post
Michał Kołkowski

Opublikowane 23.02.2021 09:45 przez

Michał Kołkowski

Na przełomie wieków Ottmar Hitzfeld dał wszelkie argumenty, by uważać go nawet za najlepszego trenera Europy. Najpierw sensacyjnie zawojował Bundesligę oraz Ligę Mistrzów w roli szkoleniowca Borussii Dortmund, a potem poszedł za ciosem i równie wielkie sukcesy święcił z Bayernem Monachium, ponownie triumfując w Champions League. Nie może zatem dziwić, że gdy w 2004 roku 55-letni wówczas Niemiec rozstał się z ekipą ze stolicy Bawarii, natychmiast spłynęły do niego rozmaite, atrakcyjne oferty pracy. Najciekawszą niewątpliwie przedstawili działacze Deutscher Fussball-Bund. Zaproponowali oni Hitzfeldowi, by przygotował i poprowadził drużynę narodową podczas zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw świata, organizowanych właśnie w Niemczech. Trudno o bardziej nobilitującą propozycję dla trenera. A jednak “Generał” odmówił. Czuł, że jeśli nie zrobi sobie przerwy od pracy, to lada moment po prostu się wykończy.

Dla niemieckich mediów to był olbrzymi szok.

Odrzucona oferta

Hitzfeld wydawał się wręcz oczywistym kandydatem do objęcia funkcji selekcjonera kadry. Jasne, ostatni sezon w Bayernie niespecjalnie mu się udał. Monachijczycy w 2004 roku nie wygrali mistrzostwa kraju, w przebiegach polegli też w Pucharze Niemiec i Lidze Mistrzów. Niemniej, przez kilkanaście lat pracy na arenie klubowej szkoleniowiec udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że powierzenie mu zespołu zwyczajnie się opłaca. Pierwsze sukcesy odnosił już w latach osiemdziesiątych, w kolejnej dekadzie wspiął się na absolutnie topowy pułap, a na początku XXI wieku się na tymże pułapie utrzymał. Był trenerem jednocześnie bardzo doświadczonym, jak również nadążającym za nowoczesnymi trendami taktycznymi.

BAYER WYGRA NA WYJEŹDZIE Z LAZIO? KURS: 1,72 W TOTOLOTKU!

Dokładnie takiego człowieka potrzebowała reprezentacja po klęsce poniesionej na Euro 2004. Podopieczni Rudiego Voellera nie wyszli z grupy i narobili sobie wstydu bezbramkowym remisem z Łotwą. Zresztą sam Voeller bez wahania stwierdził, że Hitzfeld powinien przejąć ster z jego rąk. – To najlogiczniejsze wyjście – mówił. – Oczywiście nie jest moją rolą namaszczanie następcy, ale wydaje mi się, że Ottmar ma wszelkie predyspozycje, by przejąć reprezentację. Jest utytułowany, doświadczony, ma odpowiednią osobowość. No i aktualnie pozostaje bez posady.

Spekulacje szybko przerodziły się w konkrety.

“Moje zadanie zostało wykonane. Złożyłem panu Hitzfeldowi bardzo dobrą ofertę. Teraz pozostaje nam czekać na odpowiedź z jego strony, ponieważ poprosił o kilka dni do namysłu. Zaproponowaliśmy mu dwuletnią umowę, ale możemy ją rozszerzyć o dodatkowe dwa lata, jeśli trener zechce takiego zabezpieczenia. (…) Pan Hitzfeld od początku był moim wyborem. Jak dotąd rozmawiałem tylko z nim”

Gerhard Mayer-Vorfelder (prezydent DFB) latem 2004 roku

Hitzfeld rzeczywiście zastanawiał się przez kilka dni, które dziennikarze i eksperci spożytkowali na prognozowanie, jak może wyglądać kadra pod wodzą “Generała”. Kogo odpali po wpadce w Portugalii, na kogo postawi w kontekście mundialu? Nie brano na poważnie pod uwagę scenariusza, w ramach którego Hitzfeld postanowi pozostać na bezrobociu. W końcu przemówił jednak sam zainteresowany. I wypowiedział słowa, które z ust trenerów – zwłaszcza na absolutnie topowym poziomie, gdzie w grę wchodzą wielkie wyzwania, wielki i prestiż i wielkie pieniądze – padają bardzo rzadko.

– Mam dość stresu. Na razie kończę z trenerką.

“Generał” na kozetce

Hitzfeld uchodził za szkoleniowca charyzmatycznego i stanowczego. Wręcz surowego. Przydomek “Generał” nie wziął się przecież znikąd. Dlatego początkowo trudno było uwierzyć, że człowiek o takich przymiotach, typowy twardziel, przyznaje się do – jak powiedzieliby niektórzy – słabości. Podejrzewano nawet Niemca o jakieś niecne zamiary. Było wszak tajemnicą poliszynela, że na zatrudnienie Hitzfelda od dłuższego czasu wielką chrapkę ma Florentino Perez. Na początku XXI wieku Bayern toczył niezapomniane boje z Realem Madryt w Lidze Mistrzów i prezydent “Królewskich” przekonał się z bliska o klasie Ottmara. Widział w nim nowego lidera swego galaktycznego projektu. Jednak Hitzfeld szybko położył kres spekulacjom na swój temat. Ofertę Realu także odrzucił. Zresztą nie po raz pierwszy, bo zalecał się do niego także poprzednik Pereza, prezydent Lorenzo Sanz.

