post
Avatar

Opublikowane 22.03.2021 12:46 przez

Kamil Warzocha

W Wiśle Kraków jest już prawie siedem lat. Jak sam mówi, przeżył w tym klubie wszystko. Niesprawiedliwe traktowanie, najtrudniejszy moment w karierze, sportowe wzloty i upadki. W pewnym momencie mógł przenieść się do klubu w Japonii, ale wystraszył się tej perspektywy. Został w Polsce i wciąż uczy się życia. Kiedyś był zbyt ufny i nie było mu daleko do trafienia w nieodpowiednie towarzystwo. Gdyby nie surowy sposób wychowania przez ojca, a w dorosłym życiu obecność żony, Michał Buchalik przyznaje, że mógłby zboczyć z obranej ścieżki. A gdyby nie piłka, trafiłby do kopalni. Szczery wywiad z bramkarzem “Białej Gwiazdy. Zapraszamy.

Język Ślązaków piękniejszym językiem niż polski?

Wiesz, teraz w życiu mam naprawdę niezły miszmasz. Nie dość, że pochodzę ze Śląska, to jeszcze moja żona jest z Kaszub. Trochę gwar zatem poznałem.

Który bardziej ci się podoba?

Powiem szczerze, że jak kiedyś pojechałem na urodziny mojej żony, gdzie były osoby starsze – nie wiedziałem, co się dzieje. Nie było szans, żeby zrozumieć cokolwiek, dlatego chyba wybieram mój “ojczysty” język!

Gdybyś nie został piłkarzem, myślisz, że poszedłbyś w ślady taty, czyli do kopalni?

Myślę, że tak. Nasz rejon słynął z górnictwa, więc to byłaby dla mnie naturalna droga.

Ale to raczej nie była pozytywna wizja.

Kiedy tata zobaczył, że granie w piłkę idzie mi dobrze, zaczął powtarzać, żebym tego nigdy nie odpuścił. Ostrzegał, że nie chciałbym skończyć jak on. Wiedział, z czym to się je. Martwił się o mnie i wiem, że codziennie myślałby o ryzyku utraty zdrowia i życia, z jakim spotykałbym się w tej pracy.

Tylko tata ciągnął cię do piłki? A mama?

To był mój pierwszy trener w życiu, więc miałem z nim taką a nie inną relację. Tata był bardzo surowy, przestrzegał zasad. Kiedy chłopcy próbowali wyciągnąć mnie na jakieś imprezy, on nigdy nie pozwalał mi na wyjścia. Dzisiaj wiem, że to było dla mnie dobre, bo udało mi się spełnić marzenie z dzieciństwa. Jeśli chodzi o mamę, ona była bardziej łagodna. Pamiętam, że jak chodziła na wywiadówki do szkoły, to zawsze kryła mnie przed tatą. Ratowała mnie z opresji.

Było co kryć?

Zdarzało się! Na szczęście dużych problemów nie sprawiałem. Ale tata chciał, żebym był najlepszy zarówno na boisku, jak i w szkole. Na wszystkim trzymał rękę.

Raczej nie miałeś takiego zagrożenia, że wpadniesz w złe towarzystwo.

Można tak powiedzieć. Byłem krótko trzymany.

Miałeś kiedyś podobną sytuację jak przy wbiegnięciu pseudokibica na murawę, wiesz, o której mowa, ale na ulicy?

Poważniejszych sytuacji raczej nie miałem, zdarzają się jedynie docinki. To wbiegnięcie kibica na murawę zapamiętam do końca życia, a jeśli chodzi o życie codziennie, miałem tylko jeden niemiły przypadek. Wróciliśmy pewnego dnia z obozu przygotowawczego, żona od razu po powrocie wysłała mnie do sklepu. Wskoczyłem tam w dresach Wisły, spotkałem dwóch kibiców z drugiej strony Błoń. Wziąłem zakupy i szybko stamtąd wyszedłem. Miałem takie myśli, żeby w razie zaczepki się odegrać. Ale jak już pojawiło się czterech gości z obozu Cracovii, trochę się wystraszyłem. Uciekłem!

