post
Avatar

Opublikowane 02.03.2021 12:49 przez

redakcja

Wszyscy darzyli Kazimierza Górskiego olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co Kazimierz Górski robi takiego, że zawsze trafia w dziesiątkę ze swoimi decyzjami. Piłkarze u niego rozkwitali. Odbudował chociażby Jasia Tomaszewskiego, którego za czasów Ryszarda Koncewicza potrafiła zejść prasa za taki mecz z Niemcami, którzy strzelili mu wówczas trzy bramki, a u pana Kazia został wielkim bramkarzem. To nie był tylko trener. Dobry wujek. Tata. Każdy czekał na powołania, każdy zastanawiał się, czy pojedzie, czy będzie mógł spotkać Kazimierza Górskiego – wspominał Grzegorz Lato na antenie Weszło FM. Piękna opowieść byłego wielokrotnego reprezentanta Polski o trenerze stulecia. Zapraszamy. 

Jakie słowa cisną się panu na usta, kiedy myśli pan o Kazimierzu Górskim?

Od paru dni o nim myślę. Setne urodziny jednego z najwspanialszych trenerów w historii polskiego futbolu. Słowa są proste: mnóstwo mu zawdzięczam. Jestem jego wynalazkiem, jego patentem. To pan Kazimierz Górski powołał mnie jako młodego chłopaka do młodzieżowej reprezentacji Polski. Miałem wtedy dwadzieścia lat. Grali ze mną Jan Tomaszewski, Jerzy Gorgoń, Leszek Ćmikiewicz, Mirosław Bulzacki, Antoni Szymanowski, Adam Musiał. Wszyscy. Niewiele później, kiedy trener zaczął prowadzić seniorską kadrę, awansowaliśmy jeszcze wyżej i dołączyliśmy do jego drużyny. Tym samym Kazimierz Górski wspaniale przeprowadził wymianę pokoleniową i zbudował potęgę. Jeśli dobrze pamiętam…

Oj, na pewno dobrze pan pamięta, a i można sobie odświeżyć pamięć starymi nagraniami!

Osiemdziesiąt procent młodzieżówki grała później w dorosłej reprezentacji. Pewnie jeszcze o kimś zapomniałem. A, już wiem, Kazio Kmiecik i Marek Kusto. Do tego dokooptowani zostali Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Henryk Kasperczyk i Zygmunt Maszczyk. Powstała drużyna, która zdobyła trzecie miejsce na Mundialu 74′, a wcześniej złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.

Pierwsza anegdota, która przychodzi panu na myśl, kiedy rozmawiamy o Kazimierzu Górskim?

Kaziu miał słynne powiedzonka. Anegdot jest z nim mniej. Raz, pamiętam, był bankiet. Pan Kazimierz w pewnym momencie stuknął w szklaneczkę.

Szanowni państwo, ja tak po angielsku się ulotnię.

Kapitalne. 

Wszyscy darzyli go olbrzymim szacunkiem. Nie zdarzało się, żeby ktoś mu pyskował, ktoś mu podskoczył. Nikt nie stawiał się trenerowi. Miał dwóch współpracowników – Jacka Gmocha i Andrzeja Strejlaua. Jeden mówił swoje, drugi mówił swoje, a czerpał trochę od jednego, trochę od drugiego, a i tak robił po swojemu. Wszyscy zastanawiali się, co Kazimierz Górski robi takiego, że zawsze trafia w dziesiątkę ze swoimi decyzjami. Piłkarze u niego rozkwitali. Odbudował chociażby Jasia Tomaszewskiego, którego za czasów Ryszarda Koncewicza potrafiła zejść prasa za taki mecz z Niemcami, którzy strzelili mu wówczas trzy bramki, a u pana Kazia został wielkim bramkarzem. To nie był tylko trener. Dobry wujek. Tata. Każdy czekał na powołania, każdy zastanawiał się, czy pojedzie, czy będzie mógł spotkać Kazimierza Górskiego.

