post
Jakub Olkiewicz

Opublikowane 02.03.2021 18:40 przez

Jakub Olkiewicz

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze “Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi tekstami. “Anglia, Polska, Maroko, jeden czort, wszędzie ci kibolscy bandyci są tacy sami. Nic tylko agresja, zło, przemoc i narkotyki”. Momentami w jednym worku lądowali skrajnie lewicowi chuligani z Sankt Pauli oraz fanatycy Dynama Kijów z grupy White Boys Club, nazwanej tak niekoniecznie ze względu na barwy klubowe. 

James Montague, brytyjski dziennikarz i pisarz, jako jeden z pierwszych tak poczytnych autorów postanowił odrzucić w kąt i czarne, i różowe okulary. Do oglądania subkultury kibiców, jednej z największych i najpotężniejszych na świecie, postanowił użyć raczej szkła powiększającego, gdzieniegdzie lornetki. Tak powstała książka “1312”. Pierwsza tak śmiała próba wejścia do świata kibiców. Czyli do naszego świata.

*** 

Tuż przed premierą zostałem poproszony o dwa-trzy zdania, które mogłyby się znaleźć na okładce tej książki. Przeczytałem egzemplarz recenzencki i… miałem pewne wątpliwości. James Montague przez przeszło 400 stron pozostaje w pierwszej kolejności dziennikarzem. Mimo że opisuje swoje złodziejskie epizody z lat młodzieńczych – jest człowiekiem pióra, który próbuje wejść do świata fanatyków, początkowo nawet niespecjalnie odróżniając ultrasów od chuliganów. Sam zgadzam się z hasłem, które swego czasu znalazło się na oprawie Legii: trzeba to przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć.

Montague był świadkiem pewnych zdarzeń, był w pierwszym rzędzie obserwatorów, ale jednak – nie był ich uczestnikiem. Dlatego nawet teraz, gdy od lektury minęło już trochę czasu, nie mam pewności, czy autor “1312” wie, po co zawsze za sobą ciągniemy te race, stroboskopy i świece dymne. Ale jestem jednocześnie pewny, że zrobił absolutnie wszystko, co w jego mocy, by chociaż spróbować się dowiedzieć. A to już więcej, niż ktokolwiek przed nim.

***

Tutaj możesz zakupić książkę “1312”

Najkrócej rzecz ujmując: Montague był wszędzie. Można ślepo strzelać po całej mapie, gość na pewno wetknął tam swój nos, wraz z aparatem umieszczonym w smartfonie. Urugwaj? Bardzo proszę. Okolice frontu na wschodzie Ukrainy? A jakże. Brazylia, Serbia, Szwecja, Turcja? Tak jest, James tam był, zawsze próbując wyłuskać prawdę o miejscowych fanatykach piłkarskich.

I trzeba od razu przyznać – nie ma tutaj dróg na skróty. Autor jak tylko może ucieka od obiegowych opinii, stereotypów, oceniania z góry. Zresztą, nie miał za dużego wyjścia. Gdy udaje się na spotkanie z niesławnym Fabrizio Piscitellim, lepiej znanym jako Diabolik, założycielem grupy Irriducibilli na trybunach Lazio, oceny nie miałyby sensu. W końcu siadasz naprzeciw gościa odpowiedzialnego za spory kawałek włoskiego narkobiznesu. Z człowiekiem zamieszanym w najcięższe przestępstwa, w dodatku rezydującym w miejscu przyozdobionym czarnymi krzyżami celtyckimi na czerwonym tle. Ludzie obecni przy spotkaniu witają go salutem rzymskim. Już sam fakt, że Montague usiadł do stołu z kimś takim wystawia książce pewne świadectwo.

A może nawet dwa świadectwa. Po pierwsze – Montague nie cofa się przed rozmowami z najczarniejszymi z czarnych charakterów. Ba, oddaje im głos, momentami nawet sam zaznacza – czułem się nieswojo patrząc, jak szybko przestały mi przeszkadzać rasistowskie symbole na każdej ścianie. Po drugie – Montague dociera często do samych szczytów. Być może gdyby historia ułożyła się inaczej, ktoś mógłby deprecjonować wagę tego włoskiego rozdziału. Wskazywać, że Diabolik to już emeryt, że opowiedział pismakowi trochę baśni.

Ale w 2019 roku Diabolik został zamordowany przez profesjonalnego zabójcę pojedynczym strzałem w głowę. Takie rzeczy nie spotykają przypadkowych łebków z rzymskich osiedli, którzy w weekend odpalili dwie race.

***

Postaci takich jak Diabolik przewija się przez karty książki kilkanaście. Najlepsze rozdziały to swoją drog właśnie te, gdzie James dotarł do najwyżej postawionych kibiców i spędził z nimi więcej niż 30 minut na parkingu pod stadionem. W Szwecji uczestniczy w akcji, którą nazwalibyśmy swojsko “wjazdem na osiedle”, po czym z niepokojem odkrywa, że całość wprawiła go w radosne uniesienie, a adrenalina wywoływała uśmiech jeszcze w hotelu, po skutecznej ucieczce przed policyjną obławą. We Włoszech rozmawia z ultrasami objętymi wieloletnimi zakazami stadionowymi. Na Ukrainie stara się poznać prawdę o świeżo upieczonych politykach, wywodzących się w prostej linii z grup chuligańskich. Pokazuje ich drogę – od leśnych ustawek, przez Majdan i front wschodni, aż po gabinety kijowskich urzędów, w których poruszają się równie sprawnie, co po trybunach Dynama.