Nie zadzierasz nosa.

Zawsze sobie powtarzam, że trzeba myśleć na chłodno. Tym bardziej teraz, kiedy mam rodzinę. Nie wiadomo, co taki człowiek, kibic przeciwnej drużyny, ma w głowie. Może zrobić coś nieświadomie i to mogłoby skończyć się bardzo źle dla obu stron. Niektórzy nie myślą, zanim coś zrobią. Tego ludziom czasami brakuje.

Kiedy popełniasz taki błąd jak z Piastem na początku rundy wiosennej, co sobie myślisz? Przytłacza cię krytyka?

Kiedyś bardzo przeżywałem takie momenty, coś takiego siedziało mi w głowie przez dłuższy czas. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Ten mecz zagrałem trochę z przypadku. Miałem nie grać, ale pomyślałem, że i tak muszę dać z siebie wszystko. Niestety zrobiłem sporego babola, ale wziąłem to na klatę. Porozmawiałem o tym z trenerem, choć z drugiej strony wiem, że sam tego meczu nie przegrałem. Zdawałem sobie jednak sprawę, że teraz na kolejną szansę będę musiał trochę dłużej poczekać. Dotknęło mnie to, ale po tej sytuacji jak najszybciej chciałem wejść w trening. Chciałem się wyżyć.

Dziesięć lat temu pewnie nie miałeś takiego podejścia.

Oj, nie. Wtedy zamykałem się w pokoju i czasami zdarzało się, że pojawiały się łzy. Po złych meczach była załamka, ale z drugiej strony takie przeżycia uczą na przyszłość. Trzeba być samokrytycznym.

Nie szczędzisz języka na swój temat.

To prawda. Kiedy popełnię błąd i przez to drużyna traci bramkę, nie boję się potem przyznać, że zawaliłem. Nie czaruję rzeczywistości, bo to nie działa dobrze na szatnię. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kibice czy dziennikarze nie są tak wyrozumiali. Kiedy zagrasz pięć dobrych spotkań, a w szóstym zrobisz kluczowy błąd, będą wypominać ci ten ostatni występ. Na szczęście koledzy z zespołu inaczej do tego podchodzą. Nie strzelają do bramkarza. Trochę inaczej ma to się odnośnie trenerów, ale jeśli czujesz ich zaufanie, nie musisz bać się o popełnienie błędu. Dlatego warto odcinać się od opinii ludzi z zewnątrz. Niewielu z nich jest z tobą na dobre i na złe.

Często miałeś takie momenty w karierze, kiedy grałeś do pierwszego błędu?

Różnie to bywało. Miałem taką sytuację w Wiśle, kiedy trenerem był Joan Carrillo. Wiedziałem, że będzie stawiał na hiszpańskiego bramkarza, Juliana Cuestę. Kiedy wracał po kontuzji, czułem, że muszę uważać, bo jeden błąd może zaważyć o moim dalszym losie. Szczerze mówiąc, nie grało mi się wtedy zbyt dobrze. Nie masz takiego flow, nie możesz bardziej zaryzykować, gdzie są takie chwile, gdy ryzyko jest potrzebne. Zupełnie inaczej było inaczej za trenera Smudy czy Stolarczyka. Dostawałem od nich jasny komunikat, że po dwóch-trzech błędach nie zostanę zmieniony. Miałem spokój. Trener Smuda był oczywiście specyficzny, ale lubiłem jego szczerość. Jeśli ktoś się nie nadawał, mówił mu to prosto w oczy. Bez żadnych gierek. Piłkarz wiedział, na czym stoi. Moim zdaniem to dobre podejście.

Czujesz się na tę chwilę spełniony jako piłkarz? Zrobiłeś tyle, ile chciałeś, czy czegoś żałujesz?