Rzeczywiście Real mocno o mnie zabiegał w 1997 roku, zaraz po moim zwycięstwie w Lidze Mistrzów z Borussią Dortmund – przyznał Niemiec. – Pomyślałem sobie jednak, że zanim coś tam zdziałam, to na pewno mnie zwolnią. Poza tym, nie znałem języka hiszpańskiego. Ani słowa. Nie potrafiłbym się dogadać z zawodnikami, a komunikacja zawsze stanowiła podstawę mojej pracy. Oferta była bardzo kusząca, ale w trakcie swojej trenerskiej kariery nigdy nie pozwalałem, by poniosła mną euforia. Każdy kolejny krok stawałem się dobrze przemyśleć.

Niemiec odrzucił zatem propozycję niemieckiej federacji i zignorował zainteresowanie Realu. Po prostu odsunął się w cień. Dobrowolnie zszedł z futbolowego piedestału, choć dostanie się tak wysoko zajęło mu przecież kilkanaście lat mozolnej harówki.

Ottmar Hitzfeld z Pucharem Mistrzów

Hitzfeld jest jednak przekonany, że postąpił słusznie. – To nie była naturalnie łatwa decyzja. Rozważałem ją bardzo intensywnie – przyznał w rozmowie z Wolframem Porrem, autorem książki “Ottmar Hitzfeld: Fussballverruckter. Mutmacher. Menschenfanger”. – Uznałem jednak, że muszę w tym przypadku wsłuchać się w głos płynący z własnego wnętrza. Po sześciu latach spędzonych w Bayernie byłem po prostu wyczerpany. Kompletnie straciłem formę. Nie mogłem dłużej pracować pod taką presją, potrzebowałem natychmiastowej przerwy.

Przerwa sama w sobie nie wystarczyła.

Wyniszczona psychika trenera wymagała przemyślanej pomocy lekarskiej. Hitzfeld przez dwa lata korzystał ze wsparcia farmakologicznego, by odzyskać pogodę ducha, ukoić zszargane nerwy i odbudować wewnętrzny spokój. Za namową lekarza przeprowadził się do ukochanego Engelbergu, by nawet fizycznie przemieścić się jak najdalej od wielkiego futbolu. Na ubocze. – Praca w Bayernie to wspaniałe, ale jednocześnie okrutne wyzwanie – opowiadał “Generał”. – W każdym meczu musisz zwyciężyć, inny rezultat zawsze jest rozczarowaniem dla twoich przełożonych, no i oczywiście dla kibiców. Czegoś takiego nie odczuwałem na przykład w Borussii. Nawet wówczas, gdy walczyliśmy o mistrzostwo Niemiec. Bayern pod tym względem jest specyficzny. Sześć lat pracy w Monachium eksploatuje człowieka bardziej niż dwadzieścia w innym klubie.

“Już po zwycięstwie w finale Ligi Mistrzów w 2001 roku zasugerowałem Uliemu Hoenessowi, że przydałby mi się odpoczynek. Nie chciał o tym słyszeć. Zostałem więc na stanowisku, ale nie odzyskałem już dawnej radości z prowadzenia zespołu. Coś się skończyło”

Ottmar Hitzfeld na łamach Die Welt

W końcu niemieckim szkoleniowcem zaopiekował się psychiatra, doktor Florian Holsboer. Ten sam, który wyciągał z sideł depresji Sebastiana Deislera. – Lekarz uświadomił mi, że ja też mam depresję – wspominał Hitzfeld. – Nie wspominając o innych schorzeniach, jakich nabawiłem się podczas pracy w Monachium. Przepuklina brzuszna, wrzody, uraz kręgosłupa. W Engelbergu na nowo poszukałem radości z życia.

Wrażliwość szefa

Choć Hitzfeld dał się poznać jako trener trzymający podopiecznych krótko – ostatecznie szkoleniowiec o miękkim charakterze nie okiełznałby szatni, w której znajdują się jednocześnie Kahn, Effenberg czy Matthaus – to w rzeczywistości bardzo mocno przeżywał wszelkie stykowe sytuacje w relacjach ze swoimi zawodnikami. Przez długie lata nie potrafił wyrzucić z głowy wyrzutów sumienia, jakie wywołało u niego odpalenie Wolfganga Feiersingera z kadry meczowej Borussii Dortmund przed zwycięskim finałem Ligi Mistrzów w 1997 roku. Austriacki obrońca wystąpił od deski do deski w obu półfinałowych starciach z Manchesterem United i zaprezentował się fantastycznie, a ekipa BVB dwukrotnie zwyciężyła po 1:0.