Grzegorz Lato: Jak Kazimierz Górski zabierał głos, to wszyscy siedzieli cicho i słuchali uważnie każdego jego słowa

Trzeba też dużo oddać Antoniemu Piechniczkowi, że powtórzył jego sukces w 1982 roku, ale to pan Kazimierz Górski jest bezsprzeczny numerem jeden. Złoty medal olimpijski, srebrny medal olimpijski, trzecie miejsce na MŚ. Wspaniałe mecze. Z Anglią na Wembley i na Stadionie Śląskim, gdzie przyszło ponad 100 tysięcy osób. Boje z Niemcami, boje z Holandią. Starsi kibice doskonale to pamiętają. Młodzież też sobie odświeżą, bo Telewizja Polska niekiedy puści wspomnienia tamtych meczów. I dobrze, bo to piękne chwile polskiego sportu.

To było duże zaskoczenie, że z Mundialu w Niemczech wróciliście z medalem?

Nikt nie liczył na medal. W grupie mieliśmy Włochów i Argentyńczyków, więc skazywano nas, wraz z Haitańczykami, na pożarcie. Mieliśmy być chłopcami do bicia. Po wygranej z Argentyną 3:2, role się odwróciły, zaczęliśmy rozdawać karty. Szybko awansowano nas do roli zespołu, który na pewno zagra w pierwszej czwórce. Wygrane z Haiti 7:0 i 2:1 z Włochami tylko to potwierdziły. Staliśmy się faworytami, choć w drugiej grupie też rywalizowaliśmy ze wspaniałymi zespołami – z Jugosławią, ze Szwecją i z RFN. Nieszczęśliwy ten mecz na wodzie. Nie wiadomo, jakby się to wszystko skończyło, jakbyśmy grali w normalnych warunkach. To nie była piłka nożna, to było waterpolo. Piłka stawała. Nieprzypadkowo też najlepszym piłkarzem Niemców był Sepp Maier, który odbił niesamowitą liczbę strzałów.

Ma pan takie przekonanie, że gdyby nie ta woda, to bylibyśmy mistrzami świata?

Tego nie mogę powiedzieć, ale na pewno mielibyśmy do czynienia z zupełnie innym meczem. W dzisiejszych czasach takie spotkanie nawet by się nie odbyło. Przypomnijmy sobie niedoszłe starcie Polski z Anglią na Stadionie Narodowym. Nie zasłonięto dachu. Spadła ulewa. Murawa stała się jedną wielką kałużą i sędzia odwołał spotkanie. Tam zabrakło decyzji. Nasze władze powinny twardo obstawać przy tym, że w takich warunkach przeprowadzenie sportowej rywalizacji jest niesprawiedliwe. Musieliśmy ten mecz wygrać, a RFN wystarczał remis, bo mieli więcej strzelonych bramek. Wygraliśmy 2:1 z Jugosławią i 1:0 ze Szwecją, a oni 4:2 i 2:0. My plus dwie bramki, oni plus cztery. Tak to wyszło.

O Kazimierzu Górskim mówi się, że zawsze był bardzo spokojny, bardzo wyważony. Przypomina pan sobie sytuację, żeby uniósł głos na kogoś w szatni? 

Jak zabierał głos, to wszyscy siedzieli cicho i słuchali uważnie każdego jego słowa. Każdy to przyjmował. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że mieliśmy wtedy zespół, który wiedział, że kiedy wychodzi się na murawę, to trzeba zasuwać, to trzeba gonić. Nie to, że ktoś odpuścił, ktoś stanął, bo poczuł się zmęczony. Tego u pana Kazimierza Górskiego nigdy nie było.

Jego odprawy były proste czy skomplikowane?

Nieprzypadkowo mawiał, że piłka nożna to prosta gra – są dwie bramki, jedna piłka, dwudziestu dwóch zawodników na murawie, trzech sędziów. Czy tak wielu może się to wydarzyć? Proste to jak konstrukcja cepa. Taka jest prawda. Wiadomo, że wyszkolenie pojedynczych zawodników to jedna kwestia – trener może mieć swoje założenia, ale nic z tego nie wyjdzie, jeśli nie ma odpowiedniego materiału ludzkiego. Co z tego, że według założeń ten miał kryć tego, skoro może jest za wolny, skoro może się pogubił, skoro może przyspał. Ktoś się zapatrzy, ktoś się zagapi i nici z całego planu. Jedna głupia strata piłki przed własnym polem karnym jest w stanie zmienić losy całego meczu. A pan Kazimierz Górski dobrał sobie materiał ludzki idealnie. Na sto punktów na sto możliwych, że tak powiem.