Wciąż jestem w grze, więc nie czuję zachwytu nad swoimi dokonaniami. Jestem zadowolony, z tego co wydarzyło się do tej pory, bo uważam, że takie rzeczy trzeba szanować. Różne doświadczenia budują cię jako człowieka, ale swoje bariery ciągle chciałbym przekraczać. Jestem jeszcze w miarę dobrym wieku do grania, co chciałbym wykorzystać jak najlepiej. Kiedy skończę swoją przygodę, przemyślę sobie dokładniej, co poszło źle, a z czego mogę być dumny.

Jakie masz ambicje?

Mam proste ambicje. Jeśli zdrowie na to pozwoli, chcę grać jak najdłużej. Dopóki będę dostawał oferty, a w Wiśle będę mógł okazywać swoją przydatność, będzie dobrze.

Miałeś kiedykolwiek realną opcję wyjazdu za granicę?

Szczerze mówiąc, miałem. Ostatnio rozmawiałem z Mateuszem Lisem o tym, że dzisiaj wystarczy jedna dobra runda w młodym wieku, żeby wypromować się z Ekstraklasy do lig zagranicznych. Kiedyś tak nie było. Osobiście dostałem propozycję z Japonii po rozegraniu pełnego sezonu za kadencji trenera Smudy. To był klub z zaplecza, który awansował do elity. Wtedy wystraszyłem się tego kierunku. Pomyślałem, że skoro zagrałem dobry sezon i mam w Krakowie kontrakt, to nie będę kombinował. Stwierdziliśmy z żoną, że zostajemy w Polsce.

Jakub Słowik czy Krzysztof Kamiński się nie bali.

Znam temat. W podobnym momencie Krzysiek też dostał propozycję z Japonii i z niej skorzystał. Znamy się i trochę mi o tej przygodzie opowiedział. Usłyszałem o realiach zupełnie innego świata, którego błędem było nie poznać własny okiem. Tego trochę żałuję, bo fajnie by było mieć takie doświadczenie.

Inny świat miałeś też w Wiśle. To, co działo się choćby dwa lata temu, nadaje się na film?

Na książkę o wielu aktach. W Wiśle jestem siedem lat i przeżyłem już wszystko. Działo się wiele, nie wspominając o dziwnych ruchach “na górze” i niepłaceniu pensji. Nie chciałbym do tego wracać, bo działo się naprawdę źle. Szkoda gadać. Wystarczy przypomnieć sobie historię, że pewien jegomość, który miał przejąć klub, ponoć dostał zawału w samolocie. Wierzyliśmy we wszystko, co nam mówią, a potem to okazywało się bujdą. Nie wiedzieliśmy, co robić, ale nie poddaliśmy się. Wierzyliśmy. Mieliśmy z tyłu głowy taką myśl, że jesteśmy ostatnią instancją. Nie ma nas – nie ma klubu. Dlatego walczyliśmy i wyszło nam to bardzo dobrze. Potem przyszedł Kuba ze swoimi ratownikami i teraz wszystko jest odpowiednio poukładane.

To był najtrudniejszy moment w twojej karierze?

Zaciągnięte kredyty, żona, dziecko… Człowiek cały czas myślał o rodzinie. Miałem świadomość, że jeśli klub ogłosi upadłość, to żadnych pieniędzy za 7-8 miesięcy już nie zobaczymy. Tak więc tak, to był najgorszy okres. Na szczęście mieliśmy taką szatnię, która podtrzymywała się wzajemnie na duchu. Wierzyliśmy, że walka o samych siebie sprawi, że życie odda nam coś dobrego.

To musiało być niefajne uczucie, kiedy patrzyłeś na żonę z myślą, że finansowo nic nie wnosisz. I tak co miesiąc.

Fakt, czasami były takie momenty, że rodzinie się za to obrywało. Ona była jednak bardzo istotna, bo kiedy człowiek wracał z treningu podłamany, to żona z dzieckiem zawsze potrafili podnieść mnie na duchu. Nie było łatwo z psychiką, to muszę przyznać. Nie wiem, co zrobiłbym bez nich.

