem już więcej trenerów niż we wcześniejszych klubach razem wziętych. W Rakowie cały czas był Marek Papszun, w Śląsku tylko Tadeusz Pawłowski i Vitezslav Lavicka, a tutaj pięć nazwisk w siedem miesięcy. Wyższa szkoła jazdy. Czasami uśmiecham się, gdy słyszę, że w Polsce właściciele klubów nie mają cierpliwości i nie dają czasu trenerom na spokojną pracę. To co mają powiedzieć we Włoszech?

Po bardziej doświadczonych kolegach z szatni Brescii widziałeś zaskoczenie kolejnymi zmianami?

Raczej byli już do tego przyzwyczajeni. Mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów, bo oni szybko się zmieniają. Czasami nawet wyniki nie mają decydującego znaczenia, bo co można stwierdzić po dwóch kolejkach? Żadnych daleko idących wniosków się nie wyciągnie, a właśnie na takim etapie sezonu pożegnany został Luigi Delneri. Właściciel o wszystkim decyduje. Nieraz wystarczy jakiś impuls i zapadają dość emocjonalne decyzje.

Nasi trenerzy zatem nie mają tak źle.

No u nas jednak tak częstych zmian nie ma. Trudno też sobie wyobrazić, żeby zwolniony trener po miesiącu wrócił do tego samego klubu, a tutaj takie historie są na porządku dziennym.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio)

Jesteście zatem rozpędzeni i znajdujecie się już tuż za strefą barażową o awans. Sezon jeszcze może być piękny.

Zostało sześć kolejek do końca sezonu. Czeka nas kilka meczów z drużynami z samego czuba tabeli, ale w paru innych przypadkach będziemy faworytem. Celujemy w baraże. Chcemy na koniec cieszyć się ze zrealizowania celu, który założyliśmy sobie na starcie. Wiadomo, cele w trakcie rozgrywek się zmieniają, ale teraz to wyjściowe założenie wróciło do łask.

Czyli przed sezonem jasno mówiono w klubie o awansie?

Zdecydowanie. Po spadku z Serie A zatrzymano praktycznie całą kadrę, poza oczywiście Sandro Tonalim, który odszedł do Milanu. Udało się też wzmocnić rywalizację, więc właściciel nie ukrywał, że jego celem jest szybki powrót na najwyższy szczebel.

O tobie parę razy napisano w kontekście zastępowania Tonalego. Czułeś, że takie są oczekiwania?

Nie, zupełnie tego nie czułem. Trudno nas nawet porównywać, bo jesteśmy zawodnikami o innych profilach. Chciałem po prostu pokazać się z jak najlepszej strony, uzbierać jak najwięcej minut, nauczyć się czegoś nowego, poznać włoski model gry i włoską kulturę. Chcę jak najwięcej wycisnąć z tego okresu, żeby mogło to zaprocentować w przyszłości.

Z włoskich niuansów taktycznych coś sprawiało ci wyjątkową trudność? Jesteś zawodnikiem otwartym na te tematy.

U trenera Dionigiego mieliśmy mnóstwo taktycznych szczegółów. Często w trakcie meczu zmienialiśmy formacje – broniliśmy trójką, atakowaliśmy czwórką lub na odwrót. Dużo ciągłych zmian. U tego szkoleniowca zbyt wiele nie grałem, więc można powiedzieć, że to sprawiało mi jakąś trudność. A to był grudzień, czyli w sumie jeszcze moje początki. Nadal nie wszystko rozumiałem po włosku, był natłok informacji. Ale na pewno wiele z tych treningów wyniosłem, stałem się bardziej świadomy taktycznie.

Zdarzało ci się pomyśleć, że masz do czynienia z przerostem formy nad treścią, z przesadą, z celebracją taktyki dla samej celebracji?