Sęk w tym, że przed finałową batalią z Juventusem zdążył się wykurować Matthias Sammer, na co dzień postać numer jeden w taktycznej układance Hitzfelda. No i w finale trener postawił właśnie na niego, choć notabene zdawał sobie sprawę, że gwiazdor BVB wielokrotnie usiłował kopać pod nim dołki. – Dla Hitzfelda zawsze najważniejsze było dobro zespołu. Urażoną dumę chował do kieszeni – pisze Wolfram Porr.

REMIS LAZIO Z BAYERNEM MONACHIUM? KURS: 4,17 W EWINNER!

Sammer był najbardziej irytującym zawodnikiem, jakiego kiedykolwiek zdarzyło mi się prowadzić – skwitował po latach Hitzfeld na łamach Kickera. – Narzekał po każdym meczu, nawet po naszych zwycięstwach zawsze mu coś nie pasowało. Doszukiwał się dziury w całym, co podkopywało pewność siebie u pozostałych piłkarzy. (…) Przed finałem Ligi Mistrzów godzinami zastanawiałem się nad tym, na kogo postawić. Sammer czy Feiersinger, Feiersinger czy Sammer? Największy dylemat całej mojej trenerskiej kariery.

“Sammer był liderem opozycji w moim zespole. Za wszystko zawsze obwiniał trenera”

Ottmar Hitzfeld na łamach Der Westen

W końcu postanowiłem, że zagra Sammer – dodał trener. – Rano w dniu finału zapukałem do pokoju Feiersingera. Obaj wiedzieliśmy, że moja wizyta z pewnością nie oznacza niczego miłego. Dlatego postanowiłem nie owijać w bawełnę: “Nie zagrasz dzisiaj. Nie zabiorę cię też na ławkę, bo wolę zachować wśród rezerwowych więcej opcji ofensywnych. Rene Tretschok bardziej mi się dzisiaj przyda jako ewentualny joker” – stwierdziłem. Zdając sobie sprawę, że niszczę chłopakowi kulminacyjny punkt jego kariery. Że zabieram mu najszczęśliwszy dzień jego piłkarskiego życia. Feiersinger nic nie odpowiedział. Chyba nawet nie słuchał, gdy uzasadniałem mu swoją decyzję. Myślę, że w tamtym momencie po prostu mnie nienawidził. Dlatego po chwili wstałem i zostawiłem go samego. I tak nie mógłbym go przecież w żaden sposób pocieszyć.

Teoretycznie Hitzfeld mógłby o tym wszystkim zapomnieć w momencie, gdy Sandor Puhl zakończył finał Champions League, pieczętując tym samym sensacyjny triumf Borussii Dortmund nad Juventusem. Na dodatek odniesiony na Stadionie Olimpijskim w Monachium. Liczy się przecież ostatecznie jedynie wynik, a ten usprawiedliwiał wszelkie, nawet najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne decyzje szkoleniowca.

“Generał” nie potrafił jednak przestać myśleć o Feiersingerze i dramacie, jaki musiał mu zgotować dla dobra drużyny.

finał Ligi Mistrzów 1997

Jak gdyby szkoleniowiec BVB mało miał zgryzot, tuż po trumfie nad Juventusem libero dortmundzkiego zespołu nie przegapił okazji, by – niejako w swoim stylu – przypuścić zawoalowany atak na swego trenera. – Gdyby nie przemówienie Gerda Niebauma, nie zdobylibyśmy Pucharu! – oznajmił Sammer. Podważając tym samym znacznie taktycznych i motywacyjnych posunięć Hitzfelda. – To było niepotrzebne – skwitował Ottmar.

Po zakończeniu sezonu Hitzfeld wymusił na władzach Borussii, by przesunęły go na stanowisko dyrektora sportowego. Już wtedy poczuł, że ma dość trenerki i wiążących się z nią nieprzyjemności. Zaczął się też poważnie zastanawiać, czy nie lepiej było – zgodnie z pierwotnym pomysłem na życie po zakończeniu piłkarskiej kariery – zostać matematykiem w jednym z małych, szwajcarskich miasteczek. Jak nietrudno się domyślić, tego rodzaju refleksje tylko się nasiliły, gdy – już po przenosinach do Bayernu – Ottmar przegrał legendarny już dziś finał Champions League z Manchesterem United pomimo prowadzenia 1:0 do 90 minuty. Choć jest pewnym paradoksem, że “Generał” znacznie gorzej przeżył finał z 2001 roku, ten zwycięski.

Znów dała o sobie znać jego wrażliwość na presję.

– Stawką starcia z Valencią było wszystko, na co pracowałem w Monachium po porażce z United na Camp Nou. Tym razem byliśmy zdecydowanymi faworytami do zwycięstwa – powiedział Hitzfeld. W wywiadzie udzielonym Markowi Wawrzynowskiemu i Maciejowi Szmigielskiemu dodał zaś: – To jest sztuka. Wygrać, kiedy wszyscy od ciebie tego oczekują. Przeciwko Valencii byliśmy gotowi do triumfu, bo spora grupa piłkarzy pamiętała porażkę z Barcelony. I mając taką okazję do rewanżu, musieliśmy ją wykorzystać.