Nieco słabiej wypadają te, gdzie Montague jest zmuszony bazować na opinii dziennikarzy śledczych czy biernych obserwatorów rzeczywistości kibicowskiej. To zresztą jedna z głównych przyczyn braku szerszych wzmianek o Polsce, o której autorowi opowiedział skrótowo Szymon Jadczak. To tworzy pewien dysonans – w jednej chwili poznajemy poukładanych z klubem, politykami i mafią gangsterów z Ameryki Łacińskiej, poznając ich poglądy oraz siłą rzeczy niuansując ich działania. Później o wiele łagodniejszych kibiców chociażby z Serbii ukazuje się w dość jednoznacznym świetle.

Podobne wrażenie towarzyszy również wycieczkom w okolice Albanii. Montague mocno się broni przed zajmowaniem jednoznacznego stanowiska, ale jednocześnie sam przyznaje – z Albańczykami wychylił niejedną rakiję, w Serbii większość drzwi u najwyżej postawionych ultrasów pozostała dla niego zamkniętych. Stąd też obszerna historia człowieka, który pilotował drona z flagą “Wielkiej Albanii” nad stadionem w Belgradzie podczas meczu Serbii z Albanią przypomina niewinną anegdotę o trollingu. Od razu rzadziej pojawiają się tu wstawki o szowinistycznych ultra-nacjonalistach, choć przecież trudno o bardziej szowinistyczny i ultra-nacjonalistyczny projekt, niż “Wielka Albania”.

To jednak tak naprawdę szczegóły, które nie mogą przyćmić ogromu pracy, jaką Montague włożył w możliwie obiektywny obraz trybun.

I to jest coś, co zdecydowanie zasługuje na uwagę. Sam tytuł już mówi wiele – 1312, czyli “zakodowany” przekaz antypolicyjny, łączy kibiców z całego świata. Jak się okazuje – tylko on. Montague podczas swojej podróży dookoła świata poznaje tyle rodzajów kibiców, tyle skrajnych postaw w tym środowisku, że żadna pani Janina już nigdy nie wrzuci ich wszystkich do jednego worka. Co ważne – w większości przypadków widzimy jak na dłoni motywy, przyczyny, czasem nawet historyczne uwarunkowania. Sami decydujemy, czy bardziej przekonuje nas ofiarność, bohaterstwo i szczery patriotyzm chuliganów z Majdanu, którzy pojechali walczyć z Rosją w Donbasie, czy jednak opisane równie dokładnie tatuaże na ich nogach – neonazistowskie, odwołujące się do najpodlejszych postaci w historii ludzkości.

Montague w przeciwieństwie do setek dziennikarzy z całego świata, próbuje zrozumieć i próbuje się dowiedzieć. Nie ocenia, a przynajmniej stara się nie oceniać. Nie protestuje, gdy rzymski prawnik wykazuje mu niesprawiedliwość systemu wobec ultrasów, nie przerywa, gdy Szwedzi tłumacza mu, czemu reformy “zwiększające poziom bezpieczeństwa” w ich futbolu to komediodramat.

To nadal dziennikarz w świecie ultrasów, a nie ultras w świecie dziennikarzy. Ale chyba tym korzystniej dla czytelnika, który dostaje kawał świetnej historii nie tylko o samych kibicach, ale też o stopniowym odkrywaniu ich świata.

Świata barwnego, niejednolitego i fascynującego. Choć z pozoru to wszystko przecież młodzi i łysi.

JO

Książka “1312. Incognito wśród najbardziej fanatycznych kibiców na świecie” jest do kupienia pod tym linkiem

fot. FotoPyk

Jakub Olkiewicz

Łodzianin, bałuciorz, kibic Łódzkiego Klubu Sportowego. Od mundialu w Brazylii bloger zapełniający środową stałą rubrykę, jeden z założycieli KTS-u Weszło. Z wykształcenia dumny nauczyciel WF-u, popierający całym sercem akcję "Stop zwolnieniom z WF-u".

Opublikowane 02.03.2021 18:40 przez

Jakub Olkiewicz

Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

List ostatniej szansy? O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, w imieniu wszystkich prezesów wojewódzkich, ale tak naprawdę w imieniu całego środowiska piłkarskiego wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Naszym zdaniem – to list ostatniej szansy. O lockdownie piłki juniorskiej i amatorskiej napisaliśmy sporo, najbardziej aktualny jest tekst z weekendu. Weekendu, podczas którego piłka amatorska tak naprawdę […]
14.04.2021
Weszło
12.04.2021

Puchar Fuksiarza 2021, czyli redakcja Weszło ustawia Ekstraklasę!

Puchar Fuksiarza. Fuks-Cup. Copa Fuksiarzorés de Weszło. Pod różnymi nazwami znany jest nasz wielki turniej, różne przydomki zyskał przez te wszystkie lata. “Uszaty Puchar”, “drugi po PNA”, “liga śmierci”. Tak naprawdę to nie. Puchar nie jest jeszcze szczególnie znany, bo to jego pierwsza edycja, ale jesteśmy pewni, że już wkrótce o udział w tym prestiżowym […]
12.04.2021
Weszło
09.04.2021

PowerPlay. Czy to jest TEN sezon Radomiaka?