No można powiedzieć, że czasami szuka się tu kwadratowych jaj, podczas gdy piłka nożna w gruncie rzeczy jest bardzo prosta i proste środki powodują, że można wygrać mecz. Jest to tylko zaplecze Serie A, a u trenera Dionigiego przeciwnicy byli jak z Ligi Mistrzów. W każdym meczu była inna taktyka, inne ustawienie i inni zawodnicy. Filip Jagiełło w jednym spotkaniu zdobył bramkę i zaliczył asystę, a przez następne dwa siedział na ławce. Dla trenera nie liczyło się jak zagrałeś, tylko czy pasujesz mu do najnowszego pomysłu przed kolejnym meczem. Najczęściej ustawialiśmy się pod przeciwnika. Zdarzyło się nawet, że na całym boisku kryliśmy jeden na jednego, co raczej się już nie zdarza, od tego się odchodzi. Światowe trendy idą w inną stronę, a tutaj cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat. W tym przypadku każdy biegał za swoim zawodnikiem po całym boisku. Bywało więc, że lewy pomocnik schodził na prawą obronę, stoper szedł aż do ataku i tak dalej.

Co do ciebie, można powiedzieć, że jesteś klasycznym elementem rotacji. Grasz prawie zawsze, ale częściej jako zmiennik niż podstawowy piłkarz.

Dokładnie. Chciałoby się więcej grać, ale z drugiej strony cieszę się, że jestem blisko składu. Nie wypadam z niego, nie mam 5-6 meczów bez wejścia na boisko. Za nami 32 kolejki, opuściłem tylko cztery. Raz czy drugi wejdę z ławki, potem zacznę od początku. Cały czas licznik bije. Jestem w gronie tych czternastu czy piętnastu zawodników grających prawie zawsze przez przynajmniej 20-30 minut. To mój pierwszy rok za granicą, nie oczekiwałem, że będę występował od deski do deski przez 38 kolejek. Cieszę się z tego co jest, przy jednoczesnej mobilizacji, żeby coraz częściej pojawiać się w wyjściowej jedenastce.

Gdy jesienią pytałem Filipa Jagiełło czy będziecie ze sobą rywalizować o skład, stwierdził, że raczej nie. Zdarzało się wam jednak, że jeden zmieniał drugiego.

To właśnie jest uzależnione głównie od taktyki. Filip ma bardziej ofensywną charakterystykę, ja bardziej defensywną. Gdy wygrywaliśmy, schodził Filip, a ja wchodziłem. Jeśli ja grałem od początku i przegrywaliśmy, to trener wpuszczał Filipa, żeby zwiększyć siłę rażenia, bo musieliśmy atakować. Bezpośrednio faktycznie ze sobą nie rywalizujemy, obstawiamy inne pozycje.

Po którym meczu najbardziej byłeś zadowolony?

Chyba po tym przedostatnim. Wszedłem z ławki z Pordenone i wreszcie strzeliłem swojego pierwszego gola dla Brescii. Długo na niego czekałem. W końcu dałem jakiś konkret. Wcześniej oddałem ponad 20 strzałów, ale albo były blokowane, albo nie leciały w światło bramki, albo bramkarze bronili. Dopiero teraz coś wpadło.

Oddałeś strzał lekki i płaski, za to bardzo precyzyjny, przy słupku. Tak chciałeś?

Powiedzmy, że tak wyszło.

Czułeś już presję, że czas na jakiś konkret z przodu?

Presję może nie, bo to nie są moje boiskowe zadania, nie z tego jestem rozliczany. Ale zawsze fajnie trafić do siatki albo zaliczyć asystę czy nawet asystę drugiego stopnia.

Jakub Łabojko

Serie B jako liga czymś cię zaskoczyła?