Powrót do gry

Gotowość do powrotu na ławkę trenerską po przerwie rozpoczętej w 2004 roku Hitzfeld zaczął odczuwać dopiero po około dwóch latach wypoczynku. Ładowanie akumulatorów w Engelbergu i naprawianie zdewastowanych wcześniej relacji rodzinnych trochę potrwało.

Niemieckie tabloidy w 2002 roku wywlekły bowiem na światło dzienne gorący romans trenera Bayernu z modelką brazylijskiego pochodzenia – Rosi. Dziewczyna znana głównie z rozbieranej sesji dla niemieckiego Playboya miała utrzymywać intymne relacje ze szkoleniowcem przez bite trzy lata. Ponoć Hitzfeld – uchodzący wcześniej, jak widać trochę na wyrost, za “największego dżentelmena niemieckiego futbolu” – odwiedzał nawet Rosi w jej ojczyźnie, wybierając się do Brazylii pod pretekstem obserwowania utalentowanych zawodników. – Po przeszło ćwierćwieczu spędzonym razem w małżeństwie, przestaje się doceniać pewne rzeczy – kajał się Hitzfeld, publicznie prosząc swą żonę, Beatrix, o przebaczenie. – Dopiero teraz zrozumiałem, jak wspaniałego mam w Beatrix partnera. Oczywiście nigdy nie miałem zamiaru porzucać rodziny. Rosi dobrze o tym wiedziała, nie robiłem jej w tym względzie żadnych złudzeń. (…) Długo rozmawiałem z żoną. Na szczęście nasze małżeństwo znów jest stabilne.

Brazylijka przedstawiała jednak całą sytuację w nieco innym świetle.

“Spotykaliśmy się od 1997 roku. Nasz romans dobiegł końca dopiero wtedy, gdy zaszłam w ciążę. Pragnęłam urodzić to dziecko, lecz z miłości do Ottmara dokonałam aborcji. (…) Nie chciałam go stracić, a on… nie chciał tego dziecka. Koniec końców straciłam i jego, i mojego syna. Zrozumiałam wreszcie, że on nigdy nie odejdzie od Beatrix”

Rosi Salioni, była kochanka Hitzfelda

Można się domyślać, że ta sytuacja mocno spotęgowała problemy psychiczne, które zżerały Hitzfelda od środka.

***

Zimą 2007 roku do zregenerowanego już “Generała” zatelefonował wspomniany już Uli Hoeness.

Bayern Monachium pod wodzą Feliksa Magatha zabrnął wówczas w ślepy zaułek i ewidentnie potrzebował nowej miotły. Po dziewiętnastu ligowych kolejkach bawarska drużyna plasowała się na absolutnie rozczarowującej, czwartej lokacie w Bundeslidze. Zdążyła też odpaść z Pucharu Niemiec po klęsce 2:4 z Alemannią Aachen. W klubie wszyscy mieli już serdecznie dość zamordystycznych metod szkoleniowca, które – owszem – początkowo przynosiły Bayernowi wielkie sukcesy na krajowym podwórku, ale na dłuższą metę odbierały piłkarzom smak życia. No i nie przekładały się na europejskie triumfy. Bayern w Bundeslidze potrafił stłamsić i zabiegać każdego przeciwnika, lecz w Champions League podopieczni Magatha zbierali po głowie. Szczególnie dotkliwe lanie sprawili im piłkarze AC Milanu, którzy w 2006 roku robili Bayern 5:2 w dwumeczu.

Ottmar Hitzfeld po powrocie na ławkę trenerską Bayernu

Hoeness uznał, że Hitzfeld to najlepszy z dostępnych kandydatów, by w możliwie szybkim tempie uporządkować nieład pozostawiony w stolicy Bawarii przez Magatha. Choć dziennikarze zza naszej zachodniej granicy podchodzili do tego pomysłu z olbrzymią dozą powątpiewania. Powrót “Generała” w roli trenera-strażaka przedstawiano na ogół jako ostateczny przejaw nieudolności władz klubu, którym brak konkretnego pomysłu na rozwój Bayernu, więc w geście rozpaczy i desperacji uciekają się do rozwiązań sprzed lat. – Hitzfeld nie pracował w zawodzie trenera od dłuższego czasu. Dzisiaj Bayern ściąga go po prostu za zasługi – grzmiał BILD. – Działacze chcą pewnie zakneblować usta krytykom poprzez ponowne zatrudnienie powszechnie cenionego w Monachium szkoleniowca. Jeśli jednak Hitzfeld polegnie, ich ostatnia deska ratunku przepadnie wraz z nim.