Połączył młodych zawodników z młodzieżówki z ciut starszymi piłkarzami z większym doświadczeniem. Zadziałało. Kazimierz Górski stworzył takie trójki. Pamiętam, jak graliśmy w Warnie. Trójka mielecka – Domarski, Lato, Kasperczyk, trójka warszawska – Gadocha, Deyna, Ćmikiewicz. Działało. Miał nosa i rękę. Wszyscy się dziwili, jak on to robi? Najpierw się awanturowali, że dlaczego daje szansę temu, dlaczego wpuszcza tego, a potem przyznawali mu rację. Cholera jasna, trafiał w dziesiątkę.

Jak pan wspomina jego odejście z reprezentacji po srebrnym medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu? W kraju zostało to uznane za porażkę. 

Srebrny medal jako porażka…

Brzmi absurdalnie. 

Tak samo, jak za porażkę uznano Mundial 78′ za Jacka Gmocha w Argentynie, choć zajęliśmy piąte miejsce. Teraz jakby nasza kadra zbliżyła się chociaż do tej miejsca, to nosilibyśmy jej piłkarzy na rękach. Pierwsza piątka na świecie, a grało się z potęgami. Co można powiedzieć, można tylko przyklasnąć i wspominać jednego z największych trenerów historii polskiej piłki. A powiem tak: mieliśmy wielkich szkoleniowców. Jacek Gmoch, Antoni Piechniczek – wspaniali, naprawdę. Proszę też zauważyć, że wszystkie największe sukcesy naszego futbolu związane są z polskimi trenerami, a nie z zagranicznymi. Leo Beenhakker awansował na Euro, ale byliśmy tam najsłabsi z całej stawki. Smutne.

Za wielu zagranicznych selekcjonerów w historii nie było. 

Pan Kazimierz Górski odszedł po Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, poszedł do Panathinaikosu, zdobył z nim kilkukrotnie mistrza kraju. W Grecji miał olbrzymie sukcesy. Do teraz go tam pamiętają.

Spotykaliście się potem przez wiele lat?

Przyjeżdżał, widywaliśmy się. Powstała drużyna Orłów Górskich, kiedy od kwietnia do końca września graliśmy prawie czterdzieści meczów po różnych miasteczkach. Rywalizowaliśmy z wieloma poskładanymi zespołami. Pan Kazimierz nas prowadził, już jako trener na emeryturze – było tam paru młodszych, ale też paru starszych. Ja, Szarmach, Ćmikiewicz, cała Wisła – Kusto, Iwana, Szymanowski, Kapka. Byłem przed jego śmiercią, wraz z Leszkiem Ćmikiewiczem i z innymi zawodnikami, parę razy w domu pana Kazimierza. Miał swoje lata. Osiemdziesiąt pięć lat. Wspaniały wiek dla mężczyzny.

Pan Kazimierz stronił od alkoholu czy potrafił lampkę wypić?

Różnie było. W Nowym Jorku poszliśmy w ósemkę z panem Kazimierzem do baru. Tematem jego rozważań Jacek Gmoch i Andrzej Strejlau. Siedzieliśmy i nagle pada:

No, koledzy, dla pana trenera ćmagę poproszę.

I wypił sobie jednego, może dwa. Nigdy nie widziałem, żeby kiedykolwiek nadużywał, czego nie mogę powiedzieć o sobie.

Nie tak dawno Małgorzata Domagalik napisała książkę o Jerzym Brzęczku. Padały porównania do Kazimierza Górskiego. Chciało się panu śmiać?

Jak można porównywać Brzęczka do Górskiego… Żeby nie było, ja szanuję Jerzego Brzęczka, ale Kazimierz Górski był jeden i to się nie zmieni.