Kariery raczej nie zaczynacie z myślą o pieniądzach, ale w takich sytuacjach nie da się o nich nie myśleć.

Karierę jeszcze próbuję zrobić, bo na razie to tylko przygoda! Ale zgadzam się. Ludzie powtarzają, że mamy tyle pieniędzy za niewielki wkład i przyjemne życie. No nie, tak nie jest. Nikt nikomu przecież nie bronił, żeby poszedł kopać w piłkę. U nas była pasja od małego, a potem doszła ciężka praca. Oczywiście też jest to jakiś prezent od losu, bo trzeba mieć trochę szczęścia, żeby osiągnąć tyle, ile się zakłada. Ale szczęściu trzeba dopomóc. Trzeba mieć poukładane w głowie i być dobrym człowiekiem. Karma w życiu istnieje, życie oddaje pięknym za nadobne.

Na fałszu sukcesu nie zbudujesz.

Taka jest moja opinia. Innych ludzi trzeba też szanować.

Życie pewnie nauczyło cię również, że nie można być zbyt ufnym.

Tak. Trzeba uważać na pewnych ludzi, bo niektórzy próbują prześlizgnąć się przez twoje życie i zyskać coś tylko dla siebie. Są po prostu oszustami. Powiem ci szczerze, że taki właśnie byłem. Zawsze za bardzo naiwny. Kiedy ktoś mi coś mówił, w wiele z tych rzeczy bezmyślnie wierzyłem. Dzisiaj jest inaczej, nauczyłem się w szybszym czasie poznawać się na ludziach. Decydować, komu warto zaufać.

Stawiasz na wyrabianie własnej opinii?

Zdecydowanie. Sam lubię poznawać daną osobę i słuchać tego, co podpowiada mi intuicja. Niekoniecznie polegać na zdaniu wyrobionym przez innych, bo to nie zawsze się sprawdza.

A co nie podoba ci się w ludziach?

Najgorsza jest fałszywość. Nie znasz kogoś, później tę osobę poznajesz i okazuje się, że słowa powiedziane na początku mijają się później z prawdą. To jest dla mnie sygnał, że ktoś taki może mieć złe intencje. Nie da się komuś takiemu zaufać.

Zaufałeś żonie i chyba nie żałujesz. Bez niej wyobrażasz sobie w ogóle rzeczywistość?

Nie ma szans. Wydaje mi się, że bez niej mógłbym źle skończyć. Wiesz, nieodpowiednie towarzystwo, błędne decyzje. Przez moją naiwność być może byłbym na to podatny.

Bycie wiecznym kawalerem mogłoby być dla ciebie zgubne.

Nie będę ukrywał: niestety tak. Krążą o mnie takie opinie, że po ślubie stałem się bardziej poukładanym człowiekiem. Nie przeszkadza mi to, bo uważam, że bramkarz nie musi być szalony. Ale wydaje mi się, że oba te aspekty nie idą aż tak mocno w parze. Zawsze miałem ten spokój w życiu, tyle że ktoś musiał mnie “doglądać”, żebym nie zboczył z obranej ścieżki. Każdy ma swój charakter, który może pomóc lub nie.

Ty miałeś taki charakter, że dało się ciebie owinąć wokół palca.

Można powiedzieć, że trzeba było trzymać mnie w ryzach. Coś w tym może być. Na szczęście nauczyłem się życia, a poza tym sporo rozmawiam z żoną o różnych sytuacjach. Wiadomo, że w piłkę nie grała, ale potrafi dobrze doradzić.

Miałeś konkretne przykłady na to, kiedy przez ufność omal nie wpadłeś w jakieś kłopoty lub nałóg?

Było kilka takich momentów, kiedy dostawałem różne propozycje. Ale nie zastanawiałem się nad nimi, bo wiedziałem, z czym to wszystko się je. Uważam, że to wynika z wychowania przez rodziców. Z czasów dzieciństwa po prostu wiedziałem, że pójście w jakiś nałóg czy poluzowanie sobie to zła decyzja w kontekście własnego rozwoju. Gasiłem temat w zarodku. Nie chciałem przez sprawy niezwiązane z boiskiem stworzyć sobie problemów.