Hit I ligi z udziałem rozpędzonego Radomiaka, ale i rzut oka na II-ligowe boiska. Wspomnienie chorwackich wakacji, ale i wizyta w mroźnej (no, uchodzącej za mroźną) Danii. W naszym cotygodniowym PowerPlayu jak zwykle szukamy okazji, szukamy ciekawostek oraz przede wszystkim – wysokich kursów na dość egzotyczne mecze. Zapraszamy! Jeśli nie założyliście jeszcze konta w Fuksiarzu, […]
09.04.2021
Felietony i blogi
07.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Sport amatorski i dziecięcy zamknięty “tylko na dwa tygodnie” już na pewno nie zostanie wznowiony przed 18 kwietnia. W całej gamie obostrzeń, które rozumiem, albo przynajmniej staram się zrozumieć, ten segment działań rządów nie tylko w Polsce pozostaje dla mnie totalnie niezrozumiały. To jak oddanie walkowera bez jakiejkolwiek próby podjęcia walki. Jak poddanie się bez […]
07.04.2021
Fuksiarz
05.04.2021

West Ham United? Fajny klub do kibicowania!

Moja wielka sympatia do West Hamu United narodziła się jakieś 25 lat temu, gdy zapytałem mojego najlepszego przyjaciela o to, jaki jest jego ulubiony angielski klub. Tata poza zestawem polskich ekip do uwielbiania (ŁKS, Zawisza, GKS Tychy) i nienawidzenia (no w sumie cała reszta) przekazał mi wtedy właśnie West Ham. Dlaczego? Bo tam grał Geoff […]
05.04.2021
Liczba komentarzy: 43
Subscribe
Powiadom o
guest
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
CM711
CM711
1 miesiąc temu

Jebać kibolstwo maczetami. Patologia, debile, bandyci. Policja powinna strzelać nie gumowymi ale ostrymi.

theark
theark
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Jeszcze bardziej jebać wrzucanie wszystkich do jednego worka. Aczkolwiek spora część tej subkultury, sprawująca w niej zresztą nieformalnie władzę (poprzez przemoc) to rzeczywiście patologia, debile i bandyci.

Tropiciel Cyklistów
Tropiciel Cyklistów
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Nieprawda. To dobrze zorganizowana, hermetyczna grupa, która wzbrania się od małych wykroczeń, ponieważ czerpie korzyści z większych “spraw”. Maczeciarze, patologia, debile i bandyci to głównie od prawdziwych ultrasów kupują towar, a że towar maczany, to czasami kogoś poniesie. Ojej tam…

kibol
kibol
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Wyciśnij pryszcze, w piżamkę i idź spać. Nie zapomnij zjeść vegekolacji.

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu
Reply to  kibol

Ales mu kurwa odpisal, kibolska tepa palo:) Naprawde myslusz, ze mu dojebales tym belkotem na poziomie szkoly podstawowej?

Ktoś
Ktoś
1 miesiąc temu

Teraz to ty zabłysnąłeś erudycją i elokwencją. Naprawdę myślisz, że twój tekst pisany łamaną polszczyzną ma dla kogoś znaczenie? Polecam trochę obiektywizmu, bo apel o kulturę z pewnością do ciebie nie dotrze.

Beng!
Beng!
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Czytam te Twoje komentarze i nigdy nic mądrego w nich nie ma. Taki zwykly leszcz z Ciebie po prostu. Chcesz czyms blysnac ale nie bardzo masz czym. Pierdolisz jak zepsute radio i pewnie myslisz ze jestes fajny. Zycie Cie chyba zjadlo i wysralo i tak wegetujesz z dnia na dzien. Smutny manekinie….
A…. i po derbach nie zapomnij pierdolnac cos o Fundambu kołku.

Tadzykistan
Tadzykistan
1 miesiąc temu

Kibic nie może być kibolem.
Kibol może być kibicem. I tyle! Po chuj trzeba o tym pisać 400 stron???

Dr.mniut
Dr.mniut
1 miesiąc temu

Kogo czego ? Duchu ?!?!

etam
etam
1 miesiąc temu

ten świat to może fascynuje pana “redechtora” Kibolkiewicza. Kogoś kto ma odrobinę rozumu we łbie raczej nie…

Ten_typ
Ten_typ
1 miesiąc temu
Reply to  etam

Ten świat fascynuje setki tysięcy ludzi. Jak można być takim ignorantem. Mówię to jako człowiek, który swoje wyjeździł za drużyna i który ma teraz dwójkę dzieci. Szkoda, że nie ma już czasu na najbardziej istototna z nieistotnych spraw.

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu
Reply to  Ten_typ

tak fascynuje, ze jak przyszedl “smiercionosny wirus”, to ludzie mieli pilke nozna, a juz kibiców i ich placze o puste stadiony w dziurce od ch*ja i nawet teraz, gdy kazdy przejrzal, ze ten wirus to zaraza, ale politycznie na zlecenie to nadal nikogo nie interesuje sytuacja kibiców wyklętych. To bardziej ciekawostka wpadajaca jednym uchem, a wypadajaca drugim, a nie wielkie zainteresowanie, nie dorabiajcie sobie legendy jakiegos mitycznego swiatka, ktorego wszyscy pragną zglebic. To tak jak z zolnierzami po IWŚ, mysleli, ze spoleczenstwo bedzie im sie kłaniac w pas, szanowac, a potem po 4 latach w blocie, mieli ich w du pie, zostawiajac z problemami psychicznymi i materialnymi. (nie mieszajmy w to coroczne obchody, bo to celebra i fasada, jak nasz 1 sierpnia) – co ci po jednym dniu w roku celebrowania, jak przez reszte masz to w du pie i mieszasz sie w male gownoburze typu “Peło!!! PiS!!!! nie!!! tak!!!!”