Sam trener wspominał zaś: – Wiedziałem, że w Bayernie sytuacja jest gorąca, lecz telefon od Hoenessa i tak mnie zaskoczył. Akurat sposobiłem się do wyprawy na narty, gdy usłyszałem dzwonek mojej komórki. Uli poprosił mnie o pomoc. Czułem się już wystarczająco silny, by się zgodzić.

“Generał” w pierwszym meczu po powrocie do Monachium… przerżnął 0:3 z FC Nurnberg.

“Przykro patrzeć na to, jak drużyna reaguje na stracone gole. Przede mną mnóstwo pracy”

Ottmar Hitzfeld po klęsce w Norymbergi

Później Bawarczykom pod wodzą nowego-starego szkoleniowca nie wiodło się dużo lepiej. Finalnie Hitzfeld niczego po swoim poprzedniku nie zdołał naprawić. Monachijczycy zakończyli ligowe zmagania na czwartej lokacie. Najgorszej od 1995 roku. I po dziś dzień najgorszej w XXI wieku.

porażka Bayernu 0:3 z Nurnberg w 20. kolejce Bundesligi 2006/07

Nawet wygrany dwumecz z Realem Madryt w 1/8 finału Ligi Mistrzów nie osłodził bawarskiej drużynie krajowych niepowodzeń. Tym bardziej że już na kolejnym etapie europejskich rozgrywek mocniejszy od Bayernu okazał się Milan. A czwarta pozycja w Bundeslidze nie pozwalała na udział w kolejnej edycji Champions League, co dla ekipy o ambicjach Bayernu stanowiło niewyobrażalny wręcz powód do wstydu. Pewnie z tego względu przed startem sezonu 2007/08 Bawarczycy udali się na szalone zakupy. Latem 2006 roku do klubu trafili Lukas Podolski, Mark van Bommel i Daniel van Buyten, ale to były jeszcze zakupy aprobowane przez Magatha. “Generał” otrzymał do dyspozycji nowy oddział żołnierzy.

W Monachium wylądowali: Franck Ribery, Miroslav Klose, Luca Toni, Jose Sosa, Marcell Jansen, Ze Roberto (ponownie) oraz Hamit Altintop. Bawarczycy na wzmocnienia wydali w jednym tylko okienku transferowym prawie 100 milionów euro. To robiło wrażenie. Hitzfeld znów znalazł się zatem pod presją. Gdyby bowiem po takiej ofensywie transferowej nie zdołał stworzyć ekipy na miarę mistrzostwa, pewnie w prasie przedstawiono by go jako trenera skończonego. Podstarzałego nieudacznika, który niepotrzebnie wznawiał karierę i rozmienił własną legendę na drobne.

Ottmar udźwignął temat. Raz jeszcze udowodnił swą wielkość.

Powiódł Bayern do potrójnej korony. Monachijczycy sięgnęli po mistrzostwo kraju, Puchar Niemiec i Puchar Ligi Niemieckiej. Do pełni szczęścia zabrakło im tylko sukcesu w Pucharze UEFA, ale można było na to przymknąć oko. Najważniejsze, że udało się odzyskać prymat w Bundeslidze.

pożegnanie Ottmara Hitzfelda

Hitzfeldowi już w grudniu 2008 roku zaproponowano przedłużenie umowy, lecz Niemiec miał poczucie, że jego misja w Monachium mimo wszystko dobiegła już końca. Nie czuł się na siłach, by kolejny raz zaangażować się w długofalowy projekt i raz jeszcze powalczyć z Bayernem o sukcesy na europejskiej arenie. Do tego nie najlepiej układały się jego relacje z Karlem-Heinzem Rummenigge, którego nieco irytował pełen kalkulacji styl, jaki w niektórych meczach prezentowali podopieczni “Generała”. Dlatego po zakończeniu sezonu Hitzfeld po prostu odszedł.

Jak widać na załączonym powyżej obrazku – w glorii chwały. Pożegnany jak bohater.

Najważniejsza jest rodzina

Po triumfalnej puencie drugiej przygody z Bayernem, Hitzfeld przez sześć lat z mniejszymi i większymi sukcesami prowadził reprezentację Szwajcarii, z którą zakwalifikował się na mistrzostwa świata w 2010 i 2014 roku. Podczas tego drugiego turnieju Helweci wyszli zresztą z grupy i w 1/8 finału stoczyli niezwykle wyrównany i pasjonujący bój z Argentyną. Polegli po golu Angela Di Marii w 118 minucie gry.  65-letni wówczas “Generał” mógł się zatem raz jeszcze przekonać o brutalności futbolu, co pewnie tylko utwierdziło go w przekonaniu, iż nadeszła pora, by odejść na w pełni zasłużoną emeryturę.  Zwłaszcza że w przeddzień starcia z Albicelestes zmarł jego brat, Winfried. – Moja trenerska misja w tym momencie się kończy – skwitował zauważalnie zmęczony, pewnie też zwyczajnie przybity szkoleniowiec. – Mam za sobą wspaniała karierę. Teraz czas na spokojne, ciche życie.