Na pewno widziałeś kilku młodych piłkarzy, którzy nie poszli za twoim sposobem myślenia.

Dużo jest takich przykładów. Nieprofesjonalne podejście wychodzi prędzej czy później. Trzeba trzymać się na baczności. Wiadomo, że wszystko jest dla ludzi, ale nie każdy ma głowę do tego, żeby w kluczowym momencie się hamować.

Czyli ty potrafisz.

Powiem tak: nikt mnie nigdy nie przyłapał! Oczywiście śmieję się, ale są takie chwile, kiedy można pozwolić sobie na coś więcej. Wypić piwo, trochę poluzować. To dobrze działa na psychikę.

Kiedykolwiek czymś się lansowałeś?

Zostałem tak wychowany, że bardzo szanuję zarobione pieniądze. Nie uważam, żebyśmy jako piłkarze powinni się czymś popisać. Po co? Lepiej takie rzeczy zostawiać dla siebie. Człowiek czasami zapomina, że dobra karta może odwrócić się w każdej chwili w najmniej niespodziewanym momencie.

Fot. Newspix (główne), FotoPyk

Kamil Warzocha

Nołnejm z Chojnowa wynaleziony przez trenera Rokuszewskiego. Trzeci najmłodszy w zespole Weszło, filolog i (jeszcze) student dziennikarstwa. Chciał być piłkarzem, może kiedyś zostanie dziennikarzem. Na boisku czerpie z Zielińskiego, w życiu od Lewandowskiego. Najbardziej lubi robić wywiady.

Opublikowane 22.03.2021 12:46 przez

Kamil Warzocha

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
13.05.2021

Finał w cieniu ligowego rozczarowania obu drużyn

Zarówno dla Borussii Dortmund, jak i RB Lipsk, finał Pucharu Niemiec stanowi spotkanie, które po części zdefiniuje sezon w ich wykonaniu. Ewentualny triumf istotnie zrekompensuje niepowodzenia w ligowych zmaganiach. Dla obu zespołów bieżąca edycja Bundesligi nie jest udana. BVB bardzo szybko wypisała się z walki o mistrzostwo, a na tę chwilę jeszcze nie może być […]
13.05.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Skradzione auta piłkarzy

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Weszło
12.05.2021

Hertha bliżej utrzymania, Piątek z kontuzją

Wielka ulga, ale i wielkie obawy. Tak można najkrócej podsumować dzisiejsze starcie Herthy Berlin, która pojechała do Gelsenkirchen, by uczynić ważny krok na drodze do utrzymania. Ulga – bo choć momentami pachniało sensacją, to ostatecznie stołeczni piłkarze zdobyli arcyważne 3 punkty. Obawy – bo niestety, ale Krzysztof Piątek opuścił boisko przed czasem, z powodu kontuzji. Może […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Weszło
10.05.2021

Panie Deschamps, Benzema zasługuje na “Last Dance”

8 listopada, 2015 roku. Karim Benzema strzela Armenii dwie bramki, po czym trafia na wygnanie. Czas mija, mamy już nową dekadę, a Francuza jak w kadrze nie było, tak nie ma. Oczywiście jest to pokłosie skandalu z seks-taśmami, a później oskarżeń o rasizm, które w oczach selekcjonera doszczętnie skreśliły 33-latka. Wtedy w podejściu Didiera Deschampsa […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

3:0 i do domu. Arka zrobiła swoje, choć nie bez oporów

To był mecz o dwóch obliczach. Pierwszym była połowa, w której Arka sprawiała wrażenie, jakby dopiero budziła się na to spotkanie. Drugim kolejne 45 minut, gdzie widzieliśmy już pokaz siły gości i bezradny GKS Bełchatów. Nie było jakichś fajerwerków, ot, ekipa z ekstraklasowymi ambicjami po prostu wykonała swoją robotę. Każdy inny wynik niż wyraźne zwycięstwo […]
08.05.2021
Weszło
08.05.2021

Lechia da radę dojechać do europejskich pucharów?