ROZMAWIALI WOJCIECH PIELA I ADAM KOTLESZKA

Fot. Newspix

redakcja

Opublikowane 02.03.2021 12:49 przez

redakcja

Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Plusy i minusy Superligi

Futbol to biznes. Iluzja prysła. Bogaci wystąpili przeciw uboższym. Trwa wojna. Wielka rewolucja w świecie futbolu. Niewykluczone, że po ogłoszeniu planów odpalenia Superligi ten sport już nigdy nie będzie taki sam, że zmieni się wszystko. Środowisko europejskiej piłki nożnej zasypuje się oświadczeniami, groźbami, argumentami. Każda minuta przynosi nowe informacje. Zatrzymajmy się więc na chwilę i […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Sawicki: – To już wojna

– Nie ma już czasu na blefowanie. Blefowanie było przez ostatnich kilka lat. Przypomnę, że utworzenie Superligi cały czas było straszakiem największych klubów, wywieranie presji dla UEFA, by alokować coraz więcej pieniędzy do coraz mniejszego grona klubów, które są najbardziej sławne. Uważam, że to już wojna pomiędzy dwunastoma klubami, a UEFA. Wydaje mi się, że […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Prezes Superligi: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej

Powstanie Superligi wstrząsnęło światem piłki. Znamy już władze tych rozgrywek. Pierwszym prezesem Superligi został Florentino Perez z Realu Madryt, wiceprezesem Andrea Agnelli z Juventusu, a także Joel Glazer z Manchesteru United. Cała trójka opublikowała oficjalne wypowiedzi na temat Superligi: Florentino Perez: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej Florentino Perez (Real Madryt): – Zamierzamy pomóc piłce nożnej […]
19.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
1 miesiąc temu

Takich Trenerów trzeba wspominać. Piękne jest to, że “Orły” zawsze mówią o Panu Kazimierzu z wielkim szacunkiem. Ten czas nie wróci, ale my zawsze będziemy pamiętać. Mielczanka

Tropiciel Cyklistów
Tropiciel Cyklistów
1 miesiąc temu

A czy Piechniczek nie zdobył tego samego?

Grzesiek
Grzesiek
1 miesiąc temu

Bardzo dobry wywiad, ale moglibyście poprawić literówki. Kasperczak, nie Kasperczyk.

echh
echh
1 miesiąc temu

i oczywiscie szpila wbita w Beenhakera, bo polska mysl szkoleniowa taka potezna. Litosci, jakby ktorys polski niedorajda pokroju franka dyzmy przypadkowo osiagnal cos pierwszy raz w historii z takim skladem wegla i papy, jak Leo w 2008, goniac po drodze Portugalie (gdzie teraz majac Lewego, Szczesnego czy Ziela rzekomo nie mielismy szans nawiazac rywalizacji z takimi potegami jak Senegal czy Kolumbia), to do tej pory by sie bujal na nazwisku w ekstraklapie z pensja 50 tys. miesiecznie.

Suche Info
19.04.2021

James Milner: – Nie podoba mi się to i mam nadzieję, że tak się nie stanie

Piłkarze nie pozostają bierni wobec ostatnich wydarzeń. W krytyczny sposób o Superlidze wypowiedział się Ander Herrera z PSG. Dejan Loveren, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg, także zaprotestował przeciwko pomysłowi powstania nowych rozgrywek. Natomiast po meczu z Leeds James Milner otwarcie wyraził niezadowolenie z faktu przystąpienia The Reds do kontrowersyjnego projektu.  61-krotny reprezentant Anglii jest pierwszym zawodnikiem […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Liverpool remisuje z Leeds i oddala się od Ligi Mistrzów. Ale co z tego?

To nie było rewelacyjne spotkanie. Ba! Mimo trafienia Liverpoolu jeszcze w pierwszej połowie, było to spotkanie dość przeciętne. Przynajmniej do 70. minuty, gdy zaczęło naparzać Leeds United. I bardzo dobrze Pawie zrobiły, bo raz, że uratowały spotkanie, dwa, że zdobyły dzięki temu punkt. Ale Liverpoolowi pewnie to powiewa.  Otoczka przed meczem nie była najbardziej przychylna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Michał Pazdan otrzymał wstępną propozycję powrotu do Ekstraklasy

Portal meczyki.pl poinformował, że Wisła Płock jest zainteresowana sprowadzeniem 38-krotnego reprezentanta Polski. Michał Pazdan jest obecnie piłkarzem tureckiego MKE Ankaragucu, jednak jego kontrakt z klubem wygasa w czerwcu. Według informacji Tomasza Włodarczyka “Nafciarze” kontaktowali się już w piłkarzem i zaoferowali gotowość do podjęcia poważniejszych rozmów. Ponoć jeszcze nie padły konkretne propozycje ze strony płockiego klubu. […]
19.04.2021
Weszło FM
19.04.2021