Intensywnością i fizycznością grania, większą liczbą szybkich biegów i sprintów. Mało jest też przestojów w grze. W Ekstraklasie dość często widzimy, że ktoś wolno zabiera się do wyrzutu z autu czy wykonania rzutu rożnego, powoli wstaje po faulu. To wszystko długo trwa, a tutaj czegoś takiego nie ma. Więcej jest czystego grania w piłkę, częściej jest ona na boisku niż poza nim. Oczywiście mecze bywają różne, wiele zależy od taktyki i klasy przeciwnika, ale mówię o generalnych wnioskach. No i jakość piłkarska Serie B stoi wyżej niż polskiej ligi. U nas nie grają zawodnicy tej klasy co Mario Balotelli, Kevin-Prince Boateng czy Jeremy Menez. Christian Gytkjaer był królem strzelców Ekstraklasy, a w walczącej o awans Monzie czasami ma problemy z miejscem w składzie. Wielu piłkarzy zagrało po 200-300 meczów w Serie A. Są już starsi, więc schodzą szczebel niżej, ale jakość na boisku nadal widać.

No to masz inne zdanie niż Adam Chrzanowski z Pordenone. On uważa, że Serie B jest dużo bardziej zaawansowana taktycznie od Ekstraklasy, ale to nasza liga ma nieco więcej piłkarskiej jakości.

Czytaliśmy z Filipem tę rozmowę, podobnie jak wcześniej z Sebastianem Musiolikiem. Z przymrużeniem oka stwierdziliśmy, że chyba są w słabszej drużynie, skoro na co dzień nie widzą różnicy czysto piłkarskiej (śmiech). W każdym razie, według mnie Serie B stoi na wyższym poziomie niż polska liga.

Z Polakami widzicie się w zasadzie w co drugiej kolejce. W wielu drużynach grają nasi rodacy.

Gdzieś czytałem, że z obcokrajowców jesteśmy chyba najliczniejszą nacją w drugiej lidze włoskiej. Było nas bodajże trzynastu, potem Bartosz Salamon odszedł do Lecha Poznań. Nieraz była okazja spotkać się i pogadać, nawet z Thiago Cionkiem po meczu z Reggianą. Włosi nas cenią, cieszymy się tu szacunkiem. Godnie reprezentujemy Polskę.

Masz wrażenie, że Włosi szukają u Polaków cech, których sami nie mają? Uchodzimy za pracowitych, sumiennych, mało dyskutujących i narzekających.

Być może, chociaż z moich doświadczeń wynika, że miejscowi zawodnicy raczej tu nie marudzą. Słuchają wszystkiego, robią swoje i nie narzekają. Częściej coś się nie podoba zawodnikom z innych krajów niż samym Włochom. Generalnie nie widzę przepaści w kwestiach mentalnych między krajowcami a obcokrajowcami.

To na co obcokrajowcy mogą tu narzekać?

Na przykład na to, że po słabszych meczach jesteśmy zamykani w hotelu i nie możemy nigdzie wychodzić. Jest praktycznie jak na obozie – wyjazd na jeden trening dziennie i powrót do hotelu na resztę dnia. Często tam siedzieliśmy i nic konkretnego nie robiliśmy. W tym sezonie mieliśmy dwie tego typu sytuacje, z czego raz trwało to półtora tygodnia. Z naszej perspektywy trochę to dziwne, ale takie są zasady, taka kultura.

Czego kluby z Serie B mogą się uczyć od polskich?

Na pewno pozaboiskowej organizacji. Tutaj plany ciągle się zmieniają z dnia na dzień. Nie wiemy, kiedy będzie trening, a kiedy wolne. Rozmawiamy we wtorek, a nadal nie ma jasności, co będzie w czwartek i piątek. Trudno coś ustalić i zaplanować z wyprzedzeniem. Pełen spontan na bieżąco. W Śląsku Wrocław mieliśmy szczegółową rozpiskę na kolejne dwa tygodnie, łącznie z godzinami zajęć. Włosi potrafią rano zmienić harmonogram na popołudnie. Mają luz w tych kwestiach i takie podejście im odpowiada. Na początku mocno mnie ono frustrowało, bo jestem człowiekiem zorganizowanym, lubiącym mieć wszystko poukładane od A do Z. Teraz już mniej więcej się przyzwyczaiłem.

Włoskiej codzienności zasmakowałeś czy z wiadomych względów żyjesz w rytmie dom-trening-dom?