Dwa mecze do końca, na rozkładzie Cracovia i Jagiellonia. W teorii zdobycie sześciu punktów nie powinno być problemem, a że Lechia wciąż gra o europejskie puchary – człowiekowi układającemu terminarz mogą w Gdańsku podziękować. Sęk w tym, że nawet jeśli ekipa trenera Stokowca będzie bezbłędna, w tej chwili pierwszeństwo do czwartego miejsca w tabeli dzierży […]
08.05.2021
Weszło
07.05.2021

Arteta i Arsenal. Czy ten związek ma jeszcze sens?

Złośliwi powiedzieliby, że populacja kibiców Arsenalu zmniejsza się w drastycznym tempie. Cóż, nie dość, że “The Gunners” odpadli z LE w tragicznym stylu po półfinałowym dwumeczu z Villarrealem, to jeszcze po raz pierwszy w XXI wieku mogą nie zagrać w żadnych europejskich rozgrywkach w następnym sezonie. Auć, to może zaboleć. Teraz londyńczycy muszą walczyć o […]
07.05.2021
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

O jaką sytuację z pseudokibicem na boisku chodzi?

,eh
,eh
1 miesiąc temu

Śląski to gwara, nie język. Nie pozdrawiam

Patrol
Patrol
1 miesiąc temu
Reply to  ,eh

To czy coś jest uznawane za gwarę, czy za język jest niestety głównie kwestią polityczną. Z perspektywy językoznawczej śląski spokojnie mógłby być uznany za język, jeśli zostałby odpowiednio skodyfikowany. Z perspektywy politycznej niekoniecznie. Popatrz na języki byłej Jugosławii. Choćby chorwacki i serbski według większości językoznawców są po prostu wariantami tego samego języka, ale z wiadomych powodów politycznych niemożliwa jest ich oficjalna unifikacja. I teraz powstaje pytanie – czy bardziej nas obchodzi perspektywa polityczna, czy językowa? Mnie na przykład językowa i dlatego, po przeprowadzeniu odpowiednich prac kodyfikacyjnych, byłbym skłonny uznać śląski za język.

Miętosz
Miętosz
1 miesiąc temu
Reply to  ,eh

Aleś się przyczepił juz nie miales czego chyba

happer41
happer41
1 miesiąc temu

W sumie wywiad o niczym…. Sprowadza się do takich banalnych stwierdzeń odnośnie życia typu szczerość, uczciwość, rodzina, skromność.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  happer41

Problem w tym, że uważa się szczerość, uczciwość czy skromność za banał. Jednocześnie, abstrakcyjnie, są to towary luksusowe, coraz mniej dostępne na “rynku”. A moim zdaniem to wartości, o których pisze się za mało. Przestały być modne kosztem lansu i sztuczności.

Jeśli tak chłopina uważa, to po co ma się silić na pajacowanie czy nawet większą ekspresję wypowiedzi? To nie Kosecki. Nie widzę w tym nic złego. Nie każdy wywiad musi być z zębem. Ten wywiad pokazuje po prostu zwykłego, zrównoważonego gościa.

Wywiad nie jest o niczym tylko o życiu piłkarza i jego podejściu do zawodu czy życia. Pewnie z Balotellim by ci bardziej podszedł:)

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Na korzyść lansu i sztuczności [edit] 🙂

happer41
happer41
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Nie o to chodzi. Mało tu spraw piłkarskich w wywiadzie. Bardziej nastawiałem się, że dowiem się czegoś więcej o Wiśle jak teraz tam wygląda sytuacja wewnątrz itp.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  happer41

No akurat tu przyznaję ci rację, przydałyby się ze 2 pytania rozwijające dotyczące klubu. Też głosowałbym za. Dowiedzieliśmy się dużo o piłkarzu (na plus), mało o klubie. Też jest to ok, ale mogło być ciut lepiej.

floro flores
floro flores (@floro-flores)
1 miesiąc temu

buchal ale że w lewcu u nas jakies żydki sie kręciły?