Wtorek w Weszło FM: moto-poranek, audycja esportowa i emocje w Ekstraklasie

Wtorek w radiu rozpoczniemy od poranka dla fanów motoryzacji. Potem premiery – między innymi „Tenis Klubu”, „Weszło w esport” czy „Die Qualitat”, a następnie aż cztery mecze Ekstraklasy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – Michał Łopaciński i Adam Kotleszka zapraszają na moto-poranek. Będą też materiały piłkarskie poświęcone Superlidze – o […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Kluby Superligi “przeniosą” swoją historię do nowych rozgrywek

Jeżeli spodziewaliście się, że dziś nic was już nie zaskoczy, to jesteście w dużym błędzie. Otóż kluby Superligi postanowiły pójść krok dalej i według informacji hiszpańskich mediów chcą, by ich triumfy w Lidze Mistrzów były uznawane za zwycięstwa w nowych rozgrywkach. Dobre, prawda? Wychodzi na to, że zanim na dobre ruszyłaby Superliga, to Real Madryt […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Piłkarze Leeds zaprotestowali przeciwko Superlidze

Już wcześniej zrobiło się głośno o sprzeciwie angielskich kibiców. Fani klubów z tzw. TOP6 podjęli wspólne działania mające na celu unicestwienie projektu Superligi. Do grona osób protestujących dołączyli także piłkarze Leeds United, którzy na przedmeczową rozgrzewkę wyszli w okolicznościowych koszulkach. Co ciekawe, ich dzisiejszym przeciwnikiem jest Liverpool, który należy do grona założycieli nowych rozgrywek. Podopieczni […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Selekcjoner kadry Norwegii: – Po jaką cholerę Juve pcha się do tych rozgrywek?

Opiekun reprezentacji Norwegii, Ståle Solbakken, w rozmowie z tv2.no nie miał żadnych skrupułów wyrazić w dosadny sposób swojego zdziwienia decyzją Juventusu o przystąpieniu do Superligi. Stwierdził, że turyńczycy nie mają czego tam szukać, skoro w ostatnich sezonach ponosili spektakularne klęski w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W bardzo otwarty sposób zdeprecjonował ich pozycję w europejskim futbolu. Przesadził? […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Wielka Trójka” nie chce opuszczać Serie A

W trybie pilnym zostało zwołane dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów Serie A. Ku zaskoczeniu  delegatów pozostałych 17 drużyn pojawili się na nim reprezentanci Juventusu, Milanu i Interu Mediolan. Przedmiotem obrad był udział tych zespołów w Superlidze i propozycje ewentualnego kształtu ligi po ich odejściu. Jednak – jak podaje włoski dziennikarz, Fabrizio Romano – wyżej wymienione […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Jerzy Dudek: – UEFA za późno zareagowała ze zmianami

W rozmowie z “WP Sportowe Fakty” na temat kontrowersyjnego projektu Superligi wypowiedział się Jerzy Dudek. Były reprezentant Polski nie miał także oporów, by skrytykować UEFA za zbyt późno przeprowadzoną reformę Ligi Mistrzów. Choć były zawodnik m.in. FC Liverpool nie jest zwolennikiem Superligi, to rozumie dlaczego część klubów zdecydowała się na podjęcie takich kroków. – Jak […]
19.04.2021
Kanał Sportowy
19.04.2021

Weszłopolscy od 20:00 – Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra, Marcin Węglewski

Od godziny 20:00 kolejne wydanie magazynu Weszłopolscy! Pewnie mimochodem padnie parę zdań o Superlidze i reformie Ligi Mistrzów, ale oczywiście interesują nas Ekstraklasa i I liga. Gośćmi będą trener Wisły Płock Maciej Bartoszek, Jakub Kuzdra z Warty Poznań, opiekun GKS-u Bełchatów Marcin Węglewski oraz Łukasz Grabowski z “Przeglądu Sportowego”. Zapraszamy! 
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Szef Parlamentu Europejskiego: W tym projekcie liczy się tylko władza i pieniądze