Od tego postanowienia spróbowali go odwieść Chińczycy. Rok po mistrzostwach świata Niemiec otrzymał propozycję – wydawałoby się – nie do odrzucenia. Przedstawiciele Guangzhou Evergrande zaproponowali mu bowiem, bagatela, 25 milionów euro za 1,5 roku pracy w chińskiej ekstraklasie.

– To więcej niż zarobiłem przez siedem lat pracy w Bayernie – przyznał bez ogródek trener.

LAZIO POKONA DZISIAJ BAYERN? KURS: 4,20 W TOTALBET!

“Generał” początkowo chciał przyjąć ofertę, by dodatkowo zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Umówmy się, Hitzfeld był naturalnie wówczas bardzo zamożnym człowiekiem, ale nawet bardzo zamożni ludzie schylają się, gdy na ziemi leży 25 baniek w twardej walucie. Niemiec usłyszał jednak wówczas od swego syna, Matthiasa, że jeśli o niego chodzi, zastrzyk gotówki wcale nie jest mu do szczęścia potrzebny. Beatrix także apelowała, by Ottmar pozostał w Szwajcarii. No i szkoleniowcem Guangzhou Evergrande został koniec końców Luis Felipe Scolari.

Dziś jestem typowym emerytem, który każdego ranka wstaje, by iść do sklepu po świeże bułki i gazetę – przyznał Hitzfeld w 2019 roku. – Niestety nie mogę już jeździć na nartach, ale za to świetnie się bawię na polu golfowym! Wraz z żoną regularnie pielgrzymujemy do Opactwa Benedyktynów w Metzerlen-Mariastein. Co kilka tygodni odwiedzamy też Matthiasa i wnuki. Wtedy czołgam się po podłodze, czytam bajki i odwiedzam ZOO.

Wygląda więc na to, że “Generał” – jak wielu wybitnych dowódców przed nim – przekonał się, iż niekiedy odwrót nie jest wcale przejawem strachu czy pierwszym krokiem do zupełnej kapitulacji. Wręcz przeciwnie – stanowi okazję, by w przyszłości zaatakować ze zdwojoną siłą i odnieść zwycięstwo.

Hitzfeld niewątpliwie wygrał. Osiągnął spokój ducha.

Lewandowski czy Raul, Kroos czy Xavi?
Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów wg Weszło

fot. NewsPix.pl / WikiMedia

Michał Kołkowski

Za cel obrał sobie sportretowanie wszystkich kultowych zawodników przełomu XX i XXI wieku i z każdym tygodniem jest coraz bliżej wykonania tej misji. Jego twórczość przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy preferują obszerniejsze lektury. Wiele materiałów poświęconych angielskiemu i włoskiemu futbolowi, kilka gigantycznych rankingów, a okazjonalnie także opowieści ze świata NBA. Poza tym – sporo tekstów, wywiadów i reportaży o pomorskiej piłce. Na antenie Weszło FM regularnie słychać go w audycji #KiedyśToByło.

Opublikowane 23.02.2021 09:45 przez

Michał Kołkowski

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Niemcy
20.03.2021

Co za mecz osłabionego Bayernu! Hat-trick Lewandowskiego, rekord już blisko

W dwunastej minucie gry sędzia meczu Bayernu ze Stuttgartem po konsultacji z VAR-em pokazał czerwoną kartką Alphonso Daviesowi. Przyznajemy – pomyśleliśmy wówczas: “Będą ciężary. Dzisiaj Robert Lewandowski raczej się do rekordu Gerda Muellera nie przybliży”. A potem… Potem zaczęły się dziać na boisku rzeczy niewyobrażalne. Serio, wciąż jesteśmy w szoku. Jak mawia klasyk: przecież to […]
20.03.2021
Niemcy
13.03.2021

Lewandowski krok bliżej rekordu Müllera

Spotkania z udziałem Bayernu mogły trochę spowszednieć kibicom. Człowiek nawet już przyzwyczaił się do tego, że Robert Lewandowski zalicza kolejny dzień w biurze i karci przeciwnika. Natomiast dzięki hat-trickowi w Klassikerze polski napastnik stanął przed realną szansą wyrównania rekordu Gerda Müllera i rywalizacje Bawarczyków nabrały innego wymiaru. Choć przez długi czas Lewy nie mógł znaleźć […]
13.03.2021
Weszło
10.03.2021

Produkt z taśmy Red Bulla. Marcel Sabitzer uosabia filozofię Lipska

Marcel Sabitzer to doskonały produkt stajni Red Bulla. Jest piekielnie ambitny. Ralf Rangnick twierdził, że nawet zbyt ambitny i musiał go temperować. Julian Nagelsmann zachwyca się jego regularnością. Jose Mourinho zrównał jego znaczenie dla Lipska ze znaczeniem Messiego dla Barcelony. Uosabia szaloną wręcz mentalność zwycięzcy. Jego młodzieżowi szkoleniowcy na każdym kroku podkreślali, że nie zwykł przegrywać. […]
10.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Haaland zaczął, Lewandowski skończył!