Różowy Moet
Różowy Moet
1 miesiąc temu

Różne pobudki,różne priorytety,różne historie z życia i jeden elemnt wspólny : jedna grupa chce zajebać inna,a najlepiej dwie,a przy dużym szczęsciu może i cztery.Sorry,jeżeli zalożenie na siebie koszulki w określonym kolorze powoduje,że ludzie mieszkający 5 ,20 czy 500km dalej stają się dla ciebie celem(a ty często dla nich) to nie ma sensu w to wnikać i próbować tego zrozumieć.Z drugiej strony żyjemy w czasach w ktorych ludzie wprost kochają usprawiedliwienia i wymówki,a z nich jak wiadomo każda dobra…

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu

Kibolkiewicz, myslalem kurwa ze wydoroslales i zmadrzales. Niestety, zostales na poziomie tej bandyterki, ktora podpina sie pod kluby pilkarskie. Nie ma zadnego ducha ultras. Kibicowanie to tylko przykrywka i parasol ochronny dla tych bezmozgich bandytow. Stadiony pilkarskie to jedyne miejsca gdzie to bydlo moze czuc sie bezkarnie.

antyfan fana kibolkiewicza
antyfan fana kibolkiewicza
1 miesiąc temu

A internet to jedyne miejsce, gdzie taki przygłup może czuć się jako ktoś mądry. Choćbyś się zesrał – do ruchu ultras należą tysiące bardziej wartościowych jednostek niż internetowy gamoń typu fan kibolkiewicza 1

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu

Na czym polega “wartosciowosc” tych tysiecy jednostek? A czy kurwy od derbowego rywala to tez jednostki wartosciowe?:)

antyfan fana kibolkiewicza
antyfan fana kibolkiewicza
1 miesiąc temu

Wysil swój ptasi móżdżek i spróbuj sobie wyobrazić trzy rzeczy, które sam osobiście najwyżej cenisz u ludzi. I zdaj sobie sprawę, że wśród kiboli są tysiące osób, które lepiej od Ciebie spełniają te kryteria, które sam sobie wymyśliłeś.

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu

Prosilem o definicje “wartosciowosci” a otrzymalem belkot w stylu: “wysil swoj mozdzek”. Co kurwa, boisz sie, ze jak zaczniesz wymieniac wartosciowe cechy kibolstwa, to te cechy nie beda zbyt wiarygodne?:) No i co z tymi kurwami zza miedzy? Wartosciowe sa te kurwy czy nie?:)

antyfan fana kibolkiewicza
antyfan fana kibolkiewicza
1 miesiąc temu

Aleś durny.
Przykładowo: kreatywność (mnóstwo pomysłowych opraw). Ty potrafisz tylko klepać to, co powtarza stado baranów.
Ale bardziej miałem na myśli: cenisz np. Inteligencję? Są tysiące kiboli inteligentniejszych. Cenisz skłonność do pomocy za zwykłe “dziękuję” – takich też znajdziesz tysiące lepszych. Itd. Cokolwiek byś nie wymyślił – są tam ludzie po wielokroć lepsi niż dowolny gamoń wypisujący tu swoje bezwartościowe wypociny. Twoje postrzeganie się za lepszego, nie dość że jest puste i prostackie, to jeszcze niczym nieuzasadnione.
PS. Kibicuję Widzewowi i mam wielu znajomych legionistów 🙂

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu

No faktycznie, srodowisko kibolskie to rzeczywiscie obszar, gdzie mozna rozwijac i pokazywac swoja kreatywnosc. Ot np. napuerdalanie racami w swoj stadion, w ramach protestu! Jakiez to kreatywne, pomyslowe!
Sklonnosc do pomocy? Uuu jakiez to szlachetne pomagac kolezkom w gonieniu i napierdalaniu glabow, z ktorymi ma sie kose:) Albo te pozdrowienia do wiezienia. Zaraz sie rozczule:)
No i ostatnie. Perelka. Cenisz inteligencje? Cenie. I sa tysiace kiboli inteligentniejszych ode mnie! No pieknie mnie przekonales:) Po twojej argumentacji mniemam, ze do tych tysiecy lysych czlonkok Mensy, sie nie lapiesz:)

antyfan fana kibolkiewicza
antyfan fana kibolkiewicza
1 miesiąc temu

Widzę, że jesteś przypadkiem beznadziejnym. Bądź usatysfakcjonowany i żyj dalej w przeświadczeniu, że do czegokolwiek się nadajesz.
Dobra, nie zabieram czasu. W końcu masz na pewno jakąś konferencję Mensy albo zebranie najwybitniejszych antropologów.
Ja mam w tym czasie stadion do rozjebania.

Aha, i nie zapomnij spuścić nosa, kiedy będziesz na ulicy przechodził koło kibola. Razem ze swoimi spizdowaciałymi kolegami (o ile jakiegoś kolegę masz).

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice
1 miesiąc temu

Zawsze jestescie znajomymi czy tylko wtedy gdy spotykasz ich bez swoich kumpli?