Na temat powstania Superligi swoje opinie zaczęli wyrażać także najważniejsi politycy na arenie europejskiej. W rozmowie z francuskim dziennikiem “L’Equipe” David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w krytycznym tonie wypowiedział się o nowym przedsięwzięciu z udziałem topowych klubów Starego Kontynentu.  Włoski polityk odpowiedział na pytanie dotyczące tego, czy popiera w tym sporze UEFA. – Tak, jestem […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA twierdzi, że kluby zostały przekonane ogromną pożyczką

Według Tomasza Włodarczyka z meczyki.pl wśród osób piastujących różne funkcje w UEFA panuje przekonanie, że założyciele Superligi otrzymali gwarancję wielkiej pomocy finansowej ze strony amerykańskiego holdingu bankowego i dlatego zdecydowały się wkroczyć na ścieżkę wojenną. Działacze europejskiej federacji twierdzą, że kluby otrzymały kredyt opiewający na kwotę nawet 400 milionów dolarów. Rzecz jasna wszystkie teorie spiskowe […]
19.04.2021
Fuksiarz
19.04.2021

Early Payout w Fuksiarz.pl? Pokazujemy, że to się opłaca

Już dawno skończyły się czasy, kiedy wynik 2:0 można było uznać za bezpieczny. Futbol stał się bardziej nieprzewidywalny, ale, co najważniejsze, kara tych, którzy myślą o pewnym zwycięstwie jeszcze przed ostatnim gwizdkiem. Karani są oczywiście piłkarze, ale dzięki ofercie Fukasiarza na pewno nie ucierpicie wy. Nie musicie się obawiać, że wasz zespół straci dwubramkowe prowadzenie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern nie przystąpi do Superligi [Oficjalnie]

Nie jest to zaskakująca informacja – niemieckie kluby od samego początku otwarcie protestowały przeciwko pomysłowi utworzenia nowych elitarnych rozgrywek. Po tym, jak Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu zastąpił Andrea’e Agnelliego w ECA, podmiocie zrzeszającym europejskie kluby, było już prawie pewne, że Bawarczycy nie wezmą udziału w Superlidze. Oświadczenie sternika “Die Roten” tylko potwierdziło tę informację.  Na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Angielscy fani deklarują wspólną walkę z Superligą

Kilka godzin wcześniej fani Liverpoolu otwarcie zaprotestowali przeciwko powstaniu nowych rozgrywek. Kibice The Reds wywiesili transparenty uderzające we władze klubu, a także postanowili zdjąć z trybun kibicowskie flagi. Nie trzeba było długo czekać na reakcję fanów z innych zespołów. Stowarzyszenia kibiców klubów z tzw. “wielkiej szóstki” wydały wspólny komunikat o zjednoczeniu i podjęciu wspólnych działań […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Kozacy i badziewiacy. Michał Kucharczyk znów jest sobą

Sporo mamy w tym sezonie Ekstraklasy indywidualnych rozczarowań, więc warto docenić drogę, którą w ostatnich miesiącach przebył Michał Kucharczyk. Jesienią był jednym z najbardziej irytujący ligowców, w pewnym momencie nawet stracił miejsce w składzie Portowców, by potem odnaleźć się na lewej obronie. Wiosna? Wiosną były piłkarz Legii Warszawa prezentuje to, po co do Szczecina go […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Dejan Lovren: – Futbol znajdzie się na krawędzi całkowitego upadku

Piłkarze także postanowili zabrać dziś głos w sprawie utworzenia Superligi. Najpierw Ander Herrera otwarcie sprzeciwił się wizji nowego projektu, teraz swoje stanowisko w mediach społecznościowych opublikował Dejan Lovern, zawodnik Zenitu Sankt Petersburg. Chorwacki piłkarz wyraża zaniepokojenie przyszłością futbolu i jest przekonany, że jego koniec jest bliski. Były gracz FC Liverpoolu w mocnych słowach skrytykował powstanie […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów, czyli komplikowania ciąg dalszy

Rany, ile się dzieje w futbolowym świecie. Naczelny temat to wiadomo, Superliga, i rozkmina czy futbol rzeczywiście zmieni się w tak drastyczny sposób, czy rozejdzie się po kościach po licytacji i największe kluby po prostu dostaną większą kasę. Natomiast UEFA na razie ma zamiaru się uginać. Dowód – zatwierdzenie nowego formatu Ligi Mistrzów od sezonu […]
19.04.2021