Erling Haaland podrażnił Roberta Lewandowskiego, no i poniósł konsekwencje swojego zachowania. Norweski napastnik wyprowadził Borussię Dortmund na dwubramkowe prowadzenie w starciu z Bayernem Monachium i zanosiło się na sensację w dzisiejszym “Klassikerze”, ale riposta Polaka była jeszcze bardziej okazała. Lewy walnął swojemu byłemu klubowi hat-tricka, a Bawarczycy ostatecznie zatriumfowali nad BVB 4:2. Ze wszech miar […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Niemcy
01.03.2021

Wielkie czystki w Schalke. Poleciały głowy całego pionu sportowego

Schalke Gelsenkirchen to jedna wielka stajnia Augiasza. Piłkarze tworzą sobie przed meczem komitet delegacyjny, który ma wymusić zwolnienie kolejnego już trenera. W ich mniemaniu nie ma odpowiednich kompetencji. W sobotę zaś oni wykazali się „profesjonalną” postawą i zebrali oklep 1:5 od VFB Stuttgart. Reakcja klubu? Już w niedzielę pożegnał się z trenerem Christianem Grossem. Podziękowano […]
01.03.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Ekstraklasa
09.05.2021

Wisła Kraków balansuje na krawędzi – nie tylko z winy kolejnych trenerów

Miało być pięknie, wyszło jak zwykle. Peter Hyballa po zaledwie kilku miesiącach pracy znajduje się na wylocie z Wisły Kraków. Przed “Białą Gwiazdą” kolejna próba znalezienia swojej tożsamości, bo z gegenpressingiem się – jak widać – niespecjalnie udało. Nie sposób jednak nie zauważyć, że przy Reymonta zmieniają się regularnie trenerzy, ale drużyna jak spisywała się […]
09.05.2021
Ligue 1
07.05.2021

Burak Yilmaz podbił Francję. Jak do tego doszło?

Początkowo spalił się zarówno w Besiktasu, jak i w Fenerbahce. Wielu stawiało już na nim wówczas krzyżyk i uznawało go za zawodnika zwyczajnie przereklamowanego. Strzelać jak na zawołanie zaczął dopiero w Trabzonsporze, mocno komplikując tym samym podbój ligi tureckiej Pawłowi Brożkowi. Potem w barwach Galatasaray dokazywał w Lidze Mistrzów, a teraz jako dobry duch ekipy […]
07.05.2021
Piłka nożna
01.05.2021

Gruby zrobił rajd, niski walnął z główki. Jak Arka zdobyła Puchar Polski?

“Zarandia! Zarandia, Zarandia… Ależ akcja, coś NIE-SA-MO-WI-TE-GO! Jak on to zrobił?!” – wywrzaskiwał rozemocjonowany Mateusz Borek. W tym samym momencie rzeczony Luka Zarandia ściągał już koszulkę i z odsłoniętym torsem – zresztą niezbyt okazale się prezentującym – pędził w stronę tej trybuny Stadionu Narodowego, którą zajmowali kibice przystrojeni w żółto-niebieskie barwy. Była dokładnie 111 minuta […]
01.05.2021
Liga Mistrzów
28.04.2021

Ruben Dias – brakujący element w układance Guardioli

Kiedy zimą 2018 roku Virgil van Dijk dołączył do Liverpoolu za przeszło 80 milionów euro, początkowo kpiono z rozmiaru kwoty transferowej, ale bardzo szybko zaczęto jednak postrzegać Holendra jako kluczową postać w ekipie budowanej przez Juergena Kloppa. Jako obrońcę, który odmienił oblicze The Reds i pozwolił klubowi wdrapać się najpierw na europejski, a potem na […]
28.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Weszło
21.04.2021

Historia Superligi: trzy dni chaosu

Miała zrewolucjonizować europejski i światowy futbol, rozruszać skostniałe struktury piłkarskie. Miała otworzyć piłkę nożną na młodych widzów i nowe rynki. Przede wszystkim jednak, Europejska Superliga miała odseparować najbogatsze kluby Starego Kontynentu od reszty towarzystwa i stworzyć dla nich sowicie opłacany kącik wzajemnej adoracji, znajdujący się w kontrze do fundamentalnych zasad rywalizacji sportowej. To się jednak […]
21.04.2021
Liczba komentarzy: 20
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Baran
Baran
2 miesięcy temu

Dobry artykuł. Dzieki

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
2 miesięcy temu

Miejmy nadzieje, że przeczyta to osoba, która powinna być takim rozwiązaniem – dla własnego i innych dobra – zainteresowana.

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi
2 miesięcy temu

Świetny artykuł.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
2 miesięcy temu

Czy ja wiem czy Bayern był aż tak wielkim faworytem tej LM w 2001 r? Valencia wszak grała w tamtym czasie (może jeszcze z Deportivo) najlepszą piłkę w całej Europie.
Z 2008r jednak zamiast tego mistrzostwa i pucharu w Bundeslidze to zapamiętałem jednak bardziej totalne lanie od Zenita w półfinale p.uefa.