Trudno teraz poznać włoską kulturę i włoskie życie. Ciągle są różnego rodzaju obostrzenia związane z koronawirusem. Zawodników obowiązuje pewien reżim, więc nie za bardzo możemy gdzieś pojeździć i pozwiedzać. Zresztą i tak wszystko jest pozamykane, w restauracjach można zamawiać jedynie na wynos.

Byłeś w Polsce od momentu transferu?

Nie. Na Boże Narodzenie nie było szans, bo mecze mieliśmy 22 i 27 grudnia. Terminarz jest mocno napięty, a byłby jeszcze bardziej, gdyby nie odwołali nam spotkania w Pucharze Włoch. Zostaliśmy mocno przetrzebieni covidem, dziesięciu zawodników wypadło i Empoli przeszło walkowerem. Nie było alternatywnego terminu. Liga tylko na początku stycznia pauzowała przez jeden weekend, ale wyjazd do Polski wiązałby się z testami i kwarantannami, nie miałoby to sensu.

Serie A to dla ciebie dziś bardziej cel niż marzenie?

Kontrakt mam tak skonstruowany, że włoska ekstraklasa jest jasno określonym celem. I ja, i klub tego chcemy. Na razie spokojnie do tego podchodzę. Ten sezon traktuję jako przejściowy. Możemy powalczyć o coś więcej, natomiast ja przede wszystkim skupiam się na zadomowieniu w pierwszym składzie. A w przyszłości razem z Brescią chciałbym posmakować Serie A.

Miałeś w ogóle jakieś większe obawy przed transferem?

Nie miałem na nie czasu. Wszystko odbywało się bardzo szybko. Przed ostatnim meczem w barwach Śląska wiedziałem już, że temat Brescii jest zaawansowany i pozostaje czekać na dogranie spraw kontraktowych. Potem wyjazd na testy medyczne i finalizacja umowy. Druga taka szansa mogłaby się nie trafić. Jestem jeszcze dość młodym zawodnikiem, który czuł się gotowy, żeby spróbować sił za granicą.

Marzyłeś kiedyś o lidze włoskiej?

Myślałem po prosto o wyjeździe na Zachód, do lepszej ligi od naszej. Nie miałem ulubionego kierunku czy ulubionego klubu. Najważniejsze, żeby się rozwijać i można powiedzieć, że na razie się to udaje.

rozmawiał PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. Newspix

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Włochy
03.05.2021

Obsesja przerwania dominacji wreszcie się opłaciła

To była obsesja. Nie da się użyć innych słów, nie da się od tego uciekać – wśród drużyn ze szczytów ligi włoskiej detronizacja Juventusu stała się najważniejszym spośród wszystkich celów. Neapolitańscy kibice tatuowali sobie datę meczu, w którym Kalidou Koulibaly swoim golem dał Napoli nadzieję na strącenie turyńczyków z grzędy. Mediolańscy fanatycy byli gotowi wybaczyć […]
03.05.2021
Włochy
23.04.2021

Wieczny Zlatan. Jak długo grać będzie Ibra?

Zlatan Ibrahimović wczoraj przedłużył kontrakt z Milanem, co sprawia, że jego umowa wygaśnie w momencie, gdy będzie zbliżał się do 41. urodzin. Wiemy, ze w Italii są długie tradycje leciwych napastników, którzy wciąż strzelają, ale w wieku 41 lat wciąż strzelać na potęgę, wciąż stanowić o sile zespołu, który prawdopodobnie będzie grał w Lidze Mistrzów? […]
23.04.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Weszło
21.03.2021

Ile trzeba do pokonania Juventusu? Jeden celny strzał

To miał być standardowy dzień w biurze Juventusu. Mecz na własnym stadionie, przeciwnik w kryzysie i wizja walki o wicemistrzostwo Włoch. To wszystko powinno było wystarczyć, żeby uderzyć na pełnej w beniaminka i po prostu pokazać wyższość piłkarską. Plan dobry, ale z luką w postaci faktu, że „Stara Dama” potrafi gubić punkty ze słabiakami. W […]
21.03.2021
Weszło
11.04.2021