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu

nie wiem kto jest smieszniejszy, ci co udaja kibiców – wierchuszka, trzymajaca wladze w grupie, a nie potrafia wymienic nawet 3 pilkarzy ze swojego zespolu (to nie dziwne, bo maja to w dupie, chcą krecic lody i biznesy, a nie tam bawic sie w chlopcow w krotkich spodenkach), czy bardziej ci ich “zolnierze” – kibole, myslacy, ze tu naprawde, bijemy sie o barwy, o szacunek i inne takie bzdety :DDDD Wierchuszka sobie zrobila grupe przestepcza pod szyldem klubu, a ci slepo wierza, ze naleza do jakiegos mitycznego plemienia, broniącego honoru miasta i jego skarbów HAHAHHAHAHAHAHAHA Jedyne co przeraza, ze taka patola jest w stanie sie zebrac w 200 typa na telefon i zrobic rozwałke….

antyfan fana kibolkiewicza
antyfan fana kibolkiewicza
1 miesiąc temu
Reply to  Pan Zygmunt

Najśmieszniejsze są internetowe głąby, które żyją w przeświadczeniu, że rozgryźli całe kibolskie środowisko, że są wybitnymi socjologami, a przy okazji całą światową politykę mają w małym palcu i tylko po korepetycje w tej dziedzinie do nich uderzać.
I jeszcze ciągłe gadanie o dragach. wśród kiboli i ultrasów jest mnóstwo osób mających tego typu interesy totalnie w dupie. Poza tym, tak jakby cała ta celebrycka hołota i wszelkiej maści “artyści” całe życie tylko na kalafiorkach i koktajlach żyli. Jak to jest, że im jakoś nikt tak na ręce nie patrzy? Już nie wspominam nawet o, uwaga, NIELEGALNYM handlu marihuaną (dotyczy to oczywiście również kupujących). Ich jakoś nikt od półgłówków nie wyzywa 😀

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu

ale mnie pan rozczarowujesz…. przeciez wiadomo, ze czlowiek X nie mowi grupie Y “idziemy naj ebac tego i tamtego bo wisi mi 20kafli za to i tamto”, tylko manipuluje faktami i argumentami o podlozu “kibicowskim”, a presja srodowiska dziala przekonywujaco, przeciez to jest nawet udowodnone naukowo, nie wiem dlaczego Pan chce walczyc z faktam. Naprawde tu nie potrzeba wysokiej inteligencji, zeby dodac 2 do 2. Co do drugiej czesci, przeciez celebrytami gardzi sie tak samo jak patolą kibolska, (oczywiscie kto nie reaguje emocjonalnie, tylko chlodno), jedyne co ich odróżnia to, ze kibole wystepuja jako grupa – odpowiedzalnosc jest zbiorowa i czesto rozmywana, ale dostaja rózgi od razu z przydzialu, a celebryci sa rozliczani indywidualnie i dopiero tylko wtedy jak “zaliczą wpadke na stronach gazet”. (mam na mysli opinie publiczną, bo sprawy karne to wiadomo, kazdy osobno przyjmuje na klate co na niego maja).

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu

Kazdy kto uwaza, ze srodowisko kibolskie to patologia, jest internetowym glabem?:) Mozesz rozwinac ten watek? Na jakiej podstawie stwierdzasz, ze ktos jest glabem? A internetowy glab czym sie rozni od zwyklego? PS. ty naprawde uwazasz sie za inteligentnego czy tylko podpuszczasz, wykazujac sie niezwykla pomyslowoscia, w pokazywaniu siebie?

KONDZIUbenice
KONDZIUbenice
1 miesiąc temu

Jaka wartosc wedlug Ciebie posiadaja ludzie,ktorzy kieruja sie przemoca by pokazac przywiazanie do swojego klubu???
Pytanie drugie
Czy wartosciowi ludzie powinni wywolywac uczucie strachu,paniki czy ogolnie traumatycznych przezyc u postronnych ludzi znajdujacych sie w tym samym czasie i miejscu danej przestrzeni publicznej???
Pytanie trzecie dlaczego swoje przywiazanie do barw klubowych afiszuja tylko w grupie a nigdy bedac samym lub ze swoja kobieta poza “swoim terenem”???

Mam nadzieje ,ze pytania sa proste i zrozumiale wiec czekam na odpowiedz.

Żyleta1916
Żyleta1916
1 miesiąc temu

I ci wszyscy tutejsi napinacze, jak widzą na ulicy kibica, to chowają głowy w ramiona i udają niewidzialnych. Ale w internecie…ooo jebać kibolom, strzelać, bydło. Tyle waszego co się poprujecie w komentarzach, w realnym życiu nie istniejecie.

fan kibolkiewicza 1
fan kibolkiewicza 1
1 miesiąc temu
Reply to  Żyleta1916

Coz, jesli sie widzi bande osobnikow o mentalnosci jaskiniowcow, to trudno isc na zwarcie z taka holota:)

Pan Zygmunt
Pan Zygmunt
1 miesiąc temu
Reply to  Żyleta1916

Problem w tym, ze ty bez kolegów tez nie istniejesz, myslisz, ze ktos z twojej bandy sie za toba wstawi jak zahaczysz cyganów, albo kogos ze słuzb? i tyle waszego honoru, bzdetów 1 za wszytkich i tak dalej…. ile to juz bylo tych sztywnych, co szpagaty robili przy pierwszej, lepszej okazji. Naprawde, nie ma sie czym podniecac i napinac.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Żyleta1916

Tak, masz w tym dużo racji. Oczywiście, że unikam takich ludzi, bo to potencjalne bomby zegarowe z opóźnionym zapłonem. Byle się do kogoś przyp****. A do czego mi to potrzebne? Wolę przejść, ominąć, nie tykać jak g…na trawie lub chodniku. Czy się boję takich ludzi? Tak, boję się. Generalnie boję się debilów, bo w swoim debiliźmie są nieobliczalni. I często mają niewiele do stracenia.

Wybiję takiemu zęby to będzie chodził i radością pokazywał szczerby. Rany bojowe. Jak mnie wybije, to muszę x czasu poświęcić na wizyty u dentysty, szukać opieki do dzieciaków. Jednocześnie wpłynie to negatywnie na mój biznes, bo mam z pracą niezły magiel, także w okresie pandemii.