Suche Info
13.05.2021

Rodzina odpowiedzialna za Stone Island chce przejąć klub z Serie C

W Polsce nazwisko Rivetti większości osób mówi bardzo niewiele. Bardziej rozpoznawalna jest ich marka – Stone Island. Obecnie trwają rozmowy pomiędzy rzeczoną rodziną a Modeną.  Włosi chcą przejąć klub, który obecnie występuje w Serie C. Jak informuje Gianluca Di Marzio, prawnicy obu stron prowadzą już ze sobą zaawansowane rozmowy, by sfinalizować transakcję zaraz po zakończeniu […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Finał w cieniu ligowego rozczarowania obu drużyn

Zarówno dla Borussii Dortmund, jak i RB Lipsk, finał Pucharu Niemiec stanowi spotkanie, które po części zdefiniuje sezon w ich wykonaniu. Ewentualny triumf istotnie zrekompensuje niepowodzenia w ligowych zmaganiach. Dla obu zespołów bieżąca edycja Bundesligi nie jest udana. BVB bardzo szybko wypisała się z walki o mistrzostwo, a na tę chwilę jeszcze nie może być […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Wiele hałasu o nic. Robert Lewandowski zagra w sobotę

Nie będziemy kryć, obleciał nas wszystkich blady strach. Bild nie podawał żadnych szczegółów, ale sam widok Robera Lewandowskiego schodzącego z treningu z grymasem bólu był powodem do dużego niepokoju. Z kapitanem reprezentacji Polski jednak wszystko w porządku. Jak podaje Paweł Kapusta z portalu Wirtualna Polska, Robert Lewandowski wystąpi w sobotnim starciu z Freiburgiem. Tym samym […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Poznaliśmy obsadę sędziowską 30. kolejki PKO Ekstraklasy

Już w niedzielę poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii Ekstraklasy. Kto spadnie? Kto zagra w eliminacjach do europejskich pucharów? To w weekend. Teraz wiemy, kto będzie odpowiedzialny za przebieg spotkań.  30. kolejka będzie rozgrywana w ośmiu miastach: Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach, Szczecinie, Wrocławiu i Płocku. Jacy arbitrzy zostali przypisani do spotkań, które się tam odbędą? […]
13.05.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Skradzione auta piłkarzy

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Robert Lewandowski opuścił trening Bayernu. Możliwa kontuzja

Chcemy, żeby to było jakieś przeinaczenie, pomyłka, cokolwiek. Wiele jednak wskazuje na to, że Robert Lewandowski znowu doznał urazu. Jak informuje Bild, Polak musiał opuścić trening Bayernu Monachium.  Mistrz Niemiec trenował dzisiaj przed sobotnim starciem z Freiburgiem. Chociaż sytuacja w tabeli Bundesligi jest dla Bayernu już jasna, sam Lewandowski pewnie podchodziłby do tego meczu bardzo […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

OFICJALNIE: Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany na Wembley. Kierunek: Portugalia

Spekulacje trwały od dłuższego czasu, ale teraz wszystko jawi się jako jasne. Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany w Stambule. Konkurencją miało być Wembley, lecz UEFA ostatecznie postawiła na Portugalię.  Finał odbędzie się na stadionie FC Porto – Estádio do Dragão – które może pomieścić 50000 tysięcy widzów. Oczywiście w normalnych warunkach, bo w obecnej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Deportes Cuatro: Cristiano Ronaldo pakuje się i wraca do Sportingu!