Najlepsza jednak ta brazylijska gwiazdeczka. Wyglądali jak Polo Tajner z tą swoją. Skądinąd nigdy nie rozumiem lecenia tych młodych lasek na takich starych ramoli. No chyba że materializm i parcie na szkło przeslaniaja wszystko inne..

A sam artykuł jak zwykle- wysoki level. Brawo

Albert Giza
Albert Giza
2 miesięcy temu

Już wyjaśniam, skąd to lecenie na “starych ramoli”. Facet, bez względu na wiek, jest przede wszystkim wzrokowcem. Oczywiście może gadać, że liczy się wnętrze, bla, bla, bla, ale jeżeli kobieta mu nie podpasuje fizycznie, to nigdy z nią nie będzie, co dowodzi, że atrakcyjność fizyczna to nadrzędne kryterium. Takie życie, taka biologia, tak nas zaprogramowała natura. Stary ramol więc prawie zawsze będzie chętny, by przygruchać sobie młodą i atrakcyjną niunię. W ujęciu ekonomicznym można powiedzieć, że tym samym zapewnia rynkowi podaż “poczucia bezpieczeństwa”.

A kobieta? Natura zaprogramowała ją tak, że od faceta oczekuje przede wszystkim “poczucia bezpieczeństwa”. Bo już w czasach jaskiniowców kobieta głównie siedziała w jaskini i opiekowała się potomstwem, natomiast to facet polował, uzyskiwał pożywienie i chronił samicę oraz dzieci przed drapieżnikami. Poczucie bezpieczeństwa ewoluowało w miarę upływu czasu i w miarę tego, jak zmieniała się ludzkość. To bardzo szerokie pojęcie, pod które podchodzi teraz status faceta, pewność siebie, bycie liderem, zaradność i zasobność portfela. Bo to oznacza, że taki facet radzi sobie w życiu i może zapewnić kobiecie bezpieczeństwo. Często jego wygląd, atrakcyjność fizyczna, w takiej sytuacji ma drugorzędne znaczenie.

Nie mówię, że mi się podoba to, jak obecnie wygląda świat, ale może zamiast bezrefleksyjnie wyzywać kobiety od materialistek, warto zastanowić się, skąd taki stan się wziął? No i nie rozśmieszaj mnie, że będąc starym ramolem (dla uproszczenia – samotnym), nie pogardziłbyś młodą panienką.

Artur
Artur
2 miesięcy temu

Bayer nie wygra dzis curva na wyjedzzie z Lazio. Jestem gotowy postawic majatek. Gdzie chetni?

PaQ
PaQ
2 miesięcy temu
Reply to  Artur

Takiego zakładu nikt nie przyjmie bo przecież nie Bayer gra dzisiaj z Lazio tylko Bayern…

SG8
SG8 (@sg8)
2 miesięcy temu

Bardzo przyjemnie się czytało. Dzięki za fajny artykuł.

Adi
Adi
2 miesięcy temu

Super artykuł więcej takich

Lecę na piwo
Lecę na piwo
2 miesięcy temu

Dobrze napisane. Tak 3maj..

Lino Gettieri vel wunderosiol
Lino Gettieri vel wunderosiol
2 miesięcy temu

Można jeszcze dodać,iż Ottmar darzyl duza sympatia Fergusona.

Koneser Francuskiej Piłki
Koneser Francuskiej Piłki
2 miesięcy temu

Pan Kołkowski moim zdaniem pisze najlepsze artykuły na Weszło. “Lekkie pióro” i interesujące tematy.
Chapeau bas.

Adam Pawel
Adam Pawel
2 miesięcy temu

Jestem tego samego zdania. I w końcu nie ma żadnego “ot”.

Swojak
Swojak
2 miesięcy temu

Artykuł klasa. Przypomniała się wczesna młodość.

Grisha
Grisha
2 miesięcy temu

Dobry artykul. Dzieki

Gregor
Gregor
2 miesięcy temu

Znakomity artykul

Krzysztoff
Krzysztoff
2 miesięcy temu

Dziękuje, przeczytałem

H.CH.Andersen
H.CH.Andersen
2 miesięcy temu

Dzięki Michał!

Michu Kołkowski
Michu Kołkowski
2 miesięcy temu

Najlepszy dziennikarz. Polecam się. Może jako prowadzący kanału sportowego?

Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Virgil van Dijk nie pojedzie na Euro 2021

Mimo wielomiesięcznej kontuzji, wciąż istniał temat wyjazdu Virgila van Dijka na zbliżające się Euro. Reprezentacja Holandii nie chciała pozwolić sobie na stratę tak ważnego piłkarza. W opozycji pozostawał Liverpool, który wolał, by obrońca skupił się na rehabilitacji. Teraz wszystko jest już jasne.  Jednym zdaniem – van Dijk na Mistrzostwa Europy nie pojedzie. Potwierdził to sam […]
12.05.2021