Walczyłbym w wyjątkowych sytuacjach – w obronie rodziny lub gdybym nie miał wyjścia. W przeciwnym wypadku jestem niewidzialny, chociaż głowy w ramiona nie chowam. A o czym mam dyskutować? Interesuję się taktyką, warsztatem trenerskich, sferą mentalną piłkarzy, itp. A wynik ostatniego meczu taki “kibic” zna chociaż?

A jak ty sobie wyobrażasz moją reakcję? Mam podejść i powiedzieć: Kibicujesz tym [nazwa klubu], jesteś k… i ch….? I to będzie dla ciebie ok? Pokażę się z dobrej strony? Wtedy sam postąpię jak debil. Lepiej nie dawać się sprowadzać do parteru, także w życiu…

***** **
***** **
1 miesiąc temu

Takie teksty to dziennikarska prostytucja. Gardzę.

Mat
Mat
1 miesiąc temu

Mnie akurat nie interesują motywy polityczno ideologiczno moralne. Mam prawo. Może są to postawy złożone, może uzasadnione a może nie. U mnie worek jest jak u Pani Janiny – a w worku ci co łamią prawo, biją i zastraszają ludzi – tu żaden chuligan uktras kibol nie przykryją prawdziwego imienia – przestępca.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Mat

Tak, reszta to tylko wymówki. Zasłanianie złych czynów ideologią. Nieważne czy to będzie “miłość” do klubu, religia, poglądy polityczne, itp.

Fryzjer
Fryzjer
1 miesiąc temu

Wiecie co laczy tych wszystkich co sa tacy ”anty” kibolscy?
Poczucie wlasnej slabosci, fizycznej. Tacy ludzie wiedza ze po prostu sami nie potrafia sie obronic na ulicy i jak dostana po pysku to zamiast szukac odwetu biegiem ruszaja na komisariat policji 🙂
Nie potraficie obronic nawet wlasnej kobiety czy rodziny, bo taki kibol by was zmasakrowal i zrobil z nia co chce.
Mozecie nazywac nas patologia, zwierzetami nawet.
Pytanie czy was mozna jeszcze nazwac mezczyznami?
Jeden dzien bez policji i byscie beczeli jak male dzieci, ale mozna zawsze napisac komentarz na kiboli by podniesc sobie ego.
Idzcie na silownie, cwiczcie sporty walki to moze wzrosnie wasza pewnosc siebie.

Narcin Majman
Narcin Majman
1 miesiąc temu
Reply to  Fryzjer

Powiedział to półmózg, który sam nigdy nie zaatakował silniejszego, a i “zawsze i wszędzie policja jebana będzie” zawsze krzyczał w bezpiecznej grupie, a nie na komisariacie i w twarz większemu policjantowi od siebie. Kocham takich hipokrytów. <3

Otóż oświecę cię – antykibole niczym nie różnią się od was. U was panuje kult siły – lepszy jest ten, kto potrafi lepiej przywalić. Wy też jesteście mocni tylko wtedy, jak podskakujecie do słabszych albo w grupie, albo jak jesteście anonimowi. Przed silniejszymi sracie w gacie (czego dowodem jest to, że nigdy nie palicie rac bez kominiarek – bo jesteście obsrani przed mocniejszym, czyli państwem i policją). Pogódź się z tym i wracaj na siłownię, by leczyć kompleksy. :*

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Fryzjer

Myśl sobie co chcesz Panie Prowokator. Jak ci to pomaga, czujesz się wtedy mężczyzną, to ok. Nie wnikam czy faktycznie jesteś kibolem czy dzieciakiem, który nudzi się i chce na Weszło zaimponować dorosłym. I tak nie uda mi się tego zweryfikować.

Natomiast tu o co innego chodzi. Kibole napierdalają się, to niech się napierdalają. Tylko niech nie dodają do tego jakiejś ideologii, wyższego celu. Niech nie niszczą klubu, nie powodują strat. Niech nie będą zgniłym i rozpuszczonym dzieckiem klubu. Tego nie ma sensu rozkładać na czynniki pierwsze, bo to już są czynniki pierwsze. Prosty mechanizm działania, prostszy od budowy cepa. To zwykła rozrywka, która sprawia im przyjemność. Prymitywna, ale podobno o gustach się nie dyskutuje.

Poza tym kiboli sporo łączy z policją. Zasłanianie się kolegami. Odwaga grupowa. Poczucie anonimowości i bezkarności. Drżenie przed postawieniem się komuś wyżej w hierarchii. A od pewnego czasu także bicie kobiet. Bardzo to męskie. W wielu aspektach jesteście tacy sami, tylko stoicie po obu stronach barykady.

Jeśli coś jest dla ciebie niezrozumiałe, śmiało pytaj. Wyjaśnię.

Fryzjer
Fryzjer
1 miesiąc temu
Reply to  Gmoch

Jestem kibolem Lecha Poznan(to akurat najmniej wazne)
W jaki sposob niszczymy klub? Ze sie chlopaki w lasach gdzies spotkaja bez osob postronnych i dadza sobie po mordzie, to jest taki faux pas?
Kary za race pare tysiecy zlotych, gdzie pilkarze zarabiaja miliony rocznie, za swoj wyjatkowo zalosny poziom, to jest takie straszne?
Wytlumacz mi.
Przez ostatnie kilkanascie lat, jedyny incydent jaki byl to z ”mamy kurwa dosc” i Ci ludzie poniesli konsekwencje prawne(w tym finansowe po pare ladnych tysiecy zlotych)
Poza tym spokoj, cisza. Smialo napisz co robimy zle.