Szymon Żurkowski wreszcie na fali wznoszącej

Był moment, w którym już naprawdę poważnie martwiliśmy się, co wyjdzie z włoskiej przygody Szymona Żurkowskiego. To, że nie wywalczył sobie placu w barwach Fiorentiny można było mieć wkalkulowane, co tu kryć, ale dość długo również w Serie B miał pod górkę. Ostatnie tygodnie dają jednak nadzieję, że najgorsze już za byłym pomocnikiem Górnikiem Zabrze […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Łabojko: Koledzy z Brescii mówili, żeby się zbytnio nie przyzwyczajać do trenerów

Jakub Łabojko na początku tego sezonu zamienił Śląsk Wrocław na Brescię Calcio i nie przepadł. Co prawda częściej wchodzi z ławki niż zaczyna od początku, ale gra w prawie każdym meczu. Ze swoją drużyną nadal może mierzyć w awans do Serie A, a niedawno doczekał się premierowego gola na włoskiej ziemi. Rozmawiamy z nim o […]
10.04.2021
Włochy
27.02.2021

Łukasz Skorupski znów obronił rzut karny. Ibra już był, teraz padło na Immobile

Łukasz Skorupski jeszcze nie tak dawno zmagał się z bardzo długą passą bez czystego konta. W Serie A nie potrafił go zachować przez 40 meczów, między 25 września 2019 (0:0 z Genoą) a 29 listopada 2020 roku (1:0 z Crotone). Jak już się przełamał, to zaraz potem doznał kontuzji i opuścił siedem kolejek. Wrócił do […]
27.02.2021
Włochy
01.01.2021

Podsumowanie jesieni Polaków w Serie B. Jest co najmniej nieźle

Druga liga włoska wyrosła na nową ziemię obiecaną dla polskich piłkarzy i to nawet tych, którzy nie grali pierwszych skrzypiec w swoich ekstraklasowych klubach. Jako że 30 grudnia Serie B rozegrało ostatnią tegoroczną kolejkę, nadchodzi dobry moment, żeby dokonać pierwszych podsumowań. I wnioski są raczej pozytywne.  Żaden z naszych trzynastu rodaków nie przepadł. Najmniej grał […]
01.01.2021
Włochy
25.10.2020

„Po udanym finiszu byłem przekonany, że zostaję w Genoi. Życie znów zaskoczyło”

Filip Jagiełło dość długo się rozkręcał w Serie A po przyjściu z Zagłębia Lubin do Genoi, ale na finiszu ubiegłego sezonu odegrał kluczową rolę w utrzymaniu swojego zespołu. Wydawało się zatem, że w nowe rozgrywki wejdzie już jako zawodnik z innym, ważniejszym statusem. Tymczasem… w ostatnim dniu letniego okienka został wypożyczony do drugoligowej Brescii. O […]
25.10.2020
Włochy
29.06.2020

Konkrety Stępińskiego i Recy, błędy Bereszyńskiego i Skorupskiego. Niedziela w Serie A

Niedziela w Serie A była dobra dla Polaków – a przynajmniej dla niektórych. Najbardziej zadowolony może być Mariusz Stępiński. Napastnik Hellasu Verona po dłuższym czasie został mocniej odkurzony przez trenera i szansę bez wątpienia wykorzystał. Stępiński zagrał w wyjściowym składzie po raz pierwszy od 29 października, dostał godzinę z Sassulo. Schodził z boiska z golem […]
29.06.2020
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mr. Gold
Mr. Gold
3 miesięcy temu

dzięki za wywiad. Powodzenia Jakub.

Gmoch
Gmoch
3 miesięcy temu

Pojedyncze zajęcia potrafiły trwać 2,5 godziny. W jednej jednostce zaliczaliśmy wszystko, od siłowni i bieganie, przez taktykę, po gry na utrzymanie, małe gry i stałe fragmenty. W Śląsku moglibyśmy jeden taki trening rozłożyć na cały tydzień.

Kolejny. I dziwić się, że jesteśmy na poziomie Andory. Czy się robi, czy się leży….

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021