Póki co grzmią o tym portugalskie media, ale warto odnotować. Zdaniem Deportes Cuatro, Cristiano Ronaldo jest o krok opuszczenia od Juventusu. Portugalczyk jest rozgoryczony wynikami drużyny, krytyką ze strony kibiców i chce wrócić do Sportingu.  Deportes Cuatro twierdzi, że 36-latek jest gotów wyjechać z Włoch, mimo tego, że jego kontrakt ze Starą Damą obowiązuje jeszcze […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Piotr Tworek zrezygnował z premii

Warta Poznań to rewelacja tego sezonu Ekstraklasy. Beniaminek ma nawet szansę zakończyć rozgrywki na miejscu umożliwiającym udział w eliminacjach. Cele zostały przekroczone, ale to od początku nie był projekt obliczony na walkę o utrzymanie w lidze.  Tak przynajmniej twierdzi trener Piotr Tworek, który jest jednym z architektów sukcesu Warty. Szkoleniowiec, w rozmowie z portalem Interia, […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Nowy klubowy kolega Kacpra Przybyłki

Philadelphia Union sfinalizowała nowy transfer. Do zespołu z USA dołączy reprezentant Węgier, Daniel Gazdag. 25-latek jest wychowankiem Honvédu, w którym spędził całą dotychczasową karierę. Klub z MLS zapłacił za niego 1.5 miliona dolarów, co wydaje się dość promocyjną kwotą, jak na ostatnie wyniki ofensywnego pomocnika. W ostatnim sezonie zaliczył 34 występy, w których strzelił bagatela […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Trzech zawodników odejdzie z Pogoni Szczecin. Klub opuści legenda

Jak poinformowała Pogoń Szczecin, Adam Frączczak opuści klub wraz z końcem tego sezonu. 33-letni zawodnik był związany z Portowcami przez ponad 10 lat. Zadebiutował w Pogoni 4 marca 2011 roku. Przez ponad 10 lat rozegrał 287 oficjalnych spotkań, w których zdobył 69 goli, co jest jednym z najlepszych wyników w historii klubu. Frączczak zapisał piękną […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Frank Lampard wróci do Premier League?

Od czasu zwolnienia przez Romana Abramowicza, Frank Lampard pozostaje na zwolnieniu. Dużo mówiło się o tym, że były szkoleniowiec Chelsea i Derby County obejmie Celtic. Inne zdanie na ten temat ma Daily Telegraph.  Brytyjskie źródło informuje o możliwym przejęciu Crystal Palace. Lampard miałby zastąpić na stanowisku 73-letniego Roya Hodgsona. Młodszy z Anglików byłby odpowiednim ruchem […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Tomasik niczym CJ z GTA: San Andreas. Świetna akcja marketingowa Wisły Płock.

Wczoraj zachwycaliśmy się tym, co zrobił Club Leon i Ajax. Dzisiaj rękawicę na ring wrzuciła Wisła Płock, która do marketingowej topki wchodzi razem z futryną. Sporo dobrego mówi się o działalności polskich klubów w social mediach, ale tym razem naprawdę jesteśmy powaleni. Zarząd Nafciarzy postanowił przedłużyć umowę z bocznym obrońcą, Piotrem Tomasikiem. 33-latek podpisał nowy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Jurgen Klopp: Kibice nie powinni spodziewać się dużych transferów

Z racji odniesionych kontuzji, Liverpool uchodzi za jeden z najbardziej doświadczonych przez los zespołów. Mistrzom Anglii wypadł nie tylko Virgil van Dijk, ale także Joel Matip, Joe Gomez, Jordan Henderson i Fabinho. Dość powiedzieć, że w dzisiejszych Derbach Anglii na środku obrony ma wystąpić Nathaniel Phillips oraz Rhys Williams. Wydawać by się mogło, że skłoni […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Kolejne trafienie Kacpra Przybyłki. Tym razem w MLS

Do tego, że Kacper Przybyłko trafia w 2021 roku, zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić. Polak trafiał głównie z rozgrywkach Ligi Mistrzów CONCACAF, ale tym razem przełamał się w MLS.  28-latek ma na swoim koncie już pięć trafień w międzynarodowym pucharze. Na jego rozkładzie znalazła się Atlanta United (USA) oraz Deportivo Saprissa (Kostaryka). Pierwszym wbił trzy […]
13.05.2021