Gmoch
Gmoch
1 miesiąc temu
Reply to  Fryzjer

Mnie tam nie przeszkadza jak spotkacie się w lesie i tłuczecie po gębach. Umawiacie się, ogarniacie jakieś zasady, ustawka na własne ryzyko. Bylebyście się nie przypierdalali do przypadkowych osób czy niszczyli miasta, wioski, itp. Nie robili syfu za granicą, który się później ciągnie za Polakami.

Race są spoko jak dla mnie. Podoba mi się dobra oprawa. Robi klimat, którego teraz kurewsko brakuje na meczach. Szkoda, że tyle syfu się za tym ciągnie, tzn. kar. itp.

Bardziej mi chodzi o niszczenie krzesełek, stadionu, jakieś rasistowskie – i karalne – gówna i ogólne rozróby, po których zamykają stadion. Nie wyliczę ci teraz tego z rękawa, bo trzeba dużo researchingu zrobić. A zwyczajnie nie chce mi się tego robić na potrzeby dyskusji. Przypuszczam jednak, że koszty są znacznie, znacznie wyższe od tych, które podałeś. Zresztą to nie tylko wydatki bezpośrednie, ale też straty na wskutek zamknięcia stadionu dla kibiców. Pisze oczywiście o czasie sprzed pandemii.

Swoją drogą z Panami “Excel” Rutkowskimi Poznaniacy nie mają łatwo.

Narcin Majman
Narcin Majman
1 miesiąc temu
Reply to  Fryzjer

Napiszę ci, co ty robisz źle – nie umiesz liczyć. Wróć do podstawówki, bo ani piłkarze nie zarabiają w Lechu milionów (liczba mnoga oznacza co najmniej dwa rocznie, żaden tyle nie zarabia), ani kary za race nie są po kilka tysięcy, tylko po kilkadziesiąt. Kiedyś na Weszło było wyliczenie, że suma rocznych kar na Legii to pensja solidnego grajka. Dodaj do tego konieczność droższej ochrony przez mecze podwyższonego ryzyka i utracone korzyści wizerunkowe. Żaden poważny sponsor nie chce być kojarzony z bydłem.

CM711
CM711
1 miesiąc temu
Reply to  Fryzjer

Piękny przykład kibolskiego niedojebania mózgowego 🙂 Bicie ludzi to sens życia, a jak ktoś się nie umie bić i nie lubi bić to znaczy, ze przegrał życie. Dla ciebie patusie najważniejsze jest to zmasakrować kogoś, wtedy czujesz, że żyjesz. I właśnie takie bydło, nie umiejące żyć wśród ludzi, powinno być zamykane na dożywotkę, napierdalaj się w więzieniu z takimi samymi jak ty. A najlepiej strzelać do takiego ścierwa, nic pozytywnego nie wnosicie do społeczeństwa.

Fryzjer
Fryzjer
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

Ludzie od wielu tysiecy lat walczyli o przetrwanie, najpierw o cieplo i jedzenie potem o kolejne rzeczy.
Gdyby wszyscy mieli jaja wiekszosci twoich to nie przetrwalibysmy jako gatunek ludzki, po prostu zjadly by nas jakies dzikie zwierzeta.

Beng!
Beng!
1 miesiąc temu
Reply to  CM711

To ze jestes pierdolnięty jest oczywiste ale po co jeszcze na siłe sie tym dzielisz z innymi?

Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Jan Bednarek i spółka nie popisali się w Pucharze Anglii

Trwa nienajlepsza passa Jana Bednarka. Co prawda tym razem obyło się bez jakiegoś babola na wagę straty bramki, ale złe zachowania i tak bylibyśmy w stanie wyłapać. Southampton odpada z Pucharu Anglii, Leicester wygrywa 1:0 i przechodzi do finału rozgrywek. Oddało jeden celny strzał w meczu, jedyny w całym meczu, co niech świadczy o poziomie […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Legia nie przebiła się przez mur Cracovii, a mogło być jeszcze gorzej

Legia Warszawa na ostatniej prostej w drodze po mistrzostwo trochę zwolniła i drugi raz z rzędu zremisowała w lidze 0:0. Tydzień temu punkty zabrał jej Lech Poznań, a teraz to samo uczyniła Cracovia. Ba, gdyby nie Artur Boruc, “Pasy” prawdopodobnie wywiozłoby z Łazienkowskiej pełną pulę! Taktyka gości była wyjątkowo jasna i klarowna: przede wszystkim nie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Neville o Superlidze: – Te kluby nie mają lojalności. Trzeba je ukarać

Gary Neville nie szczędził słów na łamach SkySports w dzisiaj jakże gorącym temacie. Odniósł się do tego, że sześć klubów Premier League mogłoby wyjść z Premier League na rzecz nowo powstałej Superligi. Jak można się domyśleć, Anglik nie jest tym pomysłem zachwycony. Nawołuje do srogiego karania i dziwi się kilku klubom, że zapominają o swojej […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Co z tą Superligą? UEFA i klubowi giganci idą na wojnę

Jak co jakiś czas powraca temat Superligi. Tym razem jednak powraca z konkretami. Bo tak chyba należy rozumieć to, że na pogłoski o planowanym ogłoszeniu powstania rozgrywek, odpowiada UEFA. Oficjalnie, oświadczeniem, a nie krążeniem naokoło tematu. Co więcej, europejską federację popierają i topowe ligi, i FIFA, więc groźba pozostawienia na marginesie klubów zainteresowanych takim formatem, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Papszun: – Zaczęliśmy oswajać się z rolą faworytów

Marek Papszun udzielił krótkiego wywiadu w dzisiejszym wydaniu Cafe Futbol. Odniósł się m.in. do nadchodzącego finału Pucharu Polski z Arką Gdynia, gdzie Raków Częstochowa będzie stawiany w roli faworyta. Trener “Medalików” twierdzi, że presja nie zje jego piłkarzy. O wyższych oczekiwaniach wobec Rakowa: – Gdybym im nie sprostał, hm, wtedy będzie jak w korporacji: odpala się […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Erik ten Hag następcą Hansiego Flicka?

Skoro Hansi Flick ogłosił swoje odejście z Bayernu Monachium, oczywistym jest, że otwiera się giełda potencjalnych następców. Nazwisk poznaliśmy już kilka na czele z Julianem Nagelsmannem, tylko że w jego przypadku dochodzi aspekt sporej kwoty wykupu. No i nie jest powiedziane, że 33-latek chciałby przerwać projekt w RB Lipsk. Jest numerem jeden na liście, ale […]
18.04.2021
WeszłoTV
18.04.2021

LIGA MINUS, 25. kolejka 20/21: PIOTRZE TWORKU, KOCHAMY CIĘ

18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kandydat do babola sezonu w Ekstraklasie (WIDEO)

Patrząc na ogół występów w Ekstraklasie, trudno mieć do Xaviera Dziekońskiego jakiekolwiek pretensje. Chłopak daje radę, nieraz notując interwencje klasy światowej. Zasługuje na wysokie noty, a poza tym nie będzie herezją stwierdzenie, że pracuje na transfer do lepszej ligi. To materiał na topowego polskiego bramkarza. Ale, cóż, 17-latek nie ustrzegł się kuriozalnego błędu w meczu […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Manita w Madrycie. Ekipa Simeone zdemolowała Eibar

Eibar jest ostatnim zespołem w La Liga, ale i tak raczej nikt się nie spodziewał, że Atletico sprawi swoim rywalom taki łomot. Tym bardziej, że zespół Simeone nie słynie ze strzelania dużej liczby bramek. A tak – 5:0, totalna deklasacja. Dzięki tej wygranej Atletico znów ma cztery punkty przewagi w tabeli nad Realem Madryt, a […]
18.04.2021
Inne sporty
18.04.2021

Hamilton wyszedł z kłopotów, ale tym razem nie pokonał Verstappena

Opady deszczu często oznaczają świetny wyścig i tak też było tym razem. GP Emilia Romagna oglądało się kapitalnie. W centrum wydarzeń znalazł się Lewis Hamilton. Brytyjczyk o niemal – przez swój błąd – nie stracił szansy na dobrą lokatę, ale uratowało go… przerwanie wyścigu, które miało miejsce po zderzeniu bolidów Valtteriego Bottasa i George’a Russela. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Tak, to prawda – możemy analizować terminarz Warty, by sprawdzać szanse na puchary

Nie wierzyliśmy, że Warta awansuje do Ekstraklasy – awansowała. Nie wierzyliśmy, że się w tej lidze utrzyma – utrzymała się. Nie wierzymy, że rzeczywiście może walczyć o wejście do eliminacji europejskich pucharów. To co, zajmie czwarte miejsce? Podkreślaliśmy to we wczorajszej pomeczówce. Wydaje się, że beniaminek musi płacić frycowe i głupio tracić punkty. Jasne, Warcie […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kevin De Bruyne wypada na kilka tygodni. Występ z PSG zagrożony

Kevin De Bruyne ma to do siebie, że w karierze czasami nie dopisuje mu szczęście ze zdrowiem. Kiedy się rozkręca, bywa, że łapie jakiś uraz. Mniejszy czy większy – w każdym razie trochę ich w swojej kartotece już zdobył. Tym razem nabawił się kontuzji w meczu półfinałowym Pucharu Anglii. Nie dokończył meczu z Chelsea i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Messi pobił rekord Ryana Giggsa

– Bycie kapitanem tej drużyny jest wyjątkowe. Barcelona to klub mojego życia. Zawsze miło jest, kiedy możemy podnieść jakiś puchar. Zasłużyliśmy na tę chwilę radości. Nasza droga do niej była naprawdę trudna – powiedział Messi po wczorajszym finale Copa Del Rey. Oczywiście wygranym, co pozwoliło Argentyńczykowi zbliżyć się do Daniego Alvesa w liczbie zdobytych trofeów. […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Oświadczenie UEFY w sprawie Superligi. “Wzywamy do walki”

UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej, Premier League, Królewska Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF), LaLiga, Włoska Federacja Piłki Nożnej (FIGC) i Lega Serie A wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na wieści o rychłym powstawaniu Superligi. Jest mowa m.in. o zakazie występów dla krajowych reprezentacji. W oficjalnym oświadczeniu UEFY czytamy: “Jeśli Superliga powstanie, powtórzymy to, co zawsze. […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Kamil Glik strzela drugiego gola dla Benevento

Mimo że Benevento uległo Lazio w meczu ligowym, na listę strzelców wpisał się nasz reprezentant. Przy wyniku 2:4 strzelił gola w 85. minucie, co dało jakiekolwiek nadzieje jego kolegom na zdobycie chociaż jednego punktu. Okazało się, że nic z tego. W samej końcówce Immobile dokończył dzieła, Benevento przegrało 3:5. Kamil Glik ma jednak bramkę na […]
18.